S)e CcicbeSotiAcmt Boven half promille niet toelaatbaar Extra-treinen voor laatkomers EXODUS NAAR PARIJS BEGONNEN APOLLO 9 DRAAIT VOLGENS PLAN Onderzoek naar opgeschroefde artsentarieven Bloedproef verplicht Minister wenst wijziging van wet Met „spin' op kop Russische ambassade in Peking omsingeld Weinig verwachtingen van gesprek lonen en prijzen PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON' 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20820 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N V., Lelden DIR.: C. M. DRABBE J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L C. J. ROOZEN KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mndL 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. B.T.W.) 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- DINSDAG 4 MAART 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZONNIG WEER De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI» geldig tot morgenavond: Droog en xonnig weer. In de nacht lichte tot ma tige vorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. 60e jaargang, no. 17.689 Een foto om van te gruwen... Voor bijgelovige enthousiastelingen om van te gruwt geteld dertien Aj vergezellen hun voetbal lende wederhelften naar Parijs. De veertiende, me vrouw Danielsson, blijft thuis, omdat zij geen Zweedssprekende baby-sit voor haar 3-jarig dochter tje kon krijgen. Overigens hebben de dames hun man (of verloofde) gisteren in het vliegtuig voorlopig voor het laatst gezien. Zij zijn op veilige afstand van elkaar in verschillende hotels ondergebracht. De enige bekende ega op deze foto is mevrouw Cruyff (blond op de voorgrond). Zakenman: „Ik neem wat kaartjes mee" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Spoorwegen heb ben zeven extra-treinen ingezet naar de Franse hoofdstad voor het vervoer van 5000 Ajaxfans. Een van die trei nen zal de naam „Europacup-express" voeren. In werkeUlkheid is het een soort bulp-in-noodtrein. Alle laatko mers en al degenen, die elders (bus sen, vliegtuigen) geen plaats meer hebben kunnen krijgen, kunnen van deze trein nog gebruik maken. De normale internationale treinen (D- trein en TEE) van Amsterdam naar Parijs zullen plusminus 1000 reizigers extra te verwerken krijgen. Gisteravond zijn de eerste groepen Ajaxsupporters met de trein naar Parijs vertrokken. Zij hebben gebruik AjaxBenfica zal de nationale pro- duktie morgen een fikse opdoffer geven. Er gaan niet alleen duizenden werknemers naar Parijs, maar er wordt ook zo driftig met televisie toestellen gesleept om roden. dat ma norgenmiddag drie uur aanzienlijk minder zal worden geproduceerd dan in normale om standigheden. Er mag ook worden ver wacht dat het aantal zieken morgen onrustbarend zal stijgen en de snip perdagbriefjes „uitverkocht" zullen zijn. Accukoning en zesdaagse-orga- nisator Kurt Vyth heeft de knoop al lang doorgehakt. Zodra hij hoorde zo ver bracht huurde hij twee bus sen om met zijn gehele, honderd man sterke, personeel naar Parijs te gaan. Dat kost Kurt Vyth wel enige duizen den, maar het personeel stelde daar tegenover dat vorige week zaterdag en aanstaande zaterdag zal worden gewerkt. Handig bekeken van Vyth en van personeelzijde „voor wat In vele bedrijven is de regeling ge maakt dat het personeel „half om half" mag kijken, het ene deel de eerste helft, het andere deel de wed strijd na de rust. De werkgeversorga nisaties kregen vorige week al tien tallen telefoontjes met de noodkreet „wat moeten we doen?". Men vroeg de centrale werkgeversorganisaties of er iets gedaan kon worden dat de wedstrijd niet in de middaguren zou worden uitgezonden. Kennelijk grote paniek bij diverse bedrijven. Deor- ganisaties konden weinig doen, maar het is denkbaar dat zij voor de toe komst overleg zullen plegen met de KNVB om hiertoe te komen dat voortaan Europa-Cupwedstrijden al leen worden gespeeld in stadions met een lichtaccommodatie, zodat er niet In de miiddag behoeft te worden ge