Moet Rotterdam met ontwikkeling zeehaven de pas gaan inhouden? Esjkol: Jeruzalem blijft bij Israël Verouderde regeringsnota in Kamer Draagvleugelboot uit faillissement openbaar geveild Bhoetto uit gevangenis in huisarrest Soepel op alle andere punten BISSCHOPPEN FALEN OVER HEEL DE LINIE Russen geven meer uit voor bewapening DRIE KINDEREN (8, 10 en 12) IN VLAMMEN OMGEKOMEN Twee mannen ontsnapt uit inrichting MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Regering en Tweede araer gaan midden volgende week op isis van een volkomen verouderde •geringsnota praten over de gewenste eehavenontwikkeling in Nederland. De ardinale vraag zal zijn of Rotterdam de i moet inhouden of niet. Met het nlwoorden op deze vraag staat of valt snelle zcehavenontwikkeling in verig Nederland, met name het Wester- cheldcbekkcn. Het verouderde document, dat de re eling misschien woensdagavond al, in ieder geval donderdag aan de rde zal stellen, is de in juni 1966 uit- ebrachte zeehavennota. De feitelijke egevens uit deze nota zijn, daar is dereen het intussen al over eens, vol- achterhaald. Nieuwe studies zijn r in de plaats gekomen. De voor- aamste zijn het groene boekje 'van het verlegorgaan zeehavenontwikkeling est-Nederland en het blauwe oekje, dat op initiatief van Rotterdam >r Amerikaanse deskundigen is op- ;teld. De uitkomsten van beide laat- studies verschillen echter zo sterk 1 elkaar dat ze het debat van volgen- week eerder zullen frustreren dan ergemakkelijken, zo vreest men in po- lieke kringen. Het houvast van de regering is het in zeehavennota aangegeven en intus- :n nog niet officieel veranderde beleid. !ort gezegd komt het erop neer dat de eehavenontwikkeling in Rotterdam ich natuurlijk nog zal moeten uitbreiden laar dat er grenzen aan die uitbreiding jn. De spectaculaire uitbreiding van de eehavenontwikkeling zou volgens het eldende regeringsbeleid in overige Ne- rland moeten plaats vinden. Het is verigens een weinig solide houvast. De •aktijk van de laatste jaren heeft uit wezen dat van een opvallende zee- avenexplosie buiten Rotterdam geen Drake is geweest. Dit is niet duidelijk n gunste van Rotterdam gegaan. Het ile industrievestigingsbeleid van de •gering is volgens waarnemers geruime jd betrekkelijk passief geweest. En de laatste maanden is van een ze- opleving op dit gebied sprake. De edoelingen van het huidige kabinet zijn ik op dit moment echter nog steeds iet erg duidelijk. Intussen wordt er len het parlement een nauwelijks nog 'erbullen strijd om de duizenden "hec- zeehaven- en industriegebieden ge- oerd, die in de komende decennia bezet uilen moeten worden. De zeehavenclub in zuid-west-Neder- ind heeft zich akkoord verklaard met verdeling, waarbij verreweg de ïeeste hectare in de zuidelijke delta zijn itgezet. Later is Rotterdam, een van de artners van deze club, zich steeds dui- elijker van deze uitspraak gaan distan- Rotterdam heeft allerlei initia- ontwikkeld, die de indruk wekken ;n er niet aan denkt de pas in te louden. Zich nu baserend op de uit- :omst van het blauwe boekje, ontwik- :elt Rotterdam naar het schijnt plan na m een eigen spectaculaire uitbrei- ling gedaan te krijgen. Zo werd eerst Tijdag bekend dat de Rotterdamse zee- lavendeskundigen een plan hebben ont- vikkeld om zowel Voorne-Putten, de Hoeksewaard als Tiengemeten als haven industrieterrein te benutten. De Kamer zal er niet aan kunnen ont komen dFp regering te vragen naar haar standpunt over deze zeehavenhanger van Rotterdam. In de Kamer zelf hebben verschillende fracties trouwens grote moeite met een eigen stadpuntbepaling in deze voor de economische ontwikke ling van Nederland belangrijke zaak. Een duidelijke uitzondering vormt de heer R. Zegering Hadders van de WD, voorzitter van de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Zijn persoonlijke mening is, dat Rot terdam alle kans moet krijgen voor een onbeperkte uitbreiding van