Rijnsburg blijvende wil na feestweek band met Israël Chauffeur zat tijdens rustig een boekje te de rit lezen PSP-er Amptmeijer pleitte voor inspraak leerlingen it schoolbestuur Anton Will van Zoelen brengt Pignicsky danig in het nauw AUTOSHOW ZONDER WEERGA Betaling abonnementsgeld per giro I DINSDAG 25 FEBRUARI 1969 DE. LEIDSE COURANT LEIDSE RAAD VERG/DERDE Amendementen vonden (noj) niet voldoende steun De Leidse raad heeft gisteravond een niet te zware agenda behandelen gehad. Enkele moeilijkheden deden zich voor bij het voorstel en W. lot het vaststellen van een aantal verordeningen, zoals die op Reinbrandt- en Louise de Coligny-seholengemeenschappen. Er heerste ojeen gegeven ogenblik zelfs een complete verwarring rond enkele amendemten van de heer Amptmeijer (PSP), die meer inspraak van de leerlinge)'" het school bestuur wenste. Wethouder Sanncs trachtte de boot af te holen en formu leerde een tegen-amendement. De raad wist op de duur niefnccr, waarover gestemd moest worden en achter de tafel van lï. en t\rd ijverig aan wet-studie gedaan, omdat de heer Amptmeijer nog iets wildeeggen, ofschoon hij zijn dupliek al gehad had. Hij kreeg nog eenmaal van'c burgemeester het woord. Tenslotte werden de verordeningen vastgestelf'en kon gestemd worden over het voorstel van de heer Amptmeijer om v" amendementen in pre-advies te nemen. De stemmen staakten (19 tege 19), zodat over drie weken de raad nog eens een beslissing mag nemen ACTIEF IN BESTUUR bouw zonder lift.Vi vroeg de wet- Het was voor de heer Amptmeijer houder of het to< niet mogelijk zou een principieel punt, dat er bij ver- zijn een lift aai le brengen, mede ordening over de leerlingen wordt gezien het .zielflransport, waarop beslist (zoals art. 4 bepaalt over het door zijn fracth3' eerder gewezen verwijderen van leerlingen bij wan- was. gedrag of wegens andere redenen) door andere groepen, die een eigen GEEN LIFT rol hebben. Juist in deze tijd komt naar voren, dat de leerling er niet alleen is om passief kennis op te nemen, aldus de heer Amptmeijer. „Democratie is alleen te leren door de jeugd te laten participeren en actief te laten deelnemen aan het besturen van een schopl", In deze mogelijkheid moeten de verordenin gen voorzien. De heer Amptmeijer vroeg in zijn amendementen daarom bepalingen die ten doel hebben, rech ten te verlenen aan een leerlingen- vergadering. De heer Gransch (PvdA) kon deze zienswijze onderschrijven. Wethouder Sannes was er niet van overtuigd, dat het opvoeden tot staats burger gebaat is bij het opnemen van bepaalde aftikelen in de verordening: „hoever zal je moeten gaan met deze dingen?", vroeg hij zich af. Hier en daar wordt zelfs inspraak verlangd bij lerarenbenoemingen en scholieren In zijn anioord zei wethouder Piena, dat de6 flats een onderdeel uitmaken var^e bestaande uitbrei- dingsplannenjvaarmee de raad een paar jaar gq*en akkoord is gegaan. Aan het ontkken van liften in deze etagebouw niets meer te ver anderen. Hijafe geen kans, er nog een lift in te legen. Van de voor Nederlandse Ge meenten zij de financieringsmiddelen verkregen m. voor het slopen van panden efaanleg van een parkeer terrein aan de Pieterskerkgracht, casu het voormalige MSG-gebouw. „Worden de panden Lokhorststraat 18, 20 en 22 nu tóch gesloopt?", wilde de heer Amptmeijer weten. Wethouder Harmsen verzekerde hem, dat dit niet het geval zou zijn. Voor bepaling van de Lokhorstslraalpanden zal worden gezorgd, zodat