S)e£eidte(Boti/fca/nt Parijs ging met olielamp naar bed... Staking algemeen ZONDER METRO, BROOD EN WARME KOFFIE Levenslang voor Hans v. Z. Oude Nol; 6 jaar en t.b.r. Druk beraad over scherpere oppositie Partij v. d. Arbeid Belasting op bijstand blijft Geen atleten en zwemmers naar spelen in Z.-Afrika Vrijspraak in zaak Elly Hagers Prof. Heertje treedt uit Dem. Appel Automobilist rijdt in op fietsers Paul Kijzer komt niet terug naar Nederland PAPENGRACHT 3 2 L u N POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV., Leiden DIR.: C. M DRABBE .V F. .1 M KOENS HOOFDREDACTEUR: L C. J ROOZEN KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1 10. p. mnd. 4.70. p kwart 14 10; fr p post 16 95 ADV. (excl B T W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2.- DINSDAG 11 MAART 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Plaatselijk neerslag, maar ook tijdelijk opkla ringen. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgenmiddag in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. 60e jaargang, no. 17.695 Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Wat Parijs betreft hebben de stakers ons keurig netjes behan deld. We mochten tot bij tienen gisteravond de krant blijven lezen en naar de t.v. kijken, maar toen vonden de stakingsleiders het kinderbedtijd en floepte het elektrisch licht uit. Net als onze grootvaders en grootmoeders gingen we met een olielamp of met een kaars naar bed. Aan de horizon I van Parijs brandde het licht in sommige voorsteden wel, in andere niet. De Boulevard Magenta bij het Gare du Nord werd in een Egyptische duisternis gedompeld. Men zag er geen hand voor ogen. De gehele nacht is het licht uit geweest, maar vanmorgen om zes uur brandde het hier en daar. Precies lang genoeg om zich te kunnen wassen en aankleden. Om kwart voor zeven trokken de stakers weer aan de schakelaars. Gelukkig was het toen licht genoeg om iets te kunnen zien. De voorbode van de lente is er. Na het dagenlang sneeuw ruimen en vechten tegen de gladheid genoten we gisteren van een voorzichtig lentezonnetje. Voor het eerst sinds maanden was het druk in de parken, waar moeders met hun kroost kwamen genieten van het eerste lentezonnetje. (ADVERTENTIE) GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Alles wat rijden kon had vanmorgen een auto. een motorfiets of een doodge wone fiets genomen om zich te kunnen verplaatsen. Parijs was in twee blokken verdeeld: de automobilisten en de voet gangers. Van laatstgenoemden stonden er heel wat op het trottoir met de duim om hoog te wachten op een lift. De metro stations waren open maar onder de grond reed zo goed als geen trein. Bussen waren schaars, geen taxichauffeur was te zien. De bakkerswinkels waren open, maar vers brood was er niet, omdat ook de bakkersknechten meestaken. Heel wat huisvrouwen hadden maandag brood ge hamsterd. In de cafés werden koude dran ken geschonken met een kaars of een olielamp op de toonbank. In andere cafés was de gasdruk nog net voldoende om een kop koffie te kunnen serveren. Het sport blad l'Equipe is vanmorgen niet versche nen wegens gebrek aan stroom. In de provincie begon de staking eerder dan venvacht werd. In sommige steden moesten de bioscoopbezoekers midden in de vooorstelling de zaal verlaten. In ca barets werkten de microfoons niet meer door gebrek aan stroom. Uit de grote ste den Rijssel, Straatsburg, Lyon en Marseil le zijn de berichten gelijkluidend: zo goed als geen transport. De haven van Mar- DEN IIAAG (ANP) Een tariefswij ziging van zodanige omvang, dat de bijstandsuitkering de belastingvrije voet In de regel niet zal overtreffen, be hoort voorlopig niet tot de mogelijkhe- Staatssecretaris Grapperhaus heeft dit de Tweede-Kamer meegedeeld in een mondeling overleg over het vraagstuk van de belasting op bijstand. Het werd, tijdens dit overleg, een moeilijk te be grijpen zaak genoemd, waarom de ene overheidsinstantie een uitkering doet. waarvan een ander overheidslichaam weer een deel terugvordert. De moeilijkheden zijn een gevolg van het feit, dat de uitkeringen, die op grond van de algemene bijstandswet worden verleend, behoren tot het inkomen waar over belasting is verschuldigd. Staats secretaris Grapperhaus