3)a Celcbe (Souftant Britse koninklijke familie bij filmgala The prime of Miss Jean Brodie Politiemacht op de been voor Nixon TROS Achtergrond studenten revoltes PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 25 FEBRUARI 1969 ANTENNE §ggj Dreigementen tegen verdere prijsstijgingen 17AN verschillende kanten is de rege ring de laatste veertien dagen ge waarschuwd, dat ze niet lijdzaam afwachten of na de sprongen var prijspeil sedert 1 januari het betere weer ook misschien herstel van ec meer stabiel peil van de levensondei houdskosten zal meebrengen. Soms gingen de waarschuwingen g< paard met dreigementen. De voorzitte van het NKV heeft al naar het wapen van een kopersstaking gewezen; anderi vakbondsbestuurders noemden 'n nieuw» algemene actie tot loonsverhogingen eer moeilijk te vermijden repercussie, wan neer de overheid er niet in slaagt de prijsstijgingen de kop in te drukken. Nu is een kopersstaking geen dreige ment, dat gemakkelijk kan worden uit gevoerd; wanneer de kopers bereid waren om zich „prijsbewust" te tonen, zouden ze reeds het nodige aan de prijs- stijgingsgolf hebben kunnen doen. Een groot deel van de consumenten heeft door de welvaart der laatste jaren wat meer armslag gekregen en zo zijn het helaas weer de minimumlijders, die nu weer met centen moeten rekenen en die zich daarom wel de moeite moeten nemen van zich „prijsbewust" te tonen. Alleen wanneer hun front uit solida- riteitsoverwegingen sterker wordt ge maakt, kan een kopersstaking tot succes sen leiden. 17EEL dreigender vinden we een toe- nemende onrust aan het loonfront. Hiervan kunnen verschillende acties het gevolg zijn: hogere eisen bij nog lopende of nog te beginnen CAO-onderhande- lingen; druk om gebruik te maken van „openbreekclausules"; op grote schaal acties voor een duurtetoeslag. Deze mogelijkheid stelt het kabinet- De Jong voor grote zorgen. Want veel behoeft er dan niet meer te gebeuren, of de spiraal van lonen en prijzen gaat weer op volle toeren1 draaien. Waarbij juist dan politieke factoren tn de sociaal-economische spanning een hoofdrol zullen gaan spelen: het pleidooi om snel te stoppen met overheidsmaat regelen die directe invloed hebben op het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud (huurverhoging, accijns verhogingen per 1 juli, opkrikken van de BTW op sommige artikelen per 1 januari - ;rlaging maals aangekondigde inkomstenbelasting dan een tactisch hachelijke zaak gaat worden. Terwijl het kabinet-De Jong tot nu toe meer last heeft gehad van de oppositie in de Kamer en deze oppositie zeer tot haar verdriet moest constateren, hoe de publieke opinie tamelijk onge ïnteresseerd bleef bij haar aanvallen op het regeringsbeleid, wordt de prijzen- koorts iets waardoor de burger zich rechtstreeks met dat beleid geconfron teerd ziet. Haarom U alleen x vooral de kleine consument voor de overheid veel moeilijker ge worden dan hij anderhalve maand ge leden nog was. Minister De Block weet, dat hij woens dag bij het prijzendebat op de vinger zal worden gekeken, niet alleen door de consument, die erin geïnteresseerd is hoe de regering, als ze de algemene prijsstop blijft afwijzen, dan met zekere garanties een kentering ten goede in het vooruit zicht zal 'stellen. Ook „de politiek" zal de bewindsman (beter gezegd in hem het kabinet) op de vingers kijken, omdat op dit moment over de band van het prijs de geheel sociaal-economi sche politiek van deze regering wordt gespeeld. Wie het zittende kabinet een behouden nart gunt, moet daarom hopen, dat ïmens de regering woensdag sterk spel geleverd zal worden. Niet zo zeer tegen spel ten opzichte van de oppositie, als •1 spel ten behoeve van de burgers, in dit geval vooral de kleine burgers met inig reservekracht om de gevolgen van de prijsbeweging te kunnen- opvangen. Wat ons betreft mengt de minister president zich persoonlijk ook maar in de discussie. Wat nu op het spel staat, >r het regeringsbeleid en het alge welzijn even belangrijk als de -NAVO-bijdrage, waar omtrent hij terecht ook rechtstreeks tot de burgerij heeft gericht. Proces Hans van Z.