mening Werken van de oud-Leidenaar Frank Otto sieren Australië SCYLLA IS TEGEN SPARTACUS OP PAPIER KANSLOOS Karatespecialist en sportinstructeur tuigden groenteman af op rijksweg Er mankeert veel aan doelmatig functioneren Protest Rijnzichtweg-be woners tegen uitblijven verbetering Nachtelijk dakzitten leidde tot arrestatie van zesmans-jeugdbende DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Alleen nog voor vakantie naar oude vaderland CRANK OTTO hij F woonde eens in Lei den (Levendaal 50) is tegenwoordig een veelgevraagde kunste naar in Australië. De 45-jarige ex-Leidenaar, die zeventien jaar ge leden naar Australië emigreerde en inmid dels het Australisch staatsburgerschap heeft gekregen, is beeldhou wer en houtsnijder in Sydney. Hij heeft reeds vele openbare en parti culiere gebouwen voor zien van zijn kunstwer ken. O.m. ook een wa penschild. dat boven 't gestoelte hangt van de voorzitter van 't Austra lische parlement. Frank Otto denkt nog vaak aan zijn oude va derland, maar naar hij zegt zal hij er alleen nog eens voor een va kantie terug keren. „Holland is me te koud na al deze jaren in Australië." Bovendien is de ex-Leidenaar he lemaal ingeburgerd in het nieuwe land van het zuidelijk halfrond. Hij vond er zijn vrouw, 'n Nieuw-Zeelandse, en z'n twee zoons. Richard (12) en John (10) zijn ras echte Aussies. Hij is nu een succes vol kunstenaar, die vele opdrachten krijgt uit te voeren, maar als bijna alle emigranten heeft de oud-Leidenaar het in de eerste jaren na zijn overkomst bepaald niet gemakkelijk gehad. Hij werkte enige tijd en pakte alles aan. in die tijd ook zijn eigen kijk op de zijn hier geen klassen, die zich su- Australische samenleving en verhou- perieur voelen. Ik was verbaasd, maar dingen. „Ik was verbaasd, toen ik zo doet men de dingen hier nu een- in de fabriek iedereen de baas bij maal. Een wonderlijk land," vindt zijn voornaam hoorde aanspreken. Er Frank Otto. Onderzoek universiteit Utrecht „Leiden" wordt ook doorgelicht In bijna alle sectoren van de Rijks universiteit in Utrecht is het toekomst beeld vaag te noemen. Ook het ont wikkelingsplan (1969-1973) drukt dit beeld onvoldoende uit en kan het wer ken aan de basis van de universiteit te weinig steun geven. De begrotings procedures richten zich meer op het functioneren in het heden dan op de toekomstige ontwikkeling. Starre rege lingen leiden tot „majoreren" van de begroting en tot „opmaken" van gel den, los van de op dat moment be staande behoeften. Dóór de bestaande procedures worden financiële midde len verspild. De doorlooptijd in de communicatie is veel te lang. Veel zaken „in behandeling" worden door de feiten achterhaald. Dit staat te lezen in het rapport „Doelmatig functioneren van de Uni versiteit." dat samengesteld door de directeur Van het raadgevend ef- ficiëncy-bureau Bosboom en Hegener N.V. uit Amsterdam, drs. J. B. M. Bos dezer dagen aan het college van curatoren van de Rijksuniversiteit in Utrecht is uitgebracht. In Gronin gen, Leiden en Amsterdam (Gemeente- Universiteit) worden momenteel door hetzelfde bureau onderzoeken inge steld naar de doelmatigheid van het universiteitsbureau en naar het wer ken van twee faculteiten. Drs. Bos en zijn medewerkers heb ben het curatorium in Utrecht aange raden uiterlijk over twee maanden een permanent beleidsorgaan voor doelma tigheidsverhoging in het leven te roe pen. In de maanden juni, juli, augus tus, september en oktober moet een instituut worden opgericht waarin ge stalte wordt gegeven aan samenwer king met andere universiteiten (geza menlijke standpuntbepaling). Terwijl in oktober van dit jaar be gonnen moet worden met een oplei ding voor universiteitsbeheerders, dit