Rechtbankpresidenten kunnen heel wat leren van unieke zaak rond Hans van Z. .Verkeersleiders op Schiphol willen eer van hun werk ALLEEN PASSEN VOOR PAASDAGEN Showproces ivas strikt juridisch niet nodig Aanvallen van Yietkong gaan door De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Bonn wenst re geling voor Gouden buit op Orly Mijnwerkers bij Marseille ingesloten lange duur DE JONG EN LUNS BEZOEKEN NIXON RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT (Van onze juridische medewerker) UTRECHT Het proces tegen Hans van Z. en Oude Nol, dat bijna twee weken heel Neder land heeft geboeid, is om meer dan een reden uitzonderlijk te noemen. Om te beginnen zou een aantal rechtbankpresiden ten heel wat kunnen Ieren van de bijzondere welwillende en hoffelijke manier waarop mr. Van Zeben de zaak geleid heeft. De verdachten hebben alle kan sen gehad om het hunne naar voren te brengen. Dat heeft een gunstig effect op het recht vaardigheidsgevoel. Uit het laatste woord, waarvoor Hans van Z. een dag uitstel kreeg is dat duidelijk gebleken. Wanneer alles wat op het mis drijf betrekking heeft voor het forum van de rechtbank nog eens ter sprake komt, dan heeft dit op de verdachte zonder enige twijfel een zuiverend ef fect. Hij kan op die manier voor zijn gevoel afrekenen met wat gebeurd ls. Op grond van het rapport van de psychiaters- zou men kunnen verwachten dat dit althans bij Hans van Z. ook het geva1 zal zijn. Het is duidelijk dat een derge lijk zuiverend effect van een rechtszitting alleen bereikt wordt wanneer de zitting ge leid wordt door een president, die in staat is elke reactie van de verdachte aanstonds gaaf op te vangen. Daarvoor is een gave menselijkheid en een rijk ontwikeld gevoelsleven veel be langrijker dan kennis van wetsartikelen of beheersing van de procesdossiers. Daar is een creatieve geest voor nodig, die in staat is met handhaving van alle wezenlijke bepalingen van ons wetboek toch af en toe de teugel te vieren en be grip op te brengen voor spon tane reacties van een verdach te, wiens rechtsgevoel zich nu eenmaal niet laat dwingen in het keurslijf van een strag be handelingsschema. In dat op zicht wijkt dat rechtsgevoel van een gestoorde delinquent trou wens niet af van dat van een normale burger. Na het hele proces gevolgd te hebben kan men achteraf voor deze gedetailleerde wijze van behandeling eigenlijk alleen maar waardering hebben. Maar in het begin van de procedure kon men hier en daar in vaks kringen wel enige kritiek ho ren op de aanpak van mr. Van Zeben in de zaak tegen Hans van Z. Die kritiek keerde zich voornamelijk tegen het oprake len van alle mogelijke details en het laten opdraven van een groot aantal getuigen, zonder dat dat voor het bewijs van het ten laste gelegde nodig was. De te laste gelegde moorden had Van Z. namelijk op een na al lemaal bekend. Nu kan een verdachte welis waar nooit op zijn bekentenis alleen veroordeeld worden, maar er hoeft ook maar een heel klein beetje bij te komen om het bewijs rond te maken Bijvoorbeeld de verklaring van een enkele getuige of de aan wezigheid ter zitting van het moordwapen. Hiervan uitgaan de zou de zaak tegen Hans van Z. in een dag afgehandeld kunnen worden. Alleen de moord die niet bekend was zou enige tijd gevergd hebben. Strikt juridisch genomen is dit juist. Een spectaculair proces, zoals dat tegen Van Z. is ge voerd was op zuiver juridische gronden niet nodig. Het presi dium van de Utrechtse recht bank. die uiteraard tevoren met heel het procesdossier en dus ook met de instelling van de verdachte goed bekend was, heeft kennelijk op grond van dat dossier tot zulk een groots opgezet proces besloten, en die beslissing valt achteraf te waar deren. Van de andere kant moet men zich er evenwel van bewust blijven, dat lang niet iedere „grote zaak" zich tot zulk een spectaculaire behandeling zou lenen en dat een dergelij ke wijze van behandeling ook neveneffecten