S)e CeicbcSotiAant Dooi nog steeds niet in zicht SNEEUW IN BIJNA HEEL EUROPA Benfica- Ajax niet °P tv. Belegerde Fourquet schiet zijn zoontje en zichzelf dood HBB1SS Waar tranen verboden zijn... FRANS DORPJE KREEG BEREN TE GAST Nederlanders ggred door portret van Mao „Ik zie dat we vrienden zijn Vier kinderen gedood door sneeuwlawine Dochtertje in levensgevaar CARNAVAL Groots Carnavalsbal KARNAVALSAVOND Grootscheepse speur actie naar verdwenen geneesheer-directeur Vermiste kotter weer terecht PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F J M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L C. J ROOZEN KLACHTEN bezorging tel 33839 (18.00—19.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10. p. mnd. f 4.70. p. kwait 14.10; fr p post f 1695 ADV (exc) B T W.) 22 ct p mm Telefoontjes 2.- MAANDAG 17 FEBRUARI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ENKELE OPKLARINGEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met afnemende kans op sneeuw, maar ook enkele opklaringen. Overwegend zwakke wind. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst en hier en daar mist, morgenmiddag overwegend lichte vorst. 60e jaargang, no. 17.676 Het sportieve leed Kees Verkerk, ge doodverfde wereld kampioen. klapte na een geweldige starl op de 10 kilometer ineen. Hü van wie men welhaast zeker wist dat hij na zijn gen op de 1500 en 5000 meter met een derde zege zijn derde wereldtitel zou grij pen streed tever geefs tegen zeer on gure weerselemen- ten, tegen een tijd die sterke landgenoot Jan Bols had ge realiseerd op de 10 kilometer en tegen het móeten winnen van die afstand. Al leen dan zou Kees Verkerk die een zwakke 500 meter had gereden kans hebben op de titel. Het werd weer Dae Fornaess. gepolijst Noors talent. Kees Verkerk was even de teleurgestelde sport- van zijn coach Leen Pfrommer zijn leed en vermoeidheid af reageerde. Hoe het allemaal ging. kunt u lezen op de sport- Chinezen enteren zeiljachten HONGKONG (AP) Een portret van Mao Tse-toeng en jasjes in Maostiji heb ben 2 Nederlanders ervobr behoed dat zij gisteren met hun zeiljacht werden over gebracht naar communistisch China. De Nederlanders namen deel aan een cruise van Hongkong naar het 60 km westelij ker gelegen Macao. De Nederlandse fotografen Ed van Kan en Hubert van Es zeilden met vijf ande re zeiljachten uit Hongkong naar Macao toen hun jacht, de „Nordica" geënterd werd. De Nordica werd doorzocht door de Chinezen en beide mannen werden gefouilleerd. De Chinese legerofficier die het bevel voerde lachte toen hij zag met Nederlanders te doen te hebben, die bovendien nog Maojasjes droegen. In de hut van de Nordica hing een portret van Mao Tse-toeng. Van Kan heeft zijn vrouw in Hongkong telefonisch laten weten uit Macao dat de officier in het Engels tegen hem had ge zegd: „Ik zie dat wij vrienden zijn". Hij bood daarop zijn verontschuldigingen aan, schudde beide Nederlanders de hand, speldde Maobadges op hun jasjes en liet hen doorvaren naar Macao. Over het lot van de vijftien andere zei lers, wier jachten door China zijn opge bracht, was vandaag in Hongkong van of ficiële zijde niets naders te vernemen. Volgens betrouwbare inlichtingen wa ren vier Amerikanen, drie Zweden, twee Engelsen, een Australiër, een Fransman en vier Chinezen aan boord van de drie jachten, die op weg waren van Hongkong naar Macao toen zij door Chinezen wer den geënterd. Drie van de zes jachten die aan de Hongkong-Macao-cruise deelnamen zijn veilig in Macao aangekomen. (Van