Marsmannetjes of niet? Nixon in goed ontvangen Parijs Zilveren kunstgebit; kostbaar kleinood van 150 jaar oud Microleven mogelijk, niet waarschijnlijk De Gaulle: „Leve de Ver. Staten,, Staking van dienst weigeraars UNIEK ONDERZOEK NAAR „FAMILIEHULP Noodsituatie faculteit psychologie Utrecht Vertrouwen voor O Neill Sneeuwpop doodl jongen (7) ZATERDAG 1 MAART 1969 DE LETOSE COURANT PAGINA 6 e speciale verslaggever) CAPE KENNEDY Bestaat er leven op mars? Dit zal de Marinier 6 moe ten uitwijzen. Het ruimtevaartuig zal daarvoor eerst een afstand van 360 miljoen km. moeten afleggen, een reis die 5 maanden zal duren. Dit doordringen in het interplanetai re stelsel is de meest gecompliceerde onderneming waar men tot op heden aan begonnen is. De Marinier 6 is het eerste van twee onbemande ruimte vaartuigen die binnen een maand na elkaar gelanceerd worden om weten schappelijke gegevens te verkrijgen voor een zachte landing op Mars in 1973. De eerste Mariner moet op 31 juli op een afstand van ongeveer 3200 km. een vlucht over de evenaar van Mars maken, en wordt dan vijf dagen later gevolgd door een vlucht van Mariner 7 over de polen. Hierdoor hoopt men 'n zo goed mogelijk over zicht te krijgen van de omstandighe den op Mars. Televisiecamara's aan boord van bei de ruimtevaartuigen zullen meer dan 200 foto's naar de aarde terugsturen, die meer details zullen laten zien dan de foto's die door de ruimtevaartui gen die sinds 1965 gelanceerd zijn, te ruggezonden zijn. Zo hopen de ge leerden foto's te krijgen die tien maal scherper zijn dan de beste die ze tot nu toe ontvangen hebben, en 500 maal beter dan die genomen met behulp van telescopen op aarde. De mogelijkheid van een mislukking is echter zeer groot. Als de Mariner de dampkring van de aarde verlaat, heeft hij een snelheid van ongeveer 45.000 km. per uur. Een vergissing van een kilometer als het vaartuig ergens halverwege bijgestuurd wordt heeft tot gevolg dat het mars op een afstand van 8000 km. voorbij zal schieten. Behalve uiterst gevoelige camara's heeft de marinier ook nog een grote hoeveelheid wetenschappelijke instru menten en computers aan boord. Met behulp van infrarode en ultraviolette spectrometers zal de dampkring on derzocht worden. Een radiometer zal de temperaturen van de oppervlakte van Mars opnemen en met behulp van radiosignalen hoopt men gegeven te krijgen over de druk in en dicht heid van de dampkring. Een van de belangrijkste gegevens die men kreeg door de vlucht van de Mariner in 1965, was dat de druk in de dampkring van Mars slechts onge veer 10 millibaar lager was dan men gedacht had. Als dit juist blijkt te zijn, betekent het dat water op de pla neet alleen maar in de vorm van ijs of damp kan ontstaan, waardoor het onwaarschijnlijk zou zijn dat zelfs de meest primitieve vorm van leven daar bestaat. Zo'n druk zou ook een conventionele landing op Mars onmogelijk maken, waarbij parachuten gebruikt worden, net zoals bij landingen op de maan. Men zou dan remraketten moeten ge bruiken. ERG KLEIN De geleerden die de leiding hebben bij dit project zijn geneigd een scep tische houding aan te nemen over het al dan niet bestaan van Marsman netjes. „De kans dat er enig inheems leven bestaat is erg klein'" volgens Norman Horowitz, hoofd van de afde ling biologische wetenschappen in Fa- sedena, maar zolang de vraag nog niet is opgelost, moeten we het te we ten zien te komen. We kunnen niets anders doen". Als water in het verleden aanwezig was, is het mogelijk dat het nog steeds in bevoren toestand onder oppervlakte