S)a£ddócSouAont ONDERWIJSRAAD GAAT 50 JAAR BESTAAN VIEREN Goethes „Egmont Overloper blijkt agent Herdenking in Eerste Kamer Belangrijk werk achter de schermen PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 Naar nieaive indelingen "P EN paar jaar geleden, toen gemeen- telijke problemen begonnen te wrin gen en de eerste bovengemeentelijke or ganen van de grond kwamen, hebben we in deze kolom hardop denkend de vraag gelanceerd, of de provinciale in deling van Nederland geen verouderde zaak aan het worden was. Aan deze vraag moesten we natuurlijk denken, toen we dezer dagen kennis namen van de conclusie die een studie commissie over bestuurlijke problemen getrokken heeft: het wordt hoog tijd in Nederland over te gaan tot een nieuwe bestuurlijke orde. Het wordt aanbevelens waardig om Nederland te gaan indelen in dertig a veertig gewesten en daarvoor een wettelijke regeling te scheppen. Op dit moment wordt er met ver schillende vormen van agglomeratie- bestuur of van inter- en bovengemeente lijke regelingen geëxperimenteerd. Hoe wel plaatselijk de problemen natuurlijk dikwijls een eigen karakter behoeven, gaat de vraag klemmen of dit ook steeds een eigen bestuurlijke vorm wettigt. De structuur van de bestuurlijke problemen blijkt bij nadere beschouwing namelijk identiek te zijn. Vandaar de suggestie: laat Nederland zich gaan bezinnen over het invoeren van een gewestwet. Voor ons gaat dan andermaal de vraag knellen, of er in de nieuwe structuur nog wel behoefte zal bestaan aan het instituut van de provincie NU is het invoeren van een gewestwet natuurlijk hoe gecompliceerd ook op zichzelf een eenvoudiger zaak dan het afschaffen van de provinciale in deling en de provinciale besturen. Voor dit laatste zal de grondwet radicaal op de helling moeten. Tegen zo'n revisie van onze grondwet hebben wij geen enkel bezwaar; het land zal in de nabije toekomst alleen goed bestuurd kunnen worden als dit ge schiedt vanuit een structuur die aange past is aan de feitelijke situatie. Histori sche argumenten mogen dan geen be slissende rol blijven spelen. Terloops maken we dan hierbij nog de kanttekening dat, in het geval Neder land bij het twee-Kamerstelsel blijft, langs de nieuwe weg mogelijk ook een meer bevredigende procedure kan wor den geschapen voor het verkiezen en samenstellen van een Eerste Kamer. De bevoegdheden die momenteel de Provin ciale Staten terzake bezitten, lijken ons een schoolvoorbeeld van anachronisme. Gewestelijke raden openen ook op dit punt een perspectief, dat meer in over eenstemming lijkt met de praktijk van een goede democratie. Overigens is dit punt natuurlijk maar een bijkomstig voordeel. Het belang rijkste is, dat momenteel het welzijn van de burgers door de bestaande bestuurs organen (gemeentebestuur, provinciaal bestuur en de daartussen opererende in stituten als agglomeratieraden of an dere gemeentelijke samenwerkingsvor men een onoverzichtelijke lappendeken vormen, waarbij efficient bestuur een moeilijke zaak lijkt. bepaalde eenheid; bijvoorbeeld op cul tureel of demografisch gebied. Moet men zo'n eenheid nu wel gaan verbreken? Een nadere beschouwing bijvoor beeld in de duidelijkste gevallen als Limburg, Friesland en Zeeland wijst uit, dat deze provincies toch duidelijk van elkaar te onderscheiden onderdelen hebben; die kunnen als zelfstandige ge westen op de daarvoor aangewezen ter reinen met elkaar blijven samenwerken. Ook in die gevallen zullen de burgers zich evenwel veel meer betrokken voelen bij wat er in de eigen onmiddellijke om geving gebeurt, dan bij de uit onze mid deleeuwen stammende provinciale onder scheiding. In vele andere provincies is de provin ciale onderscheiding allengs louter een bestuurlijke zaak geworden; de belang stelling ervoor beperkt zich tot de hoogst zeldzame kwesties waarbij men zich zelf persoonlijk betrokken voelt. Is het dan niet veel beter om een nieuwe bestuurs vorm te scheppen waarbij de afstand van dat bestuur tot de burger aanzien lijk wordt ingekort? Bovendien