mm mening BEVOLKINGSONDERZOEK TB BLIJFT BELANGRIJKE ZAAK F. L. Oostendorp Voorschoten over milieu-verontreiniging Leiderdorpse woningbouw draait op volle toeren 5-jarige kleuter redde 4-jarig vriendje uit het water Paas-VEBO o 21 maart BIOSCOPEN Leiden, Bert en Zoeterwoude DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 FEBRUARI 1 In maart, april en mei wordt de Leidse bevolking wederom in de jelegenheid gesteld zich röntgenologisch te laten onderzoeken op tuber culose en andere longziekten. Met uitzondering van de jeugd, die reeds regelmatig gecontroleerd wordt via de scholen, krijgen verder alle Leidenaars in de komende tijd een uitnodigingskaart om aan het onder zoek deel te nemen. Een team van de Provinciale Zuid-Hollandse Ver eniging tot Bestrijding der Tuberculose zal het grootscheepse bevol kingsonderzoek uitvoeren. Voor een goede organisatie en om iedereen in de gelegenheid te stellen aan het onderzoek deel te nemen is de stad in vijf sectoren verdeeld. De bewoners van de vier grote bejaardentehuizen in Leiden worden in hun tehuis zelf opgezocht door het team van onderzoekers. Tijdig ontdekken voorkomt erger Hoewel de tuberculose steeds verder Is terug gedrongen ls een systematisch onderzoek van de bevolking nog steeds oen hoogst belangrijke zaak. Bij het laat ste onderzoek, dat In de Sleutelstad ge houden werd, in 1967 werden nog twaalf gevallen van actieve longtuberculose ge vonden. Geen groot aantal weliswaar, maar de signalering van deze gevallen was niet alleen noodzakelijk om de pa tiënten zelf direct de zo goed mogelyke behandeling te geven, maar ook werd door het tjjdig ontdekken van de be smettingshaarden voorkomen, dat er een „tb-explosie"plaats vond. Het terugdringen van de tuberculose, die vroeger volksvijand nummer één was, heeft namelijk tot gevolg gehad, dat thans veel minder mensen dan vroeger zelf over de antistoffen in him lichaam beschikken. De jongere generaties zijn nimmer in contact geweest met tuber culose en hebben daarom ook nooit de kans gekregen om natuurlijke afweer- stoffen te ontwikkelen. Komt mén nu in contact met actieve longtuberculose dan is men des te vatbaarder. Vroeg stadium Het geregeld bevolkingsonderzoek, de laatste tijd geschiedt dat tweejaarlijks, heeft ook het grote voordeel, dat tuber culose veelal in een vroeg stadium wordt opgespoord, zodat dikwijls kan worden volstaan met een ambulante, medica- menteuse behandeling, of in ieder geval van kortere duur. Hoewel gesteld wordt, dat vooral de jougere mensen gevaar lopen betrokken te raken by een explosie van tuberculose (vrij regelmatig leest men er wel eens over. bijvoorbeeld op scholen) is het be volkingsonderzoek zeker niet in de laat ste plaats bedoeld voor de oudere ge neraties. De ervaring heeft geleerd, dat boven do leeftjjd van 50 jaar relatief de meeste tuberculose voorkomt. Longtumoren Bouw van 36w.w- galerijflats in het Morskwartier Twee- en vier- kamerwoningen Onderhandelingen met het bouwbedrijf Gebroeders Heemskerk te Nieuwkoop hebben er toe geleid, dat op zeer korte termijn een aanvang kan worden ge maakt met een blok in drie woonlagen, op een onderbouw, bevattende 36 galerij flats. Deze woningen komen ten westen van het bijna voltooide complex van 193 galerijflats in het Morskwartier name lijk aan de Turkooislaan. Architect Groosman te Rotterdam ontwierp de woningen. Het betreft hier 30 vierka- mer- en 