SteCcidacSounxwX In de jungle van de city Ingaan omroepwet omstreden zaak in Tweede Kamer Holland Festival geen kermis der ijdelheid TELEVISIE VANAVOND VAR A-bestuur over boeken balversiering Reportage was geen grensoverschrijding Demonstratie van effecten uit Bertolt Brechts theater Analys yseren en redeneren Vanavond Celtic- AC Milan De film van vanavond Motie om De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! uitstel m PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT IWOEN! WOENSDAG 12 MAART 1969 Onrust over de planprocedure bij onderwijs UET Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs maakt in de maartafleve ring van zijn maandblad melding van verontrustende berichten, dat de minister en staatssecretaris van Onderwijs de be slissing of een nieuwe school al dan niet in het scholenplan kan worden opgeno men, weer helemaal in eigen handen Binnen het raam van de mammoetwet was er voorzien in een planprocedure, waarbij de maatschappelijke onderwijs organisaties via een objectief plannings systeem een belangrijke rol zouden spe len en het departement niet langer de rol van „almachtige" spelen zou. Via het Centraal Bureau heeft het katholiek on derwijs de laatste jaren dan ook veel werk besteed aan zijn inbreng voor het centrale plan; er werden streekplannen ontworpen en er werden, na uitvoerig onderzoek, urgenties vastgesteld voor direct en voor op wat langere termijn. Niet iedereen zal met het resultaat van deze planning tevreden zijn geweest; maar de nieuwe planprocedure wekte toch een heel wat meer betrouwbare in druk dan de werkwijze van vroeger, toen regering en Kamer soms voor grillige be slissingen zorgden. |S de onrust op zijn plaats? Het Centraal B*reau van mr. Schelfhout c.s. zit dicht genoeg bij het vuur om te kunnen weten of er iets gevaar loopt aan te branden dan wel op een te laag pitje staat. Er zal bij Onderwijs dan wel iets aan het broei en zijn; de zoveelste maal, dat vanwege financiële moeilijkheden de praktijk van de mammoetwet wat minder rooskleurig uitvalt dan de theorie beloofde. Volgens De Tijd zou het „brouwsel" overigens meer betrekking hebben op verhoging van getalsnormen op tot grotere scholen te komen dan op de theorie van de plan procedure. In het hier bedoelde kritisch artikel van het Centraal Bureau wordt de aan wezigheid van een financieel probleem naast de na het van kracht worden van de mammoetwet gerezen onzekerheid in zake bepaalde schooltypes erkend. We zouden hier nog aan toe kunnen voegen het verschijnsel, dat zowel landelijk als regionaal onderwijsautoriteiten met de moeilijkheid te kampen hebben, dat door migratie met de bevolking en door het gestadig zakken van de geboortecijfers er op de éne plaats scholen te veel en op een andere scholer te weinig zijn. Hier herhaalt zich dus de geschiedenis die zich in het centrum van grote stede lijke agglomeraties al jaren aan het af spelen is: de gemeenschap heeft er een surplus aan scholen, aan kerken en aan op vroegere behoeften afgestelde vereni gingsgebouwen. Elders zit men om die gebouwen verlegen, maar een gebouw is geen auto die men gemakkelijk verplaat- De onderwijsautoriteiten moeten, zeker wanneer ze door gebrek aan geld en door een overvloed van geldkostende taken ge plaagd worden, wel driemaal nadenken alvorens te beslissen. Maar 'gewettigd is de kritische vraag, wat er op dit moment op het depar tement, al dan niet in samenwerking met adviseurs, klaar gemaakt wordt. De ervaring leert, hoe beslissingen die in deze kring eenmaal genomen zijn, vaak niet meer om te buigen zijn, tenzij er politieke druk vanuit de Kamer aan te pas komt. Met zulke druk vanuit het par lement moeten