mening Jantje van Leiden zal vloot Regenboogklasse versterken Philidor gaat waarschijnlijk zege behalen op naamgenoot LZC blijft aan verkeerde kant van score NSV lijstaanvoerder in de Goudse Voetbalbond Kans-in-Kunst DEO (uit Z.W.) zag voor j aars-en zomer mode EEN 'HARTFIETS' VOOR HARTPATIËNTEN Scapino boeide de jeugd BIOSCOPEN MARKTEN MAANDAG 10 MAART 1869 DE LEIDSE COURANT PAGINA Nog dit voorjaar zal de Regenboog genaamd „Jantje van Leiden", de vloot der Regenboogklasse komen versterken. Dit waa een der belangrijkste medede lingen voor de leden der Regenboogclub, die zaterdagavond in café-restaurant Koekenbier te Alkmaar in jaarvergade ring bijeen was. Deze nieuwe Regenboog door de heer Kranenburg in Leiden gebouwd, zal waarschijnlijk binnen twee maanden te water gelaten zijn en we hopen, dat dit schip een goede aanwinst voor deze fraaie zellklasse zal betekenen. Immers: waar afgaat en niet bijkomt.aldus een bekend gezegde. En de Regenboog klasse moet behouden blijven voor onze Nederlandse zeilsport. De jaarvergadering der Regenboog club was overigens weer een gezellige wederzien van al die zeilers, die alweer enige maanden van de wateren zijn dwenen. zy werden allen hartelijk door de nestor der club, de heer J. C. v.d Velde, welkom geheten, waarby een by- zonder woord werd gericht tot de nieuwe Verbondsvertegenwoordiger, de heer P. van Kranen, die de heer Luc. v.d. Steur opvolgt. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur niet veel voelt voor de aanstelling van een controleur voor de Regenboog klasse. Ieder, die weet of meent te ten, dat 'n zeiler zich niet aan de voorge schreven regelen voor de klasse houdt, kan zich dan tot het bestuur wenden, dat altyd maatregelen kan nemen. Ook de achtste wedstrijd heeft de Leidsche Zwemclub geen overwinning opgeleverd. Met een goede afwerker in de gelederen had er echter zeker ©sn beter resultaat ingezeten dan de 2—4 nederlaag van gisteren tegen het Utrechtse UZSC. De Leidenaars waren heel wat in de aanval en hebben zelfs in de eerste periode nog een veldover- wicht gehad. Zij slaagden er echter niet in dit in doelpunten uit te druk ken. Alleen voor de keeper gekomen misten veldspelers als Dick Houthoff en Joop Siera het vermogen de val af te ronden. Daartegen was de verdediging goed op dreef. Opvallend was hierbij de rentree van Nico van Sittert doel, een taak die hij met veel vervulde. Zijn werk was als vanouds spectaculair, maar ook betrouwbaar. Een gestopte strafv/orp was 't grootste succes dat hij mocht boeken. Na een afgeslagen aanval was de defensie at tent op 't weerwoord van de Utrechtse spelers, zodat erg grote brokken uit bleven. Naast het stoppen van pe nalties kan Van Sittert ze ook maken. Tweemaal zwom de lange Leidse kee per over het veld naar zijn Utrechtse opponent; De eerste maal deed' hij dit voor het nemen van een strafworp een overtreding van UZSC in de vier meter, de andere keer voor 't van een penalty na het bereiken van drie strafworppunten. Beide malen schoot Van Sittert raak. Het is echter wel tekenend voor het gebrek aan stootkracht van LZC dat de keeper de enige doelpunten maakte. Duidelijk blykt hieruit dat coach Van der Reijden zal moeten trachten een goede schutter te krijgen, die LZC op tijd uit de gevaren-zóne kan brengen. Met nog veertien wedstrijden voor de boeg kan er nog wel wat gebeuren, maar het zal dan wel snel moeten ko- Tafeltennis bedrijven Leidse Universiteit winnaar toernooi Zaterdag hebben de samenwerkende peraoneelsverenigingen van enige Leid se bedryven en het Leidse Volkshuis him jaariykse tafeltenniswedstrijd gehouden in het gebouw van de „Zevensprong", Bernhardkade te Leiden. Tien bedrijven namen aan deze wedstrijd deel. De