TWEE JAAR OUDE JACOBUS" IN OUDE WETERING VERWOEST Half uur na melding stortte het dak in Klokkenstoel staat als een wachter naast trieste ruïne NIEUWE OPZET VAN ARTSENOPLEIDING Verkiezing van een nieuwe deken voor het dekenaat Leiden MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 DE LE1DSE COURANT PAGINA .3 Niets gered van kerkinventaris De pas twee jaar oude kerk van St. Jacobus de Meerdere in de Meerkreukwijk te Oude Wetering is gistermiddag in vlammen opgegaan en volkomen verwoest. Doordat de brand direct fel om zich heen greep kon er niets gered worden uit het kerkgebouw. Door de inspanningen van de brandweer en door de gelukkige omstandigheid, dat de wind niet aan stond op de aan de kerk vastgebouwde pastorie kon deze behouden blijven. Vanmiddag onder een stralende winterzon, die fel reflecteerde op de witte sneeuw zodat het de ogen pijn deed, smeulden nog de gebla kerde resten van de St. Jacobus- kerk aan de Meerkreuk. Grijze damp steeg op uit de zwart-witte ruïne van verwrongen staal en ver- kaalde balken en platen. Naast de terp van verwoesting staat daar de klokkenstoel, als een eenzame wachter, die geen functie meer heeft: een gemeenschap heeft haar centrum verloren. Voor de pastorie, leeggehaald en ver laten, stond een truckje met rode togen ;n triest hoopje, wachtend op trans port. Bij de kleuterschool achter de kerk heerste grote bedrijvigheid. Pater P. Kleijs, de parochie-assistent, was met B. v. Noord, ,,de trouwe hulp van pastoor en mij" doende met het rang schikken van de huisraad en meube len die uit de pastorie gesleept waren. Alles wordt voorlopig opgeslagen bij de jachthaven van Mulder „We hopen een week of drie op de pastorie te rug te zijn", vertelde pater Kleijs ons. Waterschade Voorlopig is het nog een wanhoop als je alles zo ziet. „Vannacht moest de brandweer nog twee keer optreden, want de pastorie zal behouden moeten blij ven". Pastoor, pater en huishoudster trekken een paar weken in bij een paro chiaan, totdat de pastorie die nogal wat waterschade heeft opgelopen, weer bewoonbaar zal zijn. De verslagenheid en het medeleven j bij iedereen was indrukwekkend. „Ka- 1 tholiek of niet-katholiek, iedereen toon- 1^4 de diepe belangstelling. Het was schit- terend. In geen tijd wis een Actie comité gevormd én gisteravond had men binnen drie uur eep bedrag van 10.355 gulden ijeen. Huis-aan-huis ging het. Er werden ook toezegingen gedaan voor een girostorting. Het bedrag zal nog wel groeien," verwachtte pater Kleijs. Over de massale steun was hij ronduit opgetogen. Aanbod Natuurlijk werd onmiddellijk weer aan de toekomst gedacht van de Meer- kreukpatrochie. Er moet weer „ge kerkt" worden. Spontaan bood de gere formeerde gemeente haar kerkgebouw aan, maar dit ligt wel wat erg ver weg. Vanavond wordt de situatie besproken. Waarschijnlijk zal men gebruik gaan maken van de aula van de technische school, die in de buurt ligt. Daar kun nen ongeveer 300 personen een plaats vinden. Het aantal kerkdiensten zal misschien wat moeten worden uitge breid, want de nu verwoeste kerk had rond 700 zitplaatsen. Fancy-fair Optimistisch is men overigens wel, ,n Oude Wetering. Vanmorgen hoorde en al een termijn noemen. ,,Over een half jaar staat er weer een kerk; hoe dan ookEen ramp als deze brand wekt de parochianen op tot grote acti viteiten. Over een paar weken wordt in het veilinggebouw van de EMM fancy-fair voor de nieuw te bouwen kerk gehouden. Oorzaak onbekend De rayoncommandant van de rijks politie, adjudant Cornelissen, zat v morgen te wachten op de technische cherche, die het onderzoek naar de c zaak van de brand moet verrichten. De kerk was gebouwd naar de voorschrif ten, die hoge eisen stéllen aan de brand veiligheid. it was allemaal best in orde, „maai toch ben ik blij, dat de laatste kerk dienst al een half uur achter de rug Voor pastoor G. W. Lemmers kwam de klap het hardst aan. Drie kinderen, die bij de kerk aan het sneeuwballen gooien waren, zagen rook uit het dak kringelen. Het was toen bijna tien over één. Ze belden bij de pastorie aan en vertelden de pastoor, dat „er rook in de kerk zat". Pastoor Lemmers hoefde toen alleen maar even door de glazen deuren van het gebouw te kijken om te zien, dat er zich een ramp voltrok. Dikke, ondoorzichtige grijze, zwarte wolken