zijn zeeha vengebied, zelfs als het Westland eraan zou moeten geloven, zo liet hij ons gis teren weten. De heer Zegering Hadders j acht het in dit verband niet nodig dat in zuid-west-Nederland een prioriteit wordt gesteld. De ontwikkeling van het Wes- I terscheldebekken moet zijns inziens te gelijkertijd krachtig worden aangepakt. In de ovei'ige fracties liggen de stand punten duidelijk genunaceerder. Hebben wij de stemming goed gepeild, dan zou de meerderheid van de Kamer inderdaad begrip hebben voor de noodzaak van een verdere uitbreiding van Rotterdam. De Rotterdamse haven vervult een groot nationaal belang. Het gros van de Ka merleden zou de uitbreiding echter om rede van ruimtelijke ordening niet on- ties moeten hun definitief standpunt overigens begin volgende week nog be- Alleen van de Partij van de Arbeid is intussen bekend geworden, dat zij een concrete poging zal ondernemen om de impasse op het gebied van het natio nale zeehavenbeleid te doorbreken. Vol gens de heer Westerhout van de P.v.d.A. zal het er om een effectief beleid te vinden waarbij de verschillende alter natieven mogelijk zijn beter tot hun recht zullen kunnen komen. De zeehaven ontwikkeling mag daarbij in ieder geval niet eenzijdig op Rotterdam zijn gericht, aldus de heer Westerhout. Gezien de er varing tot nü toe wordt door politiek Den Haag overigens betwijfeld of men er volgende week in zal slagen een dui delijk zeehavenbeleid uit te stippelen. Nieuwwaarde: Huidige waarde: Inzet op veiling: anderhalf miljoe 200.000 gulden duizend gulden (Van verslaggevers) HAARLEM In het Haarlemst gerechtsgebouw zal morgen eer, kolossale draagvleugelboot worden geveild. Het schip is een prototype, gebouwd door de voormalige Haar lemse Scheepsbouwmaatschappij, die mede door dit project in 1964 failliet is verklaard. nog een opdracht uit Spanje om een dergelijk schip, maar dan plaats biedend aan 95 mensen, te bouwen. Maar zover is het nooit gekomen. Na de faillietverklaring van de H.M.S. kocht een Aalsmeerder de aluminium- boot. Hij op rijn beurt deed het schip de eigenaar van Saturnia Scheepvaartmaatschappij. De Duitse eigenaar verdronk verleden jaar op n Zwitsers meer toen hij samen et een journalist in een duikerklok lar de bodem afdaalde en in de klok n het leven kwam. i net haventje van de .voormalige Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij 0e Spaarne ligt de boot te wachten op de toekomstige eigenaar. Het schip ziet er Verveloos uit. De draagvleugels steke„ a,s s.aXetsels De verkoop in opdracht A.H.R., Krath de aluminiumboot. >0 m breed, geschiedt de firma Bankhaus Co, gevestigd in Wuppertal-Barmen, die nog rekening heeft lopen bij de eigenaresse van de boot, de firma Saturnia Schifffahrtgesellschaft GMBH Bankhaus nog voor ruim 90.000 Mark in het krijt. De H.S.M. zette in 1959 een plan op om 'n draagvleugelboot te ontwerpen en te construeren. Om dit plan te verwezenlijken werd een Zweedse ingenieur voor vijf jaar aangetrokken. Voor belangstellenden: de inzet De scheepsbouwmaatschappij teerde voor ruim één miljoen gulden De nieuwwaarde in het experimentele project. De boot, schat men op ongev die een snelheid van zestig kilometer per uur kan halen, biedt plaats aan 35 mensen. Toen de scheepsbouwers met de boot gereed waren, kwam er uit het water omhoog. Mogelijk i boot te gebruiken als rondvaartboot toeristencentrum langs de kust het IJsselmeer. Zeewaardig is de draagvleugelboot niet. j de Haarlem is duizend gulden. het project r anderhalf Ijoen gulden. De huidige waarde durft men niet te verklappen, maar er wordt een bedrag van 200.000 gulden genoemd Papoea s: INDONESIË WILDE V.N.