blijft in de tegenwoordige bestuursstructuur het boven- of inter gemeentelijk orgaan een instelling die zich niet ontplooien kan. Gemeente besturen zien zich geconfronteerd met een nodeloos ingewikkeld patroon en kunnen dikwijls niet uit de voeten. In andere gevallen hebben gemeenten kans zich op te sluiten in een voor hen zelf voordelig isolement, hoewel ze van nature voorbestemd zijn tot samenwer king in een bepaalde agglomeratie. In deze gevallen waar zachte drang tot dusverre tegen een muur van onwil is gestoten, zou men voor ons algemeen welzijn meer met dwang moeten kunnen (TYAAROM hopen wij dat het rapport van de studiecommissie-Brasz geen stuk is dat na enige wetenschappelijke discussie toch weer in het een of ander archief gestopt zal worden. Het moet ook in discussie komen bij onze beleids organen. Met het invoeren van een gewestwet alleen wordt het probleem naar onze smaak niet opgelost. Dan wordt het bestuurlijk patroon met gemeenteraden, gewestraden, provinciale raden en daar boven nog eens een landelijk bestuur ingewikkeld, duur en toch niet efficiënt. Meer heil zien wij in een vervanging van de provinciale besturen door be stuurlijke gewesten. De problemen die opgelost moeten worden om zo ver te komen, zijn zeer groot; dat beseffen we wel. Denk bijvoor beeld alleen maar eens aan de indeling die moet plaats vinden en aan de con sequenties voor de grondwet. Het is dan ook geen kwestie van een paar jaar, noch een die aan één parlementaire periode genoeg tijd hebben zal. In een samenleving waar men het oog meer en meer gaat richten op het jaar 2000, mag men voor zo'n opdracht even wel niet terugdeinzen. Als we wel de noodzaak erkennen van internationale en intercontinentale integratie, moeten we ook de moed hebben om de volkshuis houding binnen de eigen grenzen, zo nodig, geheel anders te gaan regelen dan onze voorouders en wij in hun voet spoor gedaan hebben. „Zo nodig" is hierbij een beperking, waardoor naar onze mening in 1969 reeds een streep kan worden getrokken. Rood IN snel tempo volgen ze elkaar op: de pockets en paper-backs, die feitelijke en verwachte ontwikkelingen rond de Partij van de Arbeid tot onderwerp hebben. „Tien over rood", één van de eerste geschreven appèls, heeft bijzonder aanstekelijk gewerkt: groepsgewijze een boek schrijven is in socialistische kring een mode geworden. Alsof de Nederlandse burger op dit gebied nog niet genoeg te verwerken heeft, is de komst van nieuwe uitgaven over „links" en „socialisme" aangekon digd. Een en ander zal wel te maken hebben met de belangrijke beslissingen die volgende maand binnen de Partij van de Arbeid moeten vallen. Welke stroming krijgt de meeste macht in het nieuwe partijbestuur? Welke tint zal het „rood" krijgen, wanneer het komende socialistische partijcongres na gedane zaken huiswaarts keert? Eén van de aangekondigde paper backs afkomstig uit de kring van Rotterdamse studenten zal als titel „Mooi rood is niet lelijk" meekrijgen. De grote vraag is alleen of er veel kans bestaat op overeenstemming over de vraag wanneer rood mooi is. Wij krijgen de indruk dat men in de Partij van de Arbeid door het vele praten over rood en links alleen nog maar bomen en geen bos meer ziet. SEAN CONNERY ALS AMUNDSEN ROME (AP) Sean Connery. de „oude" James Bond, gaat in een Rus- sisch-Italiaanse film de rol spelen van de Noorse ontdekkingsreiziger Roals Amundsen. De film gaat voornamelijk over de Italiaanse ontdekkingsreiziger Umberto Nobile, die samen mer Amund sen in 1962 met een luchtschip over de Noordpool vloog. De producer van de film, die „De rode tent" zal heten, is de Italiaan Franco Cristaldi. Een groot deel van de film, die 14 miljoen dollar gaat kosten, zal worden opgenomen in Moskou. Andere sterren zijn de vrouw van Cristaldi, Claudia Cardinale, en de Britse acteur Peter Finch, die de rol van Nobile speelt. Man stapt in bus met mes door hoofd MEXICO CITY (AP) Humberto Vazquez stapte gisteren de bus in met een mes door zijn hoofd. Hij had zo