STEEDS MEER NEDERLANDERS HEBBEN 'S ZOMERS KATOENEN BUITENHUISJE WAT KOST EEN TENT (EN DE REST) VOOR VIER PERSONEN? camping tips verbeteringen aan diverse slaapzakken baby's in campings al heel gewoon ZATiÜKDAG 1 MAAkï 1969 7T/M16 MAART \T.AN vrjjdag 7 tot en met zondag land, Noorwegen, Nieuw-Zeeland, 16 maart wordt in het nieuwe Oost-Dultsland, Oostenrijk, Schotland, RAI-gebouw aan het Enropapleln te Tsjecho-Slowakije, Amerika, West- Amsterdam de 14e HISWA, de inter- Duitsland en Zweden. In de water- nationale watersoort- en kampeer- sportsector (Europahal, oost- en tentoonstelling gehouden. De tentoon- noordhal) worden in totaal rond dui- stelling wordt op 7 maart 's morgens zend boten tentoongesteld, zoals om half elf geopend door mr. J. van motorvaartuigen, motorzeilers, roei-, Aartsen, commissaris van de koningin vis- en bijboten, kano's, vouw- en in Zeeland en omvat alle hallen van opblaasboten, zeilboten en -jachten het RAI-gebouw. Het aantal expo- e.d. naast motoren, onderdelen, toe santen bedraagt 269e waaronder col- behoren en verdere watersport- lectieve inzendingen uit Frankrijk artikelen. In de kampeersector (zuid- (vier bedrijven) en Engeland (twaalf en westhal) vinden de bezoekers bedrijven), naast individuele deel- kleine combinatie- en bungalowten- neming uit verschillende andere lan- ten, kookapparatuur, eetgerei, kam den. De produkten zijn afkomstig uit peermeubilair, slaapuitrustingen, Australië, België, Canada, Denemar- kampeerkleding e.d. Tijdens de ken, Engeland, Finland, Frankrijk, HISWA Is tegenover de hoofdingang Italië, Japan, Joego-Slavië, Neder- van het RAI-gebouw een groot zeil- /l\ - flFÏlEl Wir m jacht opgesteld, een geheel getuigde Lemsteraak met een lengte van 22 meter over roer en rondhout geme ten. De mast steekt 21 meter boven de begane grond uit. Het schip zal door pavoisering overdag en illumi natie ln de avonduren een goede blik vanger zijn. Voor degenen, die per auto naar de RAI komen wordt tijdens de week ends een speciale busdienst ingesteld. De bussen brengen de bezoekers van de parkeerterreinen aan de Europa - boulevard gratis naar de hoofdingang van het RAI-gebouw en terug. De HISWA Is dagelijks geopend van tien tot vjjf uur en 's avonds van half acht tot half elf, op zondag van tien tot zes uur. li lh p i Verreweg het grootste deel van de tentoonstelling op de HISWA 1969 zal in beslag genomen worden door bunga lowtenten, die geschikt zijn, of moeten heten, voor langdurig kamperen. Heel wat Nederlanders zullen in de hoop een mooie droge kampeerzomer tege moet te gaan de HISWA bezoeken om daar niet alleen naar een bunga lowtent, maar veel meer naar een ei gen katoenen of kunstvezelbuitenhuisje uit te zien. Zij moeten echter wel zo reëel zijn, dat zij toch met alle (weers-) eventualiteiten rekening blijven hou den, omdat een goede kampeeruitrus~ ting nu eenmaal in de papieren loopt en het toch de bedoeling is om er zo lang mogelijk van te genieten: goed uitkijken is dus ook hier de boodschap. Het zal niet moeilijk zijn om op deze watersport- annex kampeerexpositie 'n bungalowtent te vinden. De vraag is geweldig groot en het aanbod dat zal de tentoonstelling in alle kleuren vormen, soorten en kwaliteiten aanto nen ook. Het is echter bij de keuze van een goede tent voor permanent ge bruik van groot belang op een aantal factoren goed te letten. Gebleken is namelijk, dat een bungalowtent, die gebruikt wordt om een aantal maan den op een en dezelfde plaats te staan een beslist kortere levensduur heeft dan een tent van iemand, die er met