caballero Songfestivalkoorts op de televisie SaCeidóeÖomatit LINDA ROSS ZIET VOOR NEDERLAND IN MADRID BESLIST GOEDE KANSEN Reportage Nixon in Berlijn Franky Luyten dik tevreden met derde of anders dan andere vierde plaats PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 Toestand Noord-lerland na verkiezingen moeilijk F EN enkel feit typeert de uitslagen van de algemene verkiezingen en de nieuwe situatie in Noord-lerland: het op zienbarende succes van de fanaticus Ian P. Paisley, de verpersoonlijking van het protestantse extremisme, in het kiesdis trict van minister-president Terence O'Neill. De oratorisch begaafde dwaas, die onder alle omstandigheden had moe ten worden verpletterd in de politieke arena, verzamelde aan het eind van zijn eerste verkiezingsstrijd 6.331 stemmen. O'Neill veroverde maar nauwelijks dui zend stemmen meer. Daarmee behield de ervaren politicus zijn zetel, maar zijn persoonlijke prestige sneuvelde, ter wijl het protestantse extremisme van Paisley zich formeel vestigde als een po litieke macht van betekenis. Met andere woorden: de verkiezingen hebben niets bijgedragen tot een oplossing van de pre caire crisis in Noord-lerland. Integen deel; er is zelfs sprake van nieuwe complicaties. Om de een of andere reden waren de Britse bladen vrij optimistisch gestemd over de mogelijkheden. Ze verwachtten een duidelijke overwinning van O'Neill. Deze duidelijke overwinning is uitgeble ven. Minister-president Terence O'Neill is er niet in geslaagd de gevaarlijke kloof in zijn partij, de enige mogelijke regeringspartij, te overbruggen. De kie zers hebben hem nadrukkelijk de met zoveel aandrang gevraagde steun voor een gematigde politiek tegenover de. kat holieke minderheid onthouden. Hoewel hij in cijfers met de hakken over de sloot is gekomen, is zijn persoonlijke positie nog zwakker dan vóór de alge verkiezingen. Zelf verklaarde hij denken" Niettemin zal hij serieus rekening moe ten houden met de mogelijkheid, dat zijn positie onmogelijk is geworden dat hij binnenkort tot heengaan gedwongen zal worden. Wie dan wel de unionistische partij zal moeten leiden, is op dit mo ment een van de talloze bedenkelijke on zekerheden. De deprimerende situatie levert al leen maar zekerheid in de negatieve zin op: in de nieuwe omstandighedne maken de katholieken nog minder kans op 't verwerven van de normale burgerrech ten. De gematigde politiek van Teren ce O'Neill kan niet krachtig worden voortgezet. Van hun kant zullen de ex tremistische protestanten onder Ian Paisley nu onverzoenlijker zijn dan ooit. Die bittere tegenstellingen gebaseerd op nationalisme en godsdienst zullen zich verder toespitsten. Daarmee wordt de traditie van geweld en tegengeweld nieuw leven ingeblazen. De beweging voor burgerrechten heeft al laten weten, dat met alle mogelijke middelen de strijd tegen de discrimina tie zal worden voortgezet. Men zal niet rusten, voordat met name universeel stemrecht bij plaatselijke verkiezingen een feit is. Waarbij men dan moet be denken, dat zelfs de gematigde O'Neill het universeel stemrecht politiek niet haalbaar acht. Men hoeft geen pessimist te zijn om tegen deze achtergrond chaotische ont wikkelingen te voorspellen. En het is alleen maar realistisch om vast te hou den aan een eerdere conclusie: het mo ment van het Britse ingrijpen op grond van onontkenbare bevoegdheden en verplichtingen moet nabij zijn. Henk Terlingen was voor de NTS in Amerika om daar materiaal te verza