mening n Leiden heeft geen geld om verkeersproblemen uit de weg te ruimen Pauselijke onderscheiding voor mej. R. van Teylingen K&O-cursus over wonen en leven in toekomststad „Nieuwe woonvormen55 bekijkt Merenwijkplan GROFVUIb OPHAALDIENST BIOSCOPEN MARKTEN Veel accentueringen in concert door Res. Orkest onder Gregor de t.etdse courant WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 Burgemeester in radioforum: Subsidies voor parkeergarages De verkeersproblematiek in de bin nenstad van Leiden kan niet worden opgelost als niet de rijksoverheid de gemeente financieel tegemoet komt, 20 stelde burgemeester mr. G. C. van der Willigen van Leiden in een forumge sprek van de AVRO, dat gisteravond op Hilversum I werd uitgezonden. De burgemeester, die pleitte voor snelle wegen, die aansluiting geven op een ringweg rond de binnenstad, zei, dat de kosten van dergelijke wegen on mogelijk alleen door de gemeente ge dragen kunnen worden. Het geld zal beschikbaar moeten komen uit de op brengst van de Wegenbelasting of de belasting op benzine, meende de bur gemeester. In het forumgesprek, waarin vele zorgelijke geluiden te beluisteren vie len over de problemen van de toekomst in verband met het onstuimig groeiend aantal auto's, zei de Leidse burge meester ook voorstander te zijn van het stichten van parkeergarages aan de rand van de stad. Om de stichting van dergelijke kostbare gebouwen mo gelijk te maken was hij van mening, dat de overheid de onrendabele top moet financieren. Door subsidies aan particuliere bouwers en exploitanten bijvoorbeeld. Commissaris mr. Hopman uit Arn hem zei desgevraagd, dat er in de steden nog wel mogelijkheden gevon den kunnen worden om de doorstro ming van het verkeer te bevorderen. Veel kruispunten kunnen bijvoorbeeld verbeterd worden. En dat behoeft niet al te kostbaar te zijn. Kijkend naar de toekomst zei hij overigens wel van mening te zijn, dat zulke maaitregelen slechts lapmiddelen zijn. De uiteindelijke oplossing zal moeten komen van de rijksoverheid, die de gemeenten financieel tegemoet moet komen. Daarin was iedereen het volmondig eens met mr. Van der Wil ligen. Het forumgesprek, dat gehou den werd naar aanleiding van de RAI- a utomobiel tentoonst elling stond onder leiding van Piet Nortier. LEIDERDORP Burgerlijke stand Geboren: Arm and J. L., z.v. L. Beckers en M. E. Wassenaar; Jacoba A. C.. d.v. N. T. van Velzen en J. C. Hulsebosch; Erica J., cLv. D. den Hol lander en S. Vuyk; Astrid L. M., d.v. P. N. A. van der Hulst en J. I. L. Gem- mink; Nicole J. M., d.v. C. G. van Tongeren en J. J. M. van Huiten; Mar- garetha C. M., d.v. J. G. Ran en C. J. Stolwijk; Deborah V. E., d.v. G. W. P. Brandsen en E. Bergsma; Robertus J. P., z.v. P. J. A. van der Zwet en G. M. Baars; Henriëtte, d.v. C. F. van Mill en L. A. H. Jansen; Martijn. z.v. J. I. A. Braun en C. H. Tans; Petrus J. M„ z.v. G. P. Meskers en C. M. Dolle; Martinus G., z.v. J. M. G. Jasper en A. W. J. Kuipers; Gisela J. A., d.v. J. C. Eijsermans en A. M. L. Vermeer; Ching-i Shui-You, z.v. Y. H. Fu en Gehuwd: J. Overduin en C. T. Iperen; J. Hettema en E. W. van Dijk. Qrerleden: M, dep Braver. 71„ jaar, echtgenote van J. Hoogstraten; P. Knopperts, 58 jaar, man. diplomazwemmen In het zwembad „De Overdekte" zwommen leden van de Leidse Red- dlngs Brigade voor het diploma van de KNZB. Voor diploma A slaagden E. Janse, J. A. M. Hes en F. P. Sloot. Het B-diploma werd behaald door: J. G. v. d. Boogert v. d. Snee. B. v Rossen, J. Beekman, M. Dijksman, G. Dijksman, W. Kleer, P. Logeman, De de Boer, J. Koet en C. Julien. LEIDSE AGENDA WOENSDAG 19 FEBRUARI Camera Film voor K. O. „Sla nooit een vrouw". Rijksherbarium Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. 