bij voorkeur in interuniversitair ver band. De looptijd van het uit zeven tien punten bestaande pakket van ad viezen eindigt omstreeks 1972. De lei ding van de universiteit in Utrecht heeft nog geen mededelingen gedaan over de analyse en de adviezen van het efficiëncy-bureau. Het onderzoek programma van het Amsterdamse bu reau is zo samengesteld dat de resul taten van de studies in Utrecht, Gro ningen, Leiden en Amsterdam van wederkerig belang zijn. De studies buiten Utrecht zullen dit jaar moeten worden afgerond. ZOETERWOUDE P.I.T. '54 (Zoeterwoude) opnieuw 5-5 Het eerste team van Pit '54, dat in de eerste competitiehelft puntloos bleef, behaalde nu voor de derde keer een gelijkspel. Bij het bezoek aan WV 2 scoorde Kas Koemans en Marian v. d. Helm ieder tweemaal, terwijl ook het dubbel winst opleverde. Het tweede team kwam tegen TOV 4 tot hetzelfde resultaat. Jan Koek kwam tweemaal tot winst, invaller H. van Veen bleef hierbij niet achter en P. Opdam zorgde voor een punt. Het vier de team ging met 73 ten onder bij Slagvaardig 3. Twee overwinningen voor P. van Goozen en één van Jac. Pieterse. Overigens hebben de barre weersomstandigheden het programma nogal in de war gestuurd. Zo gingen de wedstrijden van het derde team en van de beide damesteams niet door omdat de tegenstander geen kans zag de reis naar Zoeterwoude te maken. Het derde damesteam boekte opnieuw de volle winst. MOV 3- werd daar met 28 het slachtoffer van. Ria van Leeu wen bleef ongeslagen waaraan Cok v. Leeuwen en Riet v. d. Salm ieder twee punten toevoegden. Het programma voor 18 febr. Heren: Pit 1—DSB 2; Pit 2—Docos 6; Pit 4— De Valken 4. 17 febr.: De Valken 4 Pit 3. Dames, 20 febr.: Wi'bats 1Pit 1; 18 febr.: Pit 3Siok 1. 21 febr.: Gos- sima 2Pit 2. De training is deze week op donderdagavond, aanvang 18.30 u. De grote junioren worden niet eerder dan kwart voor acht verwacht. Vrij dagavond weer een gezellige klaverj as- avond in Don Bosco. Moedercursus Het Wit-Gele Kruis is voornemens weer een moedercursus te organiseren. Deze zal bij voldoende deelname aanvangen woensdag 5 maart a.s. om half drie in het wijkgebouw. Opgave bij zuster Glasmeier in het W.G.-Kruisgebouw aan de Korte Mie- ning. OEGSTGEEST B. EN W. BETUIGEN SPIJT Te optimistisch geweest Prof. dr. J. Dankmeiijer en anderen hebben onder dagtekening van 16 de cember 1968 de volgende brief geschre ven aan de gemeenteraad te Oegst- Zes en een half jaar geleden (op 16 juli 1962) werd aan U een door vrijwel alle bewoners van de tussen de Van Assen- delftstraat en het Rljnzichtviaduct aan de Rynzlchtweg gelegen huizen onderte kende brief gericht, waarin geprote steerd werd tegen de bestemming van de vroegere trambaan als parkeerter rein en tegen het uitblijven van de hoogst nodige voorzieningen, die drin gend noodzakelijk werden geacht om de Rijnzichtweg geschikt te maken voor het steeds toenemende verkeer. Op deze brief werd door ons (als corresponden tie-adres was de Heer W. Nijholt, Rijn zichtweg 49 opgegeven) d.d. 7 september 1962 een antwoord ontvangen. Boven dien werd aan enkelen der onderteke naars ten stadhuize een nadere verkla ring gegeven. Medegedeeld werd, dat le Het parkeerterrein slechts ttjdeiijk zou zyn; 2e na enige jaren de gehele Rijnzicht weg gerestaureerd zou zijn; 3e het parkeerterrein niet door vracht- autos zou mogen worden gebruikt(l); 4e nauwlettend gecontroleerd zou worden op de toegestane maximumsnel heid van 50 km uur, aangezien de Rijn zichtweg tot de bebouwde kom der ge meente behoort; 5e de bewoners van de Rijnzichtweg niet als „vergeten groep werden be schouwd, doch dat volledig begrip voor hun klachten bestond. Thans, 6% jaar later, kunnen wij slechts met