PORTUGAL IS NOG BANG VOOR DANIELSSON Michels houdt het op: „De bal is en Bij voetbal is bijna alles Mes in levenspomp ADO zoekt - na Berg- nog een aanvaller Alleen Suurbier vindt Benfica beter HARTCHIRURGIE IN VOGELVLUCHT II 0P ZOEK NAAR AANGEBOREN AFWIJKINGEN WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT LISSABON Het „Palacio dos Cetearis" is een kasteeltje, dat meer dan tweehonderd jaar ge leden werd gebouwd en dat na eerst adelijke bewoners te hebben gehad nü als hotel wordt geëxploiteerd. Een chique tent, waarin de be zoekers zich nog in de vorige eeuw wanen, om dat de oorspronkelijke staat is gehandhaafd. De spelers van Ajax voelen zich volkomen op hun gemak, niet alleen omdat het dorpje Sindra, waar het „Palacio" staat, een bijzonder rustige Van onze sportredactie) omgeving heeft, maar ook omdat het ondanks alle antiquiteiten niet aan comfort ontbreekt. Diep weggedoken in gerieflijke canapés leggen de heren een kaartje een bezigheid die bij alle voetballers op de meest ongebruikelijke momenten bijzonder populair is nadat zij zo juist zijn teruggekeerd van een inspectietocht naar het „Estadio da Luz", waar vanavond de tweede botsing met Benfica zal plaatshebben. De toestand van het veld wordt verbazingwek kend genoemd, omdat ondanks hevige slagregens in de nacht van maandag op gisteren ieder gras sprietje nog recht overeind staat en geen plas water op het veld valt te bekennen. De in rode trainingspakken gestoken Amsterdammers ma ken zich dan ook geen zorgen over het veld, dat voor voetballers bij wie het Mithatpasastadion van Fenerbahce en de sneeuwvlakte in 't Olym pisch Stadion van vorige week nog vers in het geheugen ligt, een paradijs moet lijken. In de rustieke omgeving blijkt ook Ajax- trainer Rinus Michels zich uitstekend thuis te voelen. Geheel in strijd met zijn ge woonte is hij op deze droge dag opval lend spraakzaam. De thuiswedstrijd heeft hij, zoals in een interessante be schouwing blijkt, in de afgelopen dagen dikwijls de revue laten passeren. „Ik blijf erbij", vertelt Michels, „dat Benfi ca niet meer de ploeg is van een paar jaar geleden. Dat neemt niet weg, dat je je ook nu nog tegen Benfica geen blunders kunt permitteren. Wij hebben het in Amsterdam gezien, die drie fouten werden genadeloos afgestraft. En in een Europa-Cup kun je ook niet ongestraft kansen missen. Drie vier missers konden wij ons beslist niet veroorloven. De kracht van Benfica is het goede po sitiespel. Er wordt al op het middenveld verdedigd, waarvoor geen echt defensief systeem wordt gespeeld. Het spel zo als Benfica het speelt, is moeilijker dan bijvoorbeeld een consequente mandek king. Het vraagt meer kwaliteit en die is er, ofschoon ik er bij blijf, dat de ploeg minder sterk is als enkele jaren geleden". „Ik ben, waarschijnlijk meer dan ieder ander zo gebrand op deze wedstrijd. Niet alleen door die fout, maar ook om dat spelers van Benfica me in Amster dam hebben uitgescholden voor commu nist en fascist. Geloof van mij, dat Ben fica gemener is dan bijvoorbeeld Real Madrid. Die trucjes van Eusebio, die je over het hoofd strijkt en tegelijkertijd tegen de enkels schopt, ben ik, als het moet, allang weer vergeten. Ik zal me kapot knokken, niet alleen voor Ajax, maar ook, ja vooral, voor mezelf". Ajax is, het blijkt uit alles, niet ge demoraliseerd. Het wil na de goede voor bereiding in Simpra vanavond in Lissa bon zo goed mogelijk voor de dag ko men. Het gelooft nog in zichzelf, ondanks dat Benfica zich in de afgelopen dagen niet gerust op een goede afloop heeft getoond. De Ajacieden willen met uit zondering van Wim Suurbier „Ben fica is beter dan wij" niet erkennen, dat de kansen uiterst klein zijn. „We zullen voetballen en niet rammen", zei gisteravond voorzitter Jaap van Praag, die de Portugezen prees omdat ze zich zulke uitstekende gastheren toonden, „wat