Ethische problematiek rond wetenschappelijk onderzoek Madrigaal-huwelijk in Burgerzaal Wagen op Rijksweg 2x over de kc p Gymnasium in schoolschaak- comp. sterkste 12./» JAAR SUCCESVOL DAMES HANDBAL BIJ FOREHOLTE DE LEIDSE COURAN'i Actuele vragen in Diescolleges De vele kolleges, die de Leidse universiteit dit jaar ter gelegenheid van haar 394e verjaardag heeft georganiseerd werden voor het merendeel toegespitst op de ethische problematiek, die aan het beoefenen van de wetenschap Inhaerent is. De vragen, die de laatste tyd vooral van studentenzijde z^n gesteld over de betekenis van de wetenscliapsbeoefening zyn hiermee ook opgenomen door de universiteit zelf. Want een van de doelstellingen van het universitaire onderwijs is het bevorderen van het maatschappelijk verantwoordelijkheidsbesef. Dat de ethiek vooral In de natuurwetenschappen en in de medische weten schap sterk naar voren komt behoeft nauwelijks nog toelichting wanneer men denkt aan kwesties als het atoomonderzoek en de vraagstukken, die samen hangen met abortus, transplantaties en de definities van leven en dood. Zo is de medische wetenschap de laatste jaren op geheel nieuwe wijze gekon- fronteerd met de ethiek. Twee sprekers tijdens de dieskolleges hebben zich met deze materie beziggehouden, de Leidse gynaecoloog prof. dr. A. Sikkel en de Leidse konfliktpsycholoog prof. dr. J. H. van den Berg. Arts alleen kan vele situaties niet beoordelen Prof. Sikkel stelde de starre klassieke ethiek van de Griekse arts Hippocrates tegenover de thans juist zo sterke dy namische ethiek, die het totale mens-zijn centraal stelt. Zo heeft bijvoorbeeld de succesvolle strijd tegen de malaria de wereldbevolking zo doen toenemen, dat er ellende dreigt op het gebied van de voedselvoorziening en andere maat schappelijke terreinen. Het starre be ginsel handhaving van het leven te gen iedere prijs komt zo in konflikt met onaanvaardbare resultaten van zijn Het is daarom volgens prof. Sikkel noodzakkelijk om het ethische beginsel van het streven naar het welzijn van de mens niet te beperken tot het lichame lijke welzijn alleen. Men moet veeleer streven naar een optimale situatie zowel op lichamelijk, geestelijk èn sociaal ge bied. Als een konkrete illustratie van zijn betoog gaf prof. Sikkel een be schouwing over het probleem van de abortus provocatus in de huidige maat schappij. Prof. Sikkel vond het begrijpe lijk, dat de huisarts zich door zijn op leiding en instelling niet gerechtigd voelt een zwangerschap voortijdig te be ëindigen, wanneer er geen medische in- dikaties voor te vinden zijn. De huisarts voelt zich onmachtig om een dergelijke situatie te beoordelen. Begin 1968 is in het Leids Akade- demisch Ziekenhuis de regeling in gevoerd, dat een in verwachting zijnde vrouw, die verzoekt om ab ortus provocatus, enige tijd wordt opgenomen. Haar situatie wordt dan onderzocht door een team van gynaecologen, psychologen, maat schappelijke werkkrachten, even tueel geestelijk adviseurs etc. Op grond van een tot nog toe steeds eensluidend uitgevallen oordeel wordt dan na einge tijd besloten tot al of niet beëindiging van de zwan gerschap: ook psychische en so ciale indikaties zijn dan van invloed. Prof. Sikkel merkte op, dat de juridische implikaties talloos zijn en dat de betrok kenen zich hiermee op een gevaarlijk hellend vlak bevinden. Hij meende ech ter, dat het de taak van een universi tair team is, hier de verantwoordelijk heid over te nemen van een huisarts, die helaas op dit gebied tijdens zyn studie onvoldoende Is gevormd en die boven dien nog te zeer vast zit aan een strakke beroepsethiek uit vroegere tijden. Medische macht Oordelend