onze correspondent L. Kleyn) PARIJS Voor twaalf Corsicaansc kinderen, die nog nooit van hun leven sneeuw hadden gezien, is de wintersport noodlottig geworden. Zij waren vrijdag naar het wintersportcentrum bij Asco vertrokken, op 1.500 meter hoogte, toen in de nacht van zaterdag op zondag een lawine hun verblijf totaal verpletterde. Geen plank of balk bleef meer heel. Alle kinderen werden in de stikdonkere nacht bedolven onder een sneeuw en ijs- i massa. Pas gistermorgen konden de1 eerste reddingsploegen, bestaande uit gendarmes, militairen en soldaten van het vreemdelingenlegioen hun werk be ginnen, maar dat werd bemoeilijkt door een sneeuwlaag van vier meter op alle toegangswegen. Helikopters konden door het slechte weer niet op het bergplateau landen. De eerste zes kinderen konden levend worden gered. Daarna vond men zondagmiddag nog drie kinderen van wie er een dood was. Tegen het vallen van de avond slaagden de reddingsploe gen erin de laatste drie kinderen te vin den. Ze bleken te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Vrijwel heel Europa ondervindt momenteel ernstige hinder van de sneeuwval. Zelfs een groot deel van Spanje, van Coruna in het noordwesten tot Albacete in het zuidnoosten, is met sneeuw bedekt. In Madrid sneeuw de het weer voor het eerst sinds enkele jaren. Heel Italië tot ver in het zuiden lijdt zwaar onder sneeuw, vorst en zware regens. Het beroemde plein van St.-Marcus in Venetië staat blank. De Vesu vius bij Napels steekt geheel in een wit kleed. Op een bergpad bij Udine sneeuwde een auto in; de twee inzittenden werden later door een reddingsploeg doodgevroren uit de wagen gehaald. Noord-Duitsland heeft bijzonder veel last van de sneeuw, die sinds vrijdag avond gestaag is blijven vallen. Het ver keer was zondag vrijwel geheel ont wricht. In Hamburg reden geen trams meer. Enkele autowegen waren geheel onberijdbaar. In Osnabrück en Lübeck hebben de kinderen vrij van school ge kregen om het verkeer te ontlasten. In Oostenrijk werden automobilisten via radio en televisie gewaarschuwd alleen te rijden indien dat driegend noodzak?» lijk was. Na hevige sneeuwbuien sloeg het weer in Roemenië plotseling om, zodat de bobsleekampioenschappen moes ten worden afgelast. In Boekarest was het zelfs „behaaglijk" warm. In Oost- Frankrijk was het zondag zo koud dat door sneeuw en vorst de beren uit de bossen tevoorschijn kwamen om voedsel te zoeken in het dorpje Filstroff. In Parijs sneeuwde het zondag de gehele dag licht. In België werden verschei dene dorpen door de sneeuw geïsoleerd. Leger en rijkswacht werden ingeschakeld om artsen te helpen, die met hun auto's patiënten niet meer konden bereiken. In de Ardennen lag de sneeuw op enkele plaatsen twee tot drie meter hoog. Nederland Ook ons land kreeg voor een groot deel met zware sneeuwval te maken. In het noorden, oosten en zuiden waren de wegen door de sneeuwval plaatselijk zeer glad. Door de hoog opgewaaide stuif sneeuw in Brabant en Limburg waren vele binnenwegen onbegaanbaar. Met man en macht werd er gewerkt om de grote doorgaande wegen berijdbaar te Gendarmerie bestormde huis met tanks PARIJS Het drama van de belegerde boerderij bij Bor deaux is afgelopen. Vanmor gen. een minuut over acht zette de gendarmerie de aan val op de boerderij in. Even later schoot Fourquet op zijn beide kinderen en daarna op zich zelf. Enige ogenblikken later stierf Fourquet en zijn zoontje Francois (11). De 13- jarige Aline leefde nog toen ze in het ziekenhuis van