Voorjaar bij Dick Holthaus Is Irene nog lid koninklijk huis? Protest theologen S,Ngl„g tegen Osservatore Kr"-'>k;""i' 1 beloning..! DIE ZOVEEL PANTALONS IN ZIJN COLLECTIE DOET Nieuw hart verdrong tweede hart AFSTOTING HET GROTE PROBLEEM Geen kwestie voor rechter Minister-president opent vernieuwd NIEUWSPOORT Motie-Burger verworpen in Eerste Kamer WOENSDAG 5 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT moderedactie Parijse voorjaarsmode 1969 wil zien, moet zich spoorslags naar Dick Holt haus spoeden. Gisteren legde hij de Paris in een eigen col benen kunt Kien e is hangt boven de rugceintuur een Iog pand als het te lange schouderstuk van een trench coat. Wij zien veel halve en lange streng materiaal (veel linnen en zij den shantungs), de feilloze gebeeld houwde coupe, en de effen, vlekkeloze tinten van beige en grijzige kleuren, lectie en fan Het is goed. behalve naar de kleren, ook naar die gasten te kijken. U en ik zien er in de helft van die couture- modellen uit als een gek. Maar kijk daar Jasperina zitten, en Conny Stuart, de schilder Willinks jonge vrouw met de langste echte blonde haren en de langste op de wang getekende wimpers. als onopvallende figuur. Dat zijn de vrouwen voor wie een Holthaus de toppunten van zijn collectie ontwerpt. Afgezwakt en vereenvoudigd (ook van prijs) belanden de grote Ideeën en lijnen in de boutique voor gewonere mensen, en vermenigvuldigd vinden we de populairste in de confectie voor broekpakken. die in aantal de korte jurken, mantels en tailleurs met uit staande rok overtreffen. Ondanks de scherpe vouw maken de lange wijde broekspijpen een ..klein duimpje" van elke vrouw die niet lang en dun is. Ze zal als een vreemdsoortige dwerg zijn als ze er bovendien de vaak bijbeho rende sluike maxijas bijdraagt. Alleen die lange dunne. ja. die is zeer elegant t afwerend in deze recht gedragen flambars uit vilt of stro, maar ook van shawls, om het hoofd geknoopt als een hoofddoek van Javaanse of Madoerese mannen. De zelfde shawls kunnen als stropdas op een correct shirt geknoopt, of om het middel door een kebtingceintuur ge haald worden. Voor het cocktailuur zijn de wolken- grijze zijden jurkjes met strassmotie ven geborduurd en eventueel met een mantel gecompleteerd. Maar nu komen er (eindelijk, zouden wij haast zeggen) ook juichende zomerse imprimés aan bod. terwijl lange shawls met struis- veertjes als franje een dansende be weging geven. Bij de lange avondjaponnen prefereren wij de style neglige, boven die van chemisier. niet vanwege de doorkijk, ook de druiste stoffen zijn even door zichtig als ..een beslagen bril". Nee, zelfs de gepliseerde avondpantalons met geborduurde tunieks, die zonder onderblousje als b.h. operthangen. val len op dat punt hard mee (of tegen, dat ligt aan het standpunt). Er hoort een brede kleurige shawl als gordel onder. Intussen zijn die avond- tunieks wonderschoon en hypermodern geborduurd: kant, volgetimmerd met dikke knopen. Zwarte zijde, volgespijkerd met lijstjes in briefkaartformaat, waarin metalen strips en strassfiguren zijn gevangen. Tunieks ook uit weefsels van flonke rende pracht uit een sprookjesachtig Chirurgisch gezien is het g< makkelijker iemand er et hart bü te geven dan zijn eni| vangen. Een tweede hart ka gehecht worden aan de groi borst of buikholte. Dit was de methode die Alexis Carrel toe paste. Het nadeel is dat zulk een tweede hart maar weinig arbeid levert; het eigen hart blijft het grootste werk doen. Deze vorm van transplantatie andere „isotopische" methode is, het hart geheel weg te ne- de plaats te geven.. In dat ge val moet het overgeplante hart