beloning..! Commissie tot wering van schoolverzuim j te Voorschoten hield laatste zitting Voor flinke jongens Zoeterwoudse Oranjevereni ging heeft geen voorzitter wel feestprogramma Toonkunstkoor gaf indrukwekkende vertolking van oratorium „Theodora DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MAART 196! In aanwezigheid van het voltallige college van b. en w. van Voorschoten be legde gisteravond in de raadzaal de oom- missie tot wering van schoolverzuim haar laatste vergadering. Met de invoe ring van de Mammoetwet is deze com missie opgeheven en worden de werk zaamheden in het vervolg verricht door een gemeente-ambtenaar. Wethouder W. J. Iestra herinnerde aan het ontstaan van deze commissie. De leerplichtwet van 1900 was in het begin een omstreden zaakr Niet ieder was van de belangrijkheid doordrongen en wan neer een mijnheer Schimmelpenninck tij dens het paardrijden in Voorschoten niet ongelukkig ten val was gekomen en zo doende daags daarna zijn plicht als Tweede Kamerlid niet kon vervullen, dan was deze Voorschotenaar waarschijnlijk oorzaak geweest van een nog langer op schuiven van deze belangrijke wet. De leerplichtwet werd aangenomen met een stem meer voor dan tegen. Achteraf bleek dat de heer Schimmelpennick ook tegen de leerplicht was geweest. Hoe het ook zij, de heer Schimmelpenninck was er niet evenals een naleving op deze wet. Op 21 januari 1901 werd in Voor schoten een commissie gevormd, welke commissie tot gisteravond in Voorscho ten heeft gefunctioneerd, hoewel het schoolverzuim de laatste jaren zeer ge ring is, sinds 1950 zjjn maar 98 gevallen opgeroepen, waaronder sommige twee of drie maal. In de eerste jaren werd het schoolverzuim tegen gegaan door een koppeling aan de armenwet: kinderen niet naar school, dan ook geen armen geld. De commissieleden hebben eerst hun werkzaamheden gratis verricht, in 1922 kregen zij een honorering van 1, per vergadering, in 1950 werd dat ver hoogd tot 1.75 en 1965 tot 12,— om in 1968 tot 20,per vergadering te worden verhoogd. Het feestelijk afscheid had een schaduw. De voorzitter van de commissie, de heer C. Fortanier, is eind vorig jaar oveiTeden evenals het lid J. Reedijk. De waarnemend-voorzitter D. v. Oosten was verheugd dat thans de werk zaamheden verricht gaan worden door de gemeente, dat maakt alles veel een voudiger. WIE WIL ONZE KRANT BEZORGEN IN LEIDEN? een aardig zakcentje Aanmelden: DE LEIDSE COURANT PAPENGRACHT 32 LEIDEN Welgeteld negen mensen waren gister avond in het Don Boscohuis aanwezig op de jaarvergadering van de Oranjever eniging te Zoeterwoude. Het remt echter het enthousiasme van liet bestuur nau welijks. Uit het feit dat een groot aan tal leden telkenjare trouw de contribu tie betaalt concludeert het een waarde ring voor zyn streven ook in Zoeterwoude een toepasselijke viering te organiseren voor de verjaardag van H. M. de Konin gin. Naar aanleiding van het jaarverslag spraken de aanwezigen hun teleurstel ling uit over de houding van de Sit-Jans- fanfare met welke vereniging de samen werking veel te wensen over laat. Of dit terug te voeren is tot een controverse tussen de Fanfare en de drumband Vios waarvan de Oranjevereniging de dupe wordt is niet geheel duidelijk. Zo liet de Fanfare vorig jaar weten geen medewerking te kunnen verlenen aan de kinderoptocht