vanuit de macht van de medicus merkte prof. v. d. Berg als con flictspsycholoog op, dat de medische technieken maken het leven te verlengen vegetarisch voortbestaan, dat alleen ge kenschetst kan worden als een verlen gen van het sterven. Hij vroeg zich af of bijvoorbeeld het jaren in leven houden van bewustelozen die geen kans meer hebben op herstel ethisch wel verant woord is, en evenzeer of bijvoorbeeld mensen met nog slechts een half lichaam of met organieke disfuncties die alleen door permanente technische ingrepen te ondervangen zijn op ethische gronden in het leven moeten worden gehouden, hoe zeer ook de medische beroepsethiek ver lengen van het leven mede centraal stelt. Belangrijk wordt inderdaad de kwestie of actief mag worden ingegrepen om aan dergelijk zinloos bestaan een einde te maken of dat alleen door het staken van ingewikkelde technische voorzienin gen voor handhaving .van het leven de dood mag worden bewerkstelligd. Prof. Van den Berg illustreerde zijn voordracht met lichtbeelden die navrante voorbeelden gaven van waartoe de me dische macht in staat is doch waarvoor de medische ethiek nog geen afdoende oplossing heeft gevonden. Dat ook de natuurwetenschap zich steeds minder kan onttrekken aan een ethische beoordeling bleek uit de kolle ges van de hoogleraren Jeuken en Gor ter en uit de voordracht van drs. J. Men- Zijn er in de biologie ethische regels, waaraan de wetenschappers zich te houden hebben? Dat was de kernvraag van prof. dr. M. Jeuken S.J. in zijn dieskollege over „Etische implikaties van de moderne biologie". In de biologie zijn er vele vragen, die direkt slaan op de menselijke leef wereld. Prof. Jeuken noemde als voor beelden het manipuleren met de na tuur, het manipuleren met de mens, bijvoorbeeld wanneer er experimenten met embryo's worden gedaan; verder nog de biologische oorlogsvoering, zo als de ontbladeringstaktieken, die in Vietnam worden toegepast en de vivi- sektie. Elk onderzoek kan goed of slecht worden gebruikt. Maar een onderzoek, dat mogelijkerwijze ver keerd kan worden gebruikt, moet daar om nog niet worden stopgezet. Zo moet eigenlijk ook elk wetenschap pelijk onderzoek onafhankelijk kunnen plaats vinden. Maar regering en in dustrie stellen er geld voor beschikbaar en willen graag ook resultaten zien. Erekodes Prof. Jeuken trok een aantal prak tische konklusies. De samenleving heeft de plicht om onvoorziene ge volgen te bestrijden. De wetenschap pers, die meestal als een team zul len opereren moeten zich, voordat het onderzoek begint, afvragen of zij er zich mee kunnen verenigen en dat ethische overleg is ook nodig tijdens het onderzoek. Ook wat de economie vraagt moet kritisch wor den onderzocht, terwijl de reklame aan bepaalde regels onderworpen moet zijn. Er is een erekode nodig, waarbij de abstrakte verklaring van de Rechten van de mens gekonkretiseerd moet worden voor elke wetenschap. Als voorbeeld gaf prof. Jeuken een in Wa- geningen opgestelde erekode voor het onderzoek, naar de inwerking van schadelijke stoffen op planten Natuurbescherming „Natuurbescherming als ethisch pro bleem" was het onderwerp van het dieskollege van drs. J. Mennema. De redenen om de natuur op een bepaalde manier te „behandelen" kunnen van velerlei aard zijn: esthetisch, ekono- misch, natuurwetenschappelijk, toeris tisch en milieu-hygiënisch. In dit ver band besteedde drs. Mennema ruime aandacht aan het zaterdag bekend ge worden plan voor het aanleggen van havens op de eilanden Voorne-Putten. de Hoeksche Waard en Tiengemeten. De belangen van de hele gemeenschap op het gebied van de rekreatie zijn hier in strijd met een zelfde soort belang, maar dan op