„Buik van Par^s" gaat verhuizen Princen wraakt massamoorde n in Midden-Java vlees etc is verantwoord eTcn... Prijsbeleid van De Block [Bombardement krijgt ruime steun Schets regionale indeling nodig Stuk folklore verdwijnt Poerwodadi leeft in angsten OPPOSITIE ONTEVREDEN Aanmeldingsplicht bij fusiekamer Voorstel voor wettelijke regeling tegen concentraties van kranten (QNDERDAG 27 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT (Van o e correspondent L. Kleijn) PARIJS Morgen begint de „verhui zing van deze eeuw". Zo wordt al thans in Frankrijk de verhuizing ge- njoemd van de centrale Hallen in de pjarijse binnenstad naar het enorme complex van ijzer, staal en beton 15 kjlometer verderop naar Rungis langs dje autoroute naar het zuiden tussen tie hoofdstad en het vliegveld Orly. Reizjgers die van de „Invalides" per bps van Air France vertrekken op weg naar Orly kunnen de nieuwe eta blissementen van Rungis aan hun lin kerhand zien liggen. Een .van de redenen, waarom men de nieuwe Hallen een flink eind buiten PJirijs heeft aangelegd is, dat men niet het slechte voorbeeld van Mar seille heeft willen volgen. Ook daar nfoesten nieuwe hallen worden ge bouwd. Maar die heeft men vlak aan dè stadsrand gebouwd. Het resultaat iS; geweest, dat men traditiegetrouw naar de oude hallen gaat en dat de handelaren de nieuwe etablissemen ten links laten liggen, Rtingis heeft voor- en nadelen. Een van de voordelen is, dat het verkeer in de binnenstad lucht krijgt. Het was werkelijk geep doen meer. Des avonds tegen tienen gedurende de hele nacht en 's morgens vroeg viel in de binnenstad niet meer te rijden. Van alle kanten, het noorden uit Nederland en België, uit het oosten van Duits land, uit het zuiden van de Middel landse Zee, kwamen de zware vracht wagens opzetten tot aan de rand vol geladen met alle mogelijke levensmid delen voor de Parijse bevolking van negen miljoen mensen. Dat aantal zal naar. schat ting'in 1990 gestegen zijn tot 14 miljoen. Bij al die zware vracht wagens kwamen 's morgens vroeg ook Qcg-cte kleinere bestelwagens van de I Parijse winkeliers die zich bij de hal len kwamen bevoorraden. Man kwam er met de eigen wagen of met een taxi niet meer doorheen. Waren de grote en kleinere wagens naar hun bestemming teruggekeerd, dan ston den de honderden vuilniswagens het verkeer in de weg. Want iedrreen smeet lege kisten, kratten en onver koopbaar geworden fruit op straat neer. Werd er af en toe door de vuil nisophaaldienst gestaakt, dan hoop te het straatvuil zich kwalijk riekend op. Hygiënisch waren de oude Hallen allerminst. Zeker niet in de hete zo mermaanden. De karkassen hingen weliswaar in overdekte paviljoenen maar onbeschermd tegen uitlaatgas sen en opgejaagd stof. Wie wel eens heeft staan kijken naar de manipula ties in de oude hallen met „tripes" (ingewanden) verging de lust om bij een dejeuner in de stad tripes te bestellen, waar de Fransen als regel dol op zijn. Tussenhandel Een ander voordeel is, dat in Rungis een deel van de overtollige tussenhan del wordt uitgeschakeld. De „forts des Halles" gaan verdwijnen. Oor spronkelijk waren dat breedgeschou derde mannen, die in staat waren met een halve koe op hun rug weg te lopen, maar die er in de loop der jaren kans toe hebben gezien het zwa re werk aan losse sjouwermannen over te laten en zelf tussenpersoon te worden. Als typische klederdracht hebben zij hun grote breedgerande hoed, maar als regel hoort men alleen maar van hem op 1 mei, als een dele gatie van dat gilde „muguets" (lelie tjes van dalen) komt presenteren aan de president van de repucliek op het El.vsee. In het nieuwe Rungis is voor hen geen plaats meer. Rifl|1 zelf is een terrein, goed 200 ha. ooi 1990 verwerken moet: an derhalf oen ton fruit en groenten. 