20.00 uur. DONDERDAG 20 FEBRUARI Zulderkerk Concert duo Koos Verheul en Jan van der Meer voor My voor Toon kunst 20.00 uur. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Lunchbijeenkomst Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Spr. dhr. W. Bruynzeel over „De besloten naam- love vennootschap", 12.30 uur. VRIJDAG 21 FEBRUARI Antonius Clubhuis St.-Augustinus- ver. Cabaret 20.00 uur. De Burcht Gezamenlijke feestavond van Selskip Fryslan, Ons Grunneger- land en Luctor et Emergo. 20.00 uur. W. Geboren: Ad z.v. R. Postma Smit. Ondertrouwd: Samuel J. Karstens 24 jaar en Alida Krassenburg 22 jaar; Jan Hendrik v. Lith 22 j.. te 's-Gravenhage, Anny M. v. Beveren 23 j. j Geïllustreerde Dodenboeken uit het Rijksmuseum van Oudheden Gisteravond opende het Rijksmuseum van Oudheden wederom zjjn poort ter gelegenheid van een archeologische le ring, die het In samenwerking met het Genootschap „Ex Orients Lux" organi- AIs spreker trad op Dr. M. Heerma van Voss, wetenschappelijk hoofdmede werker aan de Rjjnksuniversiteit te Lel- Inleider vroeg aandacht voor de kost bare verzameling oud-egyptische Doden boeken uit het Museum en in het. bijzon der voor de fraaie illustraties. Het betreft hier een aantal hand schriften op papyrus en op linnen, die dateren uit de periode van 1300 v. Chr. tot het begin van de jaartelling. De daarop geschreven teksten en de afbeeldingen moesten langs magische weg het voortleven van de gestorvene verzekeren ondanks alle kritieke sltua- ties, die hem wachtten. Inleider toonde j en besprak de volgende thema's: begra fenis, gelijkstelling van de dode met Osiris en met de zon, gevaren in het hiernamaals, laatste oordeel, bijstand in nood, paradijs. Daarbij was er telkens gelegenheid te wijzen op styi en techniek van het illu streren. Enkele der besproken stukken zijn thans permanent tentoongesteld. Veertig jaar bij onderwijs Bij K O is een belangwekkende cut is aan de gang, die een eigentijds pro bleem behandelt, waarin elk modern i geïnteresseerd zou moeten zyn. Het gaat nl. over ons „Leven In de stad de toekomst". Hoe zal die stad er uit zien als wy zelf als toeschouwer aan de kant staan en geen eigen inbreng heb ben? De filosoof, dr. Kwee, heeft reeds verteld hoe de mens sinds onheuglijke tyden heeft getracht zich in te richten de wereld leefbaar en bewoonbaar te maken en da&rby voortdurend moest transformeren. Dat heeft te maken met gewoon menselijke voorbereiding en creatieve zelfopvoeding. Hoe nu is het leven en wonen in Ne derland en West-Europa? Ir. Lange zal de cursisten op 25 februari meevoeren naar de problemen van Randstad Hol land, de behoefte aan recreatie-gebie den, de voortreffelijke ligging van ons havengebied en de Benelux, alles met het oog op de ontwikkeling in de naaste toekomst. Op 11 maart zal de beroem de schilder/visionair Constant Nieuwen- huys met behulp van dia's en bandopna men het imaginaire plan „Nieuw Baby- Ion", bedoeld voor de arbeidsloze mens in een geautomatiseerde wereld, toelich- deze cursus uit de deelnemers een of er werk- en discussiegroepen ge vormd kunnen worden, die creatief op aan de orde gestelde vraagstukken i mogelijkheden ingaan. Opgave hiervoor tijdens de cursus avonden en op het Bureau van K O. Leiden 19 