SPELEVAREN MET MAANLANDINGSVAARTUIG Apollo 9 oiet eon riskant tintje Rendez-vous succes of ruimtedood Sirhan wil bekennen Levi Esjkol: man van Israëls eerste uur Subsidie opruiming van oude stadswijken Mariner-6 op weg naar planeet Mars President Nixon met sneeuw en mist in Duitsland aangekomen Koninklijke trein stond gereed voor pres. Nixon WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 CAPE KENNEDY Vrijdag 28 februari 's middags om vijf uur Nederlandse tijd, wil het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart, de NASA, voor de derde maal een bemande Apollocapsule in de ruimte brengen. Het zal de Apollo-9 worden met aan boord de luchtmachtkolonels James McDivitt en Davit Scott en de civiele astronaut Russell Schweickart. Gedurende bijna tien dagen zullen zij een missie uitvoeren die zich moet afspelen in banen om de aarde. Na de fascinerende en accurate maanvlucht van de Apollo-8, tijdens de afgelopen kerstdagen lijken de nu op het programma staande experimenten een beetje op een anti-climax, maar het is toch ontegenzeggelijk een feit dat McDivitt, Scott en Schweickart het belangrijkste werk zullen verrichten in het Apolloprogramma tot nu toe en dat van hun bevindingen zal afhangen op welke datum de NASA de eerste bemande maanlanding zal laten plaatsvinden. Hoofddoel van de Apollo 9 is het uit proberen van het maanlandingsvaartuig, het toestel dat de Amerikanen uitein delijk in staat moet stellen het maan oppervlak, naar men hoopt nog in de komende zomer, te bereiken. Tot nu toe is zo'n toestel nog slechts eenmaal en zonder bemanning in de ruimte geweest. De oorspronkelijke bedoeling was twee maantaxi's een onbemande proefvlucht te laten maken, maar de eerste test. vorig jaar januari, was zo succesvol dat van een tweede, soortgelijk experiment werd afgezien. Wat nu Apollo 9 gaat worden had aanvankelijk Apollo 8 moeten zijn, maar toen in augustus 1968 bleek dat het voor de vlucht bestemde maanlandings vaartuig in december nog niet vliegklaar zou zijn, werd de reeds aangewezen bemanning vervangen door het trio Bor- man-Lovell-Anders, dat opdracht kreeg met hét bemannings verblijf en de raket- eenheid van de Apollo 8 een vlucht om de maan te maken. Luchtledige Manoeuvreren gens zullen ze de raketmotor van de descent stage 367 seconden laten bran den. waarna ze weer zullen terugkeren naar het bemanningsverblijf om de baan van de Apollo cirkelvormig te maken op een hoogte van 246 kilometer. Ruimtewandeling Het landingsvaartuig, of zoals de Ame rikanen het noemen: de Lunar Module, is een nogal vreemdsoortig ruimteschip dat geheel ontworpen is om alleen in het luchtledige te opereren en waarmee het onmogelijk zal zijn voor de astro nauten er een terugkeer in de aardse dampkring mee te maken, op de eerste plaats omdat het geen gestroomlijnde vormen heeft en voorts omdat het niet is uitgerust met een beschermend hitte schild. Tijdens de lanceerfaze is het opgebor gen in een door stroomlijnkappen om geven ruimte, bovenop de reusachtige Saturnus 5-raket en vlak onder de mo tor van de boordraket van de Apollo. Geheel bovenin tenslotte bevindt zich het kegelvormige bemanningsverblijf met de drie astronauten. De onderzijde van het landingsvaartuig wordt gevormd door een grote, zes hoekige metalen doos, waarin brand stoffen ziji> opgeborgen en die een raketmotor bevat waarmee de astronau ten in staat moeten zijn vanuit een maanbaan neer te dalen naar het door kraters geteisterde oppervlak beneden hen. Tegen de zijkanten van dit onder ste gedeelte (in het Engels noemt met het de „descent stage") zijn de vier landingspoten van de maantaxi beves tigd en op één daarvan is een trap ge monteerd om het uitstappen te verge makkelijken. Op de descent stage is dan de ascent stage, of vrij vertaald de klimtrap, ge plaatst. Het belangrijkste gedeelte van dit qua vorm bijzonder hoekige toestel is de cabine, die plaats biedt aan twee ruimtevaarders. Ook bevat het brand stoftanks alsmede een raketmotor waar mee de terugkeer naar een baan om de maan kan worden bewerkstelligd, daar bij de op de maan achterblijvende des cent stage gebruikend als een lanceer- platform. Voorts zal de klimtrapmotor dienen om de rendez-vous