„HANS GEVAARLIJK MAAR OOK LAF' OFFICIER: „VAN Z. WAS ZOWEL OP GELD ALS OP MOORDEN BELUST,, Prijzenbeeld voor januari onjuist Blinden op top Kilima Ndjaro Moord op Elly Hagers ook bewezen geacht Lijk zelden zozeer visite kaartje van bestialiteit moordenaar Herinnering van Ouwe Nol aan strafblad is nogal onnauwkeurig BTW bracht velen op dwaalspoor Telegram aan minister om vogels te redden Langs leeuw en met luipaard op hun spoor Russische soldaten hebben het moeilijk bij Tsjechen Subsidie voor hengelsport 191 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969DE LEIPSE COURANT PAGINA 9 (Van onze verslaggever Piet Snoeren) UTRECHT Mr. A. Somerwil, de officier van justitie, begon vanmorgen zijn requisitoir tegen Hans van Z. met zijn medeleven te betuigen met de nabestaanden van de slachtoffers en wel met name met de moeder van Coby van der Voort, maar ook met de ouders van Hans van Z. „Uit een brief, die ik een maand geleden van mevrouw Van Z. heb gekregen, is mij wel duidelijk geworden hoe erg zij tegen de behandeling van deze zaak opzag", zo zei mr. Somerwil. De officier bracht hulde aan alle rechercheurs, die met grote intelligentie ten koste van veel moeite en tijd de roof moorden hebben opgelost. Hij beschreef de taaie verhoren tot diep in de nacht, die de ingewikkelde persoonlijkheidsstructuur van verdachte nodig maakte. „Het is vandaag precies veertien maanden en acht dagen geleden, dal, op nog geen 200 meter van deze plaats ver wijderd, bü mevrouw Woorlmeijer in de llaverstraat verdachte Hans van Z. de trap besteeg om zijn iaatsle roofovervul Jic plegen", aldus begon de officier zijn eigenlijke requisitoir. s Nachts bekende Van arrestatie. De nacht m bekende Van Z. ook de leestartikelenwinkelier J Deze overval, aldus mr. jteliende juridisch moord .'Jaghartige en -öfzicl neer afschuwelijk 01 overval op de Somerwil, be- .^^—.^leiulehikw opde' Donse nooit enrf"fWaad had "ge daan en alleen werd vermoord omdat Van Z. op instignatie van zijn kwadg genius „Ouwe Nol", die de plannen had ontvouwd, op zijn geld belust was. De officier voegde hieraan toe, dat op de zitting overigens is gebleken, ..dat het ook Van Z's inborst was" om de moord plegen. „Maar", zo zei hij, „ik .had fiit al eerder opgeschreven. Al duurde het eken of maanden, successievelijk bekende Van Z. de moorden op Coby der Voort en Reijer de Bruin en was hij soms dicht bij de bekentenis van de moord op Elly Hagers". aan de hand van de tenlastelegging. In de zaak Elly Hagers, volgens de officier de moeilijkste van de vijf, acht hij moord bewezen. Nadat Van Z. de moorden, op Coby van der Voort en Reijer de Bruin (in 1967) had bekend, en zijn werkwijze bij het afslachten van zijn slachtoffers vast stond, viel het op dat de in 1964 ge pleegde moord op Elly Hagers grote punten van overeenkomst vertponde met die op Coby van der Voort: het naakte lijk, het bebloede broodmes, „ostentatief als een visitekaartje bij het l/jk achter- gelaten", de gelijksoortige hajsletsels en de ravage in de kamer, alsmede de ver onderstelling dat ook deze vrouw tevo- ren seksueel was benaderd. 1 Bij het verhoor van Van] Z. deden diens aangeboren talent omj toneel te spelen en zijn pogen, steeds een correct antwoord op de hem gestelde vragen te ontwijken, hem een houding aannemen waarbij hij op ruime schaal voorstelde ieLs te weten, terwijl hij .tegelijkertijd betreffende die herinneringshiaten beel den beschreef en zodanig onderwerpen in die beelden belichtte, dat aldus de officier als het ware die zienswijze niet anders verklaard kou worden dan dat hij dit zelf in werkelijkheid had be- I leefd Ten aanzien van eventuele paranor male begaafdheden van Van Z. kon hel aiUwoord werkelijkheid simulatie. zeir* door prof. Kloek, en dr. .Schniuler niet gegeven wordeïf „Wetenschappelijk heeft men nog te weinig ervaring om Van een onzer verslaggevers) ITRECHT Ouwe Nol heeft onwaarheid ge sproken, toen hij gisteren tijdens de middagzitting van het proces verklaarde nimmer een gewelds misdrijf te hebben gepleegd. Mr. C. J. van den Berg, officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht en de man die zijn collega mr. Somerwil moet vervangen als deze bij het ten einde lopende proces Hans van Z.