Benfica te goed voor sneeuw en Ajax PECH Michels en het probleem van de falende schutters Daarom glimlachte Otto Gloria zo fijntjes Jitgepraat Cruyff in schaduw van meester Eusebio Tel uit je winst Van vijf tot acht Het grote woord bij Ajax was: lONDERDAG 13 FEBRUARI (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het blijft een feno leen, dat Nederlanders die meestal hun Iksliei meebrommen en wel gelijk be- maar nooit gelijk eindigen, eens- aps over een feilloos maatgevoel en erke stemmen beschikken als zij hun voriet willen ondersteunen. Het blijft ■eneens opmerkelijk dat op een sombere, in merg en been verkillende avond in bruari een stoet van veel mannen en tinig vrouwen zich door nauwe toe- tngsliekken laat wringen om enige uren gaan huiveren onder een onheilspellend auwe lucht. Het legioen ziet eruit of gezellige visite afsteekt en sta- lonvader Mellegers heeft er dan ook aar alle lampen voor aangestoken. In waal zit de visite als om een gezellig ingeklede dis waarop slecht een maaltijd ijkt, de hoofdschotel: voetbal. Onder de induizenden de hardleersen, die bun- Itjes kaarten hebben bemachtigd en er i vorige gelegenheden ook mee bleven tten. hadden ditmaal ook nog de con currentie van particulierendie op t laatste moment toch maar besloten tarme kachel te blijven. Met luider boden zij onder het oog en het irvan de •politie hun kaartjes aan. Maar waren er al te veel, die, spijt hadden i hun aankoop. Voor de wedstrijd al, aai staan erna. Betaal je eenentwintig i een halve gulden en mag je op een uk hard sneeuw gaan zitten", mopper- ze. En dat in een tijd waarin club bestuurders de KNVB vragen of de bond Asjeblieft het voetbalprogramma wil af- elasten als het slecht weer is. Want dan t men niet. Logisch, want er wordt cent service verleend op de vader- ndse voetbalvelden. a 0ALS de „organisatie" zich wéinig gelegen laat liggen aan de gasten, zo ■pgen de gasten verzoeken van de orga- isatie naast zich heer. Er werden tóch uurpijlen afgeschoten na dat ene doel- vnt van Ajax. Vuurpijlen die sissend de cht ingaan maar halverwege als een •liangene het hoofd neigen en de geest even. Voor zeven dubbeltjes inclusief TW wordt een bekertje halfvol koffie •schonken. Maar het is in elk geval iets warmer te worden. Er wordt druk et heupflesjes gewerkt, waarbij de arme worst wel wil smaken, zelfs de oeken die met een speciaal soort lino- i zijn gevuld dat men zowaar kan Rannenavond. En de thuis gebleven vrou- kunnen zich afvragen waarom „hij i zo nodig naar Amsterdam moest", et komt toch zeker op de t.v.? Vorig as hij ook al thuisgekomen met de lededeling „ik heb niks gezien". Dat was ij AjaxLiverpool, in de mist. En straks laagt hij weer over afgevroren voeten en intelende oorlellen. Ze weten toch dat ict in februari rotweer is? fAAR al zouden ze tien televisietoe stellen thuis hebben, ze gaan toch mdat ook dit een fenomeen is: een uropa Cupwedstrijd. Toen zei er een: Wat t.v.? Ik wil het zélf zien". Dan ben natuurlijk uitgepraat. Zoals Ajax Linder weer twee jaar bij P.S.V. EINDHOVEN Kurt Linder, de )uitse trainer van de Eindhovense redivisieclub P.S.V.heeft gisteren zijn ontract, dat op 1 juli van dit jaar floopt, met twee jaar verlengd. sportredactie) AMSTERDAM In een poging de grote over winning op DOS op bescheiden wijze tot ware proporties terug te brengen, had trainer Rinus Michels gezegd „Vergeet niet, dat Benfica geen DOS is". Dat was een waarheid waaraan geen mens twijfelde. Maar de trainer van Ajax had zich