Bor deaux werd binnengebracht. Dat de aanval zou beginnen, stond gisteravond laat al vast. De commandant van de gen darmerie had opdracht ge kregen van de justitie om de boerderij met geweld In be zit te nemen. Nog gister middag was een auto van de gendarmerie de boerderij ge naderd. maar op sommaties om zich over te geven had de boer geantwoord: „Nooit". Men hoorde een van de kin deren roepen, waarschijnlijk op bevel van de vader: „Wij sterven liever dan ons over te geven". Om even over achten maandagmorgen rol den twee tanks op rupsbanden naar de boerderü, ruimden een barricade op en bleven tegen de muur van de boer derij stilstaan. Een gendarme klom op het dak en gooide een traangasbom in de schoor- Men zag in het huis een rode gloed, een of twee ramen werden verbrijzeld waarop een gendarme met een ge laden revolver en een traan gasbom naar binnenkwam. Van weerskanten werd ge schoten. maar in de algemene verwarring staat niet vast wie het eerst met schieten is be gonnen. Men zag door de ra men schaduwen voorbijgaan. De twee kinderen lagen nog in bed. André Fourquet. de 38-jarige boer schoot een van zijn kinderen in dc keel, het andere kind in het hoofd en richtte daarna het wapen op zicb zelf. Men verbaast zich algemeen over het feit dat de justitie opdracht heeft ge geven de boerderij met geweld in bezit te nemen, wetende dat daardoor het leven van de kinderen hoogst ernstig in gevaar zou komen. Het beleg van de gendarmerie heeft twee weken gednnrd en waar om kon dit beleg nog niet een paar weken worden volge houden. Men wist gister middag dat de boer de be schikking had over 150 liter benzine en dat hij het vaste voornemen had zijn boerderij in brand te steken, zodra de aanval werd geopend. maken. In het bijzonder rijksweg 1 (Am sterdamHoevelaken) hebben sneeuw- blazers en -schuivers urenlang een ver beten strijd geleverd, maar op de meeste plaatsen bleef de sneeuw winnaar. Vooral tegen de zondagavond begon het verkeer veel vertraging te ondervinden. De verkeersstroom in de richting Am sterdam, waarbij vele uit Deventer te rugkerende schaatsfans, kon op vele plaatsen niet harder dan 15 a 20 km per uur rijden. Verscheidene automobilisten werden door de plotselinge sneeuwban- ken in het door de polder lopende gedeel te van deze rijksweg verrast. Op het ogenblik is de situatie volgens de ANWB, waar de Wegeninformatie dienst gisteren en vandaag duizenden te lefoontjes te verwerken kreeg, zo, dat al leen nog in oostelijk Brabant en Limburg met man en macht door personeel van de Rijkswaterstaat wordt gewerkt aan het sneeuwvrij maken van de belangrijkste wegen. In het overige deel van het land zijn de doorgaande wegen redelijk berijd baar. De vooruitzichten van het weer wijzen echter op een mogelijke nieuwe maar dan lichte sneeuwval in het oosten en zuiden van ons land. Het westen blijft daarvoor (evenals in het afgelopen week einde) gespaard. De dooi is nog niet in zicht al zal het zeer waarschijnlijk niet meer zo hard gaan vriezen als vrijdag en zaterdag j.l. Treinverkeer De spoorwegen hebben zich zondag ernstig bezorgd gemaakt over de wind kracht en de gestadige sneeuwval in het oosten van het land, die treinen vanuit Hengelo, Eindhoven. Venlo, Nijmegen en Arnhem grote vertragingen bezorgden. Oorzaak was voornamelijk het insneeu wen van de wissels. Van verscheidene treinen werden bovendien de portieren door de jachtsneeuw bestoven en raak ten bevroren. Drie doden bij scheepsbrand LONDEN, (D.P.A.) Bij een brand op het Westduitse vrachtschip Cap Arcona in de nacht wan zaterdag op zondag in de monding van de Humber. aan de Britse oostkust, zijn drie zee lieden om het leven gekomen. Tot de verongelukten behoort de 28-jarige kapitein. (ADVERTENTIE) DINSDAG 8 UUR Dansen en muziek, voor iedereen Cultureel Centrum Nieuwe Wetering. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De onderhandelingen tussen de Portugese televisie en de voetbalclub Benfica in Lissabon over een Eurovisie-uitzending van de wed strijd BenficaAjax woensdagavond a.s., hebben tot nu toe niet tot overeenstem ming geleid. Voor een uitzending van de wedstrijd worden door Benfica zeer hoge finan ciële eisen gesteld, die zelfs belangrijk hoger liggen dan die welke in deze situaties gebruikelijk zijn. Als gevolg hiervan hebben verscheidene Europese televisie-organisaties die aanvankelijk belangstelling hadden getoond voor de ze reportage, zich nu teruggetrokken. Een financieel voorstel van dc N.T.S., gebaseerd op uitzending van de wed strijd uitsluitend in Nederland, is door Benfica afgewezen. Het lijkt thans on waarschijnlijk dat deze wedstrijd nog op de tv zal worden uitgezonden. De be dragen die Benfica vraagt liggen hoog boven het dubbele die voor dit type di recte reportages van de kwartfinale in de Eurovisie gebruikelijk zijn. Uiter aard is de N.T.S. niet bij machte om dit exhorbitante bedrag alleen op te brengen. (ADVERTENTIE) NKJB Hoogmade gekostumeerd op DINSDAG 18 FEBRUARI De Boeren Blaaskapel Aanvang 8 uur Huize v. d. PLOEG ADVERTENTIE AUTO BIJ AFSLUITDIJK GEVONDEN (Van een onzer verslaggevers) DEN OEVER Wachtmeester M. Vis ser van de rijkspolitie te Den Oever zag zaterdagmorgen om 9 uur op de parkeer plaats nabij het monument op de afsluit dijk de donkerblauwe Volvo 144s-perso- nenauto van de sinds vorige week woens dag spoorloos verdwenen geneesheer-di recteur van het St.-Elisabeths gasthuis, dr. C. A. Graafland (57) uit Haarlem staan. Het raadsel rond het plotselinge verdwijnen van dr. Graafland is echter ondanks dat er in het weekend een groot scheepse speuractie o.m. met vliegtuigen op touw werd gezet, nog niet opgelost. Het vinden van de auto die door een ta kelwagen naar een garage in Den Oever werd gesleept, heeft tot nu toe geen enkele aanwijzing gegeven die leidt naar de verblijfplaats van de verdwenen ge neesheer. Nadat wachtmeester Visser zijn ontdek king had gedaan, stelde hij onmiddellijk de Haarlemse politie op de hoogte. De hoofdagenten-rechercheur L. Kromkamp en P. J. Lubbers evenals de heer G. van Dijk van de technische opsporingsdienst begaven zich op weg naar de afsluitdijk om ter hoogte van de plek waar de zee wering in de dertiger jaren werd geslo ten, een onderzoek in te stellen. Dat le verde evenwel geen resultaat op. Tot zover het oog reikt, is het IJsselmeer sinds donderdag met een ijslaag bedekt. Naast een bijbeltje bevonden zich in de auto een agenda, een beschreven velletje papier en onder de plaats van de bestuur der een laagje kiezelsteentjes. Na de ver schillende publikaties in de pers en over de radio kreeg de politie in Haarlem tal loze tips van particulieren, dat men dok ter Graafland had gezien. Al deze mel dingen zullen worden nagetrokken of schoon de speciale brigade die met het onderzoek is belast, het een zware opga ve vindt. Het vermoeden bestaat, dat dok ter Graafland zvjn auto in de nacht van woensdag op donderdag bij het monu ment heeft geparkeerd en verder naar Friesland is gelift. Wachtmeester Visser zei, dat zich op de