bitterheid en verontwaar diging vaststellen, dat deze namens het Gemeentebestuur gedane toezeggingen volledig als misleiding en als farce moe ten worden beschouwd. Snelweg Immers, het enige, dat men het ge noemde deel van de Rijnzichtweg is gebeurd, is geweest het aanbrengen van een veel te sterke en zeer hinderlijke natriumverlichting, die bovendien het kennelijke nadeel heeft, dat het gemo toriseerde verkeer de weg steeds meer vens in de pers aandacht vragen voor de achterstelling, waarvan wy nu reeds vele jaren de nadelige gevolgen onder vinden. Met de meeste hoogachting, w.g. J. Dankmeijer, w.g. M. J. F. Donkers, w.g. M. van Geelen-Duyverman w.g. N. J. J. Goddijn, w.g. J. P. H. van Leeuwen. w.g. W. Nijholt. TOELICHTING VAN B. EN W. Burgemeester en wethouders delen naar aanleiding hiervan het volgende De brief en de daarin behandelde gelegenheid hebben bij herhaling onderwerp van bespreking uitgemaakt in de verkeerscommissie. Voor het kwartfinaleduel voor de Europa Cup n (ook wel Messecup ge naamd) tegen Spartacus start het Leidse Scyila bepaald niet als favoriet. De Ifon- garen mogen dan vrij onbekende tegen standers zijn, zij hebban al verscheidene malen van zich doen spreken. Vooral Laszlo Pigniczki kan gerekend worden tot de betere spelers in Europa van wie zonder meer verwacht wordt dat hij voor drie punten zal gaan morgen Mogen we Gerard Bakker ga loven dan blijft het daar niet bij. De Hongaren, rlie deze kwaviiirale bereikten ten koste van jahn Neurenberg (na le eerste ronde te hebben vri,geloot) ziet hij dan ook als het ster s tc- team van de acht overge- gebleven clubs in dit bekertournooi„Nee ik geloof er niet zo erg in. Misschien is er een zwf J. ke man. Dan kunnen we wel licht de nederlaag beperken tot 5-2, maar normaal gesproken moet het 5-1 of 5-0 worden. Het zou al geweldig zijn De verkeerscommissie is van mening I als e" "»n onf Sombere dat het te betreuren valt dat in 1962 verwachtingen du. voor het duelIdat sa- een brlet Is uitgegaan van het college J*?1"*'™* 7even uur ln de M,M- van burgemeester en wethouders vin- f, uit een zodanige optimistische geest ïvee 18 ln ieder gevat weer een ademt t.a.v. de mogelijkheden van her- ervaring en hebben wf] de af- gelopen weken, vooral op het voetbal- terrein geen prachtige staaltjes van zelf- Compositieopdracht voor Herman Strategier De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft aan Herman Stra tegier te Utrecht, onder meer dirigent van het Nederlands Madrigaalkoor te Leiden, opdracht verleend voor het componeren van een reeks van 10 a 12 korte didactische stukken voor één, resp. twee gitaren, die gespeeld kun nen worden door amateurs. •olge van de centrale financiering medegedeeld dat met geen mogelijkheid gezegd kan worden wanneer het bewuste werk aangevat zal kunnen worden. Enkele zaken die meer op het terrein van dagelijks onderhoud liggen zullen aangepakt worden. Inmiddels zijn reeds borden aange- snelweg is g'iUÏ beschouwen.1 bra=ht waar<>P >s aangegeven, dat het Hierdoor 1. de weg nog gevaarlijker ge- parkeerterrein uitsluitend voor perso. worden en la. door het slechte wegdek, nenauto'. is, dus verboden voor vracht- de hinder door de met grote snelheid al^,..aVt passerende vrachtauto's en autobussen; 1 stellen u (de N.Z.H.