Pinksteren, in zijn vakantie en soms een weekeindje mee kampeert. De tent staat bij zogenaamd „stationair gebruik" immers vier, vijf maanden lang bloot aan alle soorten weer, wind. vocht en zonnestraling, terwijl een an ders gebruikte tent per jaar misschien een maand of anderhalve maand lang die weersinvloeden ondergaat. Het be langrijkste punt bij een tent, die lange tijd op een camping staat, is echter de ventilatie. Het lijkt misschien ongeloofwaardig, maar een tent heeft meer te lijden als hij enige tijd onbeheerd op een cam ping staat dan in de tijd dat hij be woond wordt. Dat komt door de damp, die elke avond en na een regenbui uit Bungalowtent, compact gehouden voor verre trektochten. de grond opstijgt ook op de plaats waar de tent staat en die dan niet meer uit de tent kan ontsnappen. De waterdamp condenseert dan tegen het dak wat natuurlijk funest is voor het katoenvezel. Het is dus zaak om het verdampende vocht, dat rotting ver oorzaakt, uit de tent te laten opstijgen via een ventilatiesysteem. Er zijn misschien kampeerders die - denken dit te kunnen ondervangen door een raam (met een luifeltje be schermd?) of een niet helemaal geslo ten deur. Dit moet iedere rasechte kampeerder hem echter optraden, want als de wind draait of in kracht toe neemt kan hij grote schade aan de tent aanrichten in de weken, dat de eigenaar geen tijd heeft om een weekeindje te gaan kamperen. De oplossing van dit probleem heeft men nu blijkens de voorbeelden op de expositie in een heel andere richting gezocht, en gevonden. De HISWA 1969 toont aan, dat de katoen fabrikanten zich ingespannen hebben om de rotvastheid van hun weefsels te verbeteren. Hiervan profiteren eigenlijk alle kampeerders, want ook tenten, die misschien niet helemaal droog wor den weggeborgen zullen minder van rotting te lijden hebben. Het gevolg voor de hele-zomer-door-kampeer- ders is, dat zij hun tent niet meer zo snel als vroeger behoeven te vernieu- Omdat deze zogenaamde „rotproofing" toch niet afdoende bleek is men het gaan zoeken in de richting van synthe tische vezels, die ongevoelig voor rot ting door bacteriën of schimmels zijn. Men onderscheidt na enkele jaren van experimenten door tentfabrikan ten eenzijdig of tweezijdig met een synthetische laag gecoate weefsels, die al of niet vervaardigd zijn van synthe tische garens en daarnaast weefsels van alleen synthetische garens. Het ge coate doek wordt uitsluitend voor het dak gebruikt, omdat behalve rot vastheid waterdichtheid een belang rijke eis was. Natuurlijk leverde dit gecoate doek ook weer problemen op, want tijdens de bewoning slaat 's avond veel meer condens tegen het dak, die er dan vaak weer hinderlijk afdruipt. Het aanbrengen van vanzelfsprekend tegen inregenen beschermde ventila tieopeningen in de nok van de voor- en achterkant van de tent bleek deze con densatie definitief te voorkomen. Op de HISWA zijn daken van tweezijdig ge coat synthetisch weefsel (Trevira) bij verschillende standhouders te zien. (Fa- ber). Jammer is, dat aan de buitenkant van de tent niet te zien is of ongecoat synthetisch doek is gebruikt. Het is alleen aan de hogere prijs te merken. Sinds de nazomer van 1968 wordt ook in Nederland (bij Ten Cate in Alme lo) vervaardigd synthetisch tentdoek gebruikt, het AU Seasondoek, dat on der meer in een deel van de produk- tie van "Walker is te zien. Een van de voordelen, die het onder zoek naar de voor een tent slechte fac toren met zich heeft meegebracht is het inzicht, dat ventilatie de levens duur van het doek beslist ten goede komt. Niet