6 tweekamerwoningen. In de onderbouw komen de bergingen, 15 auto boxen, alsmede een kantoor ten behoeve van de administratie en de technische dienst van de gemeentelijke Woning stichting, aan welke stichting ook het onderhavige complex woningen ln be heer en exploitatie zal worden gegeven. De bewoners zullen zelf voor het aan schaffen van gaageisers moeten zorgdra gen. Het blok zal van twee vuilstort- kokers wordei De totale bouwkosten van de wonin gen, met uitzondering van autoboxen en kantoor, worden, met inbegrip van het renteverlies tijdens de bouw. geraamd op 1.114.414,In dit bedrag zijn ook de installatiekosten van de oentrale ver warming begrepen. In deze woningen zullen de doucheruimten mede worden verwarmd. De grondkosten zullen naar raming totaal 186.155,bedragen. De gemiddelde huurprijs per woning per maand bedraagt 149,70, waarbij komen de variabele lasten van de cen trale verwarming en de gebruikelijke verschuldigde vergoedingen. De variabe le lasten bedragen voor een vierkamer woning 14.per maand, voor een tweekamerwoning 10,per maand. De gebruikelijke vergoedingen bedragen in totaal 29,30 per maand (schoonhou den galerij, verlichting, stroomverbruik, centrale antenne, huisvuilafvoer, water verbruik, glasverzekering, onderhoud woninggroen en beheerskosten). De ga- j rages in de onderbouw in de complexen d van 193. 216 en 36 woningen zullen als den' De 1000s,<! één geheel worden geëxploiteerd en ge- j de woning kwam gereed in april 1961. administreerd. De maandelijkse huur- I In september 1968 werd de 2000ste prijs is voorlopig op 35,— vastgesteld. I Woning opgeleverd. Het bevolkingsonderzoek, dat in eerste instantie bedoeld is voor de opsporing van tuberculose, heeft ook reeds in Lei den zijn nut bewezen bij het ontdekken van longziekten van andere aard, in het bijzonder de longtumoren. Bij het laatste onderzoek in Lelden werden 24 tumoren gevonden. Ook hierbij geldt, dat de vroeg opgespoorde patiënt(e) meestal de beste kansen heeft, al moet gesteld worden, dat behandeling en genezing zeer sterk afhangt niet alleen van de mate uitbreiding, maar ook van celtype en de plaats waar de tumor zich bevindt. Dr. D. Ruiter, die nauw trokken is bij het onderzoek in Leiden, is overigens wel van mening, dat tijdspanne van twee jaar tussen twee onderzoeken voor het ontdekken longtumoren wel wat aan de lange kant is. Beter is een halfjaarlijks onderzoek, zoals reeds door enkele bedrijven in Nederland (o.m. de P.T.T.) geschiedt. Mogelijkheden om de bevolking half jaarlijks te onderzoeken zijn vooralsnog echter niet aanwezig. Evenals andere jaren werkt het team onderzoekers in Leiden tegen kostprijs. Door aanzienlijke subsidies van de ge meente komt de prijs van een röntgen foto slechts op 1,75. Kan men meer betalen dan zal het plaatselijk comité dat graag zien. omdat men dan weer anderen kan helpen, die het gevraagde bedrag van 1,75 wat bezwaarlijk vin- Gratis vervoer Voor gebrekkigen en bejaarden, die niet in een van de tehuizen wonen die door het team worden bezocht, is gratis vervoer per auto wederom mogelijk door aanbiedingen van vrijwilligers. Aanvra gen voor gratis vervoer kan men richten tot de Vereniging, Rljnsburgerweg 70, tel. 51240. Dat staat overigens ook op de oproepkaart. Autobezitters, die een bejaarde naar het onderzoek willen bren gen, kunnen zich aanmelden op hetzelfde Het plaatselijk comité hoopt, dat