HANS VAN Z. ONBEWOGEN VOOR RECHTER Moord op Elly Hagers eerste punt van dagvaarding Vrouw nu een en al berouw Sovjetmaarschalk Iwan Jakoebovski naar Oost-Berlijn President denkt niet aan lunch pauze Kerkdrielse moordzaak grote tragedie Sympathie voor onbevoegde genezers DPR Rotterdam voor voortzetten dialoog DINSDAG 11 FEBRUARI 1969 DE LEHDSE COURANT Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Vanmorgen om tien uur is de president van de Utrechtse arrondissementsrecht bank, mr. D. van Zeben, begonnen niet de behandeling van de meest gruwelijke moordzaak sinds men senheugenis in de criminele his torie van Nederland. Even tevoren was Hans van Z. binnengebracht. De 27-jarige jongeman, die ervan wordt verdacht, twee mannen en twee vrouwen met voorbedachte rade, in koele bloede te hebben afgemaakt. Deze hele dinsdag is gereserveerd om de eerste misdaad die hij bekend heeft te hebben gepleegdde moord op de geschei den Rotterdamse lerares Elly Hagers, zijn 26-jarige minnares, te behandelen. Vier politieagenten en een haag van dranghekken zorgen ervoor, dat Hans van Z. niets kan gebeuren op zijn weg naar het rechtszaaltje, dat met 66 ver slaggevers en evenveel belangstellenden meer dan vol is. Als hij onder het blitz- vuur van de fotografen binnenkomt en hem de boeien worden afgedaan, trekt hij zenuwachtig met de rechterhelft van zijn gezicht. Hij draagt een donker streepjespak met een stemmige stropdas. De bril, die men kent van de foto's, ont- Terwijl de officier van justitie, mr. A. Somerwil, de dagvaarding voorleest de onstellende details in nuchtere juri dische termen vertaalt luistert hij met gekruiste armen onbewogen toe. Zijn stem is vast als hij president mr. Van Zeben zijn personalia opgeeft. De voorlezing van de dagvaarding vergt zeventien minuten. Hij wemelt van i woorden als loden pijp en broodmes met gegolfde snede, kalm beraad en opzette-' lijke geweldadigheid. Mr. Somerwil dreunt het zonder enige stemvariatie op. De litanie van subsidiaire tenlasteleg gingen maken het tot een dor stuk zon der dramatiek. Om half elf begint president Van Zeben het verhoor van de 18 opgeroepen getuigen. De introductie en beëdiging duurt bijna een uur. Alweer een saaie opsomming, ditmaal van de talloze, in gewikkeld genummerde processen-ver- baal, die er in de loop van het onderzoek zijn opgemaakt. De spanning, waarmee de zaal geladen was toen Hans van Z. binnenkwam, verslapt. De aanwezigen voeren fluisterende gesprekken of speu ren op het bleke gezicht van de ver dachte, dat, onder het slordig gekamde, lange haar een ietwat verlopen indruk maakt alsof hij vannacht aan de boemel is geweest naar sporen van emotie. Dit laatste doet vooral de dichter Simon Vinkenoog, die in exotische kle ding namens Elseviers Weekblad het proces volgt. Elly Hagers Het eigenlijke verhoor vangt aan met de Rotterdamse hoofdagent van politie H. van de Driessche, die op 23 april 1964 (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Bleek, vermagerd, huilend, nog alttfd met een trouwring aan de vinger, stond gisteren Trees K.