een verschil met Fenerbahce" en die voor alles wil, dat Ajax in Portugal een goede indruk achterlaat. Dat is ook het belangrijkste want het is zeer onwaarschijnlijk, dat het voor Ben fica, om maar met Michels te spreken, niets zal worden, ofschoon De bal is nog altijd rond en bij voetbal is alles mogelijk. en alleen dank zij het doelpunt In de uit wedstrijd, dat dubbel telde, ging Benfi ca over naar de volgende ronde. Waarom zou tegen ons niet hetzelfde kunnen gebeuren? Waarom zou het te gen ons niet niets kunnen worden en niet alles, zoals in Amsterdam? Onze positie is natuurlijk niet gunstig, maar het biedt toch ook voordelen. De druk is Benfica groter dan voor ons. Wij kunnen vrijuit voetballen en zij niet meer, zoals in Nederland, de favoriete ploeg, maar de „underdog". Michels ziet de achterstand van" 31 en het nadeel van een uitwedstrijd ten ipijt, toch nog wel kansen voor Ajax. A'aast bekende kreten zoals „de bal is rond" en „in voetbal is alle, mojeliik r\ wijst hij op de wisselvalligheid van Ben-1 GIlLï)IJUIli WH fica. „Het Is", aldus Michels, „met Ben fica alles of niets. Kijk er de resultaten maar op na. Overwinningen met grote cijfers of dikke nederlagen. Vorig jaar speelde Benfica in Ierland met 11 ge lijk tegen Glentoran, dat tocnh echt geen topploeg is. De return in Lissabon ein digde eveneens onbeslist. Het werd 00 Michels maakt een ontspannen indruk, maar hij is 't niet. De hoop op tenmin ste een derde duel evei\tueel op 5 maart te Parijs is nog niet helemaal vervlogen. Hij ziet nog steeds kansen voor Ajax. En dat is uiteraard het bes te, want als zelfs de trainer zich al heeft neergelegd bij een nederlaag, hoe moet het dan bij de spelers zijn? De opstelling van Ajax is in grote lijnen wel bekend. Onzekerheid bestaat alleen nog over de aanval. Zal DanielsSon spelen of Nunin- ga? Inge Danielsson rekent er zelf min of meer op, dat hij, de Zweedse schut ter, die in Amsterdam halverwege de eerste wedstrijd voor Nuninga moest in vallen, en reeds l'/t minuut na zijn en tree, een gaaf doelpunt scoorde, van de partij zal zijn. Dat doelpunt heeft mijn zelfvertrouwen goed gedaan en bovendien speel ik graag Het is in Portugal ook ai geen Gehuld in dikke jassen maar met voetbalschoenen inspecteerden de Ajacieden nog eens het terrein waar op zij over enige uren gaan proberen alsnog Benfica uit de halve eindstrijd van het Europa Cuptoernooi te wippen. i Lissabon", vertelt hij. Dc Portugezen zijn bang kele Jaren geleden, kort na kampioenschap in Engeland, heb ik hier in Lissabon met het Zweedse elf tal tegen Portugal gespeeld. Dat was mijn tweede Interland. Ik was de eer ste speler die van de tweede divise- club, Bromella. in het nationale elftal was gekomen. Bij mijn debuut tegen De nemarken had ik al een doelpunt ge- maakt en in Lissabon deed ik dat twee keer. Eerst kort voor rust nadat Por tugal, dat in Engeland derde was ge worden en zeven spelers van Benfica had opgesteld, eerder een voorsprong had genomen. Vier minuten voor het ein de. we hadden in de tweede helft niet oor me. En- j anders gedaan dan verdedigen, kreeg het wereld- ik op het middenveld de bal en s Kijk, daardoor wil ik hier graag spe len. Ik ben niet bang voor Benfica. Het tegenovergestelde is eerder het geval". Een andere reden om graag te spelen j heeft Johan Cruyff. het ondanks zijn I jeugd gelouterde Ajaxtalent. dat in Am sterdam tegen Benfica verschillende goe de kansen miste en zich nu wil revan cheren. „Ik ben na die eerste wedstrijd eg chagrijnig geweest", zegt Cruyff. „Ik voelde me net als na die wedstrijd tegen Real in Madrid. Toen heb ik ook gefaald, maar de kans om me tegen de tegenstander te revancheren was er niet. Die is er nu wel en ik heb de hele week aan niets anders gedacht dan de return. Ik moet me rehabiliteren" Revanche Met revanchegedachten loopt ook Ve- übor Vasovic