ekonomisch gebied. Op wereldniveau gedacht zijn de proble men nog veel groter. Zo zijn winstbe jag en geldingsdrang de voornaamste motieven voor de ontbossing van Zuid- Afrika geweest. Daarom ook sterven vele diersoorten zoals de oerang-oetang langzaam maar zeker uit. Bij de natuurbescherming veranderen de perspektieven, waaronder men de mens bekijkt. Het is zeer merkwaardig. dat in tijden van oorlog de tegenstan der kennelijk gedood „mag" worden, terwijl er in vredestijd sterke weer stand is tegen de invoering van anti conceptiva. Maar beperking van de we reldbevolking wordt een steeds strin gentere eis van de gehele samenleving. Opvoeding Dit alles overziende konkludeerde drs. Mennema, dat het de grootste aan beveling verdient, het vak natuurbe scherming in alle natuurwe tenschappelijke curricula aan de uni versiteit in te bouwen. Een dergelijke herziening zou ook raadzaam zijn voor het Middelbaar Onderwijs. Het vak natuurbescherming zou de leraar de gelegenheid geven dc betekenis van het omgaan met de natuur aan zijn leerlingen duidelijk te maken, iets dat in de huidige opleidingen al te vaak maar ontbreekt. Bewapening Niet alleen voor de natuurkundigen maar ook voor oud-alumni en opval lend veel hoogleraren van andere fa culteiten sprak tenslotte prof. dr. C. J. Gorter in de dieskolleges over natuur kunde en bewapening met een toespit sing op de Pugwashbewapening. Uit voerig besprak prof. Gorter de ontwik keling van de kennis omtrent de kern splitsing, de atoombomprojekten en de vele politieke, militaire en maatschap pelijke consequenties daarvan en ten slotte de Pugwashbeweging die zich ten doel stelde, de wereld te vrijwaren van fatale gevolgen van het vermogen der hedendaagse natuurkundigen. Hij waagde zich niet aan een kritische be oordeling van de rol van de fysici, hun verantwoordelijkheden en hun mogelijk heden om positieve resultaten van hun werk de negatieve te laten overheersen. Om aan de dieskolleges het onderwerp „vakethiek" mee te geven was eer initiatief, dat bij de deelnemers kenne lijk in goede aarde viel. Jammer was echter, dat de gelegenheid tot diskussie tamelijk beperkt was. Het ligt daarom in de bedoeling, volgende jaren de stu denten meer bij de kolleges te betrek ken. omdat de behandeling van het onderwerp daardoor veel levendiger wordt. De behoefte aan diskussie werd door de sprekers duidelijk onderkend en ook dat betekende een nieuw element in de dieskolleges van dit jaar. Plechtige altaarwijding in Hillegoms ,ST. MARTINUS-KERK" D Daar de Bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen door ziekte verhinderd was, verrichtte de vicaris-generaal dr. C. Braun M.S.C. de plechtigheid van de consecratie van het nieuwe altaar in de St. Martinuskerk van Hillegom. Daartoe waren zaterdagavond meer dan 600 parochianen bijeengekomen die met dit heuglijk feit tegelijkertijd de plechtige Eucharistie vierden. Na de intredezang „Pelgrimstocht der mensen" sprak ceremoniaris pastoor A. J. H. Drost een woord van welkom tot de vicaris-generaal, de diaken dr. C. J. Th. van Bockxmeer, secretaris van het bisdom en subdiaken kapelaan pater J. Brügemann. Zich richtend tot de parochianen memoreerde pastoor Drost de verschillende offers in de laatste jaren gebracht o.m. voor de ramen en de verwarming van de St. Martinus kerk. Hij bracht dank aan de architect en de bouwers van het altaar. Daarna Inzittenden ongedeerd Op het nippertje zijn gisteravond een 23-jarige Noordwijker en zijn 20- i"1* vriendinnetje, eveneens woon- verlengen tot een achtig Noordwijk, aan een verschrik kelijk ongeval ontsnapt. In de wagen van de jongeman reden zij op de Rijksweg 4A in de richting