speeld. Aarzelend geeft men van werkgeverszijde echter ook toe: „Zijn we in ons land niet in een stadium gekomen dat we ons enige stagnatie in de produktie kunnen veroorloven?" Er zijn allerlei compromissen geslo ten, zoals vroeger eindigen en op za terdag inhalen. Dat. scheelt dan al weer, want als heel Nederland een middag „plat zou liggen", komt dat op een produktie verlies van ongeveer negentig miljoen gulden te staan. Daarbij komt dan nog het deviezen- verlies ten bate van de dertigduizend Nederlandse kijkers in Parijs, dat op vijf tot zes miljoen gulden wordt ge schat. Pluspunt: Nederland ligt niet geheel plat. Hoewel het misschien niet veel zal schelen. Het wonderlijke is. dat er eensklaps nog van alle kanten kaartjes los ko men. De Haarlemse zakenman V. d. Berg. op zakenreis in Portugal, bracht uit Lissabon niet minder dan zestien honderd kaartjes mee. H(j dacht: die raak ik in Nederland wel kwijt. Zijn bewogenheid voor de voetbalmede mens werd niet beloond. In zijn woonhuis aan de Churchilllaan 268 III in Amsterdam heeft hy vandaag dc dag nog negenhonderd toegangsbewij zen. waaronder zitplaatsen. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Automobilisten, motorrijders, bromfietsers en wiel rijders zullen in de nabije toekomst verplicht zijn zich aan een bloed proef te onderwerpen als de indruk bestaat dat zij beschonken aan het stuur zitten. Zij zullen strafbaar zijn als blijkt, dat het alhocol- promillage hoger is dan 0,5, dus als het bloed per gram meer dan een half milligram alcohol bevat. Het voor de proef benodigde bloed mag uitsluitend door een arts worden afgenomen. De ministers Bakker (Verkeer) en Polak (Justitie) hebben om dit te berei ken bij de Tweede Kamer een wijziging van de wegenverkeerswet ingediend. In dit wetsontwerp wordt ook verboden een motorrijtuig te laten besturen door iemand, die te veel heeft gedronken. De bestaande regeling, die het rijden ver biedt als men daartoe door het gebruik van alcohol of geneesmiddelen niet be hoorlijk in staat is, blijft gelden. Uit drukkelijk is men straks ook strafbaar als de rijvaardigheid is aangetast door een combinatie van alcohol en een ge neesmiddel. De voorgestelde wijziging van de wegenverkeerswet houdt ook in de moge lijkheid om proeven te nemen met ver plichte minimumsnelheden. Pas als uit de proeven zou blijken, dat minimum snelheden een wezenlijke bijdrage kun nen leveren tot de verkeersveiligheid, wil minister Bakker dit middel op ruime schaal toepassen. De wetswijziging wil ook bereiken, dat men verkeersdeelne- HOUSTON (Reuter - D.P.A.). De vlucht vmn de Apollo-9 verloopt tot dus ver geheel volgens plan, zo heeft de vluchtleider In het controlecentrum te Housto, Eugene Krans, vanochtend mee gedeeld. De uitvoering van het program ma geschiedt volgens het tijdschema cn is op enkele punten daar zelfs op voor uit. Voor vandaag staan drie onstekingen van de boordmotor op het programma, deels bedoeld om kunstmatige trillingen in de combinatie te brengen teneinde de de urini uderr waarna het ruimtevaartuig zich om keerde en vervolgend gekoppeld werd aan het landingsvaartuig, dat nog met de derde trap verbonden was. Na deze koppeling werd de „spin" uit de Satur- nusraket getrokken en werd de Saturnus- raket uit de baan om de aarde in een baan om de zon weggeschoten. Gevaar van een botsing bestaat nu niet meer. Bij die proeven had Schweickart enige moeite met het besturen van de Apollo, doordat een klep van een stuurmotortje even gesloten bleef. Ook blijkt de com- putter van de Apollo iets te langzaam te werken, zodat de gegevens voortdu rend met die van de aarde moeten worden vergeleken. Het moeilijkste deel van de tien dagen durende toch bestaat uit de beproeving van de „spin", die van de Apollo zal worden losgemaakt en zich vervolgen- 170 kilometer van het ruimteschip zal I Het zal heel wat stuur- van Schweickart en Scott aartuigen elkaar weei Dc Apollo-9 is gistermiddag, twee maanden na de