BIAFRA NIET MEER BEDREIGD NIEUWE IMAGE VAN EL FATAH DE ENE DE ENE HELFT VAN ONS LAND VERLOREN IN 1948, DE ANDERE IN 1967 NIGERIA WACHT OP IBO'S De Haussa's in Noord-Nigerift hebben met de beest achtige moord op de Ibo's, enkele jaren geleden, het sein gegeven voor de volkerenstrijd die sindsdien in Nigeria uoèdt. De invloed van de islam is in dit gebied sterker dan elders in Nigeria. veidelmg van hel noorden van hel land hvzes,stalen geëffectueerd. Honderden ambtenaren kwamen uil Kaduna en bouwden de administratieve diehst op in diverse geïmproviseerde bureaus Het gebied van Benua had jaren geleden een leidende rol gespeeld, toen het ex-om ging om het middengebied af te scheiden van het noorden, waar de Haussa's wonen. Het plan om zes nieuwe staten te vormen, werd overal gunstig ontvangen. De reorganisatie van heel het land is door dit plan bespoedigd. Een van de moeilijke punten vormt de afschaffing .van het oude stelsel van streekmarkten, dal in de dagen van de Sardauna van Soknlo goede diensten heeft bewezen, klaar thans moet het vervangen worden door een systeem dat dichler bij het volk en de producenten staat, zoals de heer Gomwalk het zegt. Maar hij heeft ook de oude. plaatselijke autoriteiten afgezet en minder traditioneel denkende adviseurs benoemd, vaak mensen uit het onderwijs. De militaire gouverneur demonstreert dat alles weer pais en vree ademt: hij tennist vrijwel elke namiddag onder de jacarandabomen en verzekert bezoekers dat zijn plannen na de pacificatie berusten op de terugkeer van de Ibo's. zo spoedig mogelijk. Want de oude handelsverbindingen moeten hersteld worden. Maar als de Ibo's hardnekkig willen vasthouden aan hun eigen stamverband, zo meent de heer Gomwalk, blijft het wantrouwen en de vijandelijkheid bestaan. Het is een feil, dat de bekwame Ibo's hier broodnodig zijn. De tinmijnen, die meestal in Britse handen zijn, lijden aan personeelstekort door het vertrek van de Ibo's. Bovendien zijn de prijzen momenteel sterk schommelend. Een planning, die op expansie gericht is. kan dan ook thans niet gemaakt worden. Meer dan een kwart van het graafwerk wordt door handwerk verricht: de mannen bewerken de harde klei met houwelen en de vrouwen slepen water aan langs de steil' veilingen. 3enua is een van de armste staten vai Nigeria. Maar de ontwikkeling is ei lank /.ij het feit dat het gekerstend i: ogei dan in de moslemstreken in he morden. Daardoor gaat niel minder dai ijfendertig procent van de begrotin- ui a r de sector onderwijs en dus i> naai weinig beschikbaar voor direct mt wikkelingsprojecten. Benua kijk Iet zou. evenals meer staten, blij zij ils de centrale regering grotci evoegdheid zou krijgen, als de tweed rondwet van de republiek van krach al zijn. Deze stap naar centralisati x>tekent tevens een stap in de right in an de complete afbraak van d ïeevschappij van het noorden. Dit laatste is begonnen in januari lSltit oen Sardauna. de grote man in he looiden, vermoord werd. Deze vreemd' iguur wist heel dit gebied aaneen h louden. Maar de dingen hebben eei :eer genomen: in zoveel streken vai N'igeria. in Benua,-in Kano en eldet 'jjn hervormingen ingevoerd, en d •ieuwe staten zijn overgevoelig voo hun nationaal prestige. Dat zij illemaal factoren, die de Biafranen 'och eindelijk van moeten overtuigei dat Nigeria, het land in het noordei de positie van Biafra niet lang< ernstig kan bedreigen. (Copyright Gnardlan-Btiuieakef-LeMae Ort.) „Daar ginds in het noorden merk je haast niks van de oorlog", zeggerrze in Lagos. En dat is zo. De