deze huizen niet zullen instorten. De invloed van de BTW op de gas- en elektriciteitsverordeningen vormdg het sluitstuk van de vergadering. Me vrouw v. d. Blom wilde in Deh Haag een protest laten klinken tegen deze nieuwe aanslag op dé portemonnee van de kleingebruikers. De heer Dc Wilde vroeg of in de nieuwe ver ordening de prijzen verhoogd zijn. Wethouder Harmsen antwoordde, dat er geen tarieven zijn verhoogd: het gaat hier om een aanpassing aan de nieuwe wet. BENOEMINGEN Door de raad werden' gisteravond nog enkele commissieleden benoemd. Als lid van de Markt- en Havendienst commissie werd benoemd de heer Van Dee (vac. Van der Vliet), die ook zit ting kreeg in de commissie voor de Reinigings- en Ontsmettingsdienst (va cature Kret). De heer De Kier werd benoemd in de commissie voor Sport en Jeugdzaken (vac. Van der Vliet) en de heer Kret in de commissie Verkeer (vac. Van der Vliet). De heer Zunderman werd benoemd als lid van de Recreatieraad (vac. Van der Vliet). Als leden van de Raad van Bestuur van de Stichting tot exploitatie van Bejaardencentra werden benoemd me vrouw M. Stolp-van Ommen eh de heer D. van Eek. Alle overige agenda punten waren harhèrstukken. ZOETERWOUDE In de Zoeterwoudse parochie van St. Jans Onthoofding en H. Kruisverheffing wordt in het kader van de voorbereiding op het Paasfeest een bijzondere vorm van bezinning op de grote christelijke waarden gehouden. Het is bovendien een kritische beschouwing op de eigen prak tische houding. Tijdens de.H..H. Missen in hef weekend wordt iloór deken" A. Lamot en pater i M. v. Eijk beurtelings in de Sint Jan en in de kapel gepreekt over de Twaalf Artikelen van het Geloof aan de hand van de Nieuwe Katechismus. Tevoren is de stof van de preek besproken met een groepje daartoe uitgenodigde parochia- i nen. Op de maandagavonden bestaat er in het Don Boscohuis gelegenheid rond 'de' behandelde stof vragen te stellen en van gedachten te wisselen. Om deze ge- I dachtenwisseling te bevorderen zijn er J na de H. H. Missen stencils verkrijgbaar, waarop de behandelde stof staat aan gegeven en enkele vragen daarover. Omdat de preken gehouden tijdens zondagse diensten kort moeten zijn valt de nadruk op de gemeenschapsavonden. Een ieder is vanavond op de eerste Hiervan in het Don Boscohuis om 8 uur vdn harte welkom. „SANCTA LUCIA" Nadat vorige week dinsdag de repetitie j kwam te vervallen worden de leden van I de R.K. Gemengde Zangvereniging „Sancta Lucia" morgenavond weer op de gewone tijd verwacht. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Van vrijdag 21 febr. t/m^donderdag 27 febr.: Geopend voor spoedeisende ge vallen: Doeza Apotheek, Doezastraat 21, tel. 21313. Na in het weekeinde Scylla voor het toernooi om de Messecup door een 81 zege te hebben uitgeschakeld en in Am sterdam Hunter '25 met 90 te hebben overklast was het Hongaarse Spartacus Boedapest gisteravond in het Noordwijk- se jeugdcentrum De Rank. Het Neder landse jeudteam was daar de tegenstan der. In feite was het het reserveteam van Scylla. Alleen Scyllaspeler Anton Will van Zoelen is opgenomen in het na tionale team. Aangezien de beide andere jeugdspelers niet beschikbaar waren werd Anton Will geflankeerd door zijn club- en teamgenoten Ed Fallaux en Pe- i Schit Het is in Noordwijk een leuke trai- ningsavond geworden. De Hongaren spanden zich meestal niet noemenswaar dig in. Toch wonnen zij alle partyen, al was het niet altijd even overtuigend. Zij