terwijl er buiten het programma om in de avonduren wel een muzikale rondgang werd gehouden met medewerking van een drumband van buiten Zoeterwoude. Het bestuur zal alsnog trachten in deze verhouding ver betering aan te brengen. Het financieel verslag werd bij afwe zigheid van de penningmeester uitge bracht door de voorzitter. Daaruit bleek dat de ontvangsten een totaal beliepen van 1.958,9S w.o. een bedrag van 944,25 aan contributie. Na aftrek van, de uitgaven resteerde een batig saldo van 215,23. Met het bestaande saldo is de vereniging nu totaal 1.102,58 rijk. In de kascommissie werden gekozen de heren A. Verhagen en A. v.d. Voort. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. van Gent herkozen. Meer problemen gaf de verkiezing van een nieuwe voor zitter. De heer Jac. v.d. Geest, die deze functie tijdelijk bekleedde, kan dit door drukke werkzaamheden niet langer doen. Het bestuur was er echter niet in ge slaagd een kandidaat te vinden. De aan wezigen gingen akkoord met een voor stel van het bestuur dat een van hen tij delijk als zodanig zal fungeren waarna men hoopt in de volgende jaarvergade ring in deze vacature te voorzien. Feestprogramma Het bestuur maakte het concept pro gramma voor het a.s. feest bekend. Naar aanleiding daarvan kwam de heer J. W. Vink, hoofd van de Aloyaiusschool, mede namens zijn collega van de Sjaloom- school met een voorstel de gang van za ken met de aubade ingrijpend te wijzi gen. Hij had daarvoor goede ai'gumenten. Gebleken is namelijk dat een groot aan tal leerlingen van de hogere klassen het laten afweten bij de aubade waardoor deze ondanks een goede voorbereiding niet tot haar recht komt. Het voorstel van de heer Vink behels de een verschuiving van dit onderdeel naar de middag van 29 april waarbij dan ook het onderwijzend personeel aanwezig zou kunnen zijn. Het bestuur zal deze aangelegenheid binnenkort met de schoolhoofden en het gemeentebestuur bespreken. Mocht hier toe worden besloten dan zal de kinderop tocht in de ochtenduren vervallen en het programma na een muzikale rondgang aanvangen met de kinderspelen. In de ochtend zal er weer een fietsrit zijn voor meisjes waarbij mogelijk ook de jongens zullen kunnen deelnemen omdat het buurtvoetbaltournooi voor hen dit jaar komt te vervallen. De Schenkelloop die vorig jaar weer meer deelnemers trok zal om twaalf uur worden gehouden. Getracht zal worden ook het ringsteken weer te organiseren. Om 2 uur zal op het bekende parcours een wielerprogramma aanvangen. Hoofd schotel hiervan zal zyn de open nieuwe lingen-ronde van Zoeterwoude. In de middaguren zullen er ook weer kinder voorstellingen zijn voor de kinderen van de leden. Daarna zal er nog een „water rijk" volksspel zyn, boegsprietlopen of tobbetje steken. In de avonduren is er een lampionop tocht en een tweetal balavonden. Rond dit feest zullen ook de kaartavond, de be jaardenmiddag en het volleybaltoumooi niet ontbreken. ZOETERWOUDE TRAINING P.I.T. '54 De training van Pit '54 wordt deze week op donderdag gehouden in het Don Boscohuis. Aanvang half zeven. ZOETERWOUDE-H.R. VROUWENWERELDGEBEDSDAG Evenals vorige jaren zal ook dit jaar door de gezamenlijke kerken van Zoeter woude H.R. en Leiderdorp de jaarlijkse Vrouwenwereldgebedsdag worden ge houden, ditmaal in de Gereformeerde kerk aan