Arts dringt door [BEVRIJD IN GEVANGENIS tot belegerde boer Vrij Nederland van laster beschuldigd TONNEN VERGIF IN EUROPOORT ZIJN WARE BEDREIGING MEISJE (11) HAD HULP NODIG Spanning in jezuïetenorde Redactie erkent haar fout Kwestie Vrij bur g-Gooskens Unie van katholieke studenten steunt pastores Geweten niet hoogste norm >,Wi j gaan naar slachtbank Rijk praat met arm in Amsterdam Grieven van studenten in discussie met commissie TWAALF DODEN BIJ 2 VLIEGTUIGRAMPEN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 DB U5ID6B COURANT PAGINA 7 Van onze correspondent Lucas Klepn) PARUS De 38-jarige man, die op twaalf kilometer van Bordeaux bele gerd wordt in sQn boerderij en gedreigd heeft zijn twee kinderen van 9 en 11 jaar Ie zullen doodschieten, zodra de politie het sein tot een aanval geeft, heeft het ook de gehele woensdag nog uitgehouden. Hij weet niet, dat hij dinsdag een agent van politie heeft doodgeschoten, want hij heeft geen radio in huis. Dit geweer is geen jachtgeweer, maar een oorlogsgeweer met een kijker om zelfs op een afstand van 500 meter nauw keurig te kunnen schieten. Met één en kel schot maakte de boer een einde aan het leven van de agent, die de kogel vlak onder het hart kreeg. Een andere agent werd door de mouw van uniform gescho ten en kwam er zonder letsel af. Na het onderzoek kon de Parijse dokter ongehin derd de boerderij verlaten, maar hij be dekte zijn gezicht voor de vele verzamel de fotografen en wilde aan de verslag gevers geen woord zeggen. Agenten in een kleine gepantserde wagen, waarmee het contact met de boer kan worden on derhouden, zetten op 50 meter voor de boerderij twee flessen melk op de weg. Even later zag men de jongend van 9 de weg op rennen om de twee flessen te halen. Op het dak van de boerderij waaien nog steeds een zwarte en een Franse vlag. Het drama van de boer is, dat hij na de scheiding van zijn vrouw, zijn drie kinderen niet meer heeft. Alle buren in de omtrek, voor zover zij hem kennen, bevestigen, dat de man zeer gesteld is op zijn drie kinderen. De held van de dag is eeh Parijse dok ter, ongehuwd, die in zijn auto is ge sprongen en 600 kilometer naar Bor deaux heeft gereden, toen hij hoorde, dat de twee kinderen van de belegerde boer in gevaar verkeerden. Tevoren was de boer gevraagd of hij toestemming gaf dat een dokter uit Bordeaux zijn kin deren zou onderzoeken. Maar die vraag werd ontkennend beantwoord. De boer vertrouwde de zaak blijkbaar niet hele maal en was bang, dat de dokter uit Bordeaux zijn twee kinderen zou nemen. Daarop werd aan de boer v gesteld een dokter uit Parijs te laten komen en dat werd geaccepteerd. De dokter, die een goede praktijk heeft in Parijs, reed aan een stuk door naar Bordeaux en vandaar naar de boerderij, waar hij geheel alleen,: zonder wapens en met blote handen, niet zonder groot levensgevaar de weg op ging naar de witte boerderij, waar de boer met gela den geweer op hem stond te wachten. Het eerste wat de boer deed was de dok ter fouilleren op wapens. Daarna was hij gerustgesteld en liet de dokter binnen, die beide kinderen onderzocht. Het jongste kind mankeerde niets, maar het meisje van ielf was uitgeput en had versterkende middelen nodig, want in de boerderij is gebrek aan voed sel. Er is geen elektrisch licht en geen stromend water. Drinkwater moet uit de regenput worden gehaald, wat de kinde ren doen, terwijl de vader met zijn ge laden geweer op de uitkijk blijft staan. (ADVERTENTIE) "Voel 'es hoe glad.... geweldige snelscheercrême," die Bartex!" OPENING VAN R.A.I. Minister Schut: „Pas in 1980 4 miljoen auto's (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM Minister ir. W. F. Schut van Volkshuisvesting heeft van morgen de niet zo optimistische profetie van de hetr W. Smit, voorzitter van de RAI, die had gezegd, dat in 1975 onze wegen bevolkt zullen zijn met 4 mil joen personenauto's, in twijfel getrokken. Hij wilde er nog vijf jaar bijtellen en noemde 1980 als het jaar der vier mil- De minister verklaarde vanmorgen bij de opening van de RAI-tentoonstelling in Amsterdam, dat de auto een verrij king van het menselijk bestaan aan mil joenen biedt. Een beklemmend en merk waardig verschijnsel noemde hij het