op eigen kracht de gehele bloi Isomlooop eil houdt*! De levensduur treden van bloedklonters (trombose-embolie) en ook aan de ingewikkeldheid van de chirurgische ingreep. In 1961 probeerde de Ameri kaan Shumway een andere manier. Hij liet het achterste gedeelte van het hart zitten en hechte er een nieuw hartdeel op. In dit achterste gedeelte monden zes aders uit. Het gro te voordeel is, dat veel minder bloedvaten gehecht moeten worden zodat de kans op operatieduur veel korter wordt. De eerste hond, waarop Shum way deze techniek probeerde, overleefde het 26 dagen. Hij heeft op ongeveer 500 honden proeven genomen. Sommigi blei landen in leven overplanting van een mense lijk hart tot een feit te maken. De eerste poging dateert uit 1964. Dr. James Hary trachtte in dat jaar het hart van een chimpansee over te brengen in een man, die stervende was aan een hartkwaal. De betrok kene overleed anderhalf uur later. Wellicht had de omstan digheid dat een chimpansee- hart aanmerkelijk kleiner is dan dat van een mens met dat zeer snelle overlijden iets te De race was in ieder geval in volle gang. Het wachten was op de juiste donor onder de juiste omstandigheden. Er wa ren er die er niet aan dachten om een dergelijke ingreep, te doen uit Jioofde van filosofi sche en morele bezwaren. Het moest de hand van Chris tian Barnard zijn, die op za- HARTCHIRURGIE IN VOGELVLUCHT IV leed de eerste harttransplan tatiepatiënt ter wereld, Louis Wasjkanski. Sedertdien zijn er tal van harten overgeplant. Sommige patiënten leven nog steeds; anderen zijn reeds lang overleden. Een van de hoofdproblemen is het verschijnsel dat weefsel, dat niet de „nestgeur" van eigen lichaam heeft, afgestoten wordt; dat wil zeggen, aange vallen wordt door de politie agenten van eigen lichaam, de witte bloedlichaampjes even- cocyten). Maar intussen heeft et name in Leiden; dr. Rood) ontdekt dat die oedlichaamppjes, steeds in leven zijnde dr. Phi lip Blaiburg (de tweede trans plantatiepatiënt ter wereld) Bestrijding Deze afstotingsverschijnselen medicamenten, die de reacties van het organisme op het vreemde hart verminderen (corticoïden, imuran. actinocy- mide c of bestraling met de kobaltbom) of antilymfocyten- sera, die de activiteit van de witte bloedlichaampjes van de ontvanger vermindert. Maar verschijnselen kunnen beheer sen; dan nog blijven er aller lei problemen bestaan. in aanmerking? Wie is geschikt als donor? Voor deze proble men zijn er enkele richtlijnen. Men kan alleen een harttrans plantatie overwegen bij men sen, die een snel verergerende hart aandoening hebben en bij wie geen mogelijkheid tot be terschap bestaat. De keuze van de donor moet geleid worden door drie overwegingen: zijn hart moet in feilloze conditie zijn; zijn leucocytengroep moet overeenkomen met die van de eventuele vervanger en hij moet tenminste neurologisch dood zijn (geen contact met de omgeving, geen spierreflexen of -spanning, spontaan wgeval- len van ademhaling, wegvallen Zo wordt een transplants uitgevoerd. Het gedeelte van het donorhart is donker. Het deel, dat de patiënt zelf houdt, is licht getint. van bloeddruk zodra deze niet meer kunstmatig op peil wordt gehouden en tenslotte een vol komen gelijk elektroencefalo- gram. Het is duidelijk dat er aanmerkelijk meer ontvangers zijn dan gevers. Men zoekt dan planten 1 het ontwikkelen van het kunst- hart. Dr. Ickx (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vanuit de Eerste Ka mer is gisteren op premier De Jong aandrang uitgeoefend te laten onderzoe ken en vast te leggen wie tot de leden van het koninklijk huis behoren. Premier De Jong deed de