melen over de voorbereidingen van de Apollo 9-vlucht. Er werd voortreffelijk materiaal bijeengebracht, maar men beging de fout om er een te lange uit zending mee te maken. Misschien is er een regel die zegt dat een reportage zoveel gulden per minuut moet kosten en kwam men derhalve tot de conclu- natie; ■nis. Het sie dat de uitzending moest duren. We weten het niet. We we b.v. al teveel beelden 8-vlucht herhaald kregel destijds al /eten wel dat /an de Apollo Beelden die Dit werkte r istig or de r zagei beelde en door Henk Terlii den toegelicht. Wat ons weer opviel is de grote open heid waarmee Amerika zijn ruimte vaartkeuken wil tonen. Het is er voo buitenlanders gemakkelijker te filmei bloempottenfabriek in de Sovjet-Unie. Dat Is een van de dingen waarom we toch maar liever met de Amerikanen te maken hebben dan met de Russen. De NCRV zond de eerste van drie Ge zond Gezinafleveringen uit over de seksuele opvoeding van het kind. Hei ■nding eigenlijk alleen gezegd werd dat oudei moeilijke zaak vinden. Wat lend voor een rubriek die voorheen voortreffelijke dingen heeft gedaan, maar misschien bieden de volgende af leveringen deugdelijker informatie. moeilijkheden scheepvaart kwam driemaal aan d orde, t.w. in Scala, in 't Journaal en i: Hier en Nu. Dat was minstens één maal teveel. Overigens was Hier ei Nu weer goed van vorm en er wen meer goeds (Portugal en Irak) beloofd. (Van onze omroepcorresf HILVERSUM In een ii Anneke Grönloh bezoek dat pp lijn brengt. Een i ieze reportage derland 1 uitgezonden. In Bèrlijftzullen Koos Postema én Henk' Neuman het commentaar verzorgen. De repMBge, waarvoor de Duitse te- zet, omvat onder meer de aankomst van president Nixon op het vliegveld Tempelhof, de inspectie van de Ameri kaanse troepen, het bezoek aan het kas teel Charlottenburg, De Muur en de Siemensfabrieken waar de Amerikaan se president een toespraak houdt, en het vertrek van het vliegveld Tegel. Annette Hesterman iek lerlandse bodem zullen elkaar pens als muzikaliteit, originali- persoonlijkheid bestrijden ten- hoofdprijs in de wacht te sle- afvaardiging naar Madrid bij rovisie Songfestival. Beëdigd echter is Pim Jacobs. De om- muziek wordt verzorgd door (ADVERTENTIE) constante kwaliteit. ding van Frans Kok. Linda Ross een der Haagse afgevaardigden aan de Nationale Songfestivalselcctie heeft haar kansen goed overwogen. Zij weet. dat Rob de Nijs met ..Zaterdagavond- haar hele ziel zal leggen in haar licht voetige liedje; zij iveet tenslotte, dat Dave met zijn op een Franse leest ge schoeide vakmanschap zal pogen door Niettemin ziet Ciska Harkveld, zoals Linda in het gewone leven heet, zich niet kansloos. „Het is natuurlijk moei lijk om voorspellingen te doen. Te meer daar er dit jaar bijzonder veel goede liedjes zijn. Over de hele linie is dit festival eigenlijk een klasse be ter dan vorig jaar. Ik zie in Madrid zeer goede kansen vooral omdat het winnende liedje uitgezocht gaat wor- tien 1 die i i zegt, woord Nederlands verstaan, aangevuld met zes Nederlanders. Misschien, dat ik met mijn tekst daardoor erg goed kom te zitten. De titel „Goodbye my love" spreekt immers iedereen aan. In voorgaande jaren mocht je geen bui tenlandse woorden gebruiken, maar dat is gelukkig veranderd. Ga „Good bye my love" maar eens proberen te vertalen. Dan krijg je „Tot ziens m'n liefste". Klinkt niet. Doet gelijk zo Eerste grote kans „Mijn platenmaatschappij heeft me ge vraagd om mee te doen. Ik heb di rect ja gezegd. Het