-0uwe Nol: voorbeeldig ELEN zullen zich in de afgelopen week, wanneer ze in de kranten la zen, met welk een hoffelijkheid Zeben het proces tegen Va Ouwe Nol geleid heeft, hebben afge vraagd: Moet dat In ieder geval woon wat mr. Van Zeven van deze beide verdachten toeliet. Menig ander recht bank-president zou de verdachten bij de eerste interruptie al de mond hebben gesnoerd. Wij zijn niet anders gewend, en daarom hebben velen zich over de soe pele leiding van mr. Van Zeven verbaasd. Maar de vraag is welke manier de voorkeur verdient: een uiterste coulan ce van de president, die een verdachte op het moment zelf dat de behandeling van de zaak daar aanleiding toe geeft, aan het woord laat, die interrupties van verdachten, getuigen en officier over en weer toelaat, of een uiterst strak sche ma van verhoor, waarin geen plaats is voor interrupties op het levendige mo ment, en waarin iedere poging daartoe aanstond in de kiem wordt gesmoord. Het spreekt eigenlijk vanzelf dat een soepele leiding alleszins de voorkeur verdient Alleen al omdat dan de verdachte alle kansen heeft 't zijne naar voren te bren gen en de mogelijkheid van een „fair trial" het grootste is. We zijn in ons land helaas te zeer ge- tie van een verdachte of getuige, zodrz die niet meer past in het strakke sche ma waarin iedereen zijn beurt moet af wachten. Vaak raakt de verdachte dooi een snauw van de president de kluts kwijt en hij is dan niet meer voldoende op zijn qui vive om alles wat hij op zijn lever had te zeggen. Zo iemand klapt dicht en het gevolg daarvan is dat hij althans het gevoel heeft niet aan zijn trekken te zijn gekomen. Al is het von nis dat zo iemand krijgt in zich nog zo rechtvaardig, hij zal zijn leven lang met de wrevel rondlopen, dat hij bij de be handeling van zijn zaak niet voldoende kansen heeft gehad. Dit laatste kunnen Van z. en Ouwe Nol de Utrechtse rechtbank niet verwij ten. Om de uiterste saepele en hoffelijke leiding van mr. Van Zeben, die de beide verdachten zelden het woord ontnam en hen geen enkele keer heeft afgesnauwd mag dit proces voorbeeldig genoemd wor den. Al stelt een dergelijke leiding hoge eisen aan de persoon van een president, het ware te wensen, dat men zich spoe dig in ons land erover ging verbazen als het anders gebeurde, niet alleen in de sensationele zaken, die veel belang stelling trekken, maar ook en vooral in de dagelijkse zittingen van rechtbank, politierechter en kantonrechter, waar on ze gewone pekel-zonden voor het hekje Boekenbalversiering: smakeloos en krenkend TVE VARA-televtele heeft gieteravond ln de tien minuten die overschoten na de film „Het congres danst", dierbare herinnering aan betere tijden, een brutaal schokeffect ondernomen door Nederland te laten zien in welke sfeer vrijdagavond ln het Stedelijk Museum van Amsterdam het vaderlandse boekenfbal zal dansen. In een loode in vyibulzen schildert een pe- leton artiesten onder aanvoering van Met ten Koornstra een „palet du pape" bijeen. Een blijkbaar als grappig of mogelijk zelfs