S)a £cidóe Soirïant Meer openheid in omroepzaken WEER J. W. Rengelink: TELEVISIE VANAVOND NRT probeert Osbornes „Nu" Omroepmedewerkers Programma's dreigen te gaan vervlakken Het leven van een droompaus Toneelgroep Centrum speelt „Adrianus VI" Benfica in kleur RADIO PROGRAMMA Nieuwe leden KRO-bestuur PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 11 FEBRUARI 1969 De marges tussen meer kosten, hoger lonen en inflatie IEMAND die beslist geen te hoog per- centage noemen zal, heeft in het open baar de méérkosten voor het levens onderhoud in het lopende jaar op vijf- eneenhalf procent geschat: minister De Block van Economische Zaken. Dat is al één procent meer dan het Centraal Planbureau een klein half jaar geleden raamde. Dit percentage betekent dat, zelfs op jaarbasis, de tot nog toe bedongen loon stijgingen, het voor velen sociaal nood zakelijke minimum beslist niet royaal zal overschrijden. Eerder zit de kans erin, dat bij een ongunstige prijsontwik keling in de komende lente en zomer voor menig werknemer het rendement van zijn loonsverhoging negatief worden zal. Hiermee pleiten we niet voor een min der afgeremd loonbeleid; de ervaring heeft immers geleerd dat forse loon stijgingen in Nederland onmiddellijk ge volgd worden door forse prijsstijgingen en het is in de eerste plaats de werk nemer of rentetrekker met een klein inkomen die dan het gelag betalen moet. Wel versterkt het ons in de mening, dat het kabinet bij de samenstelling van zijn begroting voor 1970 voor grote pro blemen ls komen te staan. WAN zeer veel kanten wordt het kabinet onder druk gezet om in de komende miljardennota de realisering op te nemen van plannen die men gewenst casu quo noodzakelijk vindt; plannen die in elk geval geld kosten. Uit de voorstellen van minister Witte- veen terzake van het dichten van een paar gaten die in de begroting voor 1969 gevallen zijn, is gebleken dat de regering budgettair al de grootste moeite heeft om debet en credit in evenwicht te houden. Wat moet de minister van Financiën doen, als hij volgend jaar meer geld moet uitgeven en de autonome stijging van de rijkdommen daarvoor niet vol doende Is? De gemeenschap kunnen natuurlijk las tenverzwaringen worden opgelegd, maar dan herhaalt zich de geschiedenis van dit jaar, waarin de overheid een van de grootste prijsopdrijvers blijkt te zijn. Voor de economische gevolgen van het loonbeleid in 1970 houden we dan ons hart vast. In dit licht is begrijpelijk dat van ver schillende kanten uit de Kamer de heer Witteveen erop gewezen is, hoe het de voorkeur verdient om met beslissingen inzake zijn veelbesproken tweede-ronde belastingverlaging maar te wachten tot de stukken voor 1970 op tafel liggen. Want het is gevaarlijk om, als de vraag rijst of het kabinet op zijn plannen moet gaan bezuinigen, het belastingverlagings plan eerder buiten schot te hebben ge steld DIJZONDER nuttig zou het verder zijn, als het kabinet het voor de gewone man nu eens duidelijk maakt, wie er momenteel (en in welke mate!) profi teert van de bruto loon- en uitkerings stijgingen. Leidt het loon- en prijsbeleid tot een volmaakte opvoering van de „broekzak-vestzak"-theorie, wordt er in de werknemersgroep in zijn totaliteit er gens toch over gehouden, slokt de in flatie alles op, gaan de gemeenschaps voorzieningen er netto toch op vooruit? Men zou deze vragen kunnen toespit sen op één kernvraag: wat is bij de uit komst van ons loon- en prijsbeleid (in clusief de overheidsvoorzieningen) de marge tussen de stijging van de inkom sten en de inflatie en is er dan ook nog een marge tussen de stijging van de kos ten van het levensonderhoud en de Inflatie? Vooral het antwoord op het laatste onderdeel van de vraag kan interessant zijn. Voor sommige burgers zal laatst bedoelde marge ongetwijfeld al negatief zijn; voor anderen wellicht nog positief. Maar hoe wordt globaal tegen de herfst het landelijke beeld? VAN overheidswege worden er wel ver schillende makro-economische ge gevens bekend