Voor hetzelfde geld cafe i i rui Nederland leest te weinig 9a£cictoe(2otl/ïa/rit VereniZde boekhandelaren: TELEVISIE VANAVOND Vastenactie blijft kijken Kom over de brug' naar rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. 1.75 RADIO PROGRAMMA PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969 Onderwijs en de positie van de ouders (II) 1ITE besloten gisteren ons eerste artikel over de rol van de ouders bij de de mocratisering van het onderwijs met de opmerking, dat er terzake een belangrijk verschil ligt tussen de rechten en ver antwoordelijkheid van de ouders ten op zichte van kinderen, die wetenschappelijk onderwijs of hoger beroepsonderwijs vol gen en ten aanzien van het voortgezet onderwijs. Dit wordt al duidelijk, wanneer men de blik richt op de leeftijd van de gene ratie, die als leerling bij het voortgezet onderwijs betrokken is. Deze generatie omvat weliswaar achttien- en negentien jarigen, maar ook kinderen van dertien, twaalf en soms elf jaar. Juist in het voortgezet onderwijs vallen meestal de puberteitsjaren. Geen zinnig mens kan geloven in een systeem, waarbij de ver antwoordelijkheid voor het onderwijs, behalve door autoriteiten en schoollei ding, uitsluitend ook door leerkrachten en leerlingen zou worden gedragen. En wanneer ouders een deel van hun bevoegdheden willen delegeren, inclusief een zekere inspraak die bereikbaar is, dan zullen zij wat betreft jonge leer lingen deze bevoegdheden niet in eerste aanleg aan oudere leerlingen willen over- TVe ouderen en jongeren die, orn de bakens bij het voortgezet onderwijs te verzetten, op openbare congressen en in niet-openbare discussies vragender wijs of stellenderwijs betoogd hebben wat er allemaal zou moeten veranderen, hebben de grote fout gemaakt het gezel schap van belanghebbenden te beperken tot leerlingen, leerkrachten en de wet- Omdat zij over geen enkel mandaat beschikken, kunnen ze niet pretenderen inzake onderwerpen als de gewenste orde op school, de inhoud van het onderwijs, de strekking van het onderwijs, de per soonlijke vrijheid van de leerling, de eisen waaraan een docent moet voldoen, namens de ouders te spreken. Bij de discussies van de laatste tijd is nogal eens de uitspraak gevallen, dat sommige docenten slechte pedagogen zijn, wat niet te verwonderen valt, omdat hun opleiding te eenzijdig gericht werd op een bepaalde mate van instructie en ken nisoverdracht. Die kwaal en er mag niet worden ontkend, dat er terzake heel wat t« verbeteren valt lost men niet op door inspraak te verlenen aan oudere leerlingen. Die kunnen hoogstens vertel len wat zij in hun jonge jaren ervaren hebben, maar voor het wegnemen van kwalen is men bij hen beslist niet aan het goede adres. Met de beste bedoelingen kunnen ze dan rechtstreeks in conflict komen met de wensen van de ouders. En wie beweert, dat daarmee geen rekening meer behoeft te worden gehou den op het moment, dat een jongen of faeisje de stap van het basisonderwijs naar de cholen voor voortgezet onderwijs heeft gezet? IUIST de mammoetwet brengt on- danks zijn niet geringe gebreken diverse uitgangspunten met zich mee om de leerling een meer actieve rol bij het onderwijs te laten spelen. We denken dan in de eerste plaats aan de grotere diffe rentiatie, aan vrijheid bij keuzevakken, aan de aanzet tot modernisering van exameneisen en leerprogramma's. Zoals altijd gebeurt, valt bij de dis cussies vooral de klemtoon op wensen, die niet vervuld zijn en op scholen waar men een generatie achter loopt. Wij zijn ervan overtuigd, dat het gemoderniseerde stelsel van ons voortgezet onderwijs, alle kwalen waarmee het nog behept is ten spijt, in de praktijk ^al leiden tot een veel betere samenwerking, dus ook tot een minder-eenzijdig gerichte instructie van de kant van de docent in de klas, als in de tijd vóór de mammoet