Van Z. oog in oog met zijn kwade genius Doodse stilte op boerderij van André Fourquet MR. SIMON TOCH RAADSMAN Stookolie doodt duizenden vogels op Waddeneilanden Mr. Aalberse lid Raad van State OUDE NOL: „DIE MAN IS EEN HYENA" Groeiende kritiek op regime Pengel B. S. Korsten burgemeester van Gouda DINSDAG 18 FEBRUARI 1969 DE r.üTmSE COURANT PAGINA 5 Afgrijzen over optreden politie (Van onze correspondent) PARIJS Op de boerderij van André Fourquet in Bordeaux is het doodstil geworden. De gen darmerie is naar huis en ook de journalisten en radioverslaggevers hebben hun tenten opgebro ken. In het ziekenhuis van Bordeaux liggen de stoffeiyke overschotten van de boer zelf en van zün twee kinderen, een jongen, Francis, van elf en een meisje, Aline, van 13. Eenzaam blijven achter de moeder, van haar man gescheiden, met haar dochtertje van 15 jaar, dat bijtijds uit de greep van haar vader kon ontsnappen en tijdens de belegering bij haar moeder vertoefde. De vrouw boorde pas vier uur later dat zij haar kinderen kwijt was. Maar daarmee is de zaak niet uit. Het einde van het drama heeft in Frankrijk overal grote opschud ding en zelfs verontwaardiging gewekt. Er zijn reeds schriftelijke vragen aan de regering gesteld en twee bekende hoogleraren, de bioloog Jean Rostand en de Nobelprijswinnaar Kastler, hebben in een openlijke verklaring hun afgrijzen bekend gemaakt en eisen het aftreden van de minister van Justitie. De openbare mening begrijpt niet. waarom maandagmorgen om acht uur, toen de twee kinderen nog in bed lagen, het sein tot de aanval op de boerderij moest worden gegeven. Justitie en gendarmedie konden op hun vingers narekenen, dat de boer niet voor grof geweld zou wijken en gevolg zou geven aan zijn dreigement om zichzelf en zijn twee kinderen van het leven te beroven. Hij had dat zondag duidelijk gezegd: liever sterven dan naar de gevangenis gaan. Zijn zoontje van elf jaar had dat met zijn kinderstem metje herhaald. Natuurlijk niet begrijpend wat hij zei. Journalisten die de jongen dat hoorde roepen, zeggen dat zij dat nooit zullen vergeten. In deze trieste zaak staan twee standpunten lijn recht tegenover elkaar: dat van de justitie en dat van de medici. De justitie stelde zich op het on verbiddelijke standpunt op het onmenselijke standpunt zeggen velen dat de boer een moor denaar was, omdat hij een gendarme had dood geschoten en derhalve moest worden gearresteerd. De twee kinderen waren bijzaak geworden. Hoofd zaak was de boer in handen te krijgen alvorens hij de twee kinderen kon dood schieten. De gen darmerie op haar beurt verschuilt zich achter de justitie en zegt: „Wij zijn van de justitie maar een gewapend verlengstuk en wij hebben uit te voeren wat men ons opdraagt". Dat standpunt wordt door de medici en een groot deel van de openbare mening betwist. Tegenover de justitie, die André Fourquet als een moordenaar beschouwde en hem nu, na zijn gru welijke daad, een lafbek blijft noemen, staat een medicus-psychiater, volgens wie de boer een dood zieke man was, die niet door een gendarme maar door doktoren moest worden behandeld. De me dische wetenschap, zeggen genoemde Rostand en Kastler, beschikt over voldoende chemische pre paraten om een gevaarlijk man tijdelijk onscha delijk te maken. Zulke middelen hadden bij Four quet moeten worden toegepast. Toen maandag morgen de eerste traangasbommen door de schoorsteen werden gegooid en offensieve grana ten deuren en ramen van de boerderij verbrijzel den, was er voor 90 procent kans dat de twee on schuldige kinderen er him leven bij zouden in schieten. Dat risico had de justitie volgens het oordeel van velen nooit mogen