ITALIË SPANJE Wijzigingen veranderd in Ned. Kathechismus WERK VAN DHANIS EN VISSER Meer samenwerking nodig tussen landbouworganisaties Gevaarlijke grap van oneerlijke goochelaar VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT Lente- en zomermode licht, stralend, zonnig ziet vrouw als bosnimf (Van onze moderedactie) De Italiaanse en Spaanse couturiers onthullen hun modieuze denkbeelden eerder dan de Franse. Ondanks de voortschrijdende „unifor miteit" houdt vooralsnog elke groep een eigen stempel. Als straks de Franse mode bekend gemaakt wordt in al zijn facetten, zal de ge wone vrouw gerust kunnen zijn. Tussen al die opvattingen is er zeker één die haar past; en die niet eens zo afwijkt van wat zij nog in haar garderobe heeft van een voorbij seizoen Wit en nog eens wit De Italiaanse voorjaarsmode komt tegemoet aan de droom over de Italiaanse hemel: licht, stralend, zonnig, zorgeloos, in I Tuniek met .pantalon en 1 „kruiden"-kleurig (peperkoek) zuiver wollen gabardine. De tuniek heeft zjjsplitten, staande col, lange mouwen en is bedrukt met een chocoladebruine cirkel en de initialen E. B. van de Spaanse ontwerper Elio Berhanyer. aquarel- en felle tinten. Wit en nog eens wit. naast door zichtige grijzen, blauwen, groe nen en koralen; maar ook het terracotta van de rode aarde en het diepblauw van de zee. Aangezien de lange pantalon nu hèt eerste en laatste nieuws is, zien we die dan ook 24 uur van de dag dragen, wijd op de voet, met omslag, ver smallend naar boven maar nooit strak om de knie. Als vrouwelijker tegenstelling veel blouses en tunieken, elegante accessoires, juwelen, schoenen, sjaals en kapsels. De tuniek is lang, meestal mouwloos, ge sloten met knopen en ceintuur en strikt behorend bij panta lon of (nooit nauwe) rok. Onmisbaar bij de wandelpan talon is de redingotetuniek ge sneden als een herenjas. Driedelige tuniekpakken be staan uit pantalon, tuniek mét, en manteltuniek zónder mou wen. Als gevolg van deze broekenrage is het tailleur op de achtergrond geraakt.. Man tels met bijbehorende japon blijven echter op het toneel, hetgeen gelukkig is voor de vele vrouwen die er in deze broeken onvoordelig uitzien De mantelvoorpanden sluiten dikwijls niet over, maar tegen elkaar aan, hebben een tent model of zijn aangesloten en omgord met de beeldigste ceintuurs (hagedis, krokodil of slang, evenals de schoenen, en vol metalen fantasiegarne ringen). Lange, om het hoofd gebonden sjaals en turbans, bekronen het modieuze hoofd je. Het cocktail- en klein avortdjurkje is getailleerd maar zeer flou, eenvoudig van snit en ideaal om juwelen en grappige accessoires tot hun recht te laten komen. Alle soorten colliers zijn „in", van af het parelsnoertje en het kleine hangertje tot aan de vele kettingen. Avondkleding is vloeiend Zacht roze wollen crêpe met satynfinish voor deze redingote van de Italiaanse ValenduroDe ovale mouwinzet is zeer origineel. Het rokdeél van de mantel is onder de hoge fantasieceintuur enigszins ruim aangezet. lange piissee pantalons bij ge- voor weekend en vakantie, borduurde bolero's - filmach- Het ensemble van japon met tige doorkijkjaponnen en bloo- jasje en met mantel is daar->, merpakken met ballonbroeken entegen favoriet. Dat jasje tot de knie. (ook van het tailleur) hoeft Het spreekt vanzelf dat de niet per se zo lang te zijn - pantalonmode de voorkeur u mag uw oude pak nog een geeft aian wollen stoffen: ser- schouderklopje geven! Het sil- ge, flannel, laken, veel ga- houet is soepel normaal getail- bardinp; effen, geruit, met op- leerd, wat hoekig van schou- pervlajctestructuur, of bedrukt ders en unaniem kort en uitlo- met figuratieve en nonfigura- pend 1 tieve dessins. Eigen koloriet De jSpaanse haute couture Evenals in Italië, ligt de man tel van voren dikwijls slechts met de kanten tegen elkaar aan: heel zomers, maar het vereist wel een volmaakt bij- nog, niet zo bekend als de Ita- sassende japon. Er blijven ech- liaanse, ofschoon een der ter ook geknoopte modellen gróótste couturiers aller tijden met alle soorten kragen, zak- eem Spanjaard is (Balanciaga). ken en ceintuurs. Natuurlijk De'landschapschilder zegt dat zijn de