-V. (29) voor het Bossche ge rechtshof. Als medeplichtige van de moord op haar man Johan en haar vriendin Nelly. Z\j is de exponent van de ellende in de Kerkdrielse moordzaak. In tegenstelling tot de zitting van de rechtbank, acht maanden geleden, is ze nu hele maal niet weerspannig meer. Een hoopje ellende, dat haar zakdoek tegen de mond drukt als de president van het hof, mr. W. van Roosendaal, zegt, dat haar man Johan goudeerlijk was. „Ik wou, dat ik hem terug kon halen", huilt Trees. Er is in de acht maanden tussen het vonnis van de rechtbank, die haar veroordeelde tot tien jaar, terwijl de officier van justitie slechts zes jaar had geëist, en de behandeling van haar hoger beroep voor het hof veel veranderd in Trees. Ze „tucht hard", zoals dat in gerechtelijke termen heet. Voor de rechtbank probeerde ze nog overeind te blijven, ze bekende, maar niet helemaal en over het optreden van de politie tijdens de verhoren was ze gebelgd. Ze wist zich niet alles te herinneren, enz. Maar gisteren gaf ze alles ruiterlijk toe. En met zichtbaar berouw. Mr. J. Booster (41), officier van justitie, die ook nu als getuige was opgeroepen, zei aangedaan: „Ik heb alle brieven die Trees aan haar familie schrijft, gelezen. Vijf per week. Ik ben er nooit van onder de indruk, dat een vastzittende verdachte naar huis schrijft, dat hij of zij berouw heeft. Maar Trees schrijft al een jaar achtereen brieven vol berouw. Ik geloof van haar ook, dat ze berouw heeft, ontzaggelijk veel. En oprecht, dat moet ik eerlijk zeggen. Ze heeft een jaar lang één verlangen gehad: straf te krijgen voor haar daad en de rest van haar leven te zorgen voor haar vader van tweeënzeventig, haar achterlijke broei en haar vijfjarig zoontje Gerard. Vooral om Gerardje zit Trees erg zwaar", aldus getuige mr. Booster. De procureur-generaal jhr. mr. N. Witsen Elias haakte in zijn requisitoir hierop in. „Er zijn nogal wat gronden voor verzachtende omstandigheden", zo zei de procureur-generaal. „De belangrijkste is haar kind. Iedere week komt het jongetje een kwartier op bezoek in het huis van bewaring. Hij denkt dat zijn moeder in een ziekenhuis ligt. Hij gaat straks naar school. De kinderen zullen hem vertellen, waar zijn moeder werkelijk is. dan zullen hem de schellen van de ogen vallen. Het zal dan moeilijk zijn het kind te laten blijven komen. Maar we moeten in de eerste plaats denken aan de Trees V. van voor de fatale avond en minder aan het hoopje ellende van nu", zo keerde mr. Witsen Elias terug naar de ernst van de zaak. „Zij heeft met haar beslissing naar de Vrouwenbond te gaan, twee doodvonnissen getekend. Als zij met haar minnaar Jan en diens vrouw en met haar eigen man meegegaan was in de auto, dan zou het verdrinkingsdrama niet zijn gebeurd". Trees ging niet mee. Ze liet Jan al dan niet opzettelijk zijn auto in het Zuid Willemsvaart rijden. Johan e konden zwemmen, verdronken. „De strafmaat kost mij' veel hoofdbrekens zei mr Witsen Elias voordat hij acht jaar eiste tegen Trees. Naar hij zei, komt het niet zo vaak voor, dat het vonnis hoger uitvalt dan de eis. Tegen Trees werd zes jaar geëist. Het vonnis luidde: tien jaar. „Dat maakt er de positie van het openbaar ministerie niet gemakkelijker op. Verdachte Jan H., hoofddader, waartegen de procureur-generaal twintig jaar heeft geëist, heeft zijn straf ten volle verdiend. De gedachtengang van de rechtbank zal zijn geweest, dat als Trees als mededader is aan te merken, het onbillijk tegenover H. zou zijn als er zo'n groot verschil in vonnis zou zitten", zei de procureur-generaal, die daarna een reeks verzachtende omstandigheden opnoemde. Waarom had de nu zo berouwvolle Trees Jan H. verlokt tot de dubbele moord? Trees: „Ik heb altijd gedacht, dat hij niet zou durven". De president: „Maar die langdurige gesprekken over de toekomst en die gesprekken over hoe jullie het best van Johan en Nelly zouden kunnen afkomen?" Trees: „Ik heb er niet aan gedacht, dat het allemaal echt kon". President: „Op de fatale avond waren Jans laatste woorden: „Dan kan het