feit, dat aan een auto nauwelijks minder wordt besteed dan aan de woning. Klem mend noemde de minister de vraag waar Nederland met zijn afgedankte auto's heen moet. Op het ogenblik zijn dat er al 100.000 pe rjaar; meer en meer wak ken worden gewoon achtergelaten op de openbare wegen. De voorzitter van de RAI, de heer Smit, had in zijn toespraak het open baar vervoer gehekeld. Daarbij waar schuwde hij de overheid zich niet achter het openbaar vervoer te verschuilen. Hij sprak van een merkbare tendens om het particulier vervoer te beïnvloeden door het doorlopend verhogen va nde wegen belasting. Hij sprak als zijn opinie uit, dat dit niet alleen gebeurt om begrotings tekorten te dekken, maar ook om te po gen de groei van het autobezit te ver- Geruchten over levering Britse tanks aan Israël LONDEN (AFP) In doorgaans wel ingelichte kringen in Londen acht men het waarschijnlijk, dat Engeland zich bereid heeft verklaard wapens aan Is raël te leveren. Met name zou het gaan om Canturiontanks. Van officiële zijde heeft men dergelij ke berichten in de Arabische pers niet willen bevestigen of tegenspreken, met het argument dat de regering nooit me dedelingen doet over overeenkomsten met andere landen over wapenleveran ties. Wel gaf men toe dat de Israëlische onderminister voor defensie, generaal Zvi Tsoer, vorige week vrijdag aan het eind van een particulier bezoek aan Lon den een onderhoud heeft gehad met de Britse minister voor Defensie, Healey, en verscheidene van diens medewer kers. Engeland heeft al eens eerder Cen- turiontanks aan Israël geleverd. Het Britse leger beschikt nu over nieuwe tanks, van het type Chieftain. De 19-jarige Lillard Young deed poging om uit de gevangenis van Act- redge (V.S.) te ontsnappen. Hij smeerde zich in met haarcrème en zeep probeerde zich door een gat te wringen waarin zich de verlichtingsapparatuur bevindt. Lillard kwam lelijk klem te zitten. Zijn redders moesten hem met snijbranders verlossen en bonden daar toe een grote handdoek om hem heen, vanwege de hitte (links). Op de rechter- foto is hij vrij, zij het in de gevangenis. Vertraging in levering van girokaarten DEN HAAG (ANP) Als gevolg incidentele omstandigheden is in een tal gevallen de leveringstijd van vi gedrukte girostortingskaarten tot r twee maanden opgelopen, aldus heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in ant woord op vragen van het Eerste-Kamer- lid dr. P. G. van de Vliet (WD). Hoewel al het mogelijke wordt ge daan om de achterstand in te lopen die de laatste maanden van het vorig jaar door het ontvangen van een groot aantal druk orders is ontstaan zal deze voor wat be treft de uitvoering van zeer grote orders nog enkele weken voelbaar blijven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar aanleiding van een beschouwing in Vrij Nederland van deze week, waarin de redactie voor spelt, dat provinciaal pater Hermans zijn functie zal neerleggen en uit de orde zal treden, dat er een scheuring in de Nederlandse provincie zal komen en ook wel daarbuiten, heeft genoemde provinciaal, pater Hermans SJ het vol gende communiqué gepubliceerd. 1: Het standpunt, dat de provinciaal ten opzichte van de Amsterdamse stu dentenpastores inneemt, is duidelijk geformuleerd in de verklaring voor het KNP, die dinsdag 4 februari is gepubli ceerd. Hij plaatste dbarin het Amster- Vandaag begint in de Amsterdamse R.A.I. de 58ste tentoonstelling voor personenauto's. Tientallen automo bielen, waaronder een stuk of tien primeurs, staan dezer dagen te kijk voor de autoliefhebbers. DEN HAAG (ANP) De Unie van Katholieke Studenten Verenigingen in Nederland en een negental daarbij aan gesloten verenigingen hebben zich in een open brief gewend tot de bisschoppen van Nederland naar aanleiding van de affaires rond de studentenpastores Goos kens en Vrijburg. In de open brief wordt er in de eerste plaats op geweien, dat ieer veel studenten zich in zo goed als niets meer verbonden weten met de Kérk in haar huidige structuur. De brief vervolgt: „Wel kunnen zij zich verbonden voelen met zaken waar evan gelie prefereert boven wet. Zij zien niet in dat de mythe van eenheid en collegialiteit bewaard moet blijven, wanneer hieraan mensen worden opge