nemen. Nu het gebeurd is heeft iedereen er spijt va». Maar als altijd komt het berouw na de zonde. De bboerderU van Fourquet waar het drama zich afspeelde. (Van c speciale verslaggever PIET SNOEREN) UTRECHT De 76-jarige Arnold R., beter bekend als Oude Nol, is door de knieën gegaan. Hij heeft op de valreep besloten niet zichzelf te verdedigen tegen de ten laste gelegde uitlokking van of medeplichtigheid aan twee door Hans van Z. gepleegde moorden, maar de aeer bekwame strafpleiter mr. B. Simon geaccepteerd, die de rechtbank hem heeft toegewezen. Vanmorgen om tien uur is het strafproces tegen Oude Nol begonnen met het voorlezen van de ellenlange dagvaarding en met het beëdigen van de 26 getuigen. Kroongetuige is uiteraard Hans van Z., die vandaag voor het eerst sinds zijn arrestatie op 13 december oog in oog staat met zijn vader in het kwaad. Maar ook twee andere notoire delinquenten zullen de komende dagen uit de cel worden gehaald, waar ze hun straf uit zitten, om Oude Nol aan te wijzen als hun kwade genius. Hans van Z. Hans van Z. zit ongeboeid en zeer beheerst op de eerste rij van de ge tuigenbank. Slechts een potige parket wachter scheidt hem van de patholoog anatoom dr. Zeldenrust, die de sectie heeft verricht op zijn slachtoffers. De president van de rechtbank begint met te verklaren, dat hij vandaag hoopt klaar te komen met de getuigenis van Hans van Z. Hij verzocht mr. Simon met het oog op de vele getuigen geen interrupties te plaatsen. Oude Nol komt zeer onopvallend bin nen. Hij ziet er, onder zijn dunne grijze haar, glunderend uit. Zijn ogen achter (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. Mr. P. J. M. Aalberse, oud-voorzitter van de K.V.P. en lid van de Tweede Kamer, zal worden benoemd tot lid van de Raad van State. HM neemt per 15 maart de plaats in. die is openge vallen door het overlijden van de heer J. J. Fens. Mr. Aalberse is 58 jaar. Zijn vader, eveneens mr. P J. M., was minister van Arbeid en Handel en in de twee minis- teries-Ruijs de Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer en werd in 1937 lid van de Raad van State. Zoon Piet studeerde, na het St.-Aloy- siuscollege in Den Haag, rechten In Leiden. Hij was advocaat en procureur en adviseur van enkele organisaties en ondernemingen, onder meer van de kath. fabrieksarbeidersbond St.-Willibrordus. Mr. Aalberse was jarenlang raadslid in Wassenaar en Den Haag Hij was onder meer vice-voorzitter van de St.-Adelbert- vereniging. Vorig jaar legde hij het voor zitterschap van de K.V.P. neer. Mr. Aalberse zal in de Tweede Kamer worden opgevolgd door burgemeester Kolfschoten van Leidschendam. een gekleurde bril staan pienter. Zijn hoge leeftijd is hem niet aan te zien, de hem ten laste gelegde intriges, die officier van justitie mr. A. Somerwil als een van buiten geleerd lesje opdreunt, nog minder. Hij zegt, door de president gevraagd naar zijn naam, trots, dat hij het best gekend is onder het koos naampje Nollie. Oude Nol" ,,Als ik tijdens het proces het over Oude Nol heb, bedoel ik u. Is dat goed?", vraagt de president. „Ja, hoor", ant woordt Arnold R. Hij houdt de hand aan het oor, kennelijk geplaagd door doofheid. Rechtbankpresident mr. Van Zeben vindt dat, attent als steeds, ver velend, maar ziet niet onmiddellijk, hoe hij oude Nol in dit opzicht kan helpen. Ondanks de niet geringe hitte in het Utrechtse rechtzaaltje het puilt weer uit van de belangstellenden draagt oude Nol een regenjas met een kraag van imitatiebont. Hij ziet er massief, maar nauwelijks gevaarlijk in uit. Hij noemt de president gemoedelijk „meneer" Dank zij zijn lange straflijst voelt hij zich voor het hekje als