SUPERSNELLE KEES, ELLY EN ANS Agnes Geene ontmoette kampioene niet Laconieke Pfrommer: Vertrekken op schema van wereldrecord" T ransf ersysteem blijft knelpunt GEEN FEEST Y00R ARIE ERIKS IMRF NIELSEN 00K NIET BIJ BADMINTONFINALE MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT DAVOS Kees Verkerk had het zich woensdag al laten ontvallen. Met peinzende blik in de tot spleetjes toegeknepen ogen had hij gezegd: „Zondag wil ik wel eens wat proberen op de 1500 meter. Kijken of ik dat rapport van Magne Thomassen kan pakken. Het moet toch kunnen." Toen echter de tijd was gekomen, twijfelde Kees Verkerk ineens. Ondanks de prima conditie van het ijs, ondanks het lispelende windje, ondanks de milde temperatuur. „Op welke tijd ga ik weg vroeg hij aan coach Leen Pfrom- toen hij zich met Jan Bols gereed maakte voor de start. „Op het wereldrecord", was het prompte antwoord. „Is 2.04.0 dan genoeg grapte Verkerk met een ondertoon van „sneller kan ik toch niet". Maar Pfrommer maakte korte metten met het pessimisme van Verkerk. „Je gaat weg op 2.02.0 en als het niet gaat. zien we wel." Verkerk volgde de instructies van zijn kapitein nauwgezet op. De eerste driehonderd meier weiden afgelegd in 26.3 seconde. ..Hi] zat toen halve seconde onder het schema" liet Pfrommer later weten „En ik wist :ord er dik inzat". De weingie, voor 't grootste deel Nederlan- dandse, toeschouwers, die zich om de glanzende piste hadden verzameld, voel den blijkbaar eveneens, dat Verkerk op weg was naar een grootse triomf. De eerste volle ronde ging in eenendertig seconden en toen hij jjaarop een tweede van 32.6 liet volgen, was het record binnen handbereik Een ongelofe- ke laatst^ vierhöfidetij mbler rvolmaakte he Verkerk, die fftet reldrecord van Magne Thomassen met halve seconde verbeterde. Dat Jan Bols in de schaduw van de „meester" i persoonlijk record van 2.04.7 is een prestatie die de feest vreugde alleen maar verhoogde. Maar niet alleen Kees Verkerk mag de- x dagen „de gouden edelweiss" in ont vangst nemen. Dit fraaie, gestyleerde gouden speldje in de vorm van het al penbloemetje. dat iedereen krijgt die in Davos een wereldrecord breekt, zal ook het bezit komen van Elly van den Broin en Ans Schut. Beide meisjes re den op respectievelijk de duizend en de drieduizend meter weréldtopprcstaties. den Brom legde de „dubbele sprint" af in 1.30.0 en Ans Schut een week eerder tijdens het wereldkampioen schap in Grenoble ook al ongenaakbaar op de langste afstand beëindigde de drieduizend meter In 4.50.4. Rieneke Demming Feest dus in Davos. En niet alleen Kees Verkerk. Elly van den Brom en Ans Schut waren de feestvarkens Jan Bols „alleen de vijfduizend ging nog niet zo goed. Ik ging weg op 7.32. maar dat kon ik niet houden" en de verrassende j sterke Rieneke Demming deelde even- eens in de vreugde. Zij hadden ook een aantal prestaties geleverd, die velen ver- j baasd naar de klokken hadden doen kij- ken. Vooral de jonge Rieneke Demming. I die op de 3000 meter met 4.59.3 de vierde Nederlandse rijdster werd. die de langste damesafstand beneden de vijf minuten aflegde, moest veel gelukwensen in ontvangst nemen De enige, die zich ondanks het feit dat hij op alle afstanden met prachtige re sultaten voor de dag was gekomen, toch niet met overgave in het feestgewoel kon storten, was Arie Eriks. Van Leen Pfrom mer had hij eerder in de week al gehoord, wat hij moest doen om alsnog te worden gekozen in de Nederlandse ploeg voor het wereldkampioenschap