IN GEWONNEN POSITIE FAALDE CORIN EN TOOIDE VULTINK ZICH MET BILJARTKROON België kreeg met barre op en om veld ook „Hel veldslag van Luik Ongetraind naar Eur. kampioenschap in nieuwe spel 47/2 COMBINE KON BELGEN NIET REDDEN „Ik was niet erg in vorm MAANDAG 21 FEBRUARI 1969 SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT (Van c sportredactie) COURCELLES Alleen Hans Vultink zelf geloofde nog in zijn kansen op de titel toen de Belg Leo Corin in de finale van het eerste Europese kampioenschap neo-kader 47/2 bezig was zijn voorsprong tot een haast on- j overkomelijke kloof te vergroten. „Een mens is geen machine. Die man stond daar ook met de zenuwen te bil jarten en daarom was ik er vast van overtuigd, dat ik nog een kans zou krijgen. In ieder geval had ik nog de nastoot en een remise zou voor mij ook voldoende zijn geweest om kampioen te worden", zei Vultink later, nadat hij uit ogenschijnlijk verloren positie in één ruk met een prachtige serie van 188 de hoop van België op het kampioenschap teniet had gedaan. Vultinks verklaring voor zijn optimisme op een moment, dat alles verloren leek, was even oprecht als simpel: „Het is nu eenmaal mijn karakter om niet op te geven voordat de laatste carambole is gemaakt". Dat sterke karakter hielp Vultink in de beslissende faze door de moeilijkheden heen. Het betekende bovendien voor Corin, die mentaal een stuk zwakker is, een voortdurende bedreiging, een aantasting van zijn door de importantie van het gebeuren toch al geminiseerde zelfvertrouwen. De Luikenaar, die in die beurt het kampioenschap voor het grijpen had, faalde opnieuw, op slechts 43 punten van het einde. Hij kreeg geen nieuwe kans recht de titel opeiste. Terecht, want van alle groten in dit kampioenschap had hij bewezen dat dit spelletje hem bijzonder goed ligt. Het wil wat zeggen om ongetraind met moyenne van 48,29 natuurlijk een Europees en Nederlands record te ein- Opnieuw was er een hoogtepunt ont staan in de toch al met successen be giftigde biljartcarrière van de Gelderlan der, die in 1966 in Den Bosch na een sensationele finale tegen Jean Marty de Europese titel in het normale kader 47/2 eroverde nadat hij in het wereldkam pioenschap in Cairo nog achter de Frans als tweede was geëindigd. Voorts staan er negen nationale titels op Vul tinks naam (vijf in het bandstoten, twee het 47/2 en twee in het 47/1) en tal ii records. Torenhoog Het was niet voor niets, dat "de inter nationale wedstrijdleider, de Belg Van Boxem, na de eerste dag, toen Vultink an Müller had verloren, opmerkte dat geluk was dat de Nederlander ongetraind naar Courcelles was geko- Nederlands kampioen schap vooraf zijn gegaan, dan had Vul tink hier torenhoog boven de anderen gestaan. Nu hebben wij nog een kans op wat spanning", zo had deze biljartken- gezegd. Zijn woorden zijn bewaar heid geworden. Spanning was er in over vloed tijdens de laatste dagen toen door verrassende resultaten de papie- Vultink toch weer ver boven pari stegen. Hij werkte er zelf aan mee door zater dag achtereenvolgens Tonny Schrauwen (300217 in negen beurten) en Siegfried Spielmann (164—300 in vijf beurten) te verslaan. Maar er kwam ook hulp van buiten. Dieter Müller, die zaterdagmid- de partij tegen Vieira met een lotserie van 241 de recordprestatie van Jean Bessems had geëvenaard, struikelde enige uren later tegen Galvez en was uitgeschakeld. Dat was een strop voor Duitsland en een meevaller voor Vultink, Spielmann de ene redelijke positie