een vis in het water. Hans van Z. leunt in de getuigenbank behaaglijk achterover. Om zijn mond speelt nu en dan een klein lachje alsof zijn tijd eindelijk gekomen is. Nol (zeer verontwaardigd): „Ik ben er ook niet bij geweest". President: „De rechtbank wil erg zijn best voor u doen, maar u moet nu uw mond houden en gaan zitten". Getuigen Hetgeen Nol van top teen de ver drukte onschuld doet- Vervolgens gaat de president na of alle getuigen aan wezig zijn- Het geeft problemen- Zo blijkt mevrouw Koertjes, wier rol vooralsnog onduidelijk is, op de gang te moeten blijven, omdat ze een baby bij zich heeft- Haar man is varende, zoals verschillende andere opgeroepen getui gen trouwens. De raadsman mr. Simon, hoort het geharrewar glimlachend aan. ,,Ik heb geen behoefte aan belastende getuigen", zegt hij meesmuilend. Een andere getuige protesteert luid keels als hij hoort, dat hij morgen terug moet komen. „Weer een snipperdag", roept hij. roept hij. „Wie betaalt het". De presi dent wordt zeer boos. „Ik laat u door de politie halen", roept hij terug. „Ik kan u zelfs hier in verzekering laten stel len"- Het wordt vuurwerk de komende da gen- Dat is al zonneklaar, als de zitting nog geen uur oud is- Vijf getuigen in totaal zijn niet ver schenen- De president gelast, dat ze mor gen alsnog moeten komen. Doof Hy< en a Blinde bergbeklimmers Acht jonge blinde negers zijn bezig met het beklim men van de Kilimandjaro, de hoogste berg van Oost-Afrika, onder leiding van twee gidsen. De top op 5.895 meter hoogte zullen zij vermoedelijk vandaag bereiken. Ieder heeft 18 kilo bagage bij zich. De acht blinden zijn in een kamp twee weken opgeleid voor de bestijging. Het doel van de onderneming is, te la ten zien hoever de opleiding van blin den in Oost-Afrika is gevorderd en bij de zienden een beter inzicht te geven in de piogelijkheden en kundigheden van blin- Na het voorlezen van de dagvaarding neemt Oude Nol ongevraagd het woord. HM eist, bonzend op het hekje, dat Caroline Gigli, de minnares van Hans van Z., wordt gehoord. „Die man is een hyena", roept hU> wijzend op Hans van Z. „Ik heb er ernstig bezwaar tegen dat ik hier sta en die Engelse vrouw niet. Zü heeft dag en nacht met hem geleefd. ZU weet dat ik onschuldig ben. Al zal ik levenslang zitten. zU moet gehoord worden". President: „Daar heeft de rechtbank niets over te zeggen". Oude Nol: „Wie dan wel". President: „Luister nou even, u hebt ervaring genoeg". Nol blijft aandringen, hoewel de par ketwachters hem kalmerend op de bre de rug kloppen. .,De rechtbank zal zon der meer het onderzoek heropenen, als het horen van een nieuwe getuige van belang is", zegt de president. „U moet nu niet zeuren". Nol roept: „Maar ik heb met de hele zaak niks te maken. Bs sta hier maar". President: „Dat weet de reohtbank niet, die Is er niet bij geweest". Na het horen van da\ Zeldenrust en politiebeambten wil de president begin nen met het verhoor van Hans van Z. De raadsman, mr. Simon, protesteert, omdat Oude Nol doof is en niets kan volgen. „Hoe lossen we dat op?" verzucht de j president. „Heeft Oude Nol geen gehoor- apparaat?" De raadsman schreeuwt Arnold R. in het oor: „Heb je geen gehoorapparaat?" Oude Nol schreeuwt terug: „Nee". De president zegt: „De enige oplossing is, dat Oude Nól en Hans van Z. zo dicht mogelUk bU elkaar komen zitten. Maar ik stel een voorwaarde. Ik wens van Oude Nol geen enkele interruptie". Oude Nol roept: „Ik zeg wat ik wil". Vervolgens neemt de president Hans van Z. de eed af. „Zo waarlijk helpe mü God almachtig", zegt de viervoudige moorde- „We moeten weer praten over de moorden", zegt de president. „We hoe ven er geen