BONTE VOGELS VAN FRANS MOLENAAR Geen hardere lijn van PvdA-fractie Minister moet meer doen voor cultuur, recreatie en sport AMI 6 MAAKT PLAATS VOOR AMI 8 gr>- Rechtbank wil touwtjes zelf in handen houden Vonnis Hans van Z.: hinken op twee gedachten Maatschappij maximaal beveiligen Voorjaarscollectie met succesvol bouwpakket OVEREENSTEMMING OVER PRODUKTIE Uraniumfabriek in '71 in ons land „Partij weet niet volledig wat fractie zoal doet Luchtaanval op Oemoeahia TILBURGSE STUDENTEN BEZETTEN AULA VAN HOGESCHOOL Voorbijganger waarschuwde machinist 'i 969 WOENSDAG 12 MAART 1969 DE LETOSE COURANT PAGINA 5 (Van onze juridische medewerker) UTRECHT Het vonni9 voor Hans ?an Z. is op het eerste gezicht voor een jurist toch een beetje vreemd. De rechtbank stelt uitdrukkelijk dat deze jongeman zo ernstig gestoord was. dat slechts van een minimale verantwoorde lijkheid voor zijn daden kan worden ge sproken. Toch wordt hem de zwaarste straf opgelegd die ons recht kent. Wat steekt daar achter? Wanneer een ver dachte zo ernstig gestoord is, dat zijn daden hem maar voor een minimaal deel kunnen worden toegerekend dan ?en verpleging en een behandeling op zijn plaats en die kunnen geschieden In het kader van een terbeschikking stelling van de regering. Logisch zou dan zijn een relatief korte gevangenisstraf, aangepast aan die minimale verantwoordelijkheid en daarna de uitvoering van die terbeschik kingstelling. Maar de Utrechtse recht bank heeft kennelijk geworsteld met het probleem waarmee de samenleving heel vaak geconfronteerd wordt wan neer een patient uit een inrichting voor terbeschikkinggestelden (psychopaten- asiel heten die inrichtingen nog steeds In de ambtelijke taal) met proefverlof, of na een ontslag of ook wel na een ontvluchting weer in de samenleving terugkomt en daar opnieuw delicten pleegt. Het is het eeuwige dilemma waarvoor de psychisch gestoorde delin quent de samenleving stelt: voor de ont wikkeling van de goede mogelijkheden die hij nog in zich heeft is een zekere mate van vrijheid absoluut noodzakelijk, maar de beveiliging van de maatschap pij tegen zijn daden eist vaak een her metische opsluiting. De Utrechtse rechtbank heeft in het geval van Hans van Z. die optimale mbeveiligngi het zwaarst laten wegen en hem een levenslange gevangenis straf gegeven. Maar de vraag is of dit rechtvaardig is. Op die vraag kan men alleen beves tigend antwoorden wanneer men de fei ten zo zwaar vindt, dat zelfs de minste verantwoordelijkheid van de dader groot genoeg is om hem de zwaarste straf op te leggen. Maar dit is in het Utrecht se vonnis niet te lezen. Nee, de recht bank wil deze man voor goed uit de maatschappij weg hebben. Al blijft er steeds het achterdeurtje van de gratie", die hem verleend kan worden, Maar daarin houdt de rechtbank zelf haar zegje. Al wordt gratie door de kroon verleend, eerst moet daarvoor het ad vies van de rechtbank worden ingewon nen, die het vonnis indertijd heeft ge- Bij de ter beschikkingstelling van de regering is dat heel anders. In feite be palen daar de artsen en de psychia ters wanneer de man weer op vrije voe ten komt, en heeft de rechtbank die de straf heeft opgelegd daarover niets meer te zeggen. De Utrechtse rechtbank heeft deze ver antwoordelijkheid kennelijk niet uit han den willen geven. Met dit vonnis heeft ze dan ook iets (Van t moderedactrice) van kleur en gehoorzamend aan de diagonale lijn. Een creatie i Frans Molenaar in oranje zijden crêpe met kanariegele schuine