„Hans van Z. geeft roofmoord De Bruin toe JK ZAG IN EEN FLITS OUDE NOL. DE MAN, DIE VIE HAD GEMAAKT TOT DE MAN, DIE DAAR STOND' KLEINE INGREEP' BLEEK EEN TRANSPLANTATIE Roofmoord na vier maanden opgelost Doden om het geld en doden om te doden Hans van Z. in twee gedaanten voor rechter Creatie in rose „Opdracht voor een oorlogs misdadiger5 Nieuw strot tehoofd Familie wist van niets ONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 DE LEHDSE COURANT (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT. Hans van Z., >fdpersoon uit een moordproces, it zijn weerga in de Nederlandse linele historie niet vindt, heeft imorgen, bij het begin van de >rde procesdag, rustig en onbe wogen zijn derde moord bekend. Ta Coby van der Voort, J. Donse, |u Reyer de Bruin, die aan zijn id kwam op even gruwelijke ijze als de vorige slachtoffers Van Z. Met de behandeling van de zaak-Reyer Bruin, de 50-jarige landbouwer, die p 13 augustus 1967 in Heeswijk met ngeslagen schedel en afgesneden hals n de keuken van zijn boerderij werd evonden, is de Utrechtse rechtbank anmorgen toegekomen aan de vierde noord, waarvan Hans van Z. wordt rerdacht en waarvan hij er drie heeft Eerste getuige is opperwachtmeester Ammerlaan uit Uithoorn, die het lijk >nd na gewaarschuwd te zijn door een murman. Rechtbankpresident mr. Van ;eben wil hem het mes laten zien, dat Ie finishing touch gaf aan de misdaad !n dat naast het ontzielde lichaam werd ongetroffen, maar het blijkt om onver klaarbare reden bij het gerechtelijk labo- atorium te zijn verdwenen. Aan de zaak doet het merkwaardige ietail niets af, want ook deze roofmoord rordt door Hans van Z. toegegeven. In zijkamer, vertelt opper Ammerlaan, rof hij een ruw opengebroken secre- re aan. Vervolgens wordt dr. Zelden- it, de patholoog-anatoom, als getuige- sundige gehoord over de aard van fatale wonden, waaraan Reyer de ïin, liggend onder de lievelingsstoei; ■aarin hij altijd zat, bezweek. Zijn lijden kan niet lang geweest zijn, zegt dr. Zel- lenrust. De schedel vertoonde niet min- ler dan acht ernstige kwetsuren. Hans van Z., door de president even lar voren geroepen, verklaart bereid- dat de loden pijp, die hij voor ki le landbouwer had gemaakt, nog zwaar- Ier was dan de vorige, die hij gebruikt gg en weggegooid had en dat er een scherpe nebrand aan zat. Uit de verklaring van dr. aeif Zeldenrust blijkt, dat Hans van Z. van ka alle kanten op het hoofd van zijn slacht- offer moet hebben ingeslagen. Het ach- was verbrijzeld en het kunst- de landbouwer zat helemaal in zijn keel. Bovendien was met een lange ggwsnee van het vlijmscherpe gekartelde broodmes, de hals van voor tot achter doorgesneden, dwars door de luchtpijp Horloge Zowel de hoofdwonden als de snij- wonden zouden volgens dr. Zeldenrust fataal zijn geweest, maar het afsnijden van de keel, dwars door de luchtpijp heen, heeft het stervensproces tot enkele seconden teruggebracht. Uit de verkla- van opper Ammerlaan blijkt, dat Hans van Z. op de boerderij een bijzon der gouden herenhorloge met medaillon had geroofd. Op aanwijzing van Hans zelf is het sieraad later bij een juwelier Utrecht teruggevonden. De juwelier heeft tegen de politie verklaard, zo blijkt ter zitting, dat aanvankelijk de vader van Van Z. bij hem wag gekomen. had gezegd: „Mijn zoon heeft een horloge een erfstuk van zijn groot vader dat hij wil verkopen om een autoreparatia te kunnen bekostigen". De president gaat niet verder in op het nog al raadselachtige feit. Later, zo blijkt uit de verklaring van de juwelier, kwam Hans van Z. zelf bij hem, eerst met het horloge, waarvoor hij 80,- betaalde, Strenge straf verwacht Vijf Limburgers sloegen man tegen de grond (Van i correspondent) SITTARD De Sittardse recherche heeft na knap speurderswerk drie in- oners van Sittard