moesten soms echt wel die laconieke houding laten varen, zoals Laszlo Pig nicsky tegen Anton Will van Zoelen. De 15-jarige jeugdkampioen van Nederland veroverde winst in de tweede game, waardoor een derde game noodzakelijk werd. De frele Leidenaar vuurde de bal len hard op de Hongaar af. Pignicsky wankelde onder het geweld, retourneer de lang niet zo zuiver als zaterdag in de Militaire Sporthal en een sensatie Lidse „St. Adelbert" is niet meer ji ha: laalste vergadering, gisteren j 4 „Klei Minerva" gehouden, heeft de lerarenvergaderingen hij te Leidse Jeling \an de Adelbert-vereni- wonen: „dit gaat me toch wel wat I**®? over te K3*" naar de al te ver". Haagsefdeling. OVERLEGORGAAN De heer Sannes zag meer in een overlegorgaan voor het leggen vai\ contacten tussen rector en docenten met de leerlingen. Misschien is een reglement op te stellen voor het school- parlement tot toetsing van de ver houdingen. Dat er een goed contact nodig is tussen schoolbestuur en leer lingen vond de wethouder vanzelf sprekend. Op zijn voorstel werden de verordeningen door de raad aange nomen. De amendementen van de heer Amptmeijer zullen, zoals in de aanhef vermeld, in de volgende vergadering weer ter sprake komen. In de oom missie van onderwijs kunnen enkele detailpunten, waarover door enige raadsleden werd gesproken, nog eens nader worden bekeken. Op i slot-bijeenkomst. die onder voorzi'rschap stond van drs. G. J. Ber gen, vren elf leden aanwezig, terwijl 14 ien schriftelijk zich akkoord had den vklaard met de opheffing. Res in de vorige vergadering was het j" tot opheffing te berde gebracht an van Kessel gevv. kampioen district liljarten libre 2e klas i Kessel uit Ter Aar, die eerst hnpioen werd van het district biljarten i e tweede klas, moest in Gouda spe- het gewestelijk kampioenschap »en de andere districtskampioenën. -.Tin: de -eerste partij wist hjj te winpen in Van Hulst uit Delft, de party Bij het begin van de vegadering «gen Van Maren uit Dordrecht eindigde werd het nieuw benoemde raadslid veneens in winst, vervolgens moesten voor de Prot. Chr. fractie, de heerban Kempen uit Schiedam en Van Vos- N. van Dee, beëdigd en geïnstalleerdnems uit Rotterdam het onderspit del- in verband met de slinkende belangstel ling. Een aantal leden gaf de wens te ken nen over te gaan naar de Haagse af deling. Alvorens tot ontbinding der afdeling werd besloten, heeft de voorzitter de belangrijke taak in herinnering gebracht, die de St.-Adelbertvereniging in het ka tholiek verenigingsleven heeft vervuld. Namens de leden heeft mr. J. M. M. Koeken het bestuur dank gebracht voor diens veeljarige toewijding. Besloten werd een eventueel batig sal do ter beschikking te stellen van het fonds „Eigen Huis" van de Studenten vereniging „Sanctus Augustinus". REEDS BELANGSTELLING VOOR UITWISSELING De heer Y. Yanny van de Ambassaderaad van Israël, zal maandag 3 maart in het gemeentehuis van Rijnsburg officieel de Israëlweek ALKEMADE openen. Deze week wordt gehouden tot en met 9 maart en is geenszins bedoeld als een zuiver plaatselijke aangelegenheid. Het comité Israël- VoOI* OpboilW r.k. kerk week verwacht dat niet alleen Rijnsburgers, maar ook belangstellenden uit de wijde omgeving zich willen laten informeren over het land en volk Te Oude Wetering van Israël. Het raadhuis in Rijnsburg zal tijdens deze week het centrum zijn van de aktiviteiten. INSTALLATIE Veel prijzen voor yeej medewerking bazar aangeboden aan