van Amsterdam. Op dezelfde rijbaan reed op een gegeven ogenblik een per sonenauto achteruit met fel oplichtende achteruitrij lichten. De Noordwijker moest daarvoor uitwijken, raakte in de slip, botste tegen de vangrails op en sloeg tweemaal over de kop. De wagen belandde tenslotte in de naast de weg gelegen sloot. Wonder boven wonder bleef het paar zo goed als ongedeerd. Alleen het meisje moest zich met een hoofdwond (je) in het AZL onder be handeling stellen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Sebastiaan C. F. zn. van F. C. Meijer en M. C. W. Hofland; Mar- tinus J. zn. van F. J. Siebert en D. de Kier; Petrus G. C. M. zn. van W. L. M. van Bohemen en M. P. A. M. van der Hoeven; Dirk-Jan zn. van K. J. Mole naar en T. W. den Heijer; Gertjan V. M. zn. van V. J. Nickolson en C. H Kuijpers; Robbert J. zn. van G. Verdoes j en L. Toom. GEHUWD: H. Hoogstraate en M. Steenhauer. OVERLEDEN: J. Langezaal (91) man; J. W. van der Wel (64) man; B. Stikkelorum (76) echtgenote van A. Coert; J. H. Beij (74) wed. van G. A. Brokaar; H. A. Hensing (89) man; C. A. van de Graaf (64) vrouw; C. A. M. Konst (37) echtgenote van J. H. van Dijk; C. van Duijvenbode (70) echtge note van A. Haasnoot; P. M. Peereboom 63vrouwS. Bekooy 77echtgenote van N. Koree. Piet Römer met Centrum in „Joker" Piet Römer speelt de hoofdrol in het toneelstuk „Joker" van Gerlind Reins- hagen, dat donderdag voor K O in de Leidse Schouwburg gespeeld wordt door de Toneelgroep „Centrum". Een zeer actueel stuk, voor onze moderne maatschappij waarin begrippen als standen en klassen, als zijnde ver ouder en niet meer in onze tijd pas send. worden genegeerd. Men praat niet meer over dingen, maar leeft dit onderscheid ook niet meer bij de men sen van vandaag? Gerlind Reinshagen laat in „Joker" zien, dat er slechts sprake is van een schijn van gelijk zijn. Joker, een boeiend stuk dat de toe schouwer op een zeer verrassende wijze laat zien hoe broos de fagade van het z.g. „gelijkzijn" is en hoe plotseling deze schijn verbrokkeld kan worden en daarmede het onderscheid tussen „hoog" en „laag" in al zijn heftigheid kan opduiken. OEGSTGEEST Geboren: Roy C. L. Ch. z.v. J. A. 1. van Dam en E. C. M. Driessen; Bavonia A. M. d.v. J. J. J. Hogervorst en B. H. M. Mooij; Maria V. G. d.v. J. M. G. den In de nacht van zaterdag op zondag Hollander en M. J. A. Lubbe; Lilian M. kwamen 2 Turken met bloedende ge- d v M den Hollander en M. J. Franken; zichten en enigszins onder invloed van Francisco J. (Ochoa Michelena). z.v. J. sterke drank op het Leidse politie- Qchoa Eraso en P. Michelena Ce ballos; bureau. Zij zouden op het Noordeinde Hendrika N. d.v. C. J. v. Rijn en M. door 4 jongens mishandeld zijn. De poll- Re(jn; Hendrik J. Ph. z.v. P. Vis en C. tie stelde een onderzoek in. maar kon b. Poppe; Slmone B. d.v. G. P. v. Heu- de daders niet meer achterhalen. Een ven en P. A. Snel; Robert A. z.v. N. C. J. Turk moest in het A.Z.L. opgenonjen Ros en A. J. van 't Hoff; Adriaan M. C. worden om aan de lippen te worden z.v. J. C. M. Hendrikse en R. J. N. van gehecht. Strij van Regt; Cornelia d.v. D. A. Mol en .J P. Groeneveld. GESLAAGD Aan de Universiteit Ondertrouwd: F. W. A. Devilee en M. A. van Amsterdam is geslaagd voor het H. v.d. Berg; J. A. den Hollander en M. doet. examen theologie de heer H. van de Mooij. vond de plechtige altaanvijding plaats. Ter inleiding las de celebrant Ezekiël 47:1-9 en 12 en werd het lied „Christus, Gij Heer van alle dingen" gezongen. Na de wijding van het altaar gaf pastoor Drost vervolgens een korte ver klaring der relieken, die in het altaar geplaatst werden, waarna op vijf plaat sen die met H. Chrisma