De wurger van Boston roept associaties op aan Hans v. Z. Wie weet Ook in Noord wijk heel wat „olieslachtoffers" Minder leerlingen van elders op Leidse scholen Aarlanderveen behaalt succes in strijd om bestaan MEDISCHE DIENSTEN VOOR LEIDENEN OMGEVING The Graduate Sexen chantage Blonde handel voor Istanboel Prolongaties WEET U HET OOK? VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Deze dagen meldden alarmerende berichten, dat in zee drijvende stook olie in de omgeving van de Wadden eilanden duizenden slachtoffers onder de vogels had gemaakt. Inmiddels blijkt echter, dat ook zuidelijker langs de Noordzeekust door stookolie ge troffen vogels aanspoelen. Het betreft hoofdzakelijk zee-eenden, fuuten. alken en zeekoeten, die gedurende deze tijd van het jaar in ons land in enorme aantallen overwinteren. Leden van de Vereniging voor Vogel bescherming Noordwijk, die gisteren op het strand in aktie waren, troffen daar reeds enkele tientallen olieslacht offers aan. Het ziet er naar uit dat er nog aanzienlijk meer zullen volgen. Vogelbescherming Noordwijk zal ook vandaag op het strand in touw zijn om nog te redden wat te redden valt en de dode dieren op te ruimen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat door olie of het winterweer be- OP DUINRELL Atletiekcross met 400 deelnemers „Al moeten we door de sneeuw zwem men, het gaat door", zegt S L's nieuwe voorzitter H. van den Barselaar ovi Zuidhollandse cross-kampioenschappen die zondag a.s. in het Wassenaarse Duin- rell gehouden wordeft. „Het is tenslotte Niet minder dan 400 atleten er. letes zullen de uitdaging van de winter se glooiingen op Duinrell aanvaarden; ïr 25 verschillende verenigingskleuren zul len ztf het landgoed komen opfleuren. Om precies 1 uur valt het startschot voor de 600 m. Meisjes D; het program ma ziet er vervolgens aldus uit: 600 m. meisjes C; 1000 m. jongens D; 1000 m. meisjes B; 2000 m. jongens C; 1500 m. meisjes A; 3000 m. jongens B; 5000 m. jongens A; 2000 dames; 8000 m. heren (om 3 u.) Joke v. d. Stelt, pas gelauwerd in de Bataven-Bosloop, start als favoriete de dames. Wim van Gerven, eveneens van De Spartaan, zal het de heren zonder lastig kunnen maken. Hiermede neemt S L de draad dit atletisch buitengebeuren weer op, dat vorig jaar door bijzondere omstandig heden niet kon worden georganiseerd. BASKETBALL Bona Stars tegen ongeslagen Blue Stars Wie, na een blik op de standenlijst ge worpen te hebben het nog af te werken hasketballprogramma nauwkeurig be- kijkt, komt tot de verrassende conclu sie, dat de zes hoogst geplaatst teams elkaar in de komende weken achtereen volgens zullen ontmoeten. Hetzelfde geldt dus ook voor de 6 laagstgeplaatste. Dit betekent, dat de topteams geen kei rustig weekend er tussen door heb ben, maar elke wedstrijd opnieuw tot het uiterste moeten gaan. Het Leidse Bona Stars, na het bijzonder teleurstel lende resultaat van vorige week en dat nog wel voor eigen publiek, op de zesde plaats prijkend, moet zondag naar sterdam om daar tegen het nog steeds ongeslagen Blue Stars te proberen redelijk resultaat te behalen. Want dat mag toch wel verwacht worden, immers de Leidenaren moeten de misstap tegen Rotterdam Zuid goed maken, en we den ken aan die sublieme wedstrijd Bona Stars-Blue Stars,een van de weinige werkelijk goede thuiswedstrijden va Stars. Daarbij komt, dat de Bona Stars deze wedstrijd