Kessler: „Positieve wisselwerking tussen prestaties op school en verrichtingen op het voetbalveld" Voor Griekenland geen plaats in Raad van Europa MILJOEN OP TAFEL VOOR HET TOERISME NEDERLAND TEGEN FRANSE PLANNEN VOOR WEST-EUROPA Vrees dat het nu in de EEG buigen of barsten wordt JOOP ROODENBURG: „TOPBILJARTERS ZULLEN WEL ALTIJD UIT HET HORECABEDRIJF KOMEN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze sportredactie) DEVENTER „De Engels voet baller Bobby Charlton is voor m(j het voorbeeld van de speler-per- soonlükheid. Deze speler handelt onder alle omstandigheden in de geest van het spel, kan klappen incasseren, moppert nooit, ge draagt zich nooit onheus jegens medespelers of tegenstanders, kortom Bobby Charlton is het toonbeeld van de uitermate spor tieve voetballer". Zo drukte bondscoach Georg Kessler zich gisteravond uit tijdens een bij eenkomst op het Go Aheadterrein ter gelegenheid van de vanavond in Deventer te spelen wedstrijd tussen UEFA-jeugdelftallen van Nederland en Frankrijk (1618 jaar). I De bondscoach bracht deze uit spraak in verband met de geeste lijke en zedelijke begeleiding die de jonge KNVB'ers op het ogen- I blik genieten binnen het raam E van het Jeugdplan-Nederland, dat Dr. Fadrhonc: „De gentlemen komen terug" doende is volledig van de grond te komen. In 1963 begonnen in de Afdeling Utrecht van de KNVB, volgden spoedig de Afdelingen Gelderland, Arnhem, Zwolle en Twente, en thans is het zover, dat 19 van de 21 afdelingen hun vol ledige medewerking aan het jeugdplan geven. „De praktijk heeft uitgewezen", aldus Georg Kessler, „dat er een duidelijke positieve wisselwerking bestaat tussen de prestaties op school en de verrichtingen op het voetbalveld", daarbij aansluitend op hetgeen oefenmeester Arie de Vroet gezegd had over de doel man van het Nederlands UEFA- elftal, Leen Barth van Fortuna- Vlaardingen. Deze was reeds als 15-jarige opgenomen in de selec- tiegroep 1618-jarigen, In ver band met een af te leggen exa men besloot de KNVB Leen Barth niet mee te nemen naar een wed strijd in Nimes. Het hoofd van de school kreeg het echter gedaan, dat de leergierige doelman uitstel van het examen kreeg en stelde hem daarmee ten voorbeeld aan diens klasgenoten. Incasseren De bondscoach draaide er niet om heen: „Als ik ook maar enigszins het idee zou hebben, dat het plan ten koste zou gaan van de school opleiding, zou ik er m(jn mede werking nooit aan geven. In heel Nederland wil ik graag de aan dacht vestigen op de contacten die er bestaan tussen Go Ahead en de schoolbesturen. Ik zou graag zien dat dergelijke contac ten overal vla de afdelingsbonden gelegd zouden worden". De jeugd komt tweemaal per maand voor een centrale training bijeen. Daarbij wordt in het bij zonder de nadruk gelegd op de techniek, alsmede op de persoon lijke en ploegtactiek. Met het voorbeld van Engeland voor ogen. waar reeds in 1904 de English School Association werd opgericht en aan de hand van de hier op gedane ervaringen is Georg Kess ler tot de slotsom gekomen, dal de jeugd zeer ontvankelijk is vooi het behandelen van tactische en diepergaande problemen. .Juist de zedelijke aspecten slaan mijn medewerkers en ik bijzonder hoog aan. Natuurlijk hoop ik van ganser harte, dat de Nederlandse jongens van Frankrijk zullen win nen, maar meer nog dan 't directe wedstrijdresultaat spreekt mij de houding van de jongens op en rond het veld aan. Dit is nog be langrijker dan de winst. Door een natuurlijke zelfdiscipline dwingt de speler respect af bij medespe ler en tegenstander. Dan ook le- GEORG KESSLER Steeds minder Go Aheads hbofdtrainer dr. Fad rhonc, leider van de bijeenkomst lie tevens werd bijgewoond door bestuursleden van de amateur voetbalverenigingen en vertegen woordigers uit onderwijskringen een unieke combinatie) sloeg di spijker op zijn kop met zijn kern- ichtige uitspraak: „Ik ben bijzon ier blij, dat zovelen hebben wil len luisteren naar de manier waarop èn Go Ahead èn