juist te Coyanavaca, 65 km ten zuid-wes ten van de stad Mexico ruzie gehad. De cauffeur van de bus, die zich doodschrok toen hij zag hoe het lem met aan de ene zijde uit het hoofd stak en het blad van het mes er aan de an dere kant uitkwam, reed snel naar een politiebureau. De politie bracht hem naar een dokter die hem per ziekenauto naar een zie kenhuis in Mexico City stuurde. Na een operatie van vijf uur wisten vier chirur gen het mes te verwijderen. De levens kansen van Vazquez worden 50 procent geacht. Geen brandstof voor gekaapt vliegtuig HAVANNA (Reuter) Cuba heeft gewaarschuwd, dat het geen brandstof zal leveren voor een Venezolaans vlieg tuig, dat dinsdag gedwongen werd met 68 mensen naar Cuba tc vliegen. Cuba zegt, dat de Venezolaanse regering brandstof moet zorgen. Het Cubaanse regeringsbesluit, geen brandstof ter beschikking te stellen, is genomen „in verband met de mis dadige ontvoering in internationale wa teren van de Cubaanse vissersboot Alecrin". (Dit slaat op de in beslag neming door Venezuela in november vo rig jaar van een vissersboot, die vol gens Venezuela Venezolaanse guerrilla strijders hielp. De Alecrin werd met de bemanning eind december vrijgelaten). SEOEL (Reuter) Dc prominente Noordkoreaanse journalist Soo-Keoen, die in 1967 asiel vroeg en kreeg in Zuid- Korea, was geen overloper maar door de Noordkoreaanse communistische par tij als agent naar het zuiden gezonden. Dit heeft de Zuidkoreaanse centrale in lichtingendienst donderdag bekendge- De nu 45-jarige Lee is op 31 januari op weg naar Cambodja gearresteerd, nadat hij met een vals paspoort uit Seoel was vertrokken. Toen hij zich op 22 maart 1967 bij de VN-autoriteiten in Panmoenjom meldde, werd Lee on derdirecteur van het officiële Noordko reaanse persbureau als een belangrij ke overloper beschouwd. Hij kreeg een premie van ruim tienduizend gulden en een huis. Kortgeleden trad hij in het hu welijk met een Zuidkoreaanse. die ver pleging doceert aan een particuliere uni versiteit in Seoel. Lee zou in Cambodja nieuwe instructies gaan vragen bij de Noordkoreaanse ambassade. Nieuw proces Petras Dominas DORTMUND (DPA) Dc 39-jarige Petras Dominas. chef van de naar hem genoemde bende juwelenrovers, zal op 24 maart voor de tweede maal voor d< rechter in Dortmund moeten verschij- Dominas is in februari 1967 tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord, roofovervallen, waaronder een overval op een Amsterdamse juweliers winkel, en andere misdrijven. Wegens gebrek aan bewijs werd hij vrijgespro ken van moord op Albrecht en Lina Höhmann te Lünen (Noordrijn-Westfa- len), gepleegd in augustus 1964. Het Westduitse hof van beroep van Karls ruhe heeft deze vrijdpraak echter nietig verklaard en bepaald dat de gang van zaken bij de moord nauwkeuriger moet worden onderzocht. Verwacht wordt dat dit tweede proces 15 tot 20 dagen zal du- ADVERTENTIE) „Ze heeft een grammofoon. Dus?" Een platenbon is altijd raak! (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Op 21 februari a.s. be staat de onderwijsraad 50 jaar. Het gou den jubileum van dit adviescollege van de minister van Onderwijs en Weten schappen zal op die datum in de verga derzaal van de Eerste Kamer worden her dacht met redevoeringen van oud-voor zitter prof. dr. K. Posthumus en van de huidige voorzitter prof. mr. I. A. Diepen horst, aldus een officiële mededeling van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen. Wat Is de onderwijsraad? De redac tie van het officiële weekblad „Uitleg" van het ministerie van O. en W. is uit voerig in de onderwijsraad gedoken en noemt het „een belangrijk adviesorgaan, dat gezien aard, functie en samenstelling zelden aan de weg timmert". Vooral het laatste is waar: de onderwijsraad laat nooit iets van zich horen. Mocht zij al behept zijn met revolutionaire denk beelden of opmerkelijke visies, dan weet men dat voor de buitenwacht meester lijk te verbergen. Daarmee wil niet ge zegd zijn dat de onderwijsraad geen be langrijk werk zou doen. Integendeel, er