gezalfd waren het vuur werd ontstoken. Toespraak van vicaris-generaal. Na lezing van „De Emmaüsgangers" uit het Lukas-evangelie hield pater Braun de predikatie. „Op deze zater dagavond, aldus de celebrant, „zijn we samengekomen voor de consecratie van dit altaar. U hebt er een parochieel hoogtepunt van gemaakt. Drieërlei be tekenis heeft het altaar: een teken van Gods aanwezigheid, vervolgens een le vend teken der trouw en liefde van Christus en de plaats van het Offer. Vervolgens wees spreker op de band tussen altaar en offer. Het altaar is de tafel die Christus voor ons aanricht: brood en wjjn. Hij wil dat wij ons ster ken. Pater Braun besloot aldus: „Ik ben blij, dat ik U het Evangelie der Emmaüsgangers voorlas. Het nieuwe altaar staat er. Mijn gelukwens bete kent, dat u de Heer moogt herkennen bij het breken van het Brood." Na de geloofsbelijdenis werd het al taar gereed gemaakt. Een collecte, groot fl. 1162,15 werd door pastoor Drost voor het bisdom Tabora (Afrika) overgedragen, waarvoor later in de Eucharistieviering de celebrant harte lijk dankzegde. Aan de H. Mis verleende Ijet paro- chieelkoor o.l.v. de heer G. H. A. van der Steen en organist W. N. A. v. d. Steen hun medewerking. De Eucharistie werd afgesloten met samenzang van „U zy de glorie, opgestane Heer". MAANDAG 1U Een duidelijke overwinning tegen al oude rivaal Christelijk Lyceum Visser 't Hooft (5-1 resp. 7-3) deed het Stedelijk Gymnasium zowel bij de zestallen, als de tientallen-schoolschaak competitie het kampioenschap behalen. Voor de lande lijke schoolschaakcompetitie zal het zes tal van het Gymnasium (bestaande uil 1 Erik de Vries, 2 Dirk Sikkel, 3 Jacques Serdijn, 4 Ruud Krop, 5 Wouter Hins, 6 Erik Holzer) inspiratie kunnen putten uit de resultaten van voorgaande jaren: 1967 Chr. Lyceum in finale, 1968 Gym nasium in halve finale. Bij de 10-taïlen wedstrijd was wel van een verrassing sprake: in de negen voorgaande jaren won het Visser 't Hooft Lyceum niet minder dan negen maal! Stand zes- tallencompetitie na de voorlaatste ron de (met één achterstallige wedstrijd) 1 Gymnasium 6 12 30%-5Mi (kamp 2 Visser 't Hooft 5 8 21%-8% 3 Rynlands 5 4 16 -14 4 Rembrandt 5 4 10%-19 Mi 5 Kweekschool 4 3 10 -14 6 Schubertlaan 4 2 4%-19% 7 Louise de Col. 5 1 9 -21 Eindstand 10-tallencompetitie: 1 Gymnasium (Kamp.) 3 6 23%-6% 2 Visser 't Hooft 3 4 20%-9% 3 Rijnlands 3 2 10-20 4 Rembrandt 3 0 6-24 „Eve and Figleaves" Zaterdagmorgen zong het Nederlands Madrigaalkoor in de Burgerzaal van het stadhuis. Voor dit ensemble van Herman Strategier ditmaal onder leiding van koor-lid- organlst-dirigent Nico Schrama was het wel een bij zondere gelegenheid. Men verleende graag op muzikale wijze medewerking by het sluiten van het huwelijk tussen Madrigaal-alt en soliste Vera Verzijden en drs. H. v.d. Laan. Het werd een stijlvolle plechtigheid, welke werd opge luisterd met de uitvoering van een Ave Maria van Verdi en één van de Trois Chansons van Herman Strategier. Een en ander gebeurde onder „toezicht" van een politie autoriteit. De bruid is namelyk de dochter van hoofd inspecteur D. J. Verzyden van de Leidse politie. Wassenaars „St. Eloy" viert gouden jubileum De Wassenaarse afdeling van de Ned. Kath. Metaal bewerkers bond „St Eloy" heeft zondag op feestelijke wjjze het vijf tigjarig bestaan herdacht. In de St Wil- liborduskerk was er 's morgens een H deze receptie werd ln enkele toespraken bijt in het Jeroenhuis. 