mening MORGEN: START FORD 4-DAAGSE IN DE STADSGEHOORZAAL DR. B. DE GROOT LECTOR Subsidie voor IN STRALENGENETICA open ieugdwerk Boeiend concert van Amsterdams Strijkkwartet in De Lakenhal Beschoeiingen langs Oude Rijn van Leiden tot Bodegraven zwaarder GROFVUIL OPHAALDIENST. BIOSCOPEN MARKTEN „De Zonnebloem" Voorschoten viert tweede lustrum MORGEN: 4 DAGEN „NA-RAI" IN GE STADSGEHOORZAAL Betaling abonnementsgeld per giro PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 „Ook DNA voert strijd om het bestaan" In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit heeft dr. B. de Groot giste ren het ambt van lector in de stralen- genetica aanvaard met het uitspreken van een openbare les, getiteld „Ook DNA voert een stryd om het bestaan." Onze kennis van de evolutie van het leven op deze planeet als biochemisch proces is, aldus dr. De Groot, nog ge ring. Voor vraagstukken als de evolu tie van de genetische code en de beteke nis van het beperkte aantal animozuren, dat by de vertaling van de genetische i is i toe- Het DNA (desoxyribonucleïnezuur), waarin de genetische code verankerd ia, heeft sinds zyn ontstaan op aarde bloot gestaan aan de invloed van ioniserende en ultraviolette stralen en aan aanval len door soortvreemd DNA. Van dit laat ste verschijnsel behandelde dr. De Groot de restrictie en modificatie van DNA. Restrictie is de afbraak van soortvreemd DNA, meestal dat van bacteriële virus sen door de geïnfecteerde bacteriële gastheer, of een hierin sluimerend an der virus. Modificatie Is een niet-erfelyke veran dering in het DNA, met name de Inbouw van methylgroepen of glucosemoleculen, die de genetische code ongemoeid laten, maar het DNA van „beschermende uitsteeksels" voorzien, waardoor de re strictiefactoren niet meer werkzaam zyn. Aldus heeft zich in de evolutie een gespecialiseerd aanvals- en verdedigings systeem ontwikkeld tussen bacteriële virussen en hun gastheren. Ook tegen de veranderingen in 't DNA, aangebracht Apparatuur voor meting radioactieve besmetting Het directorium van het instituut voor radiopathologie en stralenbescherming in de polikliniek voor Inwendige Ziekten van het Academisch Ziekenhuis in Lei- dsn heeft de beschikking gekregen over •en zgn. „Whole body counter". Met de „whole body counter", een kernfysische meetapparatuur kan nauw keurig de graad van radioactieve be smetting worden bepaald. De appara tuur, die in de toekomst ook mogelijk heden zal bieden voor een versnelde di agnose van bepaalde ziekten, wordt maandag officieel in gebruik gesteld. Burgerlijke stand Geboren: Deborah d.v. G. J. Hameet- man en I. Kemper; Maria Cornelia d.v. N. v. Rhyn en J. Noort; Carola Maria Martina Marian d.v. C, v. Werkhoven en C. H. Dool; Alexandra Maria Pieternella d.v. A. N. Aalbersberg en J. G. M. G. bus Maria z.v. J. A. W. v. d. Akker G. H. M. v.d. Velde; Heieen Felicita d.v. B. A. M. v. Ulden en J. P. Balfoort; Elisabeth Johanna d.v. J. D. Vlasblom en T. E. v.d. Linde; Robert Johannes Gerardus Maria z.v. P. C. Verbruggen bert Paul z.v. B. H. M. Koeviets en A. A. Toirkens. Gehuwd: J. Immink en M. J. G. Jan- Overleden: A. Poli 4m. z.; J. O. Groe- nendijk 67 j., m.; M. S. Harte 46 j., m.; P. v. d. Wijngaard 61 j., m.; C. de Bruyn 76 j., w.v. M. C. Duym; W, Smit 71 j., m.; N. E. V. Johnson 68 j., e.v. K. G. W. v. Oven; H. A. Overzee 77 j., m.; M. J. Harenberg 40 j., e.v. P. G. Bakker; A. M. v.d. Zee 18j., d.; J. Hogewoning 70 j., m.; J. A. Lazet 79 j., w.v. H. Kroo- nenberg; J. Penning 76 j., m. LEIDSE AGENDA WOENSDAG 26 FEBRUARI Stadsgehoorzaal Stichting Nieuwe Woonvormen over Merenwyk en PvdA, afd. Leiden, 20.00 uur. Geb. Steenschuur Leidsche Ver. v. Postzegelverzamelaars Schouwburg „Litteris Sacrum" speelt „Madame Tic-Tac", aanvang 8u. DONDERDAG 27 FEBRUARI ■■PHaag Matrozenkoor en Jan v. d. Meer en Koos Verheul, piano en fluit; aanvang 20.15 u. VRIJDAG 28 FEBRUARI Zomerzorg Kynol. vereniging Rijn land, 20.15 uur. Vakschool voor meisjes Afscheid directrice mej, Henderson, 15.30-17.30 u. Leython (Levendaal 101): Tiener- sociëteit, aanvang 19.30 uur. De Burcht Feestavond Ned. Politie band, afd. Leiden. ZATERDAG 1 MAART AVOND- EN NACHTDIEN 8T APOTHEKEN TE LEIDEN Van vrijdag 21 febr. t/m donderdag 2T febr.: Geopend voor spoedeisende ge vallen: Doeza Apotheek, Doezaatraat 21, tel 21813. ling of stralingsproducten hebben zich verdedigingsmechanismen ontwikkeld. Er zijn fotoreactiverende enzymen, die de veranderingen in het DNA, aange- door ultraviolette stralen, herstellen met behulp van de energie van zichtbaar licht. Een indirecte weg is herstel door oxcisie, dat wil zeggen uitsnijding van de beschadigde stukken, waarna herstel plaatsvindt door recombinatie van cor recte gedeelten in het DNA tot de oor- spronkeiqke vorm. Bij hogere organismen is herstel van door ioniserende straling teweegge brachte veranderingen in het DNA aangetoond bij de bananenvlieg Dro- sophila. In onrijpe spermiën is de aan wezigheid van een van zuurstof afhan kelijk herstelsysteem aangetoond door variaties in de zuurstof- en stikstof- spanning aan te brengen na de bestra ling en vervolgens de veranderingen in de mutatiefrequenties onder de na komelingen na te gaan. Een logisch uitvloeisel van een dis cussie over evolutie van het leven is, aldus dr. De Groot, de vraag naar de situatie van de mens als wereldpopu latie. Inzicht in de evolutionistische aspecten kan de crises helpen oplossen, waarvoor de menselijke soort zich thans geplaatst ziet. namelijk de mogelijke uitbarsting van groot geweld, de be volkingsgroei en de afbraak van zijn leefruimte. K O denkt mee over toekomst van Leiden Naar aanleiding de Coördinatie Commissie Open Jeugd werk van de Leidse Hervormde Jeugd raad telt het college va nGed. Staten van Zuid-Holland een algemene regeling voor subsidiëring van het open jeugd werk voor. Na het inwinnen van ver schillende adviezen van provinciale or ganen geven G.S. de statenleden in over weging 'n subsidieregeling vast te stellen voor 't open jeugdwerk ten aanzien van de kosten over 1969 tot en met 1972. Auto in Zuid-West klemgereden i de Gr« 6 Pers De Lakenhal c r een vrij talryk en belangstellend K A O-publiek het Amsterdams Strijkkwartet. Het con cert vond plaats In de serie Muziek van deze tyd, opgezet in samenwerking met LAK. Opvallend was echter, dat in het programma dat ons overigens ter dege heeft geboeid de eigentydse, echt actuele muziek ontbrak. Strawins- ky, Janacek, Webern en Schönberg wa ren vertegenwoordigd in hun laat-klas- sieke periode. De laatste tijd wordt op bijna elk concert een werk van een Tsjech uitgevoerd, wellicht als hommage aan een dapper volk. Gisteravond was dat Janacek in zijn minst moderne vorm met zijn tweede strijkkwartet, zoals al tijd geïnspireerd door nationale gevoe lens. compositie met een sterk ritmische in slag. We hoorden hier direct al een mooie, diepe ensembleklank, die het Am sterdams Strijkkwartet tot en met het laatste werk heeft ontplooid. Het strijk kwartet van Janacek sloot hierbij goed aan in zyn levendige doorwerking van zangerige motieven, ontleend aan Tsje chische folkloristische elementen. Even was er een kleine inzinking in het pia nissimo van het tweede deel. maar een bruisend derde gedeelte bracht de strij kers weer in een hecht sluitend samen spel. Er was overigens weinig wezens onderscheid in de verschillende delen te bespeuren. Etherisch fijn van samenstelling en vluchtig waren de Zes Bagatellen van