offerd. In de volle overtuiging dan ook, dat uw verantwoordelijkheid ten opzich te van de wereldkerk zwaar weegt, me nen wij dat u uw verantwoordelijkheid ten opzichte van een zeer grote groep jongeren in Nederland onderschat. Wij menen dat het noodzakelijk is dat u. ondanks uw verklaring van dins dag 11 februari j.l., minstens aan de vragen van de studentenpastores zoals gesteld in een gezamenlijke verklaring van 3 februari jl. zult voldoen. Te we ten ten eerste het voorgaan van Jeroen Gooskens en Jos Vrijburg in de predi king per 1 maart, en ten tweede voort zetting van de dialoog tussen de bis schoppen en de betreffende studenten pastores met als uiteindelijk resultaat de volledige ontkoppeling van ambt en celibaat in Nederland. Wij r l dat i in i voor de ontkoppeling van ambt en celi baat, u argumenten dient te geven die op het ogenblik overtuigend genoeg zijn, om deze ontkoppeling uit te stellen. Wan neer dan blijkt dat deze argumenten voor uitstel van de ontkoppeling voor zeer velen bijvoorbeeld in bovengenoem de studentenparochies geen enkele over tuigingskracht bezitten, dan menen wij dat u in deze parochies per 1 maart Jeroen Gooskens en Jos Vrijburg moet toestaan hun ambt volledig uit te oefe- De brief is ondertekend door het da gelijks bestuur van de UKSN, Veritas Utrecht, Augustinus Leiden, Thomas Morus Eindhoven, meisjesclub Nijmegen, Wolbodo Delft, Lancet Delft, Stichtings bestuur Algemeen Dispuut Amsterdam, het dagelijks bestuur van de Stichting Rotterdam en Abelard Heerlen. Paus bij aiuiiëntie VATICAANSTAD (KNP) Paus Pau- lus VI heeft gisteren in zijn woensdag se toespraak beklemtoond, dat de mens verplicht is de uitspraken van zijn gewe ten te volgen maar dat dit geweten niet onfeilbaar is en objectief gesproken ook niet de hoogste norm van handelen Het geweten moet zich conformeren aan de wetten, die in het hart van de mens geschreven staan, dat wil zeggen aan de natuurwetten. Maar daarover aldus de Paus willen velen niet meer horen. Hij reageerde hiermee kennelijk op de kritiek, die zijn rondzendbrief „Hu- Vitae" heeft opgeroepen. Vele bisschoppen en leken hebben de uitspraak van het persoonlijk geweten naast of zelfs boven de encycliek gesteld. Het geweten, aldus de Paus, is de tolk van een innerlijke en hogere norm, het schept die norm niet. Het zal zich gemak kelijk vergissen, wanneer het aan zich zelf wordt overgelaten. Bij de stem van het geweten voegen zich ook de stemmen van wet en gezag, die de mens helpen tot een juiste uitspraak te komen. Dit geldt vooral op bovennatuurlijk terrein, waar het verstand alleen niet volstaat om de weg van het goede te zien. „De recht vaardige leeft uit het geloof" zo citeerde de Paus de Romeinenbrief. Door het ge loof komt de stem en het licht van Chris- dat kan nooit in tegenspraak zijn Bisschop wil verder praten met Vrijburg HAARLEM (KNP) De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartekrnis, heeft Jos Vrijburg nu ook persoonlijk laten we ten, dat hij hem geen permissie kan geven om tijdens de eucharistieviering te preken, hoezeer hem dat ook spijt voor zijn persoon en voor de studenten parochie. Hij zegt, graag met Vrijburg m gesprek te willen blijven met name over de mogelijkheid, te preken buiten de eucharistieviering. Katholieke docenten en studenten van Groningen hebben gisteren op een hea ring een telegram aan de Nederlandse bisschoppen verzonden, waarin zij om openbaarmaking van de briefwisseling tussen Paus Paulus en kardinaal Alfrink vragen over de celibaatskwestie. Zij wil len dit. om bij verdere stappen betrok ken te kunnen blijven. De bijeenkomst werd belegd mede naar aanleiding van het communiqué van de bisschoppen over de celibaats kwestie. Over dit communiqué zeggen de studenten dat zij de taal van de bisschop- pen niet hebben verstaan. „Als onze bis schoppen al verkondigingskracht miasen, moeten zij ooa dan ook nog het levend woord van onze gangmakers ontne- men"?, ao vragen de studenten zich af. damse gebeuren in het kader van een diep grijpende evangelische vernieuwing binnen de Kerk. In de contekst kon hij verregaand doch niet onvoorwaardelijk mee gaan met de studentenpastores. Ook binnen de orde heeft hij van geen andere opvatting blijk gegeven. 