rond. De 29-jarige Joego slaaf. een internationaal hooggewaar deerd verdediger, kan het nog steeds moeilijk verkroppen, dat de fout van hem I in het aeerste duel in feite beslissend was, omdat na zijn nonchalante trap Torres een tweede doelpunt voor Benfi ca kon scoren. „Ik ben op mezelf ver schrikkelijk boos geweest", zegt Vasovic. HIJS HOKIJ II landskampioen AMSTERDAM Op de Jaap Edenbaan in Amsterdam is gisteravond de beslis singswedstrijd gespeeld tussen de Amstel Tijgers en HIJS HOKIJ-n. met het kam pioenschap van de tweede divisie als In zet. HIJS won de ontmoeting met 2—1 (00. 0—1. 20) daardoor behaalden beide clubs evenveel wedstrijdpunten. De betere doelcijfers van de Haagse ijshoc- keyverenlging gaven echter de doorslag. Jubileum schaatsen in Noorwegen OSLO in liet Blslettstatdion ln Oslo zijn gisteravond jubileumwedstrijden ge houden. De 500 meter leverde een over winning op voor de Zweedse sprinter Hasse Boerjes. die een tijd van 40.1 sec. noteerde. De beste Nederlander was Ard Schenk, die met 41 8 negende werd. De Europese en wereldkampioen Dag For- naess kwam tot dezelfde tijd als Schenk, maar hij werd door de Nederlander in zijn rit met miniem verschil verslagen. Per BJoerang (No.) 40,5; 3. Johan «-1: 4. Tvar Eriksen (No.) *1.3; 6. Goeran C!aes6on (Zwe.) 41,4; Ard Schenk 41,8; 40. Dag Fornaess (No.) 41.8; 14. Kees Verkerk De Noor Per Wllly Guttormsen .000 meter in 7 min. 31,2 seconden. Tweede 'erd Jan Bols met 7.33.2. De uitslag van de 000 meter luidt verder: 3. Goeran Claesson 38,3; 4. Johnny Hoegüln (Zwe.) 7.38,7; 5. Dag 'ornaess 7.39,2; 6. Ard Schenk 7.41.1; 8. Kees 'erkerk 7.41.7; 9. Eddy Verheijen 7.42,0; 48. FIJN- GEEN PIJN (Van o e medische medewerker) Een periode van 52 jaar onderzoekings werk ligt tussen de eerste overplan ting van een hondehart op da- hals- streek van een andere hond door de Franse fysioloog dr. Alexis Carell (1905) en de eerste overbrenging van een menselijk hart door dr. Christiaan Barnhard op 3 december 1967. Het hart: een taaie spier en een bijzon der vernuftige pomp die nooit mag haperen. Er Is moed voor nodig om in dit ene onvervangbare exemplaar het mes te zetten. Schematisch voorgesteld bestaat het hart uit drie delen. De buitenzijde is een dubbel vlies dat het hart geheel omsluit. Onder dit vlies bevindt zich de eigenlijke spier met daarin de ver schillende hartkleppen. Het hartvlies kan, als gevolg van ontstekingen, ge heel verstijven en soms zelfs ver kalken. Dan is het hart als het ware ingesloten door een hard pantser van kalk. Uiteraard belemmert dit de werking in hoge mate. Het verwijde ren van zulk een kalkpantser Is een moeilijke operatie, omdat de kalk schaal de neiging heeft in de hart spier te dringen; ze kunnen zelfs wel eens een geheel gaan vormen. In 1918 gelukte het Schmidt en Sauerbruch (de grote man van de thorax (brost- holte)-chlrurgie) de belemmerende kalklaag voorzichtig af te pellen. Aangeboren Het hart bevat vier holten en vier kleppen. Het bloed dat uit de longen komt stroomt in de linkervoorkamer en vandaar door de mitralisklep naar de linkerkamer. Dit bloed, voorzien van verse zuurstrof gaat door de gro te lichaamsslagader naar alle delen van het lichaam. Ontdaan van de zuurstof keert het bloed langs de gro te aders terug naar de rechter voor kamer, vandaar naar de rechter ka- het door de longslag ader naar de longen gaat waar op nieuw zuurstof wordt opgenomen. Nu bestaat er een aangeboren afwij king waarbij een verbinding blijft be staan tussen aorta (grote lichaams slagader) en longslagader. Het gevolg hiervan is dat een deel van het zuur stofrijke bloed terug naar de longen stroomt. Hoewel deze afwijking zonder veel symptomen kan verlopen, worden deze patiëntjes in het algemeen niet oud. In 1939 slaagde de Amerikaanse hartchirurg Gross erin deze verbin ding tussen longslagader en aorta