Anton Webern, „kleinigheden", dii het ensemble een maximum aan kregen in een perfecte afweging v zorg ia twaalven hebben enige gemeentelijke auto Volksuniversiteit K O ■loten met een openbare hearing of alle waarschijn- teach-i lijkheid ook lu zal deelnemen. Leids gemeentebestuur De cursisten, die op vier avonden door een aantal deskundigen vertrouwd ge maakt zijn met de algemene problema tiek van de planologie, zullen vooraf gaande aan de teach-in in discussiegroe pen dieper ingaan op de Leidse situatie. Deze discussiegroepen staan onder lei ding van Leidse deskundigen, o.m. de stedebouwkundige ir. K. P. Post. In de verschillende discussiegroepen komen aan de orde: de woningbouw in de nieu we wijken (Merenwyk en Stevenhofpol- der); de problemen en mogelijkheden van de binnenstad; de bestursproblemen van de stad Leiden. Het is de bedoeling, dat de discussie groepen tQt een bepaalde visie komen, die op de teach-in aan de órde gesteld kan worden. Medio april. Van 28 februari tot 28 maart wordt in het trappenhuis van de Akadeir.ie aan het Rapenburg 73 een tentoonstel ling gehouden van pentekeningen en houtsculpturen door Georges Fransen. het Leids Akademisch kunstcen- Vanmiddag de baminningei politiewagens in Zuid-West klem gereden. De bestuurder hiervan had een stop teken genegeerd en was er vandoor ge gaan. Na een achtervolging door de straten van Zuid-West, waarby de door gereden automobilist verscheidene over tredingen beging (zo reed hij op de vyf- meilaan in de verkeerde richting) ge lukte het de politie, gebruikmakend van sirenes en zwaailichten, de automobilist klem te rijden. De man bleek geen rijbewijs te bezit ten, evenmin had hy geldige papieren voor de wagen waarin hij reed. WARMOND Boswachter Oomsen in Warmond met pensioen Na een lange staat van dienst gaat op 1 maart a.s. de heer Joh. Oomsen, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zijn loopbaan als boswachter van de bekende buitenplaats „Het Huijs te Warmond" beëindigen. Tal van jaren was hy in dienst van de familie Krantz, die toen eigenaresse was en de laatste acht jaar by het instituut het Zoidhollands Landschap, welke in stelling door aankoop t' geworden van het om I gende uitgestrekte bos. Toen de heer Oomsen in dienst trad bij de familie Krantz, werkte hy nog samen met vijf andere collega's. Door verandering van werkkring of pensio nering zyn zij in de loop der jaren ver dwenen, zodat de laatste zes jaar de de heer Oomsen kwam De heer Oomsen is een echte buiten man, die grote belangstelling heeft voor alles wat leeft, groeit en bloeit in de bossen en heeft een grote kennis van zaken. De vele bezoekers was hy steeds terwille. De stichting verliest in de heer Oom sen een actief en beminneiyk mens, wiens streven er steeds op gericht is geweest de vele bezoekers te laten ge* nieten van het prachtige natuurschoon, de exotische bomen en de grote ver scheidenheid van vogels in het bos. Meerdere kosten voor rekening provincie ALLEEN DE NOORDZIJDE In verband met het feit, dat deelte van de beschoeiingen langs de Oude Rijn aan vernieuwing toe heeft een aantal eigenaren van aldaar gelegen grondpercelen zich tot G«d. Sta ten gewend met het verzoek, die ver nieuwing door de provincie te doen uitvoeren dan wel van provlnciewege in de kosten van, vernieuwing een tege moetkoming te verlenen. Bij dit verzoek werd de aandacht gevestigd op de scha de, die door de scheepvaart aan bedoelde beschoeiingen wordt toegebracht. Hogere golven In het varen met grotere schepen Is een voortdurende ontwikkeling gaan de. Bovendien zijn de voortstuwingsin- richtinge van de schepen steeds sterker geworden met als gevolg krachtigere en hogere haalgolven. De oevers worden daardoor in grotere