het geval is geweest. We hebben er geen enkel bezwaar tegen, wanneer wordt geprobeerd om daar waar de schoolleiding en/of leer krachten laten blijken tegen de stroom op te willen blijven roeien, de kentering door een verantwoorde actie te forceren. Maar wij maken wel bezwaar, wanneer men buiten de wil en voorkennis van de ouders om probeert inhoud en vorm van het onderwijs zodanig te veranderen, dat ook zij voor voldongen feiten worden ge steld. IN het bijzonder geldt dit voor het bij- zonder onderwijs, waaraan behalve al gemene onderwijsdoelstellingen immers ook een zekere gerichtheid ten grondslag ligt. Het zijn noch de leerlingen, noch de leerkrachten die inzake de evolutie en zijn gevolgen wat betreft deze gericht heid het voor het zeggen hebben. Inspraak en verantwoordelijkheid op dit punt ziji) zeker zaken, waarbij de re latie school-ouders een hoofdzaak en geen bijkomstigheid is. Het zijn in de eerste plaats de ouders, die beslissen over het onderwijs, dat hun kind na de lagere school zal gaan volgen en die, binnen het raam van de wettelijke mogelijk heden, hierbij gebruik maken van hun vrije keuze voor een school- en voor een onderwijstype. Wij zijn er absoluut van overtuigd, dat dit zo moet blijven, daar anders in feite de vrijheid van het on derwijs wordt uitgehold. Dat de maatschappelijke ontwikkeling, ook in Nederland, de onderwijspraktijk voor noodzakelijke veranderingen stelt, 3taat als een paal boven water. Maar we bespeuren tendenzen, die tot een ge vaarlijke ontwikkeling kunnen leiden en dan kan men beter te vroeg dan te laat waarschuwen. In het algemeen dringen we aan op het maken van een duidelijk onderscheid tussen de gevolgen van de onderwijs- evolutie voor het wetenschappelijk en voor het voortgezet onderwijs; anders gezegd: op een onderscheid tussen de vormgeving van meer inspraak en ver antwoordelijkheid aan jonge mensen boven en onder de achttien jaar, als we met die leeftijd globaal de door het eindexamen afgebakende grens mogen aangeven. Zoals op vele scholen in Ne derland reeds gebeurt, kan men met tal rijke middelen ook bij het voortgezet onderwijs democratiseren. Maar men moet daarbij de juiste verhouding tussen ouders, leerlingen en school in acht blij- EEN aanbevelenswaardig middel daar bij is zeker, om met methodes tot een goed aangepast schoolleven niet te generaliseren. Want in dit opzicht lijkt de school wel wat op het gezin: elk gezin heeft zijn eigen identiteit, vormt zijn eigen traditie en leeft volgens zijn eigen „reglementen". In de praktijk vormt zich dan toch wel een soort van grootste gemene deler, 4ie als minimum van wat nodig is, aan vaard wordt. Het pragmatisme in D '66 EN van de meest duidelijke kenmer ken in D'66 is het pragmatis me van deze jonge partij. Ze is wel begonnen met het ideaal van een alge hele grote schoonmaak in de Nederland se politieke verhoudingen, maar in de praktijk van het politieke werk kan men niet volstaan met bijvoorbeeld, te blijven verkondigen dat alles eerst „ont ploffen" moet. De heer Van Mierlo is in dit opzicht een meer nuchter man als zijn collega's van de Politieke Partij Hadikalen en in veelvoudige mate ver standiger dan dï „concertmeester" van de Boerenpartij. De laatste kon vanwe ge rijn uitgangspunt niet veel meer doen dan zich in een negatieve opstelling blij ven vastklampen aan wat algemeen-va ge kritische denkbeelden; drs. Aarden c.s. blijken zo ervan overtuigd dat ze principieel iets anders willen dan de par tij waarmee ze gebroken hebben, dat ze in principe bijna altijd de oppositiekant kiezen, omdat die vroegere partij aan het regeringsfront staat. Anders de damrocraten van D'66; zij weten wel waarmee en hoe ze begon nen zijn, maar zij heben ook ont dekt, wat vanuit dit uitgangspunt momen teel bereikbaar is. Hun niet geringe aan hang bestaat op