met het Apollomoeder- schip (het bemanningsverblijf plus de raketeenheid) uit te voeren, maar uit eindelijk zal het restant van het lan dingsvaartuig in een baan om de maan worden achtergelaten zodra de twee astronauten zijn teruggekeerd naar hun alleen achtergebleven collega en met hem de terugkeer naar de aarde hebben aanvaard. Alvorens het echter allemaal zover is, zal het landingsvaartuig eerst moeten bewijzen volkomen voor zijn bijzonder delicate taak berekend te Izijn en niet allerlei kuren te vertonen waardoor mensenlevens op het spel zouden komen te staan. De vierde dag van de Apollo 9-vlucht zal gekenmerkt worden door een twee uur durende ruimtewandeling van Rus sell Schweickart, de eerste van de Ame rikanen sinds de missie van de Gemini 12 in november 1966. Nadat Schweickart met McDivitt in het landingsvaartuig zijn gekropen, zal hij het zijluik openen en zich, alleen nog met een reddingslijn aan de cap sule bevestigd, in de vrije ruimte be- Als eerste Amerikaanse astronaut zal hij tijdens zijn uitstapje zuurstof voor de ademhaling toegevoerd krijgen uit Een tekening een speciaal rugpakket dat ook een koelinstallatie bevat om het ruimtepak op de juiste temperatuur te houden. Overigens zal eenzelfde soort rugpak ket ook door maanvaarders gebruikt worden tijdens hun onderzoekingstocht jes op het oppervlak de twee astronauten de daling inzet naar het pokdalige oppervlak beneden (rechts). waarbij ze drie ten kunnen blijven en dan nog uur reservebrandstof tot hun beschik king hebben. Het belangrijkste onderdeel van Schweickarts ruimtewandeling is, dat hü moet uitproberen of het mogelijk is buitenom weer terug te keren in het bemanningsverblijf van de Apollo in het geval dat het luik in de verbindings tunnel geblokkeerd is en er dus geen andere mogelijkheid bestaat om het lan dingsvaartuig te verlaten. camera monteren op het dak van het landingsvaartuig waarmee de volgende dag directe beelden naar de aarde zul- orden gevonden van het dan op stuk bui- het programma staande rendez-v< Rendez-vous Ook zal de astronaut, die in de Apollo 9 zijn eerste ruimtevlucht maakt, de buitenverlichting van de capsules con troleren, foto's van de aarde maken en temperatuurmetingen verrichten. Al vorens terug te keren in de Lunar .capsule, wa«tfbij automatisch dedaal-^ Mocftile zal hii tot slot eentelevisie- trap afgewenden wordt. Dat manoeuvre- Voorafgaande aan.deze ruimte-ontmoe ting zullen McDivitt en Schweickart de Dunar Module loskoppelen en zich via het gebruik van de motor van de descent stage een paar honderd kilometer van de rest van de Apollo, bestuurd door Scott, verwijderen. Zo krijgt laatstgenoemde dus alleen een ruimteschip in handen dat gebouwd is om door drie astronauten te worden be mand, hetgeen voor hem geen makkelijk karwei zal zijn. Inmiddels zullen de twee astronauten in het landingsvaartuig overgaan tot het ontsteken van de klimmotor Nadat de dus driedelige en 45 ton zware Apollo 9 vrijdagmiddag om on geveer tien minuten over vijf in een baan om de aarde op een hoogte van 205 kilometer terecht zal zijn gekomen, zullen de astronauten eerst gedurende twee omwentelingen hun ruimteschip nauwkeurig controleren. In feite zijn dit dezelfde controlehandelingen die ook door een voor de maan bestemde be manning zullen moeten worden uitge voerd alvorens de derde trap van de Saturnuslanceerraket voor de tweede maal ontstoken zal worden om de aard baan definitief te verlaten. Dit laatste zullen McDivitt, Scott en Schweickart echter niet doen, doch na drie uur zullen zij het bemanningsver blijf en de raket eenheid loskoppelen van het nog steeds aan de derde raket- trap bevestigde landingsvaartuig, hun capsule omdraaien en vervolgens met de spitse neus weer vasthaken zodat een tunnel vrijkomt die later in de vlucht toegang moet verschaffen tot de cabine van de Lunar Module. Daarna zal de derde trap van de Saturnus 5 achtergelaten worden en via radiocom mando's van grondstatiohs weggescho ten worden in een eeuwigdurende baan om de zon. Onderwijl zal McDivitt door de boord raket zes seconden te laten branden de Apollo 9 in een veertig kilometer hoger gelegen baan brengen en in 't begin van de tweede dag in de