gemaakt, maar de gewone burger wordt hiervan soms weinig of niet wijzer. Voor hem zal het veel in teressanter zijn te weten, waar in de huidige conjunctuur die nog altijd een welvaartsconjunctuur heet te zijn, de voordelen terecht komen. Om te beginnen de wetenschap of die voordelen echt worden uitgesmeerd of ergens worden opgehoopt. Als dit laatste het geval is en de overheid zelf de grootste profiteur is, moet het kabinet- De Jong ook niet aarzelen dit te erken nen en duidelijk te maken of en hoe de overheid dan op haar beurt de resul taten van onze welvaart spreidt. Niet uitgesloten is, dat ook over dit punt misverstand bestaat, misschien zelfs wordt aangewakkerd. Gevaarlijk Europees VOLGENS „Rechts Om", het blad waar in elk ideaal dat niet strookt met de denkbeelden van hoofdredacteur M. Lewin als hand- en spandiensten aan het bolsjewisme wordt veroordeeld, staat of valt de wereld nog altijd met het welzijn van „ons Europa". Daarom moet iedereen die nationaal denkt, Europees denken. Nu zijn ook wij een vurig voorstander van „Europees denken", mits dit dan maar weer niet tot gevolg heeft een nieuwe versie van overwegend nationalis- tich denken. Of nog erger als „Europees denken" in verband gebracht wordt met kleur en ras. De spreekbuis van de heer Lewin gooit het wel graag over die boeg; „Rechts Om" ziet een nauwe relatie tussen de Europese geest en de blanke huidskleur, al wil het op gezag van de Zuid afrikaners de zonen en dochters van Japan desnoods wel ook een tikkeltje blank beschouwen. Gelet op de woorden en daden van Japan in de tweede wereldoorlog krijgt één uitspraak van .Rechts Om" dan zeker een sinistere betekenis; de geest van blank Europa houdt niet op te werken bij het verlaten van ons wereld deel! Ze hield zie Hitier, zie Japanse oorlogsleiders reeds op binnen de grenzen van het eigen werelddeel. Neen, als de heer Lewin Europees gaat denken, doet hij ons.denken aan de vos die de passie preekt. De gekleurde passie van een blanke vos. Uit zo'n preek stof halen voor gezond Europees denken, lijkt ons gevaarlijk. Hachelijk zelfs! of geen WEER DE BILT De afgelopen nacht passeerde een zwakke rug van hoge luchtdruk ons land. Hierdoor ivas er weinig ivind en kwamen op grote schaal opklaringen imor. Dit had tot gevolg, dat op vele plaatsen in ons land matige vorst voorkwam. Op enkele plaatsen kwam zelfs strenge vorst voor. E.N.M.1. DEELT MEDE: sneeuw Plaatselijk Inmiddels trekt een frontensysteem over de Britse eilanden naar het zuidoosten. Het behoort bij een depressie, die thans in het zeegebied tussen IJsland en Schotland ligt en die zich naar het zuidoosten verplaatst. Het front zal het komende etmaal dicht bij of over ons land tot stilstand komen. In verband hiermee zal er veel bewolking zijn, waaruit neerslag zal vallen in de vorm van sneeuio en ijzel en houdt het winterse weer Vooruitzichten voor donderdag: wisselvallig winterweer met waar schijnlijk enige tijd regen, ijzel of Weersvooruitzichten voor donder dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: minder dan drie; minimumtemperatuur: om streeks normaal; maximumtempe ratuur: nul tot zes graden onder normaal; kans op een droge pe riode van minstens twaalf uur: vijftig procent; kans op een geheel droog etmaal: veertig procent. Weer in Nederland Weer in Europa regen 2 —3 14 Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca Mtinchen HILVERSUM De voor de derde maal als programmaconimissaris van de NTS opstelden, benoemde heer J. Rengelink, bcant- j woordde gisteren vele vragen, gerezen na het vertrek van de heer Castelijns. De heer Rengelink (54) verkaarde. dal het hem duidelük is geworden, dat er in de toekomst grotere openheid dienl te worden nagestreefd inzake dc om roepproblematiek. Alleen op deze wijze I ontstaat er een betere voorlichting naar buiten, zowel ten aanzien van de struc turele problemen als de vele kwesties op programmatisch en technisch ter- Onomwonden zei de ..nieuwe" func tionaris, dat hij zeker