februari, Met ontzetting heb ik er kennis van genomen, dat de pensionprijzen van een R.K. Bejaardenhuis alhier met 100, 160,verhoogd zijn. Dat betekent een verhoging van 17 18%. Ik vraag mjj af, of deze prijsverhoging strookt I met de bedoelingen van de Minister van Economische Zaken. Arme bejaarden! Zij zijn nagenoeg weerloos tegen deze eenzijdige beslissing. Wie doet hier wat aan? M. v.d. IDSERT. (Naschrift redactie Welk r.k. be- I jaardenhuis bedoeld is door de inzender is ons niet bekend. „Op goed geluk" wonnen we daarom informatie in by de r.k. stichting „Roomburg". In dit cen trum, zo werd ons verteld, werd de prijs voor pensiongasten in het verzorgings huis verhoogd met 100,per maand, ingaande op 1 april. De verhoging is opgebouwd uit twee elementen: een deel is de toegestane verhoging van de pen sionprijzen en de kamerhuur; het ande re deel is bedoeld om de ziekenboeg van „Roomburg" te kunnen financieren en exploiteren. Deze ziekenboeg is sinds kort wettelijk verplicht. Door het beta len van de verhoogde pensionprijs heb ben de bewoners van Roomburg nu te vens recht gekregen op verpleging in de ziekenboeg. De kosten van de ver plichte ziekenboeg mochten niet alleen, maar moesten ook doorberekend wor den. Het bedrag van 160,is ook i juist, maar voor de volledigheid dient wel vermeld te worden, dat deze geldt I voor echtparen). Een unieke kans om kennis te kèn'met een van de grote kunstenaars/ voorlichters van onze tijd. Dan komt op 25 maart de lr. Post, aan het woord over „Wonen leven in Leiden": de eigen plaats Leiden in de agglomeratie, de uitbrei dingsmogelijkheden. problemen van de binnenstad (verkrotting en ontvolking, verkeers- en parkeerproblemen), de goede verhouding tussen woon- en werk gelegenheid, opleidlngs- en werkgele genheid. Na elke lezing is er volop gelegen heid om vragen te stellen en beant woord te krijgen. Juist om het algemeen belang deze cyclus, is het lidmaatschap K O niet verplicht: men kan losse kaarten voor elke lezing krijgen. Dinsdagavonden 25 februari, 11 maart, aanvang 20 uur, in het Museum voor Volkenkunde, kan men terecht om mee te denken over het leven in de stad van de toekomst. Het bestuur van K O hoopt dat er Mej. R. van Teylingen, die 5 december vorig jaar 40 jaar bjj het r.k. onderwijs werkzaam was, heeft vanmorgen tijden9 een bijeenkomst in de zaal van de Petrus- kerk aan de Lammeschansweg, ter her denking van dat Jubileum, uit handen Jubilaresse mej. R. van Teylingen de heer J. Lijten bekijken samen de oo konde, behorende bij de pauselijke o derscheiding. Initiatief P.V.DA.-Leiden V a stenoefeningen in de Hartebrug Met ingang van vrijdag 21 februari a.s. zullen de klokken van de Hartebrug '8 avonds luiden om de mensen te roe pen tot het bijwonen van de vasten- oefeningen, welke om 19.30 uur in deze kerk worden gehouden. Daarin zal door zang, declamatie en schriftlezing, gedu rende vastentijd, men zich voorbereiden op het komende Paasfeest. De thema's van de oefeningen zijn hedendaags en de medewerkers vertrouwen dat velen zullen komen om zich met hen te bezin nen op onze plaats als christen in de he dendaagse maatschappij. Elke vrijdag tot en met 28 maart zult u worden ge roepen telkens als van de Hartebrugkerk de klokken zullen luiden. Het bestuur van de Partij van de Arbeid, afdeling Leiden, is onder de indruk gekomen van de onlangs door de Leidse gemeenteraad goedgekeurde plannen voor een nieuwe Merenwijk. Veel groen, logisch aangelegde wegen, kinderspeelplaatsen