jurkjes vloeiend en Spanje een eigen koloriet soepel, geplooid of gerimpeld heeft; de couturier zegt dat en geceintureerd. Het decol- ook en ziet de vrouw als een leté heeft bij voorkeur een v- bosnimf omgeven door alle of hoefijzervorm. tinten groen. Het door de zon s Avonds is de vro.pw zepr verzengde land geeft hij weer Spaans, zoals de flamenco- in1 rosse en dorre tinten, maar danseres met rokken die aan juwelenblauw, frambozenrood de voorkant (bijzonder) kort er. wit accentueren het Spaans en aan de achterkant lang temperament. zijn. Zij wolkt in de plissees. Hier is de pantalon geen ood- heeft een diep decolleté en r blijft gereserveerd een gedrapeerde rug. UTRECHT (KNP) Een geheel nieu we, maar niet wezenlijk andere versie vin de wijzigingen in de Nieuwe Ka- techismus, die de kardinalencommissie in 1968 aan de Nederlandse bisschoppen voorlegde, is in Utrecht ontvangen. In plaats van 68 pagina's tellen de jongste wijzigingen nu 90 pagina's. Een aantal ondergeschikte punten is bovendien weg- De nieuwe redactie is afkomstig van pater E. Dhanis SJ en pater J. Visser CssR, beiden in Rome en beiden nauw betrokken bij de onderhandelingen, die «edert 1967 tussen het Nederlandse epis copaat en Rome gevoerd zijn. In tegenstelling tot de vorige maal is bij de nieuwste formulering geen ver tegenwoordiger van het Nederlandse episcopaat betrokken geweest. Het is niet bekend in wiens opdracht de beide Ro meinse theologen hebben gewerkt, even min waarom een wijziging op de wijzi gingen nodig werd geacht Dr. W. Bless van het hogei kateche- tisch instituut in Nijmegen, die de tekst in handen heeft gekregen, was nog niet in staat een afgerond oordeel te geven over de nieuwe redactie. Hij verklaarde, dat er minstens een maand nodig zal zijn voordat het HK1 met auteurs en censoren in staat zal zijn een rapport aan de bisschoppen uit te brengen. Vol gens zijn eerste indruk is de tekst van de wijzigingen niet „wezenlijk", wel sterk veranderd". De nieuwe redactie loopt kriskras door de katechismustekst. Voor pater Bless is het nog een raad sel waarom en in wiens opdracht de wij zigingstekst weer veranderd moest wor den. Hij heeft de indruk, dat Rome tot een nieuwe wijzigingstekst besloot, toen bekend werd, dat de aanvankelijke wij zigingen niet in de katechismus zelf worden verwerkt. De uitgever heeft in verband met de ze nieuwe tekst het zetsel van de vori ge „wijzigingen in de Nieuwe Kate chismus vernietigd. Deze maand zou de ze tekst in een oplage van 10.000 exem plaren in de boekhandel te koop zijn aan geboden. Ben Sies correspondent Ben Sies die reeds enkele malen voor ons blad actuele problemen in Engeland heeft belicht, zal vanaf heden een wekelijkse bijdrage voor ons blad schrijven. Ben Sies woont reeds vele jaren in de Britse hoofd stad en zal ongetwijfeld als corres pondent van de KRO bij onze lezers een bekende naam zijn. De weke lijkse bijdragen van zijn hand zul len over alle mogelijke onderwer pen handelen. Ben Sies beperkt zich niet tot de politieke actualiteiten, hij zal aandacht besteden aan heel het maatschappelijke, culturele, po litieke en religieuze leven in het Verenigd Koninkrijk. Voorzitter G. W. Bos Tuin bouwdag KNLC in Amsterdam verslaggevers) Nixon benoemt ambassadeurs WASHINGTON (Reuter) President Nixon van de Verenigde Staten heeft het voornemen kenbaar gemaakt Jacob D. Beam tot ambassadeur in de Sovjet- Unie, Walter H. Annenberg tot ambassa deur In Engeland en John Eisenhower tot ambassadeur in België te benoemen. Beam, een carrièrediplomaat, zal Lle welyn Thompson in Moskou vervangen, Annenberg, een rujke uitgever uit Phila delphia, volgt David K. E. Bruce op in Londen en Eisenhower, zoon van oud- premsident Eisenhower, vervang Ridge- way Knight in Brussel. Dé benoemingen moeten worden goedgekeurd door de Se naat AMSTERDAM „Met elkaar moeten wij blijven streven naar grotere samen werking binnen de drie Centrale Land- bouw Organisaties om als één blok onze redelijke wensen gefungeerd op redelij ke gronden aan de overheid voor te kun nen leggen. Elk individueel, groeps- of gewestelijk optreden acht ik niet alleen i verknoeien van tijd. maar ik