wisselbeker werd dit jaar gewon nen door de Technische en Administra tieve Staf der Ry'ksuniversiteit te Lei- De tweede, derde, vierde en vijfde prijs werden respectievelijk uitgereikt aan: de Algemene Bank Nederland N.V., tie Gem. Soc. Dienst, de HCW en de Koninklijke Zilverfabrieken Kempen De kampioen van het A-team was niej. Elsgeest, van het B-team de heer v. d. Helm. De bekers werden uitgereikt door dr. C. Vervoort. De jury bestond uit de heren: D. Swaan (A. W. Sijthoff), H. J. Vogelen zang (Minnesota Nederland N.V.) en de heer G. Mingelen (Leidse Volkshuis). De voorzitter deelde voorts mede, dat door de heer G. de Vries Lentsch nog al tijd twee kielen voor nieuwe Regenbogen beschikbaar zyn. Wie dus 'n schip wil laten bouwen, kan vooruit! De door de RZV beschikbaar gestelde wisselprys voor de zeiler, die ergens de beste resultaten heeft behaald, werd op voorstel van de heer L. de Wit beschik baar gesteld voor die zeiler, die in de wedstrijden van De Kaag en Sneek de beste resultaten heeft behaald. De prestatiepryzen over het seizoen 1968, bestaande uit fraaie Delftsblauwe wandborden kregen Bouw van Wijk, John Hofland en Henk de Goederen. Het programma voor de prestatieprijs 1969 zal gevormd worden door de wed- stryden van Braasem-WZW (12), De Kaag (4), Sneek (6) en Alkmaar (6), totaal 28 wedstrijden, waarvan de zes slechtste resultaten worden afgetrokken. Als kandidaten voor de Holland-Fries landwedstrijden waaruit het Kaagbestuur een afvaardiging zal kiezen, gaven zich op de heren H. de Goederen, B, v. Wyk, John Hofland, D. v. Asten, J. Metselaar en F. Schepers. Er werd hulde gebracht aan de heer H. M. Tromp, secretaris der VW te Warmond, die nog steeds alle moeite doet, de namen en eigenaars op te spo ren van onbekende Regenbogen, opdat de registratie van het Regenboogbezit zo volledig mogelijk worde. Verder werd nog uitvoerig van ge dachten gewisseld over het laten ver schijnen van een contact-orgaan, over de enigszins gewijzigde klasse-voorschriften en over de bestemming van de seizoen- prys, nl. of deze voor het schip of voor de stuurman bedoeld is. Het bestuur zal over dit laatste punt zich nog eens be- Aan het slot van de vergadering bracht de heer U. Jager namens de Zeilclub Sneek wederom dank aan het bestuur voor de beschikbaar gestelde prestatieprijzen voor Sneek-zeilers, ter wijl hij aller aandacht vroeg voor de op 14 juni te houden IJsselmeerrace Lem mer-Enkhuizen. Leldschendam Tuinderij door brand getroffen Het ketelhuis van het tuindersbe- dryf van de heer H. van Rijn, Stomp- wijkseweg 21, is zaterdagmiddag door een korte, doch hevige brand volko men verwoest. De brand is vermoede lijk ontstaan doordat stookolie, die over de tank was gepompt in aanraking is gekomen met de brander. Hoewel de heer Van Rijn en buren het i aanvankelijk hadden kunnen doven met schudmblussers laaide het vuur weldra weer hoog op en moest de brandweer van Leidschendam er te pas komen. Het ketelhuis alsmede de daarin aanwezige stookinstallatie werden echter volledig verwoest De brandweer, die zeer snel ter plaatse was kon wel gevaar voorkomen voor de omringende woonhuizen en opstal len. Het bedrijf, dat door het uitvallen van de verwarmingsinstallatie ernstig is gedupeerd, is gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. In een wedstrijd die van niet zo'n belang en voor Leeuwarden van vitaal belang was i.v.m. degradatie gevaar is het Leidse Philidor met een stand 4-4 en twee matige hang- partyen vrijwel zeker van de overwin ning. Aan de eerste drie borden werd driemaal tot remise besloten. J. J. Piket na een combinatoire overgang tussen middenspel en eindspel tegen de inter nationale meester H. Kramer. A. Berg stond op het oog slecht tegen Schol, maar kon via een afwikkeling toch in een gunstig eindspel komen met dame en paard tegen Dame en loper. Een dameoffer, gecombineerd met een paard- vork leverde twee pionnen op maar juist dat eindspel bleek op tempo R. A. G. de Graaff kon weer eens zyn nieuwtje in het Siciliaans proberen. Ook nu weer kreeg hy wat ruimte-over- wicht. Maar als wit In die variant de dames ruilt is het toch echt remise. Theo Piket stond lange tyd zeer goed Leiden en Zoeterwoude wonnen op provinciale ËHBO-wedstrijden De Provinciale E.H.B.O.