dit moment bepaald niet uitsluitend uit mensen die vinden dat ter- wille van het handvest dat aan de ge boorte van D-'66 ten grondslag lag, nu verder al het andere maar als taboe beschouwd moet worden. In de praktijk is D-'66 derhalve doordesemd met een stevige dosis pragmatisme; bij de frac tie ia dit in de Tweede Kamer en hier en daar in gemeenteraden duidelijk waar neembaar, de partij zelf in zekere mate eveneens. In de hoek waar men vurig hoopte D-'66 mee te kunnen krijgen voor een gezamenlijke actie om via een soort van twee-frontenstelsel eerst de chris ten-democratische partijen te kunnen uit roeien of ten minste te decimeren, spreekt men niet alleen méér van prag matisme, .maar zelfs van opportunisme. Van Mierlo en Gruyters zouden verkie zingswinst ruiken en eerst hun eigen po sitie bij de Staten- en Gemeenteraads verkiezingen sterker willen maken, alvo rens met verdere vernieuwingsbewegin gen in zee te willen gaan. Diepe door denkers vermoeden zelfs, dat D'66 een zekere voorkeur ervoor heeft, om ook bij de eerst-komende Kamerverkiezin gen bij voorkeur zelfstandig op de markt te komen. Immers, ondanks al le mooie woorden van sommige socia listische leiders die over zelfopoffering spreken, leeft in de Partij van de Ar beid nog altijd het vurig verlangen om zelf het centrum te worden van de nieuwe, vooruitstrevende politieke bewe ging. Wij achten het niet uitgesloten, dat door haar pragmatische houding in de praktische politiek D-'66 inderdaad tot zeker opportunisme verlokt, zo niet vongen zal worden. Maar om geen conflict te krijgen aan het eigen front, zullen Van Mierloo en de zijnen het spel dan bijzonder subtiel moeten spelen. Een symptoom hiervan kan zijn de tweeslachtigheid inzake contacten en gesprekken met andere partijen. Gesprek- aan de top vindt D-'66 momenteel helemaal uit den boze; gesprekken aan de basis kunnen, mits het maar erg vrijblijvend blijft, doorgaan. Óf dit voor de kiezers nu allemaal erg duidelijk is? Neen, maar het is min of meer een gevolg van de pragmati sche lijn waarlangs D-'66 zich als par tij is gaan voortbewegen. Een partij is nu eenmaal iets anders dan een bewe ging. Het kenmerk van beweging wil D'66 niet verloochenen; vandaar de ze kere mate van vrijheid tot contacten met anderen; maar zich binden in haar tota liteit wil de partij der jonge democra ten daarbij nog niet. In deze houding kan D'66 nog wel een poosje volharden. Maar er zal een ogenblik komen, waarop kleur moet wor den bekend. Wij hebben de gedachte dat Gruyters en V. Mierloo hopen dat dit moment paj na de Kamerverkeizin- gen komt opdagen, want dan kunnen ze het weer pragmatische benaderen. Wel boeiend voor een partij, die als de grote vernieuwingsbeweging begon- (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het gaat met het Nederlandse boek niet zoals het zou moeten gaan. De groei van de boeken markt blijft achter bij de middels een marktonderzoek gemaakte prognose. Vol gens dit onderzoek zou een reéle toe name van het aantal verkochte boeken met 10 procent per jaar tot de mogelijk heden behoren. Met een prijsstijging van 5 procent ingecalculeerd, zou de om zet met 15 procent per jaar moeten toe nemen om met de rest van de beste dingen gelijk te blijven. Nuchtere cij fers wijzen echter uit, dat in de grote boekhandcis de omzetstijging in de ja ren 1960-1968 slechts 12 procent bedroeg en in de kleine boekhandels 9 procent. De C. P. N. B. (Commissie Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek) heeft besloten hier iets aan te doen. De belangrijkste onderdelen van dit plan tot omzetvergroting, zo maakte uit gever Paul Brand gisteren tijdens de boekenweekpersconferentie bekend, zijn: een budget van anderhalf tot twee mil joen gulden om; de reclame aan te la ten sluiten bij de belangstellingssfeer van het publiek en