ASSISTENTES 11 DE VERKOOP rasamsom Episcopaat i LAATSTE DAG veroordeelt oecumenische dienst in Utrecht Politieman miste op nippertje slapende mensen UIT DE STAPEL Subsidie voor „Man van la Mancha? UIT UW MODEBEWUSTE WARENHUIS huishoudelijke hulp PIENTERE JONGEMAN VAN ZIJP MEISJE adm. medewerkeKster) jonge enthousiaste kracht DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 MAART 19«9 APOLLOREIS ROTTERDAM (ANP) Het Neder lands episcopaal, bijeen in vergadering te Rotterdam, heeft na afloop een ver klaring uitgegeven waarin het stelt het niet eens te kunnen zijn met de diensten, die in de zondagen van de vasten in de studentenparoehie van Utrecht worden gehouden waarbij niet-katholieke ambts dragers voorgaan in de eucharistievie ring. In deze verklaring wordt ook aan andere „experimenten" aandacht be steed. Allereerst spreken de bisschoppen hun vreugde erover uit dat het onderling be grip de toenadering en 't wederzijds res pect tussen de kerken en de christenen zo levend en dringend zijn geworden. Maar omdat dergelijke stappen ingrij pen in het eigen leven van andere ker ken kunnen zij niet genomen worden zon der voorafgaand overleg tussen de be trokken kerken, aldus de bisschoppen. Auto verloor pakje met radio actieve stof (Van i correspondent) TEN POST Vanmorgen om half aoht is In het Groningse plaatsje Ten Post een cylindcrbus met levensgevaar lijke radioactieve stoffen, die gistermid dag spoorloos verdween uit een bestel wagen op het traject Dicpholz (Duits land)Nieuwe SchansDelfzijl—Gronin gen. teruggevonden. De vindplaats is binnen een straal van 150 meter afgezet, want de bus lijkt iets beschadigd te zijn en men acht het niet uitgesloten dat er radioactieve straling ontsnapt is. De vinder van de bus. de heer J. Tuinder uit Ten Post zou in het Academisch Ziekenhuis in Groningen worden onderzocht. De bus werd gisteravond al gevonden, maar de doohter van de enige politie functionaris in Ten Post. mej. G. Rozema (23), vergat de melding van de heer Tuin der aan haai- vader door te geven. Toen ze vanmorgen via de radio over de ver missing vernam waarschuwde ze de politie. Om zeven uur vanmorgen was inmiddels een grote opsporingsactie gestart waar aan eveneens werd deelgenomen door de Duitse politie, omdat het niet uitgesloten hoefde te zijn dat de bus verloren was op heb traject tussen Diepholz (100 km ten westen van Bremen) en de grensovergang bij Nieuwe Schans. De cylinderbus was bestemd voor het Groninger filiaal van het grondboorbedrijf Sohlumberger ge vestigd in Diepholz, (Duitsland HOUSTON <Reut«r-DPA-AP) Nog voor het einde van de ApolIo-9-rulmte- vlucht heeft men op Cape Kennedy de, Saturnuaraket met cabine in startpositie I gebracht voor do Apollo-10. die in mei j een reis rond de maan moet maken. De Apollo-9-astronauten James McDi- vitt, David Scott en Russell Schweickart. brachten vandaag hun laatste volle dag in de ruimte door en verlangen naar een beetje zonneschijn. „Wij willen dat de bergingsmensen een mooi, zacht plaats je, zonder wind of golven, en met een hoop zonneschijn, in het water vinden", zo seinde Scotl naar de aarde. Volgens de huidige stand van zaken in het vast gestelde landingsgebied, 320 kilometer ten zuidwesten van Bermuda, zullen de astronauten teleurgesteld worden. Naar mededeling van het vliegdekschip „Gua dalcanal" staat in het gebied een wind van 75 kilometer per uur en zijn de gol ven vijf meter hoog. In tegenstelling tot de meteorologen van de „Guadal canal" gelooft