ligt. Dit is een factor waardoor nog hoop bestaat dat er een vorm van leven is. De andere factor waar re kening mee gehouden moet worden is dat de primitieve vormen van leven op aarde blijk hebben gegeven van taaiheid en aanpassingsvermogen. Mi cro-biologen geloven dan 't mogelijk is dat zulke organismen kunnen voort bestaan op een diepte van ongeveer 60 cm, waar ze beschermd zijn tegen ultra- violette straling. De camera's van de Marinier zullen de oppervlak te van Mars zorgvuldig afzoeken naar elk spoor van vocht en ze zullen ook de dampkring onderzoeken. Studies die door sterrekindigen vanaf de aarde gemaakt zijn, hebben laten zien dat ongeveer een derde gedeelte van de planeet bedekt is met onregelmatig ge vormde donkere plekken die op kleu- refoto's blauw zijn. De rest van Mars is bedekt met lichter gekleur de streken die duidelijk oranje zijn. Een donkere plek die zich met de re gelmaat van de klok twee keer per jaar van de polen naar de evenaar beweegt, bewijst volgens sommige ge leerden dat op mars plantengroei voor komt. Volgens andere theorieën is het STOFWOLKEN Via de Mariners hoopt men gegevens te verkrijgen waardoor deze proble men kunnen worden opgelost. Ook hoopt men dat ze 't mysterie zullen opklaren van de gele stofwolken die zich soms dagenlang met 'n snelheid van 160 km per uur over sommige streken bewegen en 't mysterie van de nevel op Mars die onzichtbaar is voor 't blote oog, maar die soms op foto's te zien is. Een andere belang rijke taak van de Mariner is om een geschikte landingsplaats te vinden voor 'n zachte landing in 1973 van een ruimtevaartuig met instrumenten aan Net zoals de bemande apollo-raket- ten, staan de Maimers nog maar op de drempel van het heelal. In de laboratoria in Pasedena zijn de ge leerden al bezig om wegen te vinden waarlangs een tocht naar Jupiter, Sa- turnus, Uranius en Neptunus moet plaatsvinden. Dit zijn vier van de vijf planeten die het verst van de zon ver wijderd zijn. Er is sprake van dal de nieuwe rege ring de nadruk zal leggen op onbe mande ruimtevluchten tussen 1976 en 1980. Dr. Lee Du Bridge, de wetenschappe lijk adviseur van de president, zei onlangs dat hij geloofde dat het wen selijk was dat de komende tien jaar het ruimtevaartprogramma wat meer in evenwicht zou zijn, en dat het niet overheerst zou worden door een enkel nationaal streven zoals het op de naam brengen van een mens. (Copyright the guardian) PARIJS (Reuter, AFP, DPA). Pre sident Nixon is gistermiddag in Parijs op het door 2000 man politic afgezette vliegveld Orly ontvangen door president De Gaulle, premier Couve de Murvillc en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Debré, Enige uren voor de aan komst van de Amerikaanse president be toogden reeds grote groepen jongeren tegen het bezoek. Twee mensen werden door glassplinters van gebroken ruiten gewond. Kort voor zijn vertrek naar Parijs had de Amerikaanse regeringswoordvoerder Ronald Ziegler in Rome meegedeeld, dat Nixon de vier regeringsleiders van België Engeland, Italië en West-Duitsland voor een bezoek aan Washington heeft uitge nodigd. Maar de data voor de bezoeken zijn nog niet vastgesteld. Tijdens zijn verblijf van 48 uur in Parijs, het langste bezoek van de reeks in de tournee van de Amerikaanse pre sident, heeft Nixon ook met de leider van de Amerikaanse delegatie bij de Vietnambesprekingen, Henry Cabot Lod ge, een samenkomst. Ook een ontmoe ting met de Zuidvietnamese vice-presi dent, Ky, die als adviseur van de Zuid vietnamese delegatie optreedt, staat op het program. Met de