we zuinig zijn en boven dien is het de vraag, of inzake de tegen woordige onderwijsproblemen de volks vertegenwoordiging nog wel voldoende kennis weet op te brengen. Daarom is het misschien het beste dat bewindslieden Veringa en Grosheide zo spoedig mogelijk duidelijk antwoord geven op de vragen waarmee het artikel in Het Schoolbestuur sluit: „Waarom geen overleg met representatieve maat schappelijke organisaties en weinig openheid in bestuur' Kiezen voor de C.H.U. (2) VAN christelijk-historische zijde is kri tiek geleverd op ons hoofdartikel van 3 maart, waarin onder het motto „Kie zen voor de CHU" gesignaleerd werd, dat het nieuwe ontwerpprogram van die partij onder Christelijk-Historischen ver zet heeft uitgelokt. De secretaris van een Haagse kiesver eniging stuurde ons documentatiemate riaal toe om de kritiek toe te lichten en stelt ons de vraag of we naar aanlei ding hiervan wel mogen spreken over „verzet van een conservatieve groep CHITers tegen het nieuwe ontwerppro gramma". Na lezing hiervan erkennen we, dat er sprake is van een meersoortige kritiek. De kritiek heeft zowel betrekking op een verwaarlozen van het theologisch aspect, op een overwaarderen van het maat schappelijk en sociaal werk in de samen leving, op slechte formuleringen, op een gebrek aan werkelijkheidszin, op te veel geheimzinnigheid in het het Uniebestuur en op de indruk dat de tegenwoordige CHU-leiding" aan de leiband van de KVP loopt". Aan ons werd de vraag gesteld of we dan wel mogen spreken van „het verzet van een conservatieve groep CHU'ers". Ons antwoord is, dat we op dit punt in ons hoofdartikel een onjuiste formule ring hebben gebruikt. De kritiek tegen het ontwerpprogram is van velerlei aard en zelfs de waarschijnijlkheid dat som mige critici het liefst „houden zo" als richtsnoer aangenomen zien, rechtvaar digt ons adjectief niet. Waarbij we dan wel de kanttekening maken het te betreuren, dat sommige Christelijk-Historischen de noodzaak van nauwe samenwerking in christen-demo cratisch verband interpreteren als een „aan de leiband van de KVP lopen". En dat anderen de noodzaak van een dui delijk politiek program, voortvloeiend uit door de levensopvattingen gevormde staatkundige beginselen, te veel relati- Maar hierover zal binnen de Criste- lijk-Historische Unie zelf nog wel het nodige besproken worden. Kamerleden en nevenfuncties •bestuur niet negatief tegenover een suggestie die eind van deze week op de partijraadsvergadering aan de orde komt; openbaar maken welke nevenfuncties de KVP-parlementariërs hebben. Hopenlijk gaat ditzelfde dan gelden voor de KVP'ers die bij de volgende Kamerver kiezingen kandidaat gesteld zullen wor den. Om misverstand te voorkomen heeft het partijbestuur wel duidelijk gemaakt in het algemeen geen bezwaar te hebben tegen nevenfuncties, omdat die als con tactmogelijkheid voor Kamerleden zeer nuttig kunnen zijn. Gelukkig gaat aan deze opvatting gepaard de wenselijkheid van een onderzoek naar vóór- en nadelen van sommige nevenfuncties. Immers, we hebben de indruk dat in onze tijd de verenigbaarheid van sommige neven functies met het Kamerlidmaatschap ernstig in twijfel moet worden getrok ken. Althans zeker wat betreft de Twee de Kamer. Aangezien ook de KVP wil, dat Ka merleden meer tijd gaan besteden aan de contacten met hun eigen kieskring, wordt het ongewenst dat bijvoorbeeld burgemeesters en wethouders van grote en middelgrote gemeenten andes dan bij hoge uitzondering voor een Kamerlid maatschap opteren. Hetzelfde geldt fei telijk voor topfuncties in het bedrijfs leven en de sociale organisaties. Samen vattend zou men kunnen stellen dat een Kamerlidmaatschap moeilijk te vereni gen