Prijzen al met 4,4 pet gestegen NA UITVERKOOP EN NA OUDE PRIJZEN Zweedse playboy stal duizenden in A'damse haven GRENSINCIDENT RUSLAND-CHINA Sovjet-Unie weigert garanties in Berlijn Joris Ivens bijna Italië uitgezet Jongetje viel van derde etage dood Oorlogsmijn in haven Harwich Maat van rijk van 4,5 pet bijna vol Anti-Russische demonstratie in Peking Moeder slaat in overspannen toestand haar kindje dood Concorde maakte in mist perfecte vlucht Onbloedige staatsgreep in Syrië Golda Meir aangewezen als premier PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20955 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDÉLING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L C. J ROOZEN KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, MAANDAG 3 MAART 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PLAATSELIJK OPKLARINGEN FLORENCE De Nederlandse cineast Joris Ivens, van wie zaterdag was gemeld, dat hij collega D de Italiaar uitgewezen, behoeft Italië niet te verlaten. Na een bezoek aan de prefectuur van Florence, waar hij het „Filmfestival der volkeren" bewoonde, zei Ivens, dat hij vandaag uit Italië vertrekt. Hij was op de prefectuur ontboden verblijfsvergunning. Men meent, dat gisteravond een compromis is bereikt, nadat de leiding van 't festival telegrafisch bij de ministers van Binnen- en Buitenlandse Zaken in Rome tegen de uitwijzing had geprotesteerd. Het vorige week begonnen festival moest vrijdag worden gesloten na veelvuldige verstoring van de orde door leden van de pro-Chinese studentenbeweging. GEVAARLIJK SPEL ROTTERDAM (ANP) Een elfjarige Jongen uit Rotterdam is zondagmiddag in een flatgebouw bij de lijnbaan van de derde etage gevallen en kort daarna over leden. Hij gebruikte met vriedjes de trap leuning als glijbaan en verloor daarbij het evenwicht. HARWICH (AP) Britse marine deskundigen hebben een op scherp staande en gevaarlijke mijn verwijderd uit de ankerketting van het 810 ton metende Duitse vrachtschip Lohengrin, dat zondagavond de haven van Harwich DEN HAAG. Tot half febru ari zijn dit jaar de prijzen met 4,4 pet gestegen. Half januari was de prijsstijging nog 3,5 pet. De 0,9 pet die er intussen bijgekomen is, komt, vooral doordat er nu geen uitverkoop meer is, doordat de voorraden rookwaren tegen oude prijs nu verbruikt zijn en doordat de porti stegen. De prijzen voor voeding stegen tussen half januari en lialf februari vrijwel niet. Dit alles blijkt uit de prijsindexcijfers per medio februari, zoals die vandaag zijn gepubliceerd door het C.B.S. Wan neer men de kosten 'n de gezinscon sumptie voor gezinnen van vier personen beneden de zogenaamde weistandsgrens voor 1964 op 100 stelt, dan waren deze kosten midden januari 124,2 (voor het zelfde pakket) en midden februari 125,3. Voor de groep kleding en schoeisel nam het indexcijfer van januari op februari toe van 119,4 tot 123,0 en voor woninginrichting van 116,7 tot 118,7. De prijsstijging voor rookartikelen bedroeg 6 pet, waardoor de totale prijsindex toe nam met 0,2 pet. Voorts traden bij ver schillende goederen en diensten nog lichte prijsbewegingen op., onder meer bij huishoudelijke artikelen en appara ten. Voor voeding was het indexcijfer van februari (121,3) vrijwel gelijk aan dat van januari (121,2). Binnen deze groep gaf het indexcijfer voor aardappe len, groenten en fruit een stijging te POLITIE DEED GOEDE VANGST AMSTERDAM (ANP) Na maandenlang speuren is de recherche van de rijks# 'itie te water in Amsterdam erin geslaagd de 23-jarige in Norrköping gehort.i Zweedse fotograaf E. F. aan te houden, die ervan wordt verdacht in twee jaar tijd voor ongeveer honderdduizend