's Middags hield het bestuur eveneens in het Jeroenhuis een receptie. Tijdens dez ereceptie werd in enkele toespraken de betekenis van dit gouden jubileum onderstreept. TOESPRAAK BURGEMEESTER Burgemeester Mr. W. J. Geertsema herinnerde eraan, dat het werken voor een vakbeweging een halve eeuw ge leden met veel tegenwerking en onbe grip gepaard ging, dan moet men veel bewondering hebben voor de pioniers geest, die de oprichters van 50 jaar geleden heeft bezield. Zij offerden hun schaarse vrije tijd op om werkzaam te zijn in het belang van de vakgenoten. Wat de na-oorlogse periode van St. Eloy betreft sprak de burgemeester waarderende woorden tot de heer Gil lissen, die jarenlang praktisch alleen de motor van de afdeling is geweest. De afdeling beschikt nu over een jong en enthousiast bestuur onder voorzitter schap van de heer De Jong. De heer Van Brussel, bondsvoorzitter van St. Eloy sprak vervolgens het af delingsbestuur toe en daarna werden nog gelukwensen aangeboden door de heer van Kuijen namens de Katholieke Bouw vakarbeidersbond St. Joseph en door de heer A. J. Noordover, voorzitter van de plaatselijke afdeling van het N.K.V. Ook deze beide laatste sprekers prezen de grote verdiensten van de heer Gillissen. Onder de belangstellenden die het be stuur hun gelukwensen kwamen aanbie den was o.m. pastoor H. A. A. Rouw van de St. Willibordparochie. De jubileumviering werd met een feestavond voor de leden besloten. Uitreiking van grafische diploma's Na een vierjarige bedrijfsopleiding, ge paard gaande met een honderdachtenzes tig dagen 'gratische dagschool-opleiding' werd zaterdag 8 februari jl. in de Haag se Grafische School voor het eerst de di ploma's door de D.O.C.'s van Den Haag en Leiden en Omstreken) gezamenlijk uitgereikt. De hiernavolgende kandidaten kregen het diploma: ZETTERS: J. Boezelijn, B. Daanen, G. A. VAN NOORT; J. P. NIJENHUIS; P. C. W. de Gunst te Leiden. L. H. Rob bers, LeiderdorpJ. Haasnoot, Noordwijk aan Zee; A. Kersbergen, Katwijk a. Zee; H. P. Westhoek, Katwijk a. Zee. DRUKKERS: J. C. L. J. M. COCQ- HEIJT, NOORDWIJK-B; en P. Zuyder- duyn, Wassenaar. NKV bracht dank aan vader en zoon Van Hees Vrijdagavond nam het bestuur van het N.K.V. afd. Leiden in intieme kring af scheid van twee functionarissen, nl. de heer J. W. A. van Hees, penningmeester en de heer F. A. van Hees, beheerder van de „Adrema". Het afscheid werd voorafgegaan door een eucharistieviering in de kapel van het St.-Lidwinahuis, opgedragen door de geestelyk advisieur, rector M. v.d. Ploeg. In een kort preekje schetste de cele brant „de man van de organisatie" als iemand die vaak voor de keuze gesteld wordt, de organisatie of zijn gezin, en in welk geval, misschien wel innerlijk ge dreven, de keus vaak valt op de organi- Na deze viering bleef men nog een poosje gezellig bijeen en werd er door de voorzitter van het NKV en de voor zitter van de Grafische Studieclub dank aan beide scheidenden gebracht. Men zag ze node gaan, doch, daar de heer Van Hees Jr. in een andere woon- plaast een nieuw bestaan hoopt te vin den en de heer Van Hees Sr. zich door vergevorderde leeftijd genoodzaakt ziet om zijn werkzaamheden te staken, moet het bestuur zich wel bij hun besluiten neerleggen. Het werk wat zij gedaan hebben, valt moeilijk te vergoeden en de stoffelijke bewijzen die werden aange boden waren daarom maar een beschei den poging tot waardering. Ook mevr. van Hees Jr. mocht een bloemrijke hul de in ontvangst nemen. Voor de familie Van Hees betekende deze avond het einde van een familie traditie. In het R.K. Leidse organisatie leven hebben grootvader Van Hees. va der Van Hees en kleinzoon Van Hees achtereenvolgens de functie van pen ningmeester vervuld. SASSENHEIM NAAR DE ANTWERPSE ZESDAAGSE De suportersclub „P. v. d. Haas" heeft weer de jaarlijkse reis naar de Ant werpse zesdaagse georganiseerd. Vele bekenden zijn daar weer te zien o.a. de zesdaagse-koning Peter Post, Jan i Jansen, Duindam. Koel, v. d. Lans enz. De bus die ook Noordwijk, Noordwijker- hout. Lisse en Leiden aandoet vertrekt Bestuur, speelsters en trainer mr. in SasBenheim vanaf „Trefpunt v.h i.