als underdog starten geen pretenties hebben op eventuele winstmogelijkheden. Vanuit deze positie spelen de Bona Stars volgens coach Kallenberg hun beste wedstrijden, en on gedwongen spelend kunnen de Leidena ren het de Blue Stars nog moeilijk ge noeg maken. Vanavond wordt de topper van het weekend gespeeld, n.l. Punch-Flamingos. Punch, thuis haast niet te kloppen en sterk spelend zullen moeten uitmaken wie de tweede plaats achter Blue Stars gaat innemen. Opstelling: C. Pley, P. en A. de Jong, P. van Tuyl van Serooskerke, P. Ruyse- naars, B. van. Cleef, H. Stol, R. Wal- laart, H. van Mameren, J. Maassen. Programma: Vrijdag: 18.50 Jumpers b-TBS b, 21.20 Jumpers 2-Dames 3. Za terdag: 5 mei hal: 15.30 TBS 3-TBS 2. TBS a- Esso. 16.45 Dames 4- Jumpers 1, TBS 5- Achilles 2. 18.00 Dames 1- Vodo. Verder 15.00 Dames 2-LUSV. 20.15 Das 1-TBS 4. Zondag: 20.30 Blue Stars- Bona Stars (vertrek bus om 19.00 uur). Korfbalprogramma In verbnad met de slechte toestanden waarin de velden verkeren, zal ook het komende weekeinde het korfbalprogram ma voor de veldcompetitie geen door gang vinden. PROGRAMMA KN'KB Hoofdklasse: Deetos-SamosHKV- Rapiditas. Overgangsklasse: B: Roda—Groen Geel; Vicus Oriëntis-Regenboog; Span- gen-Deto. Zuid West I: Sperwers-DKC; OSCR- Ready; KNS-De Algemene. Zuid West 2A: BKCODO. Zuid West 3B: AhoyOranje Nassau; Delta-Kwiek; Vlaardingen-DKV. Zuid-West 3C: Tjoba-Blauw Wit (22-2), HPV-Hesco: Schiedam-ALO. LKB Klasse I: KNS 4-De Algeme ne 3 (12.00), Fluks 5-KNS 3 (12.00); Klasse 2: Madjoe 2-De Danaïden 5 (zat. 15.30); Jun. IA: Ons Eibernest 9-Trek- vogelB; Fluks A-Fortuna 5 (zat. 15.30) Jun. 1B: Dubbel Zes 3-KNS A; Succes Ons Huis A. Jun. 2: Eureka-Ons Huis B; Fortuna 7-Wion A; Achilles 5-Ready 5. Jun. 3: Madjoe A-Phoenix 5 (zat. 13 45); VlaardingenOSCR; DKC 7- Schiedam A. MICROPROGRAMMA Zondag - Leiden: Sen. 2: De Algemene 3-Crescendo 2 (17.30): Vicus Oriëntis 3 Zudierkwartier 3 (18.40). Sen. 3: De Danaïden 4-KNS 4 (19.50). Jun. B: Noorderkwartier A-Zuider- kwartier B (14.00); De Algemene B— Vicus Oriëntis A (15.10); De Danaiden B -Crescendo A (16.20), laade vogels kunnen worden afgegeven bij de heer J. Hoek, Schoolstraat 4 en eventueel ook aan het poliitebureau. Oude Zeeweg 10. Zoals bekend heeft de Vereniging voor Vogelbescherming Noordwijk sedert enige tijd op een terrein achter he poliiebutreau een asiel om de vogels onder te brengen en te verzorgen. Bij het aantreffen van vogels dient men voorzichtig te zijn met fuuten (vogels met een lange hals en voorzien van een kuif), opdat zij de vinders niet in de ogen pikken. Reserves Scylla dichter bij kampioenschap Scylla 2 gaat a.s. zaterdag om half zeven aan de HogeMoraweg hoogst waarschijnlijk haar voorsprong in de hoofdklasse A op de overige concur renten nog verder uitbreiden en de perspectieven op promotie naar de ereklasse verbeteren. Het Bossche Never Despair zal dan eerst versla gen dienen te worden. We mogen ver onderstellen dat het carnaval door de mannen uit Oeteldonk geheel ver geten is en dat zij weer fit aan de start komen. Draaien de Leidenaars even goed als in de voorgaande duels dan zien wij het optimistisch in, ook al tobt captain Ed Fallaux dan ook met zijn rechterpols. De j Treffers kun nen hun positie tegen Irene wellicht verbeteren. Doen zij dat niet en grij pen zij in Roelofarenc)sveen niet de volle winst dan kunnen zij de come