alleen gaat ventilatie het condenseren tegen, maar 't zorgt er ook voor, dat 'n normaal weefsel weer zo snel mogelijk opdroogt. Op de HISWA is op het gebied van ventilatie een geheel nieuwe constructie te zien, die de naam Air Boy heeft gekregen. Een tegen inregenen beschermende lap stof kan door middel van een me talen beugeltje boogvormig worden opengezet, en opent dan een spleet waardoor constante ventilatie, ook in een verlaten tent voortdurend moge lijk is. Het spreekt vanzelf, dat. in een tent twee van zulke ventilatieluikjes moe ten zijn aangebracht vlak tegenover el- De Air Boyconstructie is te zien bij tenten van Walker en bij alle tenten van Sporthuis Centrum die voor in bouw hiervan ook maar enigszins in aanmerking kwamen. Aan de donzen slaapzakken zijn ook dit jaar weer verbeteringen aange bracht. Op de HISWA-1969 kan men slaapzakken aantreffen van het systeem met tusscnschotjes, waarbij nu de dons- banen in de lengterichting van de slaapzak zijn aangebracht. Tot nu toe werden de banen dwars op de lengte richting van de slaapzak gestikt, om dat men vreesde dat het dons op den duur, vooral aan de zijkanten zou gaan ophopen. Dit bleek echter niet het geval te zijn. De voordelen van de nieuwe slaap zak zijn, iets lager arbeidsloon, meer isolatie, zodat men desgewenst kan vol staan met wat minder vulling bij ge lijkblijvende praktische isolatie. Op de HISWA blijkt ook een laken- zak te worden getoond, die niet om de slaper kringelt, of opkruipt. De prijs van een dergelijke lakenzak is slechts een gulden meer dan de normale la- kenzakken. Steeds meer gaat men over tot het aan schaffen van kinderbedjes. Men dient wel te letten op de diepte van de bed jes, waardoor extra-veiligheid gewaar borgd is. Er zijn nu ook kinderbedjes, die te gebruiken zijn in de auto. Het kind kan er zowel in liggen als zitten, hetgeen vooral voor heel jonge kinde ren op lange autoritten prettig is. Ze zijn bruikbaar tot omstreeks vierjarige leeftijd. Het bedje, dat verstelbaar is. wordt gelegd op de bovenranden van de voor- en de achterbank en vervol gens klemmend vastgezet. Een bijko mend voordeel ten opzichte van de ge bruikelijke kinderzitjes is dat onder dit kinderbedje op de achterbank nog ruim plaats is voor berging van bagage. Ook buiten de auto in huis, in de tent enzovoorts kan het bedje worden ge bruikt hoewel het als normaal kam- peerbedje minder geschikt is. Het gemetalliseerde plasticfolie, dat vorig jaar als „reddingdeken" werd uitgebracht, wordt nu geperforeerd om de ventilatie te verbeteren. Daarna heeft men er aan beide zijden een slaapzaktijk omheengenaaid, zodat de ze zak het uiterlijk heeft van een nor male slaapzak. Alleen heeft deze slaapzak aanmerkelijk minder volume dan een slaapzak met een dons- of kunst vezelvulling. Hij is aan te bevelen voor kampeerders op de fiets of met de rugzak. In het algemeen valt op te merken, dat gezien de HISWA-stands de afwerking van de slaapzakken, kleine maar belangrijke kwaliteitsver beteringen te zien geeft. Op het gebied van de matrassen van schuimplastic, voorzien van een tijk van brush nylon, is 't 'n nieuwtje, dat die nu ook oprolbaar verkrijgbaar zijn. Voor deze oprolbare matras is van zelfsprekend een steviger, dikkere kwa liteit schuimplastic gekozen dan voor de opvouwbare uitvoering. Wie een bezoek aan een modern kam peerterrein brengt merkt, dat het de gewoonste zaak van de wereld gewor den is om zelfs heel jonge kinderen mee te nemen op vakantie in 'n tent. Heel wat gezinnen nemen zelfs en zeker op de daartoe geoutilleerde