te dichten. Enkele jaren nadien begon men met de operatie van een ander aangebo ren hartafwijking: vernauwing van de aorta, even voorbij de plaats waar het bloed naar hoofd en armen ge voerd wordt. Het gevolg is dat het onderlichaam onvoldoende zuurstofrijk bloed krijgt toegevoerd en in ontwik keling kan achterblijven. In het boven lichaam daarentegen staat het bloed onder abnormaal hoge druk. In 1944 waagden de Zweed Crafoord en de reeds genoemde Amerikaan Gross het erop: zij sneden de vernauwing weg en verbonden onderste en bo venste deel van de aorta weer. Blijkt de vernauwing te lang, dan zet men er tegenwoordig een dralonbuis tus- Blauwziekte Reeds in de 19e eeuw beschreef de Franse arts Faloot een veel voorkomen de en naar hem genoemde hartaan- doening: jonge patiëntjes werden blauw zodra ze konden lopen. Hoewel sommi gen met deze afwijking 40 tot 50 jaar kunnen -worden, sterven zij doorgaans toch wel jong. Faloot ontdekte dat er een opening was tussen linker en rech ter hartkamer en dat de klep aan de ingang van de longslagader vernauwd was. Het resultaat is. dat „blauw" (zuurstofarm) en „rood" (zuurstofrijk) bloed zich in 't hart vermengen en via de aorta door het gehele lichaam stroomt. Het voortdurend gebrek aan zuurstof, zeker bij lichamelijke inspan ning veroorzaakt de blauwe kleur. In 1945 maakte de Amerikaan Blalock een verbinding tussen aorta en longslag ader, zodat er meer bloed naar de lon gen kon stromen en de totale zuurstof voorziening duidelijk verbeterde. Amateurs op nominatie voor contract (Van onze sportredactie DEN HAAG ADO is overstag gegaan- Het lang gehuldigde principe „geen buitenlandse spelers in de ploeg" heeft men laten varen- De Noor Harald Berg heeft dat principe doorbroken. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat nog oen tweede buitenlander de gelederen van ADO zal komen versterken. Er is -sprake aan een transfer van de Zweed Inge Danielsson van Ajax naar ADO, indien althans Ajax de aanvaller niet wederom contracteert- Zo niet, dan heeft ADO de eerste keus. Intussen blijkt ook van Belgische zijde belangstelling voor Danielsson te bestaan. FC Mechelen heeft een begerig oog op hem laten valler aan te trekken. Dit heeft uiter aard consequenties voor de voorhoede spelers die reeds aan de club zijn ver bonden. Het is dan ook geenszins uit gesloten dat Lambert Maassen geen nieuw contract zal worden aangeboden- Dit is eveneens het geval met Joop Jochems, voor wie Holland Sport belang stelling heeft, evenals voor René Pas. die door ADO aan RCH is „uitgeleend". Het staat voorts vrijwel vast dat Van Miert zijn carrière zal beëindigen- Wel licht zal hij in de omgeving van zijn woonplaats Vlaardingen als amateur zijn ioopbaan afsluiten. Met enige amateurs is eveneens con tact gezocht. De Lenig en Snel-speler Ruud Fortman staat op de nominatie om onder contract te worden gesteld. Van het Leidse Roodenburg heeft de 17-jarige Wim Rijsbergen goede vooruitzichten op een contractuele verbintenis- Het opkwkeen van eigen jeugd zal bij ADO onverminderd voortgang vinden. Verscheidene jeugdspelers staan op de nomitatie de stap naar het ..grote voet bal" te maken. Onder hen de veelbelo vende Wim Linders, Heykoop. Jansen en de jeugdige doelman v- d- Ark. Twee van de spelers, van wie het van avond moet komen. Links Jacques Swart, rechts Cruyff Resultaten van koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de giste ren te Hilversum gehouden draverijen zijn: Nandoeprljs over 2040 meter: 4. Gerdlna (C. Immiiig) km.t. 1.33.5: 2. Gisalda; 3. Fozettl. Toto: wlnn. 4.40, pl. 4.80. 1.60, 3.60. kopp. S. (W. T. Stroper) 1.27.1; 2. Gehade Hollandia: Toto: wlnn. .'>.70. pl. 2.00. 1.20. kopp. 5.10. env. 3.70. trio 33.00. MerinosprUs over 2000 meter: 1. Zevenklap- Toto: wlnn. 10.30. pl. 1.80. i.20, 1.80. kopp. MlnkprU» over 2400 meter: 1. Eddy B (J. Verhoeven) 1.29.5: 2. French; 3. Furie O. Toto: Wlnn. 4.90, pl. 4.80. 