2: Hieruit is dus zonder meer duidelijk, dat zijn stellingname niet betekent, dat hij zijn functie neerlegt en afscheid neemt van de orde. Wel bestaat er ver schil van opvatting tussen hem en de algemeen overste van de orde, pater Arrupe, dit strekt zich uit over meer punten dan alleen de kwestie rondom de studentenpastores. Voor zulke ver schillen in visie geeft de generaal bin nen de orde grote ruimte. 3: Op 11 februari hebben de Neder landse jezuïeten een schrijven van pa ter Arrupe ontvangen. In deze brief, die in milde toon gesteld is, doet deze een appèl op allen om in eenheid met elkaar naar een oplossing te zoeken. De publi- katie in Vrij Nederland miskent volledig de ernst van het pogen om het religieu ze leven te herijken op het eveangelie. Daarom zal- dit Amsterdamse conflict geen reden kunnen zijn die een scheuring in de Nederlandse provincie der orde tot gevolg zou hebben. 4: Ten stelligste moet worden ontkend en als laster gekwalificeerd de bewe ring dat pater M. Schoenberger, assis tent van de geneaal voor de Germaanse landen, de romeinse autoriteit is, die de heer Vrijburg zou hebben aange spoord zonder officieel huwelijk met zijn verloofde te gaan samenwonen. 4: De hoofdredactie van Vrij Neder land betreurt de publikatie over de je zuïeten ten zeerste, zo heeft de hoofdre dactie reeds aan de provinciaal der je zuïeten laten weten. Het blad belooft in het volgende nummer de fout volledig te zullen herstellen. (ADVERTENTIE) Wastafel verstopt. Is er nog Fifax?Nee! Haal het even bij de drogist. Kamerlid Lamberts licht vragen toe (Van verslaggevers) DEN HAAG „Binnen afzienbare tijd is een massale vergiftigingsramp in het Europoortgebied te verwachten". Dit zegt dr. A. N. P. van Heijst, hoofd van de afdeling van het rijksinstituut voor volksgezondheid. Zoals we gisteren al meldden was dit de 18de stelling bij zijn proefschrift, waarop hij promo veerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Het Tweede-Kamerlid, dr. Lamberts (PvdA) uit Rotterdam stelde er vragen over aan de staatssecretaris van Volks gezondheid. Dr. Van Heijst was in Utrecht niet te bereiken voor commentaar op zijn 18de stelling. Een secretaresse deelde mede, dat zijn superieuren hem hadden verboden iets te zeggen tegenover publi citeitsmedia. „Waarschijnlijk zal er la ter wel een publicatie volgen van Volks gezondheid", zei zij. Het Kamerlid Lamberts gaf ons des gevraagd de toelichting. „De heer Van Heijst doelt op de grote calamiteiten, die zijns inziens niet te vermijden zijn door de ophoping in de uitgestrekte havenge bieden van de meest sterke vergiften. Grammen daarvan kunnen al dodelijk zijn. In Europoort-botlek liggen her en der tonnen. Nu de besprekingen over de uitbreiding van het Rotterdamse haven gebied weer urgent zijn geworden voor de Kamer, acht ik het nodig op de steeds groter wordende gevaren te wijzen", al dus de heer Lamberts. „Heel Rijnmond loopt het grootste ge vaar. Als heel Nederland zegt, dat wij ons moeten opofferen, nou ja, dan zou (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (AP) Westelijke mil jonairs en regeringsfunctionarissen uit de ontwikkelingslanden zullen zondag in Amsterdam bijeenkomen voor de eerste grote rechtstreekse confrontatie tussen het grote particuliere bedrijfsleven en de ont wikkelingslanden. Het onderwerp van de conferentie, die tot stand gekomen is door bemiddeling van de V.N., is de bevordering van inves teringen van het westerse bedrijfsleven om de economie van de arme landen op gang te brengen. Tijdens de conferentie van vier dagen wordt een botsing tussen de tegenstrijdige belangen verwacht. De westerse zakenwereld zal o.a. ver tegenwoordigd zijn door David Rockefel ler, de president van de New York Chase Manhattan Bank, Emilio G. Collado, di recteur van Standard Oil of New Jersey, Giovanni Agnelli, president van Fiat en Sir Duncan Oppenheim, president van de British Tobacco co. ltd. De ontwikkelingswereld zal vertegen woordigd zijn door ministers, economen en bankpresidenten uit Argentinië, Bra zilië, Chili, Ghana, Indonesië, Iran, Ja maica, Kenia, Lybië en Pakistan. ie daarbij neerleggen. Maar al ben ik raadslid in Rotterdam, dan nog