Voor hetzelfde geld Dierenrijk uit De Fabeltjeskrant breidt zich uit CAFÉ CRÈME Vrijheid in studentenkerk teken van nieuw kerk-zijn ÊÊS& VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN film foto karwei macroshop verlichting MENEER DE UIL STRAKS OP TONEEL mensen, wat een mensen rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. IJ'* Advies, na 20 jaar uitgebracht, wordt niet gevolgd Regering wil stoppen met subsidie aan kerken ANWB stelt prijs Vreugde over erkenning door bisschop Aardbeving in Portugal en Marokko VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 DE T.ETOfiE COURANT PAGINA 11 'AARBEURS - (ADVERTENTIE) OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING werkdagen van 9 - 18 uur maandag 3. dinsdag 4 en woensdag 5 maart zondag 2 maart van 10 - 18 uur óók van 19 - 22 uur VAKBEURS KARWEI *1* voordelige trein-toegangbiljetten dinsdag 4 maart óók van 18 - 22 uur 7v op de stations verkrijgbaar AMSTERDAM Nederland-Fa - beltjeskrantland. Jawel. De krant gaat op tournee door Nederland. Woensdag negen april is in de (schouwburg van Breda de prc- rc van de tlieaterproduktie het dierenspel, dat de Am sterdammer Joop van de Ende ■n de Haagse directrice van het Theatercentrum, Carla Flink a een intense voorbereiding op de op fabels beluste bewoners ns lage landje loslaat. Het wordt geen gooi- en smijtwerk. Daar is Tbijs Chanowski, de gecs- j lelijk vader can de op het Braam- struiksebinnenpad en in het grote. Donkere Binnenbos ronddolende dieren, wel van overtuigd. Chanowski: „We moeten v'oorko- 3at er met onzè dieren wordt gesold. Het zal serieus moeten worden aangepakt. Van de Ënde en mevrouw Flink hébben me verzekerd dat het knots wordt". Joop van de Ende, directpur van ;n theater- en organisatiebureau i Amsterdam„Ik ben er hele maal knettergek van. Als je de stu- jan Thijs binnenstapt moet je wel gek worden, want daar zijn de jongens, van hoog tot laag. be zig met die dieren. Ze leven naar icn nieuwe dag, waarop nieuwe ivonturen in beeld moeten worden gabracht. Ze zijn er bezeten van" Carla Flink: „Je mag de theater- produktie geen poppenkast noe- len. Het wordt groots. Ik geloof !i het succes". kochten de toneelrechten van Cha nowski. Als op negen april Boor de Wolf. ome Gijs, de postbode, Ed en Willem Bever, de wijze Meneer de Uil en vele andere ver menselijkte dierfiguren in Breda in het zes meter lange en vier em- ter brede televisiescherm verschij nen sluitei. Van de Ende en me vrouw Flink een periode van kei hard werken af. Niet alleen de po gingen acht mensen bij elkaar te halen, die zich dagelijks met het dierentheater willen bemoeien, maar ook de aankleding van de dieren die in het televisiescherm rondhuppelen, kostten menig zweetdruppeltje. Er zijn duizenden guldens mee gemoeid. Frans van Dusschoten, de man die de stem van Méneer de Uil voor zijn reke ning neemt, wordt in een kostbaar uilepak gehesen, om, staande naast het televisiescherm het con tact tussen het jeugdige publiek en de toneelprestaties van de dieren, te bevorderen. Van de Ende: „Het pak van Frans komt alleen al op zo'n dikke 2500 gulden. Moet jij eens uitrekenen wat ons die levensgrote dierenfi- guren kosten. Jawel, reken 't maar Om de theatereditie van „De Fabeltjeskrant" uit te kunnen geven heeft Carla Flink aan telefoon en brief niet genoeg. Meneer de Uil vliegt zó snel uit, dat ze een auto nodig heeft om hem te kunnen bijhouden. Carla Flink: „Wij, ik en Joop. ne men een groot risico, want wie zegt mij dat de toneelproduktie van De Fabeltjeskrant bi het pu bliek aanslaat. We hebben het riso- co genomen, want je moet als 1 heatermens actueel zijn op het gevaarlijke af om je in onze wereld te kunnen handhaven". Fabels overzee Leen Valkenier, de tekstschrijver van chanowski, schreef