-wedstrijden, welke zaterdagmiddag te Alphen aan den Ryn werden georganiseerd door de plaatseiyke afdeling van de Kath. Nat. Bond voor EHBO te Utrecht, en gehou den onder auspiciën van haar districts bestuurder voor Zuid-Holland te Gouda, werden gewonnen in de junioren-klasse door de afdeling Leiden met 196 van de totaal te behalen 250 punten en in de senioren-klasse door de afdeling Zoeter woude met 148 van de 190 punten. Hiermede verworven zij de voor deze wedstrijden beschikbaar gestelde wissel- bekers; in de eerstgenoemde klasse ver wierf mevr. A. Vermey-Hartwijk, Lei den, de commandantsprijs met 52 var de 70 punten; in de senioren-klasse ging deze pry's naar de heer C. Janmaat te Zoeterwoude, die 57 van de 70 punten behaalde; beiden ontvingen een beker ui kleiner formaat. Leiden en Zoeterwoude komen straks op 31 mei te Arnhem uit op de Lande lijke EHBO-wedstrijden van de Kath. Bond. De EHBO-wedstrijden van het district Zuid-Holland werden gehouden in bouw „Nabij"; twaalf ploegen namen aan deel; het geheel stond onder leiding van de heer G. J. Verkerk, voorzitter van het district Zuid-Holland; hy maak te de uitslagen bekend en de heer J. L. Helmer, lid van het hoofdbestuur, reikte de pryzen uit. Een openings- en slot woord werd gesproken door de heer J. Zevenhoven te Leimuiden, voorzitter van het rayon „Rynstreek", Alphen den Ryn. De medische jury werd gevormd door de doktoren J. A. Brinkhorst, Leimui den; D. A. van Hazelen, Oude-Wetering; H. J. Keegstra, Alphen aan den Rijn; mevr. G. van Ooyen-Brouwer, Voor schoten en W. T. C. D. Cornet, Alphen en de heer E. van Waveren te Bodegra ven, die de prestaties als verbandmees- ter beoordeelde. De overige uitslagen zyn de hieronder vermelde afdelingen; de cijfers tussen haakjes betreffen de door de comman danten behaalde punten: JUNIOREN: 2 Noorden 135 (41), 3 Delft 122 (35), 4 Voorhout 120 (33), 5 Wassenaar 94 (25), 6 Vlaardingen 92 (23). SENIOREN: 2 Leiden 130 (54), 3 Poeldlk 118 (49), 4 Noorden 114 (55), 5 Overschie 88 (48), 6 Schiedam 60 (37). Leidenen probeerde zyn voordeel in winst zetten. In vliegende tijdnood tastte hy echter mis en werd niet het vaste Leidse punt gescoord. Etmans die een uur later begonnen was verschalkte Ooiman in tijdnood. Daar- voor had hy weliswaar twee pionnen ver loren, maar alles stond klaar om de zaak op de koningsvleugel te beslissen. Stam heeft te lang op winst gespeeld. Het middenspel was met dubbelpion van zwart gunstig voor wit maar na Dame- ruil ging het zwarte loperpaar teveel kracht ontplooien. Via hardnekkige dediging moest Stam kapituleren. Tilstra en Schouten schoven in 'n vast gelopen stelling vele uren met hun stuk ken heen en weer. Tegen het eind waag de Schouten een doorbraak en kon een gunstige afgebroken stand op het bord brengen. Ook Van Valderen staat gunstig hangpartij. In een partij waarin geen spanningen optraden hield luj een klein ruimteoverwicht. Het is echter zeer vraag of het toreneindspel met 1. en pion tegen a-pion gewonnen is. Verberg verdededigde zich met Frans In een volledig vastgelopen stel ling werd tot remise besloten. Van Maa- ren tenslotte behaalde na zeer veel remises eindelijk weer