na de andere kreeg. Hoe het an ders kan, had Spielmann 's middags laten tegen Corin, die onderging door de ijzersterke verdediging van de Duitser. .Normaal doe ik dat nooit maar het ging erom een landgenoot te helpen", had Spielmann zich verontschuldigd na de partij tegen Corin. Toen veel later Vultink tegen Spielmann moest aantre- deze inmiddels wist dat Müller geen kans meer had, legde de Duitser Vultink geen strobreed meer in de weg. In een trosje Vultink kwam zaterdagavond al dicht bij de titel. Daarvoor had Tonny Schrau- i mocht op zijn stoel toezien hoe Vultink naar grote hoogte groeide en te- AMAZONE WON DRIE PRIJZEN (Van onze sportredactie) WASSENAAR Na enige weken met geringe activiteiten heeft de Zuidhol landse Jachtvereniging zaterdag de reeks wedstrijden weer voortgezet met dressuurproef, die ditmaal, in ver band met de terreinsomstandigheden niet op Meijendel. maar in de Wasse- naarse manege Ten Hagen werd gehou- De wedstrijd werd een succes voor Anja Bökenkamp. Met het paard Fre deric won zij met 70.5 punt. Toen zij la ter opnieuw een dressuurproef aflegde, waarbij zij het paard Felice bereed, konden de juryleden een totaal van 70 punten toekennen, waardoor Anja Bö kenkamp ook de tweede prijs verover de. Derde werd mej. A. W. Groot op Fa- orile (69 pnt.), 4. Figiel, bereden door jl. A. Jonkhart (65.5) en 5. K. H. van Kampen met Witchcraft (64 punten). De ruiterclub Westland hield een con cours hippique in de manege in Waterin gen. De Prix Caprilli werd gewonnen door Anja Bökenkamp die met respec tievelijk Frédéric en Felix de eerste en tweede prijs behaalde. De derde prijs was voor Lisette Steketee met „Jiffy". De deelnemers aan het „Speel uw Spel" waren in een a- en een b-catego- ondergebracht. De eerste, tweede en derde plaatsen werden na felle strijd be zet door respectievelijk Piet Mooy met Waja, Marian Schalk met Exodus en Piet Mooy met Quicksilver. De b-cate- gorie werd gewonnen door Maarten Thorns met Chesnut, 2. Ronald West dorp met Scarlet, 3. Kees Meelis met Royal Flash. wen van Corin moeten wi..nen en dat ge beurde juist niet. Vultink had weinig vertrouwen gehad in de afloop, maar bij na niemand wilde hem geloven toen hij aankondigde dat Schrauwen zijn landge noot zou laten winnen. Het leek er niet op toen de kleine Vlaming in zijn acht ste beurt dicht bij de finish kwam. Op slechts 19 punten voor het einde maakte hij een touché terwijl hij aanlegde voor een massé. Schrauwen liet de bal lien in een trosje achter voor Corin, die deze kans met beide handen greep om de resterende 116 punten te maken. Schrau wen had de nastoot maar hij miste met zeker twintig centimeter. Sinds dat moment stond voor Vultink de combine vast. Schrauwen. die best voelde wat er in het Nederlandse kamp omging als hij van Corin had gewon nen, zou Vultink in moyenne onbereik baar zün geworden kwam bezweren dat hij niet met opzet had gehandeld. Maar Vultink geloofde hem niet en zal hem waarschijnlijk ook nooit meer ge loven. Het kampioenschap kreeg een echte finale, waarin de beide concurren ten met gelijke kansen van start gingen. Alleen bij een remise zou Vultink ex tra-voordeel hebben door zijn veel hoge re gemiddelde. Noodoplossingen Corin moest van acquit en al spoedig was het duidelijk, dat zijn zenuwen hem danig parten speelden. Hij stootte vfeel onzekerder dan normaal, liet de ballen voortdurend masqué lopen en moest dan ook te vaak noodoplossingen zoeken. Het einde 'van de eerste reeks