kam peerterreinen hun baby's mee. Na tuurlijk geeft de luierwas wel wat problemen maar de baby's noch de ou ders blijken er, ondanks de toch wel noodzakelijke rust in het middaguur, van te lijden te hebben. Vanzelfsprekend is het belangrijk, dat warmte en droogte naast goede voe ding verzekerd dienen te zijn. Warmte begint bij een goed bed. Geprofileerd schuimplastic matras is daarom zo be langrijk, waarbij men rekening moet houden met een dikte van twee of drie centimeter Opgevouwen matrassen ne men wel wat ruimte in, maar ze gaan beslist langer mee dan de opgerolde. Om te voorkomen, dat transpiratie- vocht in het schuimplastic dringt dient er tussen de matras en de slaapzak altijd een stuk plasticfolie te liggen Bij kinderen, die 's nachts niet gega randeerd droog blijven is het raadzaam een stuk hospitaallinnen te gebruiken of een lap grondzeildoek. Kinderslaapzakken kopen voor de klein tjes lijkt goedkoper, maar meestal is het kind sneller uit de slaapzak ge groeid dan de zak versleten. Feldrühle- dekens (van „papier") zijn een uit komst voor degenen, die kamperen met een kind, dat 's nachts niet droog blijft. Ze zijn per stuk nip* zo dim*- e" ook voor het oudere kind is het een uit komst, dat de nachtelijke narigheid op die manier een geheim blijft; er han gen geen dekens te drogen, niemand hoeft het te merken. Flanellen pyama's of voor 's nachts erg woelige spruiten een katoenen trai ningspak, completeren de slaapuitrus- ting, ten minste als de ouders aan hun kinderen een losse fietsbel hebben mee gegeven waarmee ze alarm kunnen Oudere kinderen willen graag een eigen tent en ook de meeste ouders willen graag wat privacy zodra het kind geen dreumes meer is. Het is geen pretje om 's avonds de slaapruimte van de kin deren met een katoenen deken te moe ten afschermen omdat je bij lamplicht nog wat wil praten of lezen. Een dwarsslaper is voor de kinderen het prettigst. Zo'n tent is aan de in gang mooi ruim en van de voorkant af zijn de kinderen goed bereikbaar als de ouders ze willen instoppen. Beslist noodzakelijk is, dat een kindertent mus- kietendicht is. Een ritssluiting is dat wel, maar een sluiting met drukknopen niet. Bovendien kunnen kleinere kinde ren een stevige drukknoop niet openen. Wil men daarenboven nog wat mug gen verdrijver" op het hoofdkussen sprenkelen, dan moet men het weer verversen als men later op de avond nog even naar de kinderen gaat kijken. Als men op de Hiswa loopt om een tentje voor de kinderen te kopen heeft men de keuze lussen dubbeldaks of en- keldaks Beide zijn geschikt, en heb- Bungalowtent voor drie tot vier personen met aangebouwde erker, ben hun eigen voordelen. Als men ech ter maar even denkt, dat dubbeldaks beter en veiliger zou zijn dan enkel- daks dan moet men dubbeldaks nemen. Omdat een grote bungalowtent minder sta-geld kost dan een kleinere bunga lowtent met twee kindertenten, werden velen ervan weerhouden aparte tenten voor de kinderen aan te schaffen. Een gevolg is echter, dat deze kinderen veel moeilijker zelfstandig leren kamperen en dat de ouders juist in de gezelli ge avonduren hinder hebben van de sla pende kinderen. Een ander feit is, dat als de kinderen naar 'n kinderkamp zou den willen gaan ze 'n tent zouden moe ten huren. Het is bijzonder onverstandig om zelf standig kamperende kinderen op stap te sturen met tenten waar ook maar iets aan mankeert. Ouders weten altijd wel een noodoplossing als hun tent gebre ken vertoont: ze gaan in een hotel, vin den een reparateur of gaan desnoods naar huis terug. Zelfstandig kamperen de