Duitse houding in WEU een raadsel Vrijdag voordeel Aanbod omwisseling Interunie-Robeco Laatste dag 7 maart 6 miljoen winst voor KLM in derde kwartaal VERANTWOORDING BROMFIETS 1 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT «f her»nhorlog> 17 steens anker uur werk met onbreek bare veer in doublé kast. Lederen bandje. Herenhor- foge ook in chroom- kas*. Eén jaar Badstof slabbetjes voor Uw baby. Voor iedere dag van de week, met figuurtje en dag in kleur be drukt Per pakketje Herensinglats en slips, in een prachtige kwaliteit tricot. Degelijk afgewerkt Theedoek prima kwaliteit en uitstekend VQchtop- nemend. Er zijn frisse ruitdessins. Dameszakdoeken 3 stuks In doos verpakt. Vele des- Schuimkoekjes Een echte tractatie, bij een kopje koffie of thee. Rose-wit of alleen mocca. Grote zak gevuld met schmmpjes. 3° 2.s Vloerbedekking Vinyl op vilt. Een slijtvaste vloerbe dekking voor iedere kamer, gang of keu ken. Door ingewerkt dessin ziet U geen vuil of vlekken. 200 cm. breed. 2e etage Haardroogkap ïn een uitstekende kwaliteit, 10 standen regelbaar. Voor U, die er graag goed verzorgd uitziet Alleen 220 Volt Tafellamp Een klassiek model die gezelligheid en sfeer brengt op klassieke voet Hele hoogte 47 cm. Kookset van uitstekende kwaliteit roestvrij staal. Voor aardgas en electrische kook platen. Maten 16-18-20-22 cm. steelpan 14 cm. Kop en schotel van 1e keus aarde werk in 3 effen kleuren met reliëf. Een kopje dat stevig Rolschaatsen met rubber wielen, dubbel gelagerd, vernikkelde zooi- plaat en bestuur baar door rubber vering. Verstelbaar van maat 30t/m 38 14." Om ii i b ilphM 1.4. Ik q< wim kjlunwl (V«op»~»4) ewfwd Ut mm. Um 35.- LEIDEN ALPHEN 29. 99. 50 14.z VROOM DREESMANN Aanvaarden van een Frans veto BONN Duitslands toekomstige hou ding tegenover de Westeuropese Unie is thans omgeven door een zwaar rook gordijn. Sommigen vrezen dat Duitsland misschien bereid is een Frans veto te accepteren over beraadslagingen die Frankrijk niet binnen de WEU wenst. Het enige dat thans duidelijk is, ii Bonn zal proberen de voorwaarden te scheppen voor verdere besprekingen, die alle partners aanvaardbaar zijn. het karakter van de vergadering vï permanente WEU-raad die vorige week rijdag werd gehouden. Engeland houdt vol dat het een gewone vergadering terwijl de Duitsers de indruk hebben dat de vergadering bijeen werd geroe- EUROPESE CUP VOLLEYBAL Blokkeer in twee dagen naar kwartfinale? (Van onze volleybalmedewerker) DEN HAAG Voor zaterdag 22 februari staat slechts één wed strijd op het volleybalprogramma, maar dat is er dan ook een voor de Europa Cup. Blokkeer ontvangt dan in de Voorburgse sporthal „De Vliegermolen" de kampioen van Zwitserland, Star Genève. De Zwitserse ploeg kwam in de acht ste finale door een thuiszege, in drie sets, op de kampioen van Luxemburg. De uitwedstrijd was met 31 door de Luxemburgers In de uitwedstrijd was Star Genève niet compleet, thuis wel, en toen wc ploeg royaal- Van de werkelijke speel - kracht van Star Genève is niet veel bekend. Toch mag een overwinning Blokkeer worden verwacht. De volgende dag wordt in Tilburg de „thuiswedstrijd' Star Genève tegen Blokkeer ge speeld. De wedstrijd in Voorburg wordt oorafgegaan door een treffen tussen de juniorploegen van HML/CLV en Blok keer. Het programma is als volgt: Europa Cup, achtste finale. Heren: BlokkeerStar Genève 15.30 uur; junio- Blokkeer—HML/CLV 14.30 uur, zaal open: 14.00 uur. Radenkovic vier weken geschorst De strafcommissie van de Westduitse voetbalbond heeft gisteravond in Frank fort de Joego-Slavlsche doelman van München 1860, Peter Radenkovic een itraf opgelegd