doekjes om te winden: er is een relatie tussen u en verdachte ge weest, ik moet u langdurig horen. Ik wil u met klem verzoeken, zo objeotief mogelijk te zijn en u niet te laten leiden door wrok. Een andere zaak is, dat ver dachte een strijdbare held is. Hij drukt zich niet altijd parlementair uit. Als hij te ver gaat, stuur ik hem onherroepelijk de zaal uit. Maar van u, getuige, ver wacht ik begrip". PARAMARIBO (ANP) In Suriname is het afgelopen weekeinde druk vergaderd over de kabinetscrisis. Niet alleen de politieke partUen vergaderden, maar ook de besturen van vakbonden belegden bijeenkomsten om de toestand met hun leden te bespreken. Veelal werd de mening geuit, dat premier Pengel vooral om tüd te winnen het ontslag van zün regering aanbood. Door de oplossing van deze kabinets crisis op de lange baan te schuiven, zou gepoogd worden de ondcrwUzersöond murw te krijgen, waarna het kabinet-Pcngel, al dan niet gewijzigd, gesteund door de meerderheid van het parlement zou terugkeren, zo zegt men in vakbondskringen. Onttrekking aan verantwoording De typografenvereniging, de eerste bond die vorige maand uit sympathie met de stakende leraren het werk liet neerleg gen, zegt dat de regering door de ontslag aanvrage „een hoogst ongebruikelijke vertragingstactiek heeft toegepast om te trachten de werknemers door uitputting tot capitulatie te dwingen". De vereniging verwijt de premier dat hij niet heeft ge schroomd vakbondsaangelegenheden in do politiek te brengen. De vereniging van leraren (Velmek) heeft te kennen gegeven dat de regering zich aan haar verantwoordelijkheid heeft onttrokken door ontslag aan te vragen voordat de moeilijkheden met de onder wijzers zijn opgelost, en de vereniging van hogere en middelbare ambtenaren (Fehoma) zegt dat de regering niet alleen het landsbelang heeft geschaad maar ook j en opnieuw het vakbondsrecht ernstig j heeft aangetast door zich te onttrekken aan de onderhandelingen met een werk nemersorganisatie. Ook de politieke partijen kwamen bijeen. Slechts de Hindostaanse groeperingen (VHP en de twee actiegroepen) hielden openbare vergaderingen, terwijl van dc andere partijen slechts bekend werd dat besturen bijeenkwamen om de situatie te bespreken. Op een vergadering van de VHP zei partijleider Lachmon, dat premier Pen gel „eigenlijk al anderhalf jaar in een re geringscrisis zit. De normen tijdens dit regime zijn gedaald tot vrijwel nihil. (Van verslaggevers Mr, B. F. J. Simon, de toegewezen raadsman i door zijn cliënt werd geweigerd, in gesprek met de raadsman t mr. F. van Ravenswaay. het zo volgen?" Oude No] brengt de hand aan het oor en zegt: „Wablief?" De president begint dan Hans van Z. te horen over zijn moord op de Utrecht se handelaar in feestartikelen, J. Donse. „U wist, dat er geld bij hem zou zijn. Toen is het plan opgekomen om dat weg te halen en Donse te doden. U hebt dat Hardei Rustig Vervolgens neemt Oude Nol naast Nans van Z. op het verhoog plaats, JU moet nu wel heel rustig rijn", «egt de president, „anders valt e? af, Kunt De hele zaak wordt gerecapituleerd. „Dat moet nu eenmaal van de wet", zegt de president, die weer de loden pijpen toont, waarvan Hans zich heeft bediend. „Kan de getuige wat harder praten?", vraagt de raadsman kwaei wanhopig. „We kunnen deze zaak toch niet de we reld inschreeuwen", zegt de president. „Jawel, maar deze oude manzegt de raadsman. „Hij kan toch wel gewoon praten", zegt Oude Nol verongelijkt. Vervolgens komt de moord op Reyer de Bruin in Heeswijk ter sprake. Weer de gruwelijke details, in de dialoog tus sen de president en Hans van Z. be sproken met een accuratesse en nuchter heid, alsof het een