de KNVB vooral het jeugdprobleem positief benaderen. Wij moeten er naar toe, dat de mens zich schaart ach ter de jonge generatie. Dan ben ik ervan overtuigd, dat het met de excessen op de velden steeds min der wordt. Let op mijn worden: de gentle men komen terug op het voetbal veld". De rol, die prins Charles op dit moment op het toneel speelt, heeft weinig te maken met zijn koninklijke komaf. Hij speelt namelijk „De zingende vuilnisman" als onderdeel van een revue van het Trinity College. De sketch heeft betrekking op de vuilnisman, die prins Charles eens om zeven uur 's morgens uit zijn slaap haalde doorluid te zingen en flink met de vuilnisbakken te kletteren. Kost voor de baat DEN HAAG Voor Griekenland is in D' de Raad van Europa geen plaats zolang de Griekse Juna de rechten van de mens niet erkent. Met deze formulering heeft de socialist mr. M. van der Stoel gis termiddag in de Tweede Kamer bij de debatten over Buitenlandse Zaken een motie ingediend, waarbij de regering uitgenodigd wordt deze zaak in de mi nisterraad van de Raad van Europa aan de orde te stellen. Volgens de aanbeve ling van de assemblee van deze Raad moet Griekenland geschorst worden. De motie werd mede ondertekend door de K.V.P., de P.P.R., de C.H.U., D'66 en de P.S.P. Voor het eerste kwamen de K.V.P. en de P.P.R. samen onder één De A.R. was het, zo bleek uit de op merkingen van mr. Geelkerken, eens met de inhoud van de motie, maar wil eerst afwachten hoe het standpunt van minis ter Luns is. Volgens mr. Geelkerken staat Nederland immérs achter de aan beveling van de assemblée van de Raad van Europa en is de motie in feite over- De P.S.P. diende voorts moties in de erkenning van Noord-Vietnam U.E.F.A.-elftal tegen Franse jeugd DEN HAAG Het Nederlands U.E.F.A.-jeugdelftal, dat morgen op het terrein van Go Ahead in Deventer tegen de Franse voetbalploeg voor spelers van zestien tot achttien jaar speelt, is als volgt samengesteld: doel: Barth (Fortuna VI.); achter: Van Leeuwen (Feijenoord), Neeskens (R.C.H.), Oude Wesselink (Go Ahead) en Van den Tillaar (P.S.V.); midden: Dekker (Go Ahead) en Hovenkamp (G.V.A.V.); voor: Bonsink (D.W.S.), Van den Tooren (Feijenoord), Korevaar (A.D.O.) en Streuer (Germani- cus). Reserves en eventueel wisselspelers zijn: Te Keifte (N.A.C.), Maliepaard (Feijenoord), Wijland (Go Ahead), Van der Woude (A.Z. '67) en Rijsbergen (Roodenburg). behandeling te kunnen Volgens de P.S.P.-er v. d. Spek moe ten de staatkundige verhoudingen in Indo-China genormaliseerd worden om een bijdrage te kunnen leveren tot het oplossen van het Vietnamese probleem. Erkenning van Noord-Vietnam behoort tot deze normalisering. Voor wat de D.D.R. betreft meende de heer v. d. Spek, dat een erkenning hier van de ontspanning in Europa kan be vorderen. Ook mr. v. d. Stoel verdedig de dit standpunt, maar ging niet zover om de motie mede te ondertekenen. Caballero heeft startgeld voor Tour al gestort (Van onze sportredactie) BERG EN TERBLIJT. Cabal lero werkt naarstig aan zijn voor- obereidingen voor de Tour de zoals Zweden reeds gedaan heeft 'en "Ffaficë? "Gisteren deelde manager Frans van den Enden mee, dat hij reeds het bedrag van 20.000 francs (15.000 gulden) startgeld heeft gestort. Resultaten van koersen Hilversum Graaf Callant m: Q. Glsalda (J. Wa- ie van Llktor, 3. Ger- malne. Toto: winr YVapltiprlJs over J. Oostlng) 11,26,7, Varaanpr(js over 2000 ni: 1. Gehade Holland ia (H. J. Pools) 4.26.4, 2. Frieda Zele W. 3. Edel Hollandla. Toto: winn. 2.20. pl. 1.10, 1.80, 1.40, kopp. 4.50, cov. 8.90, trio 144,50. van Quick. Toto: winn. 3j10, pl. 1.20. 0.60. 1.20. kopp. 8.70. cov. 5.60. Yakprüs over 2020 m: 1. French Mac (J. Wa genaar Jr) 1.26,2, 2. Fantasie. 