-rank Bonte van de vereniging „Fore- K.S.A. te 3 uur op zaterdag 15 febr. a.s. ii0ite_danu»g-iiandbal" recipieerden za- Men kan zich nog opgeven bij Th. de tentag ye kantine van „Foreholte" HÉ AA A jm t.g.v. het 12%-jarig bestaan en tevens t.g.v. het behaalde kampioenschap, waardoor dit team gepromoveerd is naar de Districtsklasse. Korfbaltoumooi. Avanti I uit Pijn- acker heeft de eerste prijs gewonnen van het microkorfbaltournooi te Hon- selersdijk. TOP legde beslag op de tweede plaats van dit overigens niet vlekkeloos georganiseerde toernooi. Avanti I toonde reeds haar krachten in de eerste wedstrijd door Avanti II met 40 te verslaan. Toen TOP daar na met 20 won van Fluks, was het duidelijk dat de wedstrijd TOP-Avanti de beslissing moest brengen. Avanti won van TOP met SL De kantine was voor deze gelegen heid feestelijk ingericht met kleurige sllingers en ballonnen. Ook zagen wij vele bloemstukken met gelukwensen van vele zusterverenigingen uit de om trek. Het bestuur, met als voorzitter de heer G. M. van Bemmelen, kon vele ge lukwensen in ontvangst nemen. Een groot aantal afvaardigingen van plaat selijke sport- en andere verenigingen gepaard gaande met diverse geschen ken. Eén hiervan willen we noemen, t.w. van de EHBO Voorhout. Mevrouw W. Turnhout bracht haar gelukwensen op rijm en hierin werden tot grote hila riteit de speelsters en hun trainer, met veel gewaardeerde lof overgoten. Namens het gemeentebestuur van Voorhout werd het woord gevoerd door wethouder J. Huigsloot, bij verhindering van burgemeester G. A. Stolwijk en wethouder A. W. de Groot. Het was ver gezeld van de gemeentesecretaris, de heer J. W. v. d. Aardweg. De heer Huig- sloot getuigde dat geheel Voorhout trots is op Foreholte. 12% jaar geleden bleek de opgaaf van de oprichting heel zwaar te zijn, maar de resultaten zfln zeer lof waardig. Drie achtereenvolgende jar de bevolking met meeleeft. Zijn felicita* ties gingen gepaard met een enveloppe met inhoud, die aan de voorzitter var de Handbalvereniging werd overhan digd. Het was het gemeentebestuur be kend dat de vereniging het meest ge baat was met een cadeau als dit. De heer Van Bemmelen dankte de af vaardiging van het gemeentebestuur en omdat hij deze nu zo heel dicht in het midden had, kon hy niet nalaten, om er even aan te herinneren, dat de accomo- datie jammer genoeg in Voorhout erg duur is en dat men daarom genoodzaakt was naar Leiden te gaan. Ook blijft het momenteel nog een vurige wens er een derde speelveld bij te krijgen. Nog velen kwamen de jubilerende ver- kwamen hun gelukwensen aanbieden, een kampioenschap, is iets waar geheel enigingen hierna nog complimenteren. (uit Hazerswoude) op grammofoonplaat? Sinds de Hazerswoudse popgroep „Eve and the Figleaves" twee toeken geleden in Wateringen een talentenjacht in het Westlandse Wateringen wonnenziet de toekomst er, volgens organist Teddy (Theo) Wesselingh, zeer gunstig uit. „We zijn in contact gekomen met e grammofoonplatenmaatschappij, die wel wat voor voelt, om een plaatje v< Daarnaast is er werk plenty voor het Leidse zangeresje (Eve) en de vier Ha zerswoudse en twee Hoogmadese jon gens (the Figleaves). Zaterdagavond traden ze in eigen gemeente op, in het St. Michaelshuis in Hazerswoude-dorp komende vrijdag gaan ze naar Amster dam, om er een carnavalsfeest op te luisteren in het clubhuis van een woon wagenkamp in de wyk Osdorp, waar de Hazerswoudse heer A. Borst