de Hoofdstraat te Leiderdorp om 20.00 uur. Het organiserend comité vertrouwt er op dat ook dit jaar weer vele dames van de Meerburg-parochie aan deze gebedsavond zullen deelnemen. SURINAME-A KTIE Op zaterdag 1 maart is met een in formatieve bijeenkomst in het Anne Frankhuis te Amsterdam de reeds aan gekondigde solidariteitsaktie voor de stakers in Suriname van start gegaan. Op deze bijeenkomst werd de inhoud van de aktie uiteengezet, t.w.: a. Het verschaffen van informatie over de aktuele gebeurtenissen in Surina me. Door middel van een manifest zal deze week de eerste informatie worden verstrekt; b. het inzamelen van gelden ten bate van de stakers. De eerste landelijke huis-aan-huis geldinzamelingsaktie zal geschieden op donderdag 6 maart a.s. tussen 19.30-21.00 uur. Ook bestaat er gelegenheid gelden te storten op girorekening 468313 SUR- STUD Leiden en/of gemeentegiro S2120, Ons Suriname, Amsterdam ta.v. „Suri name stakingsaktie". Subsidie Leidse medici voor bloedonderzoek bij haemofiele honden De Nederlandse organisatie voor zui- ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. E. A. Loeliger en dr. J. J. Veltkamp een subsidie verleend voor een onderzoek naar het effect van lever- en beenmèrg- transplantatie bij haemofiele honden. Prof. Loeliger is hoofd van de afde ling haemostase- en thrombose-onder- zoek van het academisch ziekenhuis te Leiden. Dr. Veltkamp is zyn plaatsver vanger en hoofd van het laboratorium. Haemofilie is een bloederziekte, die ook by dieren, zoals honden en voorkomt en waarby het bloed derd stolbaar is door het ontbreken van een essentiële factor. De ziekte, die aan het x-geslachtschromosoom gebonden is, gaat nooit van vader op zoon over, maar wel van grootvader op kleinzoon, via diens eenzijdig belaste moeder. Pas sinds kort weet men, dat dubbelbelaste le vensvatbaar zijn (wat men vroeger be twijfelde) en dat zij later op de zelfde wijze als mannen aan de ziekte welke voor dien voor een specifiek manne lijke aandoening werd gehouden kun nen lijden en deze niet, op de helft van hun zoons, maar op allen overdragen. Genoemde afdeling van het acade misch ziekenhuis heeft ruim twee jaar lang een haemofiele reu in leven gehou den en daarmee gefokt om op die manier honden te krijgen lijdend aan de bloe derziekte. Zo is men thans in het bezit van tien teefjes, waarvan onder de na komelingen haemofiele honden zyn. Het bewuste onderzoek draagt een zuiver experimenteel karakter. Prof. Loeliger en dr. Veltkamp denken nog in geen enkel opzicht aan een therapeuti sche mogelijkheid voor mensen. Lever en beenmergtransplantatie zijn heden ten dage nog te weinig succesvol en door verbetering van de gebruikelijke behandelingsmethode is de toestand van de patient niet zo slecht meer, dat men tot transplantatie zou moeten overgaan. Forum over fusies Op donderdag 13 maart zal te Leiden een door het Economisch Dispuut „Uto pia" georganiseerd forum over de proble matiek rondom de steeds talrijker wor dende fusies en concentraties in de on dernemingswereld op nationaal en West- europees niveau worden gehouden. Op de bijeenkomst, die om acht uur begint, zullen vooral de economische en juri dische aspecten van de toenemende fu sies en concentraties worden besproken. In liet forum, dat zal worden voorge zeten door