ruimte zullen nog eens drie stoten van de boordraket aan de baan een ellipsvorm geven waarbij de hoogste punt op 503 en het laagste op 213 kilometer boven de aarde komt te liggen. Op de derde dag van de vlucht zullen McDivitt en Schweickart voor de eerste maal in het landingsvaartuig stappen en dit toestel drie uur lang aan een grondige inspectie onderwerpen. Vervol- ren is het waarin de geleerden op aarde het meest geïnteresseerd zijn, want werkt de klimmotor niet of niet goed dan weten zij ook dat er opnieuw veel werk verzet zal moeten worden om latere maanastronauten te kunnen ga randeren dat ze in elk geval te allen tijde hun woeste landingsplaats weer zullen kunnen verlaten. Zes uur na de ontkoppeling tenslotte hopen McDivitt en Schweickart weer vast te maken aan het bemanningsver blijf na een rendez-vous dat ongetwij feld ook door de NTS rechtstreeks zal worden overgenomen van de Ameri kaans televisiestations. Zouden beide ruimtevaarders om enige reden niet in staat zün het rendez- vous te volbrengen, dan zullen zij ten dode opgeschreven zjjn indien ook de daaropvolgende reddingsactie van Scott een mislukking zou worden. Dat is het wat deze hele missie een beetje riskant tintje geeft, te meer daar het de aller eerste maal zal zijn dat een Lunar Module door astronauten wordt be stuurd. Aan de.andere kant zijn even wel alle mogelijke voorzorgsmaatregelen getroffen en de astronauten echt niet tot ontkoppelen zullen overgaan indien niet alle systemen perfect in orde zijn. Daar door is een dergelijke noodsituatie ook volkomen theoretisch. Aldrin en het trio Stafford-Young-Cer- nan ingedeeld zal worden voor de naar men hoopt op 15 juli van start gaande Apollo 11. Aan de andere kant zou een geheel of gedeeltelijk falen van de Apol lo 9 kunnen betekenen dat een tweede bemande Lunar-Moduletestvlucht nood zakelijk wordt en in het ergste geval zou dijn een vertraging van zes tot tien maanden het gevolg zijn. Na de eerdere successen lijkt het echter een allemaal wat onrealistische zaak aan mislukkingen te denken. Juist de men sen die het meeste met deze vlucht te maken hebben, de astronauten, zijn ech ter op werkelijk alle mogelijke nood situaties voorbereid. GERARD J. Aannemende dat het drietal tegen het einde van de vijfde dag weer compleet in het bemanningsverblijf aanwezig is, rest hun nog vijf dagen waarin zij, het maanlandingsvaartuig verder latend voor wat het is, zich zullen concentre ren op meer algemene taken met be trekking tot de Apollo. Zelfs is het mogelijk dat deze zo vlot worden afgehandeled dat de vlucht eer der zal kunnen eindigen, maar in het andere geval zullen de drie astronauten op maandag 10 maart, 's middags om LOS ANGELES (AP) De verdedi- kwart over één onze tijd, een landing ger van Sirhan Bishara Sirhan heeft ver maken in de Atlantische Oceaan, 1600 klaard dat de jonge Jordaanse immigrant kilometer ten oosten van Cape Kennedy, de moord op senator Robert F. Kenne- i negen dagen, 22 vijftien minuten, hetgeen goed i 158 omwentelingen. i dy wil bekennen. De advocaat Grant B. Cooper zei dat Sirhan er op rekent dat hij tot de gaskamer veroordeeld zal wor- CHARMANT EN JOVIAAL MAN JERUZALEM (AFP-Reuter- AP) De vanmorgen overleden premier van Israël, Levi Esjkol, die in 1963 David Ben Goerion als premier opvolgde, werd in 1895 in de Oekraïne, vlak bü Kiev, geboren. Opgevoed in Polen, emigreerde hü in 1913 naar Palestina waar hü gedurende verscheidene ,ia- ren als landbouwer werkte. Na zün dienst in het „joodse legioen" van het Britse leger ging hü opnieuw in de landbouw en werkte in een van de eerste kiboetsim. Daarna werd Esjkol lid van de vergadering van Palestijn se joden en afgevaardigd naar alle zionistische Sedert de stichting van de staat Israël was Esjkol. wiens eigenlyke naam Sjkoilnik was. actief op een groot aan tal terreinen, zoals de landbouw, de stichting van nieuwe dorpen, de ont wikkeling van de economie, de finan ciën en de defensie. De zionist van het eerste uur leidde lange tijd dé socialis tische Mapaipartij. Als directeur-gene raal van het ministerie voor Defensie bij de onafhankelükheidsverklaring, or ganiseerde hij het Iraëlische leger. Van 1951 tot 1952 was Levi Esjkol mi