toch deerlijk vergist in de Portugese formatie, die er een merkwaardig soort psychologische oorlogsvoering vóór de wedstrijd op na had gehouden. Geen ge heimzinnig gedoe, geen tot het laatst angstvallig bewaren van de opstelling, geen hermetisch ge sloten deuren bij de voorbereiding. Benfica heette eenieder van harte welkom en bereikte daarmee dat eenieder ook ging geloven in de kracht van Trappelend van de kou José Hen rique had geen trainingsbroek aan, Gert Bals wel moet de Portugese doelman het toch met faam beladen Ajax hebben bekeken. Zo zeker van eigen kracht was Benfica, dat het geen afwachtende houding aannam maar besloot meteen toe te slaan. Dat voornemen werd ver sterkt toen bleek hoe wankel de weinig atletische Amsterdamse verdedigers op de sneeuwvacht balainceerden. Barry Hulshoff, als bewaker toegewezen aan Torres, zag zijn opponent al snel uit halen. Suurbier moest de snelle Simoes laten gaan en Van Duivenbode stond zo vreemd te schutteren dat de hele last op de schouders kwam van Vasovic. Hij bezweek daaronder. Geen moment kon hij tot zijn normale vorm komen. Weer was hij veelal de laatste man, maar dan uit nood. De schrik sloeg Ajax in de benen toen de jeugdige Toni tegen de lat knalde. Moeiteloos bewoog Benfica zich over het veld, met zuivere passes het team. Kom maar kijken, dan kunnen jullie zelf zien hoeveel kans Ajax straks zal hebben; dat was de opzet van de slimme coach Otto Gloria, die fijn tjes had geglimlacht toen hij zaterdag op de tribu nes van Ajax door het „vijandelijke" publiek met gezang, waarvoor zijn naam de tekst leverde, werd begroet. Zijn „gloria" kwam nog wel. Ajax heeft het aan den lijve ondervonden. De veelgebruikte uitdrukking, dat Benfica niet meer het Benfica is van enige jaren geleden, werd gisteravond in het bitterkoude Olypische stadion, waar niet alleen het veld maar ook alle zitplaatsen met een langzaam dóórdringend laagje ijzel waren bedekt, naar het verleden gezwiept. Men is er veel dichter bU met te stellen dat dit Ajax bü lange na niet meer de ploeg is van jaren her toen de Amsterdammers ook doordrongen tot de kwartfinales maar in 1958 struikelden over Vasas Boedapest en in 1967 over Dukla Praag. Ditmaal heet het struikelblok Ben fica, dat over zoveel technische en tactische kwali teiten beschikt, dat het de handicap van het met een sneeuwlaag bedekte veld gemakkelijk over won. Het wapen, dat ten gunste van Ajax moest dienen, keerde zich tegen de Amsterdammers. Niet de in maillots gestoken en met handschoenen voet ballende Ajacieden maar de zonder die attributen spelende Portugezen pasten zich, uitsluitend en alleen door hun grotere atletische gaven en per fecte voetbalkunde, zo eenvoudig aan de omstan digheden aan dat Ajax de eerste helft nergens was. De ploeg, die op de aanval had moeten spelen om althans de thuiswedstrijd met succes te kun nen afsluiten, werd in de verdediging gedrongen. Een defensie, die zwak was, op Bals na. En toen Ajax na de rust wel In dc aanval ging en bleek dat de verdediging van Benfica, onder druk gezet, ook verre van feilloos opereerde werden doel- rüpe kansen zo schromelijk gemist dat Rinus Mi chels er mèt zijn defensie op staande voet nog een probleem bij kreeg: zijn falende schutters. Zo werd Ajax op alle onderdelen verslagen en zelfs de meest chauvinistische Amsterdammer durft niet meer geloven in het bereiken van de halve eind strijd. Benfica speelt te knap voor dit Ajax en zal zich volgende week niet laten verrassen, hoewel mag