De Fabeltjeskrant bij de Alphense Cascarvieten „Catholica", informatiebron voor Katholiek leven Leidse caféhouder in borst gestoken Opening seizoen op 22 en 23 maart Boete en verkeerscursus om voorrang te leren geven UNSDAG 18 FEBRUARI DE LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) HOLLAND ELECTRO STOFZUIGERS N.V. NIEUWE RIJN 29—30 LEIDEN BOEK ALS GENADE-GAVE Carnaval 19G9 is voor de I Gacarvieten alweer verleden I tijd. In het parkrestaurant van het vogelpark Avifau- I na hebben de leden van deze fi Alphense carnavalvereni- t ging zich gisteravond eens heerlijk uitgeleefd. Het ge- I costumeerde bal was één J uitbundig festijn. Er tal van bijzonder fraai be werkte costuums. men probeerde vc prijzen in aanmerking te ko- De groep die de leden var, „De Fabeltjeskrant" uit beelden behaalden van de jury de meeste punten en werden in het bezit gesteld van de eerste prijs (zie foto). Spoedig daarna begon het grote bal waarbij de orkes ten van „De Vrijbuiters" uit Aalsmeer en de Boeren hofkapel om beurten met succes de zich amuserende cascarvieten op de dans vloer wisten te houden. De wijzers van de klok waren de grote cijfers reeds lang gepasseerd toen de laatsten Cascarvieten het dik besneeuwde park de rug toekeerden. Men had zich kennelijk dit keer weer uitstekend geamu seerd en het bestuur van de Cascarvieten kan dan ook zonder meer weer op 'tl bijzonder goed geslaagd waarvoor hen vanaf deze plaats een woord van hul de toekomt. In Boskoop waren het de t leden van de Flamingo-soos dié in het R.K. Verenigings gebouw met een gecostu- meerd bal de Carnavals feesten besloten. Tot Miss Carnaval werd gekozen Wilma Kuyf. Ook in Boskoop was het de groep van de fabeltjes krant die de eerste prijs binnen haaldt, tweede werd den de Hawaii-meisjes en derde de groep schooljon gens. Bij de paren werden de Bloemenmeisjes eersten i de Twee Hippie's 2de. Plan Mansholt voor LTB-veehouders Ir. G. J. M. Braks, adjunct-secretaris in de NCB in Noord-Brabant, zal vrij- lag 7 maart in De Burcht voor de LTB- -eehouders van de kring Leiden een in- eiding houden over het „Plan Mans- lolt". De heer Braks, die ook bereid gevonden werd mede te werken aan een discussie, is enige tijd in Brussel werk zaam geweest. Aan de bespreking van de Europese tgrarische politiek gaat de jaarvergade- vooraf. Voorzitter C. A. Langeslag in de beurt van aftreden, ipaar hij telt zich wederom verkiesbaar. Niet ierkiesbaar is het aftredend bestuurs- id H. P. v. d. Poel uit Rijpwetering. Het bestuur van de kring wenst ver- op de vergadering de mening van Je ouders van leerlingen aan de lagere indbouwschool te Zoeterwoude te ver- temen. Dit in verband met plannen om school te verplaatsen naar Alphen Rijn waar een landbouw-scholen- meenschap gesticht wordt. Pensioenrechten in bollenbedrijf verbeterd Iet bestuur van het Pensioenfonds voor et Bloembollenbedrijf heeft, behoudens oedkeuring van de verzekeringskamer, esloten de volgende verbeteringen in de ensioenrechten aan te brengen. Alle vóór 1 januari 1969 ingegane ouderdoms- en weduwenpensioenen zullen met ingang van die datum met vijf procent worden verhoogd. Alle tot 1 januari 1969 tegoedge schreven rechten van nog actieve