dit Jaar 35.000 Leidenaren aan het onder zoek zullen deelnemen. Kan men zich illet ops de tijd en b(f het bureau melden, zoals op de oproepkaart gevraagd wordt, dan kan men zich eventueel ook melden op andere uren, bij andere bureaus. Plaatsen Het onderzoek geschiedt op de volgen de plaatsen: 1. de hal van de Bevrijdingskerk, Mont- gomerystraat, woensdag 5 maart t/m vrijdag 14 maart (bevolking Leiden Zuid-West; begrenzing water Galgewa- I gens en M. P. A. J. Driessen. ter en Rjjn en Schlekade). Overleden: W F. Rutel 86 jaar e.v. G. W. 2. de aula van de openbare lagere L. Monné; J. C. v. Vliet 86 jaar w.v. P. school du Rleustraat, dinsdag 18 maart I H. Schild; I. Teleng 78 jr. man. Leids onderzoek in Indonesië De Stichting voor Wetenschappelijk Onderzoek van de Tropen (WOTRO) heeft prof. dr. K. A. H. Hidding, hoog leraar in de geschiedenis van de gods diensten in het algemeen en in de fenomenologie van de godsdienst aan de Rijksuniversiteit te Leiden, een sub sidie verleend voor een voortgezette bestudering van de ontwikkelingen op godsdienstig terrein in Indonesië. Dit onderzoek zal, onder supervisie van de hoogleraar, worden verricht door drs. B. J. Boland. Het bewuste onderzoek is een vootzetting van de studie, welke de heer Boland eveneens met WO- TRO-subsidie in 1966 is begonnen. t/m 31 maart (bevolking Leiden Zuid; begrenzing water Trekvliet, Witte Singel en Zoeterwoudsesingel, Nieuwe RJjn tot grens met Leiderdorp). 3. in het Gezondheidscentrum. Bern- hardkade 36, woensdag 2 april t/m dinsdag 15 april (bevolking wonende buiten de Maresingel en de Herensingel). 4. in het Parochiehuis M. Gijzen- steeg (naast de Overdekte Zweminrich ting, Haarlemmerstraat), donderdag 24 april t/m vrijdag 2 mei (bevolking wo nende buiten de Zjjlsingel en binnen de singels ten Noorden van de Rijn). 5. Waaggebouw, Aalmarkt, dinsdag 6 mei t/m dinsdag 20 mei (bevolking wo nende binnen de singels ten Zuiden van de Rijn, de Witte Singel met achterge bleven straten, het Sationskwartier, de Rijnsburgerweg en omgeving en het Morskwartier). 5a. eveneens in het Waaggebouw, woensdag 21 mei t/m woensdag 28 mei voor hen, die verhinderd waren eerder te komen. In de periode van 17 april t/m april zullen de bewoners van 4 grote bejaar dentehuizen met bijbehorende bejaarden woningen worden onderzocht in die te huizen. Alle onderzoekplaatsen zijn zeer ruim, waardoor een vlotte doorstroming mo gelijk is. De onderzoektyden zijn: maandag, woensdag en donderdag van 9.00 - 12.00 en 14.00 - 16.30 uur. dinsdag en vrijdag van 14.00 - 16.30 uur en 19.00 - 21.30 uur. De inwerkingtreding van de Wet op de Per sector zal eerst een algemene cir- jlairr worden verspreid. Hel is van be- On.MttehuiHnR „Het ontbreekt aan voorlichting" culaire worden verspreid, lang daar goed kennis van te nemen. Ongeveer een week vóór de aangege ven' onderzoekdatuni wordt een geadres seerde oproep bezorgd. Een 68-jarige inwoonster uit de Willem de Zwijgerlaan is gisteren in de gang over haar stofzuiger gevallen. Zij liep daarbij een rechterarmbreuk op en moest per BHD naar het Acade misch Ziekenhuis worden overgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria G. L. d.v. H. P. J. Bos kamp en G. P. v.d. Hulst; Theresia d.v R. Dol en M. H. Malice; Anna E. d.v. N v. Delft v. A. Driebergen; Mirjam L. d.v. J. G. B. Jansen en G. J. Kruijt; Michael R. J. M. z.v. J. J. M. Frijters en