Franse president heeft Nixon in het geheel drie keer een onderhoud. Nixon vertrekt morgenmiddag uit Pa rijs naar het laatste en zevende doel van zijn Europese reis: het Vaticaan. In een welkomsttoespraak op het vliegveld Orly zei president De Gaulle zeer verheugd te zijn over het bezoek van Nixon aan Frankrijk. Volgens De Gaulle heeft niets dat in het verleden is gebeurd, het gevoel van vriendschap van het Franse volk voor het Ameri- KAMERLID WIL UITLEG OVER VERHOGING ACCIJNZEN DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Ka merlid De Goede (D'66) heeft de minis ters van Financiën en van Economische Zaken schriftelijk gevraagd of zij voor de behandeling van de begroting van Financiën op 12 maart aanstaande aan de Tweede Kamer mededeling willen doen van de aard cn de omvang der aangekondigde accijnsverhogingen en eventueel andere belastingmaatregelen. Voorts wil hij aangegeven zien welke effecten bedoelde maatregelen op de kos ten van levensondei-houd hebben op de ingangsdatum en of 't stijgingspercenta ge van de kosten van levensonderhoud over de periode half januarihalf febru ari tijdig worden versterkt. kaanse kunnen doen verdwijnen. Gaulle besloot zijn korte toespraak met een „Leve de Verenigde Staten". President Nixon zei in zijn toespraak o.m., dat hij het een grote eer vond in Frankrijk te zijn, een land dat de oudste bondgenoot der V.S. is. Nixon legde er de nadruk op, dat de problemen de wereld van nu te belangrijk zijn oude leuzen te herhalen of over oude twisten te discussiëren. „Wat wij zoeken zijn nieuwe wegen die leiden naar menwerking, vrede en vrijheid voor volkeren ter wereld. Wij horen gaarne uw De Gauiles advies over de wijze waarop de V.S. het best hun rol kunnen vervullen om bij te dragen tot de oplossing van de grote problemen die de wereld verdelen", aldus Nixon. De Franse communistische partij heeft opgeroepen vanmiddag te protester Nixon en de oorlog in Vietnam. Het partijorgaan J'Humanite kondigde dat de betoging gehouden zal worden op de Place de la République, een plein dat ver ligt vao de reisroute van Nixon. Melkhandelaren helpen mee aan .bejaardenwacht'- GRONINGEN (ANP) In Groningen zal op 31 maart de nationale stichting „bejaardenwacht" van start gaan met een proef. Deze bejaardenwacht zal zich voorlopig beperken tot het controle ren van bejaarden en treedt op als co- ordinerend orgaan. Het doel van deze bejaardenwacht is een in nood verkeren de bejaarde zo snel mogelijk hulp t« verlenen door het inschakelen van fami lie, een arts, een geestelijke en-of poli tie. De stichting is tot haar doel gekomen naar aanleiding van de vele gevallen, waarin bejaarden in nood verkeerden (bijvoorbeeld bewusteloos door koolmon- oxyde) en niet tijdig hulp verkregen. De Groningse melkhandel heeft zich be reid verklaard bij het niet opendoen of niet verschijnen van hun bejaarde klan ten een vluchtige controle in te stellen en daarna de bejaardenwacht in te schakelen. Deze zal aan de hand van een op te zetten uitgebreid kaartensys- teem. (waarin diverse gegevens van de betrokken bejaarden zijn opgenomen) waarschuwingen doen uitgaan aan de daarvoor aangewezen personen, instan ties of verenigingen. Sovjettreilers door Ghana vrijgegeven ADDIS ABEBA (Reuter) Ghana heeft een verzoek ingewilligd, twee Rus sische treilers vrij te geven en de be manningen ervan vrij te laten. Dit is donderdagavond in de Ethiopische hoofdstad bekendgemaakt. Het verzoek was gedaan door keizer Haile Selassie, die op zijn beurt was benaderd door de Sovjet-Unie, aldus een