ten tweede de toekom stige lezers een inzicht te geven in de titelstroom. Een derde punt is de pro- paganda-actie niet te beperken tot de boe kenweek, maar uit té breiden over het gehele jaar. Over de boekenomzet werden nog de volgende cijfers bekendgemaakt: in 1967 bedroeg de boekenomzet 250 miljoen gul den. In 1968: 280 miljoen. In 1967 werden totaal 11.262 titels uit gegeven (herdrukken of nieuwe uitga ven. in het afgelopen jaar maar 11.174 (bijna 100 minder). De heer De Smid (C.P.N.B.) merkte op. dat het beslist geen achteruitgang is. De produktie leed aan overspanning. Het is ook voor de consument heel goed. dat er minder titels verschijnen, maar met een hogere oplage per titel. Schrijversbal In 1967 werden totaal 100 dichtwerken uitgegeven tegen 137 het afgelopen jaar. Het aantal verschenen romans en novel len steeg van 14.52 in 1967 naar 1567 in 't afgelopen jaar. De boekenweek, wordt traditiegetrouw geopend met een schrij versbal, te houden op 28 februari in het stedelijk Museum in Amsterdam. Geïn spireerd op de pracht en de praal van het Vaticaan is de benedenzaal van de nieuwe vleugel ingericht als een „Pa lais du Pape". Aan de inrichting werd door totaal veertien schilders meege- werkt. Het boekenbal wordt ondermeer opge luisterd door een „Popsjoo" in de bo venzaal; waarvan Bunk Bessels de lei ding heeft. Boekenweekgeschenk Het gratis boekenweekboek, het zoge- j naamde boekenweekgeschenk, is dit keer i van de hand van Hubert Lampo en is getiteld „De godet^ moeten hun getal hebben". Het werk wordt verspreid in een oplage van 220.000 exemplaten Het is de eerste maal dat een gratis boekenweekboek geschreven wordt door een Vlaams auteur. Aan Hubert Lampo is de opdracht tot het schrijven van dit boek gegeven omdat hij (waarschijnlijk) de meest gelezen Vlaamse auteur is in Nederland. Iedereen die tijdens de boekenweek in de boekhandel voor een bedrag van mini maal f7,50 aan boeken koopt krijgt gra tis „De goden moeten hun getal hebben". (ADVERTENTIE) Studio, KRO's programmablad, vertoont komende week: met het oog op 2000 - de aarde gefotografeerd door de 3 Ameri kaanse astronauten alsmede een kijkje in het interieur en de samen leving van het jaar 2000 5000 km over de rode aarde - verslag van Joep Büttinghausen over zijn reis door Kenya, Mglawi enz. e.e.a. in verband met de bisschoppelijke vastenactie studentenrebellie - gesprek met studentenvoorman Ton Regtien over de zin van stu dentenacties met commentaar van Wigbold, Mertens, van 't Reve en Hoornik interview met Sylvia de Leur, cabaretière, actrice, zangeres en acrobate verdediging tegen vernietiging - een Brandpunt-ploeg is doorgedrongen tot het medisch-biologiscn laboratorium van de Rijksverdedigingsorganisatie waar gezocht wordt naar verdedigings middelen tegen stralinggassen, infectie met bacteriën en virussen Julie Driscoll - grote kleurenfoto in PoppeCast. Wilt u Studio elke week in de bus? Schrijf dan naar: KRO, Antwoordnr. 93, Amsterdam. (Geen postzegel!) Ernest Ansermet overleden BERN (AFP-Reuter i De dirigent Ernest Ansermet is gisteren op 86-jarige leeftijd in Genève overleden. In 1918 richtte lil.) het Suisse Romande Orkest op waarvan Tüj tot vorig jaar de voornaam ste dirigent was. Ansermet won met zijn orkest wereldfaam, vooral door de vele grammofoonopnamen. Hij was zijn leven lang een propagandist van de nieuwe mu ziek en heeft daardoor bijna twee genera ties lang veel betekend voor eigentijdse componisten. Hij was een der oprichters van Les Ballets Russes van Diaghilew en stond als gastdirigent voor vele bekende orkesten over de gehele wereld. Ook als componist is hij met een aantal werken actief geweest. Aan de theatervoorstelling van Marcel Aymé's De Maxibulen. zo'n jaar of vijf geleden, hebben we de prettigste herinneringen. Goed. bet stuk is tri viaal. een