verwacht j er ook een negatieve uitwerking van". Dit zei vanmorgen in Amsterdam de heer G. W. Bos, voorzitter afdeling tuin bouw van het Koninklijke Nederlandse Landbouw Comité tijdens de tuinbouw- dag 69. „De huidige problemen zullen realistisch benaderd moeten worden om oplossingen te vinden die in de samen bundeling van krachten gevonden kun nen worden. Op deze wijze zal de po sitie van onze nationale tuinbouw ver sterkt moeten worden op een markt met steeds groter wordende concurrentie zo wel kwalitatief als kwantitatief". De heer Bos was voorts van mening dat, wanneer op zeer korte termijn de afzetstructuur verbeterd wordt, dit de prijsvorming in met name de voedings- tuinbouw ten goede zou komen. Voor de bloemkwekerij- en boomkwekerij- sector noemde hij in dé komende jaren specialisatie, kwaliteitsproduktie en een goed georganiseerde en geconcentreerde afzet van belang. Voor de structurele en financiële moeilijkheden in de fruit teelt zijn maatregelen op korte termijn I noodzakelijk, te meer daar verwacht wordt dat de moeilijkheden zich nog zullen toespitsen in verband met lagere j prijzen en stijgende produktiekosten. Op de helling Het E.E.G.-beleid moet dringend op I de helling, aldus de voorzitter van de j afdeling tuinbouw van het K.N.L.C. „Wanneer het werkelijk de bedoeling is een gemeenschappelijk beleid in de E.E.G. na te streven, zal men zich los moeten maken van het huidige beleid dat op bijna alle onderdelen facultatief is. Elke lidstaat kan nog een eigen tuinbouwbeleid voeren, dat zelfs strijdig is met de doelstellingen van het ge meenschappelijk beleid". Produktiebe- heersing voor groenten en fruit noemde de heer Bos niet wenselijk. Deze zou onvermijdelijk leiden tot verstarring In de produktiestructuur, juist nu verbete ring en modernisering van deze struc tuur noodzakelijk is. Nationale produk- tiestimulerende en/of kostenverlagende subsidies vormen binnen de gemeen schappelijk markt, aldus de heer Bos tot slot, een bedreiging voor onze pro ducenten, aangezien de Nederlandse overheid dergelijke subsidies niet ver leent. Volledige afschaffing van deze nationale subsidies moet dan ook be schouwd worden als een bijzonder ur gente maatregel. Pastelblauwe kleuren in het ruitdessin van een doubleface wollen gabardin voor deze voorjaarsmantel met hoge col. De taille wordt geaccentueerd door ee brede ceintuur met gesp van parelmoer (evenals de knopenOntwerp va Carmen Mis Spanje Driedelig ensemble in wit en rozeachtig beige. De mouw- en kraagloze mantel uit doublefaceachtig beige wollen laken met dubbele knopenrij heeft een fantasieceintuur en twee zakken met het monogram van de Italiaanse ontwerper Valentino. Daaronder een lange tuniek met omgeslagen kraag en wijde manchetten evenals de pantalon uit wit wollen crêpe. In het Museum van het Boek (Rijks museum Meermanno-Westreenianum), Prinsessegracht 30, Den Haag, wordt van 20 februari t/m 29 maart een ten toonstelling gehouden van het werk van S. L. Hartz. N00RD-IERLAND (Van onze correspondent Ben Sies) LONDEN „Onrust overspoelt het land. De regering is verdeeld. Minis ters zijn afgetreden. Parlementsleden zijn in opstand gekomen. De oppositie weigerde geruime tijd op te treden als oppositie. De dreiging van directe in terventie van Westminster hangt steeds in de lucht". Zo beschreef de Times enkele dagen geleden de situatie in Noord-Ierland. Sindsdien is de felste en bitterste verkiezingscampagne in de bi zarre geschiedenis van de half-natie begonnen. De formele inzet: de 52 ze tels van het Noordierse parlement, dat aanzienlijke bevoegdheden bezit voor interne kwesties, maar dat niettemin constitutioneel ondergeschikt is aan het nationale parlement van het Verenig de Koninkrijk in Westminster. Het uitschrijven van algemene verkie zingen was een capitulatie. Nog geen twee maanden tevoren had minister president Terence O'Neill het idee van de stembusstrijd onvoorwaardelijk ver worpen als nutteloos, onvergeeflijke lafheid en een onaanvaardbaar afschui ven van verantwoordelijkheden. Tijdens een tien uur durende kabinets vergadering kon men op maandag 3 fe bruari echter slechts tot de conclusie komen, dat