is m'n eerste gro te kans. Bijna vier jaar terug begon ik in het radioprogramma „De spring plank". Daarna volgde tschie ANTENNE KRO-tv vervangt regisseur Rob Touber HILVERSUM Free-la Rob Touber. die voor de sie de eerste aflevering re; Guus Vleugels' sfrip „Rus is nog vóór zijn werkstuk KRCMelevi- liseerde van ip het beeld- ïn weinig efficiën- e camerarepetities tijdnood zijn ge- Toneelspeelster en TV-actrice Kltty Courbols LAURENS PRODUKT endie dat de lengte coupures schreed. Door middel wist men de beeldband bij de montagi ongeveer 25 minuten in tp korten. Niet temin was de strip nog vijf minuten langer dan de daarvoor uitgetrokken programmatijd. Dit had, zoals bekend, tot gevolg dat de vertoning maandag avond moest worden uitgesteld tot vrij dag a.s., wilde de KRO de haar toe gestane zendtijd niet overschrijden. De bewering van Rob Touber, dat hij in een te korte tijd dit t.v.-programma moest realiseren, wordt door de KRO paar bijrolletjes in de musical „Oli ver". Omdat m'n onkosten hoger wa ren dan de geringe inkomsten, ben ik spoedig weer terug gegaan in m'n oude vak ik was mannequin om de du re zang- en spraaklessen te kunnen be kostigen. Deze songfestivalaffaire zie ik eigenlijk meer als 'n unieke promo tiekans. De mensen zien je voor het eerst en als je niet als laatste eindigt, blijft er iets bij hen hangen. Dat fa beltje, dat als je in Madrid zou verlie zen, je gelijk je populariteit kwijt ben, lap ik aan m'n laars. Ten eerste ben ik helemaal niet populair en ten twee de geloof ik dat die zaak erg overtrok ken wordt. Iedereen is dacht ik toch wel over de tijd heen, dat ze een zan ger of zangeres ophangen aan één be paald liedje. Bovendien hou je aan een festival altijd goede internationale con tacten over en die zijn voor mij ook erg belangrijk". Succes in Duitsland De tweede artiest, die het Haagse vaandel hoog houdt, is Franky Luyten, in Duitsland bekend als solozanger-lei der van de „Timebreakers". Franky begon zijn carrière ruim 10 jaar terug bij de befaamde Tielman Brothers. „Ik speelde toen nog slaggitaar, maar de militaire dienst haalde voorlopig een streep door de rekening. Andy en zijn jongens konden, begrijpelijk, niet op mij wachten en zochten een plaatsver vanger. Na mijn diensttijd ben ik een eigen formatie begonnen. We startten als de „Beatbreakers" in het Scheve- ningse Sherezade. Toen Duitsland inte resse begon te tonen, veranderden wij de naam in „Timebreakers". Vergelij kingen met de Tielman Brothers trek ik liever niet. De stijl is ook heel an ders. Goed, Andy en ik zingen allebei met een kopstem. Maar de mijne is harder. Hét genre, dat wij brengen, ligt trouwens iets meer in het soulvlak. gek op echter Orbis Michel Polnareff". Start run solocarrière Duits gaat me op dit k beter af dan Nederl; en ik helemaal niet t groot orkest op te tri van. Als ik bij d eindig, ben ik dik t festival voor m dat ik de „Timebreakers" s nooit in de steek. Maar, ik heb nu een maal altijd al gedroomd van een solo carrière. Met dien verstande, dat ik dé groep in de groei kan meetrekken. Zo als Tom Jones tot voor kort met zijn oude begeleidingsgroep deed. Maar dan natuurlijk op een lager niveau. De hoogte van Tom Jones is iets waar je Bereik- alleen maar van kan dromei baar is ie nauwelijks". „Over 't Nederlandse repertoire kan ik geen zinnjg syoord«-zeggen, omadat ik nooit Nederlandse nummers zing. Bij mij is alles Engels wat de klok slaat. Daarom kan ik ook geen goed oordeel