heeft meege deeld, dat gezocht wordt naar een soort noodoplossing, die in het principe van de belastbaarheid in stand laat, doch die langs administratieve weg aan de bezwaren daarvan zoveel mogelijk tege moet komt. Het uit het inkomensbegrip lichten van de bijstand zou z.i. tot moei lijkheden leiden ten opzichte van ande re vormen van uitkeringen. Het ligt in de bedoeling, zo blijkt uit het verslag van het mondeling overleg, de loonbelastingheffing van hen, die on der een rijksgroepsregeling vallen, voor een aantal groepen te vereenvoudigen. Wat de thans nog niet onder de loonbe lasting vallende bljstandsgenietende be treft. ligt voor thuiswonende beiaarden een 0-procenttarief voor de hand. Voor de bejaarden in bejaardentehuizen wordt gedacht aan 12'/i procent. seille ligt verlaten. West-Frankrijk schijnt meer van de staking te lijden dan het oosten. Hopelijk spreekt Charles de Gaulle ons vanavond als er weer stroom en tele is. niet al te bars toe. Want als wij ook nog door hem worden uitgescholden want zijn vocabulaire is groot dan stijgt om het beeld van een Frans spreekwoord te gebruiken ons de mosterd toch wel naar de neus. Wij zijn in Parijs toch al zo geprikkeld, zoals bleek uit de grote de monstratie die vanmiddag door de stad trok. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De mini-Olympische Spelen, (lie Zuid-Afrika in Bloemfontein wil organiseren, zijn tegen het Inter nationaal Olympisch Comité (I.O.C.) ge richt. Vandaar dat de Kon. Ned. Atletiek Unie geen toestemming kan geven aan Anneke de Bruin, Els van Noordnyn. Tilly van der Made en Rijn van der Heuvel daaraan deel te nemen. De Lim burgse atlete Maria Gomracrs start ook nog in andere wedstrijden; zij krijgt daarom misschien wel toestemming. Dc Zwembond heeft voor Ada Kok en Bob Schoutsen eenzelfde standpunt als de K.N.A.U. ingenomen. Zie verder de sportpagina. Plaatsing in inrichting onvoldoende beveiliging voor maatschappij Zelfverbranding. Opnieuw heeft een jonge Tsjech zich van het leven beroofd door zelfverbranding. Radio Praag zei dat een 18-jarige fabrieksarbeider zich zelf gisteren in brand heeft gestoken in Kutna Hora, ten oosten van Praag. Hij werd bewusteloos naar een ziekenhuis overgebracht waar hij twee uur later overleed. (Voi UTRECHT De rechtbank te Utrecht heeft de 26-jarige Hans van Z- veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Het vonnis tegen Arnold R. (76), alias Oude Nol luidde zes jaar gevangenisstraf en ter beschikking steling van de regering. De rechtbank besloot Hans van Z. niet ter beschikking van de regering te stel len. omdat met plaatsing van Van Z. in een inrichting de maatschappij onvol doende beveiligd zou zijn. Daarom bleef er slechts de mogelijkheid van een gevangenisstraf van zodanige duur. dat de maatschappij maximaal is beveiligd. Dc officier van justitie had tegen Hans van Z. levenslange gevangenisstraf en t.b.r. geëist. Tegen Oude Nol eiste hij acht jaar en t.b.r. De Utrechtse rechtbank verklaarde Hans van Z. schuldig aan de moorden op Coby van der Voort, Reijer de Bruin en J. Donse. Hij werd vrijgesproken van de tenlase gelegde moord op Elly Hagers. De aanslag op de weduwe Woortmeijer werd niet bewezen verklaard. Oude Nol heeft volgens de rechtbank de roofmoorden op De Bruin en Donse uitgelokt- De rechtbank verklaarde ook bewezen de uitlokking tot poging tot doodslag op de weduwe Woortmeijer en heling van een gestolen televisietoestel. De conclusie van het psychiatrisch rapport van prof. Kloek en dokter Schnitzler, dat ,.Hans van Z. ten tijde van de misdrijven leed aan een zo'n ernstige gebrekkige ontwikkeling en ziekelijke storing van de geestvermogens, dat deze feiten hem vrijwel niet kunnen worden toegerekend, of met andere woorden dan de toerekenbaarheid mini- In het Stedelijk Museum Amsterdam i van de Franse nouveau réaliste" Ar „accumulations" zijn alle gemaakt motorblokken, pakkingen, schakelaars gisteren de tentoonstelling geopend ian. De op deze expositie getoonde net onderdelen van auto's zoals dergelijke. Ze zijn door een Franse (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is druk overleg gaande in de regeringsfracties van de Tweede Kamer in verband met de gro te problemen binnen