ingewikkeld, maar niet ernstig verkeersongeval betrof. „Hebt u vragen?", wil dc president van de raadsman weten. „Ais het alleen om de vaststelling van de dood gaat. nee", antwoordt mr. Simon, die als een getergde tijger rondom Hans van Z. en zijn cliënt heensluipt. Oude Nol, com fortabel op een bekje leunend, luistert vervolgens nog rustig toe. (De zitting duurt voort) DEN HAAG De heer B. S. Kor sten, die destijds bekendheid kreeg als vertrouwensman van diverse ministers onder meer van de minister-president, I verwacht, naar hij ons heden mededeel de, binnenkort zijn benoeming tot bur- gemeester van Gouda. De heer Korsten (52) heeft momen taal in Scheveningen een bureau voor public relations. Hij begon zijn carrière als dagbladjournalist, werd daarna pers chef bij Zwolsmans E.M.S., behartigde voor ons land de belangen van een En gelse vliegtuigconstructiemaatschapplj. Sinds enkele jaren heeft hij een eigen bureau voor het geven van voorlichting en informaties. De heer Korsten, woon achtig in Rotterdam, is lid van de Kath. Volkspartij. Borman: leven op andere planeten MADRID (AFP) De Amerikaanse maanreiziger Frank Borman heeft bij aankomst in Madrid gezegd ervan over tuigd te zijn dat op andere planeten le ven voorkomt. Hij gelooft echter niet in het bestaan van vliegende schotels. .Als het Apolloprogramma is beëin digd kennen wij de oorsprong van de aarde", zed Borman. Voor een reis naar Mars zou de Apollo-8 niet kunnen worden gebruikt. Daarvoor zou een veel groter ruimteschip nodig zijn, dat op zijn minst een badkamer en een gym- nastiakruimte zou moeten bevatten, al dus de ruimtevaarder. Premier J. Pengel Directeur circuit Zandvoort tegen caravan gebotst DEN HAAG (ANP) De directeur van het circuit van Zandvoort en hoofd van de WV in de Noordhollandse bad plaats, de heer Hugenholtz (54) en zijn echtgenote zijn gewond geraakt bij een auto-ongeluk in de buurt van Aerdenhout. Hun wagen werd geraakt door een cara van, die van een tegemoetkomende auto losraakte. De heer Hugenholtz kreeg glas in het oog. Zijn vrouw had een gebro ken arm en twee gebroken benen. Bei den zijn overgebracht naar het marine hospitaal in Over veen. De caravan en de trekhaak, waarmee de caravan aan een Landrover bevestigd was, zijn door de politie in beslag genomen. SLACHTING LANGS DE STRANDEN (Van onze correspondent) TERSCHELLING Stookolie van nog onbekende herkomst heeft vooral op Terschelling, maar ook op andere Wadden eilanden de dood van vele duizenden zeevogi zaakt. Op Vlielam 1 en 500 tot 1.000. of^erschelling is het aantal vogels aangespoeld. Uit het feit dat op Schiermonnikoog geen slachtoffers zijn gevon den, wordt afgeleid dat de olie pal ten noorden van Terschel ling op ?ee moet zijn geloosd. De aangespoelde vogels zijn in vrijwel onherkenbare vorm loze teerklompen herschapen. Niettemin kon worden vast- tenminste 8.000. Ook op Ame land «ijn zeker 500 tot 1.000 gesteld dat do slachtoffers voor ongeveer 95 pet zwarte zeeëenden moeten zijn. Voorts worden er o.a. zeekoeten en alken onder aangetroffen. Bo vendien vliegen er in het Waddengebied thans honder den min of meer met teer be smeurde meeuwen rond. Ongeveer een jaar geleden wei-den duizenden eidereenden op de Waddenzee het slacht offer van daar geloosde olie van een veel dunnere samen stelling. De thans omgekomen vogels zijn vooral afkomstig van noordelijke broedplaatsen. Zij plegen voor de Nederland se kust te overwinteren. De aangespoelde vogels zijn, voor zover zij nog tekenen van lo ven vertonen, zodanig met tee» besmeurd dat pogingen om hen in leven te houden zinloos zijn,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5