A. M. d. P. B. Poulissen; Nicole J. d.v. N. J. Reewijk en J. J. v. Es; Linda M. d.v. C. Looij en M. W. J. Weeda; Jitske d.v. L. ,d. Haven en A. C. E. v. Varik; Anne- mieke d.v. E. O. H. M. Ruempol en B. W. Demenint; Beatrix M. P. d.v. E. O. H. M. Ruempol en B. W. Demenint; Karen V. d.v. J. P. Aalders en A. C. S. Bielle- René z.v. A. KeQzer en J. de Laaf; Remco z.v. W. Kantebeen en G. J. A. M. Wolvers; Herman L. z.v. H. L. Ha- Meer dan 1000 buizen in aanbouw Voor het eerst na de jongste wereld oorlog is heft aantal in de gemeente Lei derdorp in aanbouw zijnde woningen gekomen boven het getal 1000. Aan het begin van de maand februari 1969 de volgende aantallen wonin gen in uitvoering: 240 woningwetwo ningen, 845 premiewoningen en 35 on gesubsidieerde woningen. Totaal 1120 woningen. De totale woningvoorraad op 1 februari 1969 bedroeg 2897. Af gezien van mogelijke sanering zal de woningvoorraad binnen de komende jaren het getal 4000 overachrij- de oorlog gebouw De heer F. L. Oostendorp, ex-fabri- kant van „biologische insluitingen" in Voorschoten vond het allemaal te erg worden en heeft een rapport overhan digd aan de leden van de Tweede Ka mer over „millieu - verontreiniging". Dat gebeurde enige maanden geleden en het rapport is gunstig ontvangen. De staatssecretaris van de volksgezond heid heeft zelfs al laten doorscheme ren behoefte te gevoelen aan de stich- Ds. J. XH. Mackenzie ting van een leerstoeI 411 de mnueu- hygiène aan de Hogeschool te Wage- ningen, een van de mogelijkheden a: gewezen door de heer Oostendorp zijn rapport. Wanneer een burger zich richt tot de leden van de Tweede Ka mer en deze leden zijn bereid hier aan- daeht aan te besteden, dan is dat een vorm van inspraak, die het wel doet. Ineens blijkt die Tweede Kamer min der ver van de burger af te staan dan voorheen. De heer Oostendorp, die in het bezit is van een aantal vakdiploma's op het gebied van de plantenteelt en ziekten van cultuurgewassen en nog een aan tal jaren in Wageningen entomologie gestudeerd heeft, kwam daarna be roepsmatig in aanraking met de na tuur en weet waarover hij praat. Rapport In zijn rapport besteedt hij aan dacht aan de verkoop en het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en de instelling van het publiek ten op zichte van deze stoffen. „De mens van deze tijd kan niet zonder chemie. Maar het is niet de chemie alleen die zoveel verwoestingen aanricht en het leven op deze aarde aanvalt, het is veeleer het totale gebrek aan' voorlichting," aldus de heer Oostendorp, die vervolgt: r iemand voor zijn tuintje bijvoorbeeld een middel vraagt tegen onkruid of bladluis in een zaadhandel, dan krijgt hij deze. Heel klein staan ergens de veiligheidsvoorschriften ver meld, niemand die dat leest. Wat erger 's de hoeveelheid, die gekocht wordt. Veel te veel. waardoor 't over schot wordt weggegooid. Wanneer ieder een afgepaste hoeveelheid be strijdingsmiddelen zou aanschaffen, dan voor 'n belangrijk deel de millieu- verontreiniging reeds een halt worden toegeroepen. Iedere verdelgingsstof. die riool wordt weggeworpen, ver oorzaakt ernstige gevolgen." naar Apeldoorn Dominee J. Th. Mackenzie, rei strants predikant te Leiden sedert '56 heeft een dringend beroep aanvaard van de remonstrantse broederschap in Apeldoorn. In Apeldoorn zal hij belast worden met het predikantschap. Tot 1 juni van dit jaar zal ds. Mackenzie een aantal werkzaamheden