niet juichend de armen omhoog had gestoken toen het NTS-bestuur hem in deze zware en verantwoordelijke functie had be noemd. Het afgelopen jaar had hij als VARA-secretaris bijzonder plezierig bij de omroep gewerkt en toen in januari 1968, na 17 jaar programmacommis saris te zijn geweest, zijn afscheid bij de NTS aanbrak, verkeerde hij in de mening, dat dit een vertrek voorgoed Na een dringend beroep op hem. heeft de heer Rengelink na enige aarzeling zich beschikbaar gesteld Daarbij heeft hij vooraf de medewerking van de om roepen gevraagd voor zijn komende arbeid. Tijdens de langdurige bestuursverga dering van vrijdag jl. is het tot allerlei debatten gekomen over structurele en principiële zaken. Daarna heeft het NTS-bestuur hem in de nieuwe func tie benoemd. De drie tegenstanders en de zes bestuursleden die blanco stem den. verklaarden dat zij zich niet tegen huidige structuur. „SCALA" De problemen rond de inhoud van het NTS-programma „Scala" acht de heer Rengelink niet zo groot als wel wordt aangenomen. Uiteraard zal de NTS- staf zich dienen te houden aan richt lijnen, die de „programmaraad" in dit opzicht heeft gegeven .Als er een behoefte bestaat aan andere richtlijnen zal er met programmaraad en bestuur deze kwestie duidelijk dienen te wor den besproken. De nieuwe programmacommissaris ver klaarde zich tegenstander van een be noeming van een door de kroon of de culturele organisaties benoemd NTS- bestuurslid tot programmacommissaris. Immers, deze functionaris dient vol komen onafhankelijk te zijn van de overheid. De kroonleden worden door de minister benoemd en de aanwijzing van de culturele leden geschiedt pas na overleg met de minister. De be noeming van een programmacommis saris voortkomende uit de vrije om roeporganisaties vond spreker dan ook de beste weg. Over de komende besprekingen be treffende de vaste t.v.-avonden voor de omroepen, kon de heer Rengelink nog weinig meedelen. Wel verklaarde hij persoonlijk geen voorstander te zijn van het plan om de NTS op de woens dagavond tegelijk op beide zenders het programma te laten verzorgen. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03. 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR: 19.07 uur: Kenmerk AVRO: 19.32 uur: Schrijf een stuk, toneelcompetitie 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Televizier. actualiteitenrubriek 20.45 uur: High Chaparral tv-serie 21.35 uur: Liesbeth List, showprogramma 22.20 uur: Wie goed doet, goed ontmoet (BZN) 22.30 uur: Tweede journaal NTS) 23.00 uur: NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen oi 18.55, 19.56 en 20.16 NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: De vrijbuiters, tv-serie Journaal 20.20 uur: De dubbelganger. 20.45 uur: Denk-beeld 21.35 uur: Amateurs aktief 22.00 uur: Benfica, reportage 22.20 uur: Kunstrijden Garmisch Partenkirchen 23.05 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00 uur: Kijk als je tekent zie je meer 11.25 uur: Hier Den Haag VARA: 17.00 uu. Midweek, jongerenmagazine De met aangegeven programma's zljD kleurentelevtsieprogramma's. HILVERSUM I AVRO: 19.35—22.30 uur: Vanavond, amusementsprogramma NRU: 22.55—23.55 uur: Muziek van deze eeuw HILVERSUM II KRO: 21.00—21.30 uur: Nightwatch, jazz RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30. 11.00 12.30, 16.00, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III Elk heel uur vanaf 9.00 ROTTERDAM Door bijzondere om standigheden in tijdnood gekomen heeft het Nieuw Rotterdams Toneel voor de presentatie van het toneelstuk „Nu" (Time Present) van John Osborne onder regie van John van de Rest een ande re vorm gekozen dan tot nu gebruike lijk. De officiële première van het stuk vindt plaats op zaterdag 22 februari a.s. in de Rotterdamse Schouwburg. Daaraan vooraf gaat een korte reeks voorstellingen, die als voorpremière zijn bedoeld hoewel zij niet als zodanig zijn aangekondigd. Het betreft hier de voor stellingen op zaterdag 15 en zondag 16 februari in Rotterdam, op