militairen op de controleposten zijn af en toe vriendelijk en doen hun werk op een nonchalante manier. Reizigers uit, het noorden klagen over schaarste aan bepaalde ar tikelen, zoals whisky en tomatensaus, door import beperkingen. En een nieuwe autoband heb je ook zo maar niet. Maar al met al hebben de dertig miljoen mensen in het noorden niet al te veel van de oorlog gemerkt. De twaalf stammen, die tot de minderheidsgroep van ruim vier miljoen zielen behoren. op de hoogvlakte van Benua hebben ei meer last van gehad. Nigeria rekruteerde hier een zeer groot deel van zijn troepen. Ook generaal-majoor Gowon komt uit Benua. Bovendien ligt deze streek aan de grens van Biafra en tijdens de eerste gevechten vluchtten heel wat leden van de Biafraanse Tivstam naar het noorden, Benua in tot zelfs aan gene zijde van dc Benuarivier. Heel het economische leven in Benua stagneerde. Het plaatsje Jos kwam destijds* op als tussenstation voor de vracht wagens met tinerts, op hun lange reis van twee weken, van de mijnen in het noorden naar de rivierhavens. Jos kreeg nog meer betekenis toen de spoorlijn kwam, die in een grote boog van het westen haar het oosten liep. De handelslui van de Ibostam gebruikten deze lijn voo' voedseltransporten naar hun eigen streek Maai in 19G6 kwam er een ommekeer. Na de moorden op de Ibo's in dat jaar vluchtten de overgeblcvc Zé lieten ruim duizend lege huizen in Jós achter. En de tinmijnen verloren hun beste vaklui. Treinen, die vluchtelingen naar het oosten hadden vervoerd, kwamen nooit terug. En naarmate de oorlog voortduurde, hielden de voedselleveranties aan het gebied rond Enoegoe (in Biafra) op. Geleidelijk kwam er verbetering. In de lege woningen óan de Ibo's kwamen eerst soldaten. Aanvankelijk had de bevolking veel te lijden van soldaten die met verlof waren en van misdadige deserteurs. Maar allengs verdwenen deze kwelgeesten, want de militaire gouverneur. J. D Gomwalk. nam strenge maatregelen. Hij stelde de huizen van de Ibo's onder toezicht van een commissie voor verlaten eigendommen. Voor elke woning werd 'n man verantwoordelijk gesteld. Ibo's 'die terugkeerden, kwamen eerst onder politiebescherming, maar momenjeel worden zij overal geaccepteerd. En de staat begon zijn voedselsurpius over te doen aan bet Rode Kruis, -voor hulpacties. Maai- de grootsteommekeer ten goede kwam in april vorig jaar. Toen weid de Een 'markttafereel in het zuiden. Onder een boom hurken de mensen bijeen om hun produkten aan te bieden. ■■■■■■■■■■■Mi dezelfde status als de FLN in Algerije, de Vietkong, de Rhodesiërs en de Zuidafrikanen. Al dit streven strekt zich veel verder uit dan alleen maar tot de Arabische wereld. On de internationale conferentie tot steun aan de Arabische volkeren, die afgelopen maand in Cairo werd gehouden, maakte deze boodschap van El Fatah duidelijk indruk op de 400 gedelegeerden met allerlei politieke richtingen (maar met indrukwekkend veel communisten of links- georiënteerden). De toespraak van de afgevaardigde van El Fatah een jong docent in de economie in Cairo was in zoverre extremistisch dat daarin de resolutie van de V.N. verworpen werd, die president Nasser zelf wel kan aanvaarden. Toch stale deze rede door de logica erin gunstig af bij de weinig verfijnde retoriek van de communisten en de langdradige re toriek van de Arabieren: we zijn een volk; dit volk telt 2,5 miljoen mensen; we hebben de ene helft van ".xs land in 1948 verloren en de andere helft in 1967 We hebben geen andere keus, we moeten vechten niet tegen de joden, maai; tegen