banden. AMSTERDAM In zijn Am sterdamse grijs-met-zwarte duiventilsalon, die door spie gels optisch is vergroot, liet Frans Molenaar gisteren de mannequins als bonte pape gaaien zijn nieuwe voorjaars collectie tonenDeze couture- modellen zullen binnen enkele dagen in kleine series (en kleinere prijs) in zijn boutique hangen. Molenaar is pas achtentwintig. Dat is jong genoeg voor een eigen visie, onafhankelijk van Parijse richtingaanwijzers. Maar oud genoeg om te weten dat er keihard gewerkt moet worden om met die visie te overtuigen. Zijn opvatting kleur, luchthartig maar be- heersd van vorm (clean, zegt hij zelf) en voornamelijk ge hoorzamend aan de diagonale lijn. Hij zegt tot die lijn ge- inspireerd te zijn door de Haagse beeldende kunstenaar Bob Bonies, die zijn kleurige vormen diagonaal in het witte vlak plaatst. (Consequent gaf Molenaar aan al zijn modellen namen van hedendaagse kun stenaars). Papegaaigroen, flamingoroze, kanariegeel, parkietoranje, pauwblauw, ravenzwart en zwanenwit: ga maar naar Molenaar in de plaats van naar de volière. Hij zet een contrastkleur (zuurstokroze tegen grasgroen bijvoorbeeld) als handbrede bies in hes, mantel, broek of lange japon, zodat er reuze-V-tekens ont staan of ingezette bandeliers, die doen denken aan de moiré linten van vorstelijke personen. In een broekspijp kan zo'n diagonale inzet terugkeren, om zo te zeggen als variatie op de orde van de kouseband. Bij heel dit kleurige spel ver geet Molenaar het effen wit en vlakke zwart niet Hier verankert hij de diagonaal in een nadenspel en verbergt er aan de rugzijde een rits sluiting in. Vasthoudend aan dit leidend motief levert hij een zeer evenwichtige col lectie op, die men dan ook gemakkelijk in zijn geheel mooi vindt, of misschien niet. Bouwpakket Een succesvol idee van deze couturier is 't „bouwpakket". De tuniek, die hij eigenwijs hes blijft noemen, en het chemisierjasje zijn de uit gangspunten. Hier onder pas sen Bermudashorts of een rokje of een lange broek. Men schaft eerst een combinatie aan en kan met verdere onderdelen later bijbouwen. Lange mouwen zijn in het huidige pakket favoriet en aangezien de meeste com binaties met Bermuda's wer den getoond, nemen wij aan, dat Molenaar die ook prefe- Naast veel zomers linnen zijn er dubbelgeweven stoffen zoals jersey (druk gestreepte hansoppen, tot kalmte ge bracht met jasje of hes), dubbelgeweven wol, crêpe en zijde. Uitermate chic zijn de pakken van geplastificeerd katoen: zwart met spaar zame witte strepen of om gekeerd. Hoe deze stof voor een zomertailleur te dragen is, zal men moeten onder vinden, maar het oog werd er zeer door bekoord. Bij de avondensembles (lange ka zuifels over korte of lange broeken) zijn fladderende panden en een enkele keer vouwt zich zelfs een pauw blauwe zwaluwstaart ovei een kachelpijpbroek. „Deze couturecollectie be tekent de presentatie van mijn ideeën voor de boutique. Ik investeer twintig mille aan stoffen, maar het komt er op een andere manier Ik werk en ontwerp me gek: damesregenjassen voor Etoile, kinderkleding voor de Zeeuw se Confectiefabriek, sinds tweeëneenhalve maand heren kleding voor Herzberg". (Hi, draagt de zwarte versie var het witte pak dat zoveel succes oogstte op de show van Society Shop, veertien dagen geleden). „In april ga ik naar Amerika met mijn herencollectie, in juni met deze couture. Zaterdag kan men mij op de televisie in „Scala" vanuit Finland". Zelfverzekerd als de jeugd, vasthoudend als een oude