de Partij van de Arbeid. Dit staat mede in verband met de omroepkwestie en dc financiële de batten. De omroepkwestie en de klach ten van de zogenaamde creatieve mede- verkers van de omroepen over de nieu- ve omroepwet zijn vandaag in beliande- ing bij de begroting van cultuur, recre- -lle en maatschappelijk werk. De finan- •iclc kwesties komen vermoedelijk ook net dc accijnsverhoging yan 1 juli a.s. voensdag in de Tweede Kamer aan de In verband met de debatten hebben de liberale ministers uit het kabinet-De long maandagavond langdurig overleg gepleegd met de Tweede-Kamci fractie van de VVD. De PvdA-fractie heeft gisteren ook reeds vergadering en is vanmorgen op nieuw bijeen gekomen, evenals de re geringsfracties en de fractie van D '66. Het koortsachtig beraad heeft vooral te maken met de resolutie van het PvdA-congres dat de socialistische Twee de-Kamerfractie een scherpere oppositie moet gaan voeren tegen het kabinet-De De groep van 18, bestaande uit de voormannen van de AR, CHU en KVP, hield gisteravond in het Tweede-Kamer gebouw zijn maandelijkse vergadering. De 18 lieten weten dat zij gezamenlijk gewoon blijven doorpraten, ondanks de socialistische afwijzing van de KVP. Het programma van de vastgestelde besprekingen wordt normaal afgewerkt, aldus de 18 Wel schijnen de regeringsfracties zich scherper tegenover de Partij van de Ar beid te gaan opstellen, wanneer deze in derdaad een fellere oppositie tegen het kabinet wil voeren. Intussen heeft zich in de Partij van de Arbeid naast Nieuw Links en Demo cratisch Appel een derde groep socialis ten gevormd rond de Europese vice-voor- zitter dr. s. Mansholt en het Eerste-Ka- merlid mr. J. Burger, de vroegere voor zitter van de socialistische Tweede-Ka- merfractie. Deze groep wil "proberen de eenheid in de partij te bewaren door Nieuw Links tot wat men noemt redelijker par tij-politieke gedachten te brengen. Dr. Mansholt ontkende gisteren de zeer sterke geruchten in Den Haag. dat hij van plan was een nieuwe socialisti sche partij op te richten. Prof. A Heertje te Naarden heeft medegedeeld, dat hij uit het comité De mocratisch Appel in de Partij van de Arbeid is getreden, „omdat Democra tisch Appel naar zijn oordeel geen con structieve politieke functie meer kan vervullen en omdat op deze wijze de weg dient te worden vrijgemaakt voor de nieuwe partijvoorzitter, dr. Vondeling om de Partij van de Arbeid zoveel mo gelijk te saneren". maal moet worden genoemd" werd door de rechtbank overgenomen. Ondanks dat de gruwelijke feiten Hans van Z. slechts minimaal magen worden toegerekend heeft Hans van Z. wel in zicht gehad in het ongeoorloofde van zijn daden, zodat oplegging van een vrijheids straf, volgens de rechtbank, niet on gerechtvaardigd is- De rechtbank besloot de maatregel van ter beschikking stelling bij Hans van Z. niet toe te passen, omdat Van Z., gezien zijn huidige toestand, maatschap pelijk zeer gevaarlijk is. Volgens artikel 120 van de gevangenis- maatregel bestaat de mogelijkheid, dat Hans van Z. tijdelijk of gedurende een tijd gelijk aan de gevangenisstraf wordt geplaatst in een inrichting voor psycho patenOok een eventuele gratieverlening kan leiden tot een straf, die gelijk is aan de maatregel van ter beschikking stelling, (red.). De rechtbank nam de conclusie uit het psychiatrisch rapport over Oude Nol over. Volgens deze conclusie lijdt Oude Nol aan psychopathie met hysterische trekken, waardoor de hem bewezen ver klaarde feiten in verminderde mate kun nen worden toegerekend. Het verweer van Nols raadsman, mr. Simon, dat Van Z. krankzinnig zou zijn, zodat Nol geen uitlokking kon worden verweten, werd door de rechtbank van de hand gewezen. Hans van Z. luisterde onbewogen naar zijn vonnis. Nadat rechtbankpresident Van Zeben hem vertelde, dat hij later op de dag de letterlijke tekst van het vonnis zou krijgen, knikte hij vriendelijk naar zijn rechters. Diep ademhalend ver liet hij de rechtzaal, waarin hij twee weken lang hoofdpersoon was van een uniek proces in de Nederlandse straf rechtspraak. (Van een onzer verslaggevers ZEVENBERGEN Een automobilist, waarvan de politie vermoedt, dat hij on der invloed reed, is gisteravond onder de gemeente Zevenbergen, met grote