back in de ereklasse wel vergeten. Kansloos zijn zij, ooPf al heeft TSF dan ook drie punten voorsporng, nog lang niet. Voor TOV en DOCOS is het zaak zich zo ver mogelijk te distan- ciëren van de laatste twee plaatsen. Tot nu toe lukte dat zowel de Noord- wijkers als de Leidenaars vrij goed, al is het verschil tussen Maasbree, dat de voorlaatste plaats bezet in de hoofdklasse C en TOV uiterst gering: één punt. Dit weekeinde kan er even wel verbetering komen. TOV ontvangt namelijk het puntloos onderaanstaan- de Wibats 4. Ook DOCOS kan de volle buit naar zich toehalen, mits punt loze hekkesluiter SVE 2 niet onderschat Tafeltennisprogramma; Ereklasse A: Maasbree-Hunter '25; W ibats-Nedlloy d Ereklasse B degradatiegroepSt. Hoger-TSB-Hunter '25 2; Nedlloyd 2- Swift; SVE-Belcrum. Hoofdklasse A prjomotiegroep Eendracht-Xerxes; Ons Vermaak-Wi- bats 2; Scylla 2-Never Despair. Irene; TSF-STV-Climax.' Hoofdklasse C (degradatiegroep) Luto-Maasbree 2; TOV-Wibats 4; AMVJ 2-Victory '55. Wilskracht-PSVWibats 3-Jeep; DO- COS-SVE 2. Hoofdklasse A (prpmotiegroep): groep): Hunter '25 3-Gossima; TOGB-De Treffers 3; Dito-Vrienden schaar. Overgangsklasse K (promotiegroep) Hunter '25 4-Bloemendaal; Quick 3-De Treffers 2; Scylla 4-Noad. Overgangsklasse M (promotiegroep): Phoenix-Elan; Treffers-HOC; Scylla 3- AMVJ 3. Kleuter te Hazerswoude in wak geraakt en verdronken De driejarige Theo van de Werf van de Pieter Breughelstraat 1 in de Hazers- woudse wijk „Zuid" is gistermorgen, om streeks kwart over negen, verdronken. Hy was terechtgekomen in een wak in een brede sloot in de nabijheid van ge noemde straat. Theo. zoon van KVP-gemeenteraads- lid P. A. Th. van de Werf, moet spelen derwijs in het water zijn geraakt, toen hij zich daar met een vriendje ophield. Toen z(jn moeder te hulp schoot waren de levensgeesten reeds geweken. Er bevond zich in deze sloot een wak ten behoeve van de eenden. Kampioensduel „De Spartaan" Bij de aanvang van de kompetitiewed- atrijd thuis tegen Olympia (Rotterdam) gaat „De Spartaan" met 2 punten ver schil nog steeds aan de leiding. Zaterdag a.s. is het dan zo ver. Dit is de laatste wedstrijd van de kompetitie, dus als „De Spartaan" ook deze wedstrijd wint is zij kampioen van het westen. Coach Th. Brandt vertrouwt er op dat zy pupillen ook deze wedstrijd zullen winnen. De ploeg is als volgt samengesteld: A. de Bruin, Th. Sanders, N. Faas, H. Zirkzee, A. Hillebrand, S. Holswilder en D. van 't Riet. De wedstrijden vinden plaats in het klublokaal Albert Schweitzerschool, Oude Vest en beginnen om 2 uur, toe gang is vrij. Statistiek nijverheidsonderwijs De Leidse scholen voor dagnijver- heidsonderwijs hadden bij het begin van 't schooljaar '67-'68 4140 leerlingen. Dat is een geringe toename ten op zichte van het voorafgaande school jaar, waarin 4077 leerlingen begonnen. De geringe toename van het aantal leerlingen kwam hoofdzakelijk uit de stad Leiden, want het aantal leerlin gen uit gemeenten rond Leiden daalde tot 2390. Dat is 64 minder dan in het voorgaande jaar. De aantallen leerlingen op de katho lieke scholen voor dagnijverheidsscho len waTen bij het begin van het school jaar '67/'68 nagenoeg dezelfde als het voorgaande schooljaar. De R.K. Lagere Technische School ,,Don Bosco" telde 531 leerlingen; de R.K. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewater 579. In beide gevallen een te verwaarlozen teruggang van twee leerlingen. In de genoemde jaren waren de cij fers voor andere scholen: Bedrijfstechn. School voor Individueel Onderwijs (ge meentelijk) 356 (in '66/'67) 323; LTS- Haagweg (neutraal) 570 (was 618); Vakschool voor Meisjes Rapenburg (neutraal) 384 (was 416); Lagere Land en Tuinb. School (neutraal) 61 (was 53); Leidse Analistenschool (neutraal) 184 (was 152); Leidse Instrumentaria- kersschool (neutraal) 114 (was 113) Uitgebr. Techn. School (neutraal) 531 (was 531); Leids opl. inst. voor listen (neutraal) 113 (was 83). Op alle christelijke scholen had bij het begin van het schooljaar '67/ '68 meer leerlingen dan daarvoor. Op de Chr. LTS begonnen 606 jongens; de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes had 513 leerlingen en de interkerke lijke opleidingsschool voor gezinsver zorgsters had 60 leerlingen. (Cijfers ontleend aan de onderwijs- statistiek van het Bureau Statistiek van de gemeente Leiden). onze editie van woensdag 12 fe bruari j.l. plaatsten wy de noodkreet Aarlanderveen in de stryd om het beetaan van dit dorp. Reeds vrijdag avond 14 februari kon mevrouw de Ruyter-de Zeeuw, lid van gedeputeerde staten, in de vergadering van de Pro vinciale Staten meedelen, dat de aan gevraagde vergunning voor krotoprul- ming in Aarlanderveen zou worden toegezegd. Door deze vergunning wordt deze gemeenschap wat meer vrijheid ademen gegund. Door deze krot- opruiming zullen in een periode van 10 tot 15 Jaar ongeveer 100 woningen kunnen worden gebouwd. Hierdoor zon de leefbaarheid in deze gemeente vei lig gesteld kunnen worden. In genoemde vergadering werden de belangrijke problemen nl. ruimtelijke ordening en struktuurverbetering weer •ns onder de loep genomen. Bescherming landbouwgronden De heer A. P. J. v. d. Weyden uit Zevenhoven meende, dat bij deze plan de bescherming van de agrarische sektor op ekonomische gronden gevaar dreigde te lopen. Wat gaat er gebeuren met Voorne- Putten? In een vraaggesprek voor de televisie verzekerde de minister, dat dit gebied agrarisch zal blijven. Toch1 blijft er een gevoel van onbehagen be staan bij de bevolking van dit gebied. Als de industriële ontwikkeling rond Rijnpoorthaven niet te stuiten is, »r dan al gedacht aan maatregelen r de opvang van de autochtone be volking Tuinbouwgronden In het streekplan Rijn en Gouwe is 1100 ha aangewezen voor de vestiging tuinbouwbedrijven. De vraag werd gesteld of er iets gedaan wordt om de voorwaarden voor een vestiging gun stiger te maken. Het initiatief in deze moeten uitgaan van de provincie of de gemeenten. Overwegen Gedeputeerde Staten een Leiden Leidse huisartsen: tot zater dag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 belle men voor spoedgevallen de dokterstelefoon 22222. Apotheek: Doe- Apotheek', Doezastraat 31, tel. 21313. Alekemade dkt. Glansbeek, Populie renstraat 45, R'veen, tel. 01713-2511, dkt. Brinkhorst, Dr. Stapenseastraat 6. Lei- muiden, tel. 01721-269, zr. Rusman, Past. v.d. Plaatstraat 13. Rijpwetering, tel. 01712-366. Alphen za. dkt. Cornet, Kievitstr. 48, tel. 3697, zo. dkt. Van Kooten, Wilhelmi- nalaan 36. tel. 2079. Apotheek: Allart, Raadhuisstr. 206, tandarts: dkt. Van Wermeskerken, Javastr. 4. (12.00-12.30 uur), zr. Jonkers, Hoofdstr. 