dinsdag 18 februari in Den Haag. woensdag 19 fe bruari in Nijmegen en vrijdag 21 fe- •ftruari in Utrecht. De regie van „Nu" was oorspronkelijk opgedragen aan Pim Dikkers. De voor bereidingen voor diens regie naast diens actieve aandeel in het lopende repertoire (De Prijs. Plaza Suite) dreigden echter tot overbelasting te leiden. In onderling overleg werd besloten Pim Dikkers van deze regie-opdracht te ontheffen. John van de Rest, wiens opneming in de ar tistieke leiding van NRT is aangekondigd, zou dit seizoen slechts een zogenaamde „Kleine Zaal"-produktie regisseren. Hij werd echter bereid gevonden dq regie van „Nu" op zich te nemen, hoewel de tijd van voorbereiding en repetite uiterst krap was geworden. Aangezien de repertoireprogrammering uitstel van de aanvang der voorstellin gen van „Nu" niet mogelijk maakt, is als aanvaardbare oplossing een korte reeks „try outs" gekozen. Regisseur en beztting pannen tich tot het uiterste in om deze als- volwaardig geziene voor stellingen op de gestelde data te realise- „Nu" is op dinsdag 18 februari a.s. Ie zien in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. De vertaling is van Coos Mul der, Rik van Bentum ontwierp het de cor. Medespelenden: Annet Nieuwenhuy- zen, Lies Franken. Rie Gilhuys, Nelle- ke Knegtmans, Rick Nicolet, Steye van Brandenberg, Willem Nijholt en Jan Kruyk. Nationale jeugdtoneelgroep HILVERSUM (ANP) Een groot aan tal omroepmedewerkers vindt dat de omroepwet niet van kracht dient te worden, omdat zich in het bestel een patroon aftekent dat niet meer aan de maatschappelijke pluriformiteit beant woordt. Zij menen, dat dit patroon meer en meer bepaald wordt door uit geverijen en programmabladen. Eeen van de ernstigste gevolgen daarvan Is volgens deze omroepmedewerkers, dat programma's en programmaschema's in die sfeer gemaakt, dreigen te ten deren naar een voorzichtig gemiddel de. dat onrecht doet aan het werkelij ke potentieel, dat de Nederlandse ra dio en televisie ten dienste kan staan. dewerker's" hééft deze zaken gisteravond in Hilversum aan de orde gesteld in een vergadering, die door ruim drie honderd omroepmedewerkers en ande re belangstellenden werd bijgewoond. De vergadering resulteerde in vier re soluties die met grote meerderheid van stemmen werden aangenomen. In de eerste resolutie werd vastgesteld dat de wet tot regeling van het omroep bestel een zodanige omroepstructuur bedoelt, dat de veelvormigheid van ons volk daarin tot uitdrukking komt. De ervaringen, opgedaan tijdens het over- gangsbestel, tonen, aldus deze resolutie, een ontwikkeling die aan dit uitgangs punt geen recht doet, omdat door de koppeling van ledenbestand aan abon nementen tal van uitgeverijen grote invloed zouden kunnen krijgen op het ontstaan en de groei van omroepvere nigingen. Invoering van de wet, zo meent men. zal deze ontwikkeling ver snellen. Op grond van dit gegeven sprak de vergadering in deze resolu tie als haar mening uit, dat deze wet niet van kracht dient te worden. Waarborgen In de tweede resolutie kwam de ver gadering tot de conclusie dat, onaf hankelijk van het feit of de omroep wet op 1 mei 1969 van kracht wordt, thans de mogelijkheden moeten wor den bestudeerd van een regeling die een waarborg schept in de omroep voor het onvervormd tot uitdrukking komen van de in de Nederlandse samenleving bestaande pluriformiteit. In de derde resolutie besloot de ver- „De Executie", een scene uit „Poppetgom", dat donderdag 13 februari door de Haagse groep Scarabeewordt opgevoerd. Aan dit experimentele stuk wordt onder anderen meegewerkt door Lucebert, dirigent!componist Bruno Maderna en door de Zangeres Zonder Naam. Zij zingt het fraaie lied: „Zij sliep met stenen in haar bed", dat zij onlangs in Mies-en-scène voor de camera's bracht. Al eerder zou in Den Haag een voor stelling hebben plaatsgevonden van „Adrianus VII", een in Londen zeer suc cesvol stuk, dat door Centrum in Ne derland wordt gespeeld. Toen kon de voorstelling wegens ziekte niet