Israël-week Zoals bekend, wordt De PSP-fraetie en mevr. v. d. Blom-ven. Maar Luybrephts uit Gouda temde zondag 2 maart in de veilinghallen te Vijlbrief (CPN) stemden tegen be-Van Kessel. waarna hij zijn spelwoede schikbaarstelling van een krediet varkon koelen op Van Tol uit de Bollen- 22.500 gulden voor het inrichten va> streek. i noodbestuurspost in een stadhui: kelder (Civiele Verdediging). Bij h< voorstel tot het verlenen van subsidi' in de restauratiekosten van een aanl panden vroeg de heer Gransch wtf de restauratienota blijft. Wethouc" Piena antwoordde, dat men er dit Met de bouw van 36 galerijflats, et in de ouderbouw 15 garagers en *n kantoorruimte aan de Turkooislaain het Morskwartier zei mevr. Kerig- Simons (PvdA) erg blij te zijn, *ar „het gaat hier weer om etageboi vier lagen zonder liften uent onze bezwaren hiertegen". Zij te hopen, dat dit nu het laatste vfstel in deze bouwwijze zal zijn. Sprdster was overigens content niet de inleg van c.v. ook in de doucheruinv De. heer De Wilde (KVP) dele de mening van mevr. Kerling inite de ÏSITAIR Voor de finale hadden Jan van Kessel en Hogervorst uit Den Haag, beiden twaalf matchpunten. Deze partij vroeg veel van de zenuwen van beide spelers, na 37 beurten was de stand 122 tegen 128. Maar Van Kessel kreeg de ballen In positie en met een slotserie van 32 maakte hij een eind aan de partij en was Hogervorst verslagen. Jan van Kessel was daarmee kam pioen van het gewest en moet dat gaan vertegenwoordigen bij de landskam pioenschappen in Rotterdam. De eindstand: 1. J. van Kessel, Veen en Rijnstreek 14 1147 224 42 5,12; 2. Hoogervorst, Den Haag 12 1121 263 47 4,26; 3. Van Tol, Bollenstreek 10 1084 248 26 4,37; 4. Vos- sems, Rotterdam 8 1007 199 51 5,06; j 5. Luybrechts, Gouda 8 1156 256 31 4,51; 6. Van Maren. Dordrecht 8 1084 263 26 4,12; 7. Van Hulst. Delft 7 948 252 44: 3.76; 8. Burger, Krimpenerwaard 3 1109 j 288 37 3,85; 9. van Kempen, Schiedam i 2 1044 271 24 3,83. Roelofarendsveen de grote fancy-fair ge houden voor de opbouw van de door brand verwoeste r.-k. kerk te Oude We tering. De succesvolle huis-aan-huis- verkoop van loten bracht tevens aan het licht dat er zowel in ^Roelofarends- veen als Oude Wetering nog mensen zijn die gaarne een prijsje voor de fancy- fair beschikbaar willen stellen. Het is ondoenlijk om hiervoor huis-aan-huis te gaan informeren. Gaarne worden echter prijzen in ontvangst genomen bij de co mité-leden G. J. Koot, Van Wichenlaan 7 te Oude Wetering en J. Bakker, Noordeinde 165, Roelofarendsveen. Vele personen en instanties hebben medewerking toegezegd om deze Israel- week te doen slagen. De organisatoren beschikken over ruim voldoende mate riaal. Ook het consulaat en de ambas sade van Israël werken mee. Als uitgangspunt is gekozen een ten toonstelling in het raadhuis van foto's van Shloinoh Ben David uit Tel-Aviv. Er zijn opnamen bij van 1.40 meter in het vierkant. Het thema is Israël. Daar naast zyn er nog 'n aantal attrackties zo als een Menora met dansende kinderen en een uitbeelding van een sinaasappelplan tage. Door middel van mechaniekjes kan alles bewegen. Er zullen verkoopstands zijn, waar Advertentie in de Stadsgehoorzaal A.S. DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG EN ZONDAG VRIJ ENTREE VAN 10.00 TOT 22.00 UUR vele voorwerpen uit Israël worden aan geboden: Enkele van deze artikelen zijn goud- en zilverwerken, handwerk van koper en ezeltassen geweven door