S)e CcidóeSoiiAcmt Bonn hoopt op regeling voor pasjes Wachtlijst voor Ajax-Benfica Washingtpn twijfelt aan vredeswil van Hanoi Rijdende trein vloog in brand Reisbureaus kunnen aanvragen niet aan Clubkoorts laait op... In ruil voor andere verkiezingsstad Minister Luns drie dagen tegenover kritische Kamer ONOPGELOSTE I VRAGEN OVER BUITENLANDSE POLITIEK PAUSBEZOEK AAN AFRIKA? Mariner-6 gelanceerd Minimumloon niet omhoog Weer aanval op bases van Palestijnse klimaat Moskou commando's EUROBIRD nieuw vogelpark in Oisterwijk O'Neill herkozen, maar verzwakt PAPENGRACHT32-LEIDEM POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F. J. RL KOENS HOOFDREDACTEUR: L C. J. ROOZEN KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) .ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w l 10. p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr p post 16 95 ADV. (excl. BTW.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- DINSDAG 25 FEBRUARI 1969 DEZELFDE TEMPERATUREN Veel bewolking en plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot matige oostelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.683 WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse regering onderzoekt in opdracht van president Nixon of de jongste serie aanvallen van de Noordvietnamezen en de Vietkong in Zuid-Vietnam gezien moet worden als een schending van de informele overeenkomst van oktober vorig jaar, waaronder de rebellen zouden afzien van aanvallen op grote steden, in ruil voor volledige stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Carl Bartch, die dit op een persconferentie ver klaarde, voegde hieraan toe, dat de rege ring wacht met het vellen van een definitief oordeel, in afwachting van rapporten over de toestand in Zuid- Vietnam van ambassadeur Ellsworth Bunker en de commandant van de Amerikaanse troepenmacht, generaal Creighton Abrams- De grootste ge vechten vinden plaats rond Saigon en Danang. Leeuwarden (ANP) In de sneltrein naar Leeuwarden is gisteravond tussen Heerenveen en Akkrum. ter hoogte van Vegelinsoord, brand uitgebroken. Twee wagons zijn geheel uitgebrand. De rei zigers. die allen tijdig de brandende trein konden verlaten, zijn per bus ver- Om kortsluiting te vermijden had men de bovenleiding uitgeschakeld met het gevolg, dat ook treinen van de andere kant dit punt niet konden passeren. Ook déze reizigers wérden per bus naar het eerstvolgende station vervoerd. De brandweerkorpsen van Joure, Hee renveen en Leeuwarden hadden grote moeite de brandende trein te bereiken, aangezien de trein zich, öp het moment dat de brand uitbrak, midden tussen de weilanden bevond. Tegen half een was men er toch in geslaagd de branij, die tien voor elf was uitgebroken, te blussen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. (Van onze sportredactie) BREDA De belangstelling voor de beslissingswedstrijd tussen Ajax en Ben- fica in de kwartfinales van de Europa Cup voor landskampioenen is overweldi gend. De cupkoorts laait hoger op dan ooit. Nu Ajax erin is geslaagd Benfica op eigen terrein met 31 te bedwingen en daardoor een beslissingsduel forceerde, zijn er ineens duizenden liefhebbers die Ajax in het Stade des Colombes in Parijs willen aanmoedigen. De reisbureaus, die speciale trips naar Parijs uitschreven zowel 1, 2, 3, als 4- daagse reizen kunnen het overstelpen de aantal aanvragen niet verwerken. De 25.000 plaatsbewijzen die Ajax van de Franse voetbalbond heeft toegewezen ge kregen zijn reeds uitverkocht. De Ajax- fans, die nu nog mochten besluiten naar Parijs te gaan, zullen moeten worden te leurgesteld. Een telefoontje