1.56. 1.60. kopp. Total* omzet: t 1M.9B6J0 Felle Lubbers na één ronde titel Noord-Holland AMSTERDAM Fel boksend heeft -Judi Lubbers, gisteravond ln Amster dam de iwaargewichttitel van het dis trict Noord-Holland veroverd. Al in de eerste ronde trof hfj oud-kampioen van Nederland Eddy Hijne met hoekèn xo genadeloos op het gelaat dat de Zaan- kanter ternauwernood op de been kon blijven. Kort nadat de scheidsrechter tot acht had geteld, stormde Lubbers opnieuw op zijn tegenstander af en raakte hem zo zuiver dat de helper van Hijne terecht ten teken van overgave de handdoek in de ring wierp. De beste party in dit restant van de kampioenschappen, waarin drie weken j geleden ook al enkele finales waren ge- I bokst-, was de ontmoeting in het licht- weiter. waarin Bennie Schulte na een j stijlvol geveoht krap op punten won van Genie van der Berg. De uitslagen zijn: Vedergewioht: Te Paske (Amsterdam w.o.p. van Roesli (Amsterdam)Heht- weltergewioht: Schulte (Amsterdam) w.o.p van Van der Berg (Amsterdam); midden gewicht: Swart (Zaandam i w.o.p. van Un- kel (Heemskerki; zwaargewicht: Lubben wint door opgeven in de eerste londe van Hijne (Zaandam). Bijpartijen: Vrijgewicht: Tij&ing (Am sterdam) w.o.p van De Vo6 (Amsterdam weltergewichtVan Sohaik (Amsterdam w.o.p. van Hol (Amsterdam' Engelse league LONDEN Voor de eerste divisie van j de Engel&e League is gisteravond een wedstrijd gespeeld, m Londen verloor 1 Arsenal op eigen terrein met 2—0 van Ipawich Town Machine In diezelfde periode kreeg de Ameri kaanse cardiologe Helen Taussig last van doofheid, zodat zij van de afde ling hartziekten in Boston werd over geplaatst naar de afdeling kinderen. Daar begon zij zich Intensief bezig te houden met de aangeboren hartaandoe- ningen. Ondanks haar handicap slaag de zij er in klaarheid te brengen in tientallen vormen van aangeboren hart afwijkingen. Haar werk is nog steeds een standdaardwerk. Intussen was de techniek er in geslaagd een bruikbare hart-longmachine te ontwikkelen. En dit had tot gevolg dat de eerste opera ties in het inwendige van het hart (open hartoperaties) ondernomen kon den worden. Daarover een volgende Nederlandse club in V.S. koopt huis NEW YORK (ANP) Nederlander* in New York zijn erin geslaagd het beroemde buitenverblijf van de theatermagnaat en kunstverzamelaar Billy Rose te kopen. De Holland Sporting Club heeft voor bijna een half miljoen gulden het grote landgoed gekocht. Het bestuur verzekert dat men snel met de kleine verbouwingen van hét huis en de aanleg van een zwembad zal beginnen. De leden van de club, Nederlandse immigranten, kunnen dan deze zomer al van het buitenverblijf gebruik maken. Het landgoed ligt op ongeveer vijftig kilometer van het hartje van New York in Chautauqua. Bij het huis behoort drieëneenhalve hectare grond. De Holland Sporting Club, die in oktober haar vijftienjarig bestaan zal vieren, heeft vooral grote populariteit gekregen door het organiseren van chartervluchten tussen New York en Amsterdam. Voor minimumprijzen worden Nederlandse immigranten in staat gesteld hun oude vaderland te bezoeken. Daarnaast heeft de club 't Nederlandse voetbalspel, in de Verenigde Staten vrijwel onbekend, gepropageerd en de voetbaltraditie onder Nederlanders ln New York levend gehouden. Winst voor Ada Bakker en Betty Stöve MOSKOU Ada Bakker en Bettv Stöve hebben gisteren ln Moskou de twee de ronde van het gemengd dubbelspel van een internationaal tennistoernooi op overdekte banen bereikt. Ada Bakker won met de Fransman Michel Leclerq met 6—3. 6—2 van het Russische dubbel Jev- genla Izopajtis-Anatoli Volkov en Betty Stöve versloeg met Jean Claude Barclay, eveneens een Fransman. Roeza Islanova en Michael Dlbtsev met 2—6. 6—3, 6—4.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9