prol. rar. H. J. Hofstra, hoog leraar in het belastingrecht te Leiden, zullen voorts zitting hebben prof. mr. I'. Verloren van Themaat, hoogleraar in het sociaal-economisch recht te Utrecht, dr. M. Weisglas, hoofd van de Economische afdeling van Unilever N.V., mr. P. H. Ilugenholtz, juridisch advi seur van het N.V.V., en drs. H. W. de Jong, wetenschappelijk hootd-iuedewer- ker aan het Europa-Instituut te Leiden. Een documentatiemap zal tijdig tegen een gering bedrag verkrijgbaar zijn. T alen-laboratorium van universiteit Op maandag 10 maart te 16.15 uur zal het Talenlaboratorium van de Leid se Universiteit, Witte Singel 17, offi cieel worden geopend. De opening zal worden verricht door prof. dr. A. G. H. Bachroch, hoogleraar- in de Engelse letterkunde en decaan van de faculteit der Letteren van 1 september 1966 tot 1 september 1968. Nier in recordtijd van Nijmegen naar Leiden Een uur en een kwartier duurde het transport waarmee een nier overge bracht werd van Nymegen naar Leiden. De nier, die per ambulance werd over gebracht en gisteravond om 20.35 uur werd afgezonden was nodig voor een spoedtransplantatie in Leiden. Dank zy de medewerking van de politie kon men reeds om 21.50 over de nier beschikken. Doorschijnende verkeersborden Personeel van de Stedelijke Licht fabrieken is bezig met het plaatsen van transparante verkeersborden met inwendig knipperlicht nabij vier voet gangersoversteekplaatsen op de Chur- cilllaan, twee op de Rijnsburgerweg en een op de Hoge Rijndijk. Dit ter verhoging van de veiligheid voor voet gangers. De borden worden geplaats op vijf meter afstand van de voetgangersover steekplaatsen, rechts van de rijrichting. Men hoopt de lichtinstallaties aan de Hoge Rijndijk en Rynsburgerweg bin nen veertien dagen in bedrijf te heb ben. Voor de ChurehEllaan zal dat enkele weken langer duren, omdat de aansluitkabels cmder het asfalt moeten worden gelegd. De extra te beschermen oversteek plaatsen aan de Churchilllaan zijn die ter hoogte van de Verdistraat, de Vijf Meilaan, de Valeriusstraat en de Cor nells Schuytlaan/Telderskade. Aan de Rijnsburgerweg zijn het de oversteek plaatsen nabij de Kagerstraat en de Lijsterstraat. Die aan de Hoge Rijndijk ligt nabij de Goejestraat. LEIDSE AGENDA DONDERDAG 6 MAART Stadsgehoorzaal K. O. Residentie orkest, o.l.v. Willem van Otterloo, so liste Oralia Dominquez. 20.00 uur. Kantine Royal M. B. (Rooseveltstr.): „De Natuurvriend". 20.00 uur. ONGEVALLEN-DIENST LEIDSE ZIEKENHUIZEN Voor de behandeling van ongevallen is het Academisch Ziekenhuis doorlopend geopend, behalve dinsdagnii-rldags van 13 uur tot woensdagmi d0 13 uur (dan Diaconessenhuis) en vrydagmid- dags 13 uur tot zaterdagmiddags 13 uur dan St.-Elisabeth-ziekenhuis GRAFIEK IN 'T DUIVENHUYS In Galerie 't Duivenhuys, Rapenburg 94, zal dinsdagavond 18 maart a.s. een tentoonstelling worden geopend van gra fiek door Marijke de Wit en Alike de Vries. Deze expositie zal tot en met 5 april open zyn. Marijke de Wit ont ving in 1962 de jeugd-Jacob marisprijs voor grafiek en in 1966 .de materiaal- prijs voor grafiek. SOCIALE-ZEKERHEIDSVVET- GEVING Op voordracht van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, is een Koninklijk Besluit tot stand gekomen waarby is ingesteld een staatscommis sie, die tot taak heeft de regering van advies te dienen