naar het Ajaxbestuur leerde dat niemand meer aan een plaatsbewijs geholpen kan wor- De reisbureaus zelf geven het nog niet op. Het reisbureau BBI met kantoren in Emmen, Groningen, Amsterdam en As sen is het aantal toegewezen plaatskaar- ten 1500 al enkele dagen kwijt. Een van de topfiguren van dit reisbureau is naar Parijs vertrokken om daar nog zoveel mogelijk plaatskaarten in de wacht te slepen. „De aanmeldingen komen uit heel Nederland. Uit Middelburg, Vlissin- gen, Breda, Den Bosch en zelfs Maastricht hebben we aanmeldingen binnen. Er staan nu reeds duizend man op de wachtlijst. Als we nog 3000 kaarten gehad hadden, waren we er ook binnen enkele dagen vanaf geweest. Het is enorm. Zo'n belang stelling hadden we nooit verwacht." Mannetje naar Parijs Hetzelfde is het gesteld met reisbureaus in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, die reizen naar Parijs organiseren. Vrij wel overal is men v olgeboekt en werkt men met wachtlijsten. Enkele bureaus hebben een mannetje naar Parijs ge stuurd om daar kaarten in te slaan, maar de kans dat dit lukt wordt gering geacht. De Nederlandse Spoorwegen hebben reeds acht extra-treinen uitgeleend aan particuliere reisbureaus, die de garantie konden geven met meer dan 400 suppor ters naar Parijs te gaan. Met de tiental len autobussen en vliegtuigen zullen er nog eens duizenden voetballiefhebbers naar AjaxBenfica worden vervoerd. Nog nooit is de belangstelling voor een Europa-Cuplreffen van Nederlandse zijde zo groot geweest als voor AjaxBenfica. (Van oni" correspondent Norman Crossland) BONN Voordat de Westduitse regering zijn besluit herziet de bonds- (Van onze parlementaire redactieI DEN HAAG Minister Luns staat vandaag te beginnen drie dagen lang voor een nogal geladen Tweede Kamer. Zijn buitenlandse politiek is al enige jaren het onderwerp van heftige parle mentaire .discussies. Dit jaar is het een bijna overladen agenda geworden, waaronder de Tweede Kamer hem pro beert te bedelven. Zijn eigen grapje van jaren geleden, dat Nederland zo veel buitenland heeft, wordt langzamer hand bittere werkelijkheid. In de hoeveelheid buitenland dreigt Nederland zijn gezicht te verliezen: in de EEG, in de Benelux, in de NAVO, in het regelmatig overleg tussen de gro ten, in de Oost-Westverhouding, in de West-Europese Unie, zelfs in de prak tische wetenschap van bijvoorbeeld het ultra-centrifugeproject van professor Kistemaker. De Tweede Kamer staat op dit ogen blik voor een levensgroot vraagteken in de EEG. Wat is ei gaande tussen Frankrijk en Engeland? Heeft generaal De Gaulle een al of niet privé-mening VATICAANSTAD (AP) De terug keer uit Afrika van de Amerikaanse bis schop die de laatste vijf van de zes pau selijke buitenlandse reizen heelt voorbe reid, heeft aanleiding gegeven tot ver onderstellingen dat een pauselijke reis naar Afrika op komst is. Mgr. Paul Mar- cinkus, hoofd van de Vaticaanse bank, wilde bevestigen noch ontkennen, dat de Paus naar Afrika zal gaan. Hij zei ech ter overtuigd te zijn dat de Paus graag een een bezoek aan Afrika zou brengen. In Vaticaanse kringen doet het gerucht de ronde dat de Pfius eind van dit voor jaar, na Pasen, naar Afrika wil gaan. De Paus beijvert zich reeds lang voor beëindiging van de burgeroorlog tussen Biafra en Nigeria en een reis naar een naburig land zou hem een goede gelegen heid geven de strijdende partijen te be naderen. gespuid over een soort Europese vrij handelszone. waarin de Beneluxlanden geen enkele bevoegdheid zouden krij gen? Is het waai', dat minister Luns als eerste hierover ingelicht werd, reeds tijdens het bezoek op 11 februari van