toezegging te zullen bevorderen, dat de staatscommissie voor de grondwetswijziging dit gaat be kijken. Dit punt kwam vrij uitgebreid aan de orde bij de begrotingsbehandeling van Algemene Zaken. Reeds bij de schrif telijke voorbereiding was van PvdA-zij- de gevraagd, of prinses Irene nog lid is van het koninklijk huis. Volgens de regering kon daarop niet zonder meer in positieve of negatieve zin geantwoord worden, omdat niet vast staat aan wel ke criteria dat lidmaatschap moet wor den getoetst. De staatsrechtgeleerden zijn over dit punt verdeeld. In 1965 had den de ministers van Staat, dr. Drees en prof. Oud trouwens reeds aanbevolen om af te zien van pogingen om het be grip „koninklijk huis" te definiëren of een nominatieve opsomming te geven. Overigens had het toenmalige kabinet- Marijnen in 1964 reeds gesteld, dat ten aanzien van hetgeen prinses Irene doet en gaat doen de >rdelijkheid nie Rechtsonzekerheid Premier De Jong wees gisteren nog eens op dit alles, niaar de heren Beere- kamp (CHU) en De Niet (PvdA) namen daar geen genoegen mee. De heer Bee- rekamp betoogde, dat de staatsala- nak. die onder verantwoordelijkheid van minister van Binnenlandse Zaken •dt uitgegeven, de naam van prinses ie vermeldt onder de opsomming van leden van het koninklijk huis. Ook de Gaa: ast te leggen. De heer De Niet zei. dat „de koninklijke familie zich gelukkig uitbreidt" en dat daarom behoefte aan grotere rechtsze kerheid bestaat. Onbekendheid met wie lid zijn van het koninklijk jiuis leidt tot' rechtsonzekerheid, aldus deze socialist. Premier De Jong noemde het aan vankelijk niet noodzakelijk om in deze materie te gaan kiezen. Hij zag ook nog niet aanstonds gebeuren dat de straf rechter zich ooit voor dit probleem ge noemde hij het echter „een goede sug- jstie' ijdsvi legger cratische regeling" kan wor- 'acht. De premier was het er- i, dat decoraties geen „leef- De p (CHU) had namelijk eerder betoogd, dat soms een hartinfarct er eerder is als teken van toewijding dan een decoratie". Hij bepleitte een socio logisch en geografisch onderzoek naar de vraag, waar de lintjes terecht ple gen te komen De heer De Gaay Fortman bepleitte een snellere openbaarmaking van aller lei rapporten van staats- en regerings commissies. Geheimzinnigheid is niet nodig en wekt weerzin op, zo zei hij. Premier De Jong antwoordde veel voor de gevraagde grotere openbaai-heid te voelen de commissie-Biesheuvel stelt daar adviezen over op maar als richt lijn moet blijven gelden, dat rapporten met adviezen voor hogere staatsuitgaven eerst door de regering bestudeerd die- Stijging logies buitenlanders DEN HAAQ (ANP) Blijkens gege- ïns van het Centraal Bureau voor de Statistiek vertoonde het aantal geregis treerde overnachtingen van buitenland- gasten in Nederlandse hotels in de periode januari-september 1968, vergele- met het overeenkomstige tijdvak van 1967, een stijging van 3.957.000 r 4.036.000 (2 procent). Deze stijging ooral het gevolg van een toeneming het aantal overnachtingen van*gasten West-Duitsland met 88.000 (7.2 pro cent), uit Zweden met 10.000 (9,2 pro- en uit de groep „overige" landen met 40.000 (6.1 procent). Het aantal •nachtlngen van gasten uit Frankrijk, Engeland en Schotland, en geallieerde iren daalde daarentegen met resp. 18.000 (72 procent) 19.000 (3,1 procent) e toe van 1.576.000 tot 1.628.000 d.i. met ,3 procent. Gelet op de hierboven ge constateerde toeneming van het aantal 'registreerde overnachtingen is de ge middelde verblijfsduur van buitenlandse Door muur van kranten heen V ereenvoudiging sociale wetten DEN HAAG (ANP) Op voordracht