Be- douïnenvrouwen. WlZO-actie De (W)omen Dternational (Z)ionis- ten Organisation, die dit jaar haar vijftigjarig jubileum viert, is met een eigen stand aanwezig. De WIZO heeft in 54 landen vertegenwoordigingen, met In totaal 220.000 leden, waarvan 2000 in ons land. Er is in Rijnsburg zelfs een speciale WlZO-verkoopdag, op 5 maart in „Jeugd- haven" van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur. De WIZO organiseert tal van aktiviteiten om aan geld te komen ten bate van Israëlische organisaties, verenigingen enz., die zich bezig hou den met „moeder en kind". Het Joods Nationaal Fonds zal gele genheid bieden tot boomplanting. Be langstellenden betalen 7,50 en het JNF zorgt er voor dat de boom in Israël wordt geplant. Als bewijs hiervoor wordt een certificaat afgegeven. door het Israëlisch Nationaal Verkeers bureau. Vertoond zullen worden de kleu renfilms „Licht over Jeruzalem" en „Uit een andere wereld". Vrijdagavond 7 maart is voor de jeugd. In „Jeugdhaven", zullen zij „met de neus op de feiten worden gedrukt", een kijk op de hedendaagse toestand in Israël. Het comité Israël-week zou graag zien, dat nu deze week iets blijvends tot stand zou kunnen komen. Gedacht wordt aan de oprichting van een afdeling van het Genootschap Nederland-Israël. Het is gebleken dat hiervoor wel belang stelling is. Lezingen In het kader van dit Genootschap zouden dan ondermeer lezingen gehou den kunnen worden, zodat een bepaal de band met Iraël blijft bestaan. In dit verband is reeds een uitwisse ling overwogen. Een aanvraag heeft men echter moeten afwyzen in verband met de aktiviteiten voor de Israël-week „Maar", aldus voorzitter T. Bakker van het comité, „als er in Rijnsburg meer belangstelling voor is. zal het er zeker nog eens van komen. Nu de verhouding tussen Israël en de buurlanden zo moei- lijk ligt, moet er een warme vriend schap merkbaar zyn vanuit Nederland voor hel volk dat al zolang hunkert naar vrede. Zo hopen wjj dat mede door deze Israël-week de belangstelling voor steun aan Israël groot moge zijn." De koop- en kijktentoönstelling in het raadhuis is voor iedereen vry toegan- kelyk van maandag tot en met don derdag van 16 tot 22 uur, vrijdag van 16 tot 18 uur, zaterdag van 14 tot 22 leek op komst. Van Zoelen kon echter de druk niet goed weerstaan. Hij wond zich op bij iedere misser en de veel gro tere ervaring van de Hongaar was ten slotte doorslaggevend: 2119. Ook te gen Szabolcs Marosfi kende Van Zoelen wel degelijk kansen. Weliswaar verloor hij de eerste game met 2112 doch in de volgende game bevond hy zich lang in winnende positie. Zijn slot was echter niet al te sterk. Weer kwamen de zenu wen om de hoek kijken en weer ver dween dat ritme, dat hem naar de zege leek te voeren. Van Zoelen was allesbe halve tevreden over zichzelf. Nydig smeet hy het batje neer en verdween snel van het strijdtoneel. Van Zoelen had echter helemaal geen reden om zo'n dwaze houding aan te ne men. Zyn wekelijkse training omvat per week ongeveer tien uurtjes. De Honga ren komen tot zeven uur training per dag. Het is hun vak en zo'n eervolle ne derlaag van Van Zoelen duidt toch op een groot talent. Van Zoelen staat pas aan het prille begin van zyn carrière. Met Scylla 2 kan hij het volgend seizoen ereklasse gaan spelen, maar het zou eigenlijk beter zijn als hij in de hoofd klasse nog wat meer ervaring kon op doen en een sterker moreel kon opbou- Ook Ed Fallaux en Peter van Schie maakten een goede