en ruime winkel en schoolvoorzieningen. Alleen is het bestuur bang, dat de woningbouw in deze nieuwe wijk min der vooruitstrevend zal zijn. Niet zo zeer omdat het college van B. en W. zo'n conservatief woningbouwbeleid voert, alswel omdat voor iedere woning tegenwoordig elk dubbeltje moet wor den omgedraaid en maar al te vaak de financiële haalbaarheid een werke lijk leefbare woning tot een fictie maakt. Het is daarom dat het bestuur van de Leidse afdeling van de P.v.d.A. het plan heeft opgevat de verleden jaar met veel ruchtbaarheid opgerichte Stichting Nieuwe Woonvormen naar Leiden te halen. Deze stichting, wa behalve vooraanstaande architecten, ook sociologen, artsen, psychologen en vormgevers zijn vertegenwoordigd, stelt dat zelfs op dit ogenblik fraaie, goed leefbare woningen kunnen wor den gebouwd voor dezelfde prijzen als waarvoor de bekende uitgeklede mi nimum woningwetwoningen w'orden neergezet. Met het oog op de nieuwe Meren wijk lijkt 't het bestuur van de Leid se P.v.d.A.-afdeling alleszins zinvol deze stichting met de Merenwijk- plannen in contact te brengen en ten overstaan van de Leidse burgers te laten vertellen wat zij ervan vindt en welke woningen daar zou den kunnen worden gebouwd. Uitnodigingen voor deze bijeenkomst die op woensdag 26 februari a.s. in de foyer van de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, zijn verstuurd aan de Leidse gemeenteraad, de belangrijkste diens ten. het college van b. en w. van Leiden, de colleges van omringende gemeenten, de woningbouwverenigin- de vrouwenadviesverenigingen, universitaire instanties en aan alle le den van de Leidse P.v.d.A.-afdeling. Directeur A. van Dien van de Stich ting heeft inmiddels laten weten dat ieder geval naar Leiden komen de kinderarts Ph. H. Fideldy Dop, de chitect J. Verhoeven (ontwerper een spectaculair bungalowwijkje Hoevelaken) en de heer Van Dien zelf. Waarschijnlijk zal ook de Am sterdamse hoogleraar Frijda meekomen. Tal van Leidse autoriteiten hebben al laten weten graag van de partij te zijn op 26 november. Tijdens de be grotingsbehandeling in de Leidse ge meenteraad is ook al over „Nieuwe Woonvormen" gesproken. Mevrouw Kerling van de P.v.d.A.-fractie vroeg het college toen contact met "de Stich ting te willen opnemen, hetgeen wet houder Piena toezegde. De bijeenkomst, waarvan het pro gramma een aantal korte instructieve filmpjes, een inleiding en een uitvoe rige discussie met de zaal vermeldt, is vrij toegankelijk voor iedereen en begint om 8 uur. DONDERDAG 20 FEBRUARI Buurt 5: Paramaribostraat. Coran- tynstraat. Willem de Zwygerlaan (ge heel), Abr. Grijssenstraat. Stuyvesant- iiof, Van Riebeeckhof, Jan Pieterszoon Coenhot Peiter Bothstraat, Albertine Agnesstraat, Charlotte de Bourbonhof Juliana van Stolberghof. Anna v. Bu- renhof, Marnixstraat (van Willem de Zwijgerlaan tot Volkstuinen), Zwarte Pad. Buurt 7. Herensingel, Julianastr., Julianakade, Sophiastraat. Anna Pau- lownastraat. Alexanderstraat, Prinsen straat. Oranjestraat, Lusthoflaan, Nas- saustraat, Mecklenburgstraat, Os- en Paardenlaan, Bernhardkade, Marijke- straat. Margrietstraat, Irenestr. Bea- trixstraat, Bernhardstraat, Dillenbur gerstraat. VRIJDAG 21 FEBRUARI Buurt 4: Haagweg (geheel). Rijndijk. Dijkhoflaan. Valkenburgseweg, Haag wee dien huizen i Klikspaanweg. Da Costastraat, De Genestetstraat, Nico- laas Beetsstraat, Polgieterlaan, Tollens- straat. Schimmelstraat, Oltmanstraat. Hasen broekstraat, Borgerstraat, Van Lennepstraat. Ten