valt met functies die op de keper beschouwd niet anders dan als een full time job goed vervuld kunnen worden. Natuurlijk blijft het voor een partij bestuur een moeilijke zaak om een be paalde grens te trekken. Maar er is al iets gewonnen, wanneer partijleden en kiezers (die nog altijd het recht van voorkeurstem hebben) precies weten welke kwaliteiten de Kamerkandidaten hebben en welke kwantiteit aan tijd ze voor hun politiek werk beschikbaar zul len kunnen stellen. Nederlandse filmweek in Utrecht UTRECHT (ANP) De organisatoren van de „Sienmanifestatie Utrecht '69" (een filmweek van louter en alleen Ne derlandse speel-teken-, poppen- en t.v.- films) hebben thans een voorlopig pro gramma opgesteld: van 12 tot en met 19 maart zullen ruim 60 Nederlandse pro- dukties worden vertoond. De organisatie is in handen van „Di- urnarius", de vereniging van studeren den aan de school voor de journalistiek en de Kasienoprojektcommissie. De Sienmanifestatie wordt gehouden in de jeügdsociëteit „Kasieno" en stelt zich ten doel een zo compleet mogelijk overzicht te geven van de Nederlandse film in al zijn facetten. Tijdens een van de film avonden wordt een discussie gehouden met enkele bekende Necerlandse cineas ten (onder andere Joris Ivens, Pim de la Parra en Wim Verstappen). De laat ste maal dat de Nederlandse filmweek werd georganiseerd, was in 1957 in Arn- EEN GULDEN MINDER SUBSIDIE Van onze parlemt redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Vonhoff (VVD) heeft in de Tweede Kamer bij de behandeling van de CRM-begrcting per amendement voorgesteld de rijks subsidie aan het Holland Festival met één gulden te verlagen tot 1.012.099. Met deze symbolische verlaging wil de WD zijn ongenoegen demonstreren over de wijze waarop het Holland Festival als organisatie functioneert voor de bevordering van deelname aan het culturele leven Aanvankelijk had de heer Vonhoff willen voorstellen de subsidie met 100.000 gulden te verlagen, maar hij zag daar van af. „Het Holland Festival moet evolueren van een kermis der ijdelheden naar een werkelijk cultureel gebeuren", aldus de heer Vonhoff. Zijns inziens wordt er niet voldoende publiek bereikt. Hij wil voorts, dat er bij de Nederlandse Operastichting een vaste kern van uitvoerenden komt, waaraan ook het publiek zich verbonden kan gaan voelen. (Van t omroepcorrespondent HILVERSUM. In de VARA-Gids van 15 maart is het commentaar ge publiceerd dat het VARA-bestuur heeft gegeven naar aanleiding van de brief die minister Klompé aan het VARA- bestuur heeft gezonden met betrekking tot de televisiereportage van de ver sieringen van het Boekenbal. Dit com mentaar luidt als volgt: „De VARA heeft inderdaad, zoals dat jaarlijks gebeurt, aandacht besteed aan het schrijversbal, door een televisie reportage uit te zenden van het ver vaardigen van de versieringen. Het bestuur van de VARA is van mening, dat de televisiereportage in wezen niet afweek van hetgeen op het schrijvers bal werd getoond. Deze versieringen hebben geen aanleiding gegeven tot enige maatregel van overheidswege, noch van gerechtelijke zijde. Er was geen reden om te veronderstellen, dat deze reportage, zoals de minister meent, zeer velen in hun godsdienstige en andere gevoelens zou krenken. De VARA heeft dan ook na de uitzending zeer weinig protesten van kijkers ge kregen. Van de zijde van de kerkelijke overheid heeft men belangstelling ge toond voor deze reportage. De VARA heeft gaarne gelegenheid gegeven de reportage nogmaals te zien en daarop van deze kerkelijke zijde geen enkele reactie ontvangen. Een telegram van de voorzitter van de KVP heeft het VARA-bestuur onmiddellijk beant woord met een telegram, waarin