-Ouwe Nol nog mocht uitvallen, heeft dit verklaard tijdens een persconferentie. Ouwe Nol is volgens het uittreksel van het documen tatiecentrum van het ministerie van Justitie in zijn criminele loopbaan drie keer voor een dergelijk mis drijf veroordeeld. Ouwe Nol is in 1929 tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegen bedreiging met misdrijf tegen het leven gericht, terwijl hij in 1934 voor hetzelfde delict eenzelfde straf kreeg. In die jaren kwam hij meermalen in de gevangenis voor weder- spannigheid en mishandeling. In 1948 werd Ouwe Nol gestraft voor diefstal met bedreiging In 1934 werd Ouwe Nol ook veroordeeld tot vier en nog eens drie jaar wegens diefstal met inbraak. Het eerste delict dat Ouwe Nol met de justitie in aanraking bracht (in 1916) was openbare schennis der eerbaarheid (exhibitionisme) Inmiddels is de typekamer van de rechtbank achter bij het uitwerken van de teksten die tijdens het proces op de band zijn opgenomen. De officier verwacht, dat de totale tekst van het proces ..zeker duizend pagina's" zal beslaan llans van die vandaag levenslang en ter beschik kingstelling tegen zich hoorde eisen, bü het betreden van de rechtszaal. hebben". nr. Somerwil. komen alsof- hij de laatste trein had ge- 1 mist. Na een vrijpartijtje probeerde 'hu haar te wurgen. Bekentenis Elly Hagers De officier ging vervolgens over tot het bespreken van elke zaak afzonderlijk Hans van Z. heeft in de zaak Elly Hagers maar eenmaal een bekentenis af gelegd, Die. hield onder neer in dat hij de 22ste juli 1964 naar Rotterdam reis de, die avond met Elly Hagers uitging en daarbij de sleutel van hair huisdeur „achterover drukte". In de loop van die avond kwam de lust op Elly te ver moorden. Na haar vroeg thuisgebracht te hebben was hij naar het café tegen over het abattoir gegaan en had daar zitten drinken tot één uur ir. de nacht. Om half twee arriveerde hij bij haar huis. Hij belde aan en deed het voor- Na zün observatie in de psychiatrische kliniek heeft Van Z. nog geprobeerd bij een rechter-commissaris zijn bekentenis af te zwakken. Maar, aldus de officier, hierbjj bleef hü persisteren bü de be- langrükste punten in zün eerder gedane bekentenis: onder meer dat hü in het café het gunstige tüdstip had afgewacht om bü Elly Hagers naar binnen te kun nen dringen, dat hü haar jurk nog in zün handen voelde, hij herinnerde zich het wurgen van zün slachtoffer, hü her kende het mes en hü gaf toe dat een gevonden manchetknoop van hem kon zün geweest. Bovendien aanvaardde hü het als een vanzelfsprekend feit dat htj voor de moord op Elly Hagers veroor deeld zou kunnen worden. Naast deze bekentenis valt volgens de officier als verder bewijs nog aan te voeren, dat Van Z. al, voordat hij foto's van de moord had gezien, het in beslag gemomene beschreef en dat er van de manchetknoop die onder het lijk werd gevonden maar 12 paar in Nederland in de handel zijn gebracht. De manchet knoop is door getuigen herkend, evenals j het bij Elly Hagers aangetroffen zilver- j aehtige stukje halsketting. Andere bewijzen acht de officier het meenemen van voorwerpen uit de ka mer van Elly Hagers (net als bij Coby van der Voort): een kop en schotel die hij weggaf, een boekomslag die door de ex-echtgenoot van het slachtoffer is her kend en die Van Z. aan een vriendin heeft gegeven en een lipstick die hij zijn tante cadeau heeft gedaan. Belangrijk noemde mr. Somerwil ook „de indruk wekkende kennis" die Hans