nu mooi gebeuren". U ging ondertussen naar de Vrouwenbond, waar een filmvoorstelling was. U vroeg Jan alleen of u nog koffie moest zetten als hij terug kwam. Dit is toch ontstellend hard?" Trees: „Ik kan het nog niet onder woorden brengen, wat en hoe ik toen heb gedacht. Ik heb als in een roes geleefd". Hier sprak een andere Trees. Niet de femme fatale, die bikkelhard vier maanden lang politieverhoren trotseerde. „Zij heeft zich in de peilloze diepte van het kwaad gestort", zei de procureur-generaal. „Het lijkt wel of alle remmen losgeslagen waren, of haar geweten niet meer functioneerde. Het begrip moord boezemde haar geen schrik in". Naar zijn mening is het bewijs geleverd van de opzettelijke uitlokking tot meervoudige moord, al zou Jan H. meer dan eens de gedachte geopperd hebben Johan te vergiftigen of dood te rijden en Nelly te verdrinken. Trees' verdediger mr. B. Bitter M. de Sevaux uit Den Bosch was van mening, dat Trees niets had uitgelokt: „Trees heeft geleefd in een roekeloze wereld, een fantasiewereld, waar ze was met de prins van haar dromen. Die twee mensen op dat zolderkamertje, die daags voor de moord over de „toekomst" zaten te praten waren geen „killers". Arrest van beide zaken wellicht op 19 februari. Dra. DEN UYLi Kamercommissie voor wandaden in Ned. Indië (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Drs. J. den Uyl. voor- j zitter van de socialistische Tweede-Ka merfractie, wil een bijzonder Kamer commissie laten samenstellen, die een I oordeel moet geven over alle gegevens rond de militaire wandaden in Indonesië tussen 1945 en 1950. Deze bijzondere Kamercommissie moet tevens adviezen geven over de publikatie van deze ge- Drs. Den Uyl vindt het noodzakelijk, dat alle gegevens openbaar gemaakt worden, omdat anders volgens hem geen oordeel gevormd kan worden over de militaire en politieke verantwoordelijk heden voor de eventueel gepleegde wan- De socialistische fractievoorzitter heeft dit schriftelijk aan de Tweede Kamer voorgesteld. Hij meent, dat met dit on derzoek haast geboden is, omdat velen anders ten onrechte beschuldigd blijven worden. Daarom hoopt hij, dat de com missie, wanneer deze inderdaad inge steld wordt, uiterlijk op 31 mei a.s. ver slag aan de Tweede Kamer moet doen over haar bevindingen. Zo lang het onderzoek naar de be schikbare gegevens nog geen resultaat opgeleverd heeft, wil drs. Den Uyl nog geen oordeel geven over de eventuele wenselijkheid van een parlementaire enquêtecommissie. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 14 februari tot en met 23 maart een tentoonstelling gehouden van constructies, oojecten en projecties van Arie Jansma. in haar woning aan de IJsclubdwars- straat het lijk van Elly Hagers vond, nadat een telefonische melding was bin nengekomen. De woorden, waarmei het tafereel schildert, dat hij daar in de woon-slaapkamer van het slachtoffer op de tweede etage aantrof, zijn sober, maar die foto's, die rechtbankpresident Van Zeben hem toont, zeggen genoeg. Hij verklaart, dat hij de voordeur geopend vond, met daarnaast een ingeslagen glas- in-loodruitje, waarlangs de voordeur ge opend kon zijn. Boven gekomen vond hij Elly Hagers toegedekt met een groene deken. Aan de rechterzijde van haar hals had zij een verschrikkelijke snij wond. Het bed- degoed was doordrenkt met bloed en or het hoofdkussen lag een pluk haar. On der de linkerarm van de half naakte vrouw lag een broodmes met de bebloede punt naar haar oksel gekeerd. De kamer maakte een indruk van wanorde alsof er-gevochten was. Een bijzettafel bleek