3. Fablana H. Toto: winn. ^1.90, pl. 1.40, 4.70, 2.60, kopp. 7.80, mpioenschap^IV 2020 m: Buitenlandse Zaken in Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN Nederland zal zich blijven verzetten tegen alle pogingen van de Franse president De Gaulle, om West-Europa los te weken uit de NAVO, om de EEG om te bouwen tot een soort Europese vrijhandelszone en om een Earopese bestuursraad van vier grote landen te vormen: Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Italië. De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag al legen de plannen van De Gaullc uitgesproken, de regering zal zich ertegen blijven Alleen integratie is het behoud van Europa, aldus de verschillende Kamer fracties tijdens de debatten over Buiten landse Zaken. In tegenstelling tot de op vattingen van De Gaulle moeten de an dere landen alles in het werk stellen om tot een zo groot mogelijke samenwerking te komen tussen alle democratische Euro pese landen. „Samenwerking zo mogelijk met Frankrijk, zo nodig zonder Frank rijk", aldus formuleerde de socialistische woordvoerder mr. M. van der Stoel het standpunt van de P.v.d.A. Mr. d. Stoel deelde de vrees van velen in Europa, dat losweken van West-Europa uit de NAVO catastrofale gevolgen kan hebben. De liberale factievoorzitter mr. E. Toxo- peus stelde daarbij vast, dat president De Gaulle duidelijk de baas wil spelen in Europa, waarbij volgens mr. C. A. Bos van de C.H.U. Amerika de Franse poli tiek dreigt te gaan zien als de Europese politiek. De Amerikaanse nieuwsbronnen besteden voortdurend aandacht aan de Franse politiek, waarbij nauwelijks aan dacht aan andere Europese landen be steed wordt. Mr. Bos vreesde overigens dat het in de E.E.G. nu buigen of barsten wordt. Duidelijk is echter, dat, aldus dr. W. Schuyt van de K.V.P., de E.E.G. het fundament is van de verdere Europese samenwerking en de Europese eenheid nooit bereikt kan worden zonder Enge- Drie leden brachten het bezoek van ko ningin Juliana aan Ethiopië ter sprake. Drs. Aarden (P.P.R.) vroeg zich af of het verstandig is op de oude wijze voort te gaan met staatsbezoeken, zonder dat de aard van het bewind van het land in kwestie in overweging wordt genomen. Hij verzocht minister Luns te overwegen of op andere wijze dan door staatsbezoe ken contacten met vreemde mogendheden kunnen worden gelegd en zei, evenals de P.S.P.'er Van der Spek,, aan te nemen dat de minister verantwoordelijkheid aan vaardde voor uitspraken van de koningin. Ontwikkelingshulp Mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D '66) be pleitte een permanente evaluatie van ontwikkelingshulp, het verstrekken van hulp aan Suriname en de Antillen niet uitsluitend volgens het criterium van het statuut van het koninkrijk, maar volgens de criteria die ook voor andere landen gelden en een onderzoek van de wereld bank naar de bestedingsmogelijkheden in deze twee delen van het koninkrijk. A. G. van der Spek (P.S.P.) verklaarde, gezien het streven om de voor ontwikke lingshulp beschikbare bedragen tot twee procent van het nationale inkomen te verhogen; dat de aard van de hulp be langrijker is dan de grootte van het be drag. ZWOLLE De KNVB heeft de Sn Zwolle wonende heer J. W. van Marle, vlce-voorzitter van de KNVB, aangewe zen oin te bemiddelen bij de fusiebe spreking tussen de tweede- dlvlsever- enigingen PEC en Zwolsche Boys. De heer van Marle wil nog deze week contact opnemen met de besturen van PEC en Zwolsche Boys, met het doel voor volgende week een gezamenlijke bijeenkomst te beleggen met vertegen woordigers van de gemeente Zwolle, die het initiatief tot de fusiebespreking heeft genomen. De heer Van Marle wacht alleen nog op een gewaarmerkt accountantsrapport van Zwolsche Boys. Een dergelijk rap port heeft hij van PEC reeds ontvan- Van den Enden: „Het is nog lang niet zeker welke Nederlandse ploeg aan de Tour zal deelnemen. Misschien komen er wel twee Nederlandse ploegen. De beslissing ligt bij de organisatoren. Ik weet dat we evenveel kans hebben als Willem II. Alles zal afhangen van onze prestaties vóór de Tour. Mochten we echter niet starten, dan is dat echt geen ramp. We wachten dan nog een jaar. We hebben er echt niets aan als we de Tour rijden en