van vier weken schorsing. Radi had na afloop van de Bundes- ïgawedstrijd tegen Borussia Dortmund scheidsrechter Horstmann beledigd. De ïerp nationale achterspeler Bernd Patzke eveneens van München 1860) kreeg we gens onsportief gedrag in dezelfde wed- tjes. strijd een boete van duizend Mark. De er. straffen gaan echter nog niet direct in. nz. Radenkovic of München 1860 kunnen in be-"hoger beroep gaan. Patzke en Radenko- /i« ric mogen derhalve zaterdag in de com- t 64 jpetitiewedstrijd tegen FC Neurenberg 5245 meespelen. Sabreurs in strijd om Bevrijdingsbeker DEN HAAG De jaarlijkse sabel wedstrijd om de „Bevrijdingsbeker", georganiseerd door „De Vrije Wapen broeders" wordt op zondag 23 februa ri in gebouw Amlcitia aan het West einde 15, aanvang 10.00 uur. gehouden. Veel sterke sabreurs hebben voor dit toernooi ingeschreven, onder wie de Ne derlandse kampioen Frans Mosman en de bekerhouder Kasper Kardolus. Ook de inmiddels prof geworden Boudewijn Heidenrijk heeft zich als deelnemer ge meld. Het toernooi js opengesteld voor profs J amateurs. pen nadat Engeland artikel 8 van het verdrag erbij had gehaald. Dit behelst dat ieder lid het recht heeft een ver gadering van de ministers te eisen, als hij van mening is dat er een situatie ontstaan is die de vrede bedreigt. De situatie in het Midden-Oosten, die vrijdag aan de orde kwam, zou hier klaarblijke lijk voor in aanmerking komen. Zoals bekend wenst Frankrijk niet dat dit onderwerp in de WEU behandeld wordt. Het onderscheid tussen een gewone en buitengewone vergadering is van essen tieel belang. Gewone vergaderingen be hoeven geen unanieme instemming. De achtergrond van deze procedurekwestie is de bijzondere verhouding van West- Duitsland met Frankrijk. De Duitse kan selier, dr. Kiesinger, wil deze verhouding niet in gevaar brengen, hoe boos hij soms ook op De Gaulle mag zijn. Voor bejaarden beter ziekenfonds (Van c e parlementaire redactei) DEN HAAG In voorzichtige woor den heeft minister Roolvink (Soc. Za ken en Volksgezondheid) gisteren in de Tweede Kamer laten weten, dat een verbetering van de ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden op komst is. Hij zal hierover aan de SER een tussen tijds advies vragen. „Zo mogelijk zal de verbeterde regeling op 1 januari 1970 ingaan", deelde de minister mee. De bejaarden verzekering geldt voor bejaarden met een inkomen beneden f 7.016,per jaar. Per echtpaar moet een premie van gemiddeld dertig gulden per maand worden betaald. Het is de bedoeling, dat de premielast voor de bejaarden wordt verlicht. Verder zal vermoedelijk de hoogte van de inko mensgrens worden opgetrokken, zodat meer bejaarden van de betrekkelijk goedkope verzekering zullen kunnen pro fiteren. Volgende week zal de Tweede Kamer stemmen over een motie van de socialist Vellenga om de premiekos- ten voor de ziektekostenverzekering te verlagen. ROTTERDAM (ANP) De laatste dag van aanmelding van aandelen In- terunie ter omwisseling in aandelen Ro- beco, Rolinco en Utilico is vrijdag 7 maart. Elk aandeel Interunie geeft recht op 0,76 aandeel Robeco of 0,92 gewoon aandeel Rolinco of 1,59 aandeel Utilico. Dit bod komt neer op ca. f 197.per aandeel Interunie. De in trinsieke waarde op 31 Januari was f 198.20. Deze werd verminderd met f 1,20 wegens belasting en voorzieningen. Dit meldt het bericht over het aanbod tot omwisseling van aandelen N.V. in ternationale beleggingsunie „Interunie" ■in aandelen Robeco. Rolinoco of Utilico. de Europese beurzen en zijn vlot verhandelbaar. Eind 1968 hadden de ge zamenlijke vermogens van Robeco, Ro linco en Utilico een waarde van meer dan