de positie van de minister president onhoudbaar was geworden. Veertien van O'Neills 25 fractieleden inclusief drie ex-ministers hadden zich openlijk tegen hun leider gekeerd. Het kabinet, ontdaan van de rebellen, stond uiteraard achter hem, maar dat kon in de praktische politiek de splij ting van de regerende conservatieve Unionistische partij niet goedmaken. Nu mogen 942.000 stemgerechtigden op maandag 24 februari uitspraak doen. Over wat of wie? Weinig Noordierse kiezers zouden het op dit moment met enige zekerheid kunnen zeggen. Het is meer dan waarschijnlijk, dat een wilde, paniekerige verkiezingscampagne alleen maar meer verwarring en onzekerheid zal stichten. En de uitslag? Er zijn wei nig of geen mogelijkheden, die tot een oplossing van de fundamentele proble men in Noord-Ierland zouden kunnen bijdragen. Britse bladen spreken over „een kruit vat, een heel complex van niet te ont rafelen conflictgegevens, een gevaarlij ke grap van een oneerlijke goochelaar die met een mysterie met een dubbele bodem speelt". Dergelijke uitspraken onderlijnen hoe moeilijk het is voor een buitenstaan der de situatie in Noord-Ierland werke lijk te begrijpen. Elke poging om het ingeblikte mysterie te doorgronden 'en van de felle anti-katholieke betogingen, die ds. Ian Paisley op touw pleegt zetten. Paisley is van mening, dat de invloed van de katholieke minderheid n Noord-Ierland te groot wordt en daarmee het gevaar, dat Noord-Ierland één. wordt met de rest van het ovenoegend katholieke Ierland. moet uitgaan van het feit, dat de Noord ierse samenleving de normale politieke en sociale opstellingen niet kent. In En gelse verhoudingen zou Noord-Ierland met een omvangrijke chronische werk loosheid en een groot aantal duidelijke wantoestanden een socialistisch bolwerk zijn. In feite is dit deel van het Vere nigde Koninkrijk sinds zijn uiterst pijn lijke geboorte onafgebroken geregeerd door de conservatieve Unionistische par tij, omdat die de band met Engeland, de vrijdom van het Ierse katholicisme, garandeert. De Noordierse politiek wordt volledig beheerst door godsdienst en nationalisme, die op hun beurt be smet. besmeurd en belast zijn met de oneindige bitterheid van een bloedige geschiedenis, de destructieve wanhoop van een traditie van gewapend geweld tussen broeders, tussen buren, tussen vader en zoon. Alleen die achtergrond kan ook de openlijke, onbeschaamde discriminatie tegen de katholieke min derheid ruim 30 procent van de be volking verklaren. De samenstelling van het ontbonden parlement en de slagorde, zoals die zich nu aftekent, illustreren duidelijk de a-politieke verdeeldheid, die de ont wikkeling tot een gezonde maatschappij uitsluit. Van de 52 parlementszetels waren er sinds de algemene verkiezingen van 1963 niet minder dan 37 in handen van de conservatieve Unionistische partij, die dus een meerderheid van 22 had over alle andere partijen tezamen. Van een werkelijke oppositie was geen spra ke, omdat die andere partijen onder ling weer fel verdeeld waren en nog zijn. Noord-Ierland heeft nooit iets an ders gekend dan het stelsel van de ene. alles en iedereen overheersende partij! Hierin schuilt ook de verklaring voor de onverzoenlijkheid van de Noordier se politiek: die meerderheid kan zich zelfs de theoretische mogelijkheid van een alternatieve regering eenvoudig niet voorstellen. Nu is het waar, dat de splijting van de Unionistische partij tot de verkiezingen heeft geleid, maar alleen een toevallige combinatie van een groot aantal onwaarschijnlijke toe valligheden zou de andere partijen in staat stellen de vruchten te plukken van die verdeeldheid. Bij de komende verkiezingen gaat het namelijk niet zo zeer om de omvang maar om de samenstelling van de Unio nistische parlementsfractie, die over de kwestie van het leiderschap beselist. Minister-president Terence O'Neill werd geconfronteerd met een massale partij- revolte, omdat hij. volgens talloze van zijn volgelingen, te gematigd was in zijn optreden tegen de katholieke min derheid en tegen de civil rights-bewe- ging, die vorig jaar oktober begon met een vasthoudende campagne om de ge wone burgerrechten af