inzake vereenvoudiging en codificatie van de bestaande sociale- zekerheidswetgeving. Tot lid is benoemd: prof. mr. N. E. H. van Esveld, hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Leiden. VOORSCHOTEN Geboren: Kasper P. zn v. R. C. Wolff en M. A. Devilee; Lodewyk W. zn v. W. P. J. Kneijboer en M. G. Rhijnsbur- ger; Jan W. zn v. E. W. L. Ramakers en M. M. Rottier; Jako zn v. T. J. B. Swaneriburg en M. Thoman. Gehuwd: Cornelis K. B. N. Stuiver en H. T. P. Verbeek. Overleden: Cornelia C. G. Weerden burg, wed. v. N. C. de Bruijn, 64 jaar; Janna Brussaard e.v. J. W. P. Burgwal, 44 jaar; Franciseus J. van Koppen, 82 jaar; Christianus F. Riswick, 63 jaar; Jan H. van Houten, 72 jaar. LEIDERDORP LEIDERDORPSE BRIDGECLUB In groep rood hebben de heren Bos- Jans na een produktieve eerste helft de leiding thans in deze groep veroverd. Ook Blom-Schippers scoorde deze avond veel punten en zijn daardoor op de 2e plaats aangeland. De concurrentie is echter zeer groot, zodat er nog van al les kan gebeuren. In groep zwart hebben mevr. Hanson-de heer Bavelaar zich op de leidersplaats weten te handhaven, maar het echtpaar Middelburg kwam via een regelmatig bevochten overwin ning op de tweede plaats. Goed werk deed ook het echtpaar Verduin dat een klinkende overwinning behaalde op De Koning-v. Zonneveld, die hierdoor op de laatste plaats belandden. In groep groen vonden geen schokkende gebeurte nissen plaats, zodat alles bij het oude bleef. Standen: Groep rood: 1 Bos-Jans 382, 2 Blom- Schippers 375, 3 echtp. v. Klaveren 374, 4 Dend jr.-De Vries 372, 5 Karstens sr.- I Rebel 361, 6 echtp. Danz 360, 7 Tijssen- I De Winter 358, 8 Lenaers-Schutte 355, j 9 dames Jans-v. Zoneveld 339, 10 Ger- lich-v. Leeuwen 332, 11 De Jong-v. Kins 320, 12 Berk-Karstens jr. 307, 13 echtp. Rompes 305, 14 echtp. Wessels 284, 15 I echtp. Pouw 280, 16 dames Van Gelder- i De Jong 272. Groep zwart: 1 mevr. Hanson-de heer Bavelaar 348, 2 echtp. Middelburg 323, I 3 echtp. Verduin 311, 4 echtp. v. d. Poel 306, 5 dames Schutte-Zwarts 302, 6 da mes v. d. Bijl-Lenaers 300, 7 mej. en de heer De Vrind 299, 8 echtp. Zwanenburg 296, 9 v. Berge Henegouwen-Helver- steyn 292, 10 Voorman-Speekman 280. j 11 v. d. Kommer jr.-Leopardi 278. 12 i echtp. Groesbeek 252, 13 echtn. Kruts 243, 14 De Koning-v. Zonneveld 202. Groep groen: 1 v. d. Bogaard-v. Ham 340, 2 v. d. Kooy-Masurel 329, 3 Hooger- vorst-v. d. Vliet 322, 4 Blansjaar-Pul I 304, 5 Veldhuyzen-v. Vliet 302, 6 mevr. Bavelaar-de lieer Hanson 299, 7 en 8 dames Bos-Gerlicht en mevr. Onrust- de heer Stokhuvzen 290, 9 mevr. v. d. Kommer-Kiel jr. 283, 10 echtp. Van Schendel 282, 11 v. d. Laar-Smit 266, 12 v. d. Akker-v. d. Byl jr. 253, 13 echtp. Thessingh 240, 14 dames v. d. Brink- Geboren: Roland zn v. J. J. Sjardin en P. Mooten. Ondertrouwd: Jan van den Tol en Ja- comina Rasser. Getrouwd: Abraham de Wolf en Adri- ana F. J. van den Broek. QNVERSAAGDHEID en liefde die sterker is d)an de dood, zijn de thema's waarop Handel zijn oratorium „Theodora" in 1749 heeft gebaseerd. Het gewijde onderwerp der christen vervolging onder keizer Dioeletianus heeft deze componist twee jaar voor zijn optredende blindheid gebracht tot een geestelijke getuigenis, bijna een zwanezang van gesublimeerd kunste naarschap, dat weldadig gerijpt is. Han del zelf had