Katestraat, Tous- samtkade, Staringkade. Buurt 6. Kneppelhoutstraat, Mul- tatulistraat, Fred. v. Eedenlaan, Lode- wijk van Deyselstraat, Alb. Verwey- straat, Jacq. Perkstraat, Herm. Gorter straat, Louis Couperusstraat, Hoflaan, Willem Klooslaan, Boshof, Duinhof, Meerhof, Akkerhof, Weidehof, Telders- kade, Mulderstraat, Gerrit Kastein- straat, Segaarstraat, van Diemelxtraat, Roosevelts^raat (geheel). ALPHEN AAN DEN RUN Bejaarde Alphense kreeg brandwonden B(J het vullen van een oliekachel liet de 68-jarige mevrouw L., wonende ln de Oranjestraat, gisteren een brandende lucifer in de olie vallen. Er ontstond een begin van brand, waarbij zij brandwon den in het gelaat en over de armen kreeg. Mevrouw L. wist zelf de kachel nog vanuit de kamer naar de keuken te transporteren en een buurman plaat ste het nog brandende apparaat buiten de deur. Dokter Zwartendijk verleende medische hulp. De aard van de brand-1 wonden bleek nogal mee te vallen, j In de woning werd lichte schadé aan gericht. Noordwijkse politic redde vele vogels Zilveren G.K.-medaille voor twee scheidende Nieuwveense functionarissen de voorzitter van het schoolbestuur de stichting Liefdewerk van de H. Cunera, de heer J. Hjten de pause lijke onderscheiding Pro ecclesia et pon- tifice ontvangen. Mej. Van Teylingen trad in 1928 als jonge onderwijzeres in dienst bij het Liefdewerk van de H. Cunera. zo schet ste de heer Lijten haar loopbaan. „U hebt in grote mate aan het werkelijke rijke roomse leven deelgenomen. U hebt zich bijzonder verdienstelijk gemaakt de parochiegemeenschap van de Herensingel, u daar bijzonder ingezet voor de liturgische plechtigheden en ja renlang het zangonderwijs van het pa rochiekoor verzorgd. U hebt zich altijd beschikbaar gesteld als er op enigerlei wijze een beroep op u werd gedaan. U bent ook in de stroomversnelling van het onderwijs terechtgekomen. Be gonnen bij het lager onderwijs bent u sinds 1956 verbonden aan wat tot voor kort de Barbara-ulo heette en thans de naam draagt van Kijckenberg-mav Oog voor bet goede Bij de vorming van jonge mensen hebt u oog voor het goede wat in het nieuwe zit, met vermijding van excessen en valse insluitsels. Ook in dit opzicht is het bestuur van de Cunera-stichting u uiterst dankbaar. Maar gelukkig bete kent uw 40-jarig jubileum geen afscheid van ons en de school." Nadat de heer Lijten mej. Van Tey lingen de kerkelijke onderscheiding had opgespeld, overhandigde hij haar mens het bestuur een platenbon. Deken W. P. M. Haring roemde hierna de kwaliteiten van mej. Van Teylingen, waarbij, zo hij zei, haar goedheid wel voorop staat. Namens haar collega's sprak de direc teur van de mavo-school, de heer E. Janssens. Hij prees haar om haar be drevenheid op school, haar mai lesgeven, collegialiteit en haar altijd klaar staan om in te springen. Namens haar collega's overhandigde hij mej. Van Teylingen een gouden sie raad, „omdat je die onderscheiding toch niet elke dag zult dragen." Van haar collaga's van het lager- en kleuter onderwijs kreeg zij eveneens een pla-1 tenbon. Na het dankwoord van mej. Van Teylingen volgde er in de ontmoetings zaal van de Petruskerk een receptie. Camera: Romeo en Julia (18 jaar Dagelijks: 2.30 uur, 7.00 uur, S Zondags: 4.45 uur, 7.00 u. en 9.30 J Woensdagcyclus 19 feb.: ,,Sla noo een vrouw, zelfs niet met een bloem'| (18 jaar). Jeugdmatinée: zo. en wo. 14.30 uur Makker, de zoon van Rln-Tin-Tin. Luxor: Barbarella (prol.) (18 Jaar Dagel(jks 2.30, 7.00 eD 