kinderen kunnen dergelijke beslissin gen vaak niet nemen. Ieder kind zal spoedig merken, dat z'n plunjezak met zijn slaapzak erin snel, vol is. Een noodoplossing zou zijn de lakenzak maar thuis te laten, maar dan moet de slaapzak na de vakantie beslist een wasbeurt krijgen. Beter GROTERE WEGGOOIBLIKJES GAS Bij kampeerders en picknickers blijkt een stijgende behoefte te bestaan aan grotere weggooiblikjes gas. Op de HIS- WA-1969 blijken dit jaar twee merken overgegaan te zijn tot produktie van dergelijke blikjes van 480 gram butaan. De kampeerder kan een voorraad car touches meenemen om zich onafhanke lijk te maken van aankoop van gas op ie camping. Vooral voor een mobiele kampeerder, die niet met een ongemak kelijke gastank wil zeulen, is dit een oplossing. Maar ook hotelreizigers blij ken belangstelling te hebben voor car- oucheapparaten. Ze drukken de kos ten van hun vakantie door op hun ho telkamer maaltijden te bereiden op de tot nu toe vooral voor picknickers •jemaakte kleine gasapparaatjes. Wat ie grotere kookapparatuur betreft is een kooktafeltje in de handel voor kampeerders die het zoeken in beper king van hun meubilair. Het heeft een ifneembaar, driekantig aluminium .vindscherm en is daardoor ook bruik baar als gewoon laag tafeltje, hetgeen weer van belang is voor bewoners van huttenten met gesloten voorluifel, die bij voorkeur strandstoeltjes gebrui ken. Als gevolg van het toenemend ge bruik van gascartouches in standaard verpakkingen van vier of zes stuks te leveren. Wat kost nu een nieuwe kampeeruitrusting voor vier personen als men het in de bungalowsfeer zoekt? Zo'n bungalowtent kan dan gebruikt worden voor lang duriger verblijf op campings, maar ook voor een enkele overnachting in een weekend of op weg naar het vakantiedoel. Men kan dan ongeveer rekenen op het volgende: vierpersoons bungalowtent, gewicht 37 tot 45 kilogram450650 gulden kooktafel, tweepits gascomfoor, gastank en licht 140— 180 gulden meubilair: 4 stoelen, tafel en luie stoel 150— 250 gulden twee slaapuitrustingen voor de ouders, synthetische slaap zakken en luchtbedden 120165 gulden twee slaapuitrustingen voor de kinderen, twee synthetische slaapzakken en platen profielplastic100120 gulden Kleding 80— 120 gulden Bijkomstigheden 50130 gulden Totaal gemiddeld voor vier personen 1100—1600 gulden zou zijn, het kind te laten sparen voor een donzen slaapzak. Ook deze zal bij voorkeur met een lakenzak gebruikt moeten worden, maar neemt op zich zelf minder ruimte in beslag dan een slaapzak van kunstvezel. Een andere op lossing is een slaapzak met een inhoud van metaalfolie, zoals op deze HISWA- tentoonstelling bij twee verschillende exposanten in twee verschillende uit voeringen wordt aangeboden. PRIJZEN TENTEN STEGEN NIET VEEL Prijsstijgingen op tenten en tenlmate- rialen blijken mee te vallen. Natuur lijk zijn de prijzen ook in deze sec tor omhooggegaan, hoewel de stijgin gen niet uitsluitend toe te schrijven zijn aan de BTW. Ook de 6 procent uit- voerbelasting van Duitsland heeft in vloed op de artikelen die uit dit land komen, al nemen exporteurs die kos ten ook wel voor hun rekening. Dat de prijsstijgingen in de tentenhoek slechts twee tot twaalf procent bedra gen is voornamelijk een gevolg van een scherpe calculatie en aanpassingen aan de bouw van de tent. Dat het cam- pinggas ongeveer twintig procent duur der is geworden is een kwestie van de importeurs. Als men nagaat, dat per jaar zo'n vijf miljoen meter tentdoek wordt ge produceerd en de inkoopprijs van dit doek voor de tentenmakers nu even