150.000 vis, 200.000 ton boter, eieren en kaas en 2 miljoen kratten sm':bloemen. Er is een geheel nieuwe V'eg a-jigelegd, zodat de goede- 3go- voor de overdekte lood sen kun»' f ij den, waar onmiddellijk - jè loss®B kan worden begonnen. De vérkoop komt er hoe langer meer in handen van de groothandel, zodat kleine winkeliers niet tén onrechte vrezen, dat zij geleidelijk gaan ver dwijnen door massa-aankopen van grootwarenhuizen en supermarkten. Alle overdekte nieuwe hallen zijn cen traal verwarmd en bieden ondergronds ruimte voor koelinrichtingen. In alle hallen staan op regelmatige afstanden van elkaar televisietoestellen voor het bekendmaken van tarieven en prijzen. Lede ogen Wat er voor de oude Hallen, die stuk voor stuk zullen worden afgebroken in de plaats komt, weet nog niemand. Er zijn verscheidene maquettes ge maakt, maar een definitieve keuze is nog niet gedaan. Ook al zijn de mees te Parijzenaars overtuigd van de noodzaak dat de oude Hallen moeten verdwijnen; toch zullen zij met lede ogen zien hoe een stuk historie en fol klore uit de binnenstad verdwijnt. Een paar befaamde restauranten zullen blijven. Onder meer „Le Pied de Co- chon" met de bekende uiensoep. Maar de meeste café's en restaurants raken hun klanten kwijt. Ook heel wat dag loners, die in geld of in natura wer- DJAKARTA (ANP) Joannes Princen. viee-Voorzitler van het Indonesische insti tuut voor de rechten van de mens, heeft, zoals gisteren gemeld, verklaard dat twee- tot drieduizend mensen, die communist zouden zijn. in de maand november naar men meent door Indonesische troepen in Midden-Java zijn gedood. Princen zegt er persoonlijk van overtuigd te zijn, dat in interneringskampen in het district Koewoe tenminste 860 mensen zijn vermoord door slagen met ijzeren staven in de nek. Sommigen waren bovendien gedwongen hun eigen graf te graven. Princen is naar zijn zeggen niet in staat geweest na te gaan of dit getal in feite hoger is, toen hij vorige week op Midden-Java vertoefde. den betaald, komen in moeilijkheden en niet te vergeten de clochards, die in de hallen hun kostje ophaal- Morgen begint de grote verhuizing, die in theorie geregeld was door com puters en legerwagens. Maar aange zien tweederde van de handelaars ach terwege is gebleven met opgaven hoe veel bureaus, stoelen, tafels, archief kasten, kisten met administratie, weegschalen en brandkasten uit de binnenstad naar Rungis moesten wor den vervoerd, hebben de rekenmachi nes en de militaire vrachtwagens het laten afweten. Iedereen gaat dus vrijdag op eigen gelegenheid met zijn hele hebben en houden de autoroute op in de richting van Rungis. Want maandagmorgen vroeg begint Rungis te draaien. Het zal een uittocht wor den, gelijk aan die van de kinderen Israëls uit Egypte. Alleen onder de grond van de oude hallen over de 300.000 ratten, die men te lijf gaat met vergif, doch er hoeft maar één rattenechtpaar mee te ver huizen naar Rungis of ook daar komt een nieuwe rattenkolonie. Want met eigen ogen hebben verslaggevers kun nen zien, dat het probleem van de vuilnisophaaldienst bij de gloednieuwe etablissementen van ijzer, staal en beton nog lang niet is opgelost. Zijn bronnen kan Princen niet onthul len uit vrees, deze aan gevaar bloot te stellen. Een ervan is een bewaker, die deelgenomen had aan enkele terechtstel lingen. Princen heeft gehoord, dal ver horende officieren geïnterneerden had den gefolterd om de bekentenis af te dwingen, dat zij\communist waren. De massa-executies volgden op een drijfjacht van twee maanden op mensen, die