van Z. had van alles wat er in Elly Hagers kamer aanwezig was, zoals de radio en bloem bak alsmede de muffe lucht in huis (de zitting duurt voort) (Van onze parlente BREDA (KNP) Tot econoom van het bisdom Breda is per 1 maart be noemd drs. F. Verbeek uit Zeelst (N.B.). Hij volgt de heer A. van Hooft op, die onlangs 65 jaar is geworden. Drs. Ver beek is 48 jaar en heeft bedrijfsecono mie gestudeerd aan de katholieke hoge school te Tilburg. Het afscheid van de heer Van Hooft is bepaald op 1 mei. DEN HAAG. Van belang is het feit, aldus minister De Block in de Tweede Kamer over de prüsstügingen, dat de prüsenquête in hoofdzaak medio januari heeft plaats gehad. De veronderstelling, dat er in de tweede helft van december geen prüsstüging is geweest en dat de ge constateerde prüsstügingen derhalve in dc eerste helft van januari plaats vonden. Is volgens minister De Block onjuist. Het moet nog blüken of er in de tweede helft van januari even grote prijsstijgin gen zijn geweest als in de eerste helft. Het februaricijfer is half februari opge nomen. Eerst eind februari-begin maart zal bekend kunnen zijn wat de stijging van midden februari t.o.v. midden januari is geweest ln een tabel heeft de minister een spe cificatie gegeven van de stijging van he indexcijfer Deze stijging bedroeg voor agrarische produkten en vis 0.4.' produkten uit vnl. agr. grondstoffen 0.6: overige industriële produkten 1.0! huren (huishuur) 0.0' overheidstarieven 0.1! particuliere dienstverlening 0.4 medische verzorging, verzekeringen en belastingen 0 7: afrondingsverschil 0.09 In de sector van de particuliere dienst verlening bevonden zich enige branches, waarin de prijzen te veel zijn verhoogd. Dit betrof met name de autorijscholen, de horecabedrijven en de wasserettes, waar voor minister De Block zoals bekend in middels pi ij zenbeschikkingen heeft afge kondigd. De sterkste stijging deed zich voor bij de medische verzorging, verzeke ringen en belastingen. Dit vindt hoofd zakelijk zijn oorzaak in de stijging van het luister- en kijkgeld en van de zieken fondspremies. Minister De Block wijst bij het aan geven van de oorzaken uitdrukkelijk op het effect van de BTW op de prijsontwik- ling, dat naar schatting 1.1 procent heeft bedragen en op het voorraadeffect van 0.5 procent In januari kreeg het bedrijfs leven voor het eerst met de BTW te ma ken. Men had er nog geen ervaring mee opgedaan en er bestond nog veel onzeker heid over de nieuwe inkoopprijzen, waar mee men geconfronteerd zou worden. N'iet exact bekend was, hoeveel de in mindering te brengen totale oude omzet belasting was, die op de produkten druk te. Als hulpmiddel heeft men daarom in vele gevallen dc percentages genomen, die de fiscus op grond van de teruggaaf be schikking 1968 zal restitueren op de per 31 december 1968 aanwezige voorraden. Deze restitutie Is echter geringer dan de totale oude omzetbelasting. Een deel van de prüsstüging in januari is nu aan het calculeren op basis van de teruggaafbe- schikking toe te schrijven. Naarmate de bestaande voorraden worden vervangen door nieuwe voorraden za! dit deel van de prüsstüging moeten verdwijnen. Vele ondernemingen hebben de om- j prijzing tevens aangegrepen om achter- stailige kosten uit het verleden door te berekenen en verliezen weg te werken. Deze prijscorrécties, die op zich binnen het kader van de prijsgedragsregels ge oorloofd zijn. hebben in januari een cu- het prijsniveau vei re omstandigheden den deze correcties waarschijnlük i in de tüd zijn gespreid, aldus minister De Block. De bewindsman zegt voorts, dat de indruk bestaat, dat een versnelde door gedeeltelijk heeft plaats gehad, begun stigd door de aantrekkende conjunctuur, tigd door de aantrekkende conjunctuur. Het EEG-effect heeft voorts ln de voe dingsmiddelensector in januari een be langrijke rol gespeeld OLIE OP WADDENZEE DEN HAAG (ANP) Het hoofdbe stuur van de Ned. Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat een telegram gezonden met het dringende verzoek zo spoedig mogelijk geëigende maatregelen te laten nemen om de olie vlek voor dc waddeneilanden, die reeds vele tienduizenden vogels heeft gedood, onschadelijk te maken. De ervaringen na de ramp met de „Torrey-Cannon" hebben aangetoond dat de toestand van de aangetaste vo gels hopeloos is. De licht besmeurde exemplaren vluchten de zee op en zijn niet te vangen. De slachtoffers, die wel bereikt kunnen worden, zijn dikwijls niet meer schoon te maken. Is dit wel het geval, dan sterven zij meestal toch aan de darmvergiftiging, die zij hebben op gelopen bij hun pogingen zelf hun veren van olie te zuiveren. Vrijwel de enige hulp, die kan geboden worden, bestaat in het zo spoedig moge lijk doen oprukken van de oorzaak van alle ellende. Dit brengt in het biologisch zeer rijke waddengebied weer andere problemen met zich mee. omdat vele chemische middelen een catastrofale uitwerking op het overige leven in het water zouden hebben. (Vair onze correspondent NAIROBI Acht blinde Afrikaanse jongemannen heb ben de met sneeuw bedekte top van de ruim 5800 meter hoge Kilima Ndjaro beklommen, ergezeld van twee gidsen dragers, terwül met Deze prestatie i men ze dicht bij een leeuw en een olifant en een luipaard volgde hun spoor. Toen klom men ze negen uur door diept sneeuw over een afstand var bijna een kilometer, terwijl ze zware rugzakken sjouwden Zo bereikten ze de top. behulp van een lange stok contact met elkaar hielden. Dc beklimming \vu maandag be gonnen. en chartervlicgtuig van het Rode Kruis zün vüftig gewonde lbo's uit in Ziirich aangekomen. ZU zullen In verschillende Zwitserse zieken huizen worden i voorbede oor heel Afrika. Miljoenen kinderen lijden aan oogziekten als gevolg van rivierblindheid en trachoom. .Ms se volwassen zijn, willen fabrieken hen niet te werk stellen; ze worden de Tschoppelingen van de Aft kilometer lang bog liepen, kwa- kaanse gemeenschap. Omdat hij zich dat realiseerde heeft John Wilson, directeur van de koninklijke gemene bestvereniging voor blinden, in Londen de expeditie georga niseerd. Hij deed een beroep op Engelse scholen en 35 zeg den toe sponsor te willen zijn om de bijna 10.000 gulden bij een te brengen die voor 'de tocht nodig was. Hij zocht voort* geschikte liefhebbers ..Ik zou graag willen laten aien, dat een blinde alles kan", zei er een. „Ik wil de koude sneeuw op de top van de berg voelen", zei een ander. En weer een ander: „Ik wil de lucht daar hoog op de berg in ademen, daar waar alleen, vliegtuigen kunnen komen". Uit de gegadigden werden acht mensen gekozen: een 20-jarige jongeman uit Oeganda die toen hij zestien was blind werd en zichzelf leerde radio's te repa reren; een 21-jarige boer uit Oeganda die blind werd toen hij twaalf was en een andere 'boer die blind werd toen hij acht jaar was. Uit Kenia kwam een van zün geboorte af blinde leerlooier en een 25-jarige jongeman die in 1953 blind werd. Uit Tanzania kwamen drie jongemannen, onder wie een onderwijzer op een school voor blinden. Morgen zün ze terug in Lolto- kitok ze hebben dan de lucht ingeademd van de regio nen waar alleen vliegtuigen komen en misschien hebben ze de deuren van de fabrieken geopend waar nu nog gezegd wordt, dat Minden niets kun- (Copyright The Guerdler WENEN De bezetting van Tsjecho- Slowakijc door de troepen van het Warschaupact is thans reeds 'n half jaar oud. Maar momenteel zijn er alleen nog Russen in het land. De Polen, Hongaren, Bulgaren en Oost duitsers zijn reeds in oktober j.I. De 100.000 Russen liggen meest in Bohemen. Deze manschappen zijn niet te benijden. Ze mogen vrijwel nooit uitgaan, want de legerleiding wenst geen politieke besmetting, noch conflicten met de bevolking, die