eens een over winning. Hij kreeg het allemaal eigen lijk wel cadeau. Charlois is kampioen in de hoofdklasse geworden, hetgeen toch wel als zeer verrassend gekenmerkt kan worden. Het Leidse Philidor is met de twee k4,/<3 nederlagen niet in aanmerking gekomen voor de titel, maar bezit toch van de topplaatsen. De laatste ronde die centraal voor de gehele hoofd klasse in Utrecht wordt gespeeld zal gaan beslissen welke club degradeert. In aanmerking komen Buss urn, Eind hoven, Philidor Leeuwarden en Water graafsmeer. Door een zege op RVC en de neder laag van lystaanvoerder Zwervers tegen Gouderak is NSV (Noorden) nu lyst aanvoerder geworden. Doordat de aan gewezen scheidsrechter voor de wed strijd Nieuwkoop-Haastrecht niet op kwam, ging deze wedstryd voor de com petitie niet door. (Er werd nu vriend- schappeiyk gespeeld, waarby Haast recht met 0-2 won). Gouderak behield door de zege een laatste kans op de eerste plaats. By Ammerstol-Oudewa- ter was het een waar schuttersfeest voor Oudewater, het werd 1-7. RVC-NSV 0-1 Het Noordense NSV omzeilde inReeu- wijk een lastige klip door met 0-1 van RVC te winnen. Het was voor de Noor denaren zeer moeilyk omdat RVC sterk verdedigend speelde. Mede daardoor was NSV, dat technisch toch wel iets beter was dan de gastheren, het meest in de aanval. Van weerszijden werd soms wel eens wat al te fors gespeeld. In de 85e minuut kwam NSV aan de leiding toen de RVC-verdediging voor vermeend bui tenspel niet ingreep waarvan de NSV- midvoor een dankbaar gebruik maakte (0-1). In de tweede helft probeerde RVC door meer in de aanval te gaan nog 'n gelijkspel uit het vuur te slepen, maai de NSV-verdediging hield stand. Aan de andere zyde lukte het evenmin meer wyziging in de stand te brengen, zodat het einde kwam met een kleine maar verdiende zege voor NSV. Doordat kop loper Zwervers bij Gouderak met 5-2 't onderspit delfde, gaat NSV nu fier aan het hoofd van de ranglijst. 5-2. De stand: gesp.pt. Oudewater 10 11 NSV 11 17 WSE 10 10 Zwervers 12 16 Haastrecht 10 8 Gouderak 11 15 Ammerstol 9 3 Nieuwkoop 10 11 RVC 11 3 Philidor LeeuwardenPhilidor Leiden: H. Kramer—J. J. Piket E. Scholl A. M. J. v. d. Berg Greben R. A. G. de Graaff Boersma Th. Piket 10; KoolmanM. D. Etmans 01; v. d. TolM. Stam 10; Tilstra N. Schouten afg.; H. VeldeH. van Halderen afg.; FrancksJ. J. H. Ver berg ys; AartsH. van Maaren 01. Totaal voorl. 44. Het tweede tiental van Philidor kon slechts theoretisch kampioen worden en niet meer degraderen. Een situatie om er maar eens makkelijk tegenaan te gaan. Na enkele uren stond de wed strijd al 60 door een schitterende overwinning van Berg, die een Ko ningsindiër met zwart grootmeesterlijk behandelde; Kohlbeck met een stuk offer voor twee vrijpionnen; Van Maanen, wiens tegenstander met een stuk meer opgaf omdat die geen en kele zet meer had; Barkema, die eigen lijk slecht gestaan had; Rosdorff, die zijen tegenstander geheel plat gedrukt had en Ketting op de solide wyze. Rustige remises van Smit, Van Ham en Selier bracht de stand op V/V/. Het enige tegenpunt kwam van Regeer die De Haas versloeg, nadat deze in het eindspel een goede remisie-kans had gemist. W. SteinitzPhilidor II: Mulder—C. C. Berg 0—1; SioA. Kohl beck 01; RegeerW. de Haas 10; LodewijkG. van Manen 01; De KlerckA. van Barkema 04; Loes- berg—A. Smit Vit-/-, -De Jong—N. van Ham v, d. Veer—W. Ros dorff 01; VisserE. Ketting 01; AarmondseP. Selier V>. Totaal "Vi—V/. Philidor n is nu reeds zeker van de derde plaats in de tweede klasse. Een prima hernieuwd debuut, nadat dit tiental zich reeds enkele malen niet in deze klasse had kunnen handhaven. BEELDRAADSEL nr. 4 West (en in dit geval de afdeling Spé ciale), heeft zaterdagavond in clubge bouw