cultureel bedoelde onderneming, die zich uiterst uitsluitend door grove smakeloos heid onderscheidt. Natuurlijk: het is mode can tegen de Paus aan te trappen, en de commissie voor de propaganda van het boek van de Vereniging tot Bevordering van de Be langen des Boekhandels kan hebben ge dacht zich aan een „pauselijk" onderwerp geen buil te zullen vallen. In feite kan zij ook niet verantwoordelijk worden gesteld voor de misselijke reportage die de VARA aan de zaak wijdde, compleet met film opnamen van Paus Pauüus, een confron tatie die mogelijk bij het boekenbal zelf achterwege zal blijven. Desalniettemin achtten wij de hele zaak ook een misgreep van de boekhandelsver eniging: een grote bevolkingsgroep be hoeft zich nog niet in haar gevoelens te laten krenken, omdat commerciële belan gen zonodig een boekenbal voor een groepje uitverkorenen vragen. Wat Koornstra en zijn schildersbent op het doek willen werpen is hun zaak, maar al6 dit onder de vlag van de vereni ging geschiert, betekent dit voor ons het einde van de boekenweek als natio naal aanvaardbaar evenement. Demonstranten honds toegetakeld N Eindhoven zijn een aantal roodbonte Jongelieden nogal honds toegetakeld zij tegen Philips demonstreerden op de heren vonden dat Philips in Grieken land geen nieuwe fabriek mag openen, zolang de kolonels daar regeren. den. De opwinding is toch de oude heer Philips, althans zijn stand beeld. in het spel werd betrokken. Ook dat is begrijpelijk, maar minder verklaar baar is dat de politie zich mede laat op winden en de honden laat meespelen. Het is daarom maar goed dat burgemeester Witte heeft aangekondigd, dat hij ten snelste een verklaring zal geven. KANDIDATEN VASTGESTELD „Oliver" maakt kans op elf Oscars HOLLYWOOD (Reuter) Voor de jaarlijkse Oscar-uitreiking op filmgebied vormen ditmaal de grote musicals en de genen die daarin optreden, de grote kanshebbers. Zo blijkt nit de lijst van kandidaten die de acteur Gregory Peck gisteren als voorzitter van de betrokken filmacademie te Hollywood heeft be kend gemaakt. De Britse film „Oliver" is voorgedragen voor elf onderschei dingen, gevolgd door „Funny girl" Voor de beste acteur gaat de strijd tussen Alan Arkin in „The heart is a lonely hunter", Alan Bates in „The Robertson in „Charly". Voor de bes te vrouwelijke hoofdrol zijn Katherine Hepburn („The lion in winter"), Patricia Neal („The subject was roses"), Vanes sa Redgrave („Isadora"), Barbara Strei sand („Funny girl") en Joanne Wood ward („Rachel, Rachel") de gegadigden. i het j die wel om deze voorstelling iets feestelijks te geven. In Engeland is dat anders. Daar is de jaarlijkse Royal Performance een soort instituut, een feest op zichzelf waar tientallen a de présens •eldfaai uitgrc de Dit elf films kandid; meteen af omdat ze de koninklijke fami lie alleen maar zouden afschrikken ooit nog een filmvoorstelling bjj te wonen. Na strenge selectie de voorgaande jaren waren het „Zeffirelli's „De getemde feeks" en „Romeo en Julia" werd de „Prime of Miss Jean Brodie" met Maggie Smith en Robert Stephens, geregisseerd door Ronald Meame uitverkoren. De Royal Performance met de onaf scheidelijke doedelzakken van het eerste bataljon Scottisch Guards is inderdaad de de koninklijke familie, vertegenwoor- digd door koninginmoeder Elizabeth, j prinses Margriet met een in de filmbusi- ness hevig geïnteresserde Lord Snowdon, prinses Alexandra en haar broer prins Michael van Kent. j Men ging een beetje achterlopen op het tot dat moment strikt gevolgde tijdsche ma. omdat de koninklijke familie zioh