%£ddóe@oti/Ki/iit 9.95 Kiesinger: verkiezingen in Berlijn vrijwel zeker Geldboetes gevraagd voor dood door schuld Invoering omroepwet Omroeporganisaties niet naar hearing Er is weer een plaat gelanceerd Spookachtige" toestand rond nieuwe l.p. van Boudewijn de Groot DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 Reageren op media ook een stuk democratie WAT de Nederlandse burger de laatste jaren moet opvallen, is dat er meer gereageerd wordt op het doen laten van de communicatiemedia; ra en televisie heel in het bijzonder, m kranten en tijdschriften niet uitgezon- het aantal afkeurende reacties de bijvals betuigingen overtreft. Het „wie zwijgt, stemt toe" gaat kennelijk ook in deze kwestie op. Bij kranten en tijdschriften is men door de lange traditie dit wel een beetje gewend; er zijn door de praktijk of wanneer beide partijen daarvoor vinden zijn de Raad voor de journalis tiek die over het algemeen goed en bevredigend werken. De met drukinkt werkende communi catiemedia hebben trouwens het voordeel van 'n beter tot zijn recht komend „eigen publiek". En wie buiten dat „eigen pu bliek" staat, vindt doorgaans snel geijkte middelen om te reageren of protesteren zo hij daar behoefte aan heeft. In over grote meerderheid zijn ook degenen die deze media beheren of verzorgen, hieraan [>IJ radio en televisie ligt het allemaal 19 wat moeilijker. De traditie is korter :n het „eigen publiek" spreekt er een spelen. De spanning werd nog groter toen bleek dat kijker en luisteraar niet besluiten om iets te doen wat voor icht het gemakkelijkste zijn: de knop omdraaien. reactie op de hardheid formaties en opinies over kom de televisie heeft nu eenmaal dacht directe uitwerking) automatisch ook tot harde reacties leidt. Het spreekwoord „wie de bal kaatst, kan hem terugver wachten" gaat hier ook op voor de kracht warmee de bal gekaatst wordt. Soms tonen artistieke of journalistieke medewerkers van radio-visuele medi trekjes van een neiging om bij radio e televisie een nieuw soort pausen en mc narchie te creëren ze proberen een nieu> soort soevereiniteit en onschendbaarheid in te stellen, terwijl ze juist zelf hun best doen om estabishement en taboes af te breken. IJET reageren op de media is evenwel 11 juist ook een stuk democratie, moeilijk te missen stuk democratie zelfs. En wanneer creatieve medewerkers op gerechtvaardigde mannen proberen ten opzichte van opdrachtgevers en autoritei ten een redelijk stuk bewegingsvrijheid te verwerven, dan moeten ze ook anderen ruime vrijheid laten om op hun gebruik van verkregen vrijheid te reageren. Want maar zelden staat van te voren vast dat de actie wel en de reactie niet een drage tot het algemeen belang is. Medische „prijs"-opdrijving IN het Kamerdebat over de prijzen is door minister De Block beaamd dat de regering zich ook ongerust maakt over het tempo waarin prijzen en tarieven voor medische voorzieningen stijgen. De verpleegkosten in ziekenhuizen en daarmee gelijk te stellen inrichtingen vormden al een probleem; dat bleek van wege de enorme investeringen die tegen woordig in een medisch centrum gestoken moeten worden, vrijwel onafwendbaar. Nu maken de declaraties van sommige medici het probleem nog knellender. Mi nister De Block heeft laten doorscheme ren zelf ook over te hellen naar de me ning dat een deel van de artsen, vooral dan de specialisten, zich aan „prijs"-op- drijving schuldig maakt. In de sector van de verplichte verzeke ring wordt ook de bewegingsvrijheid van de specialisten, artsen en apothekers wat aan banden gelegd. Daar ontstaan bij onderhandelingen, vaak moeizame onder handelingen, door druk en tegendruk compromissen waarbij de economische redelijkheid en sociale toelaatbaarheid beide een rol spelen. Maar het lijkt er soms op, dat medische verzorgers dan proberen in de „vrije sec tor" litin schade dufe"É>ei én dwÜrs in le halen. Daar bestaan dan wel particuliere ziektekostenverzekeringen, maar die kun- „prijs'stijgingen die in de declaraties menig arts opgesloten liggen. Er zou alles voor te zeggen zijn dat de gezamenlijke ziektekostenverzekei gen het spel wat harder gingen spelen op die manier voor meer noodzakelijke tegendruk te zorgen. Artsen en zeker de specialisten speculeren er wellicht op dat zij zich ten opzichte van een door ziekte kostenverzekeringen tot stand gekomen collectiviteit meer kunnen permitteren, dan in het geval dat alle particulieren echt „particulier" zouden moeten betalen. Want de collectieve verzekering neemt niet alleen te grote persoonlijke risico's weg, maar ook de rem die anderen van wege dat risico zouden moeten hanteren. We weten dat in Nederland vergele ken met andere westerse landen, de toe stand nog betrekkelijk goed is. Maar die toestand is de laatste jaren snel aan het verslechteren. Reeds nu al begint het erop te lijken, dat een collectiviteit de hoge belastingen "en de "wel^ail'rtsstiffflng van medische specialisten moet betalen. Een-niet zo beste vorm van solidariteit! KVP-jongeren over onderwijs WANNEER de KVP-jongeren in het maandblad Politiek ook hun visie op het onderwijs ter sprake brengen, maken zij een fout waarover vaker heengekeken wordt. Binnen het kader van de ook door ons vurig begeerde gelijke kansen voor de lagere inkomensgroepen stellen de KVP jongeren: „..Het onderwijssysteem zal meer moeten worden afgestemd op de individuele behoeften van de leerlingen, zodat de gevolgen van de sociale en maatschappelijke verschillen worden ge neutraliseerd". Wij vinden, dat het onderwijs minder moet letten op de individuele behoeften en meer op de individuele mogelijkhe den. Ook een studie als die van prof. Van Heek c.s. heeft juist aangetoond, dat er bij kinderen uit lagere inkomens groepen vaak mogelijkheden zijn, daar waar behoefte niet worden onderkend. In hetzelfde vlak ligt ook onze opmer king, dat men bij het onderwijs vooral niet de vormende waarde terwille van het directe nut te veel op de achtergrond moet dringen. Want juist in het ge val van kinderen uit sociaal-achtergeble ven groepen geldt, dat de vormende waarde van het onderwijs hen en de generatie die na hen komt kan bevrij den van sociale en maatschappelijke ver schillen waarvan ze nu veelal nog de dupe zijn. Lof en blaam dikwijls heel betrekkelijke zaken EN jury als die, welke vorige week bij het concours voor studententoneel weigerde prijzen voor de beste voorstel ling en voor de sterkste repertoirekeuze toe te kennen omdat geen van de opvoe ringen naar de mening van de juryleden hiervoor in aanmerking kon worden ge bracht, behoort tot de gelukkige uitzon deringen. Dikwijls gaat een jury dan immers prij zen toekennen onder het motto, dat som mige prestaties dan toch maar beter wa ren dan de andere; ook gebeurt het wel, dat men een gedegenereerd Salomons- oordeel velt door een eerste prijs te ver delen in twee tweede prijzen om op die manier het eigen geweten en de hoop volle' verwachtingen van de kandidaten Het niét uitspreken van een hard maar eerlijk oordeel betekent in zo'n geval, bëkroont dan immers niet meei wat echt goed, maar wat het minst slecht is. Die praktijk is dan de omgekeerde van het onjuiste beleid dat tegenwoordig het onderwijs nog al eens wordt aangewre ven. Deze kritiek komt dan, ruw gezegd, hierop neer, dat een leraar of onderwijzer een bepaald percentage leerlingen een on voldoende geeft, niet omdat hun presta tie absoluut onvoldoende is, maar omdat ze in verhouding tot betere prestaties de minsten zijn. „Ik moet op dertig leerlin gen toch minstens zoveel procent onder de jectief gemiddelde; Jan krijgt geen on voldoende omdat hij zelf zo slecht is, maar omdat de voldoende van Piet zo veel sterker is. Iedereen gaat dan op zijn eigen houtje toepassen wat de wet op de kansberekening voor de collectiviteit schijnt vast te stellen; als ik x maal met de dobbelstenen gooi, behoren er y maal „zessen" op tafel te komen. Bekijkt men deze gewoontevormingen van een afstand, dan dringt andermaal het axioma van de betrekkelijkheid van alles zich op; het is een soort verbaste ring van de antieke levenswijsheid dat de mens zelf de maatstaf van alle dingen is. Maar precies zo als de beoordeling van goed en slecht overtrokken wordt naar de persoonlijke maatstaf, leidt ook de keerzijde van de medaille tot persoon lijke repercussies. Er lopen bekroonden rond met de allure van een trotse pauw, hoewel ze in feite met kraaieveren ge tooid zijn; andèrzijds lopen anderen met een merkteken van mislukkingen rond, ten gevolge van, als beslissend criterium, het feit, dat anderen beter waren. De beoordelende partijen hebben immers vergeten hoe tussen de woordjes „ande ren" en „slechter" of „anderen" en „beter", soms als derde element het woordje „nog" gevoegd had moeten wor- En zoals jury's en onderwijsmensen, die het fout doen. handelen, zo gaat het vaak ook met meningen en