communist zouden zijn. De opge- pakten werden in kampen gevangen ge zet te Poerwodadi (66 km van Sema- rang), Goendi en Koewoe (94 km van Semrang). Princen noemt luitenant kolonel Tedjo Sarwonoas de leider van de troepen, die de executies uitvoerden. Volgens hem worden er nog steeds ar restaties verricht. Vele slachtoffers zijn christenen en Islamieten. Inwoners van Poerwodadi leven in doodsangst en ve len hebben zelfmoord gepleegd. Volgens Princen hebben leden van het 404e en 409e bataljon de moorden ge pleegd met hulp van manschappen van de burgerlijke verdediging. Dit was nog al vreemd, omdat de twee bataljons als vrij communistisch georiënteerd plach ten te worden beschouwd. „Plaatselijke aangelegenheid" Als religieuze leiders willen proteste ren bij het militaire gezag in Semarang. verklaarde de militaire bevelhebber, dat het een plaatselijke aangelegenheid was en dreigde hij maatregelen tegen deze leiders te zullen nemen als zij over de kwestie spraken. Princen zegt, dat Mid den-Java nog steeds een broeinest is van communisme waar officieel de noodtoe stand van kracht is. Ongeveer 55.000 van de 75.000 a 100.000 politieke gevange nen in Indonesië zijn daar volgens Prin cen geïnterneerd. Princen heeft twee van president Soeharto's naaste adviseurs gevraagd ervoor te zorgen dat degenen die voor de terechtstellingen verantwoor delijk zijn gestraft worden. Een woord voerder van het paleis van Soeharto had woensdag gezegd, dat het bureau van de president de klachten onderzoekt. Maar het bureau heeft tot dusver geen officieel rapport ontvangen. Princen, die uit Nederlandse ouders in Nederland is geboren, is Indonesisch staatburger en Islamiet. Hij deserteerde uit het Nederlandse leger en vocht met het Indonesische republikeinde leger. Van 1956 tot 1960 was hij lid van het vrijgekozen Indonesische parlement. Hij weid evenwel door president Soekarno gevangen gezet van 1960 tot 1962 wegens verzet tegen de toenmalige procommu- nistische politiek van de Indonesische re gering. (ADVERTENTIE) |;(Va7i onze parlementaire redactie) EN HAAG. Tijdens het prijzen de Tweede Kamer was het voor tister De .Block .(Economische Zaken) al gauw duidelijk, dat de rege- ipèpirtijen hun volle steun aan zijn leid geven. De supporters van de (nisten waren met hem bezorgd over forse prijsstijgingen in het begin van jaar," maar meenden dat de minister ïrrijzenontwikkeling slagvaardig volgt Jot nog toe de gewenste maatregelen eft genomen. 3e oppositie wilde, het bij bezorgdheid een piet laten. Geen woorden maar öén, was het devies van onder meer •P.v.d.A., P.S.P., D '66 en P.P.R. le regeringspartijen zagen weinig heil algemene prijsmaatregel. Ge- end werd dat deze verstarrend zou j rken, zoals de KVP'er Nelissen zei h middel is ondeugdelijk en niet |ig, aldus de WD'er Portheine. Ook Boersma (AJR.), in een andere func- voorzitter van het Consumenten- jtactorgaan, voelde er niets voor. Wel rtie hij het nodig, dat de voorlichting ;het publiek wordt verbeterd, dat zo lig een prijsstop tegen een bepaalde trijfstak of een bepaald artikel wordt lekondigd en de minister de prijzen erp bewaakt. Voorts wenst hij, met melissen, melding van prijsverhogin- V'waar ook de minister voor voelt, le heren Nelissen en Boersma vroe- aandacht voor de positie van de laai zwakkeren en ook voor de kleine zelfstandigen. Verbetering van de bij stand, uitkeringen aan invaliden en de kinderbijslagregelingen moeten worden overwogen. Een onderzoek naar de inko mens van de sociaal zwakkeren is dringend geboden, zei mr. Nelissen. Ook voor de liberaal Portheine was de ont wikkeling verontrustend, maar hij vroeg begrip voor