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uui Studio: De grote Stilte (prol.) (18 jaar Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. LIdo: De dag van de wraak (18 jaar Dagelijks 2.30, 7.00 eD 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Dokter Zjivago (14 Jaar) Geprolongeerd Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: Gunfighters Red River (14 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uu Korreltje PUNT. Drinketi en stelen bevredigden meer Inrichting uitkomst voor luie lasser De psychiater had geconstateerd, dat de 23-jarige lasser uit Noordwyk als werkschuw moet worden beschouwd en teveel aan sterke drank is verslaafd. Die feiten zouden er toe hebben bijge dragen, dat de jongeman het gemakke lijker vindt ln te breken en te stelen, dan te lassen. Trouwens, voor lassen voelt hij niets, maakte hij de Haagse rechtbank dui delijk. .Waarom niet1?", informeerde de pre sident. „Weet ik niet," gaf verdachte te ken- „Waarom gaat u zich aan sterke drank te buiten?" probeerde de president vervolgens. „Weet ik niet." repliceerde verdachte. Het waren diverse kleine diefstallen waarvoor de Jongeman nu terecht stond: een portemonnee in de bowlingclub, een portemonnee met 30,en voor 185.— aan waardebonnen var huisvrouw en een portemonnee met 4,- van een andere vrouw. Ondanks zijn 19-jarige leeftijd, ii dachte reeds eerder veroordeeld. Hij be nut een mankement aan zijn arm om uitkering te krijgen en niet te werken. De reclassering blepk ook weinig weg te weten met deze cliënt. „Hij vlucht met zijn moeilijkheden in zijn arm," zo werd geconstateerd fen men kan voor de toekomst nog wel pro blemen met verdachte verwachten. „Nee, echt niet r ik denk niet da Plaatsing ln een inrichting vond de officier van juistitie nog het beste; daar om wilde hy verdachte maar niet te lang in de gevangenis laten. ie groter wordt dan hoogstens 40 LEIDEN', 19 febr. Groente Chan pignons 3.00, appelen 13-14, peren 1! aardappelen 4. snijbonen 9-10. boerei kool 71-131, rei 96-110, rabarber 112-11: spruiten A 210-234, Id. B 250-265, koi kommers 20-74, uien 13-27, witlof 10! 163 alles p. 100 kg, knolselderij 36- sla 29-38 p. 100 stuks, radijs 44, seldëi 31 p. 100 bos. BODEGRAVEN, lS.febr. Kags Aaj partijen goudse kaas. Prijs: 3.8 4.05; handel kalm. RIJNSBURG. 18 febr. - BLOEMEN Tulpen: Lustige Wilwe 140-156, Preli dium 120-150, v. d. Eerden 140-160, Ro land 180-200, Apeldoorn 200-225, Quee of the Barllgon 300-325, Prumus 300-32 Kees Nelis 200-220, Brillant Star Bellona 100-130, Pax 140-160, Demetc 160-175. - Narcissen: Carlton 100-12 Golden Harvest 120-130, Unsur passib 140-160, Flower Record 75-85. - Blauw Druifjes 60-75. - Hyacinten met bol 20- Hyacinten gesneden 85-135. - Anjeri Witte sim. 15-26, rode 18-29, roze 17-2 crowly 20-30, dusty 21-27, arthus 15-2 Gij 15-26, Selecta 20-30. William 20-3 Espérance 21-32. - Freesia: Golde Yellow 85-125, Snow Queen 100-150. Div. snijbloemen: Anthurium 100-22 Gerbera 15-38, Irissen 20-45, Forsythi 19-39. KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 feb Groenten waspeen (per kist): 11,90-13,20; A2 2,70-9.00; BI 15,00-16, B2 3,50-7.10; Cl 9,50-9,60; C2 3,40-7,51 breekpeen (per kist) 8,70-10,10; boere kool 136-140; knolselderie (per etui 14-29; spruiten 225; uien (per kis: In de jaarvergadering van de Vereni ging „Het Groene Kruis", afd. Nieuw- veen, namen maandagavond afscheid de heren H. v. Leeuwen, voorzitter, en J. v. d. Lek, 2e secretaris. De heer H. van Leeuwen, «lie