mate, dan voorheen aangetast. Dit geldt vooral daar, waar het water een geringe breedte heeft en geen behoorlijke oevervoorziening aan wezig is. De hiervoor geschetste ontwikkeling van de scheepvaart stelt hogere eisen aan de instandhouding van de bestaande an be- r duur* bedragen circa 100,- per strekkende meter oever. Een dergeiyke oeverver dediging zou, wanneer de gevolgen van de moderne scheepvaart zich niet deden gevoelen, vele jaren in stand kunnen Aftrek De kostprijs van het maken van een solide beschoeiing, die voldoet aan door de provincie te stellen eisen, kan wor den gesteld op een bedrag van 200,- - ƒ300,- per strekkende meter, afhan kelijk van de situatie ter plaatse. Op zeer moeliyke plaatsen, te weten die met zeer naby het water gelegen bebouwing, kunnen deze kosten zelfs oplopen tot een bedrag van rond 500,- of meer per strekkende meter over. Wanner de kosten in deze orden van grootte uit bil- ïykheidsoverwegingen ten laste van de provincie worden genomen, dan is het evenzeer biliyk, dat de eigenaar van de grond, van wie de zorg voor de bescher ming van de oever door de provincie wordt overgenomen, daarvoor als regel het vorengenoemd bedrag van 100,- per strekkende meter oever aan haar betaalt. In de verordening is echter de mogeiykheid geopend om in uitzonder- lijke gevallen voor het van provincie- wege op zich nemen van de oeverbe scherming een van dit'bedrag afwykende vergoeding te vragen. HAZERSWOUDE mede onbruikbaar worden van de vaa weg, heeft ook de provincie belang I een goede toestand van de oevers lan; de Oude Ryn, Bovendien is 't by de aai wezigheid van een zwaardere dedlging mogeiyk om de vaarweg DONDERDAG 27 FEBRUARI Buurt 13: Rijnsburgerweg, Ter wee park, Boerbaavelaan, Mariënpoelstr., Kagerstraat, Brasemerstr., Zweiland- laan, Van Swietenstraat, Faljerilstr., Houtlaan, Antoine Duycklaan, v. Beu- ningenlaan, Van Slingelandtlaan, Jo- han de Wittstraat, Joha v. Oldenbar- neveldstraat, Hogerbeetsstraat, War- monderweg, Nachtegaallaan, Mezenstr., Vinkenstraat, Lijsterstraat, Roodborst- straat, Merelstraat, Wassenaarseweg, Leeuwerikstraat. Buurt 15: Stationsweg, Paviljoens hof, Stationsplein, Morssingel, Pest huislaan, Piet Paaltjespad, Morsweg, Paul Krügerstraat, Pres. Steynstraat, Transvaalkade en -hof, Joubertstraat, Wolmaransstraat, v. d. Tasstraat, Lop- senstraat, Rijnzichtstraat, De Wetslr., Reitzstraat, De la Reystraat, Pretorius- straat. VRIJDAG 28 FEBRUARI straat, Pioenstraat,. Pioenhof, Linde straat, Resedastraat, Pieter de la Court- straat. Koninginnelaan, Acaciastraat. Tulpenstraat, Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammenschansweg). Buurt 16: Schelpenkade, Andries Schotkade, Leuvenstraat, Gerrit v. d. Laanstraat, Leeuwkenstraal, Valdez- straat, Stadhouderslaan, Magd. Moon- straat, Drie Octoberstraat, Duivenbo- destraat, Staalwijkstraat. Buitenrust straat, Kastanjekade, Meidoornstraat, Hyacinthenstraat, Seringenstr., Dalia- straat, Anjelierstraat. L.T.B.-Oegstgeest hield gezellige jaarvergadering De afdeling Oegstgeest van de L.T.B. hield de jaarvergadering in café „de Roode Leeuw". Voorzitter F. Kuiper opende de vergadering, die lialevrwege het karakter van een gezellige avond ging aannemen. Eer het zo ver was dien den enkele belangryke zaken geregeld te worden. Secretaris Ha de Groot, had ook deze keer veel zorg aan het Jaar verslag besteed. Hét jaar '68 was voor de afdeling ,redeiyk goed. Uitvoerig ging seceretaris in op de door het bestuur on 16 december '68 bygewoonde Bonds- vergaderingte Haarlem. Daar werd het woord gevoerd door minister Roolvink en door de alg voorzitter mr. T. Brouwer. BfNtuurverkiezIng 1 Unaniem bleken de leden het er over eens te zyn dat men voorzitter