de grootste verwachtingen van dit lyrisch bewogen werk, omdat hij er oprecht in geloofde. Het succes is uitgebleven. Slechts enkele mal^n in twee eeuwen tijd is „Theodora" uit gevoerd en gisteravond hadden wij in de Leidse Stadsgehoorzaal de gelegen heid ons af te vragen, waarom dit zangspel zo weinig beantwoordde aan de appreciatie van herscheppende diri genten en waarom het over het alge meen verstoken bleef van de gunst van de toehorende muziekliefhebbers. We hebben moeten constateren, dat Handel in deze schepping er niet in is geslaagd een grootse gebeurtenis als dit christelijk-klassieke drama tot een opnieuw, werkelijk beleven om te zet- Bach in Bachstraat Dr. P. L. Schooniheim zal op een zondagmorgen-bijeenkomst a.s. zondag te half 11 in de Rijnlandflat aan de Bachstraat, Leiden-Z.W. een gesprek over de betekenis van de Johannes- Passion voor onze tijd inleiden onder de titel: Jezus de Verhevene. In de Evangeliebesohrijving van Johannes en met name in de hoofdstukken over Jezus' veroordeling en terechtstelling neemt deze verhevenheid een grote plaats in. Enkele reproducties van schilderstukken waarin de hoofdge dachte van 't Jöharmesevangelie wordt afgebeeld en een enkel fragment van de uitvoering van de Johannes-Passion door het Leids Kamerkoor o.l.v. Ba rend Schuurman zullen als nadere il lustratie dienen. De bijeenkomst wordt gehouden met het oog op de uitvoering door het Leids Kamerkoor met het Residentie Kamer orkest a.s. dinsdag 11 maart om 20.15 in de Stadsgehoorzaal BRIDGECLUB VOG Uitslag van de 14e ronde van de vier tallencompetitie: team Tjalkens-team De Tombe 60; team Döffertof-team Broekman 60team Boog:.' f 1-team Schoof 60; team Smit-team De Haas 60; team Westerman-team Planje 51; team v. d. Scheren-team Mege- helse 42; team v. d. Ende-team Van Vorden 42. PROF. DtJISTERWINKEL NAAR ZUID-AFRIKA Prof. G. Duisterwinkel, hoogleraar aan de juridische faculteit van de Leidse Universiteit, zal onder het cul turele verdrag tussen Zuid-Afrika en Nederland een bezoek aan Zuid-Afrika brengen. Onder dit verdrag nodigt het Departement van Cultuur iéder 'jaar bekende geleerden uit voor een bezek aan Zuid-Afrika. Burgerlijke stand Geboren: Anita d.v. A. de Jonge en T. M. B. Speel: Andor z.v. J. Kuyl en C. M. Varkevisser; Cornelia W. A. d.v. H. P. C. Glasbergen en C. H. Plokker; Bianca d.v. J. Neuteboom en J. Hollebeek; Arianna Th. A. d.v. A. Vlieland en T. A. A. Steen voorden; Regina M. d.v. J. L. D. Vooijs en C. J. Berkheij; Arie M. z.v. J. Mas sing en M. Erbrlnk; Gérardus J. z.v. H. J. Devilee en P. A. M. Meulenbroek; Aletta M. d.v. J. F. M. Bonnet en M. C. C. Schouten; Arie H. J. z.v. H. J. Ouwe hand en M. H. Blonk; Brigitta C. A. d.v. C. P. P. Alkemade en B. M. Deen; Pieter J. z.v. J. v. Ryn en A. v. Ryn. Gehuwd: H. D. Castéleijn en J. C. Kar- Overleden: J. M. Maarsen 72 jr. e.v. C. H. Hazevoet; J. H. Hopman 92 jr. man; N. v.d. Mee 72 jr. w.v. S. v.d. Mee; H. Mettler 78 jr. e.v. E. H. Matzen; A. H. P. Harmann 67 jr. man; A. A. Haarhuis 75 jr. w.v. N. A. Hillenaar. ten. Hymnisch heeft het onmiskenbare verdiensten, maar in dramatische kracht is het Oratorium „Theodora" te kort geschoten. De meeste kracht moet hier uitgaan van de zi'kale taal, de tekst is helaas het minst overtuigend; hierop willen wij verder niet ingaan, omdat