beetje oneerbiedig, en als geheel misschien meer cabaret dan theater. Het haalt ook niet de gehele voorstelling het grandloos-grappige van de inzet. Maar het is in zijn schuimige geestigheid van tekst toch een stuk waarin Aymé zich waardig voorzetter toont van de grote traditie van het Franse boulevardtoneel. De voorstelling die gisteren door VPRO-tv werd geboden liet de ster ke kanten ervan minder spreken en de bepaald aanwezige zwakheden kwa men er sterker in uit. Dat lag, gelo ven wij, niet op de eerste plaats aan de spelers. Luc Lutz is niet een ac teur van het komische kaliber van Bob de Lange, maar hij kwam toch bewonderenswaardig ver als de alles- vertolker Bordeur. Trins Snijders is geen comedienne als Myra Ward, al bracht zij heel wat mee voor haar Yolande, qua type is zij minder ge schikt voor een dergelijke rol. Toch waren beider prestaties de moei te waard en hetzelfde kan gezegd van de overige medewerkenden, van wie Paula Petri de enige was. die we ook (en weer heel charmant) in de Haag se-Comedievoorstelling zagen. De bij rollen waren bepaald niet slechter als destijds. Wat er schortte aan deze opvoering was de voortdurende aanduiding van de doorlopende absurditeit. Op het to- Vrouw Leon Uris dood gevonden ASPEN. Californië (AP) De vrouw van de schrijver Leon Uris („Exodus") is donderdag dood gevonden nabij het huis van het echtpaar, dat uitziet over het wintersportcentrum Aspen in de Rocky Moutains. De politie bevestigde dat het lichaam van mevrouw Marhorie Uris, die sinds woensdagavond werd vermist, werd ge vonden, maar zou geen verdere gege vens kunnen verschaffen omdat het onderzoek nog aan de gang was. De oor zaak van haar dood werd niet bekend. Mevrouw Uris, 25, geboren Marjorie Edwards, was in 1965 uit New York naar Aspen gekomen, waar zij Uris leer de kennen, met wie zij zes maanden ge leden in het huwelijk trad. Het eerste huwelijk van Uris eindig de in januari 1960 in een scheiding. Liesbeth List programma naar Montreux neel blijkt dat alleen al door het dwa ze decor. Dit decor, van Massimo Götz was heel bruikbaar. Regisseur Rob van der Linden probeerde overigens met „grafische" elementen af en toe had adsurbische karakter te be nadrukken. Maar het gekke bij tv is dat in een half-totaal of close-up alle spel ineens realistisch wordt. Elke aanduiding van absurditeit valt dan Nog iels: in een schouwburgvoorstel ling van een stuk als De Maxibulen is er een doorlopend „geluidsdecor" in de vorm van een schaterend zaalpu- bliek. Bij zo'n stuk is dat eigenlijk on misbaar. We zouden het daarom ge prefereerd hebben als deze tv-verto- ning in de vorm van een schouwburg reportage gegeven was. Dat zou veel effectiever gewerkt hebben. Vermaakt hebben we ons gisteren bepaald wel. maar twee uur Maxibulen bleek toch ooft een hele „zit" te zijn. Voor de VPRO-jeugdrubriek „Later" hebben we tot nog toe niet veel enthou siasme kunnen opbrengen. De afleve ring van gisteren was echter prijzens waardig. De samenstellers waren op zoek gegaan naar Nederlandse equiva lenten van wat in Amerika de „un derground" heet. Ze vond een aantal sprekende typen en brachten die onbe schroomd op het scherm. Keihard werden de betreffende jongelui ge toond in hun zwammerige onbelang rijkheid, hun lege idealen, hun banale vermaak. Het was een onthutsende re portage die zijn uitwerking op de jeugd bepaald niet zal missen. Vg. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03. 19.56 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort TROS •19.07 uur: Het spook en Mrs. Muir, t.v.-serie 19.36 uur: Heintje in Hamburg, 1 ied j esprogramma NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Chansonprogramma 20.55 uur: Schoppenti'oef, quiz •21.30 uur: De dief van Washington, t.v.