164, tel. 2340. Bodegraven dkt. Cats, Noordzijde, tel. 2030, zr. Borsboom, Pr. Bernhardstr., teL Apotheek Hofland, Vijverlaan, tel. 3798. Boskoop dkt. Bom, Burg. Colijnstr. tel. 2136, zr. Beks, Overslag, tel. 2141. Hillegom dkt. Van 't Westeinde, Sta tionsweg 74, tel. 5771. Katwijk a.d. Rijn dkt. Heuting, Rijn straat 42, tel. 2102, apotheek: Kon. Juli- analaan 18, tel. 4370. Katwijk aan Zee - dkt. Beijderwellen, Boulevard 85, tel. 2182. Langeraar dkt. Van Dongen, tel. 01723-101, zr. Eys, tel. 01723-144, b.g.g. 01725-1777. Leiderdorp dkt. Hennink, Mauritssin- gel 166, tel. 33686, zr. Van Leeuwen, Dorpsstraat 50, Koudekerk, tel. 01714- 2505, ongevallen aan de Rijndijk bellen 01714-2278. Lisse dkt. Van Dijk. Heereweg 316, tel. 4486. De Bollenstreek Apotheek: Hoofdstr. 78, Hillegom, tandarts: dkt. Disselkoen, Hoofdstr. 306. Sassenheim. Nieuwkoop en Noorden dkt. Bremer, tel. 0,7125-1103. Noordwijk dkt. Kruyt, Voorstraat 85, tel. 2030, wijkverpleging: Van Panhuys- straat, tel. 2907 resp. 2338, Apotheek aan Zee, Hoofdstraat 59, tel. 3068 (za. 8-18 uur en zo. 12-13 en 17-18 uur). Noordw(jkerhout dkt. Verdeijen, Kerkstraat 18. tel. 02533-2285, zr. Cy- priana, Maraisstraat, Hillegom, tel. 02520-5426. Oegstgeest zr. De Groot, tel. 54500 of 22222, dkt. Hugenholtz, Wilhelmina- park 2, tel. 51390. Sassenheim dkt. Kwint, Hoofdstraat 324, tel. 7253. Voorschoten dkt. Van der Rooy, J. W. Frisolaan 3-5, tel. 2527, za. Voorscho- tense apotheek, Leidse weg 2525, zo. Doeza-apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313, zr. Molleman, Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. Wassenaar de artsen H. W. Plink, Prinsenweg 44a, tel. 2075 en W. J. de Jong, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apotheekdienst: Apotheek Langstraat 86, tel. 2141. Tandartsendienst <za. en zo. van 18-18.30 uur): F. M. Temmer man, Araweg 10, tel. 4138. Storings dienst, gas, water en elektriciteit: tel. 2248. Zwammordam dkt. Van der Ent Braat, tel. 01725-1308. Auto ramt NZH-bus in Katwijk aan Zee Op het kruispunt E. A. Borgerst raat- Rijnmond in Katw(jk aan Zee Is gister middag even over half één een perso nenauto, bestuurd door een 23-jarige Hagenaar, die geen voorrang verleende, in botsing gekomen met een lijnbus van de NZH. De automobilist kreeg schaafwonden aan het hoofd. Van de inzittenden van de bus werd niemand gewond. Beide voertuigen kregen deuken en lakschade. stichting Verwerving Tuinbouwgronden en kunnen deze gronden dan toege wezen worden aan industriële vesti gingen? Wordt door Gedeputeerde Staten bij de voorbereiding van 'n streekplan nage gaan of de betreffende gemeenten ook wel tuinbouw-minded zijn Het spreekt vanzelf, dat bij eventuele vestigingen provincie en gemeente bereid moeten zijn om de tijdelijke onrentabiliteit van deze vestigingen te erkennen. Evolutie Bij het zoeken naar oplossingen in de landbouw is het struktuurbeleid centraal gesteld. Het plan Mansholt is in eerste instantie door de minister af gewezen. De agrarische beroepsbevol king gaaf ieder jaar met ca. 4% ach teruit. Zullen de plannen van de heer Mansholt daar zoveel aan veranderen? Toch zal in de toekomst met de denk beelden van de heer Mansholt rekening moeten worden gehouden of zijn plan nu aangenomen zal worden of niet. Het is louter een kwestie van evolutie. Ook de provincie zal in zijn struk tuurbeleid het probleem in positieve zin moeten benaderen. Bij de streekplan nen en de ruilverkavelingen zal in de toekomst, meer nog dan in het