de vele ondernemers, die in moeilijkheden verkeren. Vele kleine middenstanders voelen zich verschoppelingen, aldus mr. Portheine. Hy had het vertrouwen, dat de concur rentie de te hoge prijzen wel zal weg werken. Bijzondere aandacht vond hij geboden voor de tarieven van de over heid en .de prijzen in de medische sector. Met mr. Nelissen voelde liü veel voor prijsvergelijkingen door het Consumen ten-Contactorgaan. waardoor de consu menten een beter inzicht in de prijzen Met de socialiste Brautigam vond de radicaal Janssen, dat het beleid van minister De Block had gefaald. Na een urenlang debat stelde oppositieleider Den Uyl in het nachtelijk uur met na druk te vrezen, dat de prijzendebatten een repeterende zaak zullen worden. „Aan een algemene prijsstop is geen Bestuurlijke organisatie moet nodig wórden herzien (Van.onze parlementaire redactie) )EN HAAG De Raad van advies de. ruimtelijk ordening acht het het allergrootste belang, dat de re- 'ing óp niet al te lange termijn een ts yoor een regionale indeling van land ontwerpt. Zo'n schets, op te Hen in overleg met provincies en ge- enteri. zou een indicatie moeten zijn de bestuurlijke indeling en tot >ndslag moeten dienen voor de vor- ng van gemeenten op gewestelijke 'aal, eventueel voor de instelling van n, waar dit nodig blijkt. Iet advies van de raad, enkele maan- n geleden aan de regering uitgebracht, door 'de ministers van Binnenlandse ^cn en van Volkshuisvesting en Ruim- ijke Ordening gisteren aan de Staten- neraal overgelegd. De raad zegt, dat schels in gedeelten tot stand kan komen en dat zij niet bindend zou moe ten zijn voor de grenzen die de grote gemeenten en de gewesten uiteindelijk bij hun instelling zullen krijgen. Wel moet zon schets richting geven aan de bestuurlijke ontwikkeling. Verwacht wordt, dat dan de gemeenten binnen de aangegeven indeling versneld Int samen werking komen. De raad beveelt (nog) geen herzie ning van de provinciale indeling aan. Hij meent, dat pok bij de vorming van gewesten en van gemeenten op geweste lijke schaal behoefte blijft bestaan aan regionale bestuurslichamen met een be langrijke taak op 't gebied van de ruim telijke ordening. Het is echter zeer wel denkbaar, aldus de raad, dat er op den duur grotere provincies zullen moeten komen. In het advies schrijft de raad, dat er met het oog op de ruimtelijke orde ning duidelijke behoefte bestaat aan een herziening van de bestuurlijke organisa tie in ons land, met name.van het loka le bestuur. Het is van belang, dat de lo kale bestuursstructuur mede worden aan gepast aan de schaal, waarop zich de ruimtelijke ontwikkeling voltrekt. Zij dient voorts berekend te zijn op de zwa re eisen, die de noodzaak van een goe de ruimtelijke ordening aan de lokale overheid stelt op bestuurlijk, technisch en administratief gebied. behoefte. Die moeten we alleen achter de hand houden". Zo verdedigde minis ter De Block zijn prijsbeleid. Hij deelde mee, dat het Centraal Planbureau geen nieuwe raming kan ge\en voor het jaar gemiddelde van de prijsstijgingen in 1969. Pas op langere termijn zal het mogelijk zijn een gefundeerde kijk op de prijsstijgingen te hebben. Tegen prijs- opdrijvers zijn al tachtig proeessen-ver baal opgemaakl. WEER of geen WEER DE BILT Tussen gisteren en vandaag vertoont de iveerkaart weinig veranderingen. Boven Noord-Rusland ligt nog steeds een hogedrukgebied met een uitloper naar Scandinavië, waarin het nog volop winter is met minimumtemperaturen van omstreeks min 25 graden in Finland en Noord-Zweden. Van Midden- Rusland via Noord-Duitsland tot K.N.M:I. If/pinig ver. DEELT F mede: onderinnen in Engeland voert een oostelijke