doorgaan gisteravond was het' in de Koninklijke Schouwburg bijzonder druk, toen Adri anus VII" alsnog werd gebracht. In de hoofdrol zag men Allard van der Scheer aan het werk, een van de grootste rol len, die hij tot dusver te spelen heeft ge kregen. „Hadrian the Seventh" is een merk waardig stuk, dat gebaseerd is op een roman, die een autobiografie is van het gedroomde leven van Frederic "William Rolfe, een excentriek man, die zich tot Paus Adrianus VII verkozen zag in zijn fantasie en dan 'n heel opmerkelijk be wind voert in het Vaticaan. Een merkwaardige mengeling van fan tasie en realiteit, van religieuze en anti religieuze gevoelens en van romantiek en documentaire geeft het stuk een geheel eigen karakter. In hoeverre dat de ver dienste is van Peter Luke, de auteur van het stuk, of van Frederic W. Rolfe, de auteur van de roman, blijft hier in het midden. Schimpscheuten op de Kerk zijn er te vinden, maar over het geheel blijkt evenzeer een sterke verbondenheid met de Kerk. Het stuk is bovendien zeer romantisch. De droomscènes in het Vaticaan, waar Paus Adrianus op revolutionaire wijze aan 't goeddoen is (bijvoorbeeld door de wereldlijke macht en rijkdom van de Kerk aan de dijk te zetten) zijn niet min der romantisch dan de taferelen die be steed zijn aan de realiteit van Rolfes le ven: hij is daar 'n ondervoede kunste naar. bij wie de deurwaarders op be zoek komen en alles uit z'n simpele huur kamer meenemen: tot 't manuscript van zijn boek toe. Met dat al is het stuk van Peter Luke geen meesterwerk, wanneer men het op zijn eigen merites beschouwt. Vele ele menten erin zijn niet voldoende uitge werkt; een duidelijker omlijning van de verschillende personen was bijvoorbeeld wel gewenst geweest. Centrum is niet in staat geweest de juiste bezetting voor het stuk bijeen te krijgen. Dat waa een grote handicap TONEELGROEP iekor-kostuums Carel Alphenaar voor regisseur Walter Kous. die met de corontwerper Roger ChaiHoux vaak tot intelligente en zeer fraaie ensceneringen was gekomen, maar het daarbij meer dan eens liet zitten. De drijvende kracht. die van de hoofdrolspeler had moeten uitgaan, kon Allard van der Scheer niet opbrengen; ondanks de grote inzet waar mee hij zijn rol speelde en de enorme spanningen die hij bij zichzelf opriep, bleef z'n spel meer een vertoon van gro te krachtsinspanning dan van briljant acteurschap. Wat voor hem gold, wreek te zich ook bij de meeste van z'n mede spelers: zij zijn meer dan eens te jong. Degenen die in hun leeftijd speelden, zetten gave rollen neer: Elisabeth Hoy- tink, Sara Heyblom, Frans Vorstman en Ferd Sterneberg. Met dat al is „Adrianus VII" een wat bloedeloos geheel gewordn, waar in veel mogelijkheden van het stuk nau welijks of geheel niet waren uitgebuit. Jan Verstappen UTRECHT (ANP) Evenals in 1968 zal „Jeugd-Toneel". de jeugdsectie van het Nederlands Centrum voor het Ama- I teurtoneel. in de komende zomervakan tie een nationale jeugdtoneelgroep in het leven roepen. Onder het motto: „Verspeel je vakan tie". zal een geselecteerde groep van 30 a 40 jonge mensen tussen de 16 en I VANAVOND VTA NRD TT 25 jaar in drie weken een toneelproduk- vainavuinij VIA JNihL». II tie tol stand brengen en hiervan daarna gedurende twee weken een aantal voor stellingen geven. Het gehele project duurt vijf weken, van 5 juli tot en met 9 augustus, voor het eerst zullen dit jaar twee afzonderlijke voorstellingen worden gebracht. Onder regie van Pe ter Brandsma zal een avondvullend to neelstuk worden gespeeld, hoofdzakelijk de grote steden. Eenandere groep HILVERSUM De NTS zendt zal onder leiding van John van Lier meer experimentele produktie brengen, j die bedoeld is voor openlucht- en micro- I theaters. De gehele voorbereiding ligt in handen van de deelnemers, zodat ook kostuums, geluis, dekor, belichting en propaganda zelf verzorgd zullen moeten Tussen ronde om Nationaal Landjuweel UTRECHT (ANP) Voor het natio naal Landjuweel, de landelijke amateur toneelwedstrijd, die om