uitgebreid onderhield met tal van Britse I fiLmofficials. Tien minuten later dan was aangekondigd zette het door Malcolm Cockyer gedirigeerde orkest, gesteund door de staatstrompetters van de Life- Guards het volkslied in en kon de voor stelling beginnen met een overweldigende Cox een tóneelpresehfatié subtance" gebracht. Een vrij steriele ten tonele gevoerde parade van steiyen, met uitzondering van Ron Moody, die in Fa- ginkostuum de zaal probeerde mee te krijgen met het liedje „You got to pick a uae do puo)s ja jbbjm -..oacj jo qajpod dikke 1000 Londenaren zelf hebben mo gen meemaken. Anderhalf uur voor de aanvang had zich al een groot aantal kijk- lustigen voor het deftige „Odeon" op goed te kunm Spaanse Ava Gardner Ze werden niet teleurgesteld. Nadat de mindere goden geruisloos waren binnen geloodst onder het motto „op het geslo ten tv-circuit kunt u zien wat er alle maal in de hal gebeurt", kwamen de echte sterren binnen. Van een zeer Spaans geklede Ava Gardner veel ouder ge worden, maar nog steeds betoverend mooi en met een luid applaus begroet tot een onbekende Zweedse Fanny Hill, Dia na Kjaer, die vertelde dat ze twee uur over haar kapsel had gedaan, 'n Medusa- make up, dat op rode spaghetti leek. Sir Michael Redgrave was er. evenals Rex Harrison, de „Forsyte" - Irene. Nyree Dawn Porter, t.v.-„Saint" Roger Moore en„Uncle's-Napoleon ..Solo, Robert Vaughn (nu met baard). Onherkenbare Ron Moody Als buitenstaanders: Melina Mercouri in een toilet dat zulke lange mouwen had, dat het wel op sliertasperges leek; een Peter Sellers, geen moment serieus en Ron Moody, bijna onherkenbaar zonder zijn Fagin-make up en zonder zijn onaf scheidelijke pijp. Direct betrokken bij de film: Robert Stephens met zijn echtgenote Maggie Smith bijna niet gekomen omdat zij in haar negende maand is het jeugd- talent Pamela Franklin, regisseur Ronald Meame en de componist Rod MacKuen, die met schorre stem aankondigde dat hij een gedicht aan de Britse koningin moe der zou opdragen terwijl hij bovendien de woorden zou zirrgen bij het thema dat toch r pitaal aan wereldberoemde i lijk op het toneel. Naakt werd geknipt De film ..The prime of Miss Jean Bro die" was zoals zo vaak bij een Royal Performance, een zeer Engelse aangele genheid. Voortreffelijk geacteerd Mag gie Smith kreeg van dit vrij stijve publiek een open doekje voor haar woedescene met Celia Johnson maar misschien iets te plaatselijk Edingburgh. om een werke lijk kassucces over heel de wereld te wor- Maggie Smith speelt er een vrijgevoch ten onderwijzeres van een meisjeskost school in, anno 1932, die zich tenslotte ven-aden weet door haar toegewijde pu pillen. Beginnend als een comedie. met scherpe dialogen zwenkte de filtn halver wege over naai- het geven van een tra gisch beeld van een oude vrijster, die dit niet wil bekennen, en bijna hysterisch tracht een leidende figuur te zijn voor haar meisjes, met desastreuze gevolgen. Ten behoeve van de Royal Performance werden ongeveer tien seconden geknipt in een scene waar twee schoolmeisjes in het atelier van een kunstschilder lachen om de afbeelding van een naakte Londense politiemacht Na afloop van de perfect georganiseerde gala-avond een merkwaardig organisatie- foutje en een kleine demonstratie van het gedisciplineerde queuvoimen van het En gelse publiek. Het duurde ruim een half uur eer wij onze jas uit de veel te kleine garderobe hadden teruggekregen. Daarna trok een gezelschap van ongeveer 200 vips in afgehuurde auto's naar Claridges om er het feest nog een dunnetjes met champagne over