Het Honk haar beatavond opge luisterd met een hippe, succesrijke modeshow. Het waren voorjaars- en zomermodellen voor de mode-be wuste jonge vrouw èn jonge man Boutique La Rose, Breestraat 35, •an herenmagazyn Verhulst, Bree straat 103. In de goede muzikale om lijsting van disc-jockey San Hartwyk showden vier meisjes en twee heren. Geopend werd met een modern linde groen voorjaarspakje, gevolgd door 'n In Leids Academisch ziekenhuis: HERSTEL BEVORDERING HART-INPARCTEN Sinds twee jaar wordt door disch team onder leiding van prof. dr. H. A. Snellen in het Academisch Zie kenhuis te Leiden patiënten die een hartinfarct hebben doorgemaakt, ge revalideerd. Met behulp van een spe ciaal geconstrueerde „hartfiets" (een soort hometrainer) wordt het prestatie vermogen van de patiënt getest. Appa ratuur die aan de hartfiets is verbon den, registreert de hartslag, de opge nomen hoeveelheid zuurstof per mi nuut en eventuele klacten van de pa tiënt, zoals kortademigheid. Op basis hiervan wordt een trainingsprogramma opgesteld, waarbij de patiënt al „fiet send" bloedsomloop en hartspier ver sterkt en zijn conditie op peil houdt. Dit werd zaterdagmorgen in Den Haag meegedeeld op een studiedag de revalidatie van hartpatiënten, georganiseerd door de Zuidhollandse Kruisverenigingen. Minder kans op herhaling De heer H. W. H. Weeda, een van de artsen van het team, vertelde dat gebleken is dat „getrainde" hartpa tiënten minder kans hebben aan een •e hartinfarct te overlijden. Een Amerikaans onderzoek heeft voorts uit gewezen dat 74 van de 100 mannen die één maand na één hartinfarct nog in leven waren, na training op de hart fiets, vijf jaar later nog leefden. j Ook psychologische begeleiding Volgens de eer Weeda is naast de medische begeleiding van hartpatiën ten een psychologische benadering evenzeer gewenst. De patiënt heeft vaak het gevoel dat elke inspanning dodelijk is en tracht deze daarom zo veel mogelijk te vermijden. Gezinsom standigheden of een werkkring waarin zware lichamelijke arbeid moet wor den verricht, kunnen een patiënt psychisch zwaar belasten. Het gebruik van de hartfiets waarop juist een licha melijke prestatie wordt verlangd, kan de patiënt echter stimuleren in de gedachte dat zijn ziekte bestreden kan worden. (plm. 2 pet.) een hart-infarct door gemaakt. De sterfte aan een hartinfarct beweegt zich bij mannen in s« stijgende lijn, relatief het meest op middelbare leeftijd. Daarentegen blijft de sterfte bij vrouwen tot 65 jaar vrij wel constant en daalt op hogere leef tijd. Het aantal vrouwen dat in de leeftijdvan 40 tot 65 jaar een hart infarct heeft doorgemaakt bedraagt slechts 8000. Hart- en vaatziekten vor men by mannen de belangrijkste groep van doodsoorzaken vanaf 35 jaar en bij vrouwen vanaf ruim 60 jaar. Ook centrum in Katwijk De Nederlandse Hartstichting is thans bezig aan het bouwen van regio nale centra, waardoor patiënten ge makkelijker kunnen worden geholpen. In een aantal provincies zijn deze reeds klaar. Men hoopt binnen afzienbare tijd in Katwijk in het voormalige Zeehospi tium weer een centrum te openen, waarin ca. 15 patiënten kunnen wor den gerevalideerd. Vrouw overleden Pas getrouwd paar op rijksweg 4a verongelukt Zaterdagavond om half tien heeft zich op ryksweg 4a onder Roelof arends veen een dodelijk ongeval voorgedaan. De bestuurder van een personenauto, 52-jarige inwoner uit Gent, was met zyn vrouw, de 53-jarige A. L. E. de Vlieger-Genar, op weg van België, waar zij 's morgens in het huwelijk waren getreden, naar Leeuwarden. De man, die astmapatiënt is, kreeg plotseling een hoestbui, verloor de macht over het stuur en kon niet voor komen dat de auto tegen een boom botste. De vrouw overleed op weg naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Haar man heeft vandaag het zieken huis kunnen verlaten. De auto was total loss. ZOETERWOUDE SUCCES VOOR E.H.B.O. De wedstrijdploeg van de Zoeterwoud- se r.k. EHBO St.