de Verpleeghuis „Prinsenhof (256 bedden) in Leidschendam TAXICHAUFFEUR Van alles vervoerd, heren, schurken en feestvierders Uitslagen Leidse Schaakbond Holierhoeks „Guerilla" maakte weinig indruk BIOSCOPEN efghijklmnopqrsTuvwxyz 'IAANDAG 10 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE CUURANT Leidschendam, Voorschoten en Voorburg werken samen De stichting „Prinsenhof", waarin de drie ge meenten Voorschoten, Leidschendam en Voorburg iamenwerken om de bouw te realiseren van het erpleeghuis „Prinsenhof" voor langdurig zieken en lemente bejaarden heeft haar plannen gereed voor de aanbesteding. Men hoopt in het tweede kwartaal met de bouw te kunnen beginnen. Het verpleeg- komt aan het noordelijke einde van de Gravin luliana van Stolberglaan, met de hoofdingang tegen- de Johanna van Polaneniaan. De architect, Jan Wils te Leidschendam, vond hier een ideale plaats •n dergelijke inrichting: een zeer ruim terrein, •oot 32840 m2, aan de rand van de bebouwing, waar- het verpleeghuis naast een zekere mate van lelfstandigheid toch het gevoel geeft van er nog te horen. ruime terrein maakte een voor dergelijke ver- •leeghuizen nog weinig toegepaste bouwwijze mo- elijk: een duidelijke scheiding tussen langdurig zie- een hoofdgebouw en demente bejaarden in •aviljoens. Deze bejaarden krijgen in kleine groepen dertig patiënten een eigen wereldje; daarom zijn in de twee paviljoens hun vertrekken gerangschikt ■ondom een binnentuin. De twee paviljoens liggen licht achter het hoofdgebouw. De langdurig zieken worden ondergebracht in het ïoofdgebouw op drie verdiepingen. Op iedere ver- lieping zijn 7 kamers voor drie bedden, 2 kamers net twee bedden en twee isoleerkamers. De pa- :iëntenkamers, dagverblijven en eetzalen liggen op iet zonnige zuidoosten aan de voorzijde. Aan de ichterzijde liggen de dienstvertrekken. Op de be- rane grond bevinden zich verder de hal met een toko, ie kamers voor bestuur en staf, de vertrekken voor de administratie, tandarts en kapper. Aansluitend aan de hal en vanaf elke afdeling gemakkelijk be reikbaar ligt aan de achterzijde de aula, die bestemd is voor recreatie en die ook als kapel kan worden gebruikt. Links van het hoofdgebouw bevinden zich de ruim ten voor het personeel zoals de garderobe, leslokalen en de voor hen bestemde eet- en ontspanningszaal; ook de keuken is hier. Aan het uiterst linkse gedeelte ligt het mortuarium met bijbehorende vertrekken. Dit heeft een eigen toe gangsweg met ingang, zodat de patiënten hierop niet het gezicht hebben. Nog dit voorjaar begin van bouw Rechts van het hoofdgebouw is de behandelings afdeling voor de revalidatie, zoals verschillende soorten baden, waaronder een vlinderbad, een oefen zaal met loopschool, een doorlichtingskamer met laboratorium, dokterskamers, de arbeidstherapie en een vertrek voor de welfarewerkster. De behandel ruimte kan tevens dienen voor polikliniek, die een eigen ingang met ruime wachtkamer heeft. Terzijde van het hoofdgebouw komt een geheel af zonderlijk gelegen zusterhuis, dat plaats biedt aan ruim 60 leerling-verpleegsters. Ieder heeft hierin een eigen zit-slaapkamer en een zogenaamde natte cel (douche, wastafel en w.c.). In dit zusterhuis zijn ook enkele gemeenschapsruimten. Voor de oudere zusters hoopt men gebruik te kunnen maken van nog te bouwen tweekamerflats voor werkende vrouwen, die door de gemeente in haar plannen worden opgenomen. De totale bebouwing heeft een oppervlakte van 5324 m2; de rest vajn het terrein wordt tuin en park. Het