de Engelse oud-minister van Buiten landse Zaken Brown? En -waarom heeft de minister bijvoorbeeld de Tweede- Kamercommissie Buitenlandse Zaken niet in kennis gesteld van dit plan? Mocht het waar zijn, dat de minister als eerste buiten de Gaulle en Wilson van dit Franse plan wist, dan heeft hij politiek misgegrepen door hierover te zwijgen. Over het initiatief om aan Biafra een betere hulpverlening te verschaffen, waarover de minister met de keizer van Ethiopië gesproken heeft, hoort Neder land niets meer. Niemand weet op dit moment hoe de landen van de Afrikaan se eenheid erop gereageerd hebben. Het initiatief heeft geen politiek verleng stuk gekregen. De Europese veiligheid is een kwestie, die dreigt weg te ebben. Nederland heeft destijds enkele zeer interessante initiatieven proberen te ontplooien. Mi nister Luns heeft verschillende pogingen aangewend om de conferentie over de veiligheid tussen tien Europese landen op gang te brengen. Het drama van Tsjecho-Slowakije heeft dit later tegen gehouden. Daarna echter is van geen enkele nieuwe poging meer vernomen. Het zijn even zovele politieke gissi steeds in het onzekere gelaten heeft. Hij heeft daaraan niet alleen schuld, want de behandeling van zijn begroting is voortdurend verschoven in verband met allerlei parlementaire aangelegenheden. Op dringend verzoek van sommige par tijen moesten deze kwestties eerder aan bod komen dan verschillende begro tingshoofdstukken. De Tweede Kamer heeft het er daardoor enkele keren ech ter bij laten zitten, wanneer belangrijke buitenlandse aangelegenheden gaande Behalve minister Luns komt ook mi nister Udink van Ontwikkelingshulp in de Tweede Kamer. Verschillende Ka merfracties zullen er ook nu weer op aandringen om de ontwikkelingshulp te verhogen tot 2 procent in plaats van tot één procent zoals in het program van dit kabinet staat. Deze discussie biedt geen enkel nieuw gezichtspunt en zal daarom wel uitlopen op veel woorden zonder nieuwe concrete plannen. Luns Nederland nog kraters, zoals de KAAP KENNEDY (Reuter-ANP) De Amerikanen hebben bisteren een on bemand ruimtevaartuig, de Mariner-6. in de richting van mars gelanceerd om de geheimen van die planeet te ont sluieren. Over een maand wordt nog een ruimteschip naar mars gezonden. De Mariner-6 moet de planeet over vijf maanden, op 31 juli, bereiken en op 3.200 km afstand passeren. Hoewel de Mariner-7 een maand later wordt gelanceerd komt zij slechts vijf dagen na de Mariner-6 bij Mars aan. De 400 kilo wegende ruimteschepen zijn elk met twee televisiecamera's uitgerust. De beelden, die over een afstand van circa 108 miljoen km. naar de aarde worden geseind, zullen voorwerpen met 'n door snee van 270 m. nog duidelijk tonen. De Mariniers gaan 't klimaat en de atmos feer onderzoeken, chemische analyses verrichten en de temperaturen meten. In 1971 gaan twee ruimteschepen drie maan den lang rond Mars cirkelen. Uit de gegevens die de Mariniers-6 en -7 naar de aarde zullen sturen hoopt men tc kunnen opmaken of er volgens menselijk inzicht leven op de planeet kan bestaan. De enige foto's van nabij waarover men tot dusver beschikt zijn die, die in 1965 door de Mariner-4 naar de aarde -werden gezonden. Dit ruimtevaartuig passeerde Mars op 10 duizend km afstand. Uit de overgezon den foto's en andere gegevens bleek dat de atmosfeer van de planeet zeer ijl is dat de oppervlakte o' met In Londen is president Ni zon bij zijn aankomst begroet door premier Wil son Vanmorgen hebben de Ameri kaanse en Britse regeringsleiders hun besprekingen voortgezet. (Zie ook elders) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink ziet geen dringende aanleiding om op dit moment het minimumloon verder te verhogen. Het staat al wel vast, dat er een nieuwe verhoging komt per 1 juli a.s. In antwoord op schriftelijke vragen van het P.S.P.