een serie verhaaltjes, speciaal voor hel to neel bewerkt, die een voorstelling van zo'n anderhalf uur garandeer de. De studio's van Thijs Chanow ski Productions in Amsterdam lij ken veel op een belegerde Fabels burcht Voor de tekenaar betekent deze theaterprodulctie de eerste stappen die zijn dieren buiten het televisiescherm maken, en met plezierige reuzenstappen volgt de verovering van Europa door de dieren van het Braamstruiksebin- nenpad. Engeland is zo goed als gereed om de kleinste krant ter wereld op het scherm te brengen Chanowski wacht enkel op het con tract, dat de bewoners van Albion naar het vasteland moeten zenden. De geachte Heer de uil en con sorten zullen waarschijnlijk niet alleen over de Engelse schennen dwalen ook Frankrijk en Egypte willen zich in de rij scharen. Nauw keurig bekijken vertegenwoordi gers van de landen momenteel de verrrichtingen van onze tien-voor- zeven-slaat-de-klok-helden en hel dinnen in het grote en kleine don- Het wordt straks lekker smikke len en smullen bij de voorstellin gen, die Joop van de Ende en Carla Flink gaan verzorgen. Een lelevisieproduktie omwerken tot een gedegen theaterproduktie is Peil van de krant Joop van de Ende: „ondanks het omvangrijke werk stond Chanow ski erop. dat het tv-peil van De Fabeltjeskrant gehandhaafd zou blijven Hij zal dan ook zijn goed keuring moeten hechten aan de decors, de kleding van de dieren en de,teksten. Maar hij is razend enthousiast". De theaterproduktie van Van de Ende en mevrouw Flink omvat ori ginele poppen, levensgroot en in felle kleuren, een televisiescherm van 6 bij 4 meter, decors, een \rachtwagen waarmee het hele spul door het land wordt vervoerd cn de banden waarop Elsje Scher- jon en Ger Smit de teksten uitspre- 100 uur per week Theaterbureaus zijn er als de kip pen bij om snel in te haken op de jopulariteït van televisieprodukties. Joop van de Ende kreeg zijn idee van De Fabeltjeskrant enkele maanden geleden. De kosten waren hoog en zonder medewerking van 'n collega zou hij de mist zijn inge gaan. Hij zocht contact met het Haagse Theater Centrum „Carla Flink". Carla: „We hebben talloze bespre kingen gevoerd om de kinderen iets goeds te brengen. We maakten vaak 100 uur per week, iedereen is er gelukkig wild van, ook Frans, die met onze tournee mee zal gaan. Joop: „Vroeger bracht je gooche laar die uit een oude hoed witte konijntjes toverden. Maar kinderen zien televisieprodukties, Batman, Robin Hood, de Flintstones, noem maar op. Ze verwachten dat de helden van het blauwe scherm naar hen komen. Onze werkzaam heden worden ongewild gedreven naar dergelijke, kostbare, maar in teressante produkties zoals die van de fabeltjeskrant. En ik geloof stel lig, dat volwassenen ook naar on ze programma's komen kijken. Wij zijn net zo kinderlijk als onze kin deren. Ik vind de krant lollig. Mis schien meer vanwege de geweldige teksten, dan door de beelden". Mens in dier De Fabeltjeskrant van Van de En- Flink zal in het iedere dag een plaats aandoen, of, als de afstand haal baar is. twee plaatsen per dag. Men is van plan op scholen, jeugd feesten, in vakantiecentra en schouwburgen te verschijnen. Carla: „We zullen zeker pi- haat en nijd daar in het grote verveelt nooit. Het geweldige ivaardbare wijze te brengen i de Fabeltjeskrant vind ik wel. Het zijn kneedbare karakters ook. dat Valkenier en Chanowski mensenkarakter in het lichaam van een dier hebben gestopt. Er heersi zoals een mens zich wel een andere huid verstopt. Vandaar dat ik meen dat onze toneelproduk tie zeker wel twee jaar zal. kunnen draaien". De vrachtwagen van de rijdende Fabeltjeskrant krijgt het druk, ja wel. De dieren laten zich niet meer in het keurslijf van een strak tele visiescherm dwingen, het dierenle- ger rukt op. Joop