woordvoerder van de Ethiopische regering. De treilers zij, op 10 oktober vorig jaar door Ghana opgebracht. Helemaal begrijpen kan hij niet, wat de fotografen van hem willen, zijn poesje Minka hem geholpen heeft, uit het koude water te komen, dat heeft de eenentwintig maanden oude Thomas wel beseft. Bij het spelen in de tuin van de buren in een voorstad van Hamburg was de kleine jongen in een anderhalve meter diepe sloot gevallen. De aan zijn gezelschap gewende kat was toen zo hard gaan miauwen, dat de moeder dit hoor da en haar zoon nog net op tijd uit het water kon trekken. Thomas kwam er met de schrik en een verkoudheid van af. OEGSTGEEST (ANP) In de psy chiatrische inrichting „Endegeest" in Oegstgeest is gistermiddag een ruim een half uur durende staking uitgebro ken onder de in deze inrichting werk zame dienstweigeraars. Directe aanlei ding tot demonstratie van deze zich zelf „geen lastige jongens" noemende dienstweigeraars, was de overplaatsing met ingang van vandaag van twee van lien naar het kamp Vledder in Drente. Naar het oordeel van het departe ment van Defensie was deze overplaat sing een gevolg van het feit dat een van hen zich niet zou hebben gedragen „naar de normen die betamelijk zijn tegenover de leidinggevende functionaris van de psychiatrische inrichting". De dienstweigeraars, waarvan er in |j Endegeest 34 zijn tewerkgesteld, heb- ij ben overigens nog meer bezwaren. Met I hun actie, die zij zelf „een uiting van verontwaardiging noemen", wilden de gewetens bezwaarden militaire dienst onnder meer ook uiting geven aan een verlangen, dat ook de dienstweigeraars in de werkobjecten een redelijke rechts positie krijgen. Aan de staking van vanmiddag, die na een dreiging met politie en justitie onder protest werd beëindigd, namen ongeveer 20 van de 34 dienstweigeraars deel. Op Endegee9t zijn in totaal onge veer 500 personen als verplegenden werkzaam. Gedurende de staking was de psychiatrische inrichting geheel van de buitenwereld afgesloten. De telefoon lijn zou zijn geblokkeerd. Volgens de dienstweigeraars zijn op korte termijn nog meer overplaatsingen te verwach- Voorkeur voor maatschappelijke of familiehulp? UTRECHT (ANP). Nog deze maand start bü het sociologisch instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht een we tenschappelijk onderzoek naar de weder zijdse aandacht en eventuele hulp die ouders en gehuwde kinderen elkaar Omdat alleen gehuwde kinderen in het onderzoek worden betrokken die zelf weer kinderen hebben, worden op deze wijze drie generaties in onderling ver band bezien. De stad Utrecht krijgt de primeur om aan het eerste Nederlandse onderzoek op dit gebied mee te werken. Bij dit onderzoek komen onderwerpen in de orde zoals het bezoek van en in familieleden, tot wie men zich wendt bij plotselinge ziekte of moeilijke om standigheden, of men de voorkeur geeft hulp van familie of liever een in stelling in de arm neemt e.d. Deze gege vens zijn o.a. van nut om een inzicht te krijgen in de waarschijnlijk nog steeds grote plaats van familiale hulp naast hulp van maatschappelijke lnsteMingen. Uit eigen ervaring heeft ieder wel be paalde gedachten over dit onderwerp. Algemene en meer systematische kennis kan men slechts verkrijgen door op uit gebreide schaal per enquete gegevens te verzamelen. Ongeveer duizend moeders van gezin nen met nog schoolgaande kinderen zul len worden uitgenodigd om deel 'te nemen aan de enquête» Alleen zij, die worden aangeschreven, zullen worden onder vraagd door de medewerkers aan het onderzoek. T.b.