-Liduina heeft met suc ces deelgenomen aan het provinciaal kampioenschap dat zaterdag werd ge houden in Alphen a.d. Rijn. Zes-rayon kampioenen kwamen daar in het stryd- perk. De Zoeterwoudse vertegenwoordi ging, bestaande uit mevr. A. Overdevest- Welp, C. Kortmann en C. Janmaat, com mandant, veroverde de eerste prijs met 148 punten. De heer Janmaat zag zijn optreden gewaardeerd met 57 punten en kwam daarmede in aanmerking voor de com- mandantsprys. Met het behalen van dit resultaat heeft men het recht verworven uit te mogen komen op het nationaal kampioenschap dat op 31 mei in Arnhem wordt gehouden. Een unieke prestatie in het 32-jarig bestaan van Sint-Liduïna. VLIEGEN MET DE SUPPORTERSCLUB Het aktieve bestuur van de suppor tersclub van SJZ tracht op allerlei wijze gelden in te zamelen welke bestemd zyn voor de bouw van een tribune op het sportcomplex aan de Nieuweweg dat over anderhalf jaar in gebruik kan wor den genomen. Nu weer heeft het een grote loterij op touw gezet met een aan tal byzondere pryzen. Voor de 30 prys- winnaars is nl. een vliegticket beschik baar van een rondvlucht boven Zoeter woude van één uur. Loten zyn verkrhg- baar a 1,—. S.J.Z.-KAARTAVOND In verband met de t.v.-voetbalreporta- ge wordt de veertiendaagse kaartavond van SJZ deze week niet op woensdag maar op dinsdag gehouden. Aanvang 20.00 uur in het clubhuis. opvallend leuk okergeel tuniekpakje van wollen crêpe. Eveneens smaakvol vonden wij een donkerblauwe Engels linnen jurkje met rood-wit gestippeld bovenstukje en bijpassend bolerootje. Heel roman tisch was een groen edelkatoenen ja ponnetje met smock-werk en aparte cirkelvorimge flap-mouwen. De bad stof-jurkjes, exclusief uit Frankrijk in verschillende dessins en modellen en ook over enige tijd in Boutique La Rose in Noordwijk verkrijgbaar waren ronduit beeldig. Voor de heren was voor deze avond de collectie uit de „saloon" een speciale afdeling voor de jeugd met voornamelijk buitenlandse modellen, vooral uit Zweden en Frankrijk. We zagen een modieuze terlenka regen jas met lange rugsplit en daaronder werd een vlotte roestbruine trui ge dragen met groen-witte streepgarne- ring. Veel succes ook had een leren jack met bijpassende pet en waarvan de naden van de pantalon geheel door gestikt waren, zodat persen geheel overbodig wordt. Opvallend was een zwarte Spaanse pantalon en voor de knaap, die gedurfd gekleed wil gaan was er een licht-beige jersey pak, zo wel open als gesloten te dragen. Te recht kan hier gezegd worden ,,zie het (see) soon in the saloon!" Besloten werd met een schattige Nickie Trend avondjapon, rose-wit met smock-werk, in combinatie met 'n mooi donkergrijs herenkostuum. Lady spea ker was Ria Blij leve en het geheel was georganiseerd door de heer Jos Jasper. A.P. DOKTERSTARIEVEN Oegstgeest 7-3-'f wy hebben het zeer grote geluk ee hulsdokter te hebben die dag en nacht voor ons klaarstaat en ons naast de prima medische hulp reeds meer dan 20 jaar met goede raad ten dienste staat een onmisbare schakel in ons gezin is. Geenszins willen wy iets ten nadele van welk beroep dan ook zeggen, maar wanneer wy een defect hebben aan onze T.V., wasmachine, radio, lekke goot, of licht dan moeten wy van goeden huize komen wil de betreffende monteur di rect komen. (3 maal bellen is meestal normaal). Wanneer de desbetreffende monteur komt begint de rekening met 10 tot 15 gulden voor het voorryden, al heeft hy 3 tot 5 klanten in de buurt waar hy ook moet wezen. Van onze dokter hebben wij echter normale