vind ik dat Rotterdam niet alleen mag be slissen over dat lot", zei de heer Lam berts. „Is de beslissing voor de Rotter damse havens positief, dan gaan wij de slachtbank. er die megalomane havenuitbrei ding (megalomanie is grootsheidswaan zin, red.) dient heel Nederland te beslis- en. vind ik. Als Kamerlid heb ik drie •ragen gesteld, bij wijze van schoten •oor de boeg. We kunnen niet aan een dergelijke uitlating van een vooraan staand wetenschapsman voorbijgaan. Daarvoor is dr. Van Heijst een te ern stig man". De heer J. Bax, hoofd van het bureau voorlichting van de gemeente Rotter dam reageerde met: „In een rapport van de commissie bodem-, water- en luchtverontreiniging uit 1967 staat, dat de verontreiniging in Europoort zowel absoluut als relatief niet is toegenomen. Die meneer Van Heijst zal wel een pro feet zijn. Zij stelling zal als prikkel be doeld zijn, waar verder geen aandacht aan is besteed. Deze stelling zegt me DEN IIAAG (ANP) De 23 leden van de studcntcnvakbcweging (SVB), die vanmorgen discussieerden mot de leden van de staatscommissle-Andricsscn heb ben verklaard, dat het verder voortbe staan van de commissie een belediging zou zijn voor allen, die bij een wijziging van het studietoelagensysteem zijn be trokken. Deze commissie doet de demo cratie geweld aan. Dr. C. de Galan, die het voorzitter schap van de commissie waarnam, zei, dat de commissie de minister opnieuw zal vragen de stukken openbaar te ma ken. Hij vond, dat het praktisch niet veel zin meer heeft om publikatie te gen te houden. Hij merkte op, dat op de ambtenaren na alle leden van de commissie voorstanders van de open baarheid waren en zijn. De commissie als geheel is er tegen, dat ook de verga deringen van de commissie openbaar zijn. Hij. liet, nog weten, dat de commisssie probeert van de zomer haar interim- rapport uit te brengen, dat bedoeld is als een discussiestuk, waarna de com missie in het begin van het komende academische jaar hearings wil houden. De SVB-ers uitten diverse grieven. Een studieloonsysteem zou in de ogen van de meeste studenten de voorkeur verdienen. Dit werd door de commissie, volgens de SVB-ers op een belachelijke manier afgedaan ondanks aandrang uit de Tweede Kamer om het systeem se rieus te bespreken. Toen de minister openbaarheid weigerde, hadden de leden de commissie zich moeten terug trekken, aldus de studenten. Verstrekkender werd het bezwaar ge acht, dat commissies, die principiële beleidsbeslissingen moeten voorberei den. door de opdrachtgever worden mis bruikt. De regering puurt uit het rap port de bevestiging of versterking van het eigen standpunt of de voorstellen worden in de ijskast gestopt, waarna de regering over gaat tot uitvoering van het eigen standpunt met behulp van een meer volgzame commissie of zonodig tersluiks. BONN (AFP) Twaalf doden en zes ernstig gewonden is de voorlopige balans van twee ongelukken met Westduitse militaire vliegtuigen, die gisteren zijn neergestort bet ene in SleeswUk-Holstein en het andere in Beieren. Een „Noratlas" stortte neer op een plaatsje in de buurt van Erding in Beieren Het toestel had dertien inzittenden. Negen van hen en één kind, dat sliep in een huis waarop het vliegtuig terechtkwam, zijn om het leven gekomen. Vijf ernstig gewonden zijn naar een ziekenhuis gebracht. Het vliegtuig was in Erding opge stegen voor een vlucht naar Keulen. Het tweede ongeluk deed zich voor op de militaire basis Schwessing, bij Husum in Sleeswijk-Holstein. Het eiste drie doden onder de vier inzittenden. De vierde werd ernstig gewond. Het toestel was een DC 3. Het kan verkeren. Dat bleek een dezer dagen weer eens In „good old Englandtoen ene Frances Dunlap tot dan hogelijk gewaardeerd als zangeres van de popgroep „The Inquisitive People" het wufte artiestenleven vaarwel zei om zich aan te melden bij St. Mary's Convent in Ryl, waar zij tot non opgeleid wordt. Frances, die vanaf kindzijn al speelde met de gedachte om non te worden, heeft juist deze orde uitgekozen, omdat zij zich dan na afloop van haar noviciaat (duur: zes maanden) weer onder de mensen kan begeven. Bij haar aankomst werd zij begroet door zuster Jane Francis.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7