worden aangenomen dat Ajax beter zal kunnen bieden. Zesdaagsezege na acht jaar MILAAN Acht jaar reeds voi de Duitse wielrenners Kemper Oldenburg een zesdaagsekoppel en nog nooit hadden zij er een gewonnen. Dat gebeurde dan gisteren in Milaan waar 't Duitse duo op de eerste plaats eindigde voor de Belgen Merckx-Sercu, het Nederlands-Italiaanse duo Post-Dancelli en de Zwitsers-Italiaanse combinatie Fritz Pfenninger-Adorni. Leo Duyndam bezette met de Italiaan Delia Torre de elfde plaats. Oldenburg-Kemper wonnen zesdaagse van Milaan MILAAN. De Westduitsers Horst Oldenburg en Dieter Kemper hebben -verrassend de wielerzesdaagse van Mi laan gewonnen. Tot gisteravond had het favoriete Nederlands-Italiaanse koppel Peter Post-Dancelli de leiding, maar in de laatste koppelwedstrijd reden de Duitsers zo sterk dat zij de ronde achter stand in een ronde voorsprong omzetten. Rudi Altig, die na een val naar het ziekenhuis was gebracht, keerde gister avond terug op de baan. Hij eindigde met Zandegu als zevende. Engelse league LEEDS. Leeds United heeft gisteravond op eigen terrein inhaalwedstrijd tegen Ipswich Town met 20 gewonnen. De wedstrijd werd gespeeld in de eerste divisie var Engelse league. Bobsleeër verongelukt SINAIA De 23-jarige Roemeen Binu Pascu is gisteren tijdens internationale bobsleewedstrijden in Sinaia (Roemenië) verongelukt. Hij botste tegen een boom, nadat zijn slee de baan door een had verlaten. de bal van man tot man brengend. Zelden werd een bal op de grond stil gelegd; dat gebeurde in de lucht al. Benfica was heer en meester op het middenveld. Van Nuninga is bekend dat hij zich op dergelijke velden niet thuis voelt, maar ook Groot kon geen rol van betekenis vervullen hij was de eerste die een scoringskans kreeg, maar kopte finaal, langs de bal en Muller kon evenmin de strijd een wending geven. Benfica bleef de professor, die meedogen loos de student op zijn fouten wees. Als een eenzame stond Johan Cruyff te loeren op een kans. Die kreeg hij volop, na de rust, maar toen faalde hij zo gru welijk dat het legioen, dat niet eens het stadion geheel vulde, er doodstil van werd. Het klappertanden was, bij wijze van spreken, te horen. Alleen Benfica Cruyff is ontegenzeggelijk een groot voetballer als hij in topvorm verkeert. Gisteravond kon hij niet in de schaduw (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voetbal op het scherm betekent onherroepelijk een weerslag op het uitgaansleven. Al leen de Koninklijk Schouwburg vormde hierop gisteravond in Den Haag een uitzondering. Het was uitverkocht voor de voorstelling van De Spaanse Brabander door de Nederlandse Comedie. Café's met t.v. waren nog wel in trek. voor de rest was het overal doodstil. Het Tel Avlvkwartet in Diligentia trok een kwart zaal en de bioscopen wa ren schaars ..bemand" met dames. Metropole. Odeon en Euro Cinema spanden de kroon met vijfenzeven tig bezoekers; Seinpost had tien mensen in huis. City in de eerste voorstelling vijfendertig en in de tweede acht; Asta zevenentwintig en Du Midi dertig. Tel uit je winst. 