beschadigd, doordat er iets zwaars tegen aan gekomen was. Rechtbankpresident mr. Van Zeben laat op dit moment van het verhoor een transistorradio voor zich op hpt groene .laken zettep, Hans van Z. moet naar voren komen. Hij blijkt; tijdens een van de verhoren gesproken te heb ben over een transistorradio met twee knoppen, die in de kamer van de vrouw stond en bevestigt, dat het inderdaad hetzelfde toestel is. De president laat de verdachte ver volgens twee brillen zien en vraagt of deze hem iets zeggen. Hans van Z. ver klaart een politiefoto van Elly Hagers gezien te hebben, waarop ze een bril van dat type droeg. President: „Kunt u Elly Hagers met een van die brillen voorstellen?" Hans van Z.: „Ik zou me er u ook mee kunnen voorstellen". President: „Dat bedoel ik niet. Hebt u Elly Hagers ooit met. deze bril gezien?" Hans van Z.: „Neen". Ketting Het blijkt, dat hoofdagent Van de Driessche beide brillen in de kamer var de vrouw heeft aangetroffen. De presi dent toont hem vervolgens een kettinkje en vraagt of het van hem is. Hans van Z. zegt wel een halskettinkje gedragen te hebben, maar niet met zulke fijne In vele delen van Duitsland en in het zuiden van ons land begint men v carnavalsroes te komen. In het Duitse stadje Mindelheim Driekoningen tot Aswoensdag carnavalstijd. Gedurende die tijd regeren de heksen(verklede mannen) in de straten. In Geisingen gaat het weer anders: daar nemen de mannen enige tijd de huishoudelijke plichten waar. Dat doen ze met enige ophef zoals de over de straten gespannen waslijnen overduidelijk laten zien. schakels. Het blijkt, tezamen met enkele niet geïdentificeerde overhemdknoopjes in de kamer van het slachtoffer op de vloer gevonden te zijn. Als hoofdagent Van de Driessche zijn verklaring vervolgt zegt hij, dat de vrouw in een houding lag, alsof z het moment van de moord gemeenschap had. Onder haar lag een manchetknoop. Hans van Z. verklaart, door de president ondervraagd, dat hij in die tijd mogelijk dergelijke manchetknopen heeft gedra gen, maar dat hij het voorwerp niet positief kan identificeren. Hij spreekt de president op bitse toon aan bijna kapittelend. Mr. Van Zeben, die met engelengeduld elk detail uitdiept, laat het over zijn kant gaan. Gegil Een vrouw, die in het belendende per ceel logeerde, aldus de verklaring van Van de Driessche verder, had in de nacht van de moord een angstig gegil gehoord, gevolgd door vreselijk bonken, alsof er met stoelen werd gegooid. Vervolgens was het stil geworden en had ze pendule twee uur horen slaan. Het on derzoek leverde ook de wetenschap op; dat Elly Hagers, nadat zij bij haar man was weggegaan, verhoudingen heeft ge had met twee getrouwde en een onge trouwde man. „Maar met nummer drie heb ik weer de pech, dat hij verloofd is", had ze geklaagd. Deze laatste is de avond van de moord om tien uur bij Elly Hagers op bezoek geweest, is met haar naar bed geweest en om kwart over een weggegaan althans, dat heeft hij verklaard, toen hij indertijd door de rechter-commissaris werd verhoord in verband met de moord op zijn minnares. Toen hij wegging, wuifde Elly hem vanaf het balkon na. Hij knipperde terug met zijn lichten, waarbij hij een man i straat zag lopen, die omkeek. Hij had geen aandacht aan geschonken, aldus nog steeds zijn verklaringen uit 1964. Het onderzoek heeft uitgewezen, blijkt op dit moment ter zitting, dat behalve deze man en Hans van Z. nog iemand anders in het leven van Elly Hagers geweest moet zijn. Zij hebben beide bloedgroep O, maar een ontdek king in de wasmand in de kamer heeft