-serie •22.20 uur: Boeddha's dollars troon en zijde, reportage NTS 22.50 uur: Tweede journaal TELEAC NEDERLAND II STER (Reclameuitzcndingen o 18.56, 19.56 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine AVRO •19.30 uur: Suite flamenco. Spaanse muziek NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Ray Charles Show 21.05 uur: Peyton Place, t.v.-serie 21.50 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 22.25 uur: Jazz-o-rama NTS 22.45 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I TELEAC 09.30 uur: Export 10.00 uur: Noten en tonen 10.30 uur: Groenteteelt onder glas 11.00 uur: En France avec Nicolas De met aangegeven programma's zijn kleiirentelevlBieprogramma's. HILVERSUM I VARA 21.00—22.30 uur: Radio Filharmonisch Orkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekewd, muziek voor -de vrijdagavond HILVERSUM II NCRV 21.00—21.35 uur: De gedetineerde, luisterspel TROS 23.00—23.45 uur: Happy-Meurs day RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM II: 7.00, 7.30. 8.00. 8.30, 11.00. 12.30, 16.00, 18.30, 22.30, (ADVERTENTIE) (va iroepcorrespondent) HILVERSUM De NTS zal het kleu- renprogramma, dat regisseur Bob Rooy- ens maakte rond de zangeres Liesbeth List inzenden voor het Concours om de Gouden Roos van Montreux dat van 24 april tot en met 1 mei aanstaande wordt gehouden. Dit programma werd op 11 februari door de AVRO uitgezonden. Buiten me dedinging wordt ook een montage in kleur van het NCRV-programma Far ce Majeur uitgezonden. ,.ANNO DOMINI" AFGEKEURD Rijk de Gooyer verlaat TROS-tv (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het TROS-program- ma „Anno Domini *69", dat vanavond om 20.20 unr op het beeldscherm zou worden vertoond, is door de program maleiding van de TROS-televisie te ruggenomen. De kwaliteit en inhoud van dese produktie werden beneden niveau geacht. In plaats van deze show, die o.a. een optreden bevatte van de aetrice Kitty Courbois, wordt tbana een Geruchten in omroepkringen als zou den de TROS-medewerkers Joop Pan- nekoek en Rijk de Gooijer hun arbeid voor de TROS willen staken, werden door de directeur, de heer mr. J. Landré tegengesproken. Uit betrouw bare bron werden de geruchten echter wél bevestigd. De heer De Gooijer is niet in vaste dienst van de TROS, maar op basis van een jaarcontract. De TROS-leiding heeft de heer De Gooijer te kennen gegeven, dat men het niet op prijs stelt als hij regelmatig op het scherm blijft verschijnen in produkties van andere omroepen. OPBRENGST IN ACHT JAAR: 27 MILJOEN HEEMSTEDE De vastenactie zal dit jaarnog niet worden opgenomen in het ruimer verband van de actie ..Kom over de brug". De voornaamste reden is. dat er in 1969 geen landelijk opgezette oecumenische inzameling zal worden gehouden. Het bestuur van de vastenactie heeft toegezegd blijvend up het benutten van deze mogelijkheid attenl te zullen zijn. De opzet van de actie is in grote lijnen hetzelfde gebleven als vorige jaren. Alle katholieken krijgen de be kende „vastenzakjes" thuis, waarin ze ïun gaven kunnen deponeren Inzame ling van de gaven geschiedt op 2 maart, 16 maart en 6 april (Pasen). Ook de jaarlijkse vastenbrief van het Nederlands episcopaat is in het actie programma opgenomen. Zoals tijdens de tweede zitting van het pastoraal concilie werd gevraagd, handelt zij aver hel ontwikkelingswerk. De bis schoppen zeggen in hun aanhef, dat zij blij zijn met de gedane suggestie „om dat wij ervan overtuigd zijn dat het hier gaat om een van de ernstige problemen van onze tijd,, waarbij wij allen een zware verantwoordelijkheid hebben". Pers, radio en televisie zullen op hun manier tot het welslagen van de actie bijdragen. Tijdens de vastenperiode ial de KRO op vier weekdagen specia le vastenactiebulletins de ether instu ren. Verschillende radio- en televisie programma's zullen bepaalde aspec ten van de actie belichten. Aan de la gere scholen zal aangepast materiaal worden verstrekt, bedoeld om de leer lingen voor de vastenactie te interes seren en hun mobiel te maken. De opbrengst van de actie over de af gelopen 8 jaar bedraagt in totaal ruim 27 miljoen. In 1968 werd voor de eer ste maal de 5 miljoen overschreden. De opbrengsten waren als volgt over de bisdommen verdeeld Utrecht Den Bosch Groningen Haarlem Roermond Rotterdam f 799.985.