nummers in deze Songfestivalfinale. Ik kan hooguit iets zeggen over de muzi kaliteit, maar dat klinkt meteen weer zo betweterig. Mijn eigen kansen zie ik niet helemaal. Ik hoop alleen dat het geluk me niet in de steek laat. Mocht het echter misgaan, dan niet getreurd. Ik heb in de eerste plaats meegedaan om wat te leren. En dat heb ik tijdens de vele oefendagen al gedaan. Dus wat wil je nog meer"? Een van cle jongsten Met haar achttien lentes is Annette Hesterman uit het Brabantse Nieuwen- dijk een der jongste deelneemsters aan het festival. Begeleid door de Har- dewijkse „Hearts of soul" slingert zij het ritmische „Zoek het niet te ver" de huiskamers in. „Het was het meest commerciële van de drie. Hoe mijn kansen vanavond liggen zeg ik niet, want dan hoor je direct wei mis gaan, dan is er niets verloren, want ik heb helemaal niets te verlie zen. Bovendien kan ik dan altijd nog overstappen naar het beroep van foto model. Drie maanden geleden kreeg ik een aanbieding. Het gaat de fotogra fen om mijn gezicht. Het klinkt mis schien wat overdreven als ik het zelf zeg, maar men beweert, dat ik net dat in mijn ogen heb, wat de mensen wil len". Weer dirigenten cursus NRU (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De zeventiende diri- gentencursus van de Nederlandse Radio Unie wordt gehouden van 12 mei tot 5 juni. Als docenten zullen optreden De dirigentencursus van de NRU heeft een internationaal karakter. Van de kandidaten wordt een middelbare schoolopleiding verlangd. Een oplei ding aan e ziekschool Na de toelatingsexamens, welke gehoortest een onderzoek naar de theo retische kennis en de directie van een orkest omvatten, worden 10 kandidaten toegelaten als cursist en 5 als hospi- tant. De NRU stelt voor deze cursus het Radio Filharmonisch Orkest, het Omroeporkest, het Radio Kamerorkest, het Promenade Orkest en een formatie uit het Groot Omroepkoor ter beschik king. De cursisten worden gehuisvest in ervaring als dirigent. e „Queekho1 i B reukelen. Tom Bout 3 onderscheiden HILVERSUM De Oostenrijkse rege ring heeft de KRO-medewerker Tom Bouws onderscheiden met „Das golden Zeichen für Verdienste von die Repu- blik östereich". De onderscheiding werd de heer Bouws verleend wegens zijn arbeid in radio en andere publici teitsmedia ophe t gebied van het toe risme. De decoratie werd de heer Bouws door de Oostenrijkse ambassadeur uit gereikt tijdens een bezoek op de am- NEDERLAND I (STER-reclame-uitzer dingen om 18.56. 19.0 19 56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19-00 1 Nie Tweede journaal Openbaar Kunstbezit NEDERLAND II (STER-reclame-uitzen- dingen om 18 56, 19.56 t 20-16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 9.00 1 Nieuw KRO: 19 03 uu Mik. a 1 het kort Journaal (NTS) 20.20 uur: De reporter, tv-serie 21.10 uur: Zelf doen. programn voor doe-'t-zelvers 21.45 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 22.10 uur: Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 1035 uur: i Schooltelevisie **5 14.00 uur: Schooltelevisie aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. VARA: 21.10—21.35 uur: Bij Dorus op visite, cabaret 23 20—23-55 uur: Radio Jazz Magazine HILVERSUM II Radionieuwsdienst VRTI Hilversum I: 7.00, 8.00, 2015-21 20 uur- 110°' 13 00' 16'00' 180°' r 19.30, 22.30, 23-55 Hilversum H: 7.00, 7.30, X^— eèrf sprong in het duister, amusements- Hilversum II: Elk heel uur vanaf 9.00

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2