zich in Nieuwkoop gaat vestigen, is 27 jaar bestuurslid van de vereniging geweest, vice-voorzitter en sedert elf jaar voorzitter. De heer J. v. d. Lek, 81 jaar bestuurslid, treedt op eigen verzoek af, daar hy nu 71 jaren telt en zyn functie gaarne aan een Jon gere kracht zal zien overgedragen. Hoofdbestuurslid van de Provinciale Vereniging „Het Groene Kruis" te Rot terdam. de heer C. Hendriks, overhan digde beiden de zilveren Groene Kruis- medaille. Wethouder G. v. d. Hoorn was aanwezig namens het gemeentebestuur van Nieuwveen. Vice-voorzitter L. Visser memoreerde, hoe beiden de vereniging hebben zien groeien, hoe zij mede betrokken zijn ge weest bij het tot stand komen van het huidige Groene Kruisgebouw en over handigde namens de afdeling als aan denken een enveloppe met series inter essante postzegels aan de scheidende voorzitter en een Parker vulpen aan J. v.d. Lek. Wethouder G. v. d. Hoorn haalde her inneringen op aan vroeger tijden, waar alles met zoveel meer moeite en meer geïmproviseerd moest worden gewerkt, waar nog consultatiebureau voor de zui- bleek een zwaan te zijn vastgevroren <rpungen werd gehouden ln café Van Het dier werd door de agenten losge-1 p^. maar jn welke omstandigheden hakt. Daarna ontfermde de heer Mourits; 00fcf'alles was toch altijd tot in de punt- van het landgoed „Offem" zich over de jM orde geWeest. vogel. Dank zij de uitstekende verzor- Na nog een geestig woordje en ge- ging kwam de zwaan weer spoedig op illkwensen door dokter A v. Dongen verhaal. werd de avond nog verder in gezellige By een andere reddingsaktle werd een sfeer doorgebracht, reiger uit het ijs van een poldersloot De vereniging „Het Groene Kruis", bevrijd. De politiemannen leverden de afd. Nieuwveen. welke in 1914 werd langbeen af by de heer Hoek, die haar opgericht, telt momenteel 230 leden. Als weer opkikkerde in het vogelasiel van de nieuwe bestuursleden werden deze Vereniging voor Vogelbescherming avond gekozen, de beren Boe en Pyi- Noordwijk. man. ROELOFARENDSVEEN Kaartavond DOSR Vrijdag a.s. des avonds te 8 uur organiseert DOSR in haar kantine op het sportpark weer haar maandelijkse contactavond voor leden, donateurs en belangstellende sportvrienden. Met klaverjassen en kienen om aantrekkelijke pryzen kan het weer een gezellige avond worden. Er wordt dan ook gerekend op een grote opkomst. De eis luidde zes maanden gevangenis- 2,30-3.50: schorseneren: Al 74-82; straf, waarvan twee maanden voorwaar-! 46-59; Cl 19-21. Aanvoeren: waspei delijk en toezicht van de reclassering j 148.000 kg: schorseneren 12.000 kg. die voorschriften kan geven. ROELOFARENDSVEEN, 18 febr. Bloemen Am. Anjers: Sim Rose 2 38. Sim Rood 29-35, Sim Wit 26-34, Si Arthur 28-30, Sim Keefer 33-34, Rozei Nordia 57-81 p. st., Freesia: Ballerii 2.15-2.45, id. Aurora 1.65-1.70, Irissei Wedgwood 1.85-2.00. Blauwe druifj 19-27, Narcissen: Early Glory 65-f JEUGD-SCHAATSWEDSTRIJDEN De schooljeugd van Leimulden dinsdag voor het eerst in de gelegen- bariton 85-1.10, Investmen 85, Fortun 75-90, Tulpen: Prominence 1.20-1.4 Apeldoorn 1.40-1.75. Olaf 90-1.15, Lu tige Witwe 1.10-1.40. v. d. Eerden IJ 1.40. Oxford 1.65-1.70, Charles 1.15-1.: Guido Shnick 1.50-1.60, Preludium 1.1 1.30, Rose Copland 1.15-1.55. Hoangt 1.15-1.25. Topscore 1.20-1.35, Paul Riet ter 1.20-1.35, Sulpher Cloud 1.35-1.5 Bing Crosby 1.40, London 1.45-1.65, Gc den Eddy 1.25-1.35, Christmas Marv 1.65. Cassini 1.25-1.40, Rolan 1.50-1! Oriënt Expres 1.50, Wintergold 1.0 1.05, Pax White 1.30-1.40. Athleet 1.4 1.65. Karei Doorman 1.40-1.45, Blenc 1.25-1.50 p. bos. heid in dit winterseizoen plaatselijke schaatswedstryden deel te nemen op de Landijsbaan. Aan deze wedstrijden, die georgani seerd waren door de ysclub „Nut en Vermaak", hebben de kinderen van 10 t/m 13 jaar deelgenomen. De uitslagen waren: Jongens 10 t/m 13 jaar: 1. Henk de Ryk, 2. Addy v. d. Hoek, 3. Thijs van Dijk, 4. Dick de Koning. Meisjes 10 t/m 13 jaar: 1. Tineke van Graas. 