PAUS DENKT ER NIET AAN CELIBAAT EN AMBT TE ONTKOPPELEN PARIJS BOYCOT NU OOK WEU Spalt Rijmwoordenboek van 14.602 woorden Priester zou elk krediet verliezen Achterdeur voor Britten naar Europ; Woelig bezoek van minister aan Utrecht Eenjbloeze geeft uw garderobe een nieuw geziekt PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 18 FEBRUARI 1969 VATICAANSTAD (K.N.P.). Paus Paulus heeft gisteren in zijn jaarlijkse toespraak tot de Romeinse vastenpredikers en pas toors een krachtig „neen" uitge sproken tegen de ontkoppeling van priesterschap en celibaat. Ook verklaarde hij zich tegen wille keurige en gevaarlijke pastorele experimenten, tegen een te ver gaande aanpassing van de priester aan zijn omgeving en het over trokken verlangen naar verande ring van de kerkelijke structuren. De Paus erkent, dat de priester in moeilijkheden verkeert. Hij wijt dat aan het ontbreken van steun van de kant van de leken. Zij laten de priester in de steek. Hij begint zich af te vragen, wat hij aan moet met een omgeving, die zo sterk verschilt van de vroegere. Wie luistert naar hem? Hoe kan hij de men sen naar hem doen luisteren? Hij be schouwt zichzelf als een vreemdsoortig, anachronistisch, machteloos, nutteloos, zelfs lachwekkend maatschappelijk ver schijnsel. En zo, aldus de Paus, ontstond het dynamische idee: laten we iets doen, laten we alles op alles zetten om het volk weer te benaderen, het te verstaan, aan het volk het evangelie te verkon digen. Die gedachte op zich is uitstekend. Maar de Paus maant wel tot voorzich tigheid. „Ten eerste zijn er nog steeds gemeenschappen, die een gewone verzor ging verlangen. Waarom hen in de steek laten? Waarom voor hen de methoden van dienstverlening veranderen? En ten tweede: wanneer de mensen daarnaar toe komen, waarom daar dan nieuwe en vreemde vormen van zielzorg uitdenken, waarvan de resultaten twijfelachtig zijn en de duurzaamheid onzeker?" De Paus vroeg zich af, of het mis schien toch niet beter was de traditionele vormen van zielzorg te vervolmaken en in de geest van het concilie tot nieuwe bloei te brengen, voordat men zich waagt aan nieuwe, dikwijls willekeurige vormen van apostolaat. Concreet noemde hij „het tamelijk verspreide kwaad van de kle ding, het uitoefenen van een werelds beroep, het bezoeken van bioscoop en schouwburg, het opdoen van mondaine ervaring, het verrichten van sociale en politieke activiteit en het stichten van een eigen gezin met afwijzing van het heilig celibaat". Dit alles met het doel de priester in het maatschappelijk leven te integreren. Is dit in overeenstemming De Paus wees er tenslotte op, dat de vernieuwing van de Kerk al lang be gonnen ls maar dat daarvoor geduld en serieus wetenschappelijk onderzoek nodig is. Hij zei in genoemde strevingen een grote gezagscrisis te zien. „Men wil de structuren veranderen, maar velen die dat zeggen denken aan de hinder, afkom stig van het gezag in de Kerk. Men wil het gezag afschaffen. Men wil het gezag afleiden van de gemeente en stelt zich daarbij op tegen de constitutie van d< Kerk, die door Christus apostolisch ge- Werkt snel en afdoende. te brengen met Christus' woord, volgens hetwelk de priester wel in de wereld maar niet van de wereld mag zijn? Hij heeft van zijn apostelen een totale over gave geëist en een afzien van het huwe lijk. „Wanneer de priester", aldus de Paus, „zich niet bnderscheidt van zijn omge ving, dan is de werkzaamheid van zijn tegenwoordigheid en de stootkracht van zijn priesterlijk