de vijf jaar wordt gehouden, zijn de provinciale en stedelijke voorronden bijna geëindigd. In de komende weken zullen in speciale slotbijeenkomsten de prijswinnaars van de provinciale en stedelijke juwelen wor den bekendgemaakt. In maart zullen deze winnaars in vijf tussenronden uit komen waarna de verenigingen worden aangewezen, die zullen uitkomen in de finale, die zal worden gehouden van 12 tot 19 april" in de Stadsschouwburg in Haarlem. Voor Noord- en Zuid-Holland wordt de tussenronde gehouden op 14 en 15 maart in de Schouwburg in Ledden. avond in kleur een gefilmd program ma uit. dat Herman Kuiphof en Mar lijn Lindenberg in Lissabon maakten over Benfica. dc volgende tegenstan der van Ajax in de strijd om de Euro pa-Cup voor landskampioenen. In dit programma kan men onder an dere getuige zijn van een training van Eusebio. Torres. Simoes, Coluna en andere rood gehemde Benficasterren en kan men ook door middel van flit sen uit een competitiewedstrijd zien wat er van deze training in praktijk wordt gebracht. Herman Kuiphof sprak met de Brazi liaanse coach Otto Gloria, die. zoals het een modern trainer betaamt, kort geleden nog als spion op een Neder landse tribune zat om het spel van zijn toekomstige opponenten te analyseren. Demonstraties kunstrijden Aansluitend op de Benficareportage brengt de NTS vanuit Garmisch-Par- tenkirchen een aantal demonstraties van de deelnemers aan de Europese kampioenschappen kunstrijden. Jean Smits en Frans Hoekstra uitzending van commentaar. gadering tot oprichting van een stu diegroep, die met medewerking van belanghebbenden en geïnteresseerden in en buiten de omroep, zal trachten na te gaan op welke wijze een wilsuit- drukking van de Nederlandse kijker en luisteraar verkregen kan worden, die niet alleen de huidige pluriformiteit weergeeft, maar die ook in de toe komst veranderingen in de opstelling van de Nederlandse publieken regis treert. Hearing Tenslotte richtte de vergadering zich in een vierde resolutie tot de vaste CRM-commissie van de Tweede Ka mer met het verzoek om in verband met de bestaande ongerustheid over het per 1 mei a.s. in werking treden van de omroepwet binnen de termijn van 1 maand een hearing te doen hou den, waarbij elke geïnteresseerde om roepmedewerker in de gelegenheid moet worden gesteld aanwezig te zijn. Deze resolutie werd ondersteund door de op deze vergadering aanwezige Ka merleden Voogd (PvdA) en Visser (D '66). VAR A's Achter het Nieuws was gis teravond geheel gewijd aan de z. g. „soft drugs", de wat argeloos klin kende verzamelnaam waarmee de uit hennep vervaardigde hasjiesj en mari huana plegen te worden aangeduid. Zij vallen onder de opiumwet, verbruik, verhandelen en in voorraad hebben is dus strafbaar. Zonder meer tot onge vaarlijk verklaren zou dus 'n opwekking tot illegaal verbruik kunnen betekenen en derhalve uitlokking van misdrijf zijn. Tot die uitlokking is het tijdens de uit zending bepaald niet gekomen. In het begin leek het er op. Dr. O. de Vaal, altijd tuk op het doen van krasse uit spraken, formuleerde ongeveer: „he lemaal ongevaarlijk is er niets, soft drugs zijn niet gevaarlijker als -bij ge lijkelijk misbruik- tabak of alcohol; derhalve is een wettelijk verbod onzin". Hij leek in het deskundigen-panel dat de VARA naar de studio had gehaald een aantal medestanders te krijgen, maar alles werd op losse schroeven ge zet door deskundige H. J. Krauweel; die stelde duidelijk dat we nagenoeg nog niets weten van de soft drugs en helemaal niet op de hoogte zijn van ef fecten op lange termijn. Hij achtte een definiteve standpuntbepaling onverant woord en voelde daarom voorlopig niet voor een wetswijzigng. Achteraf zijn we van het programma dus niet veel wijzer geworden. Positie ve waarde ervan was dat bleek dat het het nog veel te vroeg is om al met bindende uitspraken te komen, dat het vooralsnog wenselijk is de grootst mo gelijke voorzichtigheid le hanteren en dat er zeker geen aanleiding is om tot 'n snelle wetswijziging