GEBREK AAN EFFICIENCY OORZAAK MOEILIJKHEDEN IN HORECASECTOR Routinedag voor ruimtevaarders FLITS- UURTJE Interview Heinemann brengt opschudding Tegenstander bewapening Duitsland Historisch kasteel in as gelegd Honderden doden op Celebes DURE COLLECTIE SIERADEN GESTOLEN BIJ ANTIQUAIR Juist zoals vorig jaar heeft de koninklijke familie bij haar aan komst in het Oostenrijkse Lech de fotografen gelegenheid gegeven voor een „flitsuurtje", zodat zy verder misschienvan een ongestoorde wintervakantie kan genieten. Prinses Beatrix had prins Friso, die zich het gedoe van dc fotografen allemaal i maar liet aanleunen, op de arm I (foto links). Prins Willem-Alexander, vorig jaar het fotogenieke middel punt, kreeg er deze keer al snel genoeg van. Hij zette het op een huilen en zelfs zijn grootmoeder kon hem er niet toe brengen een wat opgewekter gezicht te zetten. Het is tenslotte heel wat, als je lekker in de sneeuio wilt ravotten en je in plaats daarvan al zo jong je tol moet betalen aan de wereldpers (foto midden). Daarom kun je beter troost zoeken bij je jonge neefje Maurits, die nog van niets weet. Al die grote mensen om je heen, daar krijg je tenslotte ook een keer genoeg van (foto rechts). TONNEN SCHADE HAAREN (ANP) Het kasteel Nemer- laer in Brabants Haaren is zaterdagavond en brand die op kilometers afstand te zien was, verwoest, van het bouwwerk •taan alleen nog de buitenmuren. Er vie len geen slachtoffers maar antiek en ex perimentele kunst ter waarde van naar •chatting honderdduizenden guldens zijn verloren gegaan. De brand, die omstreeks kwart voor tien uitbrak, heeft dé gehele stage waar op antiek was opgeslagen verwoest. Mede de hand v in een inventarislijst ongeveer het enige voorwerp dat niet is erbrand kan de schade op een kwart miljoen a 300.000 gulden worden becij ferd. Van de honderden experimentele kunstwerken die in het gebouw waren agen, en waarvan slechts enkele in veiligheid konden worden gebracht, was een groot deel niet verzekerd. De brand weer werd in haar werk belemmerd door bijgebouwen en bomen, waardoor het kasteel vrijwel kamer voor kamer, en etage voor etage, is afgebrand. Kasteel Nemerlaer was sinds 1964.door particu lieren gerestaureerd. Het kasteel werd bewoond door een beheerder met vrouw Balans toerisme met tekort van 400 miljoen (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG „Vaak zijn verou dering van apparatuur en gebrek aar efficiency de oorzaak ervan dat onder nemingen in moeilijkheden geraken en da bedrijven moeten sluiten. Vooral in d» detailhandel in voedings- en genotmid delen blijken harde klappen te zijn ge vallen. Het aantal verkooppunten in de ze branche daalde sinds 1960 njet niet minder dan 17 procent ondanks het toch nog vrü grote aantal nieuwe vestigingen. In de horecasector hadden de bedrijfs sluitingen geen massakarakter. Per sal do nam het aantal vestigingen in deze sectors dinds 1960 zelfs nog enigszins toe, dat moet echter toegeschreven wor den aan de grote stijging van het aantal bedrijven zoals cafetaria's en dergelijke, die snel en goedkoop maaltijden en spij zen verstrekken. Uit de beschikbare ren- tabiliteitsprijzen blijkt echter duidelijk dat vele horecabedrijven met oude cij fers worstelen. De balans over 1968 in de toeritische sector toonde een tekort van niet minder dan 400 miljoen gul- Dit zei de staatssecretaris van econo mische zaken drs. L. J. M. van Son in zijn openingsrede voor de 15e B.B.B., de internationale vakbeurs voor Horeca DJAKARTA (AP) Uil dezer dagen ontvangen berichten blijkt dat het aan tal doden tot 600 is gestegen als gevolg van twee zware aardbevingen die twee weken geleden in het Madjenegebied van het eiland Celebes hebben plaatsge had. Madjene aan de westkust van Celebes, 250 km ten noorden van Madagaskar, werd tijdens de aardbevingen door vloed- Kolven getroffen. De meeste slachtoffers zijn door de golven meegesleept. De ste nen huizen in het gebied zijn vrijwel al lemaal verwoest. Doden liggen onder het puin. Trillingen werden nog tot vrijdag )1- gevoeld, gemiddeld 20 per dag. grootverbruik en voedingssector, in Eurohal complex te Valkenburg, die terdag haar poorten opende. De staatssecretaris wijdde ook dacht aan de prijzenstop voor de hore cabedrijven. ,.Ik ben er terdege van wust, dat hiermee een tere s wordt aangeraakt aldus drs. Van Son Ik betreur het eveneens, dat deze maat regel genomen moest worden en niet; zou mij liever zijn dan dat de minister spoedig tot intrekking zou kunnen c gaan, maar alhoewel bij het overwegen het volle pond is gegeven aan de grote bezwaren, was de maatregel onvermij delijk. Inhakend op een