-bussen spannen hierin de' kroon!) nog aanzienlijk toegenomen. Wy hebben thans uit de pers verno men, dat voorzieningen zullen worden getroffen voor het gedeelte van de Rijn zichtweg tussen de Leidse Buurt en de Van Assendelftstraat. Hetgeen zou be tekenen, dat de toestand wan het ge deelte tassen de laatstgenoemde straat en het viaduct ongewijzigd wordt gela ten. wy wensen hiertegen met grote nadruk te protesteren. Tenslotte willen- wij er nogmaals op wijzen, dat op dit deel van de Rijn zichtweg de bomenrijen, die in de be zettingstijd verloren zijn gegaan, na 24 jaar nog niet opnieuw zijn aangeplant (ls er in Oegstgeest nog een tweede straat of laan te vinden, waar dit niet is gebeurd?). Geen bushalte Hoewel de bewoners wel de last van de vele passerende autobussen ondervin den, is er tussen „Buitenlust" en de Geversstraat geen enkele bushalte! De reiniging van de openbare weg is in één woord erbarmelijk. Voor ons, allen inwoners van Oegst geest, staat het thans wel vast, dat wy als een te verwaarlozen groep worden beschouwd, met wier belangen door het Gemeentebestuur geen rekening wordt gehouden. Het verzoek, om de drukste verkeersweg uit de Gemeente in een der- geiyke staat te brengen, dat de bewoners niet voortdurend hinder en nadeel on dervinden, kan toch onmogelijk als on- redeiyk worden beschouwd, vooral om dat hier ook belangen van het verkeer en van het niterlijk aanzien van de Ge meente by betrokken zyn. Hoewel wy dit maal geen handteke ningen hebben verzameld, zijn wy, de ondertekenaars van deze brief, ervan overtuigd dat vrijwel alle bewoners van het genoemde deel van de Rijnzichweg met de Inhoud instemmen. Wij menen daarom thans van het Gemeentebestuur een antwoord te mogen verwachten over de wijze, waarop aan onze klachten aan dacht zal worden geschonken. Mocht dit antwoord uitblijven of mocht ons blijken, dat op korte termijn geen maatregelen tot verbetering worden getroffen, dan zullen wy een afschrift van deze brief zenden aan Gedeputeerde Staten en te- de mogeiykheden profilering en reconstructie, dat een ernstig verwyt en teleurstelling eind 1968 niet anders dan te verwachten en begrijpelijk is. Het is jammer dat de in druk als zouden de bewoners van de Rijnzichtweg tot 2e rangs burgers ge devalueerd zijn, gevestigd is. Uit een zuiver verkeersstandpunt echter meent de verkeerscommissie dat bepaald niet van een noodtoestand ge sproken kan worden. Op verzoek van een verkeerscommisie heeft de burge meester een onderhoud gehad met prof. Dankmeijer, de eerste ondertekenaar van het schrijven aan de raad. Hij heeft zijn spyt betuigd namens ons college over de langere duur die met I de aanvang van de vernieuwingswerken Autoped Men zegt in de volksmond gemoeid is geweest dan in 1962 ver- c,at kinderen door het rijden op een auto- wacht was; vervolgens heeft hij begrip steP het aan de nieren krijgen. M.i. is dit gevraagd voor de moeilijkheden tenge- een me<hsche vraag. overschatting meegemaakt Naast Laszlo Pigniczki staan tegen over het Scylla-trio v.d. Helm, Bakker, v.d. Berg de onbekende Gyorgy Kollar en Szabolcs Marosfi. Zij worden begeleid door Ferenc Sido, in de vyftiger jaren eens finalist tijdens de wereldkampioen schappen. De instelling van de Leidenaars zal on- getwijfeld heel anders zijn dan vorige Wilt u iets weten week het geval was voor de competitie duels tegen AMVJ en Hunter '25. Tegen AMVJ leverde dat geen problemen op. Het werd, voorbereiding of niet, een schitterende 10-0 zege, maar tegen Hun- ter '25 was het plotseling mis. Ternau wernood kon met 6-4 gewonnen worden. Er is de laatste weken volop (tafelten nis-) werk verzet door Scylla. Twee weken geleden het duel tegen NedLloyd met daags daarop de nationale titelstrijd en het afgelopen week-end de beide Amsterdamse teams AMVJ en Hunter '25. Een geweldige opgave. Ge rard Bakker: „Ik heb de afgelopen week weinig getraind. Ik kon geen bal meer zien. Het werd echt teveel. Als je een jongen bent van een jaar of zeventien dan sla je je daar gemakkelijker door heen, maar als je wat ouder bent gaat dat moeilijker". Spartacus dus favoriet. Heel duidelijk