een staat die de aarde afschuimt om aan immigranten te komen ter wijl ze ons er systematisch uithouden. Dat Israël economisch afhankelijk is van Amerika ni West-Europa, is uitermate geschikt om als bewijs dienen voor de stelregel dat het een „bolwerk van imperialisme" is. Maar verreweg de grootste steun oor hel nieuwe vertrouwen in El Fatah komt voort uit de bezetting van de westelijke oever. We biddcu en smeken dat ze zich niet zullen terug- i rekken", bicven de mensen daar herhalen. De be lting heelt een ommekeer teweeggebracht in de itus van de Fedayen onder de Palestijnen. walter schwar/. nog steeds doen. Het officiële „leger" was het Pa lestijnse bevrijdingsleger, een groep die tot de ge vestigde orde behoorde, goed werd betaald en groten deels niets deed. In dit beeld van de dagen voor juni passen de Fe dayen. de verheerlijkte vogelvrij verklaarden. Een Jordaans ambtenaar vertrouwde ons toe dat in Jor danië alleen al 408 van hen in de gevangenis zaten. De auto van de daders van de aanslag, >p een toestel van El Al werd gepleegd. De is moorddadig. die dinsdagavond op het vliegveld Kloten van Zürich theorie van El Fatah mag mild klinken, de uitwerking DE WERELD IS VERGETEN DAT WE ALS NATIE BESTAAN „Je vecht nu voor Palestina. Maar voor wat Palestina? En wat zou je willen doen met de joden?" Dit leek nogal veel om aan een 16-jarige jongen te vragen, die nog niet op adem gekomen was na in zijn eerste week bij El Fatah flink gevochten te hebben. Maar ik moest het wel vragen. De leiders in Amman hadden me ervan verzekerd dat El Fatah veranderd was sinds de bloedige dagen van Shoekheiry. Toen ze mijn soeptisChe blik opvingen, startten ze een Landrover en zetten er twee van de met machine pistolen gewapende mannen in die in een rustige straal in Amman wat bij hun huis rondhangen. (In Amman kun je rustig in een taxi springen en zeg gen: „El Fatah"). We reden naar de heuvels waar het kamp verborgen lag in een klein bos De antwooiden van de jongen kwamen vlug en waren correct gesteld. „Een Palestina voor ons allen: Ara"- bieren en joden. We vechten niet tegen de joden, maar tegen de zionistische staat'' „Hoe denk je over president Nasser?" „Hij laat zich door de Israëlieten bij de neus nemen, maar hii is eerlijk". „En hoe over koning Hoessein.' „Hij is een werk tuig in de handen van dc imperialisten net zoals Israël". Nadat ik 12 dagen gastvrijheid genoten en propa ganda in Egypte en Jordanië meegemaakt heb, heb m de nieuwe image van El Fatah ontdekt. Deze image is zorgvuldig opgebouwd door een effioiënt werkende voorlichtingsdienst, die op zich zelf al iets nieuws is in de Arabische wereld. Deze image wordt aan de andere kant ook weer afbreuk gedaan door zwakke plekken en tegenstrijdigheden daarin, maar is toch nog wel zo opvallend dat er aan dacht aan geschonken moet worden, in het bijzonder door de Israëlieten. Ondanks de terreur verkondigt men gematigdheid -doordat er verklaard wordt dat de joden niet de zee in gegooid zullen worden. Toen ik in Cairo was, kwam El Fatah formeel naar -óren als dë leidende groep onder de Palestijnen. Yasser Arafat, dy leider, werd tot voorzitter van de nieuwe Palestijnse bevrijdingsorganisatie gekozen. De dag daarop stónden in alle kranten in Cairo foto's waarop hij in bespreking met Nasser te zien was. Arafat is een wat vaag, romantisch figuur, die de reputatie heeft Israël in -en uit te glippen met de vermetele ongrijpbaarheid van Pimpernel. Voor velen heeft hij duidelijk de plaats van Nasser als held in genomen. Van Algiers