v. d. Ende te midden van de bewoners uit thet grote, donkere Binnenbos: juffrouw Ooievaar, Cas de Kraai en Lowieke de Vos. Deze dieren en hun televisiecollega's wagen oncler zijn toeziend oog de overstap naar het toneel. ADVERTENTIE Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Winterman: Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt HENRI WINTERMANS - 20 voor Van parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering wil een einde maken aan het subsidiëren door de staat van kerkgenootschappen. Het desbetreffende artikel moet uit de grondwet worden geschrapt. Tegelijk met dat schrappen vil zij de huidige uitkeringen afkopen, waarmee een bedrag van circa 60 mil joen gulden zal zijn gemoeid. De opvatting van de regering wijkt af van de opvatting van een staatscommissie, die juist had geadviseerd de sub sidiëring te continueren en aan te passen aan de huidige situatie. Dat advies zou de staat 50 mil joen gulden per jaar hebben gekost. Deze „staatscommissie voor de zaken van de erediensten" werd in 1946!" ingesteld. Zij bracht in februari 1967 haar rapport uit en thans, weer twee jaar later, is dit rapport de Staten-Gcne- raal aangeboden, vergezeld van een totaal afwij kend commentaar van het kabinet-De Jong. Dat de commissie twintig jaar nodig had om met een conclusie te komen wordt aan ver schillende oorzaken geweten, maar is toch voorna melijk een gevolg, zoals zijzelf zegt, van de moei lijke en delicate aard van de te behandelen ma terie. Die materie is thans geregeld in artikel 185 van de grondwet. Op grond daarvan wordt thans jaarlijks circa 3.5 miljoen gulden uigekeerd. niet zozeer als een subsidie maar vooral als een compensatie in de vorm van rijkstrakte menten voor de inkomsten, die de Kerken vroeger verkregen uit eigen kaptaal, dat door de overheid wed genaast. Daarnaast zijn er dan nog enkele bijkomende uitkeringsgronden. De Gelijk De staatscommissie was van mening, dat de ver ouderde regeling vervangen dient te worden door n wet, die alle Kerken op gelijke voet behandelt en voorziet in een jaarlijkse algemene uitkering aan dc Kerken. De verdeling van een jaarlijks beschikbaar te stellen bedrag de commissie dacht aan 50 miljoen gulden per jaar zou dienen te geschieden op basis van het aantal kerk leden volgens de volkstellingen, die om de tien jaar worden gehouden. Periodiek zou de uitkering her zien moeten worden. In verband met fluctuaties in de geldwaarde en in het totale aantal kerkleden. Voorzieningen Het hoofdargument prosubsidie van de staatscom missie is, dut de overheid steeds vaker allerlei voorzieningen, die hetzij de bevolking in haar ge heel, hetzij groepen van de bevolking ten goede komen, via subsidie mede bekostigt. Er is geen reden, aldus de commissie, daarbij voor het gods dienstige leven, dat volgens de commissie voor brede lagen van de bevolking van grote waarde is en aan de volkskracht ten goede komt, een uit zondering te maken. Hier ligt echter het breekpunt met de opvatting van de regering. Deze deelt na melijk in haar commentaar op het rapport me de dat inderdaad allerlei voorzieningen worden gesubsidieerd door de overheid, hetzij voor de hele bevolking hetzij voor bepaalde bevolkings groepen. Daarbij gaat het om subsidiëring van maatschappelijke en culturele voorzieningen, onge acht de gestelijke achtergronden van waaruit deze worden getroffen. Er ligt echter een principiële scheidslijn tussen deze zaken en het godsdienstige leven zelf, aldus de regering. Geen taak De geloofsovertuiging en geloofsbeleving liggen bij uitstek in de persoonlijke levenssfeer van de mens. Het behoort niet tot de taak van de over heid het godsdienstig leven te verzorgen of enig oordeel hierover te geven. De overheid moet zelfs de schijn vermijden, alsof