succesvolle maanvlucht van de Apollo-8, van Kaap Kennedy opgestegen als een „generale repetitie" voor een landing op de maan. Het is de eerste vlucht waarbij behalve de Apollo- cabine ook een maanlandingsvaartuig meegaat. Dit maanvaartuig, ook wel „spin" of „kever" genaamd, zal tijdens de vlucht worden beproefd door de astronauten James McDivitt en Russell Schweickart, waarbij de derde man, David Scott, in de Apollocabine achter blijft. De start verliep onder het oog van vice-president Spiro Agnew, feilloos, hoewel kort na de start door comman dant McDivitt werd meegedeeld, dat de druk in de heliumtank van de hoofd motor op nul stond. Later werd vanuit Houston de druk toch goed bevonden. Korte tijd later werd toch een kleine tegenvaller gemeld. De derde trap van de Saturnusraket, die straks de Apollo's uit de baan om de aarde in de richting van de maan moet zenden, heeft na zijn afstoting niet gereageerd op een sein zijn overtollige brandstof te lozen. Als deze zou zijn vrijgekomen, zou er boven de Stille Oceaan een wolk met een door snee van ongeveer duizend kilometer zijn ontstaan, die vanaf de aarde waar neembaar zou zijn geweest. Koppeling De Apollo heeft overigens de eerste proeven goed doorstaan. De Apollo maakte zich eerst los van de derde trap. (Van c parlementair DEN HAAG Morgenmiddag zal minister Dc Block (Economische Zaken) een gesprek hebben met de Landelijke Huisartsenvereniging. Met de vakcentrales maakt de minister bezwaar tegen de tarieven, die sommige artsen en specialisten in reke ning brengen. De minister acht tien gulden voor een gewoon consult en vijftien gulden voor een bezoek thuis te hoog. Hij verlangt van de huisartsenvereniging, dat deze er bü zijn Zeden op aandringt de tarieven aan te passen aan de wensen van de minister. Als dat niet gebeurt, zal de minister een prijsstop voor de huis artsentarieven overwegen. Dit is het directe gevolg vai het overlegorgaan van de dr de ministers van Sociale Za De honoraria van huisartsen De stijgende prijzen in de gt De vakcentrales hadden om stijging het gesprek van een vijf man sterke delegatie van e vakcentrales gisteren gedurende vijf kwartier met en en Volksgezondheid en van Economische Zaken. ;n specialisten kwamen hierbij speciaal aan de orde. :ondheidszorg kwamen ook ter sprake, het gesprek gevraagd, omdat zij verontrust waren n de honoraria, die artsen en specialisten ln rekening brengen aan met name particuliere patiënten. „Ik heb de indruk, dat ze er wat aan gaan doen", verklaarde gisteren al een van de vakbondsdeelnemers aan het gesprek. Sprekend in termen van de gezondheidszorg zei een van de vakbonds leiders: „Als de prijzen te hoog zijn opgelopen, moeten de ministers curatief op treden en als zij te horen krijgen, dat de prijzen onevenredig veel worden verhoogd, dienen zij preventief op te treden." Zoals bekend is het een doorn in het oog van de vakbeweging, dat de huisartsen met hun tariefsverhogingen de algemene trend te boven zijn gegaan. Ook hebben zij sommige aanzienlijk verhoogde specialistentarieven gesignaleerd. mers kan laten stoppen ten behoeve van een verkeer9onderzoek. De ministers hebben deze voorstellen gedaan in afwachting van een geheel nieuwe wet op het wegverkeer, waarvan zij hopen, dat het ontwerp nog in deze parlementaire periode kan worden inge diend. PEKING (DPA-Rtr.) De anti-Rus sische betogingen in Peking naar aanlei ding van het bloedige grensincident van afgelopen zondag duurden vandaag on verminderd voort. De Russische ambas sade is door een onafzienbare mensen menigte omsingeld. Alle toegangswegen waren geblokkeerd en voor buitenlanders was er bijna geen doorkomen aan. Het z(jn de grootste anti-Russische demon straties sinds de „belegering" van de am bassade twee jaar geleden. waarbij de belangrijkste toegangsweg door rode gar- Aan de betogingen van vandaag na men veel Chinese militairen deel, die samen met arbeiders en boeren in spreekkoren premier Kosygin en partij- i de