-Kamerlid Van der Lek wijst de bewindsman erop, dat op 1 ja nuari j.l. in het licht van de verwachte prijsstijgingen het minimumloon werd verhoogd van 135 tot 140 gulden per week. Dat is een verhoging met 3,7 pro cent. Volgens de tot dusver bekende ge gevens stegen de kosten van de gezins consumptie met 3, 5procent. Een posi tieve werking gaat voorts uit van belas tingvermindering, hogere kinderbijslag, die hogere sociale verzekeringspremies overtreffen. „Hoewel het zeer te betreu ren valt, dat de stijging van het mini mumloon bijna geheel door prijsstijgin gen is achterhaald, gaat het mij toch ie ver om van een noodsituatie te spreken", aldus minister Roolvink. president volgende week in Berlijn te kiezen, wacht ze op een. duidelijk teken van bereidheid aan communistische zijde om onderhandelingen te beginnen over een nieuw verlofschema, waardoor het de inwoners van West- Berlijn mogelijk gemaakt zou worden hun familieleden in de oostelijke sector te bezoeken. Ondertussen heeft de senaat van West-Berlijn burge meester Klaus Schütz gemachtigd de Oostduitsers te vragen of ze bereid zijn onderhandelingen te openen. TEL AVIV (Rtr). Twee Israëlische straaljagers hebben vanochtend een stelling van Palestijnse commando's ten oosten van de Jordaan aangevallen. Aan de actie ging een incident vooraf, waarbij een Israëlische patrouille op de westelijke rivieroever was beschoten, zo deelde een woordvoerder in Tel Aviv mee. De Israëliërs leden geen verliezeq. Het incident vond plaats bij Neve-oer, zuidelijk van het meer van Galilea, waar gedurende de nacht ook al was geschoten. Toen waren twee bazoeka- granaten afgevuurd in de richting van het dorp Deganyia Beit, die echter geen doel troffen. Israëlische strijdkrachten beantwoordden het vuur. Egypte heeft vandaag de noodtoestand voor het hele land afgekondigd. Dit is gebeurd kort na de uitgifte van een militaire communique, waarin een korte beschieting over het Suezkanaal wordt gemeld. In Cairo is men bang voor aanvallen op Egypte in navolging van de Israëlische aanvallen op commando bases in Syrië. Bij die aanval, die gisteren werd uitgevoerd, werden volgens de regering in Damascus vijf kinderen gedood. De aanval was gericht op enkele bases van El Fatah niet op stellingen van het Syrische leger. (Voor achtergronden bij deze aanval zie ook elders in dit blad). De tijd dringt en tot dat overeenstem ming is bereikt, zal men doorgaan voor bereidingen te treffen voor de verkiezing in West-Berlijn. Als de Oostduitsers de zaak slepend houden en er begin vol gende week geen overeenstemming is bereikt, zal de plaats van de verkiezing niet veranderd v. orden. De woordvoerder van de regering. Gönther Diehl, zei gisteren dat Bonn een regeling wil, die lang van kracht zal zijn. Hij was van mening, dat een jaar niet erg lang was. Het valt nog te bezien of de Russische ambassadeur gisteren gelijk had, toen hij kanselier Kiesinger vertelde, dat de Oostduitsers bereid waren besprekingen te voeren. Volgens Bonn hadden de communisten Berlijn te zeer de duimschroeven aan gezet en wilden ze nu wat gematigder worden. Aan hun kant hopen de West duitsers klaarblijkelijk op een redelijke overeenkomst, waardoor ze zonder hun gezicht te verliezen de verkiezing ergens anders kunnen houden. Kiesinger was onder de indruk van de suggestie van de Russische ambassadeur, dat er een beter klimaat tussen Bonn en