heeft. Het is namelijk heel goed denk baar. dat een verdachte die een aantal misdrijven als Hans van Z. op zijn kerfstok heeft, be slist niet gebaat is bij een „showproces" als vorige week in Utrecht is opgevoerd. De persoon van een verdachte kan soms gebaat zijn bij een sobere behandeling en als hij bekend heeft laat ons rechtssysteem een dergelijke soberheid toe. Het zou niet juist zijn in,zulk een geval alleen op aandrang van de publiciteit te besluiten tot een groots opgezette en ge detailleerde behandeling. En hel is ook niet te hopen, dat onzfc rechtbankpresidenten zouden besluiten iedere „grote" zaak alleen daarom op een specta culaire manier te gaan behan delen. wanneer het ook sober kan. Dat moet van geval tot geval bekeken worden. Daarbij moet men ook rekening houden met het feit, dat iedere publici teit die aan de misdaad gege ven wordt het gevaar voor nieuwe soortgelijke criminali teit oproept. Dit is een prak tisch noodzakelijk neveneffect van de openbaarheid van onze rechtsspraak, maar door de ma nier waarop de zaken tijdens de zitting worden behandeld, kan men dat althans enigszins beperken. (ADVERTENTIE) Met minister prettig gesprek na incident (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Het kleine dispuut tus sen minister Bakker van Verkeer en Waterstaat en het bestuur van het Ne derlands Luchtverkeersleidersgilde is bijgelegd. Gisteren heeft de minister het bestuur in Den Haag ontvangen en na afloop verklaarden de verkeersleiders, dat zij uiterst tevreden waren. Begin van deze maand toonde de mi nister zich lichtelijk verbolgen over een communiqué, dat dé verkeersleiders buiten medeweten vsn hun chefs aan het reisbureau ANP hadden verstrekt over de vergissingen, die zich bij de t- kruising van twee startbanen hadden voorgedaan. Er is nu een einde gemaakt aan de tijdelijke situatie, waarbij een waarnemer van de luchthaven in een wachthuisje bij de t-kruising bij de lei ding van het verkeer werd ingeschakeld. Er is nu een controlewagen ter beschik king. Ook is vastgesteld, dat het gilde het recht heeft zich met bepaalde mede delingen tot de pers te richten, al blij ven de verkeersleiders als ambtenaren aan een zekere zwijgplicht gebonden. Met de minister heeft het bestuur van SAIGON (AFP-Reutcr) De beschie ting van steden en militaire doelen in Zuid-Vietnam door de Vietkong en Noord- vletnamezen duurde vanmorgen onver minderd voort. Sinds het begin van het offensief, zondag, zijn volgens een Zuid- vietnamese opgave 52 burgers gedood en 263 gewond. De Verenigde Staten gaan momenteel na of de beschietingen een schending vormen van de in oktober door Johnson met Noord-Vietnam gemaakte afspraken in verband met de vredesonderhandelin gen in Parijs. Dinsdag werd te Londen in de omgeving van president Nixon vernomen dat deze gekant is tegen een 5 „automatische reactie". Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken sprak echter Britse persberichten tegen volgens welke de president zich niet ge- I bonden acht aan de afspraken van zijn I voorganger. Een woordvoerder zei dat er geen wijziging in de Amerikaanse poli tiek is gekomen en dat „zeer beslist"' i van Noord-Vietnam wordt verwacht dat I het de overeenkomst naleeft het gilde tevens gesproken over de alge mene status van de verkeersleiders, die immers een zeer grote verantwoording dragen in hun dagelijks werk bij het bin nenloodsen van vliegtuigen, waarvoor zij naar zij menen niet altijd navenant wor den gewaardeerd. „Wij zoeken naar een betere voorlichting over de verkeerslei ding in het algemeen en over het beroep van de verkeersleiders in het bijzonder, zo zeiden de bestuursleden. „Tot nu toe kwamen wij alleen maar in de publici teit (en dan dikwijls niet erg deskun dig) als er een ongeluk gebeurde en dat verschaft het publiek gauw een scheef beeld over onze positie en ons werk". Tenslotte hopen de thans uit hun iso lement te vooschijn kruipende verkeers