drie miljard gulden. Indien alle aandeelhouders Interunie van het aan bod gebruik maken zou dit betekenen, dat het totale vermogen van de drie vennootschappen hierdoor toeneemt met ca. f500 miljoen. Zoals bekend heeft Unitas zijn vorige aanbod tot deze om wisseling inmiddels ingetrokken. Het be stuur van Robeco meent, dat een hogere beurswaardering dan die, welke uit het bod van Unitas voortspruit, al leszins gerechtvaardigd is. Vooral meent het bestuur, dat de door het bod van Unitas ontstane situatie het aan zien van de open beleggingsmaatschap pij ten onrechte zal kunnen schaden. Het bestuur van Robeco verklaart voorts, dat dagelijks een belangrijke vraag bestaat naar aandelen Robeco, Rolinco en Utilico. Er is geen enkele aanleiding om te veronderstellen, dat de gevolgde uitkeringspolitiek van Ro beco, Rolinco en Utilico niet zou kunnen worden voortgezet. Het voorgestelde nieuwe fiscale' regime voor beleggings maatschappijen zal in deze geen ver andering brengen. Naar alle waarschijn lijkheid opent dit regime bovendien een situatie, waarbij zonder bezwaar eigen aandelen kunnen worden teruggekocht en behouden, zo dit nodig mocht blij ken. De vorm en werkwijze van Ro beco, Rolinco en Utilico blijven, naar de mening van het bestuur, als open beleggingsmaatschappijen de beste. Uiterlijk woensdag 12 maart zal wor den bekend gemaakt, of het aanbod ge stand wordt gedaan. Daarna zal met ingang van maandag 24 maart de uit de verwisseling voortkomende aandelen beschikbaar worden gesteld. Hiervoor zal notering worden aangevraagd aan alle beurzen waar Robeco, Rolinco en Utilico zijn genoteerd. Het Nederlands Dans Theater geeft vrij dag 21 februari een voorstelling in het Circustheater te Scheveningen. Het programma bestaat uit de balletten Recital voor cello en acht dansers. Impressies, een nieuwe instudering van Vijf schetsen (gedanst door Gérard Lemaitre en Susan Kenniff), de pas de deux uit Le diable a quatre (gedanst door Marian Sarstadt en Simon Mot tram) en Sargasso. (Van f r verslaggevers het AMSTERDAM De winst o derde kwartaal van de K.L.M. van het boekjaar 1968/1969 (oktober tot en met december 1968) bedroeg 6,3 miljoen of 2.49 per aandeel van 100,In de zelfde periode van het vorig jaar wa« de winst 4,— miljoen of 1,62 per aandeel. De produktie steeg in deze verslag termijn met 18%, de bedrijfskosten ste gen met 18%. De vervoersinkomsten bedroegen 193.2 miljoen gulden. (1967: 173,5), een stij ging van 11%. Het vervoer in tonkilo- meters steeg met 17%. Dit verschil komt door de stijging van het vrachtaandeel en van de bijzondere vluchten in het totale vervoer. DEN HAAG Per uur sterven ergens op deze wereld 24 mensen ais ge volg van een verkeersongeluk. Dat is één dode per 2,5 minuut. Het cijfer is nog maar een schatting, want bijna ieder land heeft zijn eigen definitie o vet dodelijke verkeersslachtoffers. Maar: „Als bij ons in Zwitserland even veel koeien de dood zouden vinden als thans verkeersdeelnemers, zouden wij het een nationale epidemie noemen", zed een* een Zwitserse politie agent. De Wereldgezondheidsorganisatie noemt deze epidemie veel fataler dan de ergste plagen in de middeleeuwen. En deze 24 doden per uur op de weg in de wereld van vandaag noemen wij „de prijs die wij betalen moeten aan onze vooruitgang". Ofwel één dorp per maand, dat door verkeersonge vallen totaal wordt uitgeroeid. Het is niet direct een plezierig vooruitzicht, maar de Wereldgezondheidsorganisatie stelt vast, dat iedereen, die zelf rijdt of gereden wordt, binnen twintig jaar be trokken raakt bij een verkeersongeval. Wat is- daarvan het gevolg? Het rijden