uitspraken in de politiek. En zo ergens dan blijkt ach teraf immers juist daar, hoe betrekkelijk lof en blaam ten opzichte van de naakte waarheid staan. (ADVERTENTIE) Onder (eigenlijk boven) deze kurk zit voor een hoeveelheid puur Jamaicaans genot, aangepast aan uw smaak: HANSEN RUM BONN (AP) Bondskanselier Kiesin ger heeft voor de t.v. gezegd dat vrij wel zeker is dat de verkiezing van de bondspresident op 5 maart in West-Ber- lün zal doorgaan. een onstuimige dag in West-Ber- lijn met president Nixon zei Kiesinger „de Berlijners willen dat de verkiezin gen doorgaan". Hij herhaalde dat de voorwaarde om de verkiezing op het laatste ogenblik elders te houden is „een •kelijk blijvende en goede oplossing r de Berlijners en voor Berlijn", 'e minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, is nog in West-Berlijn gebleven ia het vertrek van president Nixon, n verband met de passenkwestie. Maar toen de Oostduitser onderhande laar Köhl niet kwam opdagen is Brandt Bonn teruggekeerd. INFUSIEVLOEISTOF (Van onze correspondent ASSEN De officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft vrijdagmor gen voor de Assener rechtbank boetes geëist tegen 3 employe's van de N.V. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v/h Brocades Stheeman te Meppel. Hij achtte ieder schuldig aan dood door schuld. De officier wilde geen gevangenis straffen vragen en vorderde tegen de 58-jarige algemeen bedrijfsleider K. G. P. een boete van 2.000.— of 20 dagen, te gen de 58-jarige fabricageleider E. A. H. J. van P. 3.000.of 30 dagen en tegen de 55-jarige afdelingschef A S. een boete van 1.000.of 10 dagen, leder dezer verdachten had de mogelijkheid om in het onvoldoende steriliserings- proces in de fabriek verandering te brengen, aldus de officier, die het over lijden van de vier vrouwelijke patiënten in het diaconessenhuis te Eindhoven in mei en juni 1966 door het toedienen van de door Brocades geleverde infuus be wezen achtte. van de laatste twee jaar de periode van het zogenaamde overgangsbestel reeds gedeeltelijk is achterhaald. De be zwaren richten zich tegen het feit, dat het getalscriterium van de wet zend tijdverdeling op basis van ledental is gecombineerd met de koppeling van het lidmaatschap van een omroep aan het abonnement op een omroepblad. Daar door is bijvoorbeeld de in ledental ach teruitgaande AVRO plotseling dankzij een verbintenis met het weekblad „Televizier" weer de grootse omroep unnen worden. Namens de verontruste omroepmede- erkers zal op de hearing het woord orden gevoerd door de heren De Koning (afdeling drama NCRV), G. Stappershoef (school voor de journalistiek) en Tom Pauka (afdeling documentaires VARA). Van KRO-voorzitter mr. Van Doorn ernamen wij desgevraagd, dat hij wel 'oorstander is van invoering van de omroepwet op 1 mei a.s. Hij zei geen behoefte te hebben gevoeld om dit tandpunt op de hearing te verdedigen. .Indien Kamerleden naar aanleiding van de hearing behoefte hebben om van ons nadere inlichtingen te krijgen dan zullen wij die uiteraard verstrekken", aldus de Loonachterstand landarbeider onhoudbaar HOOGEVEEN (ANP) De recente prijsontwikkelingen maken meer dar ooit duidelijk hoe dringend de nood- ledrijfsbond gisteravond - leden van de bond in uurloon van de landfu- nteel 17 procent achter •erknemars in de indus- ïroot publiek, maar dat is op zich geen ichande. En zelfs als zijn werk op de iuur tijdgebonden zal blijken dan roerd. Met name geldt dat ook voor zijn „Muizen en mensen", dat wij dankzij AVRO-t.v. gisteren konden terugzien. De noodlotselementen worden er te op zettelijk in bi elkaar gebracht, waar door verloop en afloop iets onontwend- baars krijgen. Maar het is tegelijk verruwde omgeving. Walter van der Kaï le opvoering zou komen Hij heeft zich de laa reklede misdaadverhaal bef o'n opvoering als die van g it hij bovendien dat hij v spel virtuoos 1 de ook met zijn spel- en vooral zijn dia- loogregie heel ver te komen. Daarbij komt dat "Van der Kamp altijd een gelukkige hand heeft bij zijn be zetting. Neem gisteren; de hoofdrol, de heel moeilijk hoofdrol, van Lennie werd i Falkenhaj 2 onhoudbare s Lijk wagen voor kerk ontploft de kerk stond uitvaartdienst werd gehouden, ontploffing volgde nadat ben- John Boles overleden SAN ANGELO (A.