niet mee kunnen komen. Dat betekent alleen maar een anti reclame voor ons". Manager Frans van den Enden deed zijn mededelingen in hotel Lamerichs in Berg en Terblijt, waar de Caballero- ploeg gisteren arriveerde voor een re traite van enkele dagen. Dit als voorbe reiding op het wielerseizoen in het alge meen en op de openingsklassieker „De Omloop van het Volk" van zaterdag in (Van t verslaggevers) AMSTERDAM Ook de toeristische industrie in ons land moet leren, dat de kost voor de baat uitgaat en dat er voor de bevordering van het toerisme naar Nederland in de toekomst miljoe nen op tafel zullen moeten komen. Tot nu toe heeft de overheid dit werk vla de algemene Nederlandse hereniging voor vreemdelingenverkeer (ANVV) voor 90 procent gesubsidieert. Bedroeg deze subsidie in 1968 zes miljoen gulden, in 1969 is hiervoor een bedrag van vijf miljoen gulden beschikbaar. Dit deelde staatssecretaris drs. L. J. M. van Son dinsdagmiddag in Amster dam mede op een bijeenkomst waar de in december j.l. opgerichte Stichting Ne derlands Nationaal Bureau voor toeris me enig inzicht gaf in haar toekomst plannen. De stichting is opgericht, opdat Neder land zich slagvaardig op de toeristische markt zal kunnen inzetten en mede om dat op dit gebied de concurrentie steeds groter wordt en het toerisme zich in de zeventiger jaren zal verveelvoudigen. Daarnaast zal de nieuwe stichting het binnenlands toerisme gaan stimuleren. Ook zal de stichting trachten meer be langstellenden naar Nederland te trek ken buiten het Verkerk tweede op 5000 meter DRAMMEN Tijdens internationale schaatswedstrijden in de Noorse plaats Drammen is Kees Verkerk op de vijf duizend meter achter Goeran Ciaesson op de tweede plaats geëindigd. De Zweed Het een tijd van 7.41.9 voor zich afdruk ken en Verkerk kwam tot 7.52.2. Magne Thomassen, die de laatste tijd op de langere afstanden een aantal goe de prestaties heeft geleverd, werd der de in 7.47.1. Op de 500 meter was de Zweedse meestersprinter Hasse Boerjas ongenaakbaar. Hij reed de sprint in 40.8 en was daarmede 1,1 seconde sneller dan Thomassen, die tweede werd. Ver kerk werd op deze afstand negende in 42,5. Favoriet voor titel 47/1 (in Noordwijk): Hans Vultink VOORHOUT Aan het eind van de Jacoba van Beierenweg In Voorhout staat op een groot, witgeschilderd café in nog nau welijks te lezen letters „Eigen- zorg", maar men kent het eta blissement beter als ,,'t Soldaat je". Een raambiljet met de na men van deelnemers aan een pentathiontoernooi verraadt, dat biljarten daar de favoriete sport is. Een jonge, goedlachse kaste leinsvrouw staat achter de bar. Een trekbak, t.v„ juke-box, een kooi met vogeltjes, tafeltjes en stoeltjes en twee biljarts, die met hun groene lakens fel af steken tegen de blauwe vloerbe dekking. vormen het interieur. Enige PTT'ers leggen een kaartje en een chauffeur consumeert een boterham met leverworst. Aan de bar „de baas": Joop Rodenburg, een dertiger met figuur van een kastelein, die zeker nog niet lang in het vak zit. Joop Roodenburg is dan ook al zo'n kleine zeven jaar een van Nederlands topbiljarters. In vijf spelsoorten komt hij uit in de ereklasse: in het band stoten, In het libre en in de ka- derspelen 47/1, 47/2 on 71/2. Op Joop Roodenburg heeft het dis trict „De Bollenstreek" van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond deels haar hoop op het sla gen van het kampioenschap van Nederland ereklasse anker ka der 47/1 gevestigd. Die titelstrijd wordt van 27 februari tot en met 2 maart in de bioscoopzaal van het X dwijkae hotel Royal ge- Heok^ohoMa, Tint Wijnen. Man» Joop Roodenburg altijd non verwarmd biljart Vultink, Joop Roodenburg, Jean Bessems, Lambert van Leur, Bert van Nijnatten en Hans Sund- quest zullen een gooi doen naar de titel en afvaardiging naar het Europees kampioenschap, dat van 8 tot en met 11 mei ln de Olym- piahal in Maassluis wordt gehou- Het jubilerende districtsbestuui hoopt op een hoge klassering van het