in Deven ter. „Je moet Eddv Verheijen op drie afstanden verslaan en je moet dat doen met een behoorlijk tijdverschil" luidde de opdracht. Arie Eriks had geknikt met ecAMk- Waaruit vertrouwen straalde. F.tfi vertrouwen, dat nauwelijks mls- plaats bleek want hij was gisteren in derdaad sterker dan de onderwijzer uit Deventer. Pfrommer oordeelde echter, dat het niet voldoende was. In een telefoontje naar Nederland verzocht hij de technische commissie toch aan Ed- I dy Verheijen de voorkeur te geven, i De technische commissie ging akkoord. Op scherp Na het diner in hotel Belvédère gaf Pfrommer later nog een toelichting op zijn keuze. „Kijk", zei hij, „Verheijen heeft het hele seizoen moeten aanval len. Hij heeft steeds op scherp gestaan. Arie Eriks zat echter al in de kern ploeg. Hij kon zich rustig voorberei den. Pas na de Nederlandse kam pioenschappen werd dat wat an ders. Toen moesten ze allebei voor een plaats knokken. Verheijen won in eerste instantie en stelde in Inzeil bepaald niet teleur. Integendeel, zou ik zeggen, hij reed een goed toernooi. Moet ik hem er nu dan uithalen omdat hij iets minder is dan Eriks? Ik geloof van niet. Vooral ook als je bedenkt hoe Eddy vier jaar lang heeft moeten knokken om terug te komen. Hij verdient een plaats voor Deventer". In Davos bereidt de Nederlandse ploeg zich nu rustig voor op het we- reldtoernooi. Pas donderdag reist men met het vliegtuig vanuit Zürich naar Amsterdam om zich daarna meteen naar Deventer te begeven. „Daar", aldus Pfrommer gisteravond in Da vos, „moet als het even kan een Ne derlander wereldkampioen worden". Het absolute hoogtepunt van de inter nationale schaatswedstrijden die zater dag en zondag in bet Zuidduitse Inzeil zijn gehouden, was het wereldrecord dat Tvar Erikscn op de 100 meter ves tigde. De 26-jarige Noor noteerde een tijd van 1 minuut en 20.3 seconden waarmee hij 0.2 seconden sneller was dan een jaar tevoren toen hij op dezelf de baan tot 1.20,5 kwam. Door het terugtrekken van de Russen verloor de 500 meter, waarbij men ge rekend had op een duel tussen de beste specialisten van de wereld, enigszins aan waarde. Toch werden er voortreffelij ke tijden gemaakt. Zaterdag reed Hasse Boerjes 39.5 seconden terwijl zondag de Amerikaan Neil Blatchford, die zater dag ten val was gekomen, met 39,8 sec. de snelste was. Blatchford verraste toen door de eerste honderd meter in 9.6 se conden af te leggen. Erhard Keiler, de olympische kampioen op de 500 meter, die wegens een griep geruime tijd niet Een schaatsw eekeinde met uier wereldrecords, waarvan er drie op naam van Nederland kwamen. Kees Verkerk reed in Daros de 1500 in 2 min. 02.0 sec. en bleef een halve seconde onder het wereldrecord, dat sinds S februari 1968 op naam stond van de Noor Magne Thomassen. Elly van der Brom reed de 1.000 meter in Davos in 1 min. 30.0 sec. en dat was precies een seconde sneller dan het wereldrecord van Stien Kaiser op 3 maart 1968. En Ans Schut reed, ook in Davos, de 3.000 meter in 4 min. 50.4 sec., wat 1.6 sec. beneden haar eigen wereldrecord is Bij dit Nederlandse drietal voegde zich de Noor Ivar Eriksen, die in Inzeil de 1.000 meter reed in 1 min. 20.3 sec., 0.2 sec. sneller dan zijn eigen wereldrecord van 9 maart 1968. KEES VERKERK had kunnen trainen, speelde op de twee de dag zaterdag werd hij met 40.1 se conden tweede geen rol van bete- Dankzij zijn 1000 meter werd Ivar Eriksen winnaar van de driekamp over 500, 1000 en 5000 meter. Eriksen won zondag ook