de vorige week in een voorbeschouwing al het een en an der over de achtergronden van het verhaal is geschreven. QM BIJNA VIER UUR te kunnen boeien moeten hoge eisen aan een werk worden gesteld. Dan moet onder andere de handeling van die compo sitie concreet tot uiting worden ge bracht. Dat wij door „Theodora", gro tendeels geboeid zijn gebleven is van zelfsprekend aan het meesterschap van Handel toe te schrijven, maar nog meer bewust hebben we bewonderend ge noten van de realisering door Iskar Aribo met zijn Toonkunstkoor, voor treffelijk gesecundeerd door een uit gelezen „casf van Engelse solisten en gesotund door een toegewijd spelend Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. „Theodora' is buitengewoon gelyk- matig van stemming, opvallend opge wekt eigenlijk, zonder vertoon van „■glamour." Er zijn juichende koren en werkelijk kostelijke aria's, die door het gehele oratorium verweven zijn tot een waai- genot voor fijnproevers, maar toch mist men diepere, de ziel ontvon- kende wezenskenmerken, die bijvoor beeld Bach in zyn Passionen onsterfe lijk hebben gemaakt. Vooropgesteld staat, dat Aribo met zijn koor een formidabele prestatie heeft geleverd. Dank zij de consciëntieuze c vattingen van deze dirigent ontstonden voor ons by deze zeldzaamheid van „Theodora" eigenlyk „nieuwe" klanken, die aller aandacht gevangen hebben ge houden. In een andere opvatting zou de spanning misshien al vrij spoedig gebro ken zijn geweest. Aribo hield er een fris tempo in en een prachtig vloeiende ca dans. Het Toonkunstkoor weerde zich voortreffelijk in de monumentale koren van christenen en heidenen. De partyen waren uitnemend tegen elkaar afgewo gen in levendgie nuanceringen. De zang- discipline staat bij dit koor op een hoop Bij de solisten stonden Maureen Le- hane, alt, en James Bowman, counter tenor, voorop. De alt legde, evenals de met falsetstem zingende „mannelijk alt', een byzondere persoonlijkheid in haar voordracht aan de dag: een warme klankvorming, geschraagd door een moeitelozen techniek, soepel en beheerst. Tegenover James Bowman, vertegen woordiger van eên specifiek Engels ge worden zangtraditie, stonden wij aan vankelijk nog wat onwennig: een coun tertenor horen we hier te lande niet elke dag. Maar allengs raakten wij meer onder de indruk van zyn muzikaal ex pressievermogen en zijn doorleefde, knap pe vertolkingen in recitatieven en aria's, vooral in enkele prachtige duetten met alt en sopraan. ^opraan Marion Milford zong even- kend door zijn optreden in de „Hohe Mes- se". Gisteravond had zyn overigens uit stekende voordracht een enkele maal te lijden onder over-accentuering (aria Dread the fruits); we waanden ons even op de markt. Zijn stem bleek verder dit oratorium goed te 1 Stalman, bas, had als Valens geen gr< aandeel in de uitvoering. Wat we hem hoorden was echter van een zi goede kwaliteit. Zijn diepe bas heeft e groot bereik, de neusklank was een v storend element in zyn partyen Het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol land heeft zich gisteravond ijver en bekwaam geweerd. Het gaat, naar h schijnt, in stijgende lijn met dit enseri ble, waarin de strijkers soms een nc wat dunne samenklank hebben. De o kestleden hebben zich lofwaardig aan intenties, van Iskar Aribo aangepast kwamen tot een alleszins