men in het ruimtevaart centrum van Houston dat morgen de om standigheden verbeterd zullen zijn. JACHT OP INBREKERS In de Alk-reeks van Uitgeverij De Alk te Alkmaar zijn twee deeltjes ver schenen die het groter wordende aantal geïnteresseerden in de historie van Yliegtuigkaper na vuurgevecht zwaar gewond BOGTA (AP) Een jongeman van 18 heeft dinsdag tevergeefs gepoogd een vliegtuig van een luchtvaartmaatschap pij in Columbia te kapen en de piloot te dwingen naar Cuba te vliegen. In een vuurgevecht dat later ontstond kwam een passagier om het leven. Het toestel was op weg naar Cartage na in Columbia. Er waren 34 passagiers aan boord en vier leden van de beman ning. Toen de jongeman de piloot probeer de te dwingen naar Cuba te vliegen zei deze dat hij niet voldoende brandstof aan boord had en landde het toestel in Cartagena. De jongeman die het toestel probeer de te kapen had een staaf dynamiet in zijn hand en dreigde het toestel op te blazen als niet meer brandstof werd in genomen. Hij werd daarop overmand door een student van 21, maar vluchtte. Toen hij het toestel verliet werd hij door de politie beschoten en zwaar gewond. Daarbij kwam ook een passagier om het leven. De staaf dynamiet bleek alleen maar poeder te bevatten. Josephine Baker in ziekenhuis PERIGUEUX (Reuter). Josephine Baker is ter observatie opgenomen in een ziekenhuis nadat zij dinsdag was teruggekeerd in de keuken van haar voormalige buitenhuis Les Milandes waaruit zij door personeel van de nieuwe eigenaar was gezet. Zij had geweigerd te vertrekken en zeven uur in nacht kleding doorgebracht in stromende regen. Twee vrienden van-de zangeres zetten de „bezetting" van de keuken (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR „Kük hier zit een gat, zegt Karei Pander (22 jaar) die bij zijn familie in een woonboot in Alkmaar woont- Door dit gat boorde zich vorige week in de nacht van donderdag op vrij dag tussen 2 en 3 uur een pistoolkogel. rakelings over de slapende Karei been. De kogel drong zich vervolgens in een paal waarvan de wand is bevestigd die de slaapkamer van Karei scheidt met die van zijn moeder. De munitie was in de richting van de woonboot gericht door een Alkmaarse politieman, die een groepje inbrekers op de hielen zat. Zou de baan van de kogel enkele centimeters anders zijn gelopen, dan had dit het leven van twee mensen gekost. Pas in de prille ochtenduren na de nachtelijke schietpartij ontdekte Karei Pander de kogel in de paal. Met allerlei gereedschap gelukte het de kogel uit het hout te verwijderen- Direct werd de gemeentepolitie gebeld. Twintig mi nuten later arriveerde een surveillance wagen met twee politiemensen die geen zin hadden om naar boven te komen om de kogelgaten op de eerste verdieping van de woonboot in ogenschouw te nemen. „Ach, dat kan wel van ons zijn", erkende een van de surveillanten. Karei Pander gaf te kennen; „Mooi is dat, cowboytje spelen, maar je schiet een ander bijna in zijn lijf". De Alkmaarse hoofdinspecteur zei: „We hebben het volste recht een wapen te gebruiken als een inbreker de benen neemt. Het kan natuurlijk zijn dat kogel verdwaalt, dat komt vaker vcj AMSTERDAM (A.N.P.). De Neder landse Vereniging van Toneelkunstenaars heeft minister Klompé telegrafisch ge vraagd door het toekennen van een sub sidie de voortgang van de musical „De man van La Mancha" te willen garan deren. Na de financiële debacle van de pro ducent besloten de 55 medewerkenden op eigen risico het stuk verder te spelen. De