indruk, maar ook aan hun spel was te zien dat zij niet uitsluitend tafeltennissen, zoals hun Hongaarse tegenstanders. Een nieuw ge zicht in het team van oud-wereldkam- pioen Ferenc Si do was Guttmayer, dui delijk de minste van de Hongaren. Hij nam het op tegen Peter r. Schie. Peter won de eerste game met 21-16, doch moest daarna langzaam maar zeker achteruit. In de tweede game bleef het verlies nog beperkt doch in de slotgame viel er over krachtsverschil niet te dis- 21-11. In „De Rank" waren ook van de par tij de beide eerste teamspelers van Scyl la, Ed van der Berg en Gerard Bakker. Zij namen het op tegen oud-internatio nals Wim Stoop (45 jaar. enkele malen finalist by de Nederlandse kampioen schappen) en Will van Zoelen (52 jaar, zevenmaal kampioen van Nederland, zij het nooit in het enkelspel). Bert v. d. Helm moest verstek laten gaan omdat hij de NTTB-training moest volgen. ZowëlWftn Stoop de enige Nederlan der. die ooit doorgedrongen is tot de laatste zëStMti* bij de wereldkampioen schappen, namelijk in 1953 in Wenen) als Will van Zoelen moesten hun meer dere erkennen in de jongere generatie. Spartacus Boedapest sluit vanavond in Alkmaar het bezoek aan Nederland n] met een wedstrijd tegen Reactie. Programma Het programma dat gedurende de Israël -week wordt afgewerkt omvat ondermeer een filmavond op dinsdag 4 maart in de tuinbouwschool, verzorgd UNIVERSITAIR NIEUWS Geslaagd voor semi-artst. de da- nies M. T. Göpner (Den Hg). M. E. P. Hemelsoet (Oegstgeest)M. A. C. Slee (Den Haag), en de hei» A. Noto- wicz (Den Haag) en P. A. M. Sleijf- fers (Helmond); artsex.. mé- V. E. v. d Berg-Souper (Leiden) en-' heren A. H. M. v. Leeuwen (Den Hén) en F. J. Sjardin (Delft). Sleutels tadwancltochten van „Willen ismnnen" Op zaterdag 22 en zdag 23 maart a s. zullen onder auspici van de Leidse Wandelsportvereniging Willen is Kun nen" de traditionele sitelstadwandel- tochten worden gehoi'" De afstan den bedragen 10. 15 20 km, terwijl voor jeugdige wandel^3 van 8 tot 16 jaar de gelegenheid istaat een par cours ter lengte van *m af te leggen. De start vindt plaatsfanuit de vereni gingszaal in de Mariffijzenslecg (naast „De Overdekte", Haiemmerstraaten de starttijden zijn: gerdag van 13 tot 15 uur en zondag valO tot 12 uur. Evenals in de voöfgaande jaren zal bij het volbrengen o één der tochten (óók de 5 km-tocl de beloning be slaan uit een specftl ontworpen me daille met een sptfiek Leids motief (ditmaal de StadsfmerwerfiDeelne mende groepen, be'a"de uit tenminste 12 personen, kom bovendien nog in aanmerking van e speciale groepsbe- loning. Het inschryfgelbedraagt voor deel nemers tot 16 ja- f 1.25 p. p. en voor alle overige inscljvers f 1,50 p. p. Inschrijfadresse Marcsingel 47. Oos terstraat 11a, Le>n; Eikenlaan 53, Al phen a. d. Rijn. vrts kan op vermelde tijden nog aan 1 start worden inge schreven. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER HAZERSWOUDE JONGETJE GERED DOOR 9-JARIGE Negenjarige Cecilia van Velsen van de Hobbemastraat 25 in de Hazerswoud- se wijk „Zuid" verdient echt nog wel even een pluim op haar hoed geplaatst, ondanks het feit, dat ze zich begin vo rige week al zo flink heeft gedragen. Cecilia zag tot haar gróte schrik op maandag 17 februari dat een 4-jarig zoontje van de familie A. Kamphuis uit de Vincent van Goghstraat 10 in een sloot was terechtgekomen. Zy bedacht zich geen moment, sprong te water en haalde het knaapje uit zyn netelige si tuatie. Aan