opmerking var Eurohaldirecteur J. Huyene, wees d< staatssecretaris erop dat zolang mer er niet in slaagde de bezet ting van de hotels op te voeren, d< leiding ook weinig belangstelling zal heb ben door investering van zijn gelden de verbetering der hotelaccommodatie het bouwen van nieuwe hotels mogelijk te maken. Daarom heeft de regering het budget van de A.N.V.V. herhaalde- en zeer aanzienlijk opgevoerd daarom is in samenwerking van be<lrijfs- gaan opgericht, dat in zijn werkwijze sterk commercieel zal zijn en zich zal ichten naar de verkoop van concrete toeristische pakketten. Laatste 3 dagen Apollo 9 HOUSTON (AP). Dc drie laatste dagen van de ruimtevaart van de Apollo- 9 z«n vandaag ingegaan. Het belooft voor de mannen van de Apollo-9 geen zware dag worden. Er werd wat routine werk gedaan en er zijn wat foto's en films gemaakt. Op het ogenblik heeft de bemanning 97 procent van alle „nieuwe" werkzaam heden in verband met voorbereiding voor wat nog komen gaat (Apollo-10 enzo voorts), verricht en McDivitt, Scott en Schweickart draaien hun rondjes om de aarde, zoals zo langzamerhand al tame lijk veel ruimtevaarders vóór hen heb ben gedaan. Een van de voornaamste dingen van vandaag, is het afvuren van de raketten in de richting van een baan die geschikt is voor het terugkomen naar de aarde, maar ook dat is zo langzamerhand een routinebehandeling geworden. Een van de dingen, die men op de aarde heeft geleerd van de vlucht van de Apollo-9 heeft te maken met het „aan- en uitkleden" van de speciale ruimte- pakken en die ook als maanpakken zul len worden gebruikt. Dit veranderen van garderobe was elke keer nodig als men de LM, de luchttaxi inging en er is veel tijd mee verloren gegaan. Maar over het algemeen is men van oordeel, dat aich alles bij de vlucht heeft voorgedaan, zo als van tevoren was voorzien. „Er moe ten wat veranderingen in verband met de computers komen, maar in grote lijnen is alles gegaan, zoals wij dit hadden uit gestippeld", aldus een mededeling van •en woordvoerde» van het wimedntrum. Van drievoudige moord verdachte in Essen gepakt HAMBURG (DPA) De politie in Hamburg heeft vrijdag de 24-jarige Ita liaan Francesco d'Angelo, die verdacht wordt van drie moorden in Essen (West- Duitsland) gegrepen. De Nederlandse politie en speciaal de politie in Den Haag zocht al enkele da gen naar deze man, na een verzoek tot opsporing door interpol. Volgens de gege vens van de politie in Essen zou d'Ange lo mogelijk in Den Haag verblijven. Een onderzoek van de Haagse politie had echter niets opgeleverd. De 24-jarige Ita liaan zou vorig jaar op 21 mei bij een inbraak in Essen drie mensen hebben doodgeschoten. (Van onze correspondent) BONN De nieuw gekozen bonds president van West-Duitsland, dr. Hei nemann, is lelijk in de knel geraakt door opmerkingen die hij in een inter view met een krant heeft gemaakt over defcnsieproblemen en hereniging. Hij is altijd van mening geweest, dat de Duit se herbewapening en de intergratie van de Bondsrepubliek in het Westerse de fensiesysteem de hereniging van het land heeft belemmerd. Kort na zijn verkiezing vertelde dr Heinemann de Stuttgarter Zeitung dat hij nog steeds van mening was, dat zijn oppositie tegen de politiek van dr. Aden auer in het begin van de vijftiger jaren gegrond was, (dr. Adenauer wees Rus sische voorstellen voor een vredesver drag met een herenigd, neutraal en on bewapend Duitsland van de hand). Dr. Heinemann zei dat hij zich soms afvroeg wat voor gezicht men in Bonn zou zetten als Moskou deze voorstellen zou herhalen. Het feit echter was. dat na de oorlog het de voornaamste taak van Duitsland was om tot een regeling met de oostelijke buren te komen. Bewapening op zichzelf was niet goed; het moest een politieke bedoeling heb ben. Daaruit volgde dat de gewapende machten bereid zouden moeten zijn te overwegen of hun politieke betekenis tegenwoordig dezelfde was als toen tot herbewapening besloten was. Dit bete kende dat in principe het Westduitse leger, in het belang van een betere po litieke oplossing, bereid zou moeten zijn het eigen bestaan in twijfel te moe ten gaan trekken. Verder, zei dr. Heinemann, dat Duits- lands lidmaatsfchap van de NAVO niet het einddoel van de politiek van Bonn zou kunnen zijn. Het was niet mogelijk. Israëlisch weekblad: Cellen El Fatah in Nederland en België BRUSSEL (ANP). Het Belgisch- Israëlitisch Weekblad, dat in Antwerpen verschijnt, meent te weten dat er zowel in België als in Nederland cellen bestaan van de Palestijnse verzetsorganisatie „El Fata". Het blad verklaart dat de El- Fatahcel in België een tiental studenten van de vrije