handelen tot nul geredu ceerd. Hij verliest dan aan respect, omdat hij in beslag wordt genomen door zijn wereldse bezigheden en door zijn men selijke affecties". De integratie in het maatschappelijk leven houdt ook voor de priester, vooral voor de jonge priester gevaren in. Hij wordt namelijk blootgesteld aan uiterst discutabele en gevaarlijke stromingen van een modementaliteit. De ideologische en praktische meeloperij is een zucht geworden. De Paus verwees met even veel woorden naar de meigebeurtenissen aan de Parijse universiteiten, waar be paalde studentenpastores blijk gaven er maoïstische ideeën op na te houden. De Paus ging ook in op het alom merkbare verzet tegen de Kerk als instituut. Hij sprak over „het irreële gedroom over een onzichtbare Kerk of de onzinnige hoop de bezwaren en onvol maaktheden van het kerkelijk instituut te kunnen uitschakelen ten gunste van een puur maar vaag opgevat christen dom of de utopie een Kerk van eigen maaksel te kunnen opbouwen". Hij ver wierp deze gedachten zeker wanneer de structuurverandering begint met de ver nietiging en niet met de hervorming van de bestaande structuren en wanneer aan de promotoren het gezag en de ervaring voor dergelijke ernstige zaken ontbreken. (Van onze correspondent) PARIJS De Gaulle heeft er geen gras over laten groeien. Hij heeft de ministerraad van aanstaande woensdag niet afgewacht en laten weten, dat Frankrijk niet meer deelneemt aan de toekomstige vergaderingen van de West- europese Unie. Hij heeft het afzeggen verlangd van de bijeenkomst van de permanente raad, die vandaag in Londen wordt gehouden. Deze permanente raad bestaat uit de ambassadeurs van zeven landen, die lid zijn van de Westeuropese Unie, dat wil zeggen: Engeland, Frank rijk, Duitsland, Italië, Luxemburg, Bel gië en Nederland. De permanente raad in Londen zal aan dat verlangen niet toegeven. De crisis is ontstaan omdat Frankrijk weigert te erkennen dat de Westeuro pese Unie zich bezig houdt met de ciVis in het Midden-Oosten, met de spanning tussen Israël en de Arabische landen. Volgens De Gaulle is dat een zaak die alleen de vier grote mogendheden aan gaat, namelijk Amerika, Rusland, Frank rijk en Engeland. Aangezien de perma nente raad van de Westeuropese Unie zich verleden week vrijdag toch met de crisis in het Nabije Oosten bemoeide, ondanks een waarschuwing van De Gaulle dat hij daaruit ernstige quenties zou trekken, nam de generaal gisteren het plotselinge besluit het tafel laken met de Westeuropese Unie door te snijden. De niet geraadpleegde Franse ministers zullen dat besluit aanstaande woensdag voor kennisgeving moeten aannemen. Dat iemand zal opstaan zijn ontslag aan te bieden, valt niet te verwachten. Ook de blokkade naar Is raël kondigde De Gaulle af zonder zijn ministers te hebben geraadpleegd. Ach ter de schermen, zonder dat De Gaulle het kon horen, sputterden sommige nisters tegen, maar niemand bracht de civiele courage op om dat de generaal zijn gezicht te zeggen. In theorie is de Westeuropese Unie door het Franse besluit vleugellam ge slagen, want in de statuten staat, dat besluiten met algemene stemmen moeten worden genomen. Blijft Frankrijk weg, dan is geen enkel besluit meer geldig. Parijs is des duivels tegen de Britten, aan wie verweten wordt dat zij door een achterraam de gemeenschappelijke markt van Brussel binnen willen klimmen. De hoop van Parijs blijft gevestigd op de Duitsers. Met veel instemming werd maandagavond in Parijs een uitlating