01: Bennie Muller heejt linksbuiten Simoes tegen de regels in tegen de sneeuw gewerkt. Back Jacinto zette de strafschop op vernuftige wijze in het eerste Portugese doelpunt om. staan van die andere grootheid, Eusebio, die Bals tot een geweldige save dwong met een vrije trap, waarbij de bal zulk een curve beschreef, dat het een wonder mocht heten dat Bals hem tot hoekschop kon verwerken. Eusebio, wel eens „lui" genoemd, was overal. Met een simpele beweging van zijn voet dirigeerde hij de bal feilloos waarheen hij wilde. Veelal naar Torres, een ideale aanvalsleider, bereid ook tot hard werken. In de tweede helft was hij ook voor eigen doel te vinden toen Ajax zo verrassend de ach terstand had teruggebracht. Een achter stand van 20, opgelopen voor de rust door een strafschop van Jacinto en een slim doelpunt van Torres, die een misser in de defensie van Ajax Vasovic trachtte nog te redden maar strandde op Torres prachtig uitbuitte. Tevoren had Torres ook al boven op de lat ge kopt. Benfica was de enige ploeg die voetbalde. Ajax verweerde zich kramp achtig, brak af en toe uit de omknelling maar dan kopte Swart uiterst matig voor open doel over of kwamen de Amsterdammers niet verder dan de vooral in de lucht sterkere Portugese verdediging. Verguisde Zweed Nuninga, harde werker en intelligent voetballer, moest verdwijnen. Terecht, want hij kon geen meter uit de voeten. De verguisde Zweed Inge Danielsson, die alleen mag spelen als er niemand anders meer is, verving hem. En hoe. Profs boksen in Rotterdam ROTTERDAM Op maandagavond 17 februari organiseert promotor Theo Huizenaar in de Rivièrahal in Rotterdam bokswedstrijden voor profs. Weltergewicht Aad Jansen ontmoet de Belg Palmer Palrem, Joop Verbon komt uit tegen de Fransman Jean Pierre Schmidt, die amateurkampioen van zijn land was en in elf profpartijen ongeslagen bleef en de Amsterdammer Nico Aloserij bokst tegen de Fransman Daniel Flahout. De volgende vier amateurpartijen completeren het programma: Van Setten (R'dam)Marinisse (Vlissingen) Schuman (R'dam)Molenaar Den Haag); v. d. Poel R'dam)Van Vliet (Vlissingen); P. Verbon (Utrecht)A. Beens (R'dam). Riedewald bokst niet ROME Het gevecht tussen Ronald Riedewald en de Italiaan Remo Golfarini, Europees kampioen in het zwaarweltergewicht, dat 20 februari in Rome zou worden gehouden, gaat niet door. De Italiaan moet voor een lichte chirurgische ingreep in een ziekenhuis worden opgenomen. Osim op 18 febr. tegen Feijenoord ROTTERDAM De vriendschappelijke wedstrijd, die Feijenoord vanavond in Rotterdam tegen F.C. Zeleznicar, de Joego-Slavische club van Osim (tegenwoordig Zwolse Boys), zou spelen, is wegens de minder gunstige weers- en terreinsomstandigheden verschoven naar dinsdag 18 februari. Arsenal uit Engelse Cupstrijd LONDEN De uitslagen van de jisteren gespeelde wedstrijden voor de vijfde ronde van het toernooi om de F.A.-Cup zijn: ChelseaStoke City 32, EvertonBristol Rovers 10, Tottenham HotspurAston Villa 32, West Bromw. AlbionArsenal 10. Hij mag dan geen briljant voetballer zijn, hij heeft wel een neus voor kansen. En zo een kreeg hij direct na de rust. Zijn geweldige dreun (12) bracht Ajax eensklaps weer in een kansrijker positie. Er werd een vuurtje ontstoken in de al te kille ploeg, die als verlamd één helft had uitgespeeld. Het feit dat Benfica zo gemakkelijk voetbalde, had Ajax aanie- tast, het geloof in eigen kunnen onder mijnd. Dat kwam terug met het doel punt vdnDanielsson,'dié bljria nog een tweede treffer had geproduceerd. Piet Keizer putte er moed uit om ineens in te knallen: juist over de lat. Dat waren pechvolle momenten. Maar wat daarna volgde, toen Benfica na een wonder schoon staaltje voetbal van Eusebio al op 31 was gekomen (schot Eusebio tot hoekschop verwerkt, hoekschop Eusebio, kopbal Torres naar Augusto, die inschoot). Augusto, van de reserve bank gehaald om Simoes te vervangen, die voor de rust was doorgebroken maar door Muller