en twee van Geleen, die in de nacht van 3 op 4 februari in Broek/Sittard een 40-jarige man ernstig mishandelden, in verzekerde bewaring kunnen stellen. man heeft de politie verteld, dat hij in de bewuste nacht omstreeks twee uur in Broek/Sittard het bekende „Auwt Wiever Bal" aldaar had verlaten. Op straat stapten op een gegeven moment de vijf mannen uit hun auto om hem een stevig pak slaag toe te dienen. Be wusteloos hebben omstanders de toen naar het ziekenhuis gebracht. De politie deelde mede dat er bijzonder hard aan deze zaak gewerkt is omdat de politie in de toekomst nog strenger tegen deze geweldplegingen wil gaan optreden: „Juist omdat dergelijke ge vallen hier in Sittard nogal eens voor komen, zullen we des te feller naar d< daders zoeken". Het vechtlustige kwin tet zal worden voorgeleid aan de officier van justitie te Maastricht. Weer incident met officier van justitie (Van verslaggevers) UTRECHT In twee gedaanten heeft Hans van Z. zich gisteren aan de Utrechtse rechtbank ge toond: 's morgens als een man, die doodt om te doden, 's middags als een man, die doodt om het geld. Het waren nieuwe gedaanten. Weg was de overtuiging, waarmee hij zich de eerste proces dag had geweerd, toen hij argumenteerde tegen de beschuldiging, dat hij de Rotterdamse lerares Elly Hagers zou hebben vermoord. De handen, die dinsdag bezwerend in beweging waren, hield u bijna in een gebaar van deemoed voor de buik gekruisd en alle retoriek was uit zijn stem verdwenen. Slechts één keer laaide zijn vechtlust op tij dens een schermutseling met de officier van justi- nr. Somerwil, die hem bijzonder slecht blijkt te liggen. Hij werd ondervraagd over 'n onbeteke nend detail een mes waarvan hij zich her innerde, dat hij het ergens had zien liggen, maar dat hij niet kon beschrijven. „Zeker weer zo'n beeld met diepte", snierde mr. Somerwil, doelend op de mysterieuze vorm van helderziendheid, die Hans de vorige dag had op gevoerd om zijn bekentenissen in de zaak Elly Hagers te verkaren. „Deze opmerking van de of ficier van justitie heeft niets met de tenlaste legging van vandaag te maken", brieste Hans te- „Het is onjuist, dat hij dit nu ter sprake brengt". Rechtbank-president mr. Van Zeben viel hem bij. „Meneer de officier, u bent buiten de orde", zei hij. Js Middags de behandeling van de roofmoord op de 81 jaar oude handelaar in feestartikelen J. Don- se, in de buurt beter bekend als „Opa Cupido". Met de volle medewerking van Hans van Z. zelf is de president er in anderhalf uur doorheen. Het is een bruut, maar tegelijk navrant verhaal, dat zich voor de attent luisterende rechters ontvouwt. Hans van Z. bekent met matte stem, dat hij al een half jaar voor de moord van een relatie had gehoord, dat er bij Donse iets te halen was. „Ik wist, dat hij een oude, alleen wonende invali de was, die veel geld had verstopt in de kamer achter zijn winkel. Mijn relatie had gehoord, dat zijn huishoudster was gestorven en dat sociale zaken of zoiets in haar huis veel geld had gevon den. We dachten: dan zal de ouwe baas er wel warm bij zitten. We kenden het bedrag niet, dat hij in zijn achterkamers bewaarde, maar we spra ken erover in termen van duizenden guldens. We bespraken ook, dat het zo moest gebeuren, dat er geen getuigen achter bleven". Voor „Opa Cupido" maakte Hans een loden pijp, zoals hij voor iedere moord maakte. De president informeert: „Maar u nam ook een alarmpistooltje mee, waarom deed u dat"? Hans: „Als ik eerlijk ben, moet ik zeggen, dat het geen rol speelt,want de afspraak was, dat hij dood zou gaan. Mis schien nam ik het pistooltje mee om mezelf voor de gek te houden". Vertegenwoordiger De afspraak was ook, dat het 's morgens zou ge beuren Hans toog inderdaad op de ochtend van 31 mei 1967 naar het winkeltje in de Laan van