hoog is als de verkoopsprijs in 1968 dan valt de prijsstijging voor de tenten bijzonder mee. Hebt u een nieuwe tent gekocht, zet deze dan op een vrije middag eens overeind om te oefenen. Doe het tijdig, want mochten er onderdelen ontbreken dan kunt u meteen nog naar de winkel Zijn de luchtbedden nog goed? Pomp ze op en controleer de volgen de morgen. Zijn de matrassen nog veer krachtig? Slaapzakken schoon? Gebruik uw gasflessen in de keuken tot ze leeg zijn en wissel ze dan om. Was uw gasvoorraad vorig jaar vol doende of doet u er verstandiger aan een grotere tank te kopen? tè Een kleine afsluitbare toiletemmer maakt het verblijf op de camping een stuk comfortabeler. 9 Zijn uw papieren in orde? En hebt u ze bij u? Kampkaart, ziekenfonds- kaart, verzekeringen, autoschadefor mulier, groene kaart, paspoorten, we genkaarten, foldertjes van uw vakan- tiegebied. Aantekenpapier, balpen, blanco enveloppen. 9 Zet uw tent met de achterkant naar de wind, ook al staat dat ongezellig" omdat uw buren wel op een gezamelijk grasveld uitzien. Probeer te voorko men, dat uu> tent direct uitzicht heeft op de woonruimte van de buren. Zet geen tent vlak bij een hellink- je. Als het gaat plensregenen loopt het water zo uw tent in. Graaf geen ga ten of geulen in het terrein. Een los windscherm om de woon ruimte onder de luifel is een heerlijk ding. Het beschermt tegen wind, re gen en de blikken can anderen. En als het erg warm is kunt u er zelfs een luifel van maken voor wat extra-scha- 9 Overweegt u de aanschaf van een imperiaal op uw auto? Bedenk dan twee dingen. Als u er zware, weinig volumineuze dingen op legt hebt u wei nig last van extra-luchtweerstand maar is de auto gevaarlijk bokkig in het bochtenwerk. T.ichte omvangrijke ba gage op het imperiaal verlaagt welis waar de maximumsnelheid, en ver hoogt de benzinerekening, maar is een stuk veiliger in de bocht. Bespreek vast voor volgend jaar als het u op de camping is bevallen. Of noteer het tefefoonnummer en de naam van de kampbaas. Dan ku- u contact opnemen zodra de periode van de vol gende vakantie vast staat. Kijk eens rond als u voor volgend jaar een andere camping wilt. Bespreek al met Pasen een plaats voor Pinksteren. door: aad van holstein NlrUW OP DE HISWA '69 Op de HISWA kan men tal van nieu we tentondcrdelen aantreffen. Voor het gemakkelijk opzetten van een wind scherm (bungalowkampeerdcrs zijn dik wijls gewend zo'n scherm om hun woonruimte te zetten) zijn speciale windschermharingen in de handel ge bracht. Het is een hoekpen m et een „bus" waarin de normale maat windscherm- tentstokken (kleine diameter) passen. Voor de doe-het-zelver is er »een zeil kousenset te koop om zonneschermen, grondschermen in het dagverblijf van zijn tent en dergelijke zelf te voorzien van zetlkousen. Men heeft er slechts een hamer en een plankje bij nodig. Ritssluitingen zullen in het vervolg ge makkelijker (in winkelverpakking) te koop zijn in sportzaken en kampwin kels. Ook dit is 'n uitkomst voor doe- het-zelvers en de mensen met tentpan ne. Nieuw zijn ook de nylon grondpen- nen. Ze zijn uitermate hard, geven een zeer goede verankering van de scheer lijn aan de grond en zijn vooral ge schikt voor kamperen op grasland en veenachtige gronden. En tenslotte voor de kamperende huisvrouw wasknijpers, waarmee ook plastic folie goed is vast te klemmen. Om de beide delen van de „bek" zit een strip van stroef plastic, terwijl de bevestiging aan de waslijn geschiedt met een verend oog van roest vrij staaldraad.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13