van achteren zo zwaar was geattaqueerd (de strafschop) dat hij al voor de pauze moest afbreken. Cruyff vier keer De kansen die Ajax daarna nog kreeg! Veel minder dan Benfica in het gehele spelverloop had geschapen. Maar de Portugezen schoten drie keer raak en men mag zich afvragen hoeveel scorings- gelegenheden Ajax dan wel moet hebben om er drie te maken. Henk Groot miste grandioos; Swart lanceerde zijn eerste goede voorzet maar Cruyff faalde voor open doel, zoals hij dat ook deed toen Henrique een schot van Keizer niet klemvast kreeg, zoals hij nogmaals deed voor een groot open gat en zoals hij ten vierde male presteerde toen hij de bal van een Portugees ontving en geheel vrij voor Henrique kon verschijnen. Viermaal een grandioze misser van een topvoetballer. Dat mag geen pech meer worden genoemd. De fut ebde natuur lijk weg uit Ajax na zo'n serie gemiste kansen. Dit Ajax moet geen schijn van kans worden toebedacht als Ben fica volgende week in eigen huis speelt. Dit Ajax is ook, helaas, geen plaats in de halve finale waard. Want Benfica is geen DOS; dat heeft Michels heel goed be grepen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Vijf uur. De Schotse scheidsrechter Davidson drentelt over het veld van het Olympisch stadion. ..Niet slecht", oonleelt hij, ..als er tussen nu en zeven uur geen pak sneeuw valt. kan er gespeeld worden." Het stadlonpersoneel haalt opgelucht adem. Ze zijn van 's mor gens elf urn- af bezig geweest, met vijfen zeventig man. Ze hebben een vette brij van sneeuw, regen en ijzel verwijderd. Davidson voegt er nog aan toe dat het niet harder mug gaan vriezen dan vier tot vijf graden. Otto Gloria, de coach van Benfica. Is in zijn nopjes. „Dat ls gewel dig .Ik ben best tevreden. Een paar weken geleden speelden we een bekerwedstrijd en toen waren de weersomstandigheden heel wat beroerder". Het stadlonpersoneel kijkt verbaasd op. Er zijn er al een paar die zioh niet zo zeker meer voelen wat Ajax betreft. Zes uur: er worden gravellijnen getrok ken qp het/veld. Aan de paden om het stadion komt men niet toe. Zeven uur: in een bijna „zomers" kostuum inspecteert Davidson nogmaals het veld. „De wedstrijd kan doorgaan", is zijn sobere commentaar Acht uur: vijfenvijftigduizend kijkers op de tribunes. Wel uitverkocht, maar toch plaatsen onbezet. Kaartjes teruggebracht bij voorverkoopadressen of te koop aan geboden voor het stadion. Opeens is het warmer en, achteraf gezien, ook gezelliger. Plannen kunstijsbaan in Eindhoven EINDHOVEN B. en W. van Eind hoven zullen op 24 februari aan de raad een kredietvoorstel voorleggen voor de bouw van een kunstijsbaan. Indertijd heeft de N.V. Philips een miljoen voor de bouw van een baan aan de gemeen te geschonken. Hiervoor zal alleen een overdekte ijsbaan voor kunstschaatsen en ijshockey gebouwd kunnen worden. Men is er van uitgegaan van de opzet een kunstbaan voor hardrijden en schaatsen aan te leggen, annex een overdekte baan voor ijsdansen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „De pers", slelde Rinus Michels scherp vast. „dacht dat het wel goed zat. De pers schreef ons de overwinning al toe. Wel mijne heren, u heeft het gezien". De heren van de pers. hadden het ge zien. Maar. was de tactiek wel juist geweest. „De tactiek is juist ge weest", herhaalde Michels droog. „Tactisch faalden we niet". Maar wat zei Henk Groot: „Het fout om ons lange trappen te laten Terug naar Michels: „We misten de kansen. Dat is gewoon de kern de zaak. Kansen genoeg, maar