het KVP-bestuur is aangeboden de repor tage te komen bekijken, teneinde zich een oordeel te kunnen vormen. Het KVP-bestuur wilde blijkens zijn tele gram bezien of langs politieke weg maatregelen genomen konden worden. De KVP heeft tot nu toe op het VARA- aanbod niet gereageerd. Veiligheid van de staat Artikel 4 van het Televisiebesluit zegt, dat de uitzendingen niets mogen be vatten dat gevaar kan opleveren voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden. Het VARA- bestuur staat op het standpunt, dat bedoelde reportage dit gevaar geens zins heeft opgeroepen. Meerdere minis ters hebben zich achteraf van de repor tage op de hoogte gesteld en de minis ter van Justitie heeft kennelijk geen aanleiding gevonden een vervolging te doen instellen. Het VARA-bestuur meent dat niet van een grensoverschrijding gesproken kan worden. Wat de in de brief uitgespro ken verwachting inzake door de VARA te nemen maatregelen betreft, het VARA-bestuur ziet niet hoe het daar aan gevolg zou kunnen geven, aange zien de maatstaven die bij een politiek oordeel worden aangelegd, niet vast staan en van minister tot minister en van kabinet tot kabinet kunnen ver schillen. Hier wreekt zich dat in de grondwet niet is opgenomen de vrij heid van meningsuiting voor radio en televisie". Aldus de VARA-Gids van 15 maart. Preventieve censuur De VARA t.v.-reportage van de ver siering van het jongste boekenbal en de reprimande van minister Klompé daarover aan het adres van de VARA, omdat deze uitzending zedenkwetsend zou zijn geweest, heeft ook in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van C.R.M. aandacht ge- De socialist mr. Vrolijk vond het zeer verontrustend, dat de minister, als eenlinge, een oordeel over de uitzending had uitgesproken en daaraan ook nog een dreigend woord had toegevoegd door erop aan te dringen iets derge lijks niet te herhalen. „Dat reikt naar preventieve censuur", aldus mr. Vro lijk, die de vraag of een uitzending zedenkwetsend is liever door de rechter beantwoord zou zien. De heer Engels (K.V.P.) daarentegen vond de verontwaardiging van minis ter Klompé terecht. Hij vond dat kunst uitingen zeer wel uitdagend en prikke lend mogen zijn, moeten zijn zelfs soms, maar nadat hij met deze instel ling het programma nog eens had-ge zien vcfnd hij, dat hét over dé schreef was gegaan. Anderhalf uur moderne kunst in Moskou MOSKOU (A.P.). Een verzameling moderne Sovjetschilderijen van zoge naamde ondergrondse artiesten is gis teren uit een Moskous tentoonstellings gebouw verwijderd, waar zij gedurende anderhalf uur te zien is geweest. De zesentwintig schilderijen van de vijf artiesten, wier werk niet gesteund wordt door officiële kunstgroepen, waren tentoongesteld in het Instituut voor Wereldeconomie en Internationale Be trekkingen. Slechts een paar vrienden van de artiesten hebben de gelegenheid gehad de schilderijen te zien voordat een groep arbeiders kwam en mee deelde dat de tentoonstellingszaal ge bruikt moest worden voor een gadering. Ten toon gesteld waren werken Oscar Rabin, die enige tijd geleden ook een expositie in Londen heeft gehad, Wladimir Memoekhinlev, Krapivnitsky, Dmitri Plavinsky en Boris Svesjnikov. „lm Dickicht der Stadte" is een van de vroege werken van Bertolt Brecht. Hij schreef het reeds in het begin van de twintiger jaren, maar tot dusver kwam het in Nederland niet tot een be roepsvoorstelling. Een enkele studenten- voorstelling trok de aandacht. Sinds en kele weken heeft Centrum het stuk op het repertoire staan in de regie van Ha gen Miillcr-Stahl, de man die het vorig jaar bij die groep reeds sterk de aan dacht trok met zijn voorstelling van Brecht's „Man is Man". Wie