deelnemers worden eveneens met vijf procent verhoogd, hetgeen een extra ..backservice" betekent. Mede doordat de premie per 1 maart 1969 met vijftig cent per week zal worden verhoogd, kan de toekom stige tegoedschrijving per betaald premiejaar worden verhoogd tot ze ventig cent per week. Evenals in voorgaande jaren wordt in de maand mei 1969 een eenmalige uitkering verstrekt van zes procent over het in 1968 uitbetaalde ouder domspensioen, respectievelijk tien procent over het in 1968 uitbetaalde weduwenpensioen uitbetaald. Voor bedreiging nacbtclubeigenaar f 75 boete „Ga weg, anders schiet ik je voor donder", had een J/S-jarige koopman t Leiden in de avond van 18 augustus kennen gegeven, toen hem de toegang <t een nachtclub werd ontzegd. ij genoemde mededeling had hij een iar later bleek alarmpistool op de genaar van de club gericht, die zich bedreigd voelde. Wegens die bedreiging 1 et een misdrijf tegen het leven, had de 'oopman zich nu voor de Haagse poli- trechter te verantwoorden. De drank speelde bij het gebeurde een ol. Verdachte had zich erg kwaad ge laakt, dat hy niet in het gebouw werd oegelaten. Later had hij zijn excuus angeboden en de eigenaar had beloofd ijn aangifte te zullen intrekken. Dat is een misverstand bij veel mensen. Vanneer zo'n zaak eenmaal is aange- leven, kan die niet worden gestopt. Af- lezien nog van het feit, dat voor iets lergeltyks niet eens een aangifte bij de ►olitie noodzakelijk is voor een straf- irvolging", repliceerde de rechter. Omdat het allemaal nog is meege- 'allen en verdachte zich in het vervolg leter zal gedragen, wilde de officier wel 'olstaan met 150,- boete en een maand [evangenisstraf voorwaardelijk. De reeh or veroordeelde tot 75,- boete en een naand gevangenisstraf voorwaardelijk. J. Kranenburg algemeen directeur Consumentenmarkt De consumentenmarkt, die 1 maart geopend wordt in de voormalige fabriek van Van Wijk en Heringa aan het Le vendaal, zal geleid worden door de heer J. Kranenburg. Hij is onlangs door de initiatiefnemer, de heer E. Teekens be noemd tot algemeen directeur. De heer Kranenburg, die afkomstig is uit het grootwinkelbedrijf, zal voorna melijk een coördinerende functie hebben in de consumentenmarkt, waarin, zoals wij reeds eerder berichtten, vier firma's zullen deelnemen. LEIDSE BADMINTON SUCCESSEN Op het jaarlijkse toernooi van Vijf sluizen in Vlaardingen zijn de Leidse spelers altijd goed vertegenwoordigd geweest. Ook dit weekeinde gingen 2 eerste prijzen naar Leiden. Het herendubbel B werd een ver dienstelijke zege van het Smash koppel E. Spadon-A. Hartwijk, die in de demi finale de gebroeders v. d. Wetering met 15-7, 15-6 uitschakelden. In de finale hadden ze aanzienlijk meer moeite met L. Peters-D. Bastiaans, die ze met 17-16, 11-15, 17-15 de baas ble- Niet minder fraai was de onbedreig de zege van mej. M. de Vrind-P. v. d. Loo (Meerburg) die in de finale van het gemengd dubbel B het echtpaar v. d. Berg weinig kans gaven: 15-12, 15-6. Verder bereikte E. Spadon nog een demifinaleplaats in het heren-enkel B waarin- hij na een sterk begin de eer moest laten aan de taaie O. van 't Ostende: 15-11, 9-15, 1-15. LPKV in prijzen op provinciale kampioenschappen