uitgewezen, dat er ook een man bloedgroep A in het huis moet hebben verkeerd. De identiteit van deze myste rieuze minnaar is nooit vastgesteld. De volgende getuige, die president Van Zeben verhoort, i6 de patholoog-anatoom dr. Makkink. Hij heeft indertijd sectie op het lijk verricht. Hij verklaart geen typische kwetsuren te hebben aange troffen, die wezen op een val tegen een tafeltje, wel een verwonding aan het voorhoofd, die zou kunnen duiden op een onzachte aanraking met een kokos mat. De hals vertoonde, behalve de ga pende wond, veroorzaakt door minstens twee snijbewegingen, sporen van wur ging. De rest van het lichaam vertoonde kneuzingen door slompen of slaan. Er waren geen sporen van geslachtsgemeen schap. De doodsoorzaak was embolie, veroorzaakt door de lucht, die via de wond in de bloedbaan was gekomen. Het is inmiddels kwart voor een geworden, rechtbankpresident mr. Van Zeben J denkt niet aan een lunchpauze en gaat een adem door met het verhoor van ex-echtgenoot van het slachtoffer, j H. Hagers uit Lekkerkerk. Maar eerst j wordt een korte sanitaire stop voor Hans van Z. ingelast. Kledingstukkeu Na de korte pauze krijgt de 34-jai ige j Hagers een anthracietkleurige mantel met zwarte kraag voorgehouden, die hij niet als eigendom van zijn weggelopen j vrouw herkent. Hij acht het niet uitge sloten. dat ze een groene deux-pieces heeft bezeten. Hij beschrijft haar als een Spaans type donker van haar en huid maar met Europese gelaatstrekken. Er volgen vragen over nog meer kleding stukken van Elly Hagers, onder meer cognackleurige schoenen met hoge hak ken, witte truitjes en andere bezitingen. Onder meer een groene portefeuille van Marokkaans leer en een foliomap van hetzelfde materiaal. Hans van Z. moet op dit moment naast de man van zijn vermoedelijke slachtoffer gaan staan. Hij herhaalt, dat hij tijdens zijn bekentenis heeft gezegd, dat hij zich een degelijke groene map herinnert. Hij beschrijft de map nauwkeurig en Hagert zegt, dat het klopt. De zin van dit vraag- en ant woordspel, dat door president en ver dachte op ware pietluttige wijze wordt gevoerd, is vooralsnog niet duidelijk. Aan het slot van het verhoor zegt Hagers, op een vraag van mr. F. van Ravens- waay, de raadsman van Hans van Z., dat zijn vrouw de naam van verdachte bij zijn weten niet kende. (De zitting duurt voort) zijn bewakers op weg naar de rechtszaal. (Van onze correspondent) UTRECHT Twaalf procent van de bevolking van eenentwintig tot vijfenzestig jaar van de stad Utrecht is wel eens naar een onbevoegde genezer geweest. Dit blijkt uit het onderzoek dat het Nederlands instituut voor praeventieve geneeskunde TNO eind 1967 heeft ingesteld. Het onderzoek is gehouden onder driehonderd personen die via een steekproef waren geselecteerd. Als het gevonden percentage representatief geacht mag worden voor het gehele land, betekent dit volgens drs. E. Th. Cassee, wetenschappelijk medewerker van het instituut, dat vele honderdduizenden Nederlanders wel eens door een kruiden dokter of magnetiseur zijn behandeld. Uit het onderzoek is gebleken, dat van degenen die nog nooit naar een onbevoegd genezer zijn gestapt, ongeveer dertig procent zich kan voorstellen ooit eens naar zo iemand toe te zullen gaan. De ondervraagden stonden iets vaker positief dan negatief tegenover onbevoegde genezers. Ongeveer de helft vond het goed dat er kruidendokters en magnetiseurs zijn. Minder dan de helft meende, dat men zoveel mogelijk moet proberen de mensen tegen te houden als ze naar zo'n genezer willen gaan. Het instituut