generaal. En wij maar flad deren in zijn kleren als bonte vogels, die niet zaaien of psychiatrische behandeling van de moet worden begonnen, opdat de weinige mogelijkheden welke hij nog heeft tot maatschappelijk aangepast gedrag te komen niet geheel verloren gaan. Dat is een hinken op twee gedachten en het is de vraag of het Amsterdamse gerechts hof en de Hoge Raad, die misschien nog over deze zaak te oordelen krijgen, dat ook zullen doen. (ADVERTENTIE) HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS LONDEN (Reuter). Engeland, West- Duitsland en Nederland hebben gisteren in ruime mate overeenstemming bereikt over een gezamenlijk plan voor de pro- duktie van verrijkt uranium voor vreed zame doeleinden volgens de ultracentri- fugemethode. De produktie zal. naar na afloop van besprekingen in Londen werd bekendgemaakt, geschieden in Engeland en Nederland. Het administratie! cen trum zal gevestigd zijn in West-Duitsland. De bijzonderheden zullen worden uitge werkt door ambtenaren van de drie re geringen. die ook een ontwerpverdrag zullen opstellen. Dit zal besproken wor den op een nieuwe ministeriële bijeen komst in juni. Aan het overleg in Londen namen voor Nederland de ministers van Econo mische en Buitenlandse Zaken, mr. L. de Block en mr. J. M. A. H. Luns deel. In een communiqué stond dat de bewinds lieden het belang erkenden van Euro pese technologische vooruitgang in het vreedzaam gebruik van atoomenergie en van de schepping in Europa van een afhankelijk vermogen om verrijkt nium te produceren. De drie landen hebben zich uitgespro ken voor de oprichting van twee organi saties: 1. een Brits-Duits-Nederlands sortium dat belast wordt met de bouw van de centrifuges en verrijkingscentrales en 2. een eveneens uit ondernemingen van de drie landen samengestelde indus triële groep voor de eigenlijke produktie van het verrijkte uranium. Bij zijn aankomst dinsdagavond op Schiphol, na overleg met Engeland West-Duitsland over het gezamenlijk ultracentrifugeproject. zei minister De Block dat het de bedoeling is dat half 1971 de Nederlandse proeffabriek met jaarlijkse capaciteit van 25 ton verrijkt uranium in bedrijf zal zijn. De eerste paal voor deze fabriek wordt begrin april geslagen. Overigens wilde minister De Block niet zeggen waar deze verrijkings- fabriek gebouwd zal worden. In de trommelfabriek wordt deelge nomen door het bedrijfsleven. De minister noemde de Staatsmijnen, Shell, Werk spoor en Philips. In de zomer van 1970 moet deze fabriek reeds produceren. Het aantal benodigde trommel* bij een pro duktie van 25.000 ton verrijkt uranium per jaar, loopt in de duizenden. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel het PvdA-con- gres eind vorige week nadrukkelijk zijn tweede kamerfractie heeft opgedragen een sterkere oppositie te voeren in het parlement, zal men in de komende ver gaderingen van de Tweede Kamer geen uiterlijke veranderingen in het optreden die fractie kunnen De PvdA-fractie heeft gisteravond 4 uur lang, tot middernacht, nagepraat over het congres en is tot de conclusie gekomen, dat de afgevaardigden op geen enkel punt behalve dan in de kwestie van de 225 miljoen defensieguldens heeft aangegeven, waar de oppositie onvoldoen- ou zijn geweest. De fractie zag de desbetreffende motie dan ook vooral als een „opkikkertje", zoals voorzitter drs. J. M. den Uyl vannacht verzekerde. „Wij hadden de indruk, dat er sprake is van wat communicatiestoornissen en met name, dat men in de partij