te dwingen voor die minderheid. In Noordierse verhou dingen is „gematigd" overigens een zeer betrekkelijk begrip. Want zelfs O'Neill verklaarde openlijk, dat hij het principe van universeel stemrecht bij plaatselijke verkiezingen nog een on haalbare zaak achtte. Met andere woorden: ook hij was geenszins bereid te voldoen aan de minimale vereisten van een gewone democratie met gega randeerde burgerrechten voor ieder een. Zijn posite werd onhoudbaar, om dat hij op aandringen van de Britse re gering en de twee grote Britse partijen akkoord ging met een onafhankelijk on derzoek naar de grieven van de katho lieke minderheid. Dat vonden de frac tierebellen een onmogelijke concessie. In vele kiesdistricten met een Unio nistische meerderheid zullen nu twee kandidaten van dezelfde partij tegen elkaar opbieden voor de steun van de volgelingen, die zich in deze zin voor gematigdheid of onverzoenlijkheid kun nen verklaren. In tenminste zes van die districten zal de zaak voor de Unionis ten nog gecompliceerder zijn. Daar krijgen de kiezers te maken met een derde mogelijkheid: extremistische Unionistische protestanten onder lei ding van ds. Ian Paisley, die zichzelf heeft uitgeroepen tot hoofd van een ei gen Kerk, de Free Presbyterian As sembly. Deze oratorisch begaafde fanaticus ver wisselt de preekstoel nu voor het poli tieke podium. Maar zijn thema blijft hetzelfde: weg met dc „Hoer van Ba byion" (de katholieke Kerk), „de Satan van Rome" (de Paus) en „de zwartge rokte papistische agenten" (Terence O'Neill en zijn volgelingen) en „geen centimeter toegeven aan de verraders die de naam van de koningin en de Britse vlag hebben onteerd" (de katho lieke minderheid). Daarnaast los van de beslissende slag opereren de andere partijtjes. In het thans ontbonden parlement za ten negen nationalisten (katholieken) wier politieke programma eigenlijk slechts een punt omvat: de door de pro testanten gevreesde hereniging van Noord- en Zuid-Ierland. Dan waren er twee republiekeinse Labourmensen, die naast de hereniging van Ierland ook het socialisme voorstaan. Zij willen niets te maken hebben met twee min of meer gewone socialisten, die forme le banden hebben met de Britse La- bourbeweging. Dan tenslotte was er nog een eenzame liberaal met een even een zame nationale democraat, die men mag beschrijven als een onafhankelijke na tionalist. Zoals gezegd, samen beteken den deze volksvertegenwoordigers niets tegen de verpletterende overmacht van de Unionisten. Het is uiteraard theore tisch mogelijk, dat in kiesdistricten met elkaar bestrijdende Unionistische kandidaten onder bepaalde omstandig heden vreemde resultaten uit de bus komen. En bij een bepaalde samen loop van omstandigheden zouden de kleine partijen dan wellicht een of twee zetels kunnen oppikken. De kans is echter uitemate gering en de uit slag zou toch heel weinig veranderen aan de partijverhoudingen. De verkiezingen gaan in feite om de persoon van Terence O'Neill en om de vraag hoe de permanente regeringspar tij de katholieke minderheid zal behan delen. En de enige positieve overweging is, dat bij deze verkiezingen zal blijken hoeveel kiezers de gematigde politiek van O'Neill wensen te steunen en hoeveel invloed de fanaticus Ian Pais ley werkelijk heeft. Voor dat het zover is. kunnen zich nog rampzalige ontwik kelingen aandienen. Crisisverkiezingen zijn zelden de beste tests voor een de mocratie. Een bittere verkiezingscampagne in een door vrees en haat verziekte samenle ving met een traditie van geweld maakt ongelukken waarschijnlijk. Zelfs als de verkiezingsstrijd niet tot een explosie leidt, en de uitslag de positie van Te rence O'Neill niet ondermijnt, kan de minderheid in Noord-Ierland nog niet op verwerven van de normale burgerrech ten rekenen. Daarom moet de conclusie nog steeds luiden: het moment van het Britse ingrijpen op grond van onont- kenbare bevoegdheden en verantwoor delijkheden moei zeer nabij zijn Het eerder geciteerde Timesverhaal sig naleerde ook een advertentie in een plaatselijke krant in Belfast: „Flat t. huur. Kleurlingen welkom. Alleen pro testanten".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5