nog een 1500 meter in 2 min. en 9.8 seconden. De Nederlndse damesploeg, die in In zeil aan de start kwam, kon niet op tegen de sterke Noorse rijdsters. Zater dag maakte Kirsti Biermann indruk door de 500 meter te winnen in 45.3 se conden. Trijnie Rep, die in het eindkla- sement als beste Nederlandse op de vier de plaats eindigde, kwam op de sprint met 46.5 seconden ook uitstekend voor de dag. Marja Taris verraste op de 3000 meter door als tweede te eindigen ach ter Lisbeth Berg (Noorw.). Het verschil bedroeg iets meer dan twee seconden: 5.08.4—5.10.6. (Voor uitslagen dames in Inzeil zie resultaten). (Van nze sportredactie) UTRECHT Roel Wiersma, voorzitter van de Vereniging van Contractspelers, sprak van een „historische dag". De erkenning van het spelerscontract als arbeids overeenkomst door de afgevaardigden van dc betaalde clubs tijdens de buitenge wone algemene vergadering van de KNVB sectie betaald voetbal verleidde Wiersma tot deze uitspraak. „We wisten", zei hü later, „al lang dat het spelerscontract een arbeidsovereenkomst is, alleen dc clubs en de KNVB wilden het nog niet toegeven. Dat is dan nu gebeurd." Het rapport van de studiecommissie-Zon, dat tijdens deze bijeenkomst, zaterdag in Utrecht, werd besproken en goedgekeurd, leidde tot lang durige discussies rond het transfersysteem. ERKENNING ARBEIDS OVEREENKOMST Vooral DWS-voorzitter D. Stoop maak te zich zorgen over de consequenties van het rapport. „Als je de moed hebt het arbeidscontract aan te vallen, word je feodaal genoemd. Ik heb niets tegen een arbeidsovereenkomst voor full- profs, maar deze overeenkomst is er niet voor bijbaantjes, dus ook niet voor semi- profs", aldus Stoop, die vervolgens de vereniging van Contract spelers aanviel „De VVCS heeft", zei Stoop, „de trans fers onwettig en immoreel genoemd. Men vergeet echter dat in al die jaren betaald voetbal alleen maar geld van de werkgevers, de clubs dus, in de zakken van de spelers is terecht gekomen. Geld schieters en clubbestuurders hebben er voor gezorgd, dat spelers sigarcnwinkeles, textielzaken en slijterijen konden openen. Door het wegvallen van het transfersysteem zouden vermogens van de clubs worden aangetast. In het rap port ontbreekt een garantie voor het vermogensverlies dat de clubs zullen lijden. Op de een of andere manier moet dit vermogen worden veilig gesteld. DWS wil dat goed zien vastgelegd en bovendien een duidelijke bepaling over de posities van de clubs, waarover in het rapport niet wordt gesproken". Secliebestuurder H. Zon (Rotterdam), onder wiens leiding de studiecommissie werkte, zei dat bij de VVCS de bereid heid aanwezig is om te praten over de moeilijkheden die het arbeidscontract ten aanzien van het transfersysteem met zich „De WCS is er heilig van overtuigd, dat het transfersysteem niet zomaar kan worden afgeschaft", aldus Zon, die eraan toevoegde dat in de toekomst het ver dwijnen van het transfersysteem wel tot de mogelijkheden behoort. Niet mogelijk Mr. J. J. M. Kaulingfreks, advocaat van Sparta in de zaak Laseroms van ennige jaren geleden en nu lid van de studiecommissie, zette in een duidelijk betoog uiteen, dat het onderscheid tussen fullprofs en semiprofs, zoals de heer Stoop dat vastgelegd wilde zien, volgens de wet niet mogelijk is. „We moeten het betaald voetbal beschouwen als een aan gelegenheid waarin clubs en spelers belangen hebben. Overleg tussen werk gevers en werknemers, zijnde de con tactvereniging betaald voetbal en de VVCS, is daarom