luchtstroming minder koude lucht aan, waarin in het algemeen slechts lichte vorst voorkomt. Deze lucht is tamelijk vochtig, wat aanleiding geeft tot veel bewolking. Hieruit valt af en toe lichte sneeuw. In de afgelopen nacht bevond zich boven ons land een zwakke storing, die langzaam naar het westen wegtrekt. Daardoor zal de sneeuw geleidelijk minder worden, maar verder wordt er weinig verandering verwacht. Vooruitzichten voor zaterdag: overwegend droog, enkele op klaringen en aanhoudend lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten voor zater dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: één tot vijf uur; min. temp.: nul tot vijf graden onder normaal; max, temp.: nul tot zes graden onder normaal: kans op een periode van minstens twaalf uur: negentig procent; kans op een geheel droog etmaal: tachtig procent. Weer in Nederland Elndhovei Kelde sneeuv Eindhoven g. bew OEMOEAHIA (AFP-Reuter) Een Ierse priester heeft meegedeeld dat er zestig mensen zijn omgekomen en hon derd gewond zijn geraakt bij een bom bardement op een Biafraans dorp, door een Nigeriaanse Iljoesjin uitgevoerd en kele uren na het begin van het bestand van 48 uur dat is afgekondigd door de federale Nigeriaanse regering. Het toe stel had vier bommen gegooid op het marktplein van het dorp. Ook radio- Biafra heeft melding gemaakt van het bombardement, maar geen nadere bij zonderheden gegeven. Een woordvoerder van de Nigeriaan se regering zei geen berichten le heb ben ontvangen over een schending van het bestand. Na een paar dagen genoten te hebben van een langzaam doorbrekend zonnetje, is Nederland weer in de greep van de winter gekomen. De wegen werden weer glad, waardoor vele automobilisten met schade aan hun voertuig kwamen te zitten. Op de foto: twee pechvogels, die vlak bU Amsterdam in een droge sloot terecht kwamen. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De persraad meent, dat er vanwege het concentratieverschijnsel in het perswezen wettelijke voorschriften moeten komen. Deze moeten o.m. in houden: Een aanmeldingsplicht voor alle over eenkomsten tot overdracht, samen smelting o( langdurige samenwerking van persondernemingen bU een „fusie kamer" als afdeling van "de" pers- raad. Onderzoek door de fusiekamer uf -die overeenkomsten de verscheidenheid van hel perswezen zodanig (kunnen) schaden, dat de publieke voorlichting ernstig geschaad zou worden. Zo ja. dan moet dit binnen een maand aan de an C.R.M. en de betrokkenen gemeld heel of gedeeltelijk onverbindend kan De minister van C.R.M. moet overeen komsten kunnen voorleggoh aan een bijzondere rechterlijke instantie de kamers voor persconcentraties van bel gerechtshof te Amsterdam die ze ge- De persraad moet periodiek inzicht gegeven worden inJc financiële situatie van het perswezen. Dit alles blijkt uit een door de persraad opgesteld voorontwerp voor een „wet voorziening perswezen 1968", dat in november j.l. aan minister Klompé (C.R.M.) werd overhandigd en thans gepubliceerd Minister Klompé had de peraraad gevraagd na <to gaan of de bertaanda wat vwa Wftl nog wal In over eenstemming is piet sindsdien opgetreden oniwikke- De persraad is tot de conclusie gekomen, dat twee van de drie elementen in de wet van 1951 zijn ach terhaald en behoren te verdwijnen. Dit betreft ten eerste de beperkende bepalingen voor funcbie-uitoefe- nmg in het perswezen als gevolg van perszuivering (reeds in 1965 was de uiterste termijn van uitsluiting van 20 jaar verstreken) en ten tweede de mogelijk heid van distributie van zet- en drukcapaciteit door de persraad, die vanwege de na-oorlogse schaarste aan capaciteit ingesteld was. Alleen de