H. Kuiper voor egen prijs wil missen. Waarnemend penningmeester G. Hoogervorst. ad In terim optredend voor de nog ziek zynde heer J. Hoogervorst. werd ondanks hevig tegensputteren, omdat hij het al weer zo voortreffelijk gedaan had, met de dolk opj de keel gedwongen zyn comptabele arbeid voor te zetten. Omdat er een j plaats in het bestuur openviel werd de heer J. N. van der Salm, een jeugdige j veehouder, met gejuich in het bestuur opgenomen. Een gezellige loterij en samenzyn maakte de vreugde tot na middernacht j volledig. grotere breedte tot dicht by de oever uit te diepen, waardoor de schepen dich ter langs de kant kunnen passeren. Om deze redenen achten b. en w. het, biliyk de meerkosten van het maken ingang en instandhouden van een oevervoorzie ning, die aan zwaardere technische eisen voldoet, niet op de aangelanden te laten drukken, maar voor rekening van de provincie té nemen. Voor de oevers langs de Oude Ryn zou dan een overeenkomstige verorde ning kunnen worden vastgesteld als voor de oevers langs de Heimans- en Woud wetering. Ter toelichting daarop moge nog het volgende dienen. Vanaf de te bouwen brug over de Ryn by Bodegraven, gelegen in de geprojec-1 teerde noordelyke omleidingsweg om Bodegraven, zulen oostwaarts geleideiyk aan in de toekomst nog een aantal verbeteringen en wyzigingen van de on derhavige vaarweg tot stand moeten komen. Zolang deze verbeteringsplannen niet vaststaan, kan de provincie naa.r ons oordeel nog niet overgaan tot over neming of verbetering ORIëNTATIECURSU S Hoewel de R.K. Gemengde Toneelver eniging StMichael" uit Hazerswoude- Rijndijk nog steeds bloeit, blijkt de groei er de laatste tijd een beetje stil te staan. Het bestuur rekent er derhalve op, dat vele Hazerswoudse amateurtoneelspelers deelnemen aan de oriëntatiecursus voor amateurtoneelspelers, die het Leidse Centrum voor het Amateurtoneel met ■8 verfolking van het Tweede Strijk kwartet van Arnold Schönberg met in de-twee laatste delen de sopraan Elisa beth Lugt. Dit stemmingsvolle werk ligt nog geheel geborgen in de schoot der romantiek (1907), ofschoon de grondbe ginselen der tonaliteit al zyn prijsge geven. Opmerkelijk was het tweede deel met fugatische fragmenten, een grapje met „Ach, du lieber Augustin" ,Tief ist die trauerEvenals in „Entrückung". het slotdeel, vervulde Elisabteh Lugt hier een geheel zelfstan dige party, een zeer moeiiyke opgave, die de sopraan evenwel met glans ten uitvoer bracht. Veel bewondering had den wij voor de wijze waarop zy haar stemgebruik aanwendde in dit strykers- milieu: haar voordracht en techniek zet ten de stem functioneel om in een vyfde instrument. Elisabeth Lugt oogstte (be halve bloemen) erg veel succes, getuige het warm applaus van haar toehoor- Ons land is een soort Mekka voor goede tot uitstekende kamerorkesten en kleinere ensembles. Het Amsterdams Strijkkwartet was weer zo'n voorbeeld van homogeniteit en rijp kunstenaar schap. Technische beheersing ging ge paard met veel artisticiteit, die meer dan eens een hoogtepunt vond in een subtiele samenhang van violen en cello. De vertolkingen van Jeannelotte Hertz berger en Jan Hulst, viool, Rena Schol- tens, altviool, en René v. Ast, cello, ston den op een hoog peil. Een nadeel van de Grote Pers is, dat men met de oren boven op het podium wordt gedrukt, want deze droge akoestiek strykt geen enkele onvolkomenheidje glad. T. P. LEIDERDORP Geboren: Jeanette A. A. G.. d.v. H. J. van Dalen en J. J. van Santbrink. Overleden: Elisabeth Verzijde, 92 jr. wed. van C. Hoogeboom. Gehuwd: Hanco Vermeulen, 22 jaar en Frederica L. M. Bed, 20 jaar, Lei den. Camera: Romeo en Julia 14 jr. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.30 uur. Zondag: 4.30, 7.00 en 9.30 uur. Lido: The graduate. 