- VERTEGEN- WOORDIGER VERMOORDEN DEN HAAG (ANP) Op een zater dagochtend in Den Haag gehouden pers conferentie heeft de secretaris-generaal van het vrijheidscomité West-Papoea, de heer Tanggahma. meegedeeld over rap porten (over de status en schrijvers kon den geen mededelingen worden gedaan) te beschikken, die via Australisch Gui nea uit West-Irian zijn gekomen, en waarin staat dat er plannen waren om de vertegenwoordiger van secretaris-ge neraal Oc Thant voor West-Irian, dr. F. Ortiz Sanz, van het leven te bero- Deze aanslag had moeten plaatsvin den in oktober 1968 bij het tweede be zoek van dr. Ortiz Zans aan West-Irian en wel op het vliegveld bij Soekarnopoe- ra (Hollandia). De Indonesische regering, aldus nog steeds de heer Tanggahma. zou de moordenaar een beloning heb ben willen uitkeren van 100.000 roepia's. Door deze moord, zou volgens de heer Tanggahma de verklaring hebben moeten zijn, zou de vevolking van West- Irian te kennen hebben willen geven een volksstemming af te wijzen en bij Indonesië te willen blijven als integre rend en onafscheidelijk deel van Indo nesië. De aanslag werd evenwel verijdeld, aldus nog steeds de zegsman, door het optreden van de ondergrondse papoea beweging, waarvan het vrijheidscomité de „politieke arm" is. Zoals bekend is de heer N. Jouwe voorzitter van het co mité. Deze verblijft op het ogenblik in Afrika om te trachten sympathie te win nen voor de zaak van het comité. Verder is volgens de heer Tanggah ma uit „geheime rapporten" gebleken, dat de Indonesische regering een bedrag gelijk aan 3,7 miljoen dollar heeft be steed om de vertegenwoordiger van Oe Thant en zijn staf, alsmede de papoea nationalisten tegen te werken' en te li quideren. LAHORE (Reuter) President Ajoeb Khan van Pakistan heeft vandaag Zoel- ficar Ali Bhoetto, oud-ministv van Buitenlandse Zaken en een van Khans felste politieke tegenstanders, uit de ge vangenis laten ontslaan en onder huis arrest geplaatst. De 41-jarige leider van de Volkspartij zat sedert november vorig jaar in de gevangenis van Lahore. Vrijdag ging Bhoetto in hongerstaking uit protest tegen het afkondigen van de noodtoe stand na een reeks straatgevechten. Gehuld in een fraaie bontjas wuifde Sophia Loren naar de persfotografen, die naar het vliegveld waren gekomen om de aankomst van de populaire filmster in Rome op de plaat vast te leggenDe kleine Carlos kregen zij niet of nauwelijks te zien. Die was onder de hoede van een verpleegster snel in een auto verdwenen, want het was bitter koud. Vandaar al dat bont. NEW YORK (AFP) „Op vrijwel alle punten nemen wfj een soepel standpunt in, maar wfj zullen nooit afstand doen van Jeruzalem en de heuvels van Golan (bü het meer van Tiberias in het grens gebied met Syrië)". Dit heeft premier Esjkol van Israël verklaard in een vraag gesprek met een verslaggever van „News week". Esjkol gaf in vier punten een verdere verduidelijking van het stand punt van zijn regering. Israël eist „geen enkel deel het Rumoerig Michaëllegioen Sleur priesters van altaar af' (Van e verslaggevers) UTRECHT Het Michaël Legioen, it thans een jaar bestaat, hield zater- iddag j.l. in Esplanada in Utrecht een atholiek Beraad, bedoeld als tegenhan- :r van het pastoraal concilie te Noord- ijkerhout. De ongeveer 200 aanwezigen luisterden naar toespraken van Louis Knuvelder, de rustend priester prof. Mo lengraaf, en anderen. Men uitte door ïandgeklap en voetgetrappel zijn er gernis over het „vlerkcrig optreden" de jeugd tegen Z. H. de Paus in Noordwijkerhout en er gingen stemmen op diegenen van het altaar te sleuren, die de teksten van de eucharistische ge- xeden zouden gebruiken, vervaardigd door schrijvers als Jan Wolkers, Simon inkenoog, G. K. van 't Reve en ande re notoire, daartoe nota bene uitgeno digde progressievcn. Waai- bleef, zo vroeg men veront waardigd, het protest van Nederlands -erste priester, kardinaal Alfrink, toen ie VARA met haar radio-interviews met concubinaat levende priesters een smet op de gehele Nederlandse pries- erstand wierp. Reeds in 1967 dacht kar- iinaal Alffrink aan een „gerichte beïn- loeding van de buitenlanndse pers", het geen dan toch heeft gefaald in het ge- al