niet volledig weet, wat de fractie zoal doet. Wij hebben dan ook besloten ons dis- trictenwerk wat te gaan aanzwengelen. Reeds geruime tijd bestaat het sys teem, dat ieder PvdA-kamerlid een eigen district heeft, waarin hij in het bijzon der spreekbeurten vervult en waai peilt, wat er onder de partijgenoten leeft. Dat werk zal geïntensiveerd wor- De heer Den Uyl stelde met nadruk, dat het fractiebeleid volgens dezelfde uit gangspunten als voorheen zal worden ge voerd. Tot opzienbarende conclusies men niet gekomen, het was meer napraten, zo zei hij. En er was een gro te eensgezindheid, zo voegde hij e toe. In de fractie komt groepsvorming niet voor. De vraag, of de fractie nog vertrouwen in haar voorzitter heeft, niet aan de orde geweest en de heer LAGOS (Reuter-AP) Radio-Biafra heeft omgeroepen dat een Nigeriaans vliegtuig dinsdag een aanval heeft ge daan op de markt van Oemoeahia. Er zijn daarbij 35 mensen gedood en 80 gewond. Op de markt ontstond paniek. De radio meldde voorts dat een Biaf- raans dorp met raketten is bestookt. Daar werden acht mensen gedood en 20 gewond. De aanval op de markt ia ver filmd door een Nederlandse tv.-ploeg. Den Uyl heeft ook geen vertrouwensvo tum gevraagd. ,We vinden het ook helemaal niet no dig, nog eens een bijzondere vergadering te wijden aan het verloop en de beslui- van het congres. Een enkel punt zo af en toe uiteraard nog wel eens de orde komen als dat zo uitkomt", aldus drs. Den Uyl. Aan het feit, dat de bijeenkomst ook werd bijgewoond door de we partijsecretaris Baan en door de voorzitter van de PvdA-senaatsfrac- tie De Niet, mocht volgens de heer Den Uyl geen bijzondere betekenis worden toegekend. „Gevraagd naar een eigen interpretatie an de congresmotie, waarin gesteld is dat met de „huidige KVP" geen stem busakkoord en geen kabinet zal worden gevormd in 1972, zei de heer Den Uyl, dat hier duidelijk bedoeld was. dat de motie niet „voor alle eeuwigheid", is bedoeld. Hij meende niet, dat het congres bedoeld kan hebben, dat een zich voor 9172 eventueel nog wijzigende KVP voor samenwerking in aanmerking zou ko- (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Tilburgse studenten hebben dinsdagmiddag hun „intrek" ge nomen in de aula van hun hogeschool. Ongeveer 20 hunner installeerden er zich, nadat zU de wanden hadden be hangen. waarop uitspraken van partij leider iMao Tse-toeng zouden staan. Ook portretten van Fidel Castro en Mao werden opgehangen. Daarna nam groep plaats op de corona. De studenten installeerden er zich stelden een stencilapparaat op. Vervol gens zochten zij plaatsjes voor allerlei materialen die zij hadden meegebracht, zoals een sohrijf machine, een radio grammofoon met platen, gitaar, een elek trisch kookapparaat en een fluitketeltje alsmede een stapel dekens. Er ontstond vervolgens een nogal warde onderlinge discussie over vele zaken die de opposanten in de Tilburgse studentenwereld beroeren. Dit schilderij stond als een ..Rembrandt" te boek, maar voordat het gisteren te Arnhem in veiling kwam, werd met nadruk gesteld dat het doek in de omgeving van Rembrandt ontstaan was, waarschijnlijk werk van een leerling. Toch werd er een hoge prijs voor betaald: 16.500 gulden. Op den duur ook financiële steun voor de topsport (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In de Tweede Kamer is bij de behandeling van de CRM-be- groting aangedrongen om de sectoren cultuur, sport en recreatie meer ontplooi ing te geven. De ontwikkeling van de sec