parkeerplaats altijd veel auto's bevinden. Dat was dan ook de reden waarom de auto niet eerder werd ontdekt, zei wachtmeester Visser: „Toen ik zaterdagmorgen weer langs het mo nument reed, viel het me op, dat de wa gen er stond. Ook al omdat we wisten in welke auto dokter Graafland reed. Ik stapte uit, en zag aan het kenteken 68-89-ff dat het hem was". De bedrijfsleider G. van Pothoven van het monument waarin een restaurant is gevestigd, verklaarde dat hij, noch het personeel iets vreemds had bemerkt. Ook al omdat het gedenkteken om 18 uur 's avonds sluit. De heer Van Pothoven deelde tot slot mee, dat het IJsselmeer in de loop van donderdag dicht raakte door het ijs. De speuracties naar dokter Graafland worden met onverminderde kracht voortgezet. Ook de rijkspolitie te water zal worden ingeschakeld; het wordt namelijk ook niet uitgesloten ge acht, dat dokter Graafland, misleid door de duisternis, in het water is geraakt. Carnaval kwam boven rivieren beslagen ten ijs Terwijl in het zuiden van het land de gesteldheid van het weer uitbundig carnaval vieren op de meeste plaatsen onmogelijk maakte, heeft dit jaarlijkse feest boven de rivieren met des te groter hevigheid toegeslagen Met name het Westland heeft met volle overgave carnaval gevierd, daartoe aangezet door prins Hendrik I met zijn raad van elf van de carnavalvereniging De Jolige Druif te Wateringen. Een drie duizend gekostumeerde kinderen namen zaterdagmiddag deel aan een ongeveer drie kilometer lange koude maar uit bundige optocht van Wateringen naar Kwintsheul. Een stoet waarin naast de plaatselijke muziekverenigingen on der meer meeliepen kamelen van het circus Boltini en onder andere het majorettenpeloton „Oranjestad Breda". De bittere koude trotserend volgden zij de lange route waarvan het eindpunt lag in een van de veilinghallen in Kwintsheul, waar een kindercircus een uitgebreid programma verzorgde. Een boerenblaaskapel zette 's avonds in de zelfde hal de volwassenen aan tot bijzondere prestaties bij het dansen, springen en hossen. Man probeerde vrouw met ratte- gif te vermoorden BARNEVELD (ANP) In samenwer king met de politie van Zeist heeft de politie van Barneveld de 36-Jarige C- van R. uit Barneveld aangehouden die ervan wordt verdacht zich van zijn even oude vrouw te hebben willen ontdoen door haar rattegif toe te dienen Toen de vrouw zich niet goed voelde werd een arts geroepen die haar ijlings naar het ziekenhuis in Amersfoort Het brengen. Vermoedelijk door dit snelle optreden kon de vrouw van de dood worden gered. Haar toestand is nog ern- Nadat de man zijn daad had begaan, vertrok hij met zijn 34-jarige vriendin uit Zeist naar Oostenrijk om daar van een 14-daagse vakantie te genieten. Toen het paar daarna in het huis van de vriendin terugkeerde, stonden daar de Barneveldse en Zeister politie te wach ten om hem te arresteren. De man is voor de officier van justitie in Utrecht teleid. DEN HELDER. (A.N.P.) De Wierin- ger kotter „Calharina Maria". WR 13. waarover ongerustheid was ontstaan na dat het schip niet op de verwachte datum van 14 februari in zijn thuishaven was teruggekeerd en waarnaar een Neptune- vliegtuig van de koninklijke marine gis teren was gaan zoeken. Is In de afgelopen nacht behouden en wel In Den Helder aangekomen. De vier opvarenden, zich in het geheel niet van de gerezen on gerustheid bewust zijn aan aankomst in Den Helder huiswaarts getogen om een welverdiende rust te genieten".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1