zij door permanente subsidiëring van de Kerken invloed zou moeten willen of kunnen uitoefenen in de eigen sfeer van deze Kerken, waarvan 't wezenlijke karakter als geloofsgemeenschappen algehele vrijheid en zelf standigheid vergt. Uiteraard binnen de burgelijke rechtsorde. Die vrijheid berust op de vrijwillige deelneming en offervaardigheid van de kerkleden. Wanneer men daarbij dan nog bedenkt, zo ver volgt de regering, dat een subsidiërende overheid verplicht is criteria aan te leggen voor een ver antwoorde besteding van het subsidie en de con trole daarop, is het duidelijk, dat een overheids subsidie voor de verzorging van het godsdienstig leven zelf een aan het karakter van de Kerken wezensvreemd element is, dat bovendien het ge vaar in zich zou dragen, dat daardoor de eigen verantwoordelijkheid van de kerkleden zou wor den uitgehold. Afkopen De regering wil derhalve het voorstel van de staatscommissie niet overnemen. Zij wil de be staande regeling ook niet handhaven. De huidige uitkeringen wil zij afkopen met een bedrag van 60 miljoen gulden. Ook wil de regering de port vrijdommen, die een aantal kerkgenootschappen in bepaalde gevallen genieten afkopen en wel met een bedrag van 1,5 miljoen gulden. De regering is niet alleen maar negatief: z.ij heeft zich bereid verklaard te overwegen, de Ker ken die voor de opleiding van hun dienaren niet van de universiteiten gebruik maken, doch deze in eigen hand houden, terzake van de daaraan verbonden kosten een subsidie te verlenen, onder de voorwaarde, dat de opleidngen onder de on- derwijswetgeving (willen) vallen en het niveau van de desbetreffende instelling gewaarborgd is. Met name denkt de regering hierbij aan de theo logische hogeschool te Kampen en Apeldoorn en de katholieke instellingen voor wetenschappelijk theologisch onderwijs (concentratie van de vroege re grootseminaria) ter opleiding van priesters. Het lijkt logisch, aldus de regering, hier de lijn door te trekken, volgens welke in Nederland over het algemeen de hogere beroepsopleidingen, on geacht of die binnen of buiten de universiteit plaatsvinden, door de overheid worden gesubsi dieerd. De bezwaren die de minister va tegen de voorgestelde verhoging van de regerings- bijdragen aan de kerkgenootschappen oppert, zijn voor de kerken geen verrassing. Van de zijde van de Katholieke Kerk wordt meegedeeld dat de minister niet argumenteert, maar slechts een andere „principiële" mening poneert, waarbij hij niet de 20-jarige arbeid van de commissie honoreert. Vrees in 1970 voor bouw-CAO DEN HAAG (A.N.P.). De minister van Sociale Zaken heeft aangekondigd, dat de goedkeuringstermijn voor de bouw-C.A.O. met maximaal drie weken zal worden verlengd. Hangende de goed- keuringsprocedure zijn er geen bezwa ren, dal de per 1 maart overeengekomen verhoging van lonen en overige wijzigin- gen worden toegepast. De belangrijkste reden, dat minister 1 Roolvink een bedenktijd van drie weken j wil hebben alvorens een beslissing te nemen over de goedkeuring van de bouw-C.A.O., is de lange looptijd van deze arbeidsovereenkomst, namelijk 22 1 maanden. De bewindsman wil zich met name over de consequenties voor 1970 beraden. i gisteren in een deel van onze oplaag al meldden is dit besluit genomen in over- I leg met liet episcopaat, zodat ook voor de andere studentenecclesia's grotere vrij-1 heden gelden. nieuwe in (Van •rslaggei DEN HAAG Het bestuur van de .ANWB heeft besloten lot instelling van de „Edo Bergsma-ANWB-prijs". een combinatie van de ANWB-prijs en de gouden Bergsmamedaille. De prijs heeft ten doel warrdering tot uiting te bren gen voor grote verdiensten en uitzon derlijke initiatieven op het door de ANWB bestreken maatschappelijk en cultureel gebied. Zij bestaat uit een penning en een bedrag in geld 2500). Tevens heeft de ANWB besloten tot hei instellen van ANWB-onderscheidingen, een oorkonde en een bij iedere onder scheiding vast te stellen bedrag fn geld U 1000.