gulden gestolen te hebben van in de Amsterdamse haven liggende buitenlandse schepen. Charmantgoede manieren en talenkennis Verdachte, die een luxe leven leid de als een playboy en in de beste kringen in de Franse Rivièra vertoefde, zag mede door zijn charme kans om zich vrij aan boord van de schepen te begeven. Hij gaf zich uit voor een employé van een rederij. Hij slaagde er meestal in ongemerkt de hut van de kapitein bin: de brandkast leeg De eerste aangifte werd gedaan op 26 oktober 1966, toen er op een Noorse tanker 7000 werd vermist. Sindsdien werden er op ongeregelde tijden 16 klei nere en grotere diefstallen gemeld. De recherche ging regelmatig posten op voornamelijk Noorse schepen om de dader op heterdaad te betrappen. On danks een waarschuwing van de politie stond echter L de kot groep toeschouwers vloog. Elf per sonen, meéstT jongelui, werden door het losgeslagen stalen monster ge dood. Op de foto, vlak na de ramp genomen, is men bezig slachtoffers te helpen, rechts ziet men nog een brokstuk van de rampzalige bolide, een wiel met een stuk as. De be stuurder, Huston Plait uit Atlanta. 'okstukken van ,iin a geha: :rhcid xwachtte vorig jaar voor heel 1969 een prijsstijging van ge middeld 4,5 pet. Dat niveau is thans reeds vrijwel bereikt, terwijl te verwach ten is, dat het In de eerstkomende tijd wezenlijk zal worden ov de huren stijgen (6 pet i de accijnzen omhoog gaai Geallieerden waarschuwen voor corridors lische regering ilighcid van Engel- ranse burgervlieg- Moskou zich bemoeit met de toe- ig tot Berlijn via luchtwegen, zullen de Russen direct geconfronteerd worden met de geallieerden. Gisteravond zeiden de Westerse gealli eerden dat er door de Russische verkla ring geen verandering was gekomen in de situaties van de toegangswegen door de lucht naar West-Berlijn. De Russische regering blijft verantwoordelijk voor de veiligheid van het luchtverkeer. Vele leden van de bondsvergadering zijn tijdens het weekeinde door de lucht in West-Berlijn aangekomen. De Oostduits-Russische manoeuvres die zaterdag begonnen, hebben het verkeer ïnlijk vertraagd op de autobahn Helmstedt en West-Berlijn. Bij de controlepost Mariënborn werd het ver keer dat Oost-Duitsland binnenkwam, twee uur lang opgehouden- En in de andere richting werd het verkeer om gelegd- Dit was de tweede gedeeltelijke afsluiting van deze route in twee dagen >rgen ind het De doorlaatpost Helmstedt, 'erkeermoeilijkheden. Reizigers vertelden dat zij aire, voertuigen in de buurt hadden gezien- De manoeuvres uilen 14 dagen duren en werden vol de Russische legerkrant ..Rode Ster" gehouden, omdat het noodzakelijk was voorbereid te zijn op alle intriges- De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Brandt, zei gisteren dat de twee superkrachten, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie nu bezig waren hun krachten te meten in deze kwestie, het geen een voorspel was op de mogelijke e onderhandelingen óver een verscheidenheid van internationale pro blemen. ..Ik verwacht geen ernstige crisis in Berlijn", zei hi.i. „Maar mis schien zullen de komende paar dagen ons reden tot bezorgdheid geven". (Copyright The Guardian) Boek over Hans van Z. en Ouwe Nol huzarenstukje uitgehaald. Binnen een week na beëindiging van het proces tegen Hans van Z. en Ouwe Nol bracht deze het eerste boek over dit proces in de kiosken en boekwinkels. Gisteravond rol de het door Paul Kamerbeek geschro- boekje van 76 pagina's van de piia. Van ochtend werden de eerste exemplaren gretig verkocht. Het bevat een samen vattend overzicht van het leven van Hans van Z. en het relaas van het monster- MOSKOU - PEKING (Reuter - A.F.P.). De Sovjet-Unie en de Chinese Volks republiek hebben zondag scherpe pro testnota's gewisseld na een grensincident waarbü aan beide zijden doden cn ge wonden vielen. Moskou en Peking geven elkaar de schuld en dreigen met ernstige gevolgen bij herhalingen De eerste mededeling over het incident kwam uit Moskou van het persbureau Tass, dat meldde dat een gewapende Chinese eenheid de rivier de Oessoeri was overgestoken naar Russisch gebied en toen „plotseling het vuur had ge opend oi Russische grenswachten" in het gebiei van Nizjne-Michailovka, onge veer 180 kilometer van Chabarovsk. Volgens de lezing van Peking, die van ochtend vroeg is gegeven hebben Rus sische grenswachten verscheidene Chi nese militairen gedood en gewond toen zij bij Tsjen Ta-pao in de provincie Heiloeng Kiang met pantserwagens en vrachtauto's op Chinees gebied door drongen. Het is het ernstigste incident in een reeks grensincidenten sedert het ideolo- (ADVERTENTIE) gisch geschil tussen Peking en Moskou. Het enige incident waarbij tot nog toe melding van schieten is gemaakt had enige jaren geleden plaats, toen Chinese militairen, volgens Moskou, op vluchte lingen hadden geschoten. De Chinese hoofdstad heeft vandaag de grootste anti-Russische betogingen sinds minstens twee jaar meegemaakt. In weerwil van een sneeuwjacht, die over Peking ging, trokken enige honderd duizenden militairen, arbeiders, com- muneboeren, studenten en scholieren naar de Russische ambassade. De stoeten droegen met bloemen omkranste por tretten van Mao-Tse-toeng mee en por tretten van de Russische leiders Brezjnev en Kosygin met een strop om de nek. Bovendien waren talrijke anti-Russische leuzen te zien. In spreekkoren werd op hanging van beide Russische topfunctio narissen geëist en vertrapping van hun „honde- en kattekoppen". ROZENBURG (ANP). Een in Rozen burg woonachtige 24-jarige vrouw heeft naar nu pas bekend is geworden donder dagavond in een woedeuitbarsting haar 17 maanden oude zoontje doodgeiagen. Haar man, die in de nachtdienst werkte, waarschuwde vrijdagmorgen na thuis komst de huisarts. Na lijkschouwing door door de arts werd de politie gewaar schuwd. Vrijdagmiddag is er sectie op het lijkje verricht door de patholoog- anotoom dr. Zeldenrust uit Den Haag. Deze constateerde dat het kind dermate was geslagen dat dit de dood tengevolge had. De politie in Rozenburg deelde van morgen mee, dat de vrouw die in ver wachting is mede door een moeilijke gezinssituatie in een overspannen toe stand verkeerde. Men neemt aan. dat ze heeft gehandeld in een vlaag van ver standsverbijstering. Ze wordt vanmiddag overgebracht naar Rotterdam, waar de officier van justitie, mr. Van der Spek, het onderzoek zal voortzetten. f 14.000 gulden uit zijn hut weg te nemen. Zaterdagmiddag zag de recherche een jongeman, wiens uiterlijk klopte met het signalement, aan boord gaan van de Noorse tanker „Vesthav". Bij zijn terug keer hij was er niet in geslaagd iets te stelen werd hij aangehouden. Na aanvankelijk de vorige diefstallen te hebben ontkend, bekende hij tenslotte. Op zijn hotelkamer in Den Haag vond de politie 5000 aan boordgeld. afkom stig van een Duits schip. Bovendien was de Zweed in het bezit van een aanzien lijk bedrag Braziliaans geld. De Zweed, zoon van een horlogemaker, leidde een zeer luxe bestaan. Hij gaf veel geld uit en presenteerde zich overal als de zoon van een rijke reder uit Scandinavië. Hij had goede manieren en sprak vele talen, waaronder ook Nederlands. Als hij in geldnood zat stapte hij op het vliegtuig en bezocht een van de Westeuropese havens. De verdachte wordt dinsdag voorgeleid