het werk van Brecht en zijn thea termiddelen wil leren kennen, doet er goed aan zich diepgaand bezig te hou den met „In de Jungle van de City", zo als dit stuk in de vertaling van Hans Roduin heet. Men ziet hier immers, hoe Brecht allerlei dingen aan het ontdekken is: zijn vervreemdingseffecten met na me, die de toeschouwer tot een objec tieve kijker moeten maken. In dit stuk lukt dit laatste op zo rigoureuze wijze, dat het voor een leek op dit gebied niet simpel moet zijn de handelingen te vol gen, de bedoelingen te begrijpen en het vertoonde te waarderen. Het was dan ook te betreuren, dat bij de eerste Haag se voorstelling van dit stuk een deel var het publiek bestond uit abonnementshou ders, die meestendeels wel verbaasd ge weest zullen zijn der dat zij de z grijpen. Vragen Nu is de zin van dit stuk niet een voudig na te sporen. Om zijn publiek te laten nadenken en te dwingen tot intellectuele arbeid tijdens de voorstel ling, werpt Brecht bewust een reeks vra- op. De grote drijfveer van de han deling blijft zelfs in nevelen gehuld, ook al zijn er kleine aanduidingen te vin den, waarom de twee mannen in Chi cago met elkaar in een gevecht op le ven en dood te vinden zijn. Het gaat Brecht om de manier waarop zij tegen elkaar hun gevecht voeren, de veran deringen die deze situatie op hun levens loop, hun karakter en hun morele instel ling heeft. En die zijn niet om over naar huis te schrijven. Van loutering is wer kelijk geen sprake in de sombere levens visie ran Brecht. Twee mannen gaan in Chicago een ge vecht aan: de rijke houthandelaar Shlink. die omgeven is door gangsters en de berooide Garga, die een onafhan kelijke levensvisie heeft. Het gevecht be gint: in de verschillende ronden ervan passen beiden verschillende technieken toe. Garga laat zijn familie ten onder gaan door onder meer zijn verloofde zijn zuster in de handen van de gang sters tot prostituèes te laten worden; Shlink ziet zijn houthandel failliet gaan door de Invloed van Garga. „Knock-ont" Uiteindelijk wint Garga het gevecht door een knock-out", bij wijze van spre ken. Maar tegelijk heelt hij het ge vecht verloren, omdat hij zijn eigen on afhankelijke, vrije persoonlijkheid er aan heeft moeten geven en de levensop vattingen van Shlink is gaan aanhan gen: hardheid, onmenselijkheid en bit terheid zijn de voorwaarden voor zijn Het stuk is in de voorstelling van Brecht wel iets om voor te gaan zitten: een avond lang is de toeschouwer ver plicht om voortdurend analyserend en rederend na te gaan wat er gaande is. wat er gebeurt. Maar tegelijk is dat een geweldige sensatie en daarom mag men de voorstelling van Centrum zonder meer bijzonder geslaagd noemen. Regisseur Müller-Stahl beheerst de Brechtstijl tot in zijn vingertoppen,hij toont het dit maal weer aan. Zijn enscenering is naar idee, effect en vormgeving meer dan voortreffelijk. In de grote lijnen van de mise-en-scene, maar ook in vele kleine details ziet men hoe de regisseur het metier van Brechtspelen beheerst. Spelprestaties Er is een knap belicht decor, dat tech nisch heel vernuftig was op gelost ge maakt door Roger Chailloux, die hier mee een zeer knap werkstuk heeft ge leverd. Verder waren er de vele spel prestaties, die stuk voor stuk precies in het ensemble en in de opattingen van de regisseur bleken te passen of gepast waren; tot in de kleinste rollen zag men figuren die dan wel een pion waren in het stramien van Brechts stuk, maar da zonder dat ze hun geloofwaardigheid of leven verloren. Piet Romer was zeer gespannen als ..IN DE JUNGLE VAN DE CITY". Auteur Bertolt Brecht Vetrallng Hans Roduin Piet Rttmer Carga Wim v. d. Heuvel Shlink Ann Hasekamp Marie Cargt Joop