de leiding heeft. Eve and the Figleaves, die veelvuldig de liturgievieringen in de St. Bernardus- kerk ten behoeve van de jeugd instru mentaal opluisteren, weten nog niet, wat er op de plaat zal komen. Theo Wesse lingh: „Waarschijnlijk 'n Hollands num mer, van Peter Koelewijn (Red Bullet). Nou ja, dat zien we wel op 24 februari want dan gaan we naar een opnamestu dio in Den Haag." Prettig vooruitzicht voor Eve en de Vijgeblaadjes: de komen de zomer een toernee naar Spanje. Theo Wesselingh: „Ik wilde mijn vakantie gaan,,l?espreR$n, maw de manager vond beter, dat te annuleren. Die toernee staat namelijk vrijwel vast". Politieke Partij Radikalen in Bollenstreek Het aktiecentrum van de PPR in de Bollenstreek hield vrijdag 7 februari 'n streekbijeenkomst te Voorhout in café restaurant „Boerhaave". De heer A. W. de Groot van Voor hout, wethouder van die plaats en mo menteelt ook lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland voor de PPR, heette welkom. Er was een opkomst van een 30-tal aanwezigen uit o.a. Noord wijk, Noordwijkerhout en Warmond, be nevens enkele inwoners van Voorhout. De voorzitter zette uiteen dat deze min of meer bijzondere openbare verga dering ls belegd, om het ontwerppro- gram van de PPR met z'n 200-tal pun ten ter beoordeling aan de vergadering voor te leggen, in de hoop dat de aan wezigen door opmerkingen en eventuele discussies, een bijdrage hieraan zouden leveren. Het was niet de bedoeling, al dus de voorzitter, om zich die avond specifiek als bollenstreek te presenteren. Dat komt later en daar wordt aan ge werkt. De 100 punten Daar er maar één agendapunt was, het ter discussie voorleggen van 't ont- werpprogram der PPR, geheel afge drukt in no. 5 van de „Radikalen-krant" stelde spreker voor, dit in bespreking te geven. Hij zou hierbij worden bijgestaan door zijn mede-Statenlid de heer Ton van Aan de bestuurstafel had men zich voorgesteld om de 100 punten op de voet te volgen, maar daar is niets van gekomen. Het allereerste punt, aangaan de de eventuele bijdrage in de ontwik kelingshulp, bracht al zo'n breedvoerige discussie, dat al spoedig daarop een stem uit de vergadering kwam om de werkwijze van deze vergadering in een sneller tempo te doen geschieden. Hoofdstuksgewijze bracht ook al geen verbetering, want er waren te veel me ningen en vraagstukken (voorstellen, veranderingen) op te veel punten. Vooral de nu pas werkende BTW-be- lasting kwam vanzelfsprekend sterk naar voren en hier is, volgens de heer Ton van Ruiten, bij de opstelling van dit in deze discussie eigenlijk niet ter dit in deez discussie eigenlijk niet ter sprake komen. Wel raadde hij een ieder aan met alle klachten naar de leiding van de PPR te komen. Deze klachten zijn daar beter op hun plaats. De discussies gingen hierop door, o.a. over cumulatie van fupkties; vrijheid van democratie (meer); aandacht voor dienstweigeraars; afschaffing militaire dienstplicht (wel een beroepsleger), enz. Het was omstreeks 23.30 uur, dat de voorzitter opmerke dat het deze avond wel heeft meegespeeld „meedenken, mee praten, meebeslissen", één der hoofd stukken van de Politieke Partij Radica len en hun ontwerp-program. Toen waren er een 60-tal punten on der de loupe geweest. De secretaris, de heer N. H. van Schooten, hield van alles aantekeningen en deze aantekeningen zullen aan hogere bestuurderen worden voorgelegd, gerubliceerd en gerangschikt in, zoals werd gezegd, hyper-noodzake- lyk, noodzakelijk en minder noodzaken lyk, waaruit kon worden geconcludeerd, dat ook deze vergadering zeker in het belang heeft gestaan van het algemeen belang.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4