terrein wordt aan de voorzijde van de Gravin Ju liana van Stolberglaan gescheiden door een water partij aan de zuidzijde loopt er de nog aan te leggen nieuwe Boslaan langs. „Prinsenhof" zal in 1972 gereed komen en dan plaats bieden aan 104 langdurig zieken en 60 demente be jaarden. Het ligt in de bedoeling om later het hoofd gebouw met één verdieping uit te breiden en om op de behandelafdeling nog twee verdiepingen te plaat sen, zodat dan in totaal 256 verpleegden opgenomen kunnen worden. Deze 256 bedden zullen de drie gemeententen Voor schoten. Leidschendam en Voorburg, die in de toe komst samen 140.000 inwoners zullen tellen, volgens de beschikbare statistieken dringend nodig hebben, ook al om het feit dat de agglomeratie een hoger percentage bejaarden heeft dan het landelijk ge middelde. De kosten van de eerste fase worden geraamd op tien miljoen gulden, voor welk bedrag de drie samen werkende gemeenten zich garant zullen stellen, als tenminste Gedeputeerde Staten deze garantie zullen goedkeuren. Gezien de reeds eerder door G.S. ver leende goedkeuringen op de principebesluiten, ver wacht de voorzitter van het stichtingsbestuur, de wethouder J. ten Heuvelhof van Leidschendam, van deze zijde geen tegenwerking. Zwammerdammers vragen minister om maatregelen NA AUTOBOTSING OP STEEKERWEG 1 Zaterdagmiddag omstreeks één uur [zijn op de Steekleriveg,1 ter hoogte van ie Spoorlaan, twee personenauto's met lkaar in botsiiig gekomen. Dë 8-jarige Cduard M. Kwakernaak, wonende J- C. loogendoornlaan 29, die met zijn fiets an de hand op een veilig plekje bjj de ;ruising stond te wachten, werd hierbij vonder boven wonder niet ernstig ge- vond. Wel moest de hulp van dr. M. E. d. Steen worden ingeroepen. Na door em ter plaatse te zijn behandeld, is Iduard met een ziekenwagen naar zijn Duderlijke woning gebracht. De materiële schade aan de drie voer- uigen is groot. De autobestuurders •leven eveneens van ernstige verwon- lingen gevrijwaard. Omdat bij het ver- ceersongeval een militair is betrokken, s 't nader onderzoek overgenomen door Ie marechaussee. Zoals bekend is de Steekterweg een loor het snelverkeer intensief gebruikte ,veg, waarop vaak min of meer ernstige ingevallen gebeuren, onlangs een met iodelijke afloop. Het gemeenteraadslid de heer H. J. v. d. Berg heeft destijds Dij het college van B en W gepleit voor Detere beveiliging van deze weg o.m. door Invoering van een redelijke maxi mumsnelheid. B en W hebben op hun beurt al eerder de desbetreffende mi nister op de gevaarlijke aard van deze eg gewezen- Het bovenstaand ongeval, dat omstan- lers als „bijna dodelijk" omschrijven, is oor de heer Van den Berg aanleiding eworden om namens de „Bevolking an de woongemeenschap Zwammer- dam" zaterdag een telegram te verzen- n aan „Minister Bakker van Verkeer Waterstaat" van de volgende inhoud: „Heden opnieuw geschokt door de gevolgen van een verkeersongeval op Rijksweg nr. 11 en ernstig veront rust over de verkeersonveiligheid op 1 deze drukke twee baansweg zonder snelheidsbegrenzing, verzoeken wij U dringend maatregelen te nemen". Leidse Schaakbond. Klasse 1: L.S.G. 2—Boskoop 1 7%— 2%. Klasse 2a: Leiderdorp 1— Voorschoten 2 24 (voorlopig); Leithen 2Alphen 2 6y„3%; L.S.G. 3Revanche 7—3. in deze klasse was de ontmoeting Leiderdorp 1—Voorschoten 2 belangrijk. Vier partijen werden afgebroken, waar van 3 uitgespeeld zullen worden en 1 gearbitreerd wordt. Het is moeilijk te zeggen naai- welke club de overwinning zal gaan. Ter ver duidelijking