over te gaan. Er lijkt ons wel alle aanleidng om de re search op dit terrein met kracht voort te zetten en. hangende de uitkomsten daarvan, de geldende wel zo soepel als het kan, maar ook zo hard als het te hanteren. In Per sekonde wijzer was spelleider Berend Boudewijn gisteravond minder goed op dreef. We doelen niet op zijn vergissing waarbij hij Jan Hus en St. Wenceslaus door elkaar haalde; dat is dom. maar vergeeflijk. Doch we von den het ernstiger dat hij de kennelijk over-nerveuze mej. Novotny geen hel pende hand reikte door haar in de voor laatste opgave niet te wijzen op het gevaar van tijdsoverschrijding. Had hij dit wel gedaan dan had zij zich in de laatste opgave, door gebruik van jokers, ruimschoots staande kunnen houden. Nu vergleden kostbare seconden onnodig en bereikte een sympathieke quiz-deel neemster de finaleplaats niet die zij zeker verdiende. Vg. 9.00 Trefpunt: discussii AVRO: 18.00 al. 18.25 Stereo: zangsolist. 18.50 oor de kinderen. varleerd programma. 22.30 Nieuws. 19.35 varieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.38 Radiojournaal. NRU: 22.55 Muziek van deze eeuw: moderne orkestwerken (opn.). 23.55- HILVERSUM II (298 m) KRO: 18.00 In de volksmond: volksliedjesprogramma. 18.10 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 Nieuws. 18.45 Actualiteiten. 19.05 Licht ensemble en solisten. 19.40 Con ciliepostbus. 19.45 Zoekend geloven: godsdien- (opn.). 21.30 tstkroniek. 22.30 Overweging. 22.50 De zingende Kerk, muzi kale lezing. 23.05 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Night watch: jazzmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportmt- slager ling). itirig 1 (herhaling). 18.32 19.45 Berocpsbelangen v middénst and. 19.55 GhfmmofoorinVüZle Opera. 21.40 Boekbespreking. 21.55 Grammo- foonmuziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Literatuur. 22.30 Jazz. 23.00 Nieuws. 23.10 Lie deren. 23.30 Nieuws. 23.35-23.45 Ligging van de zeeschepen. nofoonmuziek. (8.30-8.35 Van alle markten - de huisvrouw). 9.00 :rken (gr.). 5 Mededelingen t.b.v. lan< 12.29 Promer ws. 13.11 Actualiteiten. 13.2: portret. 14.00 Voor de kinderen. Omroepkantoor: oude liederen. Omroeporkest: HILVERSUM n (298 m) i Nieuws. 8.11 Luis ter uit., én thuis: verzoekprogramma voor de militairen. (8.30-8.32 Nieuws: 9.00-9.10 Gym nastiek voor de huisvrouw). 9.40 Voor de kleu ters. 9.55 Omroeporkest en solisten: klassieke muziek (opn.). 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Plek-Uur: wedstrijdprogram- (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar..; 13.15 On dernemend). NCRV: 14.00 Nederlands Studen- ,'olghoorspel (herhaling). 16.00 16.02 Stereo: Voor de Jeugd. 17.00 tieners. Overheidsvoorlichting: 17.50 ikeringen. Samenstelling en presenta- AVRO: 13.00 Niei muziek. (12.00 Nieuws). BRUSSEL NED 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen. programma-overzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, dagklapper en beursbe richten. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Kna penkoor. (15.00-15.03 Nieuws). 15.15 De Om nibus. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Folklore. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Grammofoonmuziek. HILVERSUM (ANP) Het bestuur van dc KVP heeft de heer W. Perquin, directeur van het partijbureau en se cretaris A. I. van de KVP. aangewe zen als lid van het bestuur van de KRO. De heer Perquin neemt de plaats in van mr. A. Baeten. Het bestuur van het katholiek ondernemersverbond heeft de heer J. Janssen, lid van het dagelijks bestuur van het NKV, aan gewezen als opvolger in het KRO-be stuur van de heer J. Hurkmans. Operette in „Amateurs actief" In „Amateurs Aktief" worden de ope retteverenigingen onder de loep geno men. De uitzending bevat korte, ge filmde flitsen van repetities in Tilburg, Zaandam, Haarlem en Hengelo, in welke laatste stad tevens opnamen werden gemaakt van een generale re petitie in kostuum.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2