— f 893.275.— f 255.025.— f124.684,— f617.506 f 375.298,— f 584.727,— In een huis-aan-huiskrant. die bin- lenkort bij iedere Nederlander, katho liek en niet-katholiek. huis aan huis wordl verspreid kan men lezen hoe de gelden worden besteed. Het gaat om ?en veelheid van kleinere projecten, die bij andere uitkeringen praktisch niet aan bod komen: de aanschaf van een betonmolen, tractor of ploeg, het herstel van beschadigde schoolgebou wen, de aanschaf van een zender net enkele honderden transistors. Voor de actie, die nu gaat lopen zijn ?r ai 521 aanvragen uit de hele we reld binnengekomen, meer dan ooit 't geval is geweest. Veel projecten worden geadopteerd. Parochies, scholen, dekenaten en der gelijke nemen op zich 'n bepaald con creet plan te financieren. Dit blijkt zeer stimulerend te werken, zo zelfs dat het benodigde bedrag vaak over schreden wordt. In dat geval wordt het overschot gedeponeerd in de alge mene pot, waaruit niet geadopteerde projecten worden gefinancierd. (ware grootte Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Winterman: Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt HENRI WINTERMANS 4 20 voor HILVERSUM I (402 m) VPRO: 1S.S0 Nieuws. 18.16 Berichten. De Vrije Gedachte: 18.20 Ruimtevaart en Wereldbeschouwing, le zing. VPRO: 18.30 Hee: een programma voor Popconcert. Jazzrondo. kunst nader beschouwd 15 Niet voor de school. lezing. VARA: Sterf ilsch Orkest en solisten klas sieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.42 Actualiteiten. 22.55 Ste reo: Prettig weekend: licht gevarieerd ple- tenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.00 I Uitzending 1.15 In: licht muziekprogramma. 21.00 De gedetineerde, hoorspel. 21.35 Stereo: Russische koormu- Nieuws, Nieuwer, Nieuwst: gevarieerd i gramma. (22.30 Nieuws) 23.55—24.00 Niet BRUSSEL NED (324 m- 18.03 Voor de sol esportuitslagen. 18.30 Lich- 23.40-23.45 Niet ochtendgymnastiek. 7.20 Socialis tisch strijdlied. 7.23 Stereo: lichte grammo- VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: aiorgelmuziek (gr). lichte oude gra (gr). 12.26 Medede- inbouw. 12.29 Tussen 1 sportnieuws. 13.00 Stereo: Tijd voor Ultl: twintigers. 14.25 Stereo: Stam Tam Tam: Popmuziek NRU14.45 Radio Jazz Magazine. "—els. een luisterprogram- vs). VARA: 16.30 3e- 5.20 Frans-Duits-Eng mi-klassieke operafra week draalt voorbij: radioweekjoumaal. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte muziek met nieuws en •■wedstrijd. 10.55 Tentoonstellingsagen- 1.00 Nieuws. 11.02 Kan het Christendom Lideren?, lezing. 11.15 Sollstenkamer: mu il vraaggesprek. 11.55 Mededelingen. 12.00 Stereo: tichte orkestmuziek (gr). ?rheldsvoorlichting )0turnb'ed' 12^ Mededelingen HILVERSUM in i 13.03 Family Party: licht gevarieerd muziek programma. (opn). 14.00 Nieuws. 14.02 Nee. programma. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws!'*t<?n 16.03 Four O'Clock Tea: gevarieerd muzlek- Programma. (gr), n.on Nieuws. 17.02-18.00 te grammofoonmüziekSe spor,show met lich~ BRUSSEL NED (324 m) - J2.00 Nieuws 12'°i ?e,Y*"eerde muziek. (12.30 Weerbericht, mededelingen, programmaoverzicht en SOS- berlchten voor schippers.) 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en dagklapper. 13.20 Gevarieerde muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Noord en Zuid. 15.00 Nieuws. Platenprogramma. 16.30 Lichte piano- erberlcht

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2