Nieuw-Guinea. Aan zijn hand had hij een zwarte clippertas waarin de loden pijp en een set schroe vendraaiers verborgen zaten onder boeken, want het plannetje was, dat hij zich tegenover Donse voor zou doen als vertegenwoordiger van een uit geverij met speciale aanbiedingen. Hij kende de oude man niet eens bij naam die zou hij later uit de krant vernemen. Maar nadat hij was binnengelaten, wist hij in een oogwenkt zijn vertrouwen te winnen. Een maal doorgedrongen in de achterkamer heeft hij uitvoerig met „opa Cupido" zitten praten, wel anderhalf uur lang. Daarna is hij weggegaan, om zijn relatie te melden „dat het nog niet zo ver was", zoals hij de rechtbank vertelt. Hij praat in dit stadium van het verhoor als een verlegen schooljongetje dat op iets stouts is betrapt. Tij dens het gesprek met de relatie viel het besluit, dat het toch maar moest gebeuren, en Hans ging 's middags opnieuw op pad. Donse liet hem weer zonder argwaan in de achterkamer. Hij begon zijn hart uit te storten. Hij vertelde, hoe alleen hij was. Hij liet zijn hele huis zien ook de bovenverdieping. Op de trap liep Hans achter hem aan. Hij had de loden pijp, verpakt in fantasiepapier, in de hand. Hij zegt: „De bovenverdieping was een ideale plaats om hem neer te slaan, maar het was nog niet zo ver". Ze bekeken de tuin en het schuurtje. Ze gingen weer aan tafel zitten praten en roken. Hans zegt: „Om half vijf stond de oude man op. Ik dacht: nu moet het maar gebeuren. Ik trok het alarmpis tooltje. Ik zei niets en hij zei niets, maar ik zag •dat hij schrok. Hij wendde zich af. Ik liet het pis tooltje vallen, pakte de loden pijp en sloeg hem neer. Hij ging onderuit. Hij kreunde erg. Toen heb ik geslagen, totdat hij helemaal stil was". Hard Hoe hard de klappen aankwamen, had eerder op de dag als getuigedeskundige dr. J.Zeldenrust, de patholoog-anatoom, uiteen gezet. Donse liep ne gen letsels op aan hoofd en schedel, allemaal ern stig. Zijn voorhoofd en de achterliggende herse nen waren van oogkas tot schedelbasis totaal ver brijzeld. De rest van de schedel was meermalen gespleten. Hoewel het slachtoffer nog leefde, toen het werd gevonden, had het geen enkele kans, ïldus dr. Zeldenrust. Anderhalf uur later over- eed Donse in het ziekenhuis. Hans had ondertussen een geldkistje geforceerd, dat vol pakejs bankbiljetten zat de bedragen 1 stonden in krullerig schrift aangegeven, herinnert hij zich ter zitting. Hij vond ook een dikke por- tefeuille en enkele plastic zakken met guldens. Hij pakte alles in. Twee jongens, die door de etalage naar binnen keken, zagen hem, maar hij joeg ze met een boos handgebaar weg. Oude Nol Bij zijn relatie aangekomen, overhandigde hij de buit. Hij kreeg ongeveer 4500 gulden (hij heeft ze nooit nageteld) met de mededeling, dat de tota le buit 12.000 gulden had bedragen. Hij huurde er een auto voor, loste duizend gulden achterstallige huur af en kocht wat kleren en sierraden. Hij zegt: „Toen ik in de krant las, dat er bij Donse 25,000 gulden vermist werd, voelde ik me bela zerd. Ik werd erg kwaad op Ouwe Nol. Ik reed naar zijn huis, maar ging niet binnen, omdat ik dacht, dat er een politieauto voor de deur stond". Het is de eerste keer in het proces, dat de naam Ouwe Nol is gevallen de mentor in het kwaad achter Hans van Z. President en verdachte zijn overeengekomen, het op „een relatie" te houden en de daarop slaande feiten te bewaren tot vol gende week, wanneer de oude vos van de Utrecht se onderwereld zich moet verantwoorden wegens medeplichtigheid aan twee van de vier moorden, waarvan zijn pupil wordt verdacht. Maar in zijn verontwaardiging vergat Hans de afspraak even en liet hij zich met bitterheid de naam ontvallen. De Britse mannequin Sarah Dawson toont hier een toilet in roze geborduurde organdie. Een deel uit de Clivecollectie voor voorjaar en later met het medaillon, 160.