ï de beginjaren van de sprekende film is donderdag op 73-jarige leef tijd overleden. John Boles kreeg onder meer bekendheid door „The desert song" en „Your lips betray", het Amerikaanse filmdebuut van de onlangs overleden Lilian Harvey. deplansman. En dan komt er een ve tolking uit die klinkt als een klok. B wijs dat Van der Kamp goed he( gekozen, hem goed heeft geregissee en hem de gelegenheid gaf om als h ware boven eigen kracht te spelen. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor me sen als Manfred v. d. Graaf en Jj Blaaser. die importante rollen ste Mei aardig dat iq des ts één topacteur. Jan Retél, die oijrolletje maakte. En jamm weinig repertoire is voor nan, die elke spaarzame kei 2en mooie rol kan makei tortreffelijke wijze doet. Otto NEDERLAND I (STER- reclameuitzcndingen 18.56,19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort Kopduel, sportquiz .Journaal (NTS) Brandpunt, actualit ubric Drie Sterren Show amusementsprogra I 21.42 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: En France avec Nicolas (TELEAC) 18.56, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VPRO: 19.30 uur: Boeken burgers en buitenlui, korte film De kleine rebellie 21.05 uur: Cinema, filmprogi 21.45 uur: Monterey Jazzfestival 22.10 uur: Blik-Opener, kunstmagazine Televisie morgen NEDERLAND I 10.30 uur: Groenteteelt onder glas Onder de loep, filatelisten Made in Holland 16.25 uur: Abbott Costello misdadigers bij i journaal (NTS) aangegeven programma's zijn kleuren televisieprogramma's 21.00—22.30 uur: Radio Filharmon Orkest 22.5523.55 uur: Prettig weekend, platenprogramm HILVERSUM II NCRV: 21.10—22.00 uur: Zingen in een bad va marmer, luisterspel TROS: 23.00—23.30 uur: Vrijdagavond komp-Lex R ADIONIEU WSDIEN ST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM n: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30. 11.00.1 12.30,16.00, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM Hl: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA 'i N£euwsV.S 23 i programma. (22.00-22.1! (ADVERTENTIE) StlldlO, KRO's nieuwe programmablad, is komende week in de ban van Ajax. VN s Bibeb s^rok met Joop platenhandelaor geeft zijn menin spelers en natuurlijk ook over di r Ajaj zitter t de de platenbusiness volop aandacht het Grand Gala du Disque: de platenhoes gaat een gouden roeKomst tegemoet, hoe worden de hitlijsten in Zweden en Holland samengesteld?, het Grand Gala-presentatieteam stelt zich aan u voor verder in Studio: boekenweek-discussie tussen de uitgevers Geert van Oorschot en Bert Bakker regisseur Peter Oosthoek over het koplopers-repertoire van Centrum de wereldgodsdiensten - deze week het Bgeddhisme. Wilt u Studio elke week in de bus? Schrijf dan naar: KRO, Antwoordnr. 93, Amsterdam. (Geen postzegel!) Samenwerking gevraagd HET Congresgebouw gaal officieel ge opend worden en de leiding beijvert zich het Haags muziekminnend publiek met de nieuwe instelling vertrouwd te Zo wordt de talrijke vrienden van het Residentie-Orkest een concert op 20 maart a.s. aangeboden. Helaas gaat op diezelfde dag de landelijke première, in het Circustheater, van Der Zigeunerbaron. Men kan aannemen, dat vele vrienden, in het bezit van een abonnement op de serie opera's, hierdoor in moeilijkheden Onze vraag: ls overleg tussen de ver schillende instanties nu niet dringend gewenst? Waarbij we aantekenen, dat de data der verschillende opera's reeds in september 1968 vaststonden Kunst en kunstenaars De Rotterdamse Kunststichting exposeert zaal Zuid aan het Zuidplein aquarel len van Ad Kikkert. In het Dordrechts Museum wordt v; gehouden :elling rhilder Johannes Tavenraat (1809—1881). Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg II Lei den. exposeert van 527 maart serie schilderijen van Albert Roskam. De tentoonstelling Aziatische Kunst uit het legaat Westendorp, die bruari zou worden gehouden Rijksmuseum te Amsterdam, i lengd tot en met 7 april. het EMS, 90 kamers telt, van 1904 tot 1908 is opgetrokken, toendertijd 2 mil joen gulden gekost heeft, waar in de muziekzaal in diepduister gehuld, slechts verlicht door enkele k; de presentatie van „Bij nacht en on tij" plaatsvond. De entourage was zo spookachtig mogelijk gehouden. Er trad een aantal danseressen op, die door geraffineerde beschminking er uit zagen alsof ze regelrecht uit een Dracula film waren gestapt. Een soort dm wr- i charmante opname ilandZwitserland en het ie chien wel goed den volke te la- toren, wat de heksen doen. Maar gewaarschuwd, ieder die deze

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2