zelfs. Misschien dat dat favoriet-zijn de ploeg uit Boedapest fu nest wordt Demonstratie voor Leidse studenten werd harde werkelijkheid bij inhaalmanoeuire Twee-niet onbekende sportinstructeurs verschenen woensdag voor de Haagse po litierechter, omdat ze zichzelf volkomen hadden vergeter, en de verkeersdisci- pline gesohonden. De fors gebouwde karatespecialist J. C. B. (SI,) uit De Bilt en de 36-jarige sportinstructeur G. J. uit Amsterdam, keerden in het vroege ochtenduur van IJ, juni terug van een door hen voor Leidse studenten gegeven demonstratie. Op de rijksweg onder Leiderdorp, waar met een snelheid van 160 km werd ge reden, maakte een vrachtauto die het tweetal uitreed, een vreemde noevre, waardoor de karatespecialist gevaren zag aankomen en hevig moest remmen. Hij dwong daarna de bestuur der van de vrachtauto, een groentehan delaar uit Ridderkerk tot stoppen. Klap Geen lach De karateman diende de bestuurder van de vrachtauto een klap toe, terwijl de instructeur zich inmiddels bezig hield met het aanrichten van vernielingen aan antenne, autospiegel en deur van de vrachtauto, terwijl hij ook een broer van de vrachtautobestuurder te lijf wil de. Deze greep in zJjn angst een stuk ijzer, doch dat werd hem vakkundig af genomen door de karate-specialist. Naar B. voor de Politierechter verklaar de had hy zich vooral geërgerd aan het feit, dat de bestuurder van de vracht auto zat te lachen toen hy na de ge- vaariyke slingering van rechts naar links passeerde. „Myn broer heeft een zenuwtrek in zyn gezicht", verklaarde de groentehan delaar voor de rechter. „Nu ziet u eens, hoe u zich in iemand kunt vergissen", constateerde de rech ter. B. zei, dat hij zo maar een „tik" had gegeven, doch de officier van justitie, mr. Wessel, zelf een fors gebouwd man bekende: „De zou anders niet graag met u op de vuist gaan, dan zou ik er wel gekneusd afkomen". Hy vond het op treden van verdachten geheel onjuist, „Op die manier zou het op de wegen al gauw een bloedbad worden",' stelde hy vast. Bovendien moet een sportman juist zichzelf weten te beheersen. De officier wilde nog volstaan met „Wit heet" De sportleraar ontkende de vernielin gen te hebben gepleegd. „Ze proberen zeker nu hun schade op mij te verhalen", aldus zyn standpunt. Maar de karate- instructeur had juist tevoren verklaard, dat zyn collega „wit heet" was en weiyks meer wist wat hy deed. „Deze man is notabene militair sport instructeur. Ik hou m'n hart vast als deze man zijn mensen traint", aldus de officier, die het optreden van verdachte weinig sportief vond. De eis luidde 80,boete en toewy- zing van de schadevergoeding tot een bedrag van 54,30. De rechter vonniste j oonform. LBF gaat banket bakken in pand van breifabriek De N.V. Leidsche Broodfabriek LBF zal met ingang van 1 maart de be schikking krijgen over het fabrieks gebouw van de N.V. Leidsche Brei fabriek v/h P. en J. van Poot. De breifabriek, die achter de broodfabriek gelegen is, beëindigt 1 maart haar aktiviteiten, waarna de LBF 't pand in huur krijgt. In het gebouw van de breifabriek, dat een vloeroppervlakte heeft van ongeveer 750 m2 zal de LBF een sterk gemoderniseerde banketbakkerij on derbrengen. De LBF, die de laatste jaren met een groot ruimtegebreik kampte, is nu uit de ruimtelijke zor- Antwoord: Na informatie by een specia- fen' Begin vorig jaar werd de LBF licentiehouder voor het rayon Rijn land van het zgn. King Corn brood. In verband daarmee moest de bakkerij aanzienlijk worden uitgebreid en ge moderniseerd. De broodfabriek, die thans de grootste bakkerij is in Rijn land heeft 140 werknemers in dienst. list voor inwendige geneeskunde, mogen wq de gedachte als zou het rijden op een autoped