volgt hieronder een over zicht van de standen na de 5e ronde waarbij niet is opgenomen de partij Leiderdorp 1Voorschoten 2. Leiderdorp 1 4 7 27 L.S.G. 3 Philidor 4 Leithen 2 Voorschoten 2 Alphen 2 6 22% 5 19% 4 16% 0 15% O 16 Uit dit overzicht blijkt dat diverse gegadigden kans maken op een kam pioenschap. In dit stadium is het beslist niet te zeggen wie het uiteindelijk zal worden. Lederdorp 1 en Philidor 4 moe ten o.a. nog tegen elkaar uitkomen. L.S.G. 3 moet nog spelen tegen Alphen 2 en Voorschoten 2. Klasse 2B: Katwijk 1—Philidor 3 4—8. Klasse 3A: Alphen 3Boskoop 2 5% 4yt (reglementair). Klasse 3B: Leithen 3V.T.L, 73. Klasse 3D: Voorscho ten 4Voorhout 1 3%6%. l^a lezing in de Diescommissie had prof. L. Kulfenheim Ezn het niet helemaal gezien waarom juist dit stuk gekozen moest worden om de Dies Na talia van de Leidse Universiteit op te luisteren. Hij was er zelfs tegen ge weest, zo bekende hij zaterdagavond, na dat het Leids Universitair Toneel Ak koord in de Schouwburg Kees Holier hoeks „Guerilla" hardnekkig aange kondigd met één „r" op de planken had gezet. „Ik ben vanavond wel onder de indurk van de macht van de regie de rector. Geen de schrijver van d de uitvoerenden, die bo- lexe voorzien werden van aen flaconntje geestrijk vocht. Een compliment ook voor regis seuse Shireen Strooker, die de rector vijf kwartier in haar macht gehad had. Die indruk had zij zelf overigens niet. Tijdens het applaus moest zij er aan heur haren bijgesleept worden, maar na twee tellen slipte zij weg en liet zich verder niet meer zien. De rector bleef dus met één bos bloemen zitten... Ook geen discussie na afloop, zoals was aangekondigd. „Wegens moei lijkheden achter de coulissen," zei een LUTA-man officiël. En tot de rector, die lucht gegeven had aan zijn twijfels en onzekerheden over de inhoud „Guerilla": „We hebben hier het ii macht raken gekomen," ze plimentje voo tor, wel voor vendien naar bloemen of Grote deelname aan tafeltennisscholentourn. te Alphen a. d. Rijn Behoudens het feit, dat men door liet grote aantal deeln N >rs ver achter raak te op het tijdschema, is het scholen- tournooi van de Tafeltennisclub „Baro nie", dat zaterdag gehouden werd, goed geslaagd. Ruim tweehonderd scholieren hebben aan dit festjjn veel genoegen beleefd. Ook onderwijzend personeel van enkele scholen en ouders toonden hun belangstelling. De voorzitter van de af deling Den Haag van de Ned. Tafelten- nishond, de lieer G. Kuijper, vertelde ons zeer verrast te zijn over de grote deel- 9 in Alphen aan den Rijn, die pro centueel veel hoger lag dan b.v. in Den Haag, Delft en Leiden. De directie van Baronie had een extra prijs uitgeloofd voor de sportiefste jon gen of meisje. Het bestuur van Baronie en de bondsgedelegeerde kozen hiervoor het meisje Judith Kropman, een klein r dapper kind, die als enige het opbracht na haar nederlagen de tegen standster te feliciteren. De resultaten van het tournooi waren Jongens A: 1 D. van Ommen, Immanuël- school, 2 N. v. d. Laar, Da Costaschool. Jongens B: 1 Kees Otto, 2 Gert Boot, beiden van Chr. Lyceum. Jongens C: 1 Kees Bruinsma, 2 Hans Vellekqop, beiden Chr. Lyceum. Meisjes A: 1 Jae- nette Bruinsma, Chr. Lyceum, 2 Anne- mieke Lapidaire, Pius X-school. Meisjes B: 1 Ida Bloupot, 2 M. Straathof, beiden Chr. Nijverheidsschool. Meisjes C: 1 Hetty Versluys, Thorbecke-Mavo, 2 Gerrie Kwanten, Kon. Julianaschool. De wisselbeker voor de beste resulta ten bij de jongens (B. en W.