Admiraal - John Koch - Jacquet Commandeur - Cor van den Brink tn« vnn der Molen - Helmert Wouden p - Peter Aryan* - Steenbergen, i De NTS zendt vanavond van 19.5 21.45 uur via Nederland 1 een ri streekse reportage uit van de Europa Cupwedstrijd CelticAC Milan, die in Glasgow wordt gespeeld. Het betreit hier de tweede ontmoeting tussen beide clubs- De eerste wedstrijd werd 19 februari in Milaan gespeeld eindigde in 00 gelijkspel. De uitzending van de wedstrijd werd de NTS mogelijk gemaakt dank zij de medewerking van de VARA, die de op dezelfde avond in Londen te spelen wedstrijd EngelandFrankrijk Nederland 2 zou uitzenden, maar deze reportage heeft willen laten vallen met het oog op het belang de wedstrijd CelticMilan. Dit belang immers is groter geworden nu Ajax zich in de halve finale van de Europa Cup heeft geplaatst en mogelijk Celtic of Milan zijn volgende tegenstander is. De VARA heeft zich bereid verklaard om de door de NTS geplande hoofd film op Nederland 1 in haar eigen programma op Nederland II uit te zenden. De film van vanavond. „Nat Asfalt", is gewijd aan de sensatiejournalistiek. Het verhaal is vrij reëel gehouden: Een wegens een lichte overtreding tot ge- gevangenisstraf veroordeelde jonge re porter wordt bij zijn vrijlatiiïg „opge vangen" door een roemruchte collega. Deze leidt een persbureau dat floreert bij de gratie van ware of verzonn sensatie, bestemd voor de dagbladen de wereldsteden. Men schrijft zonder zich van de gevolgen (bij het slacht offer of de lezer) iets aan te trekken. De jonge reporter wordt aanvankelijk ge ïmponeerd door de „grootscheepse" on dernemingen van het bureau, maar zodra hem de ogen opengaan en hij vaststelt hoeveel leed er wordt veroor zaakt, ontstaat er een scherp conflict waarbij hoe kan het anders zich ook de liefde doet gelden. Regisseur Wisbar verdient waardering voor de wijze waarop hij de sfeer heeft weten weer te geven. Horst Buchholz geeft gestalte aan de jonge reporter, Martin Held is zijn meedogenloze werkgever en Maria Perschy is de lieftallige tegen speelster. Nederland II, 20.20 uur NEDERLAND I nts •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.07 uur: Scala 19.56 uur: Reportage CelticAC Milan (In de pauze omstreeks 20.45 uur zendtijd politieke par tijen: CHU) 21.45 uur: Stichting Socutera 21.50 uur: Inburgeren 22.15 uur: Eigentijds: oorlog en vrede bij Picasso 22.45 uur: Reclame en journaal 22.5523.10 uur: Openbaar kunstbezit NPDERLAND II 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal VARA 19.03 uur: Cornation Street NTS Reclame en jornaal VARA 20.20 uur: Hoofdfilm Nasser Asphalt 21.45 uur: Achter het nieuws 22.10 uur: Rood Wit Blauw NTS 22.50—22.55 uur: Journaal Dc De met i igegeven progia zijn kleurentolevisieprogramma' RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (40: aliteiten. 18.20 Uitzending lunistische Partij van Nederland. VARA's Popsho' Kinderkoor met pianobegeleiding. 19.30 Nws. itenlands weekoverizcht. 19.45 Stereo: Seml-klassieke kamermuziek (opn). 20.10 Ste reo: Ina en Ton, samen - alleen: voordracht en muziek. 20.40 Stereo: Lichte grammofoon- muziek. 21.00 Bij Dorus op visite: 21.25 Country d (herh.) 22.15 Stei j. 22.30 Nieuws. 22.: ualiteiten. 22.55 Ster Symfonle-or- (Gr). 23.30 Radio NRU: 19.00 Open- >pn). (In de pauz< ■al) 22.00 School BRUSSEL VLAAMS 324 m 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraa en -filosofie. 18.50 Sport. 18.58 Taalwenken 19 iio Nieuws, weerbericht en actuaUteiten 19.40 Grammofoonmuziek. 19.45 Adviezen. 20.0 Gevarieerd programma. 20.30 Operettemu 23.40 Nieuws. 23.45-0.30 Voor de zeeliedet HILVERSUM^* M^m'^AVRO: 7.00 N 7.10 Ochtendgyrr •oLichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 0 Morgenwijding. 