leiders op deze wijze ook wat meer in vloed te krijgen op beslissingen, die de regeling van het luchtverkeer op en bo- van Schiphol raken. Lagerhuis steunt Wilson tegen De Gaulle LONDEN (AFP-Reuter) Het Britse Lagerhuis heeft met 270 tegen 33 stem men steun gegeven aan het regerings standpunt in het geschil met Frankrijk naar aanleiding van het onderhoud van 4 februari tussen president De Gaulle en de Britse ambassadeur in Parijs, Chris topher Soames. Het Lagerhuis had een speciaal debat van drie uur gewijd aan de controverse, waarin de conservatieve ex-premier Sir Alec Douglas-home de labourregering er van betichtte, de vertrouwelijke inhoud van het gesprek De Gaulle-Soames te hebben onthuld en daarmee niet alleen de Frans-Britse betrekkingen, maar ook het aanzien van de Britse diplomatie ernstig te hebben geschaad. Dergelijke praktijken kunnen er volgens hem toe leiden dat buitenlandse staatslieden gaan geloven dat hun vertrouwelijke mede delingen aan anderen worden over gebriefd en „ons nooit meer iets van waarde zullen vertellen". Yeringa nog steeds „gematigd optimistisch" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Verlnga (O. en W.) heeft gisteren desgevraagd verklaard met de Amsterdamse rector magnificus prof. mr. Belinfante telefo nisch gesproken te hebben over (niet doorgegane) plannen van Amsterdamse studenten om het „Maagdenhuys" aan het Spui te bezetten. Minister Veringa ze! in deze zaak prof. Belinfante geen adviezen of instructies te hebben ver strekt, „want de Amsterdamse universi teit is geheel autonoom". Minister Veringa, die thans bijna twee jaar in functie is en halverwege zijn ambtstermijn, zei gisteren op een pers bijeenkomst desgevraagd nog altijd „beheerst optimistisch" te zijn over mogelijkheden een aantal moeilij ke vraagstukken tot een oplossing te brengen. „De zaken die door mij zijn aangepakt zijn nu volop in beweging". stigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht, n is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond ir de postagentschappen gelden aparte openingstijden. OOSTDUITS ANTWOORD: PARIJS (Reuter) Dc douane op hel licgvcld Orly bij Parijs heeft in het veekeinde 325 kilo goud ter waarde van 1,75 miljoen gulder. buitgemaakt op twee benden smokkelaars. Het goud, in staven van een kilo, werd aangetroffen in de bagage van pas sagiers uit Zürich. Uit de opvallend zwa re koffers werdenvrijdag 200 en zater dag nog eens 12C goudstaven gehaald. De politie heeft enige arrestaties verricht, maar bewaart verder hel stilzwijgen over de zaak. Volgens douanefunctionarissen moest het goud naar het Verre Oosten ge smokkeld worden. PARIJS (DPA) Door een instorting zijn dinsdag zes mijnwerkers in een ko lenmijn bij Marseille van de buitenwe reld afgesloten. Men heeft nog geen con tact met hen kunnen krijgen. Bij het beeld van de Dokwerker in Amsterdam is gisteren de februarista king herdacht. Tijdens de kransleg- ging door burgemeester Samkalden werd door een lid van de Socialistische Jeugd een rode lap over de rug van burgemeester Samkalden gelegd als protest tegen de herdenking. Kunstmatige gangmakers van het hart GRONINGEN IANP) Het is te ver wachten dat in de toekomst meer patiën ten dan tegenwoordig gebruik zullen ma ken van een kunstmatige gangmaker van het hart „pacemaker". Dit- is de mening van dr. H. J. Ui, Thalen dl ewoensdagmiddag aan de rijks universiteit te Groningen promoveerde tot doctor in de geneeskunde op het proef schrift „De kunstmatige gangmaker van hét hart. zijn geschiedenis, ontwikkeling en klinische toepassing". Een van de pro blemen van een gangmaker van het hart. is de energievoorziening. De batterijen die thans gebruikt" worden, hebben een werkingsduur van 2 a 2'i jaar. Naast lie' onderzoek naar batterijen met een lan gere levensduur, onderzoekt men thans d mogelijkheid van het gebruik van atoom energie of de bio-energie. Nog dit jaar beslissing over achtste medische