- neertelde. Tegen zyn minnares Caroline Gigli had Hans, zenuwachtig uit Heeswijk terugkomend, gezegd, dat hij een ge- aarlyke opdracht had uitgevoerd voor :en oorlogsmisdadiger, zo blijkt uit de processen-verbaal, die president Van Zeben voorleest. Het horloge, zei hU, was van joden geroofd. HU had het cadeau gekregen omdat hij belangrijke docu menten had ontdekt. Hans moet van de president naar voren komen en identificeert het horloge als zijnde hetzelfde, dat hij öp de boerderij had gestolen. „Er is alleen een bedeltje verdwenen, dat aan de ketting zat", con stateert hij onbewogen. Het blijkt te klop pen. De juwelier had het al omgesmolten. .Relatie" Al vrij spoedig na de opening van de zitting gaat president Van Zeben op de hoffelijke manier, die hem eigen is, over tot het verhoor van Hans van Z. zelf. Ook nu bepaalt hij, dat alleen over „een rela tie" zal woi'den gesproken en niet over „oude Nol". Van deze relatie, zo bekent Hans. wist hij, dat er in Heeswijk een alleenstaande, dove landbouwer woonde. In mei ging hij er samen met zijn relatie op verkenning, veertien dagen voor de moord ging hij nog een keer alleen. De afspraak was, dat de boer gedood moest worden. Hoeveel geld er zat, wist het duo niet. maar ze spraken er met elkaar over in termen van duizenden. Hans bekent, speciaal voor deze gelegenheid een nieuwe loden pijp te hebben gemaakt. Op 12 augustus reed hij met zijn donkergroene Rover naar lïeeswijk, waar hij om kwart over acht 's avonds aankwam. De loden pijp had hij in een paraplufoudraal aan zijn arm gehangen, evenals een fototoe stel. Hij gaf zich bij de boer uit voor journalist en gaf hem een sigaar. Reyer de Bruin stak hem niet op. maar borg hem voorzichtig weg. Hans vertelde dat hij een reportage wilde maken over het leven van alleenstaande boeren en deed een paar keer. alsof hij de koelen fotografeerde. Al pratend kwamen ze zo in huis, waar Reyer de Bruin zijn toekomstige moorde naar trots rondleidde. Hij herkende daar bij de kast. waarin hij wist dat het geld moest zitten. „Vervolgens", aldus Hans, „namen we allebei in de keuken plaats. We rookten een sigaar en ik kreeg een glas whisky. We leuterden wat. Op een gegeven moment ben ik opgestaan, achter hem gaan staan en heb ik hem met de loden pijp geslagen Hij viel voorover op tafel. Ik trok de stoel onder hem uit-, zo dat hij viel. Hij wilde zich oprichten, wanneer ik hem nog een klap gaf, voor dat hij stil bleef". Te klein Onderzoek S.W.O.V. naar invloed van snelheidsbeperking DEN HAAG (ANP) De metingen van de SWOV (Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid) naar de invloed van snelheidsbeperkingen op een aantal wegen zijn geëindigd. Het on derzoek zelf is nog niet afgeloten, maar er zijn aanwijzingen, dat geringere ver schillen in snelheid de gemiddelde ernst van ongevallen kleiner maakt. Ver wacht mag worden, dat de SWOV in 1970 een eindrapport kan uitbrengen, zo deelt Verkeer en Waterstaat mee. Uit de thans beschikbare gegevens kun nen door de SWOV nog geen conclu sies van algemene strekking worden getrokken. Zij geven wel aanwijzingen, dat bij geringere verschillen in snel heid de gemiddelde ernst van ongeval- I len kleiner is. (Van onze correspondent) GENT In het academisch zieken huis van Gent is maandag zoals gisteren gemeld met succes 'n strottenhoofd over geplant op de 63-jarige J. Borremans, veldwachter van de gemeente Gal maarden. De operatie is uitgevoerd door prof. P. Kluijskens, bijgestaan door een team van vijf chirurgen. De patiënt maakte het gisteravond goed. De familie van de heer Borremans was tevoren niet op de hoogte gesteld van de operatie. De patiënt heeft gis teren al bezoek ontvangen van zijn vrouw en twee kinderen. Zij