-beker) werd voor de derde maal, nu definitief, gewonnen door het Chr. Lyceum en de Rijn en Gouwe-wisselzuil eveneens defi nitief door de meisjes van de Chr. Nij verheidsschool. Aan het einde van het tournooi bracht de heer Kuflper de directie van Baronie dank voor het beschikbaar stellen van de zaal en het bestuur van de TTC Ba ronie voor de goede organisatie. De heer De Veth reikte de Bportlvitefteprije tilt aan Judith Kropman. macht gezien. Het is een verhaal onzekerheden en schijnzekerheden. Van toepassing op de universiteit van a daag!'. Dat was tenminste gezegd toen kon iedereen weer zijn jas gaan pakken! 117aarom was Shireen nu eigenlijk boos, dat zij zich weg hield van bloemenhulde en een discussie Het zal op de planken wel niet helemaal gegaan zijn, zoals zij dat gewild had, maar dal komt voor in negen van de tien opvoe ringen. De regie daar had prof. Ku- kenheim gelijk in was goed. Dat „Guerilla" vaak niet verder kwam dan de rand van het toneel is, dachten wij, niet haar schuld geweest. De onvrede met de uitvoering van „Guerilla" moet in de eerste plaats gezocht worden het stuk zelf. De kerngedachte is zeker goed: een jongeman, John uitstekend gespeeld door Pim Wallis de Vries besluit als kritisch individualist man te gaan worden na een conflictsituatie, waarin twee elkaar bestrijdende ideolo- giën aan zijn persoon getrokken heb ben. De revolutie en de burgerlijkheid. De revolutionaire geest wordt verbeeld door een Guevara-type, bijgestaan door een hersenloze geweldenaar (resp. Giel Bessels en Peter Bodes); de repre sentanten van de burgerlijkheid zijn Johns broer Paul (Mels Wallis de Vries) en zijn vriendinnetje Evelien (Margriet van Bokhove). De burgelijke kant is uiteraard ook vertegenwoordigd in John zelf. Hij sympathiseert weliswaar met de re lutionaire gedachte, maai- tijdens dingen, die zich voordoen" geeft hij toch verschillende keren blijk van, hij toch eigenlijk uit een ander nest De burgelijke kant in het conflict, dat zcih afspeelt in het huis van John, is matig door Holierhoek uitgewerkt. De wereld tegenover de schijnrevolu- tionaire wereld is in „Guerilla" niet veel meer dan 's ochtends een ontbijtje een logeerpartij van een vriendinnetje als de ouders niet thuis zijn. De tegen stelling is te zwak om het „kritisch dividualisme" (zoals Holierhoek het noemde) na het conflict boeiend en loofwaardig te maken. Respect overigens voor de presentaties Pim Wallis de Vries en het revolutionaire tweetal Giel Bes sels en Peter Bodes. ZOETERWOUDE BADMINTON „MEERBURG" Door met 6-2 te winnen van Maria- hoeve heeft de badmintonvereniging Meerburg zich naast dit Haagse team op de eerste plaats van de eerste klasse C district Zuid-Holland weten te plaatseD. De kampioen (Mariahoeve en Meerburg zullen samen moeten gaan uitmaken wie dat zal zijn) moet met de titelverove- raars van de eerste klassen A en B trachten een plaats te landelijke competitie. Marktberichten ROTTERDAM 10 febr. Vee Aanvoer 1575, slachtrunderen 1155, varkens 420, Prijzen: slachtrunderen (ct. per kg.): extra kw. 520-565, le kw. 465-510, 2e kw. 410-445, 3e kw. 380-400, varkens lev. gew. p. kg.extra kw. 261-2(J5, le kw. 258-261, 2e kw. 255-258, stieren 460- 525, worstkoeien 365-380, slachtzeugen 205-225,, zware varkens 215-230 p. kg. Handel: slachtrunderen aanvoer iets gro ter, handel stug en prijzen hoger, var kens, aanvoer iets ruimer, hand»! viot en prijzen hogen, enkele pritmrts boven notering. Camera: Les enfants du paradis (14 jr.) Dagelijks: 2.30 en 19.30 uur. Zondag: 2.30 en 19.30 uur. Nachtvoorstelling: do., vr. en zat. 23. uur: Orfeu Negro (18 jaar). Jeugdmatinée: zo. en wo. 14.30 ui Robin Hood en zijn schelmen. Lido: The night of the followiög day (Ontvoering op Orly). (18 jaar). Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Barbarella (18 jaar) Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: De grote stilte (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Dokter Zjivago (14 jaar Geprolongeerd Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: Het zijn liftsters (18 jaar Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling vr. en zat. 23.30 u Blow up. ...PUNT... Beweging in de kunst Korreltje Rekening houden met elkaar, respect hebben voor eikaars gevoelens, opvat tingen, bezittingen waar wordt de werkelijkheid en de wezenlijke betekenis van deze waarden indringender geleerd dan in het goede gezin? (Dra. Sis Heyster) AMSTERDAM, 10 febr. Vee Aan voer 198 runderen. Prijs 3.70-5.50. Han del vlot en duur; 68 varkens. Prijs 3.20- 3.26. Handel duurder. LEIDEN, 10 febr. Groente Cham pignons 2.95-3.00, appelen 79, aardappe len 7-8, andijvie 1.30, boerenkool 1.08- 1.24, prei 63-91, rabarber 89-1.07, spi nazie 1.63-1.71, spruiten A 1.28-1.36, id. B. 1.36-1.42. komkommers 62-1.15, uien middelfijn 2.12, waspeen 19-22, witlof 71-1.56 p. 100 kg, sla 25-32 p. 100 stuks, bleekselderij 34 p 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 8 febr. Groenten - Waspeen (per kist): Al 9,70-10,80 A2 4,60-7,30; BI 11,60-13.30; B2 2,40-3,00; Cl 7,80-8,20; C2 5,10-6,50; breekpeen (per kist) 7,10; boerenkool 97-115; Aanvoer waspeen 96.000 kg. RIJNSBURG, 8 februari - bloemen Tulpen: Lustige Witwe 140-165; Prelu dium 130-150; Apeldoorn 175-225; Kre lage 130-150; v. d. Eerde 140-165; Paul Richter 130-150; Pink Attraction 300- 350; Wintergold 130-160; Ralph 140-175; Pax 175-195; Prominence 160-185; San- tioge 300-325, alles per bos; Narcissen: Carlton 95-110, Golclen Harvest 130-160; Flower Record 75-100, per bos; Hyacin ten 25-35, per stuk; Anjers: Witte sim 15-26; rode sim 20-31; roze sim 15-30; Crowly 17-27; Dusty 20-34; Arthur 15-25 Gy 17-27; Selecta 20-31; William 20-34; Esperance 24-35) Keever 15-26, per stuk. Freesia: Golden yellow 100-150; White Swan 130-175, per bos* Div. Snijbloemen Anthurium 100-225; Gerbera 20-50{ M»- 20-56t Forsythia 15-45, per stuk. Het mooie is de afwisseling „Het is beslist niet waar, dat een taxichauffeur anders is dan een timmerman of een metselaar. Er zijn natuurlijk uitzonderingen. Vroeger was dat wel anders, in mijn beginperiode. Toen kon je wel zeggen, dat als iemand ner gens voor deugde, hij nog altijd taxichauffeur kon worden. Maar er is ook een tijd geweest, dat als je nergens voor deugde, dan ging je bij de politie of je werd koloniaal. Die tijd was na tuurlijk hopeloos. Het was vre selijk, maar toch hebben we ook ontzettend veel plezier gehad. Vooral met de studenten. Daar heb ik nog steeds contact mee. Ik kreeg pas nog een kaartje van een reünist. Als je toen een hele dag op de weg had gezeten en je had een gulden verdiend, was je blij. Men nam het ook niet zo nauw met het mijn en dijn, maar de tegenwoor dige taxichauffeur is voor 300 procent heer," zo vertelt de heer I. Marks. met. allerlei soorten mensen, in aan raking. Jaren geleden vloog er op Haagweg een auto tegen een paal. De inzittenden werden naar het zie kenhuis gebracht. Later word ik gebeld om ze naar Amsterdam te brengen. Onderweg bleek, dat ik de beruchte zware Appie in m'n wagen had. Die was