-afdeling De Klokkenbèrg gaat sluiten (Van rrespondet BREDA Het bestuur van de stich ting „de klokkenberg" te Breda heeft in nauw overleg met de betrokken instan ties besloten de afdeling voor tubercu lose geleidelijk op te heffen. Dat bete kent. dat dit laatste in Brabant nog bestaande instituut voor verpleging van t.b.c.-patiënten zal verdwijnen. De circa 100 nog in de Klokkenberg verblij vende tbc-patiënten zullen hier tot hun genezing worden verpleegd. Verwacht wordt, dat daarmee maxi maal een jaar zal verstrijken. Per 1 ju li zullen officieel geen nieuwe tbc-patiën ten meer worden opgenomen. Betty Grable. de Hollywoodster met de „miljoen-dollarSenen" (tóén tenminste is gisteren voor het eerst van haar leven in Europa neergestreken. Zij is de vedette in de musical „The Peaceful Place", die 1 april in Londen in première gaat. TE WEINIG PERSONEEL UTRECHT (ANP) In de subfacul teit der psychologie van de rijksuniver siteit in Utrecht is door de sterke groei van het aantal studenten en de daarmee niet gelijke tred houdende uitbreiding van personele en gedeeltelijke voorzie ningen een noodsituatie De subfaculteit in Utrecht heeft on langs besloten curatoren nogmaals te vragen of de bronnen echt wel tot op de bodem zijn uitgeput. Indien dit het geval is, zal men zich tot minister Veringa wenden. De twee studentenleden van de subfaculteit hebben reeds voor gesteld, dat de subfaculteit v.ich princi pieel tegen een nummerus clausus ver klaart. De enige mogelijkheid om het groeiende aantal studenten verantwoord onderwijs te geven is dan, dat op korte termijn de materiële en personele voorzieningen drastisch worden uitge- Vanaf 1 januari 1963 is het aantal studenten met 157 procent toegenomen, terwijl het aantal posten (totaal staf en personeel) slechts een stijging van 74 procent gaf te zien. Berekent men de verhouding aantal docenten-aantal studenten dan was deze BELFAST (Reuter) Met 23 stem men voor, één tegen en één onthouding heeft premier O'Neill van Noord-Ier- land gisteren het vertrouwen gekregen de parlementsfractie van zijn unio nistische partij. De stemmen werd ech ter gehouden nadat tien tegenstanders de premier de zaal waren uitgelo pen. De vergadering was bijeengeroe- om „de lucht te zuiveren" na de felle aanvallen op de premier die de katholieke minderheid in zijn land een betere behandeling wil geven. in januari 1963 1:11 en in januari 1969 1 16. Door deze ontwikkeling kunnen de onderwijsverplichtingen volgens de sub faculteit nauwelijks worden nagekomen, laat staan dat aan nieuwe vormen van onderwijs of experimenten kan worden gewerkt. Gezien de desastreus genoemde toezegging van posten in de laatste twee jaren voor 1968 en 1969 zijn tezamen vier posten beschikbaar gesteld lijke aan deze ontwikkeling geenszins een einde te komen. De subfaculteit heeft reeds meerma len op de noodsituatie gewezen, maar dat had steeds slechts een geringe en geleidelijke stijging van de voorzienin gen tot gevolg, die in geen enkel op zicht adekwaat is aan de ontwikkeling van het aantal studenten. Bedroeg het aantal eerstejaars dit jaar 275, voor volgend jaar rekent men in Utrecht op 350 nieuwelingen. ■Binnen het interacademiaal overleg is bovendien gebleken, dat ook de situa tie in de andere psychologiesubfacul- teiten niet erg rooskleurig is. KOTOR VAROS (AP) Een enorme sneeuwpop, die door een aantal jon gens was gemaakt, is van een helling afgegleden en heeft een zevenjarige schooljongen gedood. Dit gebeurde in het Joego-Slavische stadje Kotor Varos. Huso Sabanovic had getracht de enor me