van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvtnk, is gen K B. tot stand gekomen, waarbij is ingesteld een staatscommissie, die tot taak heeft de regering van advies te dienen in zake vereenvoudiging en condificatie van de bestaande socialezekerheidswetgeving. Tot lid en voorzitter van deze staatscom missie is benoemd dr. G. M. J. Veldkamp te 't-Gravenhage. landse dagbladen opgetrokken deze vederlichte barrière. Behalve de minister-president zitter van de Tweede Thiel, als voorzitter v het perscentrum, het college van euratorei ie heer J. W. M. Martinol bestuur van Nieuwspoort voorzitter het woord. De heren De Jong en Van Thiel ontvingen uit handen van de heer Martinot als eerste een speciaal ter ge legenheid van de verbouwing uitgegeven boekje, ge schreven door Gerhard Werkman en Joyo* van dei Meer, geïllustreerd door Opland en met een lay-ou: van Dik Bosman. J directrice van het Amsterdams volksto- Minderwaardige journalistiek NIJMEGEN-ROME (KNP) De alge meen secretaris van het internationale theologische tijdschrift ,,ConciIium". pa ter dr. J.A. M. Micklinthott'd.^., heeft bij de hoofdredactie van de Osservatore Romano geprotesteerd tegen de wijze, waarop dit Vaticaanse blad de publici teit heeft verzorgd over de verklaring van een internationale groep theologen van 18 december jl. Blijkens een thans in Katholiek Ar chief gepubliceerde brief heeft hij al op 9 januari gereageerd op een kort ano niem commentaar in de Osservatore van 4 januari. Het Vaticaanse blad noemde de wijze waarop de theologen hun ver zoek tot vrijheid van theologisch onder zoek en werkelijke hervorming van de curie internationaal in de publiciteit brachten „triest". In plaats van de dia loog werd protest en pressie gekozen, van de Osserva- groep theologen, die door hun bewuste verantwoordelijkheid en hun trouw aan de Kerk, het algemeen secretariaat van „Concilium" heben geïnspireerd bij de uitvoering van het door hen genomen De1 dit entaar heeft de Osservatore t opger Pater Micklinghoff spreekt er in zijn reactie, gericht aan de hoofdredactie van de Osservatore zijn verwondering over uit, dat de verklaring van de theo logen door de Osservatore niet werd op genomen, in tegenstelling tot de verkla ring van een groep Fransen, die op de zelfde dag trouw aan de Paus en Rome betuigen. Hij wijst erop, dat de Osser vatore. net als alle andere internationa le publiciteitsmedia, door een speciaal perscommuniqué op de hoogte is ge bracht Wij begrijpen niet. dat twee verkla ringen, die eenzelfde materie betreffen, in uw krant een zo verschillende behan deling hebben gekregen. Wanneer wij hieruit de conclusie moeten trekken, dat u in uw selectie met andere dan zuiver objectieve normen te werk gaat, dan me- ervan te beschuldigen, dat zij geen kening houden met de wettige regels van de dialoog door t erug te vallen op „een vorm van publiciteit, die het karak ter krijgt van protest en pressie". De oofdredactie van de Osservatore had linnen weten, dat de theologen de Ro- Vier ziekenhuizen in Amsterdam werken samen (Vat trlem DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren met 42 tegen 22 stemmen do motie-burger (P.v.d.A.) verworpen, waarin de extra-uitgaven van 225 mil joen gulden voor de defensie werd af gewezen. De motie kreeg alleen de steun van P.v.d.A., P.S.P. en de Anti-Revolu tionairen Verdam en Albeda. De drie aanwezige andere Anti-Revo lutionairen de heren De Gaay Fort man, Elfferich en Van Eeten stem den tegen de motie hoewel ook zij de 225 miljoen „politiek gezien onjuist" vonden. Zij vonden echter, dat de mo tie-Burger in strijd is met het karakter van de Eerste Kamer, die begrotingen immers alleen maar In hun geheel kan aanvaarden of verwerpen. De C.P.N. stemde tegen de motie, omdat daarin ondanks verzet tegen de 225 miljoen toch De defensiebegroting alsgeheel werd vervolgens met 55 tegen 7 stemmen aanvaard. Tot de tegenstemmers behoor den de socialisten Brongersma, Broeksz, Damming en Cammelbeeck, de P.S.P- ers Boetes en Van Pelt en de communis te mevrouw Van Ommeren-Averink. geding tegen Johnn; Kraaykamp die de hoofdrol speelt in de musical „Spelletjes met vuur" verloren. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. Stheeman, weigerde Johnny te verbieden, zoals Nooy gevraagd had, deze maand engagementen in Zuid-Limburg n komen omdat hij die dagen in de mu moet optreden. De president in zijn vanochtend gedane uitspraak dat mevrouw Nooy en Kraaykamp hun over eenkomst over Johnny's optreden in de musipal niet in enig geschrift hebben vastgelegd. Uit hetgeen partijen hebben verklaard heeft de president geen vol doende duidelijk beeld kunnen krijgen en in het bijzonder niet de overtuiging dat Kraaykamp de inhoud of geest van het tussen hem en mevrouw Nooy ever- eengekomene geweld zou aandoen door de drie engagementen na te komen. Proefneming met Engels op lagere school UTRECHT (ANP» Wetenschapsmen sen van het psychologisch laboratorium :n liet instituut voor toegepaste taalkunde an de rijksuniversiteit in Utrecht gaan Zwitserland geeft omgekomen Arabier vrij zijn om kinderen van omstreeks acht tot tien jaar de elementaire beginselen van het Engels bij te brengen. Ervaringen in het buitenland opgedaan, hebben duide lijk gemaakt dat die leeftijdsfase meer geëigend is voor het eerste contact met een buitenlandse taal dan voor kinderen van twaalf jaar en ouder, In het kader van dit onderzoek wordt ook bezien in opleiding van de toekomstige lerwijzers zou moeten worden gewij- 1.- De vijfde klas van de openbare het Engels aangewezen. irland AMMAN (Reuter) ermee akkoord gegaan 'i schot van Abdel-Mohsen Hassan, die bij 'de beschieting van een Israëlisch lijn- vliegtuig in Zurich op 18 feb. werd dood geschoten, over te dragen, zo heeft een woordvoerder van het Palestijnse bevrij dingsfront dinsdag verklaard. Het stof felijk overschot, waarvan de aankomst in Jordanië spoedig wordt verwacht, zal op het „heldenkerkhof" in Amman wor den begraven. Maandag had een symbolische teraar debestelling plaats, waarbij gebeden wer den gezegd en militaire voertuigen van het front een ziekenauto escorteerden, die werd gevolgd door leuzen roepende en Studenten in diergeneeskunde op wachtlijst UTRECHT (ANP) De faculteit der Nieuwspoort in karikatuur. Het is echter niet uitgesloten, dat zij zullen beslissen tot de bouw van een ge meenschappelijk centrum om zodoende de aanschaf en het gebruik van kostbare apparatuur economisch beter te kunnen verantwoorden. Er zal dan waarschijn lijk een geheel nieuw medisch complex den gebouwd aan de rand van de stad of daarbuiten. Er wordt hier over overleg gepleegd met de gemeente. dierengeneeskunde te Utrecht zal grond van de cijfers in het rapport „Opleidingscapaciteit diergeneeskunde" wachten grote toeloop van eerstejaars studenten kan de faculteit met de hui dige mankracht en beschikbare ruimte niet verwerken. In dit verband moet nog gewezen worden op het feit dat met ingang van het nieuwe cursusjaar een nieuw studieprogramma wordt inge voerd. De overgang naar dit program ma is althans voor 1969-1970 een be langrijke oorzaak van de moeilijkheden. Op 17 maart zullen dagelijks bestuur en faculteit verder overleg plegen. Zit krant van 8 maart a.s.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7