te vieren. Het leek wel of het feestje de hele Lon dense politiemacht op de been had ge bracht. maar de waarheid kwam al spoe dig aan het licht: president Nixon zat boven in Claridges en men was bang voor demonstraties Een triomfantelijke Miss Jean Brodie Maggie Smithmarcherend met haar leerlingen in de film „The prime of Miss Jean Brodie" die gisteren in een Royal Performance in het Londense Odeontheater in première ging. loopt leeg... (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Na twee afleveringen voor zijn identiteit durft uit te komen Daardoor krijgt de heer Huijsltens geen zicht op de normen die de TROS wil hanteren bij de nieuwsverwerking. De heer Duijzings heeft laten weten dat hij zijn medewerking moest opzeggen in verband met gebrek aan tijd aangezien hij vaak langdurig voor Elsevier in het buitenland op reis is. De heren Huijs- kens en Duijzings zijn de volgenden in de reeks medewerkers die de TROS de laatste maanden de rug hebben toege- Nico van Vliet voor NCRV naar USA (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Binnen enkele maan den zal de bekende medewerker van de NCRV-televisie, de heer Nico van Vliet, zich als correspondent van de NCRV- radio en -televisie in de V.S. vestigen. Hij volgt dan de heer Peter Schroder op. die de luisteraars zich vooral zullen herinneren als de Amerikaanse corres pondent van de radiokrant „Vandaag" en later als medewerker van „Hier en Ds. v. d. Bosch in ziekenhuis (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Ds. A. C. van den Bosch, de bekende dagsluiter van de NCRV-televisie, is sinds kort in het Diaconessenhuis in Breda opgenomen. Hij lag daar gelijktijdig met zijn echt genote, die na een operatie weer naar huis is teruggekeerd. Ds. v. d. Bosch, die ook onder de katholieken vele trou we luisteraars kent, die regelmatig rea geren op zijn televisiewerk, zal voor lopig niet voor de tv-camera's verschij- van Zefferelli, „Funny girl". The lion in winter", „Oliver" en „Rachel, Rachel". De kanshebbers voor de beste man nelijke bijrol zijn. Jack Albertson („The subject was roses"), Seymour Cassel („Faces), Danel Massey, („Star"), Jack Wilde („Oliver") en Gene Wilder („The producers"). Voor de beste vrouwelijke bijrol zijn de kandidaten Lynn Carlin („Faces"), Ruth Gordon („Rosemary's baby"), Sandra Locke („The heart is a lonely hunter"), Key Bedford („Funny girl") en Estelle Parsons („Rachel, Rachel"). Voor de oscars voor de beste regie ko men Gillo Pontecorvo („Battle of Al giers"), Franco Zeferelli („Romeo and Juliet"). Anthony Harvey („The lion in winter"), sir Carol Reed („Oliver") en Stanley Kubrick (2001 a space Odys sey") in aanmerking. De prijsuitreiking zal op 14 april te Los Angeles geschieden. Pierre v. Hauwe dirigeert Gew.-Orkest voor het Gewestelijke Orkest voor Zuid- Holland heeft op verzoek van het bestuur de heer Pierre van Hauwe zich bereid verklaard tijdelijk de artistieke leiding Vanavond Ned .II (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Demonstraties van stu- denten zjjn de laatste jaren aan de orde van de dag. Rellen, barricades, be zettingen, vechtpartijen en arrestaties j begeleiden een golf van onrust die uni versiteiten in West- en Oost-Eeuropa teistert, die in Frankrijk leidde tot een nationale crisis en die gezagsdragers in vele landen confronteert met het spook beeld van een ai dan niet georganiseer de intellectuele internationale. In de hele wereld zijn televisiekijkers I vertrouwd geraakt met belden van pro testuitingen van studenten en het vaak hardhandige politieoptreden