voor de remonstrantse gemeente in Leiden blij. ven vervullen in afwachting van d< komst van een opvolger- Prijsverhoging voor gas en licht januari 1969 maakt het noodzakelijk, dat de gas- en de elektriciteitsverorde ning worden aangepast. Een principiële wijziging, waardoor de nieuwe omzet belasting zich onderscheidt van haar voorgangster, betreft de vervanging van de heffing van de belasting volgens het cascadestelsel door een stelsel van hef fing van de belasting over de bruto toe gevoegde waarde. In feite komt een en ander neer op een tariefsverhoging van gemiddeld vier procent. HENGELSPORT Sport en Genoegen viste zondag jl. haar laatste wedstrijd van dit seizoen in de Ringvaart nabij Burgerveen. Ge zien de weersomstandigheden kon er toch redelijk gevist worden. De vangst was echter slecht. In totaal werden er 66 maatvissen aan de schaal gebracht met een totaal gewicht van 4.590 gram. De eindstand over 2 wedstrijden luidde als volgt: 1 M. de Roode 1740 gr. 16 st. 2 A. Singeling 1511 gr. 19 st. 3 P. Sta- vleu 1419 gr. 19 st. 4 M. Sierat 980 gr. 12 st. 5 F. M. Holswilder 930 gr. 10 st. 6 M. v.d. Meer 675 gr. 13 st. 7 J. Sierat 377 gr. 6 st. 8 A. v. Lossen 335 gr. 6 st. 9 J. v. Bohemen 312 gr. 4 st. 10 A. van Polanen 277 gr. 3 stuks. Voorlichting Steeds weer wijst de heer Oosten dorp op het gebrek aan voorlichting. De zwaarste vergiften zijn zo ver krijgbaar bij de kwekers. De wet loopt duidelijk achter bij de praktijk. In tal van woningen staan zware verdelgings middelen binnen het bereik van Jar Alleman. „Iedereen kan de angst om het hart, slaan by het aanschouwen van de vele verwoestingen, die aan- Jeugdige redder te Sassenheim beloond Op vrijdag 30 augusus, 's middags ven over vier. raakte op een bouw werk in de Platanenlaan te Sassen heim, waar geheid werd een kleuter een grote diepe kuil. waarin l»/i meter water stond. Het was de 4-jarige Johan Rozenbroek, die daar met nog enkele vriendjes van zijn leeftijd op verboden terrein aan het spelen was daarbij in de kuil terecht kwam. Twee van zijn vriendjes renden in paniek weg. maar de 5-jarige Freddy Beyk had, zo klein als hij was, de tegenwoordigheid van geest een plank te pakken, die hij de jonge drenkeling, die al enige malen kopje onder was geweest toestak. Aan de gemeente zijn te koop aange- j boden de dubbele woonhuizen met erven en open grond, staande en gelegen aan de Uiterstegracht 1/la, 3/3a en 5/5a. Deze panden worden aan de noordzijde begrensd door het voormalige Zaalberg- LEIDSE AGENDA Van vrijdag 7 februari lx>t complex, dut de gemeente in 19bó heelt donderdag [3 febnIari 1969 geopend gekocht, aangezien dit, evenals de on- voor spoedeiMnde gevallen: Apotheek derhavlge percelen, begrepen ia in een Re^,. steenstraat 35. tel. 20136. DONDERDAG 13 FEBRUARI Schouwburg Toneelgroep Centrum: „Joker". 20.00 uur. Antonlus Clubbuis R. K. Vrouwen beweging, souper en carnavalsviering. 