verleden, rekening gehouden moeten worden met de opzet van de nieuwe bedrijfs vormen. De „2 ha-grens" zal niet meer te handhaven zijn. Met het „rapport in hoofdlijnen" geeft de stichting On derzoek Midden Delftland een schets van de toekostige ontwikkeling in dit gebied. Gedacht wordt in de richting van twee-mans bedrijven niet 45 ha (70 tot 80 stuks rundvee). Dit houdt in dat tot 1985 nog 3500 ha grasland van eigenaar moet verwisselen. De vorming van zeer grote weidebedryven wordt nog niet wenselijk geaeht. De betreffende organisaties vragen zich af of de provincie vooral in de Randstad niet een grootscheepse proef kan bevorderen? De eventuele resulta ten zouden dan ook gebruikt kunnen worden bij de volgende ruilverkavelin gen, want ook daar zal het probleem van de bedrijfsgrootte aan de orde wor den gesteld. Het drinkwater Voorts werd het probleem van de drink watervoorziening belicht. Het Ekono- misch Technologisch Instituut bericht in zijn kwartaal van het Zuid-Hollands Instituut, dat het tekort aan water dras tisch opgeheven moet worden, zowel uit touristisch oogpunt als voor de drink watervoorziening. Er werden zelfs plan nen geopperd om z.g. „slechte" polders weer onder water te zetten, voordat ze gebruikt zouden worden voor de wo ningbouw. Voorts werd er gepleit om van de nog overgebleven open ruimten in de pro vincie blijvend iets goeds te maken. La ten G.S. vooral streven naar een leef baar klimaat bij het bouwen van nieu we woongebieden met veel groenstroken en bebossing. Het verlangen naar een tweede woning vraagt hezelfde, zo niet groter grondoppervlak als de eerste wo ning. Daarbij staan ze nog 6 ft 8 maan den per jaar leeg. Wanneer men zich zó opstelt In het structuurbeleid is de kans op verdere industrialisatie zeer beperkt. Ook door de zich steeds veranderende omstandigheden op het platteland is flexabiliteit van de streekplannen drin gend noodzakelijk. Er kan van onze provincie nog wel iets moois gemaakt worden, maar laten we er haastig bij zijn. Gewonde in Ter Aar door slippende auto Op de Korteraarseweg in de gemeen te Ter Aar is gistermiddag een bestel auto door de gladheid in de berm ge raakt, tegen een lichtmast gereden, daarna dwars over de weg terugge kaatst en aan de overkant tegen een ijzeren hek tot stilstand gekomen. De auto werd totaal vernield. De be stuurder bleef ongedeerd. Zyn mede- inzittende kreeg een gebroken pols. In 1963 werd Boston, een van de grotere steden aan de Ameri kaanse oostkust, opgeschrikt door een afschuwelijke serie moorden. De wereldpers stond er vol van. Elf vrouwen, jonge en oude, werden het slachtoffer van een schurk, die er steeds in slaagde aan de speciaal voor hem opgerichte wurgersbrigade te ontkomen. Totdat hij een fout maakte. Zijn laatste slachtoffer „verzuimde" de moordenaar, zoals zijn ge woonte was, met een doek te wurgen. Hij kwam tot bezinning en vluchtte. De vergelijkenis met Hans van Z., de moordenaar waartegen op het ogenblik in Utrecht een sen sationeel proces loopt, is frap pant. Hans van Z. gebruikte een loden pijp, de wurger een doek met een dubbele knoop. Beiden mutileerden ook hun slachtoffers, beiden gingen ook door totdat ze werden gearre steerd. Er is echter een groot ver schil. Hans van Z. wist ook nft zijn daad wat hij gedaan had. De wurger was daar totaal onkundig van. Hij was een schizofreen, een man met twee persoonlijkheden. De