kwam geen resultaat. Vanaf het be gin zat het ons tegen. Ik had de jongens opdracht gegeven meteen aan te vallen. Er kwam weinig i terecht door domme pech". Bennie Muller hierover: „Het veld speelde ons grote parten. We m ten telkens uitkijken voor we stap verzetten.Die jongens van I fica hadden daar ook wel last maar hun combinaties lukten beter. Dan lijkt het voor het publiek dat zij wel en wij niet goed overeind kun nen blijven op zo'n veld. Weet wat het is.op een terrein als dit wint de gelukkigste". Johan Cruyff echter: „Ze hebben niet onverdiend gewonnen. Maar wij kre gen wel een hoop pech te ver' „Pech", zei Sjaak Swart „kwamen we niet te kort. Maar hoe Johan die geweldige kansen miste, is me steeds een raadsel. Daar snap ik „Pech", aldus Piet Keizer, „was schot van mij dat de wedstrijd heel andere uitslag had kunnen ge ven. Gaat die bal er in, dan w het 62 voor ons. Nou ja, 6—2 in ieder geval heel wat anders dan 1—3". „Pech", reageerde aanvoerder Gert Bals. „was het feit dat al onze kans rijke schoten van schuin voor kwa men. Benfica kreeg ze recht doel. dat is ideaal. Wij hebben de kansen goed benut. Men zegt gauw: zij benutten die kans slecht, maar dat is kletskoek. Op het ment dat iemand goed schiet, benut hij de kans. Als de bal dan tegen de keeper komt of naast gaal, i hij. Dat is heel wat anders. Ik vond dat Benfica heel goed speel hadden een perfecte lichaamsbeheer- sing. Toch hadden we niet met 31 behoeven verliezen, als onze achter hoede geen fouten had gemaakt o v.sfcv het in de aanval wat beter was lukt. zijn we gelijk aan Benfica. Ik troost me met de gedachte dat de vergissingen die onze defensie be ging. ook Benfica straks kunnen o komen". Rinus Michels: „De kracht van Ben fica was dat het sterk wisselend speelde. Die ploeg' kan wat, dat zag je zo. Wie ik de beste vond? Ik het niet weten. In zo'n wedstrijd let ik alleen op Ajax, Of we de moed op geven? Welnee, De situatie is heus niet hopeloos. Pas als het volgen de week afgelopen is, kun je zoiets zeggen. Nu niet". „Ajax kansloos?" herhaalde Otto Glo ria de vraag. „Nee, zeker niet" meende de vanzelfsprekend uiterma te tevreden coach van Benfica. „Van daag miste Ajax de kansen, wo dag kan het ons overkomen. Daarom en vanwege het feit dat Ajax beslist beter kan, ik heb het.zelf gezien, ge loof ik niet dat we in Lissabon ge makkelijk zullen winnen. Ik heb er de jongens al voor gewaarschuwd". AANVOERDER COLUNA wilde het spel van zijn ploeg niet geweldig noe men. Hij vond het eerder: „Zo, In de verdediging zijn fouten gemaakt Een overwinning met deze cijfers 2 je tevreden hebben kunnen stellen als de tegenpartij niet zoveel kansen gekregen. Missers alleen voor de doel man en koppend voor een leeg doel mogen in topvoetbal niet plaatsvinden. Wat mij wel verbaasde is dat wij, die eigenlijk nooit op zo'n veld heb ben gespeeld, ons gemakkelijker be wogen dan Ajax dat hieraan toch meer gewend moet zijn". De voldoening die toch in de kleed kamer heerste werd ook onderstreept door Benfica's president Helder Vie- gas. „Wij zijn hierheen gekomen met de gedachte dat een gelijkspel rede lijk zou zijn en een overwinning met een doelpunt verschil geweldig. Toen wij het veld zagen, hebben wij t angst gehad en gedacht dat een ge lijkspel al geweldig zou zijn. Ieder zal dus kunnen begrijpen hoe wij ons vo len na deze uitslag maar niemand v: ons zal vergeten dat Ajax vooral 1 de rust grote kansen heeft gehad"

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9