20.00 uur. Zuiderkerk Collegium Musicum, 20.15 uur. VRIJDAG 14 FEBRUARI VSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd v het doet. ex. W. Sociologie navalsfeestavond, 20.00 de heer B. M. Kneefel (Leiden); kand. ex. W. Sociologie de heer H. R. Brander i Woerdenkand. ex. W. Sociologie de heer S. S. P- Zondervan (Den Haag); doet. ex. Ned. Recht de heer J. J- H. Suyver (Lelden). Geref. Jeugdhuis Oud-leerlingen Ambachtsschool, 20.00 uur. Nieuw Minerva Jaarvergadering A. v. Holland, 20.15 uur. Hotel Oenteraal Bond van Oud- Strijders, aanvang 8 uur nm. Dat dit voor hem op de steile kant le vensgevaarlijk was besefte hy uiteraard niet. Johan klemde de plank stevig vast. terwijl Freddy deze naar zich toe trok. Vlak aan de kant trok hij zijn vriendje aan hoofd en armen op het droge. Behalve enkele malen het uit braken van modderwater en een nat pak. had Johan geen gevolgen van zijn onvrijwillig bad. Ook de kranige 5- jarige redder (haast een kop kleiner dan z'n vriendje) moest door zijn moe der worden verschoond. Voor Freddy kwam er van de familie Rozenbroek een mooi cadeau, en voor zyn moeder bloemen. Beide jongens waren de jongsten thuis. Dat alles was voor de My. tot Red ding van Drenkelingen te Amsterdam reden om de burgemeester van Sassen- burm. J. baron van Knobelsdorff te ver zoeken namens haar Freddy te belonen met een polshorloge met inscriptie. Dit geschiedde hedenmorgen in het Raad huis van Sassenheim. Behalve Freddy en zijn ouders waren hierbij ook aan wezig Johan Rozenbroek en diens moe- De burgemeester wenste de fam. Bey geluk met het feit zo'n parmantige zoon te bezitten en mevr. Rozenbroek met het behoud van haar zoontje. Als troost prijs kreeg Johan Rozenbroek van de burgermeester een plak chocolade en een kleurdoos. Maar de dappere Freddy, die enige tijd geleden nog in een ziekenhuis werd verpleegd overigens was de redding daarvan niet de reden liet alles maar gelaten over zich heen gaan. gericht worden in de insecten-, dieren- en plantenwereld. Het is nog maar twintig jaar geleden dat de zalmen Rijn een broedplaats hadden. Thans vindt men er geen een. Zo gaat het ook met de sloten en vaarten. Zelfs al komen overal rioolwaterzuiverings installaties tot stand, dan blijft dat toch het paard achter de wagen spannen. Het water mag dan op het oog schoon zijn, het is totaal dood en vele be strijdingsmiddelen, die onnodig in hei water gekomen zijn, worden door de riool zuiveringsinstallaties niet onscha delijk gemaakt." Ingeperkt Vanuit zijn woonhuis aan de Lange- horststraat 2 heeft de heer Oostendorp „S.O.S." gericht aan de Tweede Kamer. Niet om de chemie te bestrijden, maar om aan te tonen dat de verbor gen gevaren ingeperkt kunmen worden door een goede voorlichting. „Begrijpelijk dat de industrie zelf nimmer beperkingen gaat aanleggen op het gebied van de hoeveelheid, dat zelfde geldt voor de tussenhandel. De gebruiker denkt veelal ook niet ver der en werpt weg, dat wat te veel is. Zijn gift voor het onkruid in zyn tuin, kan bij wegwerpen wel eens zorgen voor een groté vernietiging in vaarten en sloten." De heer Oostendorp wacht af en is blij, dat ook in de Tweede Kamer men sen zitten, die zich zorgen maken over de verspilling y&n chemische midde len en het ontbreken van een goede voorlichting. „Wanneer iedere huis vrouw een juiste hoeveelheid reini gingsmiddel in haar waswater zou doen en niet te veel zou het rioolwater al aanmerkelijk schoner zijn," verzucht de nog eenzame strijder voor het be houd van het leven op deze wereld. VOORSCHOTEN Geboren: Corina, d.v. J. A. E. van den Bosch en J. Klomp; Marcus N. A., z.v. A. van der Valk erf G. H. van Vliet; Renate C. M. G., d.v. J. Q. M. Koolmees en C. C. G. Duynstee; Chris tina P. M., d.v. A. C. J. van Vliet en A. M. J. van der Post; Geert J. N., z.v. C. J. Worst en G. J. Breedijk; Monique, d.v. D. H. Klaassen en L. C. Walburg; Suzan P., d.v. M. Elmas