sneeuwbal, toen die begon te rollen, met zijn lichaam tegen te houden, maar de zware sneeuwmassa gleed naar be neden en verpletterde de jongen. i correspondent) jongen die in de have DEN HELDER De familie door het ijs was gezakt, het De veer fungeerde in zekere Heer, ziekbed moest houden, werd zin als kringspier om het ber vt hij ook nog geplaagd door gevaarte (het gebit weegt echter dan 150 jaar helse tandpijnen. Kiezei oude roestvrij stalen kunst gebit dat tegen het einde van de 18de eeuw de mond ver fraaide van de overgroot- zat hij allang niet i i weinig woorden had Was het gebit voor de 18de- i de heer J. A. de trekken. Met behulp Heer, Jan de Heer boren en getogen Vlissinger. Overgrootvader De Heer was van beroep modelmaker op de marinewerf van Vlissingen vaardigen. en bezat een zeer intensieve In de tanden geest. Nadat hfj als gevolg gaatjes roestvrij staal, een uurwerk- plank, dat is het Overgrootvader De 'ie een groot liefheb- hutspot was, kon er liet mee eten en moest hij aan zijn lieve lingskostje begon het bijt- instrument uitnemen. Door het bezit van dit curieuze bezienswaar- gebit is de familie De Heer, wenste die verspreid over het land woont, al heel de grote dosis ge- De tandheelkundige kliniek zichzelf te weten gekomen. rijksuniversiteit te Momenteel is Utrecht heeft het apparaat al genealogie verschillende malen als stu boorde hij dieobject gebruikt. De weten- stak daar piep- schapsmensen hébben echter bezig een te stellen, waarvoor overgrootvader Jan de Heer met zijn eigen ge- maakte gebit, een staaltje van Universe Japan" is een 326.000-dwt-tanker, de derde tanker in een serie van zes in Japan gebouwde schepen. De kiel gelegd in april 1968, de tewaterlating vond plaats in november 1968. Lengte 346 meter (31.8 meter langer dan de Queen Elisabeth en 46 meter langer dan de Eiffeltoren). De tanker kan 380.000 kiloliter olie vervoeren en is daarmee de grootste ter wereld. De bemanning bestaat uit zesenzeventig man. Hij gaat varen tussen Japan en Koeweit, Ierland via Kaap de Goede Hoop en ook van Koeweit naar Nova Sootia. Prinses Hitachi, schoondochter van de Japanse keizo maar di, mêelt K* gat* «ra ai tfWarfc Zeven gemeenten willen voor B.B. niet betalen (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG Zeven Nederlandse ge meenten hebben tot dusver de door de wet bescherming bevolking aan de ge meenten opgelegde uitgaven niet op de begroting van uitgaven voor 1969 ge bracht. Het zijn de gemeenten Finster- wolde. Culemborg, Hengelo (Gld.) Jisp, Koog aan de Zaan en Wormerveer. In een dergelijk geval behoren de colleges van Gedeputeerde Staten van de provincies, waarin de gemeenten zijn gelegen, een post voor de B.B. op de betreffende gemeentebegrotingen te brengen. Zij kunnen voorts de gemeen ten bevelen, de hierop betrekking heb bende betalingen te verrichten. Tot dusver is een dergelijke maatre gel getroffen in de provincie Gronin gen ten behoeve van de gemeente Fin- sterwolde. De andere provincies zijn nog niet zover, omdat die gemeentebegro tingen nog slechts recent zijn vastge steld. Onderwijzeres of ster in ijsrevue COLORADO SPRINGS De Oost- duitse Gabriele Seyfert, de wereld kampioene kunstrijden, denkt dat zij nog maar een jaar aan wedstrijden zal deel nemen, ofschoon zij pas twintig jaar fe. Zij heeft enorme aanbiedingen gehad om in gsrevuez op te treden, maar om- dat zij in een communistisch land woont, is de kans gering dat zff die kan accep teren. Zelf zegt dat rR onderwijzer ei wU worden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5