de wal zorgden helpende handen voor een verdere goede afloop van dit alles. Kampioenschappen tafeltennis in Alkemade De gemeente Alkemade herbergt een groot aantal tafeltennlsliefhebbers, le den van de Roelofarendsveense tafel tennisverenigingen „Sparkler" en „De Treffers" en elubs buiten de gemeente, o.m. „Docos" (Leiden) en RTC (Rijn- saterwoude). Voor hen en ook voor de vele „huiskamer-pingpongers" organi seert „De Treffers" l»y Elstgeest, Sotaweg 36. Roelofarendsveen op Paaszaterdag 5 en 2e Paasdag 7 april de tafeltenniskampioenschappen van Al kemade. Er kan door inwoners van Alkemade in vele enkel- en dubbelklassen worden ingeschreven. In speciale gevallen wor den ook personen van bulten Alkemade toegelaten. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan oud-leden van de tafeltennisverenigingen en verder aan verloofden etc. van tafeltennissers. Bij de volgende personen kan men inschrij ven voor of inlichtingen inwinnen over de wedstryden: Jacco Castelein, Mr. Peeklaan 17, Oude Wetering, tel. 01713- 2434; Kees Onderwater, Westeinde 5a, Roelofarendsveen, tel. 01713-2440; Theo v. d. Meer. Zuideinde 65, Roelofarends veen, tel. 01713-2692. Politie-auto in de kant gedrukt Twee per auto patrouillerende Noord- wijkse politiemannen zagen in de avond van de 28ste oktober jl. op de Zeeweg, dat een 31-jarige barkeeper uit Lisse zich dermate „genoeglijk" met zijn passa giers bezighield, dat hij, hun inziens, niet bij machte was zijn auto naar be horen te besturen. Omdat de barkeeper een stopteken negeerde zetten zij een achtervolging in. Alvorens de overtre der kon worden aangehouden probeerde deze eerst nog niet een zwenking naai links de inhalende politieauto de vrije doorgang te beletten. Omdat na de aan houding een vluchtig onderzoek uitwees, dat de auto van de barkeeper een totaal ondeugdelijke uitlaat bezat, konden de politiemannen in een klap drie proces verbalen opmaken. „Als ik toen hij naar links zwenkte niet krachtig had afgeremd, zou er on- getwyfeld een botsing zijn' ontstaan", zo luidde 'de extra belastende verklaring van de bestuurder van de politieauto. „Ik had privé-moeiiykheden en was die avond mezelf niet. Vandaar, dat ik zo stom handelde", zo luidde verdachtes excuus. Dat de uitlaat niet deugde was hem niet bekend. De officier, mr. J. Wessel. zei in zijn requisitoir o.m„ dat privé-moeilijkheden toch geen reden gaven zich niet „als een heer in het verkeer" te gedragen. Hy laakte verdachtes handelwijze dan ook in hoge mate en eiste ter correctie van een en ander een totale geldboete van f 200.subs. 40 dagen. De kantonrechter zag geen reden tot enige clementie en vonniste derhalve geheel conform. Turks rijbewijs Een 30-jarige Turkse gastarbeider, woonachtig in Katwijk, reed met 'n auto, zonder echter in het bezit te zijn van een geldig Nederlands rijbewijs. Hij kreeg derhalve een proces-verbaal en stond als gevolg hiervan voor de balie „Ik had wel een rijbewys". verklaarde hij in redelijk goed Nederlands. „Ja, maar dit was een Turks rijbewys en dat is hier niet geldig", lichtte de kantonrechter hem nog eens nader in. „Dat wist ik echt niet", verzekerde verdachte het Leidse rechtscollege nog eens nadrukkelijk. Dat had hij trouwens ook aan verbalisant medegedeeld. Mede omdat verdachte mogelijk on wetend waa inzake de ongeldigheid van zijn Turks rybewys, week de officier bij zijn eis van het vaste tarief af (f 100.