de Russen nog steeds als vijanden beschouwen. Alleen de Russische of ficieren, die vaak hun hele gezin hier hebben, mogen vrij uitgaan. Vaak eindigt zo n pretje met een kloppar tij. als de heren te veel wodka ge nuttigd hebben. In de stad Tetschen kwamen enkele niet meer helemaal nuchtere Rus sische officieren op het idee om mid den in de nacht de hoofdredacteur van het daar verschijnende regionale blad „Jiskra" uit te nodigen on de kazerne te verschijnen, om daar rekenschap af te leggen van zijn on vriendelijke houding jegens de Sov jets. Maar de redacteur was op een partijvergadering. Hij deelde de he ren mee dat hij niets met hen te be spreken had. In de steden met een groot Russisch garnizoen heerst een soort oorlogs stemming. In Mlada Boleslav liggen 8000 Russen. Toen deze oktober jl. in de stad kwamen, kregen zij meteen een voorproefje wat hun te wachten stond. De kazernes waren radicaal ontruimd, zonder ramen en deuren. Zelfs de lichtleidingen hadden de Tsjechen zorgvuldig verwijderd. Bn toen de vorst kwam en de Russen sto ken wilden, bleken alle schoorstenen dichtgemetseld. Op het executieterrein Milovice, waar thans ruim 30.000 Russen liggen, hadden de Tsjechen tevoren zelfs de buizen der waterlei ding dichtgesoldeerd onder de grond, zodat de nieuwe heren dagenlang moesten zoeken waar de storing lag. Het vakbondsorgaan „Svet Praee" be vatte onlangs een uitvoerige reportage over de toestanden in Mlada Boleslav. In december was het bijna zover generaal Valovin, de Russische c mandant der stad, het standrecht had ingevoel d. Het hele garnizoen had drie maanden soldij in voorschot ontvan gen en de soldaten gingen onmiddel lijk winkelen. Vaak kocht een'man 10 of meer paar schoenen, van diverse maten, voor zijn gezin in Rusland. De voorraden raakten uitgeput, de bevol king werd boos en soms kwam het voor dat een winkeljuffrouw weiger de aan Russen te verkopen. Vlak voor Kerstmis kwam het tot v dere incidenten: bij de kazernes wer den ruiten ingegooid en een I sische soldaat werd zo door jonge Tsjechen geslagen dat hij naar het zie kenhuis moest worden gebracht. Op oudejaarsavond kwam naar oud ge bruik de hele bevolking samen op het marktplein, om het jaar met vi werk uit te luiden. De Russen kennen dit gebruik niet en meenden dat dit een voorspel tot een opstand was De straten werden met pantservoer tuigen en bewapende patrouilles schoongeveegd en talloze burgers wer den gearresteerd en zwaar mishan deld. Na enkele dagen werden gcr genen uitgeleverd aan de Tsjechische autoriteiten. Maar deze konden g termen vinden om hun landgenoten te vervolgen, op grond van het feit dat de Tsjechische wet het bespuwen Russische officieren niet strafbaar heeft gesteld. De gevolmachtigde van de Tsjechische regering, generaal-majoor Korbel heeft intussen geprotesteerd bij de :en in zake de arrestatie van Tsjechische burgers.. Daarop werd generaal Valovin uit Mlada Boleslav teruggeroepen, waardoor het weer wat rustiger werd. Maar nog altijd laat de bevolking de Russen duidelijk voelen dat zij zeer ongewenste gasten 2ijn. Zo heeft bijvoorbeeld dezer da gen de Praagse televisie geweigerd een show te geven voor de bezettings troepen. En de Russen hebben geen arbeiders kunnen vinden voor de de- fensiewerken die zij langs de Tsje- chisch-Duitse grens aanleggen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG (ANP). Onder bepaalde voorwaarden kunnen sportvissersorgani saties, die met eigen middelen en met van derden verkregen bedragen verbeteringen financieren, die de hengelsport bevorde ren, ook dit jaar voor een overheidsbij drage in aanmerking komen. Bijdragen zullen slechts worden ver leend voor viswateren waarvan een hen gelsportvereniging of federatie van hen gelsportverenigingen huurder of eigenaar

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9