Voor de leden van de Leidsè Pluim vee- en Konijnensport Vereniging L.P. K.V., heeft de Provinciale Kampioens tentoonstelling, welke in het Congrega tiegebouw te Delft op 14 en 15 februari werd georganiseerd, weer goede resul taten opgeleverd. De 600 dieren, welke door liefhebbers uit Zuid-Holland wer den bijeengebracht, zijn elk door drie keurmeesters gekeurd, wat geschiedde door toekennen van punten, waarna door bijeentellen van de punten de kampioen in diersoort, ras of kleurslag kon wor den aangewezen. Zelfs werd A. Zevenhoven te Zoeter woude met een Pekingeend de beste van de afdeling Sier- en Watervogels, na een nek aan nek race met P. J. de Groot uit Hazerswoude. welke met een Rouaan- eend eveneens 23 punten behaalde, doch later met nog twee andere concurren ten werd teruggewezen. De puntenwaardering is als volgt: ZZG 7 of 8 punten, ZG 5 of 6 punten, GG 3 of 4 punten, gegeven door elk van de drie keurmeesters. Sier- en Watervogels: A. Zevenhoven te Zoeterwoude met Indische Loopeen den 18 en 22 punten en met de Peking- eenden 23 en 17 punten. P. J. de Groot uit Hazerswoude met de Indische Loop eenden 20 punten, met de Rouaaneenden 23 en 19 punten en met een Muskuseend 20 punten. N. J. Vriezekoop te Hazers woude met een Kwakereend 22 punten. Hoenders: M. A. Hoogeveen te Hoog- made met Oud-Eng. Vechtkrielen 19 p. C. de Geus te Leiden met Sebrichts- krielen 19, 21 en 19 p. en met de Holl. Krielen 19 en 22 punten. Konijnen: E. A. Teske te Zoeterwoude met Vlaamse Reus wit 18 punten. C. P. Splinter uit Zoeterwoude met VI. Reus wit 17 p. B. Schroef te Leiden met Fran se Hangoor 20 p. M. J. Kouwenberg te Een 55-jarige Leidse caféhouder raak te gisteravond om even over tien uur op de Middelstegracht slaags met een 18-jarige losarbeider. In de hitte van het gevecht trok de arbeider een mes en stak daarmee de caféhouder in de Heftig bloedend moest het slachtoffer naar het Academisch ziekenhuis wor den overgebracht, waar bleek dat het mes de man niet zo ernstig had gewond als aanvankelijk wel leek. Na behande ling kon de caféhouder weer naar huis terugkeren. De dader is door de politie ingerekend. De reden van het gevecht is nog niet bekend. Katwijks meisje (13) gewond bij botsing De 13-jarige Jacoba H. uit Katwijk aan Zee is met een hoofdwond en letsel aan haar rechterbeen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opgenomen, nadat ze gistermiddag in haar woonplaats werd aangereden door een personen- Ze werd geschept toen ze met haar fiets onvoorzichtig overstak bij 't kruis punt Secr. Varkevisserstraat-Boorsma- straat. Gedegen voorlichting van 170 deskundigen Voor de katholieken in Nederland is j een belangrijk boek verschenen en aan het verschUiien (want het twede deel volgt nog). Het noemt zich een „informatie-brpn voor het katholiek leven" en wil eigen tijdse voorlichting geven over heel dit brede terrein, waarvan velen menen, dat het drqfzand is geworden. Niet alleen de ouderen, maar vooral ook de jongeren koersen zonder kompas of wegwijzer over het strand langs de oneindige ho rizon en voelen zich het geloof in die horizon onder de voeten wegglijden. De oorzaak is meestal, dat men geen onder scheid maakt tussen hoofd- en