aan de officier van justitie in Amsterdam. DAMASCUS (A.F.P.). De geweld loze staatsgreep in Syrië die zaterdag de minister van Defensie, generaal Hafez Al-Assad, aan de macht heeft gebracht, maakt het waarschijnlijk dat Syrië een wat gematigder koers zal gaan varen. De regering van de afgezette president Al-Atassi, die zich overigens wel op vrije voeten bevindt, was de exponent van de uiterste linkervleugel van de socialistische BaathpartU. Berichten over arrestaties op grote schaal zouden over dreven zijn, al bevinden zich wel enige burgerlijke leiders In hechtenis. Als een snelle roofvogel e correspondent) DOOR MAPAI: JERUZALEM (Reuter) De Israëli sche minister van de arbeiderspartij hebben zondagavond de 70-jarige oud- minister van Buitenlandse Zaken me vrouw Golda Meir aangewezen als hun keuze voor premier, zo hebben gezag hebbende partijkringen in Jeruzalem ge- iegd. De 13 partij in PARIJS Het Frans-Engelse vlieg tuig de Concorde heeft zondagmiddag bo ven de streek van Toulouse zijn eerste geslaagde vlucht gemaakt. Na afloop zei de proef-piloot André Turcai in een kor te persconferentie waarin hij daverend werd toegejuicht: „De Concorde heeft gevlogen en zij heeft goed gevlogen. Het experiment is voor honderd procent ge- iekabin arbeiders ntboden dooi ■aal Yigal Allon. Slechts zou hebben tegengestemd. Hoewel de naam van de tegenst niet bekend is gemaakt, menen waar nemers dat het generaal Mosje Dajar de minister van defensie is. De minis ters zouden het voorts eens zijn gewor den over de vorming van een nieuw regering met eenzelfde portefeuille-ver deling als de regering-Esjkol. Een groot dt Frankrijk in sp corde wel of n probleem was uren hing bovi dikke mist. Bij Toulou: moeilijkheid, dat de Concorde allei maar mocht opstijgen van de zondag heeft ïing gezeten of de Con- zou vliegen. Het grote weer. In de ochtend geheel Frankrijk een Ij ;de bovi stad hebben r dat risico wilde men niet nemen. Ge wacht moest worden op een hoog wol kendek van 3000 meter en op een mee wind, die niet sneller was dan 8 of 10 kilometer per uur. De vier straalmoto ren waren zondagmiddag een paar keer aan- en afgezet, maar tegen half vier was het vliegweer na zeven uur wach ten zo verbeterd, dat de eerste proef vlucht kon worden gewaagd. Ongeveer een half uur bleef het toes tel op een hoogte tussen 1200 en 3000 meter in de lucht, gevolgd door straal jagers en helikopters, onder meer voor de televisie, zodat heel Frankrijk naar de Concorde in de lucht heeft kunnen kijken. Van verre is de Concorde een beeld schoon, wit toestel, meer een raket dan een normaal vliegtuig. De neus daalt bij de landing om een beter uitzicht voor de piloot te waarborgen, bij de landing rem men parachutes de snelheid. Voor alle zekerheid waren voor deze eerste vlucht netten gespannen, om de Concorde op te vangen. In de .lucht met opgetrokken neus maakt de Concorde een indruk van snelle roofvogel die met een enigs- gebogen van de nationale veiligheidsdienst, de 37-jarige kolonel Al-Joendi, wiens over lijden zondagavond werd bekendgemaakt Naar verluidt zou hij zich tijdens een verhitte bijeenkomst van de twee tegen over elkaar staande partijen een kogel door het hoofd hebben geschoten. Hij stond bekend als een tegenstander van generaal Al-Assad. Een andere tegenstander van de nieuwe „sterke man", de voormalige vice-premier en minister van Buiten landse Zaken, dr. Machoes, vertrok zon dagavond uit de Libanese hoofdstad Beiroet naar Parijs. In de loop van .ndag zouden meer Syrische politici ln op i zijn Beiroet zijn gearriveerd. zij* eerste vlucht.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1