9.00 Ste- l. 9.40 Schoolradio4 10 Arbeidsvitamine ingsolist (opn). 12.21 loderne liederen; II. Stereo: Viool klassieke muziek. 14.30 't Is historisch amma over geschiedenis en archeologie De gre :onomii het stran »eurg- |t hoge K! I Dit is nstituut nquéte Militaire Kapel: ts t irenrecital: klassiek (*n rvdlv Doel an Katv «drijf, I ccomm< an Katv 5 Mededelingen. :n moderne (9.00-9.10 Gymnastiek kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Mu ziek uit de Barok (opn). 11.00 Nieuws. 11 Oi Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd programma- (12.15 Boekbespreking; 12.28 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actua liteiten). 14.00 Stereo: Lichte muziek (opn). 14.25 Stereo: Klassieke pianomuziek (opn). 15.00 Hervormde middagdienst. NRU: 15.30 Nieuws). NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. HILVERSUM III 240 m en FM-kanalen 9.00 NCRV. 12.00 NRU. 13.00-18.00 KRO. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.40 Zzzzoef: instrumentaal programma. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws;. NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Felix Meurders. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 ActuaUteiten. 13.08 T.N.T.: licht platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop-In. 15.00 Nieuws. 15.03 Holster: Pop- en Countrymuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr muziek L r yn Meei logic BRUSSEL VLAAMS 12 03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weerbe richt. mededelingen, programma-overzicht en SOSO-berichten voor de schippers). 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbe richt. beursberichten en dagklapper. 13.20 Ta- felmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. Beursberichten. in c 3 dit ti •and toef eraccon t slecht ttrekker hikken - lezit vakt aatsen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vraag of de nieu we omroepwet al dan niet per 1 mei a.s. in werking zal moeten treden is giste ren in de Tweede-Kamer bij de behan deling van de CRM-begroting overeen komstig de verwachting een belangrijk strijdpunt gebleken. De D "66 'er drs. Visser wenste uitstel van de inwerking treding en kondigde adn hierover een motie te zullen indienen, indien minis ter Klompé (CRM) hem er niet van zou kunnen overtuigen dat inwerking treding per 1 mei noodzakelijk is. Uitstel zou volgens drs. Visser zinvol zijn omdat dit gelegenheid tot bezinning biedt over allerlei ontwikkelingen, die zich gedurende de huidige periode van het overgangsbestel voordoen. Drs. Vis ser zei dat het commerciële element in de omroep in opmars is en wees daar bij o.m. op de fusie van AVRO en Te- ADVERTENTIE Garga en vond «en kille, helder gespeel de Shlink tegenover zich. In hun onder linge spelrelatie wisten beiden zorgvul dig de juiste intenties te handhaven: geen van de twee stond de toeschouwer een indentificatie toe. Dst gold ook voor de andere rollen: de fraaie ontwikkeling die Anna Hasekamp in haar figuur toon de. waardoor zij felle weerstanden op riep zonder dat de deernis werd toege staan; de slonzigheid van Ina van der Molen als de verloofde, van Garga, die een soortgelijk effect had. Knappe rol len ook van Karin Haage, Lou Steenber gen, Jacques Commandeur en slle an dere Centrumleden. Het was druk in de Koninklijke Schouwburg gisteravond, al ia het de vraag of het juiste publiek er was bij eengekomen, ook al gezien het weinig enthousiaste applaus voor deze knappe voorstelling. Jan Verstappen Liz Taylor uit ziekenhuis HOLLYWOOD (AP) Elizabeht Taylor heeft dinsdag het ziekenhuis verlaten waar zij gedurende enige dagen