en P. M. de Haan; Belle V., d.v. G. T. Sikes en R. D. Jett; Miriam H. T„ d.v. M. P. van den Berg en J. C. M. Blom; Pauline M. H., d.v. J, J. P. Quéré en F. I. M .Laméris. Ondertrouwd: M. F. J. van der Wan- sem te Den Haag en Maria M. L. van Alphen; Cornel is Rodenburg te Lei derdorp en Marianne P. de Leeuw; Eduard Talman en Martina H. Visser; Marnix S. Meinesz te Rotterdam en Ilse C. Overduin; Marinus D. Heijboer en Adriana M. Hou waart; Jacobus C. Leurink te Leiden en Wilhelmina E. Eijs. Gehuwd; Jan M. Kutterink en Marja C. Verschoor te Hillegom; Johannes W. Weijmar en Elze Varkevisser; Johan- G. A. A. W. M. Belt te Leiden en Elisabeth J. M. van Vel zen; Nicolaas Oskam en Toosje Rietmulder. Overleden: Alid E. Trap e.v. H. C. van Doggenaar, 59 jaar; Jacobus A. Pieterse, 68 jaar; Rob van der Werf, 0 jaar; Johannes J. Luijnenburg, 91 jaar; Heinrich P. M. de Jong, 4 jaar; Maria G. Pickels, w.v. W. Wessels, 63 jaar; Walter Münker, 57 jaar; Jo hannes Langezaal, 91 jaar. De Paasveetentoonstelling, welke Leiden wordt georganiseerd door V.E.B.O. wordt dit jaar gehouden vrijdag 21 maart. De burgemeester van Leiden, j C. v.d. Willigen heeft zich bereid klaard deze tentoonstelling te openet Camera: Romeo en Julia (18 ja Dagelijks: 2.30 uur. 7.00 uur Zondags: 4.45 uur, 7.00 u. ei Woensdagcyclus 19 feb.: ,,Sla iu een vrouw, zelfs niet met een blo* (18 jaar). Jeugdmatinée: zo. en wo. 14.30 i Makker, de zoon van Rin-Tin-Tin. Luxor: Barbarella (prol.) (18 ja Dagelijks 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 i Studio: De grote Stilte (prol.) (18 ja Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 urn Lido: De dag van de wraak (18 ja Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 l Trianon: Dokter Zjivago (14 jaa Geprolongeerd Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: Gunfighters Red River (14 ja Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 i Nachtvoorstelling vr. en zat. 23.30 ,,Manje" (18 jaar). Korreltje Niemand vindt het prettig aangezi te worden voor krankzinnig: maak I er dan ook niet naar. ...PUNT... Burgemeester baron J. van Knobelsdorff te Sassenheim bevestigt het horloge om de pols van de jonge redder. Staande naast hem het geredde jongetje Johan van Roienbroek. Roelofarendsveen 12 febr. '69 In de Leidse Courant van dinsdag 11 februari las ik tot mijn verbazing, dat j Zoeterwoude zich niet liet zien bij het i kampioenschap van Nederland van Bert van der Helm als tafeltennisser. Dit stond nog wel dik omlijnd in uw olad te lezen. Hierbij werd nog vermeld, 1 lat Mary van Ruiten in Roelofarends- een wel werd gehuldigd. Wie echter verantwoordelijk is voor dit bericht, moet wel rekening houden met het volgende: In de Leidse Courant van maandag 10 februari waar Bert en Mary op de Toto elkaar de hand reiken, staat met /et gedrukte lettere te lezen, dat, en nu iteer ik letterlijk: „Bij de heren bereikten net als vo- ig jaar, Frans Schoofs en Bert van der -ielm de finale en ook nu liet de tengere i^idse speler zijn tegenstander kansloos. Welnu, wanneer Bert wordt aangeduid als Leidse speler, waarom heeft Leiden dan geen actie genomen om Bert te huldigen Op z'n minst had de vereniging Scylla waarvoor Bert speelt z'n kampioenschap kunnen aangrijpen om hem te huldigen en hiervoor hun dank kunnen overbren gen voor hetgeen hy voor Scylla bete kent. Immers zonder Bert zou Scylla nu niet zo'n