acceptabel r sultaat. Met veel bekwaamheid en g wenste soberheid hebben Albert c Klerk aan het orgel en Marinus Flips clavecimbel, hun partyen volkomen in c uitvoering „ingebouwd". Een grote sch, re belangstellende toehoorders heeft aa het slot Iskar Arigo, koor, orkest solisten dankbaar met een groots ap plaus gehuldigd voor de indrukwekkend vertolking van een werk, dat desondanlt geen vaste plaats in het repertoire kunnen bereiken. Een 16-jarige Leideruaar Ernst Hei- neiman, is gistermiddag in de Boer- haavelaan ter hoogte van de Don Bos- coschool met bromfiets komen te vallen. Hij liep daarbij een armbreuk op werd overgebracht naar het Diacones senhuis. Wellicht heeft een bezoek de tandarts, bij wie hij even tevoren nog onder behandeling was, hem par ten gespeeld. De 29-jarige mevrouw J. v. Rijn Vlasveld uit Leiden is gistermorgei om negen uur in de Lusthoflaan plot seling de macht over het stuur kwijt geraakt. Zij kwam daardoor met haar fiets te vallen en liep daarbij ee broken linkerbeen op. Per EHD werd laar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Een 17-jarige Leidenaar heeft gis teravond om kwart voor acht met zijn fiets een 6-jarig jongetje aangereden, Het jongetje, dat op de hoek van de Pioenstraat/Lindestraat op het trottoir speelde, liep een rechter scheenbeen- breuk op. De EHD vervoerde hem het Academisch Ziekenhuis. KATWIJK S0"*LICHTE HERSENSCHUDDING zeer bekwam en «Ét'toafa -. Een 37.jarige KatwljMi- ia gistel-mor schoon haar stem minder draagwijdte om kwart oyel. elf „e v6em heeft. David Johnstmvte «J de Sahdtlaan tijdens het lossen «ah lege! kisten van twee vrachtwagens komen! te vallen. De Katwyker, de heer P. Kuyt, stond op de laadkleppen van beide auto's. Het ongeval gebeurde toen de auto's wegreed. De heer Kuyt kon met een lichte hersenschudding Roger zijn woning worden overgebracht. totaal Nog 3 dagen Advertentie Hippe huwelijkssluiting te Voorschoten KNALBOMMETJES EN WIEROOK Voor de ambtenaren van de burgelyke stand te Voorschoten verschenen gister middag de 22-jarige Cornelis Klaas Fa- ber, journalist, uit Amstelveen en de 20- jarige Annemarie Hoebink, receptioniste, uit Voorschoten en in hun gevolg bevon den zich familieleden en kennissen in fleurige klederdracht. Het bruidje is ge boren in Soerabaja. Tijdens de huwelijks sluiting werden wierookstaafjes ontsto ken. Er bleven er meer branden dan de gemeentebode kon doven. Het bruidspaar en gevolg kwam met enige old-timers naar het gemeentehuis. In een onverslyt- bare oerdegeiyke M.G. werd het bruids paar, gezeten op eikaars knie door een vriend naar het gemeentehuis gereden. Het bruidje was gekleed in een kort wit jasjurkje met capuchon, de bruide gom in een donker streepjespak. Het huwelijk werd aangekondigd ais een avantgardistische huwelijkssluiting. Voor de vele toeschouwers was het een fleurige, maar plechtige huwelijksslui ting en de rijkspolitie behoefde alleen het verkeer te regelen, want met uitzon dering van enige felle knallen veroor zaakt door enige „handzame" bommetjes en brandende wierookstookjes was er be houdens de fleurige kleding niets dat de ze ernstige belofte tussen twee jonge mensen onderscheidde van dat wat an deren reeds gedaan of waarschijnlijk voornemens zijn te gaan doen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4