concludeert, dat. hoewel de meningen niet eensluidend waren, er nogal wat sympathisanten voor de onbevoegde genezers zijn. Het onderzoek heeft duidelijk gemaakt, dat degenen die zich voor adviezen tot kruidendokters wenden, niet méér sympathie hebben voor deze genezers dan degenen die er niet heengaan. Sympathisanten en „ge bruikers" vormen dus verschillende groepen. Prediking gehuwde priesters Pater J. v. Well gekozen tot voorzitter (Van verslagget Studentenactie tegen Nixon aangekondigd I vinden ook, dat „het Amerikaanse im- I perialisme" een van de grootste vijan- den van de mensheid is. In Westberlijnse studentenkringen is gezegd, dat men j van plan is zoveel mogelijk Westduitse studenten naar West-Berlijn te laten i komen met het oog op het bezoek van Akkoord VS en Cuba over kopen van vliegtuigen HAVANNA (Reuter) De V.S. en BERLIJN (A.F.P. - D.P.A.). De opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Pact van Warschau. De Rus sische maarschalk Iwan Jakoebovski. is iu Oost-Berlljn aangekomen, waar hij onder meer werd verwelkomd door de Oostduitse minister van Defensie, gene raal Hoffman en maarschalk Kosjevoi. opperbevelhebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland. Het doel van Jakoebovski's bezoek ls niet bekend- i t uba hebben een overeenkomst geslo- gemaakt. j l«n om de terugkeer naar de V.S. van passagiers van gekaapte vliegtuigen Reizigers die uit West-Duitsland in te vergemakkelijken, zo heeft oen West-Berlijn zijn aangekomen, hebben woordvoerder van de Zwitserse umbas- gezegd dat de Oostduitse grensposten I sade in Havanna meegedeeld, icherpe controle op de identiteit Het akkoord is maandag van kracht geworden. Alle passaigers, met uitzon dering van de man die het toestel kaap te, zijn toen met de DC-8, die eerder op de dag naar Cuba vloog, naar de V.S. teruggekeerd. Tot maandag vlogen de gekaapte vliegtuigen alleen met hun bemanning terug. De passagiers werden naar Varadero op 140 km ten oosten van Havanna gebracht. Het vliegveld van Varadero heeft een langere startbaan. De Amerikaanse regering en de betrok ken luchtvaartmaatschappijen zijn nu verantwoordelijk voor de passagiers en het vliegtuig en voor het opstijgen op de kortere startbaan van Havanna, de reizigers uitvoeren. Reizigers moesten uit hun auto's stappen opdat verge lijking met hun foto's in de paspoorten onder felle schijnwerpers voor de Oost duitsers mogelijk werd. De beperkende maatregelen voor militairen en leden van de Bondsdag gaan. als gemeld, 15 februari in. Linkse studenten in West-Berlijn heb ben met protestacties gedreigd tegen het bezoek van president Nixon aan West- Berlijn, dat voor 27 februari is vast gesteld. In een resolutie noemen de studenten Nixon „een soepel werktuig van de meest reactionaire vleugel van Amerika's burgerlijke gemeenschap". Zij DELFT De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam heeft tüdens de tweede vergadering in nieuwe samenstelling, die gisteravond in de Adelbertkerk te Delft werd gehouden, zich besluitvaardiger getoond in het kie zen van een nieuwe bestuur dan in het opstellen van een advies inzake de kwes tie celibaat en priesterschap. Kwam men in het eerste vrjj snel tot aanwijzing van pater J. A. A. van Well O.S.Cr., studen tenpastor te Leiden, als voorzitter, in het tweede geval kwam het tot een sortering van niet minder dan drie uitspraken, die alle weliswaar met meerderheid van stemmen werden aanvaard, maar zeker niet tot evenredige tevredenheid. De kwestie van ontkoppeling van celi baat en priesterschap werd aan de orde gesteld