komt echter weinig van naar buiten. In zijn huidige samenstelling telt de raad 64 leden, verdeeld over zeven ver schillende afdelingen, te weten voor we tenschappelijk onderwijs. algemeen voortgezet en voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs, 't kleuteronderwijs en 't basisonderwijs, 't technisch beroeps- en landbouwonderwijs, het sociaal peda gogisch-, het huishoud- en nijverheids- en het kunstonderwijs, het vormingswerk voor leerplichtvrije jeugd, het midden stands-, het economisch en administra tief onderwijs en het schriftelijk Onder- De huidige algemeen voorzitter is prof. dr. I. A. Diepenhorst, zelf oud-minister van Onderwijs en Wetenschappen, die ook nog het voorzitterschap van de eer ste en van de derde afdeling vervult. De invloed van de onderwijsraad op het onderwijsbeleid is evident en mag niet onderschat worden. De onderwijs raad werkt in feite vanuit de onderwijs theorie en de schoolpraktijk aan de voor bereiding van beslissingen, die een mi nister neemt en waarvoor deze dan zelf verantwoordelijk i». Algemeen uitgangspunt is, dat de le den van de onderwijsraad door de kroon worden benoemd titre personel. Men wordt dus aangezocht op grond van per soonlijke kwaliteiten, niet ala represen tant van een maatschappelijke, politie ke of godsdienstige groepering. In de praktijk blijkt echter wel van een ge schakeerde samenstelling sprake te zijn. Er is duidelijk sprake van een strikte onafhankelijkheid van de raad. De ad viezen van de raad kunnen worden on derscheiden in adviezen t.a.v. geschillen, adviezen over bestuursbeslissingen, ad viezen over algemene maatregelen en adviezen over administratief beroep. De oorsprong van de onderwijsraad lag in de periode van de schoolstrijd, toen bij de toenmalige minister van On derwijs en Binnenlandse Zaken, jhr mr. A. F. de Savomin Lohman, de behoef te groeide om te beschikken over een adviescollege, dat kon helpen om los van de politiek hel onderwijs te verbeteren. Onder minister De Visser werd de tot standkoming van de onderwijsraad in 1919 een feit. Een zeer belangrijke rol is jarenlang vanaf de oprichting tot 1951 vervuld door dr. H. W. Tilanus, die 32 jaar secretaris van de onderwijsraad is geweest. Later trad dr. Tilanus vooral op de voorgrond als fractieleider van de Christelijk Historische Unie in de Twee de Kamer. Een lange staat van dienst bezat ook prof. Huib Luns, de vader van de huidige minister van Buitenlandse Zaken, die van 1919 tot 1942 zitting had in de vierde afdeling van de onderwijs raad. Van zijn hand komen een aantal fraaie potloodtekeningen van medeleden, die in het weekblad „Uitleg" staan afge drukt T.v.-spel vanurond Vanavond zendt de NCRV-televisie om 20.45 uur vla Nederland I „Egmont". het klassiek geworden vrijheidsdrama van Johann Wolfgang Goethe uit. De door Stefan Felsental bewerkte versie kwam in oktober '68 tot stand in het kader van het vijftienjarig bestaan van de Belgische t.v. Bij de rolbezetting is men omdat „Egmont" een coproduktie van BRT en NCRV is. uitgegaan van de scheidingslijn noord-zuid. Historici hebben Goethe verweten dat hij de held van zijn stuk heeft ver valst. De in het spel niet voorkomende graaf Hoorne was volgens geschied kundige nasporingen veel en veel be langrijker dan Egmont, een man die door Goethe een fraai romantisch jas je kreeg aangemeten. Verder komt er Willem van Oranje in voor. door Goe the geschetst als een koele, berekenen de noorderling, die precies weet waar hij zijn politieke munt uit kan slaan. Dan is daar nog Margaretha van Par ma. de landvoogdes, die een kleine ro mance met Egmont wil beginnen. Dan is er nog een totaal verzonnen heldin: het dienstmeisje Klaartje. De plaats van de handeling is Brussel in het jaar 1568. In Noord- en Zuid-Ne derland heerst onrust, er hebben beel denstormen plaatsgevonden en het volk dreigt in opstand te komen tegen de koele Spaanse koning Philips II. die niets van de koude landen aan de zee moet hebben, maar liever in het war me Spanje