één leidde een vlekkeloos leven niet vrouw en kinderen, de andere moordde. Tot een proces is het nooit gekomen. Naar de authentieke gegevens is „De Wurger van Boston" verfilmd. De film is niet sterk in de recon struering van de moorden, maar wel in de psychische ontrafeling van de moordenaar: als de wurger zelf tot de ontdekking moet komen, dat hy de man was waar hfj in zijn andere leven om gruwde. Tony Curtis speelt op overtuigende wijze de schizofreen, Henry Fonda de leider van de wurgersbrigade, die de wurger volgt tot in de psychia trische kliniek. Met een moordproces als in Utrecht aan de gang, is het zeker een aan beveling „De wurger..." te Igaan zien. De film is beangstigend, maar laat ook zien hoe een moordenaar kftn zijn. Toegang 18 jaar. LIDO. - De zoetgevooisde klanken van de muziek van Paul Simon en Art Garfunkel openen het nieuwe meesterwerk van Mike Nichols: „Sound of silence". De gitaarmuziek en zang van dit duo brengen de kij ker in de sfeer van rust. in een droom toestand bijna. Regisseur Mike Nic hols gebruikt deze entourage om de gedragingen en houding van hoofd rolspeler Dustin Hoffman te accen- Htj speelt de naïeve, onvolwassen jongen. Zijn naam is dan ook zeer toepasselijk: Benjamin Braddock. Op sexueelgebied een groentje. Het slun gelachtige in de jongen doet denken aan het clowneske optreden van Jerry Lewis. De film kent duidelijk twee onderdelen. Het eerste waarin, vooral het accent wordt gelegd op de humor, het tweede waarin de jon gen volwassen denkt te zijn, maar ondanks zijn sexuele ervaringen het slungelachtige niet van zich heeft kunnen afschudden. Simon en Gar funkel zingen intussen verder en komen toe aan een behoorlijke sound track: o.a. „Mrs. Robinson" en „Scar borough fair". Vormt een dergelijk muzikaal decor al een vrij uniek ge beuren In een film die toch moeilijk als musical kan worden aangeduid, ook de grappen die regisseur Nichols in de film heeft verwerkt zijn bij zonder origineel, evenals trouwens de fotografie. Een sterke opvolger van „Who's afraid of Virginia Woolf?" derhalve. De film mag dan iets sprookjesachtigs hebben zo nu en dan, de facetten die Nichols aantipt uit het dagelykse leven (zoals de ver houding die twee mensen uit twee heel verschillende generaties met el kaar hebben) zijn wel degelijk realis tisch en actueel. Dat misschien niet al te aantrekkelijke realisme en de humor vermengt Nichols op uitste kende w(jze. Keuring 18 jaar. Charmante Katharine Boas, die in de film Graduatede rol van Elaine tage zou kunnen maken, is deze Franse kleurenproduktie, een film met een redelijk verhaal. De toe schouwer ziet hoe bankdirecteur Hen ri Ver dier zijn ondergang tegemoet gaat doordat hij in de verkeerde men sen vertrouwen stelt. Natuurlijk is er sprake van een dosis toegevoegde sex en een portie geweld, maar toch (tegen de verdrukking in?) is de detective-achtige film onderhoudend geworden, waarin aardige en een enkele maal ook wel geestige dialo gen te beluisteren zyn. De film is kennelijk met veel zorg vervaardigd. In Le bal de voyous worden de hoofd rollen gespeeld door Donna Michelle en Mare Briand. Toegang 18 jaar. REX. - Er bestaat geen twijfel of de handel in blanke slavinnen be staat nog steeds. Jaarlijks verdwenen uit de grote Europese steden hon derden aantrekkelijke meisjes. Renate Traubert is zo'n meisje. Regelrecht van het Duitse