natuurlijk van een kraak uit Den Haag gekomen en daar tegen die lichtmast gevlo gen. Ik heb met die onderwereld nooit moeilijkheden gehad. Ik wisit natuurlijk wel, dat ik ze kon krij gen, maar dan moest ik ze zelf gaan zoeken. In dat milieu kom je automatisch. Dat is gewoon niet anders." Snorders „Leiden heeft ook z'n snorders. Kortgeleden hebben we er nog een gepakt. Die was toevallig hier in dienst en ging met klanten naar Eindhoven. Met zijn eigen wagen. De inzittenden zeiden, dat ze be taald hadden en toen ging die voor de bijl. Nu zit hij zonder werk." „Hier is niet zoveel concurrentie. Dat kan ik niet zeggen. Er is wel haat en nijd. De samenwerking is ver te zoeken. Gelukkig is er nu een wethouder gekomen, die zich een beetje voor de taxi interes seert, want de gemeente doet er niet veel aan. Wat dat betreft is Leiden eigenlijk nog maar een groot dorp. Het is het plan, dat op den duur de hele binnenstad zal worden afgesloten. Daarmee hangt samen, dat we onze wagens een gele kleur hebben gegeven, omdat het openbaar vervoer dui delijk herkenbaar moet zijn." Fietsen „Ik ben er absoluut voor, dat de binnenstad wordt afgesloten, tenzij er een behoorlijke rondweg komt, maar hoeveel jaren is die al niet in aanleg. Men hoeft de binnenstad echt niet in met de auto, want daar buiten zijn genoeg parkeerterreinen. Alleen het openbaar vervoer mag worden toegelaten. Ik wou de fiet sen helemaal weren. Ik heb geen hekel aan fietsen, maar die zijn le vensgevaarlijk. Als je een stad als Zürioh neemt. Daar is het autover keer veel drukker, maar omdat er bijna geen fietsen zijn, hoef je er ook geen rekening mee te houden. Je rijdt veel makkelijker." Omgangsvormen „Taxichauffeurs krijgen geen be paalde opleiding. Je moet 21 jaar zijn en verder een bepaalde vaar digheid hebben. Een eerste vereiste is natuurlijk bekendheid ter plaatse. Daarbij komt nog een verzwaarde proef, die de afd. verkeer van het politiebureau afneemt. Ook de om gangsvormen zijn van belang. Als er ergens een taxichauffeur sollici teert, die geen manieren heeft, wordt hij niet aangenomen." „Ik heb wel contact met collega's van andere grote steden, maar in Leiden is het maar bedroevend. Men kan het niet hebben, als een ander er tussen komt. Ik ben met deze twee handen begonnen en alles, wat je hier ziet is van mij. Ik had niets, maar nu ben ik de grootste en de sterkste. Veel heb ik ook aan m'n vrouw te danken." „Ik vind niet, dat ik een gevaar lijk beroep heb. Hier komen ook bedreigingen voor. Natuurlijk wel. Ik heb overal gereden. Ook op Katendrecht. Mijn ervaring is dit. Als je moeilijkheden krijgt, heb je het aan je zelf te wijten. Vroe ger hebben we wel een glazen wand gehad tussen chauffeur en passagier, maar ik zie er niet veel in. Het persoonlijk contact is bo vendien weg. Ook dat. Ik ben heus weieens bang geweest en ik heb ook wel met een staafje ijzer in m'n handen gestaan, maar daar is het bij gebleven. Het is wel typerend en dat geldt ook hier. als er eens wat is, dan is het altijd dezelfde man. Dat ligt aan hem zelf." Hele gekke dingen maak je dan mee. Dat je op een gegeven mo ment op de Kaag zit in een bootje met een fles sherry in de hand. Hoe kom ik op de Kaag met die vent, denk je dan. Midden in de „We rijden in grote wagens. Het is gebleken, dat dat merk momen teel de beste bedrijfsauto is. Komt er straks een betere, dan nemen we die natuurlijk. Voor mini-taxi's, zo als in Londen voel ik niets. Het is niet rendabel. Stel dat ik in zo'n taxi kom