een derzoek heeft ondergaan in verband met een voortdurende pijn in haar rug. De actrice noemde de berichten dat ze wellicht ruggegraatskanlcer »ou heb ben" volslagen onzin". Ze zei dat de proefnemingen «n onderzoek hadden aangetoond dat „een zwakke rug" had. „Ik heb altijd een zwakke rug gehad" voegde ze aan toe. Ze verliet het Cedars of the Lebanon- ziekenhuis aan de arm van baar echtge noot Richard Burton. sg SPAARBANK* itftie- tti vote* 999-1231 1y irzgft tZOO yertgingon. Op ós poetkantwes de hete dag ksmM. Een Hm*** m«vw zoHs ook op vrijdagavond of do pfwmlijb* Itoopavond geopend Voor do poetegemeeheppen gelden eperte opem«getijden. fling vo WACH iNaar a levisier, die in de toekomst best navolging zou kunnen krijgen. Overi gens is niet de pluriformiteit in de t roep in gevaar, maar is er juist sprake van verbrokkeling en van een rende veelheid" van organisaties met zendmachtigingen. Drs. Visser noemde het voorts een hopeloze taak om van de toekomstige NOS (te vormen uit NTS en NRU) een echt ontmoetingsprogram ma te maken. Om al deze redenen acht drs. Visser uitstel van de omroepwet ge wenst. De omroepwet zal nog eens fun damenteel op de helling gezet moeten worden, zo meende hij. Freule Wttewaal van Stoetwegen (CHU) daarentegen vond dat roepwet wel op 1 mei a.s. moet ingaan. Verbeteringen zijn later altijd nog mo gelijk. De heer Kieft (AR), een bekend om- roepbestuurder, noemde het verstandig de wet wel dit jaar inwerking te laten treden. Het welbewuste compromiska rakter van de omroepwet mag niet door kruist worden en de wet mag niet op de uitvoering stuk lopen, meent de heer Kieft. Wel vroeg hij of minister Klompé kon verzekeren dat de omroepgidsei niet zullen uitgroeien tot familiebladen en dat de commercie het omroepwezen niet zal kunnen gaan overheersen. De heer Aarden (PPR) wilde niet gedachte van uitstel uitgaan, m meende wel dat bepaalde uitvoerings maatregelen later dan de wet zelf zouden kunnen gaan. Hij vroeg of de minister zelf uitstel van de wet heeft overwogen en of zij contact met de be zwaarde omroepmedewerkers heeft ge had. Voorts drong de heer Aarden met klem aan op de grootst mogelijke open heid inzake de verhouding tussen roeporganisaties en commerciële instel- De heer Aarden noemde in dit band de geruchten over verbindingen tus sen de Tros en de „Telegraaf". Hij wilde geen nieuwe „overval", zoals die tussen AVRO en „Televizier" heeft plaatsgevonden. Hebben professionele tijdschriftenuitgevers schade door de omroepbladen?, zo vroeg hij. De heer Jongeling (GPV) prees minis ter Klompé voor haar reprimande aan de VARA voor de omstreden uitzending van de versieringen op het boekenbal Hij hoopt dat minister Klompé daar mee een wat strakker beleid heeft inge luid. Hij verzette zich ook tegen godslas terlijke afbeeldingen in het NVSH-blad „Sextant" en kondigde aan daarom gen bepaalde subsidieposten op de CRM-begroting te zullen stemmen. Mr. M. Vrolijk (PvdA) wilde op dit moment bepaald nog niet pleiten voor uitstel van invoering der omroepwet. Hij id heeft zei, dat de Kamer de opvattingen van schippe de betrokkenen nog niet volledig kent n de da De KVP 'er Engels stelde, dat men tarom ii nu een omroepwet i ieeft, aanvaard door de beide Kamers. Het gaat volgens hem niet om die wet te veranderen voordat zij is ingevoerd. Daarom pleitte hij voor invoering zoals eerder besloten (dus 1 mei). Wanneer er zich inderdaad i komenheden in de wet voordoen dan was hij zeer wel bereid aan wijziging daarvan mee te werken, maa invoering. •onnemei Deze he ik gar geweest 'stenrijk Weet U at atote larschrjri :ht te *1, terv ang te 'len ka

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2