kwam met 59. Vultink begon zelfverzekerd maar aan hem was de spanning van het moment niet voorbijgega n. Hij kon de ballen niet op de lijn krijgen en speelde ruim. Vultink speelde op zekerheid. Daarom was het voor hem een schok toen de se rie na 61 door een mislukt masseetje af brak. Toen werd hij met zijn neus op de werkelijkheid gedrukt: het ging niet zo als anders. Corin merkte -t en maakte van de gelegenheid gebruik om met klei ne series langzaam maar zeker een voor sprong op te bouwen. Zo was het al 184112 na vijf beurten toen Vultink i mislukt snijstootje Vorm terug Na een mislukte trekstoot kwam Corin met 73 tot een totaal van 257. Voor Vul tink leek de zaak verloren. Maar terwijl hij tevoren alle maatgevoel had gemist, kwam plotseling de vorm terug. Toen Vultink enige tientallen punten langs de kaderlijn had gescoord, wist de Belg, dat hij ging verliezen. Het optreden van Jean Bessems, die evenals Vultink door de kwalificatie- strijd in Rotterdam voor het wereldkam pioenschap vijfkamp ongetraind aan dit toernooi had moeten beginnen, maakte zoveel indruk, dat hij bij de prijsuit reiking de ontdekking van het toernooi werd genoemd. Tot gistermiddag was Bessems Europees recordhouder met èen serie van 241, die zaterdag door Müller was geëvenaard. In de laatste ronde raakte de Limburger aan Müller het record kwijt. De partij tussen deze twee jeugdige spelers maakte de Duitser in zijn derde beurt met een serie van 294 uit. Bessems (Ned.) In Hilversum kansen voor Wagenaar (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Het entrainement Wa genaar is het jaar heel kalm begon- wat overwinningen betreft. Duchesse Mac heeft rust na een uiter mate produktief seizoen. Toch zal Wa genaar er ongetwijfeld weer komen en van de paarden die, nauwelijks in zijn entrainement aangeland. enige overwinningen behaalde is Go Away Gerda. Zij heeft er in de laatste koers van dinsdagavond ir. Hilversum twintig me ter bij gekregen, maar dat hoeft geen bezwaar te zijn om het trio overwin ningen vol te maken met mevrouw Wa genaar op de sulky. Ook in de lagere klassen liggen ei kansen: Gisalda was vorige week twee de en in dezelfde koers staat Goldrose, die wel de speed heeft om snel vai lagere klassen naar sterker milieu op te rukken. In sterker gezelschap slaat French Mac, een goed paard, dat langs naar entrainement Wagenaar overging. Als ook Boy van Quick zijn steentje bijdraagt, gaan er toch weer een stuk of drie, vier prijswinnaars dinsdag de late avond richting Otterlo. Om zeven uur is de eerste start. Het programma luidt: Servalprijs (2040 m., met trio): Graaf Callant - Gloriant - Grenadier. Out sider: Greanna. Quaggaprijs (2040 m.): Gisalda Goldrose - Gregor Hollyrood. Wapitiprijs (2400 m., autostart): Dox van Rood en Noot - Clen\entina Lee Doriethe J. Outsider: Calumet Bulwark. Varaanprljs (2000 m., autostart, met trio): Gehade Hollandia - Ero Alkestis van E - Eddy Signal. Outsider: Etoile de Quinio. Wisentprijs (2000 m., autostart): Boy van Quick - Zevenklapper - Dominica. Yaekprijs (2020 m., met trio): French Mac - Empereur CH - Fabiana H. Outsider: Feny Hollandia. Amatrice Winterkampioenschap VI (2020 m.): Go Away Gerda - Frisco H - Flamarion. „Ik COURCELLES. erg in vonn. Maar mijn wil om te winnen heeft me deze titel opgeleverd". Hans Vultink,, de kersverse eerste Europese kampioen in het neokader 47/2, die bij de prijsuitreiking onder grote hilariteit een minibrandkast uitkoos, maakte er geen geheim