adviserende laak van de persraad is als element in de wet van 1051 overgebleven. RECHTSBESCHERMING De persraad zegt er lick van bewust te zyn. dat de thans bepleite wettelijke regeling van ingrijpende aard is. De raad meent echter, dat de voorgestelde verplichtingen zodanig geformuleerd zijn, dat voor de betrokken persondernemingen voldoende rechts bescherming aanwezig is en dat door de snelle pro cedure een minimum aan overlast wordt bezorgd. De raad noemt liet voorts een belangrijk element, dat by, de beoordeling van coLccnlratie-overeenkomsten dooi de fusiekamer de economische noodzaak hiervan mede in aanmerking wordt genomen. De voorgestelde fusiekamer zou moeten bestaan uil de voorzitter en onder-voorzitter van de persraad en drie door de kroon benoemde leden. PERSVRIJHEID De persraad zegt er voor tie hebben gewaakt, dat de voorgestelde regeling niet in strijd zou komen met artikel 7 van de grondwet, waarin de perevrijheid is verankerd; Wel geeft de raad toe. dat de voorgestelde regeling een zekere beperking van de onderncmings- vrijheid van periodiekenuitgevers beoogt, voorzover door het concentratieversohijnsel ernstige schade zou worden toegebracht aan de vrijheid van menings vorming van de burgers. Bewust is gekozen voor een regeling met een repressief karakter, waarbij de be slissingsbevoegdheid aan de rechter en niet aan de administratie zal toekomen. De persraad wijst in dit verband op rapporten vah officiële commissies in West-Duótsland en Engeland van resp. 1968 en 1962, waarin men eveneens stelt), dat overheidscontrole op persfusies niet in strijd hoeft te zijn met het beginsel van de persvrijheid. FINANCIEN De persraad stelt voorts, dat het voor een goede taak vervulling in de toekomst nodig is voldoende gege vens te bezitten over de financiële situatie van het perswezen. Daarom is in artikel 9 aan de uitgevers van dagbladen, nieuwsbladen en opinievormende tijd schriften de verplichting opgelegd om d.m.v. perio dieke opgaven een zo volledig -mogelijk overzicht te geven van de financiële toestand en de strpetuur van de personderneming. Aan de hand van deze gegevens wordt door het bureau van de persraad een globaal overzicht opgesteld, dat gepubliceerd wordt. De persraad acht het verder van belang, dat het publiek weet welke personen voor de bedrijfsvoering en de redactie van een periodiek verantwoordelijk zijn, „waardoor tevens do resultaten van concentra ties beter te volgen zijn". Daarom is in het voor ontwerp voorgeschreven, dat in elke aflevering de namen van de leden der hoofdredactie en de directie vermeld moeten worden. Indien de uitgever een rechtspersoon is zullen bovendien, eenmaal per jaar de namen van de leden van de organen van bestuur i-n toezicht dienen te wórden vermeld. ENQUETE De persraad heelt zich in het voorontwerp ook en quêtebevoegdheid toegemeten. Er kunnen omstandig heden zyn waarin die bevoegdheid niet kan worden gemist. By de voorbereiding van een vorig advies over dagbladconcentraties gaven alle personen, die de persraad wilde horen, spontaan aan de uitnodiging gevolg. Zodanige medewerking hoeft echter niet altyd vanzelfsprekend te zyn, zodat volgens de persraad een wettelijke verschoningsplicht „een effectieve stok achter de deur" zon kunnen blükcn. Minister Klompé heeft verkjaard, dat de regering haar standpunt over de door de persraad voorgestelde regeling nog niet heeft bepaald. Zij verwacht echter, dat door de publikatie ervan een waardevolle discus- sic zal ontstaan en opvattingen gehoord zullen wor den, die van belang zijn voor het toekomstige beleid van de regering.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7