faculteit (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vereinga (On- derwijs en Wetenschappen) neemt nog dit parlementaire jaar dus uiterlijk in september a.s. zijn beslissing over de plaats van vestiging van de achtste me dische faculteit. Minister Veringa gaf daar de stellige verzekering dat hij op dit moment zijn keuze inzake de vestigingsplaats beslist nog niet gemaakt had. Hij vindt het ech ter wel nodig dat die beslissing valt, on geacht de vraag wanneer dun de acht ste medische faculteit daadwerkelijk ge bouwd zal gaan worden. Hij meent dat de plaats van keuze ruime tijd moet heb ben om de vestiging voor te bereiden. Hulp aan Biafra blijft noodzakelijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meeste Tweede- Kamerfracties hebben gisteren bij dc discussie over de buitenlandse poli tiek aangedrongen op blijvende initita- tievan om te komen tot 'n internationale hulpverlening aan Biafra. „De regering moet", aldus deze gracties, „blijven nagaan, hoe de hulp het best verleend kan worden, door de lucht, over het wa ter of langs landcorridors". Bovendien moet de regering voortdu rend blijven polsen in hoeverre Nigeria, maar ook Biafra moeilijkheden veroor zaken bij deze hulpverlening. Enkele Kamerleden (de liberaal Toxo- peus en de CHU'er mr. Bos) hadden na melijk de gedachte, dat zowel Nigeria als Biafra de hongersnood voor eigen po-, litieke doeleinden misbruiken. Nigeria om de weerstand in Biafra te breken, de Biafraanse leiders om op deze manier steeds meer aandacht in de wereld te krijgen. BONN-BERLIJN (AFP-Reutcr) Po litieke kringen in de Bondsrepubliek zijn teleurgesteld over de Oostduitse bereid heid een passcnregeling voor Pasen te ontwerpen in ruil voor een andere stad dan Berlijn voor de Westduitse presi dentsverkiezingen. Westduitse regeringsfunctionarissen hebben de afgelopen dagen steeds ver klaard dat een pasjesregeling alleen voor Pasen niet voldoende was en dat de plaats van de verkiezingen alleen zou worden gewijzigd als er een regeling van lange duur kwam, minstens voor een De Oostduitse regering verklaarde gis teravond dat zij er herhaaldelijk op heeft gewezen dat het houden van de DEN HAAG (ANP) In een telefoon gesprek vanuit Brussel met minister president De Jong heeft president Nixon maandagmiddag de Nederlandse premier en minister Luns van Buitenlandse Za ken uitgenodigd voor een bezoek aan Washington. Naar van de R V.D. wordt v moet over de data en agenda van bezoek nog overleg worden gepleegd- ft-;;' V| Nieuws. 18.16 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Communistische Partij Nederland. 18.30 Stereo: VARA's Popshow: dansorkesl ma. 20.-10 Jazzmu: mentsmuzlek (opn) 10 Bij Dorus op visl- 21.35 Country en Wcs- 21.35 Cubaans dagboek; gesprek. .55 Stereo: Moderne orkestmuziek (gr). 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nws. m) NCKV; J8.00 HILVERSUM ,.|PIRPMH Klassiek gewijde muziek en kerklied! 18.30 Nieuws en weerpraatje tellen. NRU: 19.00 Openbaar Gastcollege: Ongepastheid (II). lezing. 20.00 Lichte grammofoonmuzlek. 20.15 Stereo: Con certgebouworkest en solist: moderne en klas sieke muziek (opn). (In de pauze: plusminus 21.20-21.40 Literair programma over de 19e eeuw). 22.30 Nieuws. 22.38 Parlement. NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.55 Stereo: X, een sprong in het duis ter 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL (324 m) 18.00 Nieuw: Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 Lichte muziek. 19.45 Adviezen. 20.00 Dertig sporten op de ladder. 20.30 Operette-frag menten. 22.00 Nieuws en berichten, 22.15 TTo- wijdlng. 9.00 Stei rtanden. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen (gr). (11.00—11.03 Nieuws). 11.30 Stereo: Viool en piano: populair-klassieke muziek. 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo; Licht instrumentaal ensemble met zangsolis te. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en bouw. 12.29 Pauzetheater: liedjesprograi 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 "t zlkantenuur: 1 Blazers van de Kon. litaire Kapel: moderne muziek: 2 Sti Omroepkamerkoor: liede- hitparade. Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Inleiding nuziekbegrip, muzikale lezing. 16.20 Ste- Pop-In. 15.00 Nii countrymuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr L 1i I I 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40—12°.48N Weer bericht, mededelingen, programmaoverzicht en SOS-berichten voor de schippers). 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. weer- dagkUpper. 13.20 de jeugd. 17.55 Mededelingen. bericht, beursberichten Tafelmuzlek. 14.00 (15.00-15.03 Nieuws). HILVERSUM II (298 m) KRO:_ 7.00 Beursberichten. 16.09 Hand in hand met Ne derland. 17.00 Nieuws, weerbericht en mede delingen. 17.15 Lichte grammoXoonmuïiak» In de Sorbonne te Parijs zijn verkiezingen begonnen. Studenten wan de juridische faculteit brengen hun stem uit zv vertegenwooediger» Mezen, die mttmg mlten hebbed te *rOrf tan beetuuf turn de universiteit', presidentsverkiezing in West-Berlijn „de spanning in het hart van Europa op voert". Conservatieve kringen in dc Bondsrepubliek, die dit wel graag za gen, stelden Oost-Duistland eisen die het onmogelijk kon inwilligen. Het was ech ter in het belang van de vrede dat op recht gestreefd werd naar het oplossbn van de problemen aangaande de Euro pese veil igheid. De Bondsrepubliek, moest rekening houden met de Europe se realiteiten en het volkenrecht en af zien van de verkiezing van haar presi dent in West-Berlijn in het belang van de veiligheid der Westberlijners en die van Europa". Zo'n houding zou tevens bespreking kunnen bevorderen van an dere Europese veiligheidskwestie zoals het afzien van het gebruik van geweld, aldus de verklaring, die door het pers bureau ADN werd verspreid. Jongeman (18) in Praag volgt voorbeeld Jan Palach PRAAG (DPA) In Praag heeft zich dinsdag weer een jongeman door verbranding van het leven beroofd. Het was Jan Zajic. een 18-jarige middel bare scholier uit de Noordmoravische plaats Opava, die zich op het Wences- lasplcin met benzine overgoot en ver volgens in brand stak. Volgens welingelichte kringen zou zich een ongeveer even oude jongeman gepoogd hebben zich op dezelfde wijze van het leven te beroven. Hij zou met zware brandwonden naar een zieken huis zijn overgebracht. Zajic had te voren zijn daad aangekondigd. Naar van welingelichte zijde wordt verno men, zouden beide jongemannen vorige week met Russische officieren in con flict zijn geraakt en daarbij mishan deld zijn. Het officiële persbureau CTK maakte alleen melding van dc dood van Jan Zajic. In een afscheidsbrief zou deze hebben verklaard te behoren tot de groep van ongeveer vijftien jon geren. die zich hadden verzameld rondom de 21-jarige Jan Palach, de student in de filosofie die op 19 januari overleed nadat hij zich drie dagen te voren op het Wenceslasplein in brand had gestoken. Inval kleuters in kantoren van Der Stern WEST-BERLIJN (Reuter) Onge veer veertig kleuters hebben gisteren een „inval" gedaan in het Westbcrlijn- se bureau van het Westduitse weekblad „Der Stern". In korte tijd hadden zij de muren en deuren volgetekend. ter wijl hun ouders, waar nodig, de „arties ten" van schone luiers voorzagen. Het ging om een protestactie van link se studenten naar aanleiding van een artikel in het blad, dat er in de twaalf dagverblijven voor hun kinderen wantoe standen zouden bestaan. Volgens „Der Stern" zouden de kleuters worden ver waarloosd en mishandeld, terwijl zij Voorts al politiek zouden worden ge schoold, met alle schade voor de kinder ziel van dien. Een woordvoerder van het blad deel de later mee, dat de kleuters in het kantoor voor enige duizenden Marken schade hadden aangericht. „Der Stern- zou er echter geen politiewerk van ma ken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5