van, dat hij met aanzienlijk minder aspiraties dan een titel naar de Borinage was gekomen. „Vorig jaar was Tonny Schrauwen kampioen van België geworden met zesendertig en omdat ik nauwelijks wist wat neokader 47/2 is, keek ik al hoog tegen een moyenne van vijfentwintig op. Ik had immers totaal geen tijd gehad om voor dit spelletje te trainen. Aan het begin van het jaar heb ik een nieuwe zaak geopend en daarmee heb ik het bijzonder druk. Dat gaat voor". Nu denkt Vultink, die met 48.29 een trots Europees en uiteraard ook Nederlands record vestigde, anders over het neokader 47/2: „Ik ben ervan overtuigd, dat deze spelsoort, er maar wat gespeeld, al gauw moyennes van zeker vijfenzeventig zal opleveren. Dat duurt beslist geen drie jaar meer", zo zei hij. Resultaten van koersen Hilversum winnend S plaa Hollandia 3. Edelreigei Toto: winnend 2.20; plaats 1.30, 1.40, 1 gekoppeld 4.30; covercall 3.60. Grote Prijs der Wlnterfavorieten over m: l. Yellow Six (B. Dapper jr.) 1.24.7 mlngo 1.40; plaats 1.50, 1.20, 1.50; gekoppeld 6.20; (J. Wagenaar jr.) 1.28.1; 2. 3. Eddy B. Toto. winnend 1.60, 4.10; gekoppeld 6.50, Freddv Scotch; 4.50; plaats 2-7', 1. Entry Volann Pandaprijs over 2000 m: (J. van Leeuwen) 1.25.2; z. t-rica; a. Amaa Kinley. Toto: winnend 2.40. plaats 1.30, 1.50. rcall 9.50; trio: matchpnt. hgst. serie alg. gem. (Van onze correspondent) LUIK. Tot een klein half uur voor het einde van de be langrijke voetbalwedstrijd Bel giëSpanje in de voorronde voor het wereldkampioenschap ging het nog met de woelige stemming onder de 40.000 toe schouwers. Ze joelden, ze gil den en er viel af en toe een klap op de tribunes. Met nog dertig minuten te spelen explodeerde Hoewel alle veldsportactiviteiten officieel waren afgelast, traden gisteren de elftallen van Haarlem e voor een vriendschappelijke ontmoeting. Bert Theunissen (midden) wist het enige doelpunt voor Doelman Houtkooper en verdediger Van ruiUoiom mii.,iioiïu to w de massa. De woede ontlaadde zich toen de veel te tolerante Deense scheidsrechter Sören- sen de Spanjaard Eladio van het veld stuurde. Wat toen gebeurde tart alle beschrijvingen. Alle op gekropte woede over onsportief gedrag werd geuit in massale vechtpartijen, waarbij Belgische supporters slaags raakten met Spaanse gastarbeiders van wie er naar schatting tienduizend waren. Scheidsrechter Sörensen verdween onder de onbeheerst opdringende Spaanse voetbal lers enige tijd uit het gezicht en moest de hulp van de politie in roepen om Eladio van het veld te krijgen. Het mocht een won der heten, dat het bikkelharde gevecht op en om het veld in Luik niet ontaardde in zo'n schandalige situatie, dat Sören sen het absolute einde moest aankondigen. Wellicht werd die, ln verhouding tot het gebeurde, vrij snelle afkoeling in de hand gewerkt door de vreugderoes, waar de Belgen ondanks alles verkeerden. De Rode Duivels leidden immer met 10, dank zij een doelpunt van Devrindt. Mexico, het beloofde land, leek dichtbij. Toen na de rust Johan Devrindt er 20 van maakte, raakten de Belgen uitzin nig. Maar nog geen minuut later scoorde Guades, gebruik makend van de feest vreugde, een tegendoelpunt. Zou België dan toch nog! De strijdkreten knetter den van de tribunes, de toeters zweepten de Rode Duivels op, de gastarbeiders brulden wanhopig „olé". In het veld leek de vredesovereen komst die na het incident met Eladio even schemerde, weer te wankelen. Op nieuw gingen spelers op grove manier onderuit, weer keken