tot Bagdad is, naar het schijnt, de toetssteen om de progressiviteit van een persoon te bepalen, niet hoe hij tegenover Nasser, maar tegen over El Fatah staat. Bluffer „Shoekheiry was een bluffer de ergste vijand van onze zaak", zei een Jordaans ambtenaar van de ont slagen leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa- ie. „Gedurende de hele zesdaagse oorlog zag ik hem in de lounge van het Jordaans hotel in Amman thee zitten drinken. De bevelhebber van het leger zat bij hein. Shoekheiry was in uniform, de bevelhebber in burger". Arafat vormt hiermee een groot contrast Men zegit wel dat hij streng is, op het maniakale af (hij liet eens iemand opsluiten omdat deze hem thee De nieuwe man van El Fatah, Yasser Arafat, gekozen tot voorzitter van het uitvoerend comité van het Palestijnse Bevrijdingsfront, waarin ook andere organisaties zijn vertegenwoordigd. Nog veel meer zaten opgesloten in Libanon, Syrxe en Irak. Op het ogenblik, zo verzekerde men my. hoewel ik het niet heb kunnen controleren, zitten van El Fatah alleen nog maar in Israël mensen ge vangen. De nieuwe Palestijnse bevrijdingsorganisatie onder Arafat opereert met' bijna aggressleve onafhanke lijkheid. Dit komt op het ogenblik zowel Nasser als Hoessein goed uit. Het steil hen in staat via de grote mogendheden cn de V.N. Ic onderhandelen om het eens te worden met Israël cn hun verloren land terug te krijgen, terwijl ze tegelijkertijd hun zegen aan dc Palestijnen geven om hun strUd op hun eigen manier te strijden. Arafat is misschien meer een romantisch verhaal dan werkelijkheid. Palestijnse leidex-s en woordvoerders, die men in Cairo en Amman ontmoet docenten ian de universiteit, rechtsgeleerden, zakenlieden, ex- politici zijn realistischer. Ze hebben veel werk rn nun eigen land verricht. Via twee researchinstituten in Beiroet en een nieuwe uitgeverij in Cairo hebben ze boeken en pamfletten gepubliceerd, die „hierin af wijken van de traditionele propaganda dat ze gedo cumenteerd zijn met gege Jens'zowel ifit'ïsraüi- sche ais Arabische bron. Expansie Deze publikaties leggen de nadruk op het expansie- element in Israël, zoals men dat tegenkomt in de ledevoeringen van politici en soldaten en in de min der bekende akten van onteigening cn gerechtelijke herneming, uitgevaardigd tegen Arabieren, zowel in het „oude" ais het „nieuwe" Israël. Daarbij wordt ook onderzocht tot op welke hoogte vluchtelingen, in 1948, in 1967 en in de jaren daartussen, niet ge vlucht zijn, maar gedwongen werden het land te verlaten. „De wereld is vergeten dal we als natie bestaan", /.eggen ze steeds weer. De belangrijkste boodschap van de nieuwe Palestijnen is dat de kwestie een nieuw perspectief nodig heeft. De kwestie is gezien ils een conflict tussen Arabische regeringen aan de ene kant en Israël aan de andere, met de vluchtelin genkampen als een bijkomstig „probleem". Nu willen de Palestijnen erkend worden als een nationale be vrijdingsbeweging, met dezelfde doelstellingen «n Koning Hoessein, temidden van zijn militairen; werktuig in handen van de „imperialisten" Een van onze verslaggevers heeft een bezoek gebracht aan Jordanië om zich ecu beeld te vormen van de „bevrij dingsbeweging" van Palestina, El Fatah- De organisatie, die zich vooral laat ken nen door terreuracties is in zijn theorie heel wat milder: Israël behoeft niet te verdwijnen, de joden evenmin. Samen met de verdreven Arabieren zullen zij ren nieuwe staat Israël moeten vormen. Hierbij het eerste verslag-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9