bijzaken, bijzaken als hoofdzaken beschouwt of en dat komt vooral bij jongeren voor hoofdzaken als bijzaken! En nu is daar dit boek verschenen, een omvangrijk werk, waaraan een leger van 170 man de beste „moderne" deskundi gen op theologisch, wijsgerig, sociolo gisch, psychologisch en nog ander gebied zijn medewerking heeft verleend. Het is een naslag-werk, een soort en cyclopedie. met vele wetenswaardighe den voor het welslagen in een quizz, maar daarin ligt toch niet de sterkte van dit boek, dat de niet bijster ge slaagde naam van „CATHOLICA" draagt. De grote waarde van dit boek ligt in de gedegen informatie die het verstrekt over hoofdzaken van de katholieke le vensleer en levensweg. Deze hoofdzaken, zoals „geloof", „genade", „God", „Chris tus", huwelijk", „gezin" (om slechts en kele trefwoorden te noemen) worden diepgaand en toch beknopt behandeld vanuit de nieuwe gezichtspunten en het nieuwe levensgevoel. Wij denken dat de lezing daarvan, zowel voor ouderen als voor jongeren, een openbaring zal zyn, hun blik zal verruimen, hun geloofsover tuiging verdiepen en zuiveren om ach ter de kern ervan te vatten en het leven te verrijken. Het is geen gemakkelijke lektuur; het is geen goedkope lectuur (ƒ49,50 per deel), maar wèl kan de le zing ervan een genade-gave betekenen. Wij denken hierbij aan gespreksgroepen, waar dikwijls zonder inzicht of richting gepraat wordt, voor allen die voorlich ting moeten geven in kerk en school en (Foto Henny Hoogeveen) ook voor bibliotheken, waar men het in persoonlijke confliktsituaties zou kunnen raadplegen. Behalve over deze hoofdzaken geeft „Catholica" ruime en gedocumenteerde informatie over andere, ook over niet- christelijke geloofsgemeenschappen, over geestelijke stromingen in alle wereldde len, over kerkelijke instellingen en over historische ontwikkelingen, en dat alles met een breedheid van visie, die waar dering of kritiek niet verdoezeld. De prijs van „Catholica" kan voor ve len een bezwaar zijn. Gespreksgroepen zouden het gezamenlijk kunnen aan schaffen. Het eerste deel (700 bladzijden) is royaal uitgevoerd en rijk verlucht. Het tweede deel wordt in het voorjaar ver wacht. Het is uitgegeven door de stichting Catholica. Heuvellaan 6, Hilversum en in de boekhandel verkrijgbaar. Morgen zullen de schaatskampioen- schappen van Ter Aar verreden worden. Men kan uitkomen op de volgende num mers: de 500 m. 1500 m en 3000m. Aanvang 13.00 uur op de Landijsbaan RSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS Aan de Rijksuniversiteit te Leiden 1» geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht, de heren C. P. Briët (Leiden). J. H. W. Verzijl «Rijswijk Z.-H.) en J. D. Crena de Jongh (Leiden). Wandelsportkalender 1969 Kindercarnaval in Noordwijk Het is een goede gedachte geweest van de Carnavalsvereniging „De Noor tukkers" een middag te organiseren voor de kinderen van de kleuterscholen en van de le en 2e klasen van de lagere scholen van alle gezindten om deze jeugd een gezellige middag te bezorgen. Spontaan is hieraan gevolg gegeven, want de deelname was zo groot dat er twee voorstellingen gegeven moesten worden om de ruim 700 kinderen in de grote zaal van hotel ROYAL te kunnen