aangehaald van de Duitse minister van Van onze correspondent) BERGEN Tot voor kort liep Petrus J. M. Hopman, gepensioneerde financieel ambtenaar van de gemeente Bergen, mee in het grote leger van puzzelaars en taal spelletjesspelers, dat tol het einde toe doorvecht om ho rizontaal en verticaal de ko lommetjes in kranten, dames bladen en pnzzclboekjes vol te maken met namen van ri al, Romeinse goden en wat dies meer zij. Hjj is er enige tjjd mee gestopt. Reden: Hopman wierp zich en tijdrovend en op het eerste oog alles behalve fas cinerend werk, dat moest resulteren in een rijmwoor- denlijst van niet minder dan 14.602 woorden. De tot dusverre algemeen er kende rijmwoordenzoekers als Ben Bakema en mevrouw E. H. Weyl zijn daaraan nooit toe gekomen. Hoe komt een mens in vre desnaam tot zo'n uren ver slindend, bijna zenuwslopend karwei als dit? Gepensioneer de Hopman heeft een een voudig antwoord: „In de en- Hobby van gepensioneerde Hopman had met ziekte, vond hij ge legenheid veel voorbereidend werk te doen. Toen hij bo vendien van uitgeverij A. J Strengholt de mededeling kreeg, dat men graag eens met hem zou praten, als zijn boek eenmaal klaar was. liet hij de woordenmachine nog i aantrekkelijk werk, maar toch wel moeilijk ook", zegt hij er nu van, als hij de lijs ten niet zonder enige trots op a fel legt. cyclopedic stuit ik op gegeven moment op hei harder draaien .„Het woord „rijmwoordenboek" Hij meldt, dat Witsen Gevs beek in 1829 het door letter kundigen algemeen gebruikte boek had uitgegeven. Ik wil de het hebben voor mijn eigen hobby om het puzzelen De zwart gebrilde Bergenaar te vergemakkelijken. Maar durft zonder schroom tc het boek te vinden bleek niet stellen, dat zün systeem veel zo eenvoudig. Pas nadat stads- praktischer is dan die van archivaris Wortel uit Alk- zjjn voorgangers. „In tegen- maar zich persoonlijk met de stelling tot de anderen ben ik zaak had bemoeid, slaagde ik uitgegaan van het gehele erin het boek in een Amster- ibet. De vindbaarheid van damse bibliotheek op de kop woorden is daardoor tot te tikken. Het was naar mijn Vn maximum opgevoerd. Ik begrippen erg onbeholpen, in heb 12.261 woorden gerang de eerste plaats bedoeld vQor schikt en daarnaast 2341 dichters. Het was meer letterkundige dan een prak tische lijst. Dat heeft me er toe gebracht zelf een lijst te gaan opzetten". Hopman begon in 1962. Om- werkwoorden. Uitgaande het „groene boekje" ben ik overigens in staat een lijst van 75.000 woorden samen te stellen. Maar voordat ik daaraan begin, wil ik eerst dat hij af en toe te kampen weten hoe de uitgevers te genover deze uitgave staan. Ik heb het eergisteren aan geboden aan Strengholt. H\j reageerde twee jaar geleden als eerste". Hoe moeilijk het vinden van de woorden soms is gegaan, toont een werkboekje uit de eerste periode aan. „Vandaag geen D's meer kunnen vin den", „tot vannacht gewerkt aan da „k", „alfabetische volgorde mislukt", staan als deprimerende notities achter de data, waarop het zoeken is gebeurd. Maar daar staat dan tegenover, dat Hopman de duizenden sinterklaas- rijmelaars en amateurpuzze laars straks een enorme taak verlichting kan geven. Ondertussen stoeit hij verder met de taal. Ijsberend door de kamer van zijn Bergense woning puzzelt hij over de uitwerking van een nieuw taalspelletje in de trant van het aal-tolletje. Hij geeft er een uitbreiding door er een „taaltolletje" van te maken. De zes vlakken, die het tol letje telt, geven de speler de eerste