waren maandag avond op de hoogte gebracht, dat de heer Borremans een operatie zou onder gaan. Zij dachten echter dat het slechts een kleine chirurgische ingreep betrof. Toen zij dinsdagmorgen in het zieken huis aankwamen kregen zij eerst te ho ren dat op de heer Borremans een trans plantatie van het strottenhoofd, compleet met stembanden was verricht. „Wanneer alles naar wens verloopt, zal mijn man donderdag reeds even uit bed morgen", vertelde ons gistermorgen mevrouw Bor remans. „We hebben een kleine over planting op uw man uitgevoerd en alles is naar wens verlopen", zo hadden de medici van het Gentse ziekenhuis haar dinsdag gezegd, nu de kranten grote aandacht besteden aan de spectaculai re ingreep, dringt het tot het gezin Bor remans door dat de operatie iets heel speciaals was. Drie maanden geleden kreeg de heer Borremans last van zijn stem. Aanvankelijk weet hij dit aan zijn nieuwe kunstgebit. Het werd echter steeds erger na een tochtje in de buiten lucht kon hij nog maar met grote moei te spreken. Na een poosje in de warm te te hebben vertoefd werd zijn stem weer bijna normaal. In het academisch ziekenhuis in Gent constateerden de me dici dat de heer Borremans ernstig ziek was. Besloten werd niet lang te wach ten met een transplantatie. In het plaats je Galmaarden maakt men zich thans al op om hun veldwachter bij zijn thuis komst op grootse wijze te verwelkomen. Z. betrad vanmorgen glimlachend de rechtzaal. draaier waarmee ik het kabinet open brak". Hij droeg een tas, waarin hij alles stopte, wat van zijn gading was, maar die bleek te klein. Daarna vond hij een stof zuigerdoos, waarin hij de rest deed. Hierna een dramatische verklaring, die doodse stilte teweeg brengt in de Utrechtse rechtszaal. „Toen ik weer in de keuken kwam zag ik. dat er een kooktoestel brandde", zegt Hans van Z. „Het was inmiddels donker geworden. Ik wilde het kooktoestel uitblazen. Daar toe moest ik over de liggende boer heen stappen. Toen ik dat deed, en hem in dat schijnsel zag liggen, zag ik opeens Oude Nol voor me verschijnen, die ik tot dan toe als een mens had beschouwd. Ik zag in een flits, dat hU me gemaakt had tot de man, die hier stond en voelde een grote drift in me opkomen. Ik zette de doos op tafel en zag daar toen een broodmes liggen. In mijn drift greep ik het mes en sneed ik de boer de hals Bij „de relatie" aangekomen, ging deze tellen, waarna hij zei, dat de buit 2800.- bedroeg. Hans kreeg de helft. Hij zegt ter zitting, cr geen idee van te hebben, hoe veel geld hij in werkelijkheid had wegge nomen na de moord op de boer. (De zitting duurt voort) Nieuwe manier om brieven aan te tekenen DEN HAAG (ANP). Binnen enkele weken gaat bij de post weer een nieuwe dienst van start. In samenwerking met een instantie, die grote aantallen aange tekende brieven heeft te versturen, n.l. het Landbouwschap, wordt een nieuw systeem in de prajjtk beproefd, dat zo wel voor bepaalde grootgebruikers als voor de PTT voordelen kan bieden boven de bestaande dienst van de aangetekende stukken Het gaat hierbij om (gewone) brieven met ontvangstkaart. Deze kaart wordt met de brief meegezonden. Bij de uit reiking van de brief wordt deze kaart door geadresseerde en besteller van hun handtekening voorzien en daarna als Dienst PTT aan de afzender van de brief teruggestuurd. Deze krijgt dus voor elke brief een ontvangstbevestiging thuis. In Amerika volgt men dit systeem al langer. Hoewel debiel, geschikt voor dienst in Europa FORT LEWIS (A.F.P.). Een geestelijk niveau van een kind van tien jaar en het niet kunnen lezen of schrijven mogen dan een belet sel vormen om een soldaat naar Vietnam te sturen; hij kan wel naar Europa. Dat vindt kennelijk het Amerikaanse leger, dat besloot de 21-jarige Robert Hinkle, die op het punt van vertrek naar