vurige ogen naar elkaar. En juist op tijd, in alle opzich ten hlie6 Sörensen af. België had het ge haald door Spanje uit te schakelen. Bel gië is zo goed als zeker van Mexico, want Joego-Slavië moet alle drie wedstrijden winnen om het tenminste tot een be slissingswedstrijd te brengen. Geen voetbal meer De „Hel van Luik" liep leeg. De ko kende ketel koelde af. In zijn kleedka mer, waar de douchekranen openstonden, zat de man die voor een groot deel ver antwoordelijk was voor het gebeurde, scheidsrechter Sörensen. „Dit", zuchtte de Deen, „was geen voetbal meer. Er was zoveel slechte wil op het veld, dat er 'niets aan te verhelpen viel". Hele maal niets", herhaalde Sörensen. „Deze incidenten kon je niet voorkomen". Een paar deuren verder, in de kleed kamer van België, zat een van de groot- moest maken, lukte niet. Na vijf minu ten kreeg ik al een spierverrekking en die speelde me parten". Overigens waren de meeste spelers en ook trainer Goet- hals van mening, dat Spanje kon doel punten door een verminderde concen tratie, in de hand gewerkt door de tweede treffer van Devrindt. Maar in de kleed kamer deed dat er allemaal weinig meer toe. Daar had de vreugde over het bereikte de overhand. De stand in groep 6 ls NIET TE- VOORKOMEN ZEI DEENSE FLUITIST ste slachtoffers van de relletjes, Wilfried van Moers. Hij kreeg kort na dc rust een trap in de onderbuik en lag minuten later op de massagetafel nog te kronkelen van pijn. „Toen ik wat opgeknapt was, durfde ik niet meer te gaan kijken". On danks alle narigheid was de stemming in de Belgische kleedkamer jubelend. De zege van 21 deed veel vergeten. Er werden vreugdedansen uitgevoerd en oerwoudachtige kreten geslaakt .Zelfs Pol van Himst, anders de rust zelve, had het neit meer. „Wat ben ik blij" gilde hij. „Vooral voor onze trainer is het gewel dig. Hij heeft ons geweldig voorbereid voor deze wedstrijd. Dat was formidabel" Enorme werklust Trainer Goethals: „Geweldig, gewel dig. De jongens hebben het perfect ge daan. Hun conditie was iets minder dan van de Spanjaarden, maar dat nadeel is keurig opgevangen met een enorme werklust. Natuurlijk kwam dat tegen doelpunt wat onverwacht, maar we sloe gen ons er keurig doorheen". Over de ene Spaanse treffer zei doel man Trappeniers: „De reflex die ik Biljarttitel 38/2 voor Bult EGMOND. De Enschedeër Bult is in Egmond Nederlands kampioen eerste klasse anker kader 38/2 geworden. Hu bereikte een gemiddelde, dat boven dc 24 caramboles lag en promoveerde daar door naar de hoofdklasse. De eindstand luidt: 1. Bult (Enschede) 12 2. Lief ting (Castricum) 10 3. Klinkert (A'dam) 8 4. Grahmbeek (Goor) 7 5. Scheden (Kerkrade) 6 6. Tusveld (Goor) 5 7. Megens (Magharen) 4 8. Lamers (Kerkrade) 4 150 19.71 Scheilen bleef met zijn algemeen ge middelde beneden de 16 caramboles en degradeert naar de tweede klasse. alg. g. 24.10 20.36 20.75 18.43 15.55 22.28 LAKE PLACID Canada heeft het ijshockeytoernooi gewonnen tijdens de Kennedyspelen, die in Lake Placid wor den gehouden. De Canadezen versloe gen in de laatste wedstrijd de Verenig de Staten met 42. Tjecho-Slowakije won met 132 van Zweden en eindigde als tweede. OSNABRüCK Het Nederlandse bonds- team basketbal heeft gisteren in Osna- brück tegen VFL Osnabrück, tweede in de Duitse competitie van vorig jaar, met 6965 verloren. De Nederlandse ploeg, met Schappert en Kales als bes te spelers, had bij de rust een achter stand van 4438.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7