snel heid ingereden op een viertal fietsers. De achterste twee werden geraaid. Een 46-jarige vrouw uit Klundert was hierbij op slag gedood; de andere, een 52 jaar oude man eveneens uit Klundert is met ernstige verwondingen in het zieken huis opgenomen. Arbeidsmarkt Praag. In Praag heerst een „catastrofaal gebrek aan arbeidskrachten", schrijft vandaag het blad Vecerni Praha. Verleden jaar over trof de vraag met 40.000 het aanbod, het dubbele van 1967, aldus het blad. Producer nam teveel hooi op zijn vork ..In ver land opnieuw bestaan opbouwen" (Van erslaggevers) AMSTERDAM Producer Paul Kijzer, de man die vorige week met achterlating van een schuld van ruim een half miljoen ons land ontvluchtte, heeft in een brief aan zijn nog In Amsterdam verblijvende vrouw laten weten dat hjj zich zal vestigen „in een ver land", om daar een nienw bestaan op te bouwen- Hij is voor lopig niet van plan terug te keren. Musical .,Hair'" van de baan In de toneel- en musicalwereld is de debècle van Paul Kijzer, de man die Nederland rijp maakte voor de musical, nog steeds het gesprek van ie dag. Men heeft alom grote waar dering voor hetgeen Kijzer ondernam, maar is het er wel over eens dat hij te veel hooi op zijn vork heeft ge nomen. Paul Kijzer had namelijk de alleenrechten voor Europa van „De man van La Mancha" waarvan de opvoeringen in Duitsland een grote flop werden- Voorts was hij bezig met de voorbereidingen van de Franse versie van „Anatevka". een Berlijnse opvoering van het Amerikaanse stuk „Scuba Duba"; hij had opties geno men op de musicals „Zorba de Griek", op de stukken Scuba Duba" en „Summertree"; hij was nauw betrok ken bij de import van buitenlandse (Nouvelle Vague)-fllms en van grote produkties als „El Cid" en ,.De val van Rome" en voor Nederland was hij bezig met de voorbereidingen v®n het Amerikaanse succes „Hair". Met producer Karei "Wunnink bracht hij ook ,.Twee onschuldige engelen" naar Nederland. Wunnink heeft dit stuk dat op 23 maart in Carré zal gaan lopen, nu helemaal onder zijn hoede genomen. Alles te snel Publiciteitsmanager van Kijzer ls Bob van Dam. Hij zegt: „Wat bijgedragen kan hebben tot Kijzers ondergang ls het feit dat acteurs in de buitenland- »e man van La Mancha, zoals bijvoor beeld Joseph Meinrad, gages vragen die ongeveer vijf keer zo hoog liggen als wij in Nederland gewend zijn." „Paul Kijzer", zo zegt Van Dam, „wil de te veel en wilde alles te snel". In producerskringen hoort men ook steeds meer praten over een soort garantiefonds dat er voor dergelijke nonsterprodukties als La Mancha zou moeten komen. Alles hangt nu af van één man, van een „vrije ondernemer". Ook wordt er forse kritiek geuit op de overheid, die van elke voorstelling twintig procent vermakelijkheids belasting en nog eens vier procent omzetbelasting incasseert, zonder daarvoor iets in de plaats te stellen. Zes ton Hans Kemna, die een half jaar ge leden door Kijzer belast werd met de voorbereidingen van „Hair" zegt daarover: „De opera ..Reconstruction' van Peter Schat en Harry Mulisch krijgt zes ton, zeshonderdduizend gulden- Dat is precies het bedrag wat Paul Kijzer te kort komt. Die zes ton betekent dat de staat een ton per voorstelling subsidie geeft, want Reconstruction wordt in het Holland Festival maar zes keer opgevoerd. En zou het dan zo gek zijn als een man als Paul Kijzer. die voor Nederland mistens evenveel verdiensten heeft als Schat en Mulisch ook eens een financieel ruggesteuntje zou krijgen?. Het liep zo lekker Hans Kemna is. nu zijn opdracht gever verdwenen is. een beetje pessi mistisch over het doorgaan van ..Hair": „Het liep allemaal net zo lekker. Vorige week hebben we de voorselecties gehouden, de muziek was al helemaal doorgenomen en Nicolaas Wijnberg zou de kostuums vervaardigen en de decors. Ik had al een paar acteurs op de lijst en de groep zou deze week worden samen gesteld". En alsof dat alles nog niet genoeg was, voegt Kemna eraan toe: ..Deze week zou de Amerikaanse choreografe naar Nederland komen. Ik heb haar maar afgebeld". Maar dat „Hair" nog eens in Neder land zal worden uitgebracht, daar ls Kemna van overtuigd. Hij weet alleen niet waar. wanneer en door wie.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1