letter of zo mogelijk de eerste naam van een woord, dat hij daarmee kan formeren. Het taaltolletje draait nog steeds. Hoe het zal vallen, weet ook de heer Hopman nog niet. Hij wacht nu eerst met spanning af of zijn enorme lijst van rijmwoorden op de puzzelmarkt zal wor den gebracht. Landbouw, die in Brussel zou hebben gezegd: het lidmaatschap van Engeland van de gemeenschappelijke markt is een catastrofe. Donderdag en vrijdag verga deren in Parijs de parlementariërs van de Westeuropese Unie. Ditmaal zonder de Fransen. Daar zal, inParijs, over Parijs wel een hartig woordje worden Leopards met speciaal vuurleidingssysteem DEN HAAG (ANP) Nederland, Duitsland en Zwitserland nemen deel aan een gezamenlijke beproeving van een in j ontwikkeling zijnd wapensysteem voor luchtafweer, dat voorzien is van een in Nederland vervaardigd vuurleidingssys teem en dat gemonteerd is op het chas sis van de Leopardtank. Dit heeft de minister van Defensie, W. den Toom, geantwoord op schriftelijke vragen van het anti-revolutionaire Twee de-Kamerlid Walburg. Het is volgens de bewindsman nog niet mogelijk enigerma te nauwkeurig aan te geven welke be dragen nodig zullen' zijn indien te zijner tijd tot aanschaffing van dit mobiele luchtafweermiddel zou worden besloten. (Van onze correspondent) UTRECHT Minister dr. G. H. Ve- ringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft gisteren bij zijn werkbezoek aan Utrecht de diergeneeskundige kliniek in de nieuwe universiteitsstad „De Uithof" in gebruik gesteld. Dit ministeriele be zoek verliep enigszins woelig, doordat twaalf Utrechtse studenten van de SVB en van de anarchistische actiegroep uni versiteit met geweld een vergadering bin nendrongen en het gesprek tussen de mi nister en de curatoren verstoorden. Voor de studenten stond er een vra genuurtje op het programma. De binnen dringende studenten waren het daar niet mee eens. Zij eisten bij het gesprek met de minister ingeschakeld te worden. Dit gebeurde onder de kreet:»„Wij willen we ten wat hier bekokstoofd wordt". De vergaderden vingen deze invasie tactiesch op. De heren namen hun pape rassen op en zeiden koffie te gaan drin ken. In een andere zaal werd het ge sprek voortgezet. De studenten moch ten hun grieven uiten bij rector-mag- nificus dr. J. Lanjouw, die in studenten kringen Jan Lauw heet. Tijdens dit bezoek werden nog enkele harde noten gekraakt. De minister zeg de vijf miljeon gulden toe voor een com plex voor de tandheelkunde. Met de bouw hiervan begint men nu nog dit jaar. De curatoren zijn echter niet van plan op nieuw de bouwplannen voor de univer siteitsstad „De Uithof" te veranderen. Het plan was opgezet voor 7500 studen ten en werd later enige malen uitge breid tot 20.000. Neemt het aantal stu denten nog sterker toe, dan moet de over heid elders maar voorzieningen tref fen. Intussen heeft de minister erop aan gedrongen de wachtlijsten voor de dier geneeskunde op te schorten. PARIJS (AP) Bij wijze van proef zal vanaf 1 april de snelheid op een aan tel Franse wegen worden beperkt. De maximumsnelheid zal tussen de 60 en 120 km per uur liggen, al naar gelang de toestand van de weg. De proef zal verscheidene maanden duren. De snel heidsbeperking geldt voor grote ver keerswegen met een totale lengte van ongeveer 1500 km. LEIDEN-ALPHEN VROOM DREESMANN Maar goed dat de ene helft van ons volk nog kolen stookt dan kan de andere helft zich nog lekker komen warmen i

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6