nister van Landbouw, van 1952 tot 1963 minister van Financiën om daarna nog premier te worden. Hij legde de grond - slag voor de raad voor het economisch plan en in 1962 lanceerde hij een po litiek die gericht was op de verzekering van de economische onafhankelijkheid van Israël. Ook werkte Esjkol voor de overeenkomsten met de Europese Economische Gemeenschap. Esjkol was evenals Ben Goerion een architect van de moderne joodse staat maar him persoonlijkheden liepen sterk uiteen. Gaf Ben Goerion een wat gereserveerde Indruk. Esjkol stond be kend als joviaal en charmant. Zijn politieke carrière dankte Esjkol voor een groot deel aan zijn gave tot be middelen in politieke geschillen. Hij stond bekend als de man die voor en tijdens de oorlog van juni 1967 de na tionale eenheid tot stand wist te bren gen. Zo vormde hij in die tijd een coalitieregering op brede basis waarin alle groeperingen zijn verenigd. Verbetering leefmilieu (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé van CRM heeft de gemeenten met meer dan 75.000 inwoners laten weten, dat zij be reid is, een rijkssubsidie te verlenen voor voorzieningen en activiteiten, die kunnen leiden tot het verbeteren van het woon- en leefmilieu in oude stadswijken. Zij wil de helft van de kosten vergoeden tot een maximum van 150.000 gulden per jaar en per project. In een brief aan de betreffende ge meentebesturen stelt minister Kloirtpé, dat in oude stadswijken vaak krolop- ruiming, sanering of reconstructie plaatsvinden, waardoor het voorzienin- genpeil veelal onvoldoende wordt. De bevolking van deze wijken behoort voor een groot deel tot de minst draagkrach- tigen en haar deelname aan het voort gezet onderwijs is gering. In verschil lende opzichten en in toenemende mate Maanlanding PASADENA (AP) Met twee krach tige televisiecamera's aan boord is de Mariner-6 gisteren op weg gegaan naar de planeet Mars. De Mariner-6 heelt een tocht voor de boeg van 362 miljoen kilometer, een reis van vijf maanden. De coltrolepost van hef laboratorium in Pasadena is van plan om de koers van de Mariner-6 in ongeveer vier dagen te corrigeren. Als alles goed gaat, zal de raket, die 408,6 kilogram weegt, met zijn camera's en infrarode lenzen op 'n hoogte van on geveer 3218 km boven Mars de opper vlakte van de planeet onderzoeken. Op een met hoogovenslakken volgegooide vlakte in de buurl van de Amerikaanse stad Houston in Texas, staat een model van het Apollomaanlandingsvaartuig. Het toestel is ruim zeven meter hoog en heeft van landingspoot tot langdingspoot een doorsnede van büna tien meter. In het zwartwitgeblokte gedeelte, waar United States op geschreven staat en waarop een Amerikaanse vlag is geschilderd, bevindt zich de raket voor de daling naar de maan. In de ..kop" van het „mechanische insect" bevinden zich de cockpit en de motor voor de klim terug naar een baan om de maan. Van het welslagen van deze missie zal afhangen wat de NASA half maart zal beslissen ten aanzien van de voor 17 mei op het programma staande lance ring van de Apollo 10. Nu wil men deze vlucht nog laten plaatsvinden in een baan om de maan, waarbij de astronauten Stafford en Cer- nan met een landingsvaartuig zullen afdelen naar een hoogte van 15 kilo meter boven het oppervlak van de Kan de Apollo 9-bemanning echter alle voorgeschreven handelingen verrichten dan is het zeer wel mogelijk dat Apollo 10 de eerste landingsmissie zal worden, waarby dan wel de noodzaak komt dat men een andere Lunar Module, die een paar honderd kilogram lichter is dan het toestel dat men er nu nog voor wil gebruiken, op de reeds klaarstaande Sa turnus 5 zal moeten monteren. En voorts zal dan ongetwijfeld ook een beman ningswisseling plaatsvinden, met dien verstande dat Apollo 10 gevlogen zal worden door Armstrong, Collins en BONN (Reuter - A.F.P. - A.P.). Pre sident Nixon van de V.S. heeft vanmor gen zün bezoek aan Engeland afgesloten en is inmiddels met zün blauwwitte Boeing 707 in sneeuw en mist in Bonn aangekomen, waar hü ontvangen werd door Bondspresident Kiesinger, leden van het Westduitse kabinet en een ere- bataljon van de Westduitse strijdkrach ten. Nixon zal 26 uur in West-Duitsland blü'ven en tüdens dit bezoek even West- Berlün aandoen, waar al plannen be staan om tegen hem te betogen. Na een korte toespraak over en weer liep Nixon naar een groepje school kinderen toe die naar het vliegveld ge komen waren om hem bloemen en een fles eau de cologne aan te bieden. Nixon V.S.