Allessandrini in de Osservatore Ro- nano. Het is merkwaardig stil gewor- len na de progressieve feestroes die volg de op het eerste artikel, want in het rijna doodgezwegen vierde artikel schrijft Allessandrini, dat niet aan te nemen is, dat heel katholiek Nederland achter het kerkelijk extremisme staat, dat terzake van de Nieuwe Katechis- hius een groepje theologen zich boven het leergezag stelt en dat in Nederland de publiciteitsmedia in handen zijn van een progressieve minderheid. Er is, aldus Louis Knuvelder, voor zitter van het legioen, geen celibaats- probleem meer na Vaticanum II en ook over de voorbehoedsmiddelen is Rome toch werkelijk duidelijk genoeg geweest. Priesters als de Amsterdam se studentenpastores, die enkele funda mentele Rooms-Katholieke waarheden loochenen, dienen uit te treden en het ware dwaas aldus Knuvelder nog een cent te geven voor kerkcollectes en voor abonnementen op de vergiftigde persorganen en omroepen. Weet men wel en waarom werd bijvoorbeeld in Noordwijkerhout de brief van vier Ne derlandse vrouwenartsen niet openbaar gemaakt? dat moeders die de pil hebben gebruikt, kinderen met zeer ver minderde vruchtbaarheidskansen voort brengen? Daarom moet ook de pil door de missie niet meer aan de ontwikke lingslanden worden gegeven, opdat niet later van internationale, antikerkelijke zijde het verwijt tot het „westers ka pitalisme" zou kunnen worden gericht, dat dit pogingen ondernam de ontwik kelingslanden te steriliseren. Er is geen geloofscrisis, maar een doorwoekerend ongeloof. Men kan niet spreken van een geloofsgemeenschap als er geen gemèenschappelijk geloof is, maar slechts een in zichzelf verdeeld huis. Prof. Molengreef wees op het feit, dat het huwelijk een sacrament is, op wekkend niet alleen tot huwelijksbele- MINISTER LAIRD: WSHINGTON (Reuter). „De Sovjet- Unie voert het tempo op en heeft dat de afgelopen twee jaar al gedaan". Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie Meivin Laird gisteren gezegd in de tele visie-uitzending „Face the Nation" van de CBS die over het gehele land is uitge- gezonden. Volgens Laird geven de Russen vier dollar uit tegen de Verenigde Staten één voor defensieve strategische wapens en drie tegen twee voor offensieve strategi sche wapens. ,In feite is het verschil veel groter dan de vergelijking in dollars want hun bruto nationaal produkt is de helft van het onze". De minister zei dat de Sovjet-Unie een antiballistisch raketsysteem rond Mos kou heeft opgebouwd en voortgaat met andere ontwikkelingen in dat gebied op veel grotere schaal dan de Verenigde Sta- bezette gebied op de westelijke Jordaan- oever op, maar de Jordaan moet een veilige grens worden". Israël heeft „geen enkel verzoek gedaan over de demilitari- satie van Sinaï". (Zoals bekend heeft pre sident Nasser van Egypte verklaard dat hij op dit punt geen enkele concessie wil doen). Israël kan de Palestijnse vluchte lingen niet terugnemen, maar is wel be reid 40.000 vluchtelingen bij wijze van schadevergoeding bepaalde stukken land te geven. Mocht Jordanië een Middel- landse-Zeehaven willen, dan is Israël be reid in Ahifa of Asjod havenfaciliteiten te verstrekken. Esjkol onthulde voorts dat hij „tenmin ste zes maal" op de westelijke Jordaan- oever had gesproken met Palestijnse lei ders. Zij hadden verklaard dat zij met koning Hoesein van Jordanië en president Nasser van Egypte zouden gaan praten. „Dit hebben zij gedaan", aldus Esjkol. „maar zij zijn met lege handen terugge keerd". De Israëlische premier verklaarde nogmaals met nadruk dat hij „overal en op elk tijdstip" met Nasser van gedachten wil wisselen. Esjkol verwierp het plan van vijf punten van Nasser: „Terugkeer naar de toestand van vóór juni 1967 is onmogelijk", zo zei hij. EDE (ANP) Bij een brand in een oning in Ederveen (gemeente Ede) zijn mede tot katholieke opvoe-I zondagmiddag drie kinderen om het le ding. roeping voor de kerk en