tor maatschappelijk werk ligt ver op deze andere sectoren voor. aldus de heer Willems (PvdA). Hij vroeg of het par ticulier Initiatief wel tijdig en voldoende inspraak op deze terreinen krijgt. Drs. De Boo (CHU) vroeg zich af of fde overheid op den duur er niet onderuit zou kunnen om de topsport financieel te steunen. Er is te weinig geld voor sport accommodaties. Drs. Visser (D'66) vroeg wanneer de toegezegde sportnota zal schijnen. Drs. De Boo vroeg om de kort sluiting inzake de subsidiëring van stellingen voor open jeugdwerk uit de weg te ruimen. Ook wil hij dat minister Klompé meer doet aan wetgevende ar beid op het terrein van maatschappelijk werk. „De produktie is gering", aldus dit Kamerlid. De heer Kieft (AR) vond het onjuist, dat met gelden uit de sporttoto aan paalde subsidieverplichtingen is voldaan. Hij herinnerde aan de principiële bezwa ren, die bij een deel van het volk tegen de sporttoto bestaan. De heer Kieft vroeg minister Klompé voorts om op het terrein van de kunst meer ruimte voor experimenten te scheppen, maar de sub sidieregeling nog eens kritisch te bezien. Voorts vroeg hij de minister ora voor haar departement een meerjarenplanning en een prioriteitennota op ie stellen, hierin bijgevallen door mej. Kok (KVP). Mej. Kok diende voorts een door AR en CHU gesteunde motie in waarin ge vraagd werd een redelijke pensioenvoor ziening tot stand te brengen voor de werkers, die in dienst zijn van door het ministerie van CRM gesubsidieerd* in stellingen. Mej. Kok vroeg voorts onder meer een studie te maken van de fi nanciering van het welzijnsbeleid. De heer Kleisterlee (KVP) vroeg om subsi dieverhoging voor sportaccommodatie*. Hij wil ook een onderzoek naar de oor zaken van de nog altijd grote werkloos heid onder de 1924-jarigen. KLEUTER OP RAILS UTRECHT, (A.N.P.) Een 3 Jaar oude jongen uit Groningen is gister avond vlakbij het Groningse station door een goederentrein aangereden. Het jonge tje liep op dat moment over de spoor baan. Dank zij de tijdige waarschuwin gen van een voorbijganger kon de machinist de trein, die op weg was naar Zwolle, nog flink afremmen. Met een hersenschudding werd het kind naar het academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. :.'u- f. De Ami 6, die door het uitzonderlijke model met de sterk terugwijkende achterruit nogal wat kritiek heeft ondervonden, heeft een opvolgster gekregen, door Citroen de „Ami 8" gedoopt. De technische opzet van de Ami 6 (in zijn laatste uitvoering) is vrijwel geheel gehandhaafd, maar de carrosserie is een totaal nieuwe creatie. Belangrijkste wijziging is dat de daklijn nu zonder scherpe hoeken over gaat "t* M f.- i naar het kofferleksel. Ook het front van het nieuwe model is herzien, rechthoekige koplampen, bumpers met rubber stootdoppen, achterlichten in de spat- schermen. De voorruit is voorts groter en lager geplaatst dan voorheen. Het interieur is eveneens vernieuwd. Een stuurslot bijvoorbeeld behoort nu tot de standaarduitrusting, er is ook voor de mee rijdenden meer ruimte. De achterruimte heeft zelfs een defroster via luchtspleten in de hoedeplank. De top is 123 km per uur, benzinegebruik bij een moyenne van 80 km zeseneenhalve liter op 100 km. Om het overhellen in bochten tegen te gaan is een torsiestaaf stabilisator gemonteerd op de vooras. De Ami 8 zal in ons land in drie uitvoeringen worden geleverd: Luxe (f S.890,-), Comfort (f 5.950,-) en Club (f 6.390,-).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5