PHPH renegatenkll verantwoordelijk stelden incident. De muren in Peking zijn over dekt met anti-Russische leuzen. Auto's van buitenlanders moesten het soms flink ontgelden. Twee grote Chinese kranten, 't Volks dagblad en het Blad van het Bevrijdings leger, schreven in een gezamenlijk hoofd- artiki sief 2 SCHOENEN en LEDERWAREN Donkersteeg 12-14 LEIDEN Een Amerikaans convooi passeert hier de doorlaatpost Marienborg op een van de corridors tussen West- Berlijn en de Bondsrepubliek. De geallieerden gebruiken de convooien 'dors 'oler Mededeling Ajax—Benfica zal morgenmiddag niet alleen zorgen voor verlaten straten, maar wellicht ook daaraan voorafgaand voor een uur en voor een spits na afloop. Daardoor kan het mogelijk zün dat u de krant morgen niet op het gangbare tijdstip krijgt be zorgd. WH doen ons uiterste best alles zo normaal mogelijk te laten verlopen, maar vragen u om cle mentie als het niet zo gaat als wij zouden willen. DE DIRECTIE Geen behoefte minimumloon te verhogen DEN HAAG In werkgeverskringen verwacht men weinig resultaat van het gesprek, dat de Stichting van de Arbeid vanavond met minister Roolvink (So ciale Zaken) zal hebben. Hoofdpunten ;ang van zaken rond het spaarloon. De iriJsstijging sinds januari met nu al 4,4 iet. waarop veel kritiek is, komt daar- ook aan de orde. Terwijl de vakcentrales in de Stich ting van de Arbeid menen, dat er, ge zien de ontwikkeling van de kosten van het levensonderhoud, alle aanleiding is om het minimumloon te verhogen, zien de werkgeversorganisaties die noodzaak niet zo duidelijk. Do werkgevers wijzen erop, dat de wet duidelijk regelt, wan neer er aan dat minimumloon wat moet worden gedaan. In het algemeen is dat op 1 juli van elk jaar. Niettemin is er op 1 januari jj. al „een aardig voorschot" op gegeven: Toen werd het minimumloon verhoogd van 135 tot 140 gulden in de week. Het gesprek over het spaarloon zal, zo menen dezelfde kringen, niet erg veel resultaat kunnen afwerken, omdat in tussen voor rond een miljoen werkne mers (van de anderhalf miljoen, die on der een C.A.O. vallen) reeds contracten zijn afgesloten. Een gesprek over dit >ma kan dan ook slechts uitmonden een trekken van lijnen naar 1970. Dit ir heeft het spaarloon in eigenlijke zin g weinig kans gekregen: alleen de gra- i en de baggeraars hebben het ingc- erd. Geeft men aan het begrip spaar- n de ruimere betekenis van een loon- standdeel, dat niet meteen in con- nptie kan worden gebracht, dan is 1 vaker toegepast. Met name is er dit ir in menige C.A.O. gesleuteld aan de i pensioenvoorzieningen. De werkgeversorganisaties zien ook daarom niet veel in een verhoging van het minimumloon, omdat zij graag enige rust willen bereiken op het loon- en prij- zenfront. Tussentijdse loonsverhogingen voeren nu eenmaal de kosten op en die kunnen weer leiden tot prijsstijgingen. Wat die prijsstijgingen betreft, voorzover er gisteren wat meer zicht op is gekomen: Prinses Anne van Engeland droeg een hoofddeksel geheel in stijl, toen zij zaterdag aan de Welsh Guards het traditionele bosje prei over handigde b(j gelegenheid van St.- Davids Day. Het was de eerste maal, dat de prinses alleen in het open* baar optrad. Op 2iichzelf vindt men de nieuwe cijfers van het C.B.S. niet verrassend. Gelet op de oorzaken van de prijsstijgingen con stateert men, dat er tussen half januari en half februari niet veel mutaties zijn geweest de elementen, die men eigen lijk al had voorzien (posttarieven, ac cijnzen op rookwaren, opruimingseffect) zijn nu tot uitdrukking gekomen. Overigens vindt men in werkgevers kringen, dat de vele discussies over de prijsontwikkeling de rust niet bevordert. Integendeel, is men geneigd te stellen, ze werken eerder kostenverhogend, om dat men zich wat de prijzen betreft aan elkaar gaat optrekken. De minister zou evenwel voet bij etuk willen houden t.a.v. fabrikanten, die door rekenfouten de prijzen te veel hebben

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1