verzet ven gekomen. De tegen liturgische misbruiken. Het Michaël Legioen zal zich protesterend schrijven tot het Neder lands episcopaat richten, van welke brief Rome waarmede men goede en vruchtbare contacten heeft een Itali aanse en de komende bisschoppenconfe rentie in Chur een Latijnse vertaling zal ontvangen. Op die conferentie zal overigens 't zo progressieve Nederland se episcopaat niet de steun krijgen van de buitenlandse bisschoppen. Over een maand of tien aldus de heer Knuvelder zullen er, mede door Ro me, duidelijke daden worden geoteld. verd bewoond moeder met vier kinderen. Zij en een zoon van 25 jaar hebben zich uit de woning kunnen redden. De brand woedde in de woning van de 46-jarige weduwe mevr. J. van Ginkel- van Egdom. Drie van haar kinderen, de meisjes Johanna (8 jaar). Jacoba (10 jaar) en de 11-jarige Nelis zijn in de vlammen omgekomen. Haar 25-jarige zoon Jan wist zichzelf ternauwernood in veiligheid te stellen. Hij kon alleen nog zijn moeder redden. De brand ontstond omstreeks kwart over vier vannacht door oog onbekende oorzaak. Mev*. Van Gin- Brandweer naar verkeerd adres kei sliep beneden, terwijl haar kinderen in twee slaapkamers op de eerste ver dieping waren ondergebracht. De oudste zoon ontdekte het eerst de brand. De toestand was toen al zo kritiek dat hij uit een raam moest pringen. Bij de bu ren werd direct de brandweer gealar meerd. De brandweer uit Ede was het eerst ter plaatse omdat zijn collega's Eder veen aanvankelijk naar een verkeerd adres waren gestuurd. Met twee hogedrukspuiten werd het vuur bestreden, maar men stond voor een bijna hopeloze taak om nog wat te kunnen redden. Om half zes was men de brand meester. De nablussingswerk- zaamheden duurden voort tot na acht uur vanochtend. De hulp werd ook nog bemoeilijkt doordat de zware brandweer wagens last hadden van de door de sneeuwval glad geworden smalle land weggetjes. Bovendien is de woning een paar honderd meter van de weg af ge legen. De belde overlevenden zijn voorlopig ondergebracht bij familieleden. De 25-ja- rige jongen heeft flinke brandwonden op gelopen, maar behoeft niet in een zieken hui» te worden opgenomen. B\j een aanvaring ter hoogte van de Zuidjapanse kust boorde het Amerikaanse vrachtschip Marore (links) zich diep in de flank van de Japanse Gomei Maru. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Nog problemen rond Queen Elizabeth II LONDEN (Reuter) De scheepvaart maatschappij „Cunard Line" heeft la ten weten dat zij het voor haar reke ning gebouwde luxe oceaanschip Queen Elizabeth niet In ontvangst zal nemen als haar eigen deskundigen niet eerst een onzerzoek hebben ingesteld naar de eventuele gebreken. Bij een proefvaart op nieuwjaarsdag hebben zich moeilijk heden voorgedaan met de turbines van 1 het schip. GRONINGEN (ANP) Zondagmid dag omstreeks vijf uur zijn twee gede tineerden, die werden verpleegd in het dr. S. van Mesdagasiel in Groningen, aan hun begeleiders ontsnapt na een bezoek aan een sportwedstrijd. De twee mannen waren ter beschikking van de regering gesteld wegens poging tot doodslag en doodslag. Zij gingen er van- i door op een fiets en vluchtten volgens de politic vermoedelijk in de richting van I Duitsland. De twee mannen zijn de 28-jarige J. L. T. uit Kerkrade, veroordeeld wegens poging tot doodslag, en de 33-jarige M. W. van der S. uit Sprang-Capelle, die werd veroordeeld wegens doodslag. De eerste woonde met een begeleider de wedstrijd in de Groningse sporthal bij en is aan zijn begeleider ontsnapt. De tweede, die al langer wordt verpleegd mocht op de fiets alleen naar de sport wedstrijden. De recherche beschikt niet over duidelijke aanwijzingen dat de mannen samen een ontvluchtingsplan hadden beraamd, maar vermoedt wel dat de twee verpleegden samen zijn ge vlucht en wel In de richting van Duits land. Do grensposten zijn gewaarschuwd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7