eerste voorstelling die in deze vorm gisteravond werd gegeven, trok een bij zonder grote publieke belangstelling. De N.V.T. zou thans willen dat de .minister, vooral „gezien de grote artis tieke kwaliteiten van deze'musical", ook de verdere tournee veilig stelt, door het verlener), van een garantiesubsidie. Bisdom R'dam wil ook gesprek met gehuwde priesters DELFT (KNP) Ook in het bisdom Rotterdam zal contact gezocht worden met de uitgetreden resp. gehuwde pries- Dit is besloten op de vergadering i de diocesane pastorale raad in Delft, naar aanleiding van een motie over de problemen van de gehuwde priester. Dr. D. Slmonis uil Den Haag wenste in dit verband, dat ook de pro blematiek van de priesters die in func tie blijven, behandeld zal worden. Deken J. G. Sul beloofde hierover op korte termijn een schrijven vanuit de deken- vergadering. Men was het er over eens. dat de priester uit éigen overtuiging het woord Gods moet verkondigen zon der persoonlijke meningen te proclame ren. Kapelaan dr. D. Simonie bena drukte bovendien dat „iedere prediking dient uil te monden in de eucharistie viering". Als leider van de delegatie naar het pastoraal concilie werd kapelaan C. L. M. Hoogeweegen benoemd als opvolger van pater H. J. A. M. Segers S.J. 17 maart wordt een extra-vergadering gewijd aan de voorbereiding van de conciliezitting in april. De vergadering, die 19.30 uur in „Adelberthof" in Delft wordt gehouden, is openbaar. het openbaar vervoer deugd zullen kun nen doen. Het eerste deeltje omvat een terugblik op de tramhistorie, en twee de op de bushistorie van de Noord-Zuid hollandse Vervoer Maatschappij. Tr is naar gestreefd in beknopte vorm de belangrijkste plaats van dit streekver- voerbedrijf in het westen des lands van het begin in de dertiger jaren tot op heden te beschrijven. Vooral interessant zijn de vele, deels nog niet eerder ge publiceerde foto's waarmee de boekjes zijn verlucht. Elseviers Poclcetbelastinggids 1969 be oogt, in begrijpelijke taal, een inzicht te geven in onze nu eenmaal ingewikkelde belastingwetgeving. Ook de jongste ver anderingen zijn verwerkt. Zo mogelijk nog belangrijker is echter dat met op fiscaal gebied „vooruit" zal kunnen den ken. Zo kan het juiste tijdstip van be taling van beroepskosten, ziektekosten, alimentaties en dergelijke soms honder den guldens belasting besparen. Ook de leek op belastinggebied zal zijn weg in deze gids moeiteloos vinden, aangezien voorin het boek een aangiftebiljet is af gedrukt, waarin bij elke vraag de pa ginacijfers zijn ingevuld van de bladzij den waar de betreffende onderwerpen behandeld worden. Anton van Oriachot: Open haarden en schouwen (uitg. Helmond) Onlangs zei iemand tegen ons: „Och iedereen wil tegenwoordig in z'n gestroomlijnde huis wel een kromme balk hebben (hij verkocht dan ook oud-eiken;. Schrijft een boekje over open haarden daar zit goud in". Misschien sprak Van Oir- schot dezelfde man. Bovendien, zo weet hij te vertellen dat er alleen ln ons land meer dan 12000 open haarden per jaar bijkomen. In idt boekje enkele histo rische schetsen rond de haard en sum- meriere technische gegevens vanaf de schoorsteen tot het vuur. Verder honderdtal afbeeldingen van oude en moderne schouwen; over het algemeen geen geweldig materiaal, maar met voldoende aanknopingspunten- om eventueel zelf Inspiratie tot andere vor men in te vinden. Nelia Gardue White: De vrouw van de dokter, (uitgave Querido Amsterdam). 