rekeningen gehad, zonder enige kosten voor het voorrijden. Daar onze regering zo sociaal voelend is en de dokter naast de belastingvrye kerken een zeer sociale functie hebben, dacht ik aan belastingvrijstelling voor doktoren. L. G. M. WALENKAMP. Friesland is nog ryk aan koeien en dit betekent dat de koe voor deze provincie nog steeds een belangrijke bron van inkomsten is. In de ÈYiese hoofdstad staat daarom dan ook een standbeeld ter ere van dit beest. In Leeuwarden staat eveneens een ander standbeeld, dat van graaf Willem Lo dewijk van Nassau. Dit beeld is bij de Leeuwarders bekend als „Us Heit". Hoe wordt de koe genoemd? Oplossing: Nog niets opsturen! In afwyking van reeds eerder gedane publikaties is de aangekondigde beeld- raadpuzzel in onze editie van zaterdag jL niet opgenomen. Op pag. 14 treft u deze thans aan met de le, 2e en 3e opgaven. Fraai ballet en veel spanning in Leidse schouwburg LEIDSE BALLETSCHOOL Leiden, 7 maart I Scapino heeft zaterdagmiddag in een met veel jeugdig publiek gevulde schouwburg weer voortreffelijke propa ganda gemaakt voor het ballet. Een aantrekkelijk programma - onder auspi ciën van de Stichting Leidse Jeugd Ac tie - vermeldde vier nummers, die de kleine schouwburgbezoekers op geheel verschillende manieren geboeid hebben gehouden. Scapino zelf (Tom de Graaf) had in de voorstelling een groot aandeel. Hij leidde niet alleen de balletten gezellig in, maar samen met een der danseres sen demonstreerde hy een groot aantal danspassen (voorzien van moeilyke Franse namen) en tenslotte danste hy „de gids" in het grootse en griezelige Spookkasteel. Achtereenvolgens kwamen Straatapel- jaar hebben ea. 30.000letjes speels en met veel fantasie de poppen en beesten van Josefien in een leuke verscheidenheid Capric cio of een Niemendalletje (misschien iets te technisch voor de toeschouwer- tjes) en het Spookkasteel op de plan ken. Letteriyk en figuurlyk adembenemend waren de belevenissen in 't Spookkas teel, waarmee het programma werd af gesloten en dat de kleintjes veel span ning bracht. Een prachtig decor, met veel zorg gerealiseerd, geraffineerde be lichting, suggestieve dansen en curieuze costumering, het geheel „drijvend" op muziek van Rossini en Respighi, be werkten bij de jongens en meisjes zo wel kriebelige angstgevoelens als opge luchte zuchten toen alles nog zo goed Bijna transparante, spoken, een vlezig skelet, de kasteelpoes en twee gehar naste ridders dansten op het spookuur met twee achtergebleven bezoekers, een jongen en een meisje van een kost school. Erg humoristisch en aansteke- lyk werd gedanst door de gouvernante en de gids, die aan het bezoek een amou rette overhielden. Nog een beetje onder de indruk brak de jeugd tenslotte de spanning zelf en bracht Scapino en zyn groep klappend en stampend dank voor zoveel moois. T.P. Het artikel in de Leidse Courant van zaterdag 1 maart Jl., gewyd aan de di rectrice van de Leidse Balletschool kwam mij onlangs onder ogen. Allereerst mijn compliment aan de interviewer: Marjolein stéót er, ten voeten uit. Toch Vil ik graag enige opmerkingen maken. Uit hoofde van haar functie heeft Mar jolein Briër een vry grote invloed op de aan haar leiding toevertrouwde leerlin gen („balletles" is nu eenmaal een zaak die voor velen met een aureool omgeven is). Hoe kan zy, als pedagoge, het zich p irmitteren zich zo laatdunkend over haar eigen balletlerares-van-vroeger uit te la ten, terwyi ze er zeker van kan zijn dat het betreffende artikel deel zal gaan uit maken van plakboeken van leerlingen, die nu eenmaal voor een goed deel óók nog van Ans ter Haar-Pasman hebben les gehad. Zoiets komt eenvoudig niet te pas. Het pleit voor Marjolein, dat ze geheel eigen kyk heeft op