universiteit van Brussel omvat. Wat Nederland betreft verwijst het blad naar vragen die het parlements lid J. Wierenga aan de Nederlandse rege ring heeft gericht, Waarde door- verzekering niet gedekt (Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG In de nacht van vrijdag op zaterdag is uit een winkel van een Middelburgse antiquair een kostbare, onvervangbare collectie Zeeuwse sier raden, in totaal 300 stuks gestolen. De handelswaarde van de verdwenen col lectie beloopt tegen de huidige koers circa f70.000.de ucrkelijke waarde ligt veel hoger, omdat het hier gaat om 'n zeer veelzijdige collectie, die in binncn- en buitenland zijn weerga niet heeft. De bestolen antiquair heeft een belo ning van f 3.000,in het vooruitzicht ge steld voor degene, die aanwijzingen geeft die tot de ontdekking of teruggave van het gestolene kunnen leiden. De dief of de dieven hebben hun daad gepleegd ten aanschouwen van eventuele nachtelijke voorbijgangers. De juwelen, waaronder uiterst kostbare vijf-rijige halssnoeren uit bloedkoraal in granaat met dubbelgouden sloten, lagen op drie tafels vooraan in de brede etalage van de antiquair. De dader(s) heeft zich (hebben zich) toegang verschaft via een deur aan de achterzijde van het pand. Een spiegel, die schuin tegen de deur was geplaatst, werd opzij gezet. Er zijn geen vingeraf drukken gevonden. De dader(s) moet(en) niet alleen de situatie goed hebben gekend of deze vooraf heb ben verkend, bovendien was (waten hij (zij) een kenner van Zeeuwsche sierra den. Zeldzame voorwerpen bijvoorbeeld hadden de voorkeur boven gouden sier raden, die minder uniek waren. De anti quair is niet verzekerd tegen diefstal. Verpleegster vri ijgelat en KONTOEM (AP) De Duitse ver pleegster Renate Kuhnen (28) die in maart vorig jaar door de Viëtkong ge- Hangen was genomen, is gistermiddag vrij gelaten. 2a verblijft in het huis van een Amerikaanse arts.' dat Duitsland, als lid van de NAVO, tot hereniging zou komen, net zoals Oost- Duitsland als lid van het Warschau pact. dat ook niet zou kunnen bereiken. „We moeten in principe bereid zijn", voegde hij eraan toe, „om dit systeem van blokken op te geven". Kritiek Het interview, dat nu niet bepaald op een gunstig ogenblik gekomen is, is scherp bekritiseerd door leden van de Christelijke Democratische Unie en de Christelijke Sociale Unie, die nog steeds de pijn voelen van de klap, die ze kre gen doordat dr. Heinemann tot president gekozen werd. De voorzitter van de Christelijke So ciale Unie, de heer Strauss zei gisteren in een toespraak in Hannover dat dr. Heinemann nog net niet gezegd had dat het Westduitse leger de hereniging in de weg stond. Het is te hopen dat de pre sident er zich tijdens zijn ambtsperio de van zou weerhouden om invloed uit proberen te oefenen op politieke zaken, zodat, „we niet weer op deze manier uitgedaagd worden'' In het bijzonder maakte Strauss bezwaar legen de ver klaring van dr. Heinemann dat zijn ver kiezing een „Machtswisseling" bete kende „Duitsers", zei Strauss, „zijn zeer gevoelig voor zulke uitdrukkingen als machtswisseling en het grijpen van de macht". Niet zonder reden heeft de parlementaire leider van de SPD, Hei- muth Schmidt, voorspeld dat het presi dentschap van dr. Heinemann het kli maat binnen de coalitie niet zou ver- (copyright the guardian) HUISARTSEN BESPREKEN VOORSTEL VAN MINISTER DEN HAAG (A.N.P.). Het bestuur van de Landelijke Huisartsenvereniging (de L.H.V.) is zaterdagmiddag voor be sprekingen op het ministerie van Econo mische Zaken in Den Haag ontvangen door minister mr. L. de Block en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volks gezondheid. de heer B. Roolvink. Het overleg duurde circa 4 uur. Na afloop is van de zijde van het ministerie meegedeeld dat het L.H.V.- bestuur de voorstellen eerst met zijn achterban wil bespreken alvorens te be slissen. Deze beslissing moet echter wel vóór vrijdag worden meegedeeld. Basis van de besprekingen was het voorstel van medio december waarbij tarieven van 9 en 13 gulden werden genoemd voor resp. consult bij de dokter aan huis en een visite. De L.H.V. heeft, in afwach ting van de resultaten van het overleg met de achterban, nog geen commentaar willen geven. Kinderen in afvoerleiding verongelukt ROODEPOORT (Reuter) In Roode- poort in Transvaal zijn gisteren 11 kinde ren door een watermassa in een afvoer leiding gesleurd. Allen werden door red ders via een put op het droge gebracht, maar zes van hen bezweken in het zie kenhuis aan hun verwondingen. Dc toe stand van de 5 overlevenden wordt ern stig genoemd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5