Vietnam stond, in te delen bij een regiment met bestemming Europa. De vader van Robert heeft steeds gezegd dat zijn debiele zoon nooit bij het leger had mogen worden ingelijfd. Een militair psychiater steunde zijn protesten, maar de legerleiding is van oordeel dat Robert Hinkle „voldoet aan de lichamelijke en geestelijke minimumeisen voor de vervulling van de dienstplicht en geschikt is om naar het buitenland te worden gezonden". Dat hij niet naar Vietnam werd gestuurd werd als volgt verklaard: „De huidige militaire situatie maakt het nood zakelijk de militairen in te scha kelen op de posten en in de ge bieden waar ze liet nuttigst zijn. Momenteel is het leger het meest gediend met het zenden van Hinkle naar Europa". Dode na drinken van antivries PITTSBURGH (AP) Een zeventien jarige jongen is omgekomen en nog twaalf jongens, geen van hen ouder dan veertien jaar, liggen in het ziekenhuis nadat zij vier liter anti-vries hadden op gedronken waarvan zij dachten dat het wijn was. Zij hadden de anti-vries ge vonden in een wijnkruik onder een boom. Na vondst van pakje knipsels Blonde vrouw en kleurling in Amsterdam in arrest (Van onze correspondent) AMSTERDAM De vondst van ecu pakje krantenknipsels over de roof moord, die bUna vier maanden geleden op de 78-jarige melkhandelaar Reyer Royé werd gepleegd, heeft de Amster damse politie op het spoor gebracht van twee vermoedelijke daders. Met de arrestatie van een ongeveer 25-jarige prostituée, in de rosse buurt van Amsterdam bekend als .Blonde Erica", meent de moordbrigade van de hoofdstedelijke recherche de zaak rond te hebben. De andere verdachte, de 31-jarige boordwerktuigkundige Robbie S-, een in Indonesië geboren Surinamer, behoefde niet meer gearresteerd te wor den. Hij zat reeds in voorarrest in ver band met een vechtpartij in Amsterdam ongeveer een maand na de roofmoord waarbij hij zes schoten heeft gelost. „Blonde Erica" is aangehouden voor een andere zaak, namelijk op verdenking van diefstal. Bij huiszoeking vond de politie het opmerkelijke pakje kranten knipsels over de roofmoord. De „moord brigade" van de Amsterdamse recherche nam daarop de zaak over. Na eën lang durig verhoor heeft „Blonde Erica" bekend samen met Robbie S aanwezig te zijn geweest bij de roofmoord op de melkhandelaar. Het tweetal was met vele andere paren kort na de moord al verhoord, omdat omwonenden een blonde vrouw en een kleurling bij de melkhandel hadden gesignaleerd. Ze waren niet de enigen die aan de tand werden gevoeld: de „moordbrigade" heeft meer dan duizend vrouwen verhoord. Bij gebrek aan aanwijzingen heeft de recherche aanvankelijk niets tegen het duo kunnen ondernemen. De politie zegt nu over voldoende bewijzen te beschikken en beschouwt de zaak als rond. - HORECABOND WIL AF VAN TIPGELDEN UTRECHT (ANP) Een winstpunt van het nieuwe systeem van verplicht inclusief afrekenen (met het oog op de BTW, die over de basisprijs plus het bedieningsgeld moet worden betaald) noemt de Nederlandse Bond van Hotel-, café- en restaurantpersoneel in zijn blad de duidelijkheid, die nu In het af rekenen komt. De mogelijkheid bestaat echter, dat de inkomsten van het personeel erdoor achteruit zullen gaan. Afgezien daarvan vindt de bond het aan te bevelen nu eens serieus te gaan denken over de vraag of nu niet de tijd is gekomen voorgoed af te stappen van het bedie- ningsgeldsysteem. Dit systeem veroorzaakt allerlei moei lijkheden, onder meer omdat sociale uitkeringen, verhogingen, vakantiegeld en dergelijke zijn gebaseerd op „niet- bestaande lonen", namelijk alleen op de garanties. De bond vraagt zich af, waar om bedienend personeel niet „gewoon loon" kan krijgen. Het huidige systeem dateert uit de tijd van de trekschuit, al dus de bond.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5