Moskou zou heersen als de verkiezing (Van onze correspondent) TILBURG Er komt een gToot Europees vogelpark in Oisterwijk: Eurobird. Het zal in juni worden geopend. In een groot aantal volières worden zeker tweeduizend kleinere vogels ondergebracht. Daarnaast zal het park, ongeveer 2,5 ha. zeshonderd grote exotische vogels her bergen, zoals kraanvogels, struisvogels, pelikanen en ibissen. Dit Eurovogelpark komt op een afgescheiden terrein van de Stichting Natuurtheater Oisterwijk. Het is de bedoeling het vogelpark te beginnen zonder direct de specialisatie op Europese vogels door te voeren. Het Eurovogelpark wordt gesticht door de familie C. van Dijk, eigenaars van een internationale vogelhandel, de N.V. Eurobird. Het park krijgt naast een attractief een educatief karakter. Men zal er informaties over allerlei soorten vogels, hun leefwijze en hun broedwijze kunnen krijgen. eU'V elders gehouden zou worden. De sociaal democraten hebben met nog meer en thousiasme gereageerd op de mogelijk heid van een compromis, in de hoop dat dit ertoe zou kunnen leiden, dat de re gering waar zijn Oosteuropese politiek nieuw leven in zou blazen, omdat deze na de invasie in Tsjecho-Slowakije tot sterven was gedoemd. De leider van de Oostduitse commu nisten. Ulbricht, heeft in een brief aan de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de SPD, Willy Brandt, uitzicht geboden op een verlof schema voor Pasen. Men neemt wel aan, dat Ullbricht alleen maar probeerde zicb ervan te verzekeren, dat hij niet geheel buiten de besprekingen tussen Bonn en Moskou zou staan. De Westduitsers doen hun best om geen aandacht aan hem te besteden en zich in plaats daarvan te concentreren op het gesprek met de Russische regering, waar men al -zo lang op heeft gehoopt. N.-IERLAND De kraanarm van een bulldozer heeft een treinviaduct bij Heerlen zo zwaar beschadigd, dat het spoorwegverkeer lussen Maastricht en Heerlen gedeeltelijk is ontwricht. Het herstel zal enige dagen in 'eestag nemen. BELFAST (Reuter) Bij de parle mentsverkiezingen in Noord-Ierland is de gematigde, hervormingsgezinde premier Terence O'Neill herkozen met slechts 1.414 stemmen meer dan zijn grote rivaal, de extremistische predikant Ian Paisley. De uitslag vormt een ernstige slag voor het prestige van de premier, die de ver kiezingen' drie weken geleden uitschreef naar aanleiding van een revolte in zijn protestantse unionistische partij tegen zijn plannen, om de katholieke minder heid in het land gelijke rechten toe te kennen. Paisley, die O'Neill een verrader van het protestantisme noemt, nam het tegen de premier op in diens eigen kiesdistrict Bannside, waar al dertig jaar geen ver kiezingsstrijd was gevoerd. De president wist daar 6.331 stemmen (38 pet.) te ver garen ondanks voorspellingen dat zijn kandidatuur een politieke zelfmoord in hield. O'Neill, wiens pogingen om de steun van de katholieke kiezers te krij gen niet veel resultaat opleverde, be haalde 7.745 stemmen (47 pet,). Elders werden verscheidene van zijn tegenstan ders binnen de unionistische partij ge kozen, onder wie de oud-minister van Handel Brian Faulkner, die kortgeleden wegliep uit het kabinet. Faulkner wordt beschouwd als O'Neills grootste rivaal voor het premierschap. De unionistische partij, die Noord- Ierland al bijna vijftig jaar onafgebro ken regeert, behoudt haar absolute meerderheid in het parlement maar blijft even verdeeld als voor de verkiezingen. Minstens zeven van de tien parle mentsleden die voor de verkiezingen in een brief zijn aftreden eist»» warden I herkozen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1