dat daar-1 door wordt uitgelokt. De vraag of dit alles dieper liggende oorzaken heeft dan het grote publiek doorgaans vermoedt, is het uitgangspunt van een documentaire die Almar Tjep- kema en Jaap Walvis in opdra Gisteren had de KRO De Waauw-dansers waren ingesneeuwd op het Londense vliegveld zodat slechts gezonden dat we eerlijkheidshalve niet aan critiek kunnen onderwerpen en de eerste aflevering van Rust noch duur, waarvan we hoopten dat het 't klap stuk van de avond zou worden, viel te lang uit zodat het naar vrijdag a.s. moest worden verschoven. Het oorspronkelijke vrijdagse program ma kwam er nu voor in de plaats. Weer een zangeres uit Israel, weel een goede. Er zijn er kennelijk heel wat daar, ze lijken allemaal wat op elkaar en ze hebben allemaal zom beetje hetzelfde repertoire. Dri» ren-show? Laten verdiende ster voc zeggen één wel- Yaffa Yarkoni en 19.03, 19-56 NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant NCRV: 19.31 uur: Tweekamp, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Don Pasquale. opera NEDERLAND II (STER-reclame- uitzendingen om 18.56. 19.56 en 20-16) De fabeltjeskrant 9.00 uur: i het kort 19.03 1 De vrijbuiters, 19.28 uur: Scala, r opvoedkundig programma Apollo 9 - startklaar, documentaire 21.50 uur: Student '68, reportage Televisie morgen Kijk als je tekent zie je meer 11.25 uur: Beeldverhaal van de kerk KRO: 17-00 nur: Het poppenhuis, jeugdprogramma •gramma's zjjn kleurentelevtsleprogramma's. HILVERSUM I AVRO: 19.35—22.30 uur: Vanavond, gevarieerd programma KRO: 21.00—21.30 nur: Kamermuziek 23.30—23.55 uur: Nightwatch, jazzprogramma Radionleuwsdienst Hilversum I: 7.00, 8.00, 11-00, 13.00, 1600, 1800, 19.30, 22.30, 23.55 Hilversum II: 7 00, 7.3 ingebent leidde -effelijk een forum-gesprekje-ach- raf. Prof. dr. A. Ch. Ruys vcrklaar- zicli daarin een principieel tegen- er van het deelnemen aan dergelij- 5 onderzoekingen omdat het uitprobe- n van defensieve wapens langs een nweg (och altijd ook de agressie Een standpunt om respect voor te heb ben, zonder dat men het hoeft te de len. Men kan ook uitgaan van het reële feit dat naarmate de oorlogsmid delen afschuwwekkendeT worden de kans dat die middelen gebruikt zul- RADIO PROGRAMMA dan! de oorloj wellic lontl: volksliedjes >ond De Hauw blijft hoofdfunctie van directeur v; delijke muziekschool te Delft uitoefe nen. Hij wenst voor de toekomst niet ge zien te worden als een kandidaat voor de functie van vast dirigent van dit or kest Nederland-II >rdt Door grado, Turi fi-lijn. Frankfurt, Pre i, Milaan. Parijs en dam studenten zelf aan het woord te laten hebben de makers getracht, de verschillende beweegredenen voor stu dentenacties, die met een haast vaste regelmaat voorpaginanieuws vormen, te analyseren. Van de studentenleiders met wie zij spraken zijn Rudi Dutschke, Daniël Cohn-Bendit. Luigi Bobbio en Ton Reg- tien wel het meest bekend. Daarnaast geven onder anderen de burgemeester van Berlijn, de rector magnificus van de universiteit van Milaan en andere autoriteiten hun veelal tegengestelde beurtenissen. Op „II" werd in VAR A's Achter het Nieuws er door een aangekochte re portage aan herinnerd dat de Tsjechi sche kwestie nog onveranderd voort duurt. Omdat we langzamerhand weer in 'n lief-zijn-voor-de-Russen-stemming worden gedrukt was dit een nuttige reportage. Eigenlijk zou er minstens eens per week zo'n „herinnering" moe ten worden uitgezonden. We plegen na melijk snelle vergeters te zijn. Standpunten van de Belgische Nijvt

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2