met een auto is niet langer meer een ontspanning, maar een kwestie van hard werken. Het is een bijzonder gecompliceerde bezigheid geworden, een taak, die zo veelzijdig is, dat alleen mensen met een groot verantwoordelijkheidsbesef zoiets kunnen doen. Natuurlijk: mens, auto en weg zijn evenveel factoren, die oorzaak kunnen zijn van verkeersongevallen. Maar de ene factor is daarvan een grotere oorzaak dan de andere. De mens behoort in feite tot de meest ongewisse, omdat zijn karakter, zijn aard, de incidentele omstandigheden van het moment van invloed zijn op zijn gedrag in het verkeer. En daarvan zeggen de internationale rapporten, dat alcohol en de laatste tijd ook de „drugs" steeds grotere vijanden van de verkeersveiligheid worden. In Amerika om een voorbeeld te noemen telt men zo'n zes miljoen alcoholisten, waarvan er zeker tachtig procent in een auto rijdt. Als gevolg daarvan moet van alle fatale verkeersongevallen in de Verenigde Staten een derde tot de helft op rekening geschreven worden van alcoholgebruik. En dan te bedenken, dat het dodencijfer in het verkeer in de Verenigde Staten minder snel stijgt dan bijvoor beeld in Europa. In West-Europa is overigens het percentage fatale ongevallen als gevolg van alcoholgebruik vergelijkbaar met de Amerikaanse cijfers. Het aantal verkeersongevallen, ook de ongevallen met dodelijke afloop, neemt in Europa onrustbarend toe. De verkeersveiligheid is daarom volgens de Europese Commissie in Brussel niet langer meer een nationale zaak. maar moet gezamenlijk 'door de Europese landen worden 'aangepakt. Want volgens de statistieken zijn in 1967 op de Europese wegen 78.000 mensen om het leven gekomen door verkeers ongelukken. Maar in werkelijkheid heeft, aldus de Europese Commissie, het weg verkeer veel meer slachtoffers geëist. Ieder land legt namelijk andere maatstaver aan bij het bepalen van wie wel en wie niet door «en ongeluk op de weg om het leven is gekomen. Los daarvan vreest „Brussel", dat het statistisch aantal verkeersdoden In Europa binnen enkele jaren tot zeker 100.000 per jaar xal stijgen. „Niemand kan dan ook onverschillig blijven bij zo'n jaarlijkse mensenslachting", zegt de Europese Com missie meer hard dan menselijk. Commissie om tot de gemeenschappelijke aanleg van veilige Europese wegen te komen, om de nationale verkeerswetgeving op Europees niveau te brengen, om vooral de verkeersdeelnemers óók de voetgangers, „want iedereen wordt als voetganger geboren" een zo groot mogelijk verantwoordelijkheidsbesef by te brengen op de weg. Het is allemaal echter al zo dikwijls gezegd, maar ieder jaar stijgen de cijfers van de verkeersdoden en de verkeersgewonden. „Ondanks alle goedbedoelde maat regelen, want het percentage Europese verkeersdoden blijft zich sinds 1958 constant op vijf en zes procent bewegen zonder enige verbetering. In landen als Duitsland en Oostenrijk is het percentage de laatste jaren weliswaar teruggelopen, in Italië bleef het ongeveer gelijk, maar in Frankrijk stijgt het snel en in toeristische landen als Spanje, Roemenië en Bulgarije groeit het aantal verkeersdoden met de groei van het toerisme mee. Een angstaanjagend groeiend dodencijfer", aldus Brussel en geestelijke keuring moet daarbij zeer belangrijk worden, want ln Europa rijden zeker 20.000 mensen in hun auto ondanks hun vallende ziekte. Maar hoeveel bijzienden zonder bril zitten er achter het stuur van hun auto". Men zal. de Europese Commissie, ernstig aandacht i besteden beteree wegen. Er zijn landen, die nog steeds niet inzien, dat bijvoorbeeld de eenbaansweg met drie rijstroken voor automobilist, fietser en