-» en beperkte hy deze tot f80,- eubw. 18 dagen. „Nog wel wat erg veel", reageerde verdachte prompt. De kantonrechter kwam hen tenslotte in zeer ruime mate tegemoet en von niste met f 50.- subs. 10 dagen. Onverzekerd „Het was een oude auto en hy moest eerst door de verzekeringsexpert ge keurd worden alvorens de verzekerings maatschappij een W.A.-verzekering wil de afsluiten", verklaarde een 20-jarige monteur uit Leiderdorp de reden waar om hij met zijn pas verworven „koopje" onverzekerd rondreed. Dit feit kwam aan 't licht, nadat hij een bocht in dès, Van de Valk Boumanweg verkeerd had „afgerond", waardoor een botsing met een tegenligger ontstond. „U had die keuring, moeten afwach ten en niet alvast onverzekerd moeten gaan rijden", verweet de kantonrechter verdachte op scherpe toon. „Dat lag ook niet in ni'n bedoeling, maar ik had een haastkarwljtje en nam toen maar even de auto", aldus verdachtes bescheid. In zake het foutief afronden van de bocht, kon hij overigens geen redelijke ver klaring geven. In zijn requisitoir legde de officier er de nadruk op. dat verdachte een groot gebrek aan verantwoordeiykheidsgevoel had getoond en hiervoor een gevoelige straf volkomen verdiende. Hy eiste dan ook zowel twee geldboeten van respec tievelijk f75;en f150,«ubs. 46 da gen als de voorwaardelqke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftyd van 2 jaar. Inzake de voorwaardelijke ontzegging vonniste de kantonrechter conform. De geldboeten bepaalde hij op f50.— en f 150,subs. 40 dagen. Veilig verkeer „Hij had eeu boek op het stuur liggen en zat hierin te lezen. Daardoor lette hij absoluut onvoldoende op de weg." Zo luidde een gedeelte uit de verklaring van twee Rijkspolitiemannen, die voor dit feit op Rijksweg 4a proces-verbaal hadden opgemaakt tegen een 43-jarige chauffeur uit Katwijk. „Wij reden, zo zeiden verbalisanten voorts nog, over 'n vrij grote afstand naast hem zonder dat hij het merkte en schrok min of meer op, toen wij voor hem gingen rij den en een stopsignaal gaven." Waar mede zy, aldus het rechtscollege, dui delijk weergaven, dat verdachte inder daad „zeer onvoldoende" op de weg en het verkeer had gelet. Het speet de officier kennelyk. dat verdachte verstek liet gaan en hy deze niet persoonlijk kon vertellen hoe hy over diens begrip voor „veilig verkeer" dacht. Ter correctie eiste hy een boete van f50,suba. 10 dagen. De kantonrechter vond verdachtes han delwijze eveneens zeer afkeurenswaar dig en vonniste by verstek conform. Abonnees die het abonnementsgeld voor de maand MAART I960, gireren verzoeken wij dit vóór 28 februari 1969 te doen. waardoor aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnees die per kwitantie aan de agent betalen, maken wy er op attent dat het abonnementsgeld bij vooruitbetaling moet worden voldaan. Wij ver zoeken U dan ook beleefd de kwitantie zo mogelyk bij de eerste aanbieding te willen voldoen. De abonnementspryzen zyn: per maand4.70 per kwartaal14,10 per kwartaal per post 16,95 Deze pryzen zyn exclusief Incassokosten. AUTOMATISCHE GIRERING Het bespaart U tyd en moeite, indien U automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Giro-dienst laat overschrijven. Op aanvraag zen den wy U gaarne een opdrachtformulier toe. Betaalt U voor Iemand anders, dan verzoeken wy U op het girostrookje het bezorgadres van de courant te willen vermelden. De Leidse Courant - Abonnementen-adm. GIRONUMMER: 10 30 OS

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3