voorrijden en ik moet een vrouwtje, dat reumatiek heeft, naar 't ziekenhuis brengen. Zo'n vrouwtje moeten we opvouwen in dat wa gentje. terwijl dat in een grote royale wagen veel gemakkelijker gaat. Daar is plaats. Ik heb heel wat jaartjes op de weg gezeten. Ik denk, dat ik elk jaar zo'n honderd duizend km heb gereden. Ongeluk ken heb ik nooit gehad. Weieens 'n aanrijding, maar dan door schuld van een ander. Wel kreeg ik van de week voor het eerst in m'n leven een bekeuring voor te hard rijden." Ra re dingen Leuke tenten Geen racewagen „Of ik zit te schelden achter het stuur? Nee. ik niet. Dat heeft toch geen zin. Vroeger wel. maar je wordt wijzer. Over de automobilist in het algemeen kan ik weinig zeg gen. Ik kan wel over mezelf praten. Ik rij al van m'n 18e jaar af en ik ben nog steeds heel. Bang ben ik niet. Ook niet voor een klapband. Als je gaat eten, ben je toch ook niet bang, dat je je verslikt. Daar denk je eenvoudig niet aan. Er is maar één ideaal vervoermiddel. Dat is de automobiel. Maar je moet hem niet als racewagen gebruiken. Veel mensen zijn bovendien ook ondeskundig. Ze leren autorijden •o daw la allee mee „Leuke tenten heb je niet in de stad. Dat is geweest. Ook rendez- vous-huizen heb je hier gehad. Er zullen er nog wel zijn, maar dat is niet openbaar. Wel is het zo, dat als er iemand naar zo iets toe wil, zal elke Leidse taxichauffeur hem er heenbrengen. Een echt uitgaans leven kent men hier niet. Dan moet je naar steden "als Amsterdam, Den Haag of Rotterdam." „Als taxichauffeur krijg je ook een bepaade mensenkennis. Ik kan dat niet verklaren, maar ik noem het „feeling." Op den duur weet je, wat. voor iemand je in de auto krijgt. $oms moet een klant dan ook vooruit betalen. Het mooie van het vak, is voor mij de afwisseling. Alles. Ik doe dit werk nu 38 jaar, maar als het over moest, werd ik weer taxichauffeur. Ik heb een tijd lang artiesten gereden voor de dienst Welzijnszorg. Noem maar een artist op. Ik heb ze allemaal in de wagen gehad. Ik zit dikwijls nog te lachen, als,ik die lui op de tele visie zie. Dat is een leuke tijd ge weest. Het zijn doodgewone mensen. Alleen na afloop hebben ze meestal de feestneus op. Met de reünist ben ffc pok regelmatig op etap geweest. „Ik heb van alles vervoerd. Zo wel heren als schurken. Je maakt rare dingen mee. Dat heb je nu eenmaal in dit vak. Ik stond eens een keer bij het station en er komt een Katwijker aan. die vraagt, waar hij een taxi kan krijgen. Ik zeg, dit is een taxi. Dat treft, zegt-ie, want ik moet naar Katwijk. Hoeveel gaat me dat kosten. Ik zeg: een tientje. Dat was goed. Hij betaalt gelijk en geeft me een tientje en een gulden. Hij zegt, dan heb jij ook wat." Ik ga rijden. Het was ver voor de oorlog, want je had de spoorbomen nog. Ik ben die net over of hij zegt: joh, nou moet. je me toch 's ver tellen, hoeveel kost nou een rit naar Katwijk. Ik een beetje kwaad en zeg: dat heb je me net ook al ge vraagd. Een tientje. Hij weer: je moet niet kwaad worden. Ik betaal je gelijk en met een gulden erbij. Dan heb jij ook wat. Bij Posthof weer hetzelfde liedje. Dat ging zo door tot Katwijk. Toen had hij me 175 gulden betaald. Die heb ik ge woon geïncasseerd. Ik had er per slot van rekening niet om ge vraagd." „Je komt ook nare dingen tegen. Als ik zou gaan kletsen, zou ik verschillende gezinnen uit elkaar trekken. Daar kom je wel mee in aanraking. Met narig heid. Maar dat vergeet je. Dat moet je vergeten!"

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5