voetganger veel gevaarlijker is, dan „een ratteval voor ratten" de harmonisatie van de verkeerswetgeving ..Wie over de grens gaat moet polyglot zijn, of hij raakt onherroepelijk de kluta kwijt op de weg en bij alle mogelijke aanduidingen. Heel Europa gaat in de vakantie bij elkaar op vliite, maar een gemeenschappelijke Europese verkeerswet kan nog jaren op zich laten wachten:" mentaliteitsverandering bij de verkeersdeelnemer. „Met de verkeersopvoedinj die op de kleuterschool begint en die moet eindigen ver na het behalen van het rijbewijs, moet ooit een Europese chauffeur te kweken zijn. Lichamelijke Dit alles geldt voor de automobilist. Maar voetgangers en berijders van bromfietsen, motoren en scooters verdienen eveneens veel meer international aandacht. Voet gangers blijven een zeer kwetsbare groep, vooral kinderenbeneden negen jaar en ouderen boven zestig jaar. „Zij lopen het grootste risico", aldus de Wereldgezond heidsorganisatie. Bromfietsers behoren tot een andere, maar even kwetsbare groep Internationaal gezien schijnt het dodencijfer bij bromfietsers zelfs het hoogst te zijn. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie reldt dit zeker voor bijvoorbeeld Neder land en Frankrijk. In Engeland vallen zeer veel slachtoffers onder de motorrijders Dit schijnt veroorzaakt te worden door de zware motoren, waarop de Engelse Jongeren zo verzot siin. Bij het tot stand brengen van gemeenschappelijke Europese maatregelen behorer ook de eisen, waaraan een auto moet voldoen. De Europese Commissie heeft daar voor onlangs eveneens een aantal voorstellen op papier gezet, vooral voor wat de •echnische controle van nieuwe auto's betreft. Maar ook dit is nog maar een begin >mdat nog steeds niet bekend ls hoe de keuring van gebruikte auto's gemeen schappelijk bepaald moet worden. Van uniformiteit la geen sprake, noch bij de verkeerswetgeving, noch bij de wegenbouw en evenmin bij de verkeersopvoeding of bij de technische voorzieningen. De wereld met zijn verkeersdode per 2.5 minuut zal nog wel lang moeten door draaien, voordat deze uniformiteit werkelijk is bereikt. Toch zijn er volgens de Wereldgezondheidsorganisatie bemoedigende tekenen. „Overal in de wereld zijn al mensen bezig met onderzoekingen hoe deze verkeersepidemie het best bestreden kan worden. Het gebruik van alcohol en drugs in het verkeer, de keuring van auto's, de verkeersopvoeding kunnen langs wettelijke weg vastgelegd worden. Moeilijker echter is het om te ontdekken welke ondefinieerbare problemen het gedrag van de verkeersdeelnemer beïnvloeden: bijvoorbeeld het feit, dat een ver keersdeelnemer plotseling zijn geduld verliest, of dat hij' soms enkele fatale se conden zijn gedachten er niet bij heeft Hoe verder men gaat met dit soort onderzoekingen, des te vaker staat men voor nieuwe raadsels in het gedrag van de verkeersdeelnemers. Dit blijkt uit alle ge gevens; die de Wereldgezondheidsorganisatie verzamelt. In recente onderzoekingen 's namelijk ook weer gebleken, dat niet zozeer de „gelegenheidsimpulsiviteiten" bil de verkeersdeelnemer soms zeer ernstige parten spelen, maar veel meer allerlei oersoonlijke problemen, die zich bij hem vastgezet hebben en die maar al te vaak aanleiding kunnen worden „tot a-sociale gedragingen, onk in het verkeer" Daarom moeten „de menselijke kennis en energie worden gemobiliseerd om de verkeersonveiligheid te bestrijden of, wat nog beter is, om de onveilig heid te voorkomen. Want in deze twintigste eeuw zijn de verkeersongevallen uitgegroeid tot «en niet te rechtvaardigen verkwisting."

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7