door kinderen gevaar opleveren voor de nieren, gerust naar het rijk der fabeltjes verwijzen. Geboortedata Kunt u mij de ge boortedata vertellen van Rudolf Schock en Margrit Schramm? AntwoordDe correspondentie-adres sen van de door u genoemde artiesten zyn Rudolf Shock, Herzog Film, Theati- nerstrasse 24, München, Deutschland. Margrit Schramm, Eurodise, Friedrich- dorferstrasse 75, Gütersloh, Deutschland. De gewenste gegevens kunt u daar zelf aanvragen. Zangeres zonder naam Wat ls het adres van de zangeres zonder naam. En het adres van Heintje? Antwoord: Het adres van Mary Bey, zoals de zangeres zonder naam heet, luidt: Café Rest. Stad Geleen, Ryksweg 84, Geleen. Het adres van de jónge zanger Hein tje Simons is: Kortweg, Bleyerheide N.Br. In de nacht van zondag op maandag zijn drie jongemannen op heterdaad be trapt tydens een inbraak iu het kleding magazijn „De Faam". Zy werden aan getroffen op het dak van het magazijn met allerlei bezwarende voorwerpen in hun zak, die zij tijdens hun rooftocht hadden verzameld. Nadat de drie jonge- De heer De Ridder, van de Die renbescherming afd. Leiden, zorgt er voor dat de dieren in het Plant soen niet van honger omkomen. Regelmatig strooit hij tijdens deze barre winter weer gemengd graan voor de gevederde vrienden. lui (een 17-jarige opperman, een 17- jarige straatmaker en «en 18-jarige te gelzetter) waren verhoord konden nog drie jongens worden gearresteerd, name- lyk een 18-jarige perser, een 18-jarige timmerman en een 16-jarige opperman. In combinatie hadden zy overal in braken gepleegd. In de nacht van 24/25 januari o.a. in de Hema waar voor een bedrag van 1.250,aan goederen werd weggenomen. Ook werd een bezoek ge bracht aan een viertal kantines waaron der die van de voetbalvereniging UVS. Daar werd de jukebox met chocolade melk overgoten. Het tuinhuisje in de Leidse Hout werd ook met een bezoek „vereerd". Snoep, sigaretten en frisdranken verhuisden raar de zakken van de jongelui, die hun komst nog eens onderstreepten door een grote vernieling aan te richten. Vier van deze knapen zijn vanmorgen voorgeleid.draagt. Problemen bij uniformiteit Leiden, 19 februari 1969 In uw uitstekend artikel over de ge varen van de pluriformiteit komt u tot slechts enkele van die gevaren. Er zijn er wel meer, waar de katholieke kerk aan ten gronde dreigt te gaan en die een aanfluiting zijn voor die eenwor ding, waar Christus zelf al zo voor gebeden heeft. Een concreet voorbeeld is de ontwikkeling in de z.g. studen tenparochies. De taal van de studen tenpastores heeft vaak meer weg van het ultimatum aan een stel stakers, dan van nadenkende en zich hun belofte herinnerende priesters. Al vrij snel draaft men op met kreten over,, achter haalde structuren", alsof gehuwde man nen ook het recht verleend moet wor den de belofte van de huwelijkstrouw als „achterhaalde structuur" te gaan beschouwen. Waar het op aan komt is trouw aan het gegeven woord. Daar speelt men veel te gemakkelijk mee. De katholieke gemeenschap, althans die in Nederland, dreigt werkelijke kerkelijke vernieuwing en gezond élan te verspelen. Zo wijst u op de span ningen op het terrein van de opvoe ding. Nog onlangs speelde in onze stad bij het katholiek onderwijs de vraag of men nog wel voor en na de lessen zou bidden. Nota bene! Het katholieke karakter moet blijkbaar dan gaan plaatsmaken voor het liefelijk vrijzin nig-neutrale. Heerlijke toekomst voor het onderwijs. Maar triest bewijs van een slapheid, die Paus Johannes wel niet vermoed zal hebben als resultaat van het Concilie. Pleuriformiteit is tweedracht. Het voert tot een indivi dualisme, dat geen enkel gezag ver- S. M.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3