platte land komt zij terecht in de dubieuze nachtclubs van Hamburg. En vandaar in het rosse leven van Istanboel. Een bepaald prettig verhaal is het niet. Prostitutie, moord en narcotica ko De Centrale Filmkeuring heeft dan ook bepaald dat men beslist 18 Jaar moet zijn, wil men de film gaan zien. STUDIO heeft voor nog een week „De Grote Stilte" van de Zweedse cineast Iirgmar Bergman op haar programma staan. CAMERA laat Olivia Huddry en Leonard Whiting voor de tweede week de hoofdrollen vertolken van Shakespeares eeuwige en onsterfe lijke liefdespaar Romeo en Julia. Doktersassistente Waar is hier in Leiden een school of instituut voor op leiding doktersassistente? Is er ook een internaat aan verbonden? Antwoord: Onder auspiciën van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering van de geneeskunst, Keizersgracht 327, Am sterdam, tel. 020-242535 worden mon delinge cursussen gegeven o.a. voor dok tersassistente, In Uw omgeving te Den Haag. Vooropleiding minstens mulo. Oplei dingsduur 1 jaar met 4 avonden per week of 2 jaar met 2 avonden per week. Voordat de cursiste aan het exa- kan deelnemen moet zij 3 maan den praktisch werkzaam zijn geweest. Op bovengenoemd adres kunt u alle ge wenste nadere inlichtingen verkrijgen. Ook worden mondelinge opleidingen erzorgd door het Academisch Zieken huis in Leiden, waar echter een diplo- M.O. wordt evrelst in verband met de eenjarige cursusduur en aan de che mische school van de Leidse onderwijs instellingen. W(j adviseren U ten zeerste voor de schriftelijke opleidingsmogeiyk heden aan te vragen de speciale pro spectus „Medische praktijkassistent van de Leidse Onderwijsinstellingen", Zijlsin gel-Oosterkerkstraat 11, Leiden, tele foon 01710-31844. De algemeen cursus leider dokter dokter N. D. Verhoef, kan geraadpleegd worden uitsluitend iedere dinsdag van 14-15 uur. Examenvakken: anatomie, fysologie, ziekteleer, eerste hulp in de praktijk, instrumentenleer en sterilisatie, laboratoriumwerk, sociale geneeskunde en sociale wetgeving, me dische ethiek en terminologie, dokters- pondentie. spondentie. Eikenhout Wij hebben pas een nieuw bankstel met bijpassende kast ge kocht, het is massief eikenhout in oud- hollendse stijl. Tijdens het kopen hoor den wij spreken over eikenhout E40. Wat betekent dit precies? Hoe moet ik het hout onderhouden? Ik stof het nor maal af en als er op de tafel kringen zitten doe ik die met spons en zeem. Maar moet het misschien af en toe in de was gezpt worden? Mag men een soort pledge gebruiken? Antwoord: E40: E is een bepaalde kwantiteit in grootte. 40 geeft het num mer aan van de lakbeits van een bepaal de fabriek, dus het kleurnummer. U kunt gerust pledge gebruiken, maar dan moet u het eerst met ammonia schoonmaken. Wilt u de kringen er ge heel uit hebben, dan met ammonia de iude was er geheel afhalen en dan met f'rachtbeits super (Bever) behandelen. U krygt dan geen kringen. I.FinSF AGENDA Van vrydag 21 febr. t/m donderdag 27 febr.: Geopend voor spoedeisende ge vallen: Doeza Apotheek, Doezastraat 21, tel. 21313, VRIJDAG 21 FEBRUARI Antonius Clubhuis St.-Augustinus- ver. Cabaret 20.00 uur. De Burcht Gezameniyke feestavond van Selskip Fryslfin, Ons Grunneger- land en Luctor et Emergo. 20.00 uur. Leonarduszaal, 20.00 uur: Alegemene le denvergadering atletiekvereniging „De Bataven".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3