door een aantal leden uit Leiden en de afvaardiging van het Westland. Het had heel wat voeten in de aarde eer men tot een uitspraak kwam. Sommigen meenden, dat men de voorstellen, die pas ter vergadering ter tafel kwamen, eerst diepgaand moest bestuderen, anderen daarentegen meenden, dat de zaak lang genoeg speelde om een gefundeerd oor deel te kunnen hebben. Een complicatie te meer was een motie uit de dekensver gadering betreffende de prediking, die enkelen per se in de discussie wilden betrekken en tenslotte werd de beraad slaging nog onder grote druk gezet dooi de tijdnood waarin men kwam te ver keren. Driemaal uitspraak Uiteindelijk kwam men door stemming toch tot het besluit, dat men een uit spraak diende te doen. Het kwam zelfs tot een uitspraak over drie formulerin gen die tijdens de discussie naar voren waren gekomen: 1. de D.P.R. spreekt zich uit vóór de principëlei ontkoppeling van celibaat en priesterschap (19 voor, 2 te gen, 4 onthoudingen). 2. De D.P.R. ver zoekt mgr. Jansen al het mogelijke te doen om priesters die gehuwd zijn of willen huwen toe te laten tot de verkon diging (15 voor, 6 tegen, 4 onthoudingen) en 3. De D.P.R. spreekt zijn vertrouwen uit, dat men de dialoog over het predi ken door gehuwde priesters zo lang mo gelijk openhoudt (22 voor, 1 tegen, 1 ont houding). In de volgende vergadering zal men een on ander breder bespreken, maar nu al bleek, dat deze gang van ïrdeelde instem ming had. Tevoren had de raad een punt afge daan, dat in de vorige vergadering was blijven liggen: de eis van een aantal jongeren tot een uitgebreidere jonge- renvertegenwoordiging in de zitting van het pastoraal concilie. De raad besloot bij de samenstelling van een nieuwe de legatie van het bisdom Rotterdam reke ning te houden met deze wens. Maar dat niet alleen. De raad zou er bovendien op aandringen dat de bestaande dele gatie overeenkomstig deze wens wordt aangepast of aangevuld en zou de hui dige delegatie vragen daartoe de nodige stappen te ondernemen. Bestuur Bij de bestuursverkiezing werden nog vier bestuursleden aangewezen, name lijk kapelaan J. G. M. Zuidgeest uit Rot terdam, mej. E. J. H. van Brussel uit Leiden, mr. H. J. G. Davids uit Voorburg en H. J. Hoogenboom uit Woubrugge. De raad wees voorts uit zijn midden twee priesters aan voor het kapittel: kapelaan dr. A. G. Simonis uit Den Haag en kape laan J. Zuidgeest uit Rotterdam. De dekensvergadering had eerder uit haar midden deken drs. Th. J. Geraets uit Den Haag en deken J. G. Sul uit Delft als zodanig aangewezen. Mgr. Zwartkruis verbaasd over Romeins advies aan Jos Vrijburg LONDEN (KNP) Mgr. Th. Zwart kruis van Haarlem overweegt stappen te ondernemen in Rome tegen degene, die Jos Vrijburg geadviseerd zou hebben in concubinaat te gaan leven om zo zU" priesterlijke functies te kunnen blijven uitoefenen. In een programma van de Britse com merciële tv-maatschappij ITV reageerde de bisschop op verschillende vragen over de Kerk van Nederland. Geheel onver wachts werd zijn reactie gevraagd op de mededeling van de heer Vrijburg, dat iemand in Rome hem tijdens een recent bezoek zou hebben geadviseerd maar met zijn verloofde samen te gaan leven in plaats van te proberen na zijn huwelijk als priester werkzaam te blijven. „Of het is een sensatieverhaal, of jullie hebben^ Vrijburg niet helemaal goed be grepen", zo reageerde mgr. Zwartkruis. „Als het waar is, wil ik graag de naam van deze Romeinse autoriteit weten en zal ik ervoor zorgen, dat hij eruit gegooid wordt".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5