rooskleurige positie inne men in de landelijke competitie. Ook Mary van Ruiten is door haar vereniging „De Treffers" gehuldigd. Het moet my wel van het hart, dat men de „eer" voor Leiden wil opeisen, maar de stank in dit geval aan Zoeter woude laat. Ik vertrouw echter dat Scylla het er niet bij laat zitten en haar plicht nog op een nader vast te stellen datum na weet te komen. Met dank i ar uw plaatsing, JOS VAN DER MEER, P, v.d. Veldenstraat 30, Roelofarendsveen. Marktberichten -HERTOGENBOSCH, 12 febr. Vee totaal 6494, runderen 2354, graskalve: 535, vette kalveren 329, nuchtere k veren 2326, schapen 170, lammeren i fokzeugen 14, slachtvarkens 561, bigg 205, slachtrunderen 833. Prijzen: mei kalfkoeien 1150-1750, guste koei 900-1350, graskalveren 450-575, ka :en rood/bont 1325-1725, zwart/bc 1175-1500, klamvaarzen 1100-1300, gu* vaarzen 975-1175, pinken 725-925, nuc tere kalveren 140-300, weideschapen 8 125, drachtige zeugen 450-580, bigg kw. 3.80-4.00, vette stieren 75-88, slachtrunderen extra 5.25-5.70 kw. 4,65-5,20, 2e kw. 4,10-4,60, 3e k 3.80-4,00, vette stieren 4,65-5,20, won koeien 3,55-3,80, vette kalveren le k 4,05-4,30, 2e kw. 3,80-4.00, 3e kw. 3,5 ,75, nuchtere slachtkalveren 1.30-1,* perstuk 30-75, slachtzeugen le kw. 2.1 2,25, 2e kw. 2,10-2,16, slachtvarkei 2,35-2.45, vette schapen 120-145, vet lammeren 140-175. Melk- en kalfkoeie tamelyk, ruim, kalm, iets gedrukt; gus koeien: behooriyk, rustig, flauw prijst jong vee: flink, trager, nauw of niet g handhaaf cl; vette kalveren: minder, i delijk, styf tot duur; nuchtere slachl kalveren: groot, gedruk, gedrukt; pen en lammeren: minder, tamelyk stevig prijsh.; fokzeugen: gewoon, stro duur; lopers en biggen: kort, vry stul vast: slachtvee: normaal, gunstig, duurder; slachtzeugen: minder, willige vaster. GOUDA, 13 februari Kaas Aanvoer 2 partijen; Prijzen: le kwi tot 3,90 per kg; 2e kwal. tot 3,50 p kg; Handel flauw. BARNEVELD, 13 februari Eien Aanvoer: plus minus 1.900.000 stuk handel redelijk met kalme afloop; Ei! ren van 50, 58 gram 10.40-11.90 p 100 stuks, kg prys 2.08-2.05; Eien- van 59, 66 gram 12.20-13.35 per li stuks, kg prijs 2.07-2.00; Varkens - Aanvoer 24 stuks, geen notering. UTRECHT 13 febr. Vee Totale voer 3906; runderen 971; vette kalve ren 22; graskalveren 53; nuchtere ka veren 1421; lammeren 297; varkens (b ven 100 kg.) 266; idem (ben. 100 kg 50; biggen 816; bokken en geiten 1< Pryzen p. st. melk- en kalfkoeien 1150 1450; kalfvaarzen 925-1050; varekoeie 840-1025; pinken 720-850; stieren PT 1225; graskalveren 370-610; nuchter kalveren 35-80: fokkalveren 110-315 schapen 90-140; lammeren 110-200 drachtige varkens 350-475; lopers 105 125; biggen 72-90; bokken en geiten 2» 52; vette koeien le kw. 4.80-5,00; id. kw. 4,50-4,70; id. 3e kw. 4.10-4,40; vet! kalveren le kw. 4,00-4,25; id. 2e kv 3,80-4,00; id. 3e kw. 3.40-3.60; nuchter kalveren 1,30-1,80; zware vette var ken 2,45-2,50; zouters 2,54-2,58; slachtzeugi- 2,00-2,10; jonge slachtzeugen 2,10-2,2 Handel: melk- en kalfkoeien rustig ruim prijshoudend; vette koeien niet geheel pryshoudend; vare k rustig niet geheel prijshoudend; vetti kalveren redeiyk niet geheel prijshou dend; graskalveren redelijk prijshot dend: nuchtere kalveren rustig prijsho- dend; fokkalveren rustig even lager schapen willig, even hoger, lammere' idem; varkens redelijk hoger, bigg*

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4