18 jaar. Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Sex en chantage. 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio De grote stilte 18 jaar. Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. fc. Trianon: De wurger van Boston 18 jaar. Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. j Rex: Blonde handel voor Istanboel 18 jr.l Dagelyks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag; 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. |i Korreltje ...PUNT... VERKIEZING DEKEN Naar aanleiding van de procedure rond de Deken-keuze wil ik graag het volgende opmerken. Er wordt gesteld, dat alle leken invloed op deze keuze kunnen uitoefenen. Dit ïykt my zeer By de uiteindeiyke echter alleen de priesters en de Deke nale Raad. Het ligt dah voor de hand, daf qezq d^vjee groepen hun keuze be palen op dé persoon, die zy zelf al op de groslijst hebben geplaatst. Naar mijn mening komt de voorkeur van de leken op deze wijze te weinig tot zy'n recht. Ook by de uiteindelyke keuze (de derde fase) hadden de leken stem recht behoren te hebben. Op deze wijze kan pas van echte democratie gespro ken worden. Met dank i LEIDEN, 26 febr. - Groente - Appe len 15-34, snybonen 870, boerenkool 120 -138, prei 58-112, rabarber 90-119, sprui ten A 168-180, spruiten B 194-217, kom kommers 41-112, witlof 112-151, sla 25- 30, raapstelen 20-22. WOERDEN, 26 febr. Kaas Geen aanvoer en geen handel. RIJNSBURG, 35 februari. Bloemen Tulpen: Lustige Witwe 130-150; Prelu dium 125-135; v. d. Eerden 140-150; Brilliant Star 75-90; Paris 150-160; Pro minence 130-160; Apeldoorn 180-200; Prumus 325-350; Santiago 180-200; Bel- lona 140-150; Ralph 140-155; Guidosnick 160-180; alle sper bos. Narcissen: Carl ton 100-110; Golden Harvest 125-135: Unsurpasseble 130-150; Flower Re cord 75-90; blauwe druifjes 75-85; alles per bos. Hyacinthen gesneden 85-130; hyacinthen met bol 20-33, per stuk. An jers: Witte Sim 20-31; rode sim 15-30; rose sim 18-28; crowly sim 17-28; dus ty 21-33, Arthur 16-27; G. J. Sim 18-29: j Selecta Sim 20-33; Keef er 18-30; Espe- j rance 23-34; alles per stuk. Freesia's: Golden Yellow 85-140; Snow Queen 120-^ 160, alles per bos. Rozen: Baccara G0-'i 98; Cawl 20-28; Garnette 20-30 alles p. I stuk; Div. Snybloemen: Anthurium 80- 200; Gerbera 20-43; Irissen 17-35; For sythia 19-43, alles per stuk. KATWIJK, 25 febr. Groente Was- peen (per kist) Al 11.9013.40; A2 4.60—10.50; BI 13.20—15.30; B2 3.90— 5.80; Cl 9.40—10.00; C2 6.10—7.50; breekpeen (per kist) 6.1010.20; boe renkool 104; knolselderie (per stuk) 26; spruiten geschoond 180; ongeschoond 111; uien (per kist) 1.703.30; schor seneren: Al 81—87; BI 42—52; Cl 19 25. Aanvoeren: waspeen 203.000 kg; schorseneren 9.000 kg. Daarom is de mogelijkheid tot overne ming door de provincie voorshands oe- perkt tot het op aanvrage van de eige naar op zich nemen van de besoherming van de oevers langs het in het ontwerp besluit omschreven gedeelte van deze Deze overneming ia vooral daar ur gent, waar slechte of onvoldoende ver dediging van de oevers op den duur gevaar zou opleveren voor de achterlig gende kaden. Om een goede spreiding te bevorderen en een efficiënte werk wijze mogelijk te maken, ware te bepa len, dat de overneming van de zorg voor de bescherming van de oevers zal plaats vinden binnen een tydsbestek van 3 jaren na ontvangst van een daartoe gedaan verzoek. Alleen de 'noordzijde Vrijdagmiddag propagandatent op weekmarkt Voorts ware nog als i Op 1 kan bepalen, dat b.