2Mb een wat ouder wordend „lelijk eendje" zwerft de dokters- vrouw, die moeilijkheden heeft met haar man, diens minnares, haar zoon en a.s. schoondochter, door deze roman. Dan toch nog gelukkig zijn, is een ware krachttoer en de schrijfster is er zelf ook niet helemaal uitgekomen. De noodzaak om toch een levensvat baar verhaal te maken, leidt tot wat geforceerde dramatiek en overtrokken- heid. Desalniettemin moeten bewonde raars van Nelia Gardner White dit boek kopen, al was het alleen maar uit sym pathie met de hoofdpersoon. Alain Grée jeugdserie (Uitg. Cas terman) Alain Grée vulde weer enige boekjes in de jeugdserie van Castorman met tekst en prent. Wij lazen „In de tuin", „De bergen" en „Romeo bouwt een raket". De eerste twee titels doen de auteur-tekenaar kennen als een man, die met weinig middelen zowel mei woorden als beelden begrijpelijk, boel end en leerzaam de kinderen iets bij brengt van eer. wereld, die zij niet ken nen. Grée laat de dingen volop leven en prikkelt daardoor de fantasie van het kind. Het boek „Romeo" is meer een onderhoudend voorleesniemendalletje voor kleuters. Voor „In de tuin" en „De bergen" denken wij aan kinderen acht negen jaar. F. Sanders, „Kaas"; Toussle Salo- monson, „Soepen, sausen. salades"; Sheelagh van Mastrlgt, „De Indiase keu ken"; Toussic Saloinonson, „De Israëli sche keuken" (Uitg. C. A, J. van Dis- hoeek, Bussum) Een aantal nieuwe wegwijzers voor lekkerbekken, die niet uitsluitend wensen te snuffelen in dc Hollandse keuken. De Israëlische keuken is niet bij voorbaat „kosher", maar wel door dc joodse dieetwetten beïnvloed. De ge rechten geven een beeld van de keuken van het Midden-Oosten, met typische kruiden, vruchten, salades en dergelijke Afwisselend werk op de afdeling Verkoop. Een prettige werksfeer temidden van enthousiaste collega's. Een modern ingericht kantoor. Een goed salaris en uitstekende secondaire arbeids voorwaarden. Dit kunnen wij bieden aan Die zullen medewerken aan het succes van onze onder neming. MULO-opleiding en goede typevaardigheid moeten wij wel als minimum verlangen. Meldt u zich eens telefonisch of schriftelijk (onder de leters AV) voor een gesprek met onze personeelchef. U zult er geen spijt van hebben. maar vol bekende klanken voor de mo derne toerist. Ook in India gelden voedseltaboez, al wordt daarmee in het bovengenoemde boekje geen rekening gehouden. Rijst gerechten hebben de overhand, curry's zijn gevarieerde schotels van vlees en groenten, alle voorzien van vers gema len kruiden. Dat soepen tegenwoordig worden op gediend met een eigen bouquet, weten al leen liefhebbers. Maar weinigen weten hoe gemakkelijk het is goede soep te maken, nog minder hoe de soep het best te serveren. Het bouquet bestaat uit hoog kannetje met verse kruiden om de soep aan tafel „af" te maken. Salades en sausen vragen eveneens apar- Kaas is een hoofdstuk op zich, van goddelijke oorsprong dachten de oude Grieken, ooit als geschenk aan de men sen gegeven om hen tevreden te stel len. In ieder geval een basis voor „god delijke" hapjes. Het boekje geeft een bespreking van soorten, herkomst en re cepten. Een wijnlijsl is daarmee gecom bineerd. Beccy de Vries Snijbloemen het jaar rond (Uitg. C. A J. van Dishoeck, Bussum) Dertien procent van de Ne derlanders koop' nooit bloemen, gemid deld kennen we als Nederlander 5 snij bloemen en 4 soorten potplanten. De be langstelling voor geranium en begonia is dalend, voor cyclaam dalend vooral bij jonge mensen. Redenen te over om meer te weten over de zich