-J. DEN HAAG Hel besluit van het bis- j dom Haarlem om het experimenteer- karakter van de studentenkerken te er kennen en dit te plaatsen onder toezicht van een commissie, is allerwege uitste- j kend ontvangen. Men juicht het vooral toe. dat door de erkenning van de liturgi sche woorddienst zij het dat deze niet op één lijn staat met de eucharistievie ring aan de lieer J. Vrijburg ruimte is gelaten voor de prediking. Zoals wij DEN HAAG Premier De Jong en minister Luns hebben een uitnodiging ontvangen voor een officieel bezoek aan Roemenië. Zij hopen zeer binnenkort dit bezoek te kunnen De Amsterdamse studentenpastor H. Oosterhuis heeft gisteravond in een aan los denken van andere kerken. Hij zou deze zaak gewijde tv-uitzending van „Kenmerk" gezegd, dat hij zich wilde beperken tot het uitspreken van zijn vreugde over deze gang van zaken. Uit zijn gemeente heeft zich nl. een zoge naamde stuurgroep, gevormd, die builen de pastores om in contact met de bis schop staat. Zondag a.s. heeft met deze stuurgroep een gesprek plaats, waarop hij niet wilde vooruitlopen. De Nijmeegse prol dl F. Haarsma, die is benoemd tot lid van de begeleidings commissie, zei met nadruk, dat het in Amsterdam niet in de eerste plaats gaat om liet celibaat of om de huwende pater Vrijburg. Het wordt een zoeken naar een nieuw kerk-zijn in een samenspraak. Men kan de ontwikkeling in Amsterdam niel wensen, dat de reformatorische Kerken evenzeer in beweging zouden zijn als thans de katholieke. Prof. dr. P. Huizing S.J. uit Nijmegen verwacht geen reactie uit Rome, ook al zal de Romeinse Curie nog niet ingesteld sija op <Waa ommekeer in de Kerk. waar bij de evangelische inspiratie van onder af komt. Vicaris-generaal van Breda H. Ruijgers vond dit experiment nuttig voor de Ne derlandse kerkprovincie, omdat er wordt geanticipeerd op een nieuwe kerkorde. Dit jaar aan Indonesië 125 miljoen hulp DEN HAAG Nederland heeft toege zegd in 1969 in het kader van de hulp verlening aan Indonesië een totaalbedrag aan betalingshulp. voedselhulp en pro jectfinancieringen beschikbaar te zullen stellen van 108.5 miljoen gulden. Daar naast zal Nederland voortgaan met. de verlening van technische hulp waarvan de omvang in 1969 wordt geschat op om streeks 16,5 miljoen. In totaal zal Indo nesië dus dit jaar voor een waarde van circa 125 miljoen gulden van Nederland als hulpverlening ontvangen (in 1968 114,3 miljoen). Het meerjarige programma van de Nederlandse hulp aan Indonesië strekt zich jkt tot 4871. LISSABOND (Rculcr-AFP) gal heeft zich vannacht eer aardbeving voorgedaan, w; epicentrum zich in dc buurt bra. 200 km ten noorden va bevond. In Lissabon Vluchtten duizenden Lissabon, andere steden isen de straat In dc Portugese hoofdstad kwamen wat schoorstenen omlaag en viel de stroom uit. Over de schade elders is niets bekend. De beving duurde dertig seconden cn werd twee minuten later door een lichte schok gevolgd. Het was de zwaarste aardbeving sinds vele jaren i De aardbeving trof ook Marokko, aan de overkant van de Middellandse Zee, '.vaar in buitenwijken van de hoofdstad Rabat verscheidene huizen instortten. Er zijn drie gewonden en mogelijk en kele doden. In Bols Taverne, Rozengracht 106 te Amsterdam, wordt van 11 maart tot 28 april een tentoonstelling gehouden van geschilderde scheepsprotretten, een genre dat in de 19de en het begin van de 20ste eeuw vrijwel uitsluitend werd beoefend door amateurs, meest al zeelieden. De collectie is een keuzo uit het depot van het Noordelijk Scheepvaartmuseum te Groningen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11