2. José van Haasteren, 3. Anneke van Velzen, 4. Yvonne Brand. De Noordwijkse politie werd in deze laat-winterae dagen herhaaldelijk te hulp geroepen om grote vogels uit een be narde positie te verlossen. In het Schie HET RESIDENTIE ORKEST heeftdirigent, met alle aandacht voor de I nergens overgevoelig gerealiseerd w gisteravond in een vrij matig be- details, die doorleefd door het orkest den. Het kostte hem nu en dan zette Stadsgehoorzaal het zesde abon- werden verklankt. Zijn aanwijzingen enige moeite, zich tegenover de ov nementsconcert verzorgd, ditmaal on- zijn gedecideerd en gericht op de nu- I daad aan orkestgeluid te handhave der directie van de Tsjech Bohumil anceringen. De dramatische lyriek van Dit door de componist in enkele wekt Gregor. De capaciteiten van Gregor het derde deel van Taras Bulba. het tijd geschreven concert (hy was tof konden het best worden getoetst na sneuvelen van de Kozakkenhoofdman. j tijdelijk bevrijd van zijn aangebort de pauze, bij de uitvoering van de lijkt heel goed bij Gregor te passen. zwaarmoedigheid en rusteloosheit symfonische rapsodie Taras Bulba van De Braziliaanse pianist Jacques Klein Leosj Janatsjek, wiens „apostel" Bo- j (39 jaar) was de solist in het tweede pianoconcert van Serge Rachmaninow. Tussen solist en dirigent bestond vanaf het eerste ogenblik een spanning in de tempi. De pianist ging onverstoor- stoorbaar zijn gang. Het is naar onze mening vooral aan de niet aflatende aandacht van de dirigent te danken, dat deraillering tussen beide concer terende partyen tot perkt bleef. humil Gregor min of meer is. In deze rapsodie is het gegeven van Gogols heldenfiguur eigenlijk maar een bij zaak. Het hadden net zo goed louter natuurschilderingen kunnen zijn, zij het dan geheel bepalend door het Tsjechische volkskarakter. Onder Gregor is deze rapsodie voor orkest ïen orgel) zeer levendig uitge voerd met een krachtige accentuering. Dit nadrukkelyk leggen van accenten heeft praktisch het gehele programma gekenmerkt. Het begon al met de laat ste vier akkoorden van het Wilhelmus, bij de aanvang gespeeld in verband met de verjaardag van prinses Chris tina. Verder is Gregor een zeer kundig nische bekwaamheden. Zijn tou cher is krachtig en helder. Hij bezwykt niet voor de vallen die Rachmaninow heeft gelegd in de reeksen van ver voerende climaxen, die bij deze solist onden wy als uitvoering in haar g heel niet volkomen bevredigend. Nit temin was er een ovationeel appla voral voor de solist. Het orkest on wikkelde een fraaie klank. Het programma werd geopend de uitvoering van de Symfonische gie van de Tsjech Ennst Krenek. knap geconcipieerde compositie, opg bouwd vanuit het twaalflonenspel. 0: vallend zijn de boeiende elemente o.a. in het Vivace, die door celli bassen worden uitgebeeld. De exprt sionistische trekken bestempelen dc Elegie niet tot een ultra modern wet Het orkest gaf er onder de „voedend leiding van Bohumil Gregor een doe wrochte vertolking van.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4