de methode van lesgeven. Vernieuwing draagt even wel steeds het karakter van het experi ment. Pas wanneer na' verloop van tijd blykt, dat haar methode over de gehele linie betere resultaten oplevert kan ze tevreden zyn. In dót geval zullen anderen haar zeker de lof toezwaaien die ze nu ietwat prematuur aan zichzelf toe kent.: Wat betreft haar ambities een eigen groep van beroépsdansers samen te stel len nog dit: Er bestaat zonder meer be hoefte aan goed eigentyds danstheater. Het door Marjolein zo hoog geprezen dans-instrument (het lichaam van de danser dus) is helaas een zeer verganke- iyk instrument. Iedere danser krijgt met deze harde waarheid te maken. Gezien haar leeftijd (vgl. het artikel 27 jaar) zal Marjolein haast met haar plannen moeten maken. Laten we evenwel hopen, dat de kwaliteiten van Marjolein Briër als danspedagoge in de loop der jaren tot grotere rijpheid zullen komen. Onze kinderen zullen er wel by varen. MEVR. R. P. L. BREMER, Fred, van Eedenlaan 29, Camera: Mysterie in triplo. 18 jaar. Dagelyks2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtvoorst, do., vr., zat.: 23.30 uur. Camera: Een mes in het water, 18 jaar Matinee: De Jongen uit het Wilde Westen a.l. Zo. en wo. 2.30 uur. Lido: The graduate. 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Op vrijersvoeten. a.l. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Edipore. 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Pervers spel. 18 jaar. Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Mondo Infame. 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorst.: vr.-zat. 23.30 uur: Jekyl, 18 jaar. Korreltje PUNT.. AMSTERDAM 10 maart Vee Aange voerd 157 runderen. Prijzen 4,00-5,40. Handel: vlug, 58 varkens. Pryzen 3,25- 3,31. Handel kalm. ROTTERDAM, 10 maart, VEE Aanvoer totaal 1459: slachtrunderen 1052, varkens 407. Prijzen: slachtrunde- extra kw. 525-570, le kw. 465-515 2e kw. 415-450. 3e kw. 390-405; varkens le kw. 267-270, 2e kw. 264-267, 3e kw. 258-264, stieren 460-520, worstkoeien 375-390, slachtzeugen 205-220, zware varken 220-240, alles per kg. Overzicht: slachtrunderen aanvoer kleiner - handel traag - pryzen hoger; varkens: als vo rige week - stroef - lager, enkele prima's boven notering. KATWIJK A.D. RIJN 8 mrt. Groente waspeen (per kist); Al 6,40-8,30, A2: 4,50-7,20, BI 6,50-9,20, B2 2,60-5,10, Cl 8,90 9,90, C2: 4.40-6,20, Aanvoer was peen 136.000 kg. RIJNSBURG, 10 maaart. Bloemen Tulpen: Lustige Witwe 150—180; Pre ludium 140—165; v. d. Ende 160—180; Prunus 300—350; Santiago 300—340; Kees Nelis 250—275; Guidosnick 200— 23d; Brilliant Star 75—110; Blenda 160 —190; Ralph 160—180; Bellona 160— 180; Prominence 170195; Paul Rich ter 150175, alles per bos. Narcissen: Golden Harvest 140—175; Unserpassi- ble 175210; Flower Record 90110; Carlton 90120; Blauwe Druifje 75 95, alles per bos. Hyacinten gesneden 100—135; idem met bol 20—35 p. stuk. Anjers: Witte Sim 30—43; Rode Sim 32—45; Roze Sim 30—41; Crowly Sim 32—40; Dusty Sim 35—46; Arthur Sim 30—40; G. J. Sim 30—42; Selecta Sim 33—46; William 34—45; Keef er 30— 42; Espérance 33—46, alles per stuk. Freesia's: Golden Yellow 100—150- Snow Queen 125—170 per bos. Div. Snijbloemen 100—250; Anthurium 20— 45; Gerbera 2045; Irissen 15—30; For- 1 oiS ol0-60^1** 311x10 Mimosa 1^0125 per bos. LEIDEN, 10 maart. Groente Cham pignons 3.05-3.15, appelen 18-44, andy- vie 154-156, snijbonen 880, prei 115-141, rabarber 105-144, spinazie 118-145, spruL ten A 198-205, ld. B 225-227, komkom mers 33-96, uien middel 7-11, ld. mld- delgrof 16-19, ld. grof 16-19, witlof 130- 187 p. 100 kg, sla 18-28 p. 100 stuks^ Lelden, rachjs 45, seldery 86-38 p. 100 bos.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3