herbergen. Alle kleuters hadden niet al leen hun feestneus opgezet, maar ook vele groepjes waren potsierlijk uitge dost voor deze gelegenheid. Bij de in komst werden de kleine feestelingen ontvangen door de dans-marietjes en enkele dames en van een plaats voor zien in de feestelijk versierde zaal. Intussen had Prinses carnaval PETRI omringd door leden van de Raad van Elf zich op het toneel opgesteld en wer den allen door de president van de Car navals-Vereniging welkom geheten met een donderend „ALAAF". Het spreekt vanzelf dat de keeltjes spoedig loskwa men met zingen van carnavalsliederen, maar ook met Swiebertje. Fabeltjes krant en andere bekende wijsjes. Het hoogtepunt van deze middag was het optreden van Nard Augustinus met zijn poppenspel van Jan Klaassen, de politieman, de heks en Jantje de voet baller, waarvan de jeugd bijzonder heeft genoten, tenslotte werden nog prijsjes gegeven voor de mooist gëcostumeer- Natuurlijk werd polonaise gelopen. Na afloop trokken de kleintjes voldaan huiswaarts en kregen ten overvloede bij de uitgang nog een versnapering aangeboden. Het overzicht van het Wandelprogram ma 1969 van de samenwerkende wan delsportvereniging in de Haarlemmer meer, Rijn- en Bollenstreek, aangesloten bij CWO. KNBLO, NCWB, NWB, ziet als volgt uit: 22 en 23 maart; Sleutelstad Wandeltoch ten, Leiden, organisatie WSV „Willen is Kunnen", afstanden 5, 10. 15 en 20 km. start Parochiehuis Maria Gijzensteeg. Leiden, starttijd eerste dag 13.00-15.00 uur, inschrijfadressen: C. Versaaten, Maresingel 47, Leiden; J. P. Woordes, Eikenlaan 53, Alphen a.d. Ryn, te. 01720- 5724. 12 april: 7e Keukenhoftocht, Lisse, org. w.s.v. „DIO", start Veiling HBG Hya- cinthenstr. Lisse, 13.30-14.00 uur, in- schrijfadres: B. Dubbeldam, Montbretia- str. 24, Lisse; mej. H. v. Brienen, Nar- cissenstr. 11. Haarl'meer, post Abbenes, tel. 02530-4676. 19 april: Roode Kruis Mars. Alphen a.d. Rijn; org. a.v. in samenwerking met Leiden en Omstreken, afst. 5, 10. 15 en 25 km. Start St.-Josephzaal. Paradijs- laan, Alphen. Inschr.-adr. J. v. Ringen, Albert Verweystr. 24, Alphen, tel. 01720- 2495. W. Helverstejjn, Willemstr. idem. 30 april: Oranje Wandeltocht, Ltiden, org. Vereniging Koninginnedag, id. in samenw. met de Stichting Leidse Jeugd Actie en wandelkring L. O. afst. 10 en 15 km. start De Burcht, Burchtsteeg, Leiden, startt. 14.00-14.30 u.; inschr. adr. Secretariaat LJA, Stadhuis, Breestr. Lei den. tel. 01710-45344, toestel 142, J. P. Woordes. 10 mei: 2e lustrum 10e Sempre Avanti- mars, Alphen a.d. Rijn, org. idem, afst. 5. 10, 15 en 25 km. start „Rijnstroom", Raadhuisstr. 44, aldaar; start 12-14 uur; Inschr. adr. Bureau „Rijnstroom" voor meld, tel. 01720-3655, C. Boonstra, Sma- ragdstr. 31, idem. 24 mei: 4e Randstad Hollandmars, Al phen a.d. Rijn, org. w.s.v. „The Quick Steps", afst. 5, 10, 15. 25 en 40 km.; start speelt, ver. „Bloemhof", Horten- siastr. Alphen: startt. 40 km. 10-11.30 u. over. afst. 13-15 u.; inschr. adr. C. A. J. v. Veen. Leliestr. 27, Alphen van maand, t.ejn. donderdag na 19 uur; E. A. van Klaveren, Hofzichtstr. 4 id. 4, 5, 6 en 7 juni: 12e avondvierdaagse. Alphen a.d. Rijn, org. Wandelkring, af st. 4 X 10 km. of 4 X 15 km.; startpl. als 19 april; startt. 