-hulp voor Britse intrede in E.E.G. streek een jongen door het haar en gaf hem een gouden ballpoint met zijn naam erin gegraveerd. Even voor negen uur had Nixon afscheid genomen van Engeland. Bij die gelegenheid zei premier Wilson, dat beide landen nauwe betrekkingen had den aangeknoopt. NAVO-zaken hebben op de voorgrond geslaan bij de bespre kingen tussen Nixon en Wilson, voort: de Oost-Westverhouding, de Europese politiek en handels- en economischc- kwesties. Nixon heeft Wilson alle steun beloofd bij diens pogingen Engeland te laten toetreden tot de E.E.G. Nixon werd verder ontvangen door koningin Elizabeth, wat de Britten op de t.v konden zien en hij bracht nog een onver wacht bezoek aan het Lagerhuis, waai hij het befaamde vragenuurtje bij- Er is betrekkelijk weinig tegen zijn bezoek betoogd. Alleen in Downing- street stonden 150 betogers „Ho ho ho Tsjt Minh" te roepen toen hij op weg was naar het dinet dat Wilson hem aanbood. President Nixon tijdens is hier vaak sprake van sociaal en cul tureel achterblijven. Bij sanering en reconstructie moeten woonwezen, financiële omstandigheden, bijzondere problemen (voor alleenstaan den b.v.) en andere moeilijkheden afge wogen worden tegen de beschikbare wo ningen en in aanmerking koménde buur ten. Bij sanering en reconstructie moe ten door goede en vooral tijdige voor lichting, advisering en verdere dienst verlening weerstanden bij de betrokken bevolking werden weggenomen of ver minderd. Smedts geen hoofdredacteur meer van „Vrij Nederland" r verslaggevers AMSTERDAM. De hoofdredacteur van het weekblad „Vrü Nederland", de heer Mathieu Smedts, heeft besloten zün functie neer te leggen. Zün aftreden is voor de schrijver van het „weekover zicht" (sinds 1948), dr. L. dc Jong, aan leiding geweest te besluiten zün mede werking aan het blad op te zeggen. De heer Smedts motiveert in een hoofdartikel in het nummer van deze week zijn besluit. Hij had al enkele jaren het plan af te treden; het conflict met de redactie het vorige jaar maakte dat toen onmogelijk. De heer Smedts blijft geen lid van de redactie maar wel vast medewerker van „Vrij Nederland". Dr. De Jong formuleert zijn stap als volgt: „Dat redacteuren van het blad in de voorbije jaren in toenemende mate opinies vertolkten, die fundamenteel van de mijne afweken, was voor mü nog wel aanvaardbaar zolang ik de standpunten van Mathieu Smedts als hoofdredacteur kon onderschrijven. Nu hij weggaat zie ik geen basis meer voor harmonische samenwerking". De heer Rinus Ferdinandusse zal voor lopig als waarnemend hoofdredacteur optreden. UTRECHT (ANP) De Nederlandse spoorwegen hebben vanavond een staal tje van paraatheid en accuratesse gede monstreerd. Toen de hoofdverkeers lei der van de spoorwegen via 'n radiorepor tage vernam, dat de Amerikaanse pre sident Nixon ten gevolge van de mist mogelijk niet per vliegtuig van Londen naar Bonn zou kunnen reizen en van de nachtboot naar Hoek van Holland ge bruik zou moeten maken, werden met een voorbereidende maatregelen geno men. Hoewel de spoorwegen officieel nog van niets wisten, meende de hoofdver keersleider vanwege de korte tijd toch op alles voorbereid te moeten zijn. De spoorwegwerkplaats in Utrecht werd gewaarschuwd om de koninklijke trein in gereedheid te houden. Deze trein was in goede rijccmditie, want hij had pas een proefrit gemaakt in verband met de reis van de koninklijke familie in maart voor een wintersportvakantie. Het perso neel dat nodig zou zijn om de trein te bemannen, werd ook gewaarschuwd, evenals de spoorwegrecherche, die voor de veiligheid van de Amerikaanse presi dent zou moeten zorgen tijdens de rit op Nederlands grondgebied. Na korte tijd was het gehele spoorwegapparaat in gereedheid om president Nixon mor genochtend van Hoek van Holland naar Bonn te kunnen rijden. Het was alle maal niet nodig, want Nixon vertrok vanmorgen per vliegtuig naar Bonn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7