- paalde gedeelten niet voor overneming in aanmerking komen. B. en w. hebben hierbij het oog op die gedeelten van de beschoeiing, waarvan geen meerdere aantasting is te vrezen. De in het ont- werp-besluit vermelde lengte van 22 km betreft alleen de oever met het daar langs gelegen jaagpad reeds jaren na genoeg over de gehele lengte bij de provincie in onderhoud is. De kosten, die de eigenaren van de langs de Oude Rijn gelegen grondper celen tenminste moeten maken voor een zodanige bescherming van de oevers, als voo rhet in goede staat houden van hun eigendommen noodzakelijk is te achten, Op 4 maart 1959 werd in Voorscho ten opgericht „De Zonnebloem" als onderdeel van de landelijke Zonne bloemorganisatie, die zich vooral spe cialiseert op het brengen van „een zonnetje" in vele ziekenkamers. De Voorschotense Zonnebloem is in de loop van de tien jaar zonder de zie ken los te laten zich ook gaan rich ten op het bejaardenwerk. Er zijn tal van activiteiten ontwikkeld en door toetreding van de Zonnebloem tot de Voorschotense Algemene Stichting Be jaardenwerk, is deze organisatie een belangrijke schakel geworden tussen de werkende en de rustende mens. Er bestaal een zeer goede versland houding met de U.V.V., welke samen werking o.a. resulteert in de ontspan ningsmiddag voor de bejaarden en zie ken en de boottochten. De samenwer king tussen De Zonnebloem en de U.V.V. is meer dan een economische samenwerking, het geeft de gelegen heid om alle bejaarden en zieken van Voorschoten, al of niet aangesloten bij een kerkgenootschap, te benaderen. De Zonnebloem heeft als belang rijkste activiteit het zieken- en be- jaardenbezoek éénmaal per week thuis, terwijl ook de ziekenhuizen bezocht worden, indien het verblijf aldaar langer is dan veertien dagen. Iedere Voorschotenaar, die de leeftijd van 70 jaar bereikt, krygt op zyn verjaar dag bezoek van een helpster, die naast een bloemetje een aantal tips mee brengt. Rond Sinterklaas gaan alleen al via De Zonnebloem rond 250 pakjes naar zieken en bejaarden. De bejaarden krijgen de gelegenheid door middel van De Zonnebloem deel te aenten aan het gewone leven oa. door middel van de zondagsautodienst voor kerkbezoek, waarvoor circa vijf tig automobilisten steeds in touw zijn. Vorig jaar werd voor het eerst een Allemansdienst gehouden voor alle zieken en bejaarden, nadat er reeds bijzondere Zonnebloemmissen (4 x per jaar) gehouden worden. „De zon laten schijnen,' ook voor bejaarden en zieken is een taak, welke De Zonnebloem wel aan kan. Om het werk financieel mogelijk te maken staat De Zonnebloem vrijdagmiddag op de weekmarkt en probeert op deze wijze veel burgers een lidmaatschap te bezorgen voor 3,50 per jaar. Dins dag 4 maart wordt door middel van een receptie in het Cultureel Centrum het tweede lustrum gevierd en afscheid genomen van de presidente, mevrouw H. M. IVIeijer-Van Doorn, die opgevolgd wordt door mevrouw M. A. van Lierop- Schmand. Abonnees die het abonnementsgeld voor de maand MAART 1969, gireren verzoeken wij dit vóór 28 februari 1969 te doen, waardoor aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnees die per kwitantie aan de agent betalen, maken wy er op attent dat het abonnementsgeld by vooruitbetaling moet worden voldaan, wy ver zoeken U dan ook beleefd de kwitantie zo mogelyk by de eerste aanbieding te willen voldoen. De abonnementsprijzen zijn: per maandf 4.7U per kwartaal14,10 per kwartEUd per post 16,95 Deze pryzen zyn exclusief incassokosten. AUTOMATISCHE GIRERING Het bespaart U tyd en moeite, indien U automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Giro-dienst laat overschrijven, Op aanvraag zen den wy U gaarne een opdrachtformuller toe. Betaalt U voor iemand andera, dan verzoeken wy U op het girostrookje het bezorgadres van de courant te willen vermelden. De Leidse Courant - Abonnementen-adm. GIRONUMMER: 10 SOOS

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4