noodzakelijk. Een beter systeem dan het in Neder land gebruikelijk transfersysteem is niet denkbaar. De speler deelt door de rubri- ceringsregel in de waarde van zijn capaciteiten. Dat de speler van zijn kant de mogelijkheid moet hebben het con tract met de club op te zeggen is ook in het Nederlandse transfersysteem opgenomen Het voldoet geheel aan de eisen en is een basis van ge zond betaald voetbal in Nederland. De commissie heeft daarom handhaving van het transfersysteem in het rapport op genomen. Het moet niet zo zijn dat alle voordelen alleen maar door de spelers worden genoten". Binnen veertien dagen zullen de leden van de studiecommissie-Zon met delega ties van de Vereniging van Contract- spelers (zijnde de werknemers) en de belangenvereniging van de clubs in het betaalde voetbal (de werkgevers) bijeen komen in Zeist. Deze vergadering zal onder leiding staan van het sectlebestuur betaald voetbal. Men zal zich beraden over de maatregelen die in de toekomst moeten worden genomen. Dat zijn: Vaststelling van een standaard arbeids overeenkomst voor betaalde voetballers. Herziening van de regelements- bepalingen betreffende de transfer. Omwerking van het arbitrageregle- Afgelasten Drs. Van Rijn (Sparta) leidde een lang durige discussie in over de te volgen richtlijnen bij het afgelasten van wed strijden. Namens de achttien verenigin gen uit de eredivisie vroeg hij de garan tie dat bij al dan niet afgelasten van het wedstrijdprogramma niet alleen de grondtechnische aspecten zouden worden bezien, maar dat ook rekening zou wor den gehouden met de financiële belangen van de clubs. ..Spelen onder omstandig heden waarbij het zeker is dat een groot deel van het publiek wegblijft, is ver spillen van geld van het betaald voet bal", betoogde hij. De financiële conse quenties zullen voortaan betrokken wor den bij het Deslissen over het al dan niet doorgaan van wedstrijden in het betaalde voetbal. VOOR ALL ENGLAND BADMINT0NPL0EG HAARLEM Joke van Bcusekom, Agnes Geenc, Margo en Lily ter Metz, Herman Leidelmeyer, Piet Ridder. Ruud en Huub van Ginneken en Rudy Hartog zullen deelnemen aan de All Eng land badmintonkampioenschappen in Lon den op 22 maart. de open Nederlandse badmintonkampioenschappen i (Va; nze sportredactie) Nederlandse schaatsers op recordjacht. In Davos verbeterde, naast Kees Verkerk en Elly van der Brom. Ans Schut het wereldrecord op de drieduizend meter in een tijd van 4 min 50.4 sec. Ruin, ee, eigen" oude record. i seconde sneller dan „haar HAARLEM Agnes Geene zat no rustig thuis Ze luisterde naar de radio en schrok eensklaps toen ze hoorde dat zü niet was verschenen in dc Duinwijckhal in Haarlem waar zaterdag en zondag de internationale Nederlandse badmintonkam pioenschappen werden gehouden. Agnes Geene haalde zaterdagochtend de brief te voorschijn van de organisatie, waarin stond dat zij om drie uur moest spelen. Over de radio werd gezegd dat ze taal noch teken van zich had laten horen. Een organisatorische blunder Agnes Geene had om half elf moeten aantreden stootte de Neder landse kampioene uit het enkelspel want toen ze arriveerde, was haar tegenstandster, Gillian Per- rin. al door de tweede ronde heen. Nog nooit was in het twaalfjarig bestaan van het toernooi een dergelijke fout gemaakt en bondsgedelegeerde Piel Ridder, die de aanschrijvingen had verzonden, verklaarde dan ook: „Ik ben er gewoon ziek van. Hoe kon ik deze fout maken". Intussen sloeg de Zuidafrikaansc Gillian Perrin zich