18-19 u,; zaterd. 7/6 15 km. om 13.30, 10 km. om 14.15 u.; inschr. adr. J. P. Woordes. 4, 5, 6 en 7 juni: 12e Avondvierdaagse Hillegom, org. Wandelkr. L. O. afst. idem, starpl. Sportpak Hillegom, startt. 18.00-18.30 u„ zaterdag 7/6 13.00-13.30 u. inschr. adr. W. v. Eist, Lijsterbesstr. 48, Hillegom. 20 juni: 7e Sleutelstad Wandeltocht. Leiden org. w.s.v. „Willen is Kunnen", afst. 60 km. startpl. als op 22-23 mrt„ startt. 10.30-11.00 u„ inschr. adr.; C. Verstraaten en J. P. Woordes. 28 juni: 2e Spaarne Vierdaagse Trai- ningstoclit, Bloemendaal: org. C. W. S. V. „Het Spaarne", Haarlem; afst. 20, 30, 40 en 50 km. startpl. hotel „Duin en Daal", Lage Duin en Daalseweg 8, idem: startt. 40 en 50 km. 9.30-10.30 u. 20 en 30 km. 9.30-14.00 u.; inschr. adr. J. Piso, Minahassestr. 69, Haarlem, tel. 023- 256820. 5 juli: 9e Northgo Wandeltocht, Noord- wijk aan Zee: org. Northgocommissie: afst. 5, 10, 15. 25 en 40 km.: startpl. café-rest. „Seinpost", Koningin Wilhel- mina Boulevard 17. Noordwyk aan Zee: startt. 40 km. 10.00 u.; overige afst. 13- 14.30 u.: inschr. adr. J. v. 't Slot, K. W. Boulevard 3, aldaar; C. v.d. Hulst, Mar- jolijnstr. 13, Noordwijk Binnen. 30 «-ii 31 aug. 12e Rijnstreek Wandel tochten. Zoeterwoude; org. Wandelkring L. O. afst. 5, 10, 15 en 25 km. startpl. Parochiehuis „De Drie Eendjes". Hoge Rijndijk 72, Zoeterwoude-R.D., startt. za terd. 13-15 u. zond. 10-12.30 u. inschr. adr. C. A. J. v. Latesteijn. Oosterstr. 11a, 6 en 7 sept.: Corso Wandeltochten Jubileumtocht „20 j. AWV". Aalsmeer, org. AWV, afst. 10, 15, 20, zondag ook 30 km.; startpl. Parochiehuis, Stations weg, Aalsmeer, startt. 10.30-14.00 u. zond. 30 km. 10-11 u. over. afst. 10-12.30 u. inschr. adr. E. Biesheuvel, Berken laan 15, aldaar, uitsl. tussen 17 en 19 u. 13 sept. 6e Meer- en Drechttocht, Lei- muiden. org. CWSV „Na arbeid Sport": afst. als le bericht: startpl. café „Het Wapen van Leimuiden", Dr. Stapensea- str.. aldaar: startt. 14 u„ Inschr. adr. mevr. Wesselius, Burgem. Bakhuizen- laan 10, aldaar, tel. 01721-248. 20 sept. Duinwandeltocht. Katwijk aan Zee; org. Lions Club Katwijk; afst. 5, 10 en 15 km. startpl. Boulevard t.o. hotel- rest. „Noordzee", aldaar; startt. 13.30- 14.30 u.; inschr. adr. H. v. Groeningen, Princestr. 1. aldaar, tel. 01718-6347. 27 sept. 15e Herfsttocht, Haarlem; org. CWSV „Het Spaarne"; afst. 5, 12. 18 en 25 km.; tsartpl. nog onbekend; startt. 25 km. van 12.30-13.00 u. over. afst. van 13.30-14.30 u., inschr. adr. J. Piso, Mi nahassestr. 69. Haarlem, tel. 023-256820. 4 okt.: 11e Hutspotwandeltocht, Lelden: org. meergen. Wandelkring; afst. als 22-23 mrt. startpl. Romanuszaal, Lange Mare, Leiden; startt. 20 km. van 13-14 u.; over. afst. .13-15 u.: inschr. adr. C. A. J. v. Lateste(jn en J. P. Woordes. 15 nov.: 13e St.-Nicolaasmars, Alphen a.d Rijn. org. meergen. Wandelkr.; afst. als 22-23 mrt.; startpl. St.-Josephzaal; startt. 20 km. van 13-14 u. over. afst. van 13-15 u. inschr. adr. J. P. Woordes en C. A. J. Latesteqn. Waar geen afstanden vermeld zijn, zyn deze gelijk aan die van het eerste be richt. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Leiden met Rode Nw. Zeelander 17 p. M. A. Hoogeveen te Hoogmade met Hollanders 21 en 20 p. P. v. d. Leek te Leiden met Klein Zilvers 17 p. A. Hoo- gervorst te Leiderdorp met Polen Rood- oog 18 en 23 p. (Op een na de* beste van de dwergrassen). En met de Polen Blauwoog 17 en 17 p. Cavia's: Mevr. Hoogeveen te Hoog made met Driekleur-Borstelhaar 19 p Een 66-jarige gepensioneerde ambte naar uit Sassenheini werd gisteren door de Leidse Kantonrechter, mr. W. de Koning niet alleen veroordeeld tot de betaling van een boete van f 75 sube. 15 dagen, maar eveneens voor de keus gesteld: „binnen 2 jaar een verkeerscur sus volgen ol anders nog eens een boete van f 175,neertellen. Verdachte dank te deze bijkomende straf aan het feit, dat hij voor de balie een vreemde op vatting van de voorrangregels aan de dag legde, lip stond terecht, omdat liy komende vanaf de zgn. ventweg met zijn auto de Provinciale weg te Sassen heini was opgereden en daarby geen voorrang had verleend aan een aldaar rijdende automobilist, hetgeen een nogal schadelijke botsing opleverde. Hij maakte tegenover het rechtscol lege eveneens een bijzonder slechte beurt door o.a. te betogen: „Ik kon mijns in ziens nog best veilig die weg oprijden, maar die andere bestuurder keek niet goed uit. Als hij dat wel had gedaan en had afgeremd zou er niets zijn gebeurd." „U heeft een vreemde en zeer foutieve opvatting van de voorrangsregels", rea geerde de kanonrechter prompt. De officier, mr. J. Wessel, was van mening, dat verdachte zeer gevaarlyk had gemanouvreerd en nam het hem bovendien zeer kwaiyk. dat hij de schuld min of meer op een ander probeerde te schuiven. „Voor deze verdachte zou een verkeerscursus heel nuttig zijn", besloot hg zijn requisitoir, dat dan ook resul teerde in de eis tot een geldboete van f 80,subs. 16 dagen alsmede 'n twee de boete van f 70,subs. 14 dagen in dien verdachte niet binnen 2 jaar een verkeerscumm gaat volgen De kantonrechter nam een en ander dermate op, dat hij, zoals vermeld, de „voorwaardelijke" boete aanmerkelijk verhoogde. In de berm „Verdachte heeft op schandeiige wy- ze gereden en moest eigeniyk een tijdje van de weg worden verwyderd." Aldus de conclusie van de officier in de zaak tegen een 33-jarige beroepschauffeur uit Amsterdam. Omdat verdachte het be roep van chauffeur uitoefent en zonder rybewijs brodeloos zou komen te staan, liet de officier het ditmaal nog bij een eis van f75,boete en een voorwaar delijke ontzegging van verdachtes ry- bevoegdheld voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte stond voor de balie, om dat hij met zijn vrachtauto op Rijksweg 4A onder Alkemade een voor hem rij dende auto ging inhalen en dat terwijl de bestuurder van een achterop rijdende auto reeds doende was de vrachtauto in te halen. „Hij kwam onverwacht naar links en drukte die auto finaal de middenberm in?", zo verklaarden de getuigen o.a. „Voor ik naar links ging keek ik in m'n spiegel en zag niets aankomen", zo gaf verdachte blijk, dat hij, aldus het rechtscollege, zowel bijzonder on-attent als gevaarlijk had gemanoeuvreerd. „U verdient inderdaad, dat uw rijbe wijs een tydje wordt ingetrokken", al dus merkte de kantonrechter in zijn von- niswijziging o.m. op. Ook hy wilde ver dachte echter niet