vulden het interieur. Dat is de enige mist, die pastoor Lemmers zich van gistermiddag nog kan herinneren. Even later, toen in een half uur de tragedie voltooid was, moest hij zich onder doktersbehandeling stellen. Gistermiddag heeft hij rustig kunnen slapen en later is hij vertrokken naar Beverwijk, waar hij bij zijn broer wat op verhaal probeert te komen. Slagen bangt af van affil De medische fakulteit van de Leidse universiteit hoopt nog dit jaar met een nieuwe opleiding voor de toekomstige artsen te beginnen. Een opleiding van zeven jaar wordt teruggebracht tot zes, waarna in een zevende jaar een specialisatie plaats vindt, waarbij een van de keuzemogelijkheden voor de stu dent de artsenpraktijk is. Aan de fakul teit wordt by dit alles grote vrijheid gelaten de studie verder in te kleden. De eerste twee jaar zal de student zich hoofdzakelijk bezig houden met de zo genaamde preklinische basisvakken. Het derde jaar kan hy dan een keuze maken uit een aantal praktika en kolleges. Het doktoraal examen zal plaats vin den in het vijfde jaar. Daarna zal de student een junior-coassistentschap gaan lopen, een fase van praktische instruktie en onderwijs aan het ziekbed. Dit is een totaal nieuw element in de Nederlandse opleiding. De eigenlijke co-assistent schappen in het zesde jaar krijgen daardoor een reëlere inhoud. Op basis van deze kennis en vaardigheden kan men vervolgens in het zevende jaar zich verder bekwamen voor de zelfstan dige medische praktijkuitoefening. Aangezien het voor deze laatste fase van de opleiding van belang is, dat men metterdaad leert als arts te fungeren is het de bedoeling, dat de assistent arts gedurende het zevende jaar en aanstelling en honorering als assistent zal krijgen. Deze wijzigingen, waartoe besloten is in een gezamenlijke vergadering van hoogleraren, stafvertegenwoordigers en studentenbestuur, zullen in belangrijke mate afhangen van de adviezen van de Commissie Verdam en de op grond daar van door minster en parlement te tretf- en maatregelen inzake het studenten aantal per fakulteit. Een voorwaarde voor dit alles is een aanzienlijke uitbreiding van de zieken huisfaciliteiten. Het wachten is daarom op de bekrachtiging van de affiliatie- afspraken met andere ziekenhuizen, waarna de vernieuwing van de klinische opleiding in nauwe samenwerking met een netwerk van ziekenhuizen van sta pel zal kunnen lopen. LEIDSE AGENDA Van vrijdag 7 februari tot en met donderdag 13 februari 1969 geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. MAANDAG 10 FEBRUARI Schouwburg Abonnementsvoorstel ling. „Centrum vermoordt pianiste". Aanvang 20.00 uur. Huize St.-Maarten Afscheid zuster Bonifacio. 16.00-17.30 uur. DINSDAG 11 FEBRUARI DONDERDAG 13 FEBRUARI Schouwburg Toneelgroep Centrum: „Joker". 20.00 uur. Anton lus Clubhuis R. K. Vrouwen beweging, souper en carnavalsviering. 20,00 uur. was. Je moet er niet aan denken, wat er gebeurd zou zijn als de kerk nog aan de gang was geweest De kerk was voorzien van één uitgang, waarvan slechts één deur zoals in veel andere kerken geopend was. Paniek zou tot een drama hebben kunnen leiden. Een extra in- en uitgang zou bij de nieuwe kerk geen slecht idee zijn, meen de de adjudant. Felle wind De brandweer van AJkemade onder leiding van commandant Th. N. Deen was spoedig ter plaatse en begon ter stond met het geven van water. Door de felle wind was het gebouw echter niet te houden. Het dubbel houten dak van de kerk, dat boven de dyk van het Braasse- mermeer uitsteekt, kreeg de volle laag van de harde zuidwesten wind en brand de als een fakkel. Nog vóór de Leidse brandweer - die met groot materieel ter assistentie was opgeroepen, arriveerde was het dak al ingestort. Door de laaiende vuurzee in de dak constructie was het voor de brandweer ook onmogelijk het kerkgebouw binnen te dringen om iets van de inventaris te redden. Uit voorzorg werd wel de inboedel van de pastorie naar buiten gebracht. De pastorie bleef evenwel behouden door het preventieve werk van de brandweren en de gelukkige bijkomstigheid, dat de wind van de pastorie afstond. De vuurzee was omstreeks half vier in zoverre bedwongen, dat geen gevaar meer voor uitbreiding was aanwezig. De Leidse brandweer vertrok daarna. De nablussing van de puinhoop, die restte het op 24 september 1