zaterdag en zondag naar de finale waarin zü de Duitse Marie- Louise Wackerow de baas bleef. Bü de heren ver wierf Oon Chong Hau niet alleen de beker maar zou hij ook de prijs voor de slechtst geklede atleet hebben ontvangen, zo die er was geweest. Imre Nielsen-Kietveld heeft de finales van de 23ste open Nederlandse badmintonkampioenschappen niet meegemaakt. Toen de achttienjarige Gillian Perrin de beker ontving uit handen van bonds voorzitter Valken, gaf in het restaurant Knud Age Nielsen, korzelig geworden door het vele vra gen, te kennen dat zijn echtgenote de middag van de finale thuis, bij haar ouders, was gebleven. Ziek? Boos? Helemaal duidelijk werd het niet. Wel, dat Imre nogal wat moeite had over de teleurstelling van de 's morgens verloren halve final# heen te komen. Driemaal eerste Het wedstrijdcomité had met een verzaligde blik naar een nog recent verleden en gestaafd door berichten van nieuwe successen (Imre werd vo rige week kampioene van Denemarken) de vroe gere houdster van de Nederlandse titel in alle drie de onderdelen eerste geplaatst. Ze bereikte echter geen enkele finale. In het damesenkelsptl bracht zij het nog het verstde halve eindstrijd, door onder meer de zestienjarige' Nederlandse jeugd kampioene Joke van Beusekom te verslaan. Maar zaterdagavond zette haar rechterhand, die zij een week eerder had verstuikt, deerlijk op. Voor de aanvang van de finale van de Deense kampioen schappen had ze een pijnstillende injectie gekre gen. Ditmaal probeerde zij het zonder. Het ging niet. Maar dat was niet de enige oorzaak van haar nederlaag. Tegen de vier jaar jongere Gillian Perrin. Zij verloor ook voor de Uber Cup van deze speelster. Gillian Perrin, een opvallend hoog op de benen staand meisje met een blonde paar- d es taart, heeft twee wapens: een hoge lob, gevolgd door een afgepaste drop. Er is tempo nodig om haar spel te ontregelen. Dat besefte Imre Nielsen onvoldoende. In de eindstrijd begin de Duitse Marie-Louise Wackerow dezelfde fout. De succesjes van de overige Nederlandse deelne mers beperkten zich tot de dubbelspelen, al be haalde de nationale kampioen Herman Leydel- meyer een verdienstelijke overwinning op dc Duiteer Maywald. In het dameedubbelspel be reikten de zusjes Margo en Lily ter Metz de halve finales door een overwinning op de Europese Kampioenen Margaret Boxall en Sue Whetnall. Margo ter Metz had echter direct een veront schuldigende toelichting: Sue Whetnall was niet rit naar Nederland gekomen. Met Herman Leydei- ineyer kwam Lily ter Metz ook tot aan de halve finales van het gemengd dubbelspel. Het Duin- wljcktweetal versloeg onder meer het Deense duo- oel Imre Nielsen en Hansen. Kwetsbaar Eiland Kops slaagde er niet ln voor de derde ach- tereenvolgde maal het herenenkelspel te winnen. Op 31-jarige leeftijd bleek de gebaarde Deen juist zoveel aan reactiesnelheid te hebben ingeboet, dat bij kwetsbaar was voor de vlijmende smashes van de katachtig snelle Oon Chong Hau. In de eind strijd van het herendubbel liet Kops zien welk een weergaloos speler hij eenmaal is geweest en nog is, als hij niet te zwaar onder druk wordt ge zet. Hij nam driekwart van de velddekklng voor zijn rekening en Hoewel Oon Chong Hau, de Jona ste telg uit een familie van louter badminton- beroemdheden, en de pas uit Maleisië overgeko men Ho Khlm Kooi zo efficiënt mogelijk verdeel den, won de oude vos toch de titel (Voor uitslagen zie resultaten).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9