uitbreiden de bloemenmarkt Na een algemene in leiding worden de snijbloemen van maand tot maand behandeld. Gerda Siemes Mannequin of fotomo del (Uitg. C. A, J. van Dishoeck, Bussum) Voor ieder nuttige tips over ademha ling, houding, slapen, kleding, haarstijl en dergelijke. Het overige voor de be voorrechte enkelingen. En laat geen vrouw denken dat zij daartoe behoort. miNNESQTA [NEDERLAND] N.V. ROOSEVELTSTRMT 65 - LEIOEN TEL. (01710) 34641 Samsom Administratie Service Centrum zoekt voor spoedige diensttreding enkels ervaren ponstypistes of accurate jongedames in de leeftijd van 17-21 jaar, die hiervoor willen worden opgeleid. Gebodon wordt: In beide gevallen goede salariëring. Gunstige spaarregeling. Studiekostenregeling. Reiskostenvergoeding en aangepaste werktijden voor forensen. Sollicitaties aen afdeling Personeels zaken van N. Samsom nv. Wilhel- minalaan 1 te Alphen aan den Rijn. Inlichtingen worden ook vrijblijvend verstrekt. Tel. (01720) 68 33, toestel 304 of B04. i Terienka/hetoen. Contrestbies lange de rite. Wash and weer. In diverse kleurencombinaties Jongenspantalon van Polyeeter/wol. In een modleue vlegreatdeaaln. Met eteekzekken en riem Kleuren o a. beige en rafblauw. Maten 104-152. Maat 104 13.90 Maat 162 19.75 Kleuterjacket van Terlenka/katoen. Contraetblee over de eohouder. Helanca boorden en nylon voering. In leuke contrasterende kleuterkleuren. Maten 92-116. Meet 92 22.50 Maat 116 24.75 Pupahort. Draion „Dldas" Een vlot kort model met elaatiekan band In verschillend» leuke rultdesalna. Maten 92-116. Maat 92 6.95 Maat 116 7.95 Imprimé blouse met nerfatikaele, In verschillende kleurencombinaties. Zonder mouwtjes. Maten 104-164. Meet 104 5.75. KI. et p.m. Terlenka rokje In een zeer fijne gabardine kwaliteit. Met knoopgarnerlng en plooi, In 5 moderne kleuren Maten 116-167. Maat 116 12.95. KI. st p. m. Sportief blouaje van een zeer fijne kwaliteit katoen. In 3 frlsee ruitjes, met modern kraagje. Maten 116-164. Maat 116 8.70 KI.at.p.m. Sportieve broekrok, met dubbele plooi voor en achter met ceintuur. Kwaliteit Terlenka. Maten 116-167. Maat 116 15.95. KI.et-p.m. „In every Inch e lady". Terlenka complet Jurkje met korte mouwtjes, colkreagje en plooi middenvoor. Jeeje met bijpassend mutsje In wit, rose en bleu. Mset 74 jurkje 20.95 Meet 74 mentehje 32.95 .Voor de allerkleinste*. BraselèJe van wit katoen met broderie garnering. Klein kraagje, lange mouwtje» met elastiek aan de polsdus goed aan sluitend. 5.95. LEIDEN ALPHEN voor 1 hele of 2 halve dagen per week. Goed loon. Mevrouw VV. VAN LIEROP Lindelaan S, Leiderdorp, Telefoon 31258 Fabriekskantoor te Leiden vraagt voor spoedige indiensttreding op de VERKOOPAFDELING leeftijd ca. 15 jaar. Mulo-opleiding gewenst. waagt een vlot voor de verkoop van SPEELGOED. Liefst kunnende typen. Aanmelden filiaal BRAHMSLAAN 16-18 (Z.-W.) voor de boekhouding. Geboden wordt zelfstandig en afwisselend werk. Praktijkdiploma boekhouden en enige kennis van de Duitse taal strekt tot aanbeveling- Schriftelijke sollicitaties te richten aan GERRIT ELDERING N.V., HOOFDSTRAAT 62 SAS8ENHEIM Onze technische afdeling, Oude Rijn 30, vraagt voor spoedige indiensttreding: voor het magazijn liefst met L.T.S. of enige technische feeling. Geboden wordt een gezellige werkkring met een goed salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring- Aanmelden: OUDE RIJN 30 Fa. W. J. LAMAN Donkersteeg 8-10 - Leiden - Telefoon 43741

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6