brodeloos maken en liet het ditmaal Geen rijbewijs Een 38-jarige koopman uit Leidschen- dam reed met zyn auto op de Kon. Ju- lianaweg te Voorschoten een uitrit uit met als gevolg een botsing met een zojuist passerende auto. Hierdoor kwam tevens aan 't licht, dat de koopman geen rybewijs bezat en het kentekenbewijs niet op zijn naam was overgeschreven. Hij kreeg er dus „en passant" nog twee proces-verbalen by. „Ik bezat een rijvaardigheidsbewys voor België en wist niet, dat dit in Ne derland niet geldig was", verzekerde verdachte de kantonrechter t.a.v. dit feit. Voor hét feit, dat het kentekenbe wijs nog niet op zijn naam stond had hy ook een z.i. logische verklaring: „Ik had die auto de dag te voren gekocht en dus nog geen tijd gehad dit bewys op te stu ren". Inzake de botsing verklaarde hy laconiek: „Ik stond stil toen die ander me aanreed en heb dus maar gedeeltelyk schuld." Toen de kantonrechter opmerkte: „U stond toch gedeeltelijk op de rybaan en blokkeerde dus de vrye doorgang", kost te het verdachte merkbaar moeite dit feit toe te geven. Temeer omdat verdachte zijn „logi sche" verklaringen niet met bewyzen kon staven, heette de officier hier geen geloof aan en eiste ter correctie van de overtredingen drie geldboeten van res- pectieveiyk f50,—, flOO.— en f50,— subs. 40 dagen. De kantonrechter zag geen reden tot enige clementie en vonniste derhalve conform. Niet meer rijden Een 75-jarige Haagse arts-in-ruste verleende met zyn auto op het voor rangskruispunt Rouboslaan-Van Wij- gaardenlaan te Voorschoten geen voor rang aan een andere automobilist en veroorzaakte aldoende een fikse botsing. „Ik zag hem te laat en kon dus niet tijdig meer remmen", zo luidde de strek king van verdachtes onsamenhangend en nauwelyks hoorbaar „pleidooi". Te meer, omdat een der getuigen verklaar de: „Ik reed al enige tijd achter hem en ga daardoor, dat hy al tweemaal eer der nauwelyks voorrang verleende", gaf de kantonrechter verdachte, gezien diens hoge leeftyd de raad met autoryden te stoppen. De bejaarde arts knikte instem mend. Zo ook toen de officier onthulde, dat de politie verdachtes rijbewys had ingenomen teneinde hem te verplichten opnieuw ry-examen te doen. Op grond hiervan beperkte de officier zijn eis tot een geldboete van f75, subs. 15 dagen en liet hy verdachtes rtj- bewys buiten het geding. Het vonnis luidde conform Liftster Toen een 27-jarige vrouwelijke kan toorbediende uit Den Haag destyds op Ryksweg 4 onder Sassenheini door twee patrouillerende Rijkspolitiemannen werd aangehouden, omdat zij op genoemde weg „stond" te liften" en dus in overtre ding was. gaf zy een valse naam op. Verbalisanten kregen direct argwaan en de „liftster" viel dan ook spoedig „door de mand". „Als U geen valse naam had opge geven, zou U er met een kleine boete zyn afgekomen. U handelde zeer dom", wees de kantonrechter verdachte terecht. Waarom zy zo dom was geweest, kon zy overigens niet verklaren. De officier laakte dit feit in hoge mate en eiste t.a.v. de eerste overtreding een boete van f 10,en inzake het opgeven van een valse naam f 40,subs. 8 dagen. Het vonnis werd f 10,en f 50,—» subs. 12 dagen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3