enige lid, dat in de top van de Nederlandse biljartsport mee draait. Joop Roodenburg zelf zegt daarover: „Dat is niet redelijk Er zijn maar drie reële kansheb bers: Scholte, Wijnen en Vultink Ieder die daar tussen kan drin gen, is een verrassing. Er wordt hier in de streek wel gezegd „Joop, nu krijg je je kans", maai ik stel me daar niet al te ver Henk Scholte, de 36-jarige Eind- hovenaar, die aU vierentwintig keer kampioen van Nederland in de diverse spelsoorten is geweest, bovendien vijfmaal Europees kampioen en houder van divefse wereld- en Europese records, heeft, onlangs geklaagd, dat de klad zit in de Nederlandse bil jartsport. De belangstelling zou teruglopen. Scholte was o.m. tot die conclusie gekomen omdat hij minder vaak voor demonstraties werd gevraagd. Soort reclame Joop Roodenburg: „Dat is onzin. De KNBB groeit nog steeds. Waar Henk Scholte wel gelijk in heeft, is dat dt publiciteit enorm terugloopt Tegenwoordig komt het voor. dat van grote wedstrij den alleen de ultelagen gepubli ceerd worden. Dat is eigenlijk pas sinds de dood van de KNBB- adminlstrateur en biljartjourna list Joop van der Hoek. Die was altijd het middelpunt van de journalisten. Topbiljarters vinden liet niet leuk enige tijd in touw publiciteit Het is ook een soort reclame voor ze. Ze zitten bijna allemaal in het horecabedrijf. En wat die demonstraties betreft Henk Scholte heeft daarvan al tijd in hoofdzaak moeten leven, maar vergeet dat de mensen on derhand uitgekeken zijn op de monstraties. Hoogstens voor een Marty en een Ceulemans willen /.e nog wel komen". Joop Roodenburg heeft hard ge traind om aan de top te komen Tegenwoordig kan hij niet meer zo vaak de fut opbrengen naai de boven het café gelegen bil- jartkamer te gaan, waar een im mer verwarmd groot-biljart op hem wacht. Vijftig dagen Joop Roodenburg: „Ik heb me verleden week moeten dwingen om aan het pentathiontoernooi in Rotterdam mee te doen." L'.termate veel trainen doet hij dus niet. Toch is hij ten minste vijftig hele dagen per jaar aan het biljarten kwijt. Maar uitzen ding naar het buitenland am bieert hij niet. Joop Roodenburg: „Stel. dat lk word uitgezonden naar het Euro pees kampioenschap pentathlon, dan ben lk aeker elf dagen van Hans Sundquest tweede westelijke vertegenwoordiger huis. Dat gaat niet. Je moet je tóch ook in je bedrijf laten zien. Je kunt wel zeggen: „Die klan ten komen toch wel", maar als je te veel weg bent, dan zeggen ze: „Wat is dat voor een rare Joop Roodenburg geeft on danks dat het pas een maand officieel ls toegestaan al jaren blljartles. Er aan overhouden doet hij niet, want hij rekent voor dat de biljartsport hem zo'n 3000 gulden per jaar kost. „Ik kan toch moeilijk de prijzen in mijn café omhoog gooien als ik naar een of ander toernooi ben". Meer nodig Kadrist Joop Roodenburg is café houder. Wat denkt hij van het jeugdbiljarten dat bij voorkeur in lokaliteiten wordt gespeeld waar geen spiritualiën worden geschonken? .Er zijn altijd jonge, talentvolle biljarters geweest, maar ar ia meer voor nodig om aan de top te komen. Je moet vooral finan cieel sterk in je schoenen staan. Als je niet in-het horecabedrijf zit, waar moet je dan trainen? In het café. En als je getrouwd bent, valt dat echt niet mee. Welke vrouw ziet haar man graag iedere avond naar het café gaan om een paar uurtjes te trainen? Nee, de topbiljarters zullen wel altijd uit het horeca bedrijf komen. Een coming man in de Neder landse biljartsport is de Limbur ger Jean Bessems. Ziet Joop Roodneburg in hem een kansheb ber voor Noordwijk? „Die Lim burgers lopen met hem weg. Maar voor mij moet hij het nog waar maken". Ziet Joop Roodenburg zichzelf als een kanshebber? Hij zegt toe zijn best te zullen doen. Voor de titel tipt hij zijn vriend Hans Vultink. Bil- jartiminnend „De Bollen streek" en ver daarbuiten kan een interessante strijd tegemoet zien in Royal ia Noordwijk. JAN LEUMI

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11