blijft. Zo geheel anders dan zijn vader. Karei V, die, in Gent gebo ren, graag in de Nederlanden vertoef de. De vrijheidsbeweging wordt aange voerd door Willem van Oranje met hulp van de graven van Egmont en Hoorne. De landvoogdes Margaretha wil de zaak een beetje kalm aanpak ken. maar Philips wil daar niet van horen en stuurt de gevreesde Alva naar de Nederlanden. Alva poogt de aanvoerders van de beweging te pak ken te krijgen, maar slaagt er slechts in om de twee graven gevangen te zet ten. Willem van Oranje is bijtijds uit geweken. Zonder enig proces worden Egmont en Hoorne op de markt in Brussel onthoofd. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) AVRO 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.20 Uitzen ding van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. 18.30 Stereo: Licht instrum. sex tet met zangsolist. 18.50 Gesproken brief. 18.55 kinderen. 19.00 knipperlicht: pro- 0 Oldenberg, hoor Moderne Amerikaanse orkes luziek in vrije tijd: koor praatje. 18.46 1 de dag. 23.55-24.00 arkestmuziek. 19.45 Vrije politieke 19.55 Grammofoonmuz. 20.00 Open- itbezit. 20.10 Muziek van Belgische componisten. 20.30 Hoorspel. 21.33 Opera-frag- Een platenbon is altijd raak! HILVERSUM 1 Nieuws. 7.10 Ocht. reo: Lichte gramn Deze dag. AVRO: LOfoonmuziek. VPRO: 7.54 so: Lichte grammofoon- daag de dag. NP.U: 9.00 AVRO: 10.00 Voor de kleuter en Spas 12.26 Mededelingen ling: 12.29 Uitzending voor de landbouw. NRU12.39 Stereo: Lichte grammofoonmu- 13.1: reo: Klassieke koorwerken (gr). NRU: 14.10 Toerismo: toeristische informatie uit bin nen- en buitenland. 14.30 Poëzie op punten: wedstrijd tn het voordragen van luchtige poëzie. lfi.OO Klein chanson, VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Thuis: programma voor thuls- zlttenden. 16.45 Radio Filharmonisch Orkest (ADVERTENTIE) „Hij is morgen jarig en woont ver weg" Een platenbon-per-brief is altijd raak! (STER-reclameuitzen- dingen om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur Nieuws in het kort NCRV 19.07 uur: Breng eens een zonne tje, programma voo bejaarden 19.27 uur: Durf te leven 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Egmont, tv-drama 22.35 uur: De gitaer by it boek, bij belliederen 22.40 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: Groenteteelt onder glas (TELEAC) NEDERLAND II (STER-reclameuitzen- dingen om 18.56, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VPRO 19.30 uur: Voor een cinematheek 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: De oude draaidoos, filmmagazine 20.55 uur: Maandelijks, sportrubriek 21.55 uur: Gesprek met prof. dr. Josef Hromadka 22.10 uur: Dokter in Afrika (CVK/IKOR) 22.40 uur: Tweede journaal (NTS) Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT 11.25 uur: Walter and Connie De met aangegeveD programmal zIJd k leuren televisieprogramma's. HILVERSUM I AVRO 20.05—21.30 uur: Residentie-Orkest 21.30—22.10 uur: Oldenberg, luisterspel NCRV 20.00—20.25 uur: Sil de strandjutter, luisterspelserie 22.45—23.55 uur: Onvoorzien, sluitpost RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30,, 8.00, 8.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.30, 22.30, 23.55 VPRO: 12.00 HILVERSUM II de huisvrouw). 9-40 S Nieuws. 11.02 Voor c lingen. 12.00 Van twe programma. (12.22 Wi Uit de pers: pers lekprog^ r. 15.30 Stereo: Nieuws. 16.1 lichte pianomuziek (opn.). 16.30 Boemi: pop- ihow. 16.55 Stereo: lene Mlene Muze: nieuws >ver underground hilversum i FM-kanalen) 12.03 Agent 000. 13.00 Kemna. 13.30 Help. TROS: 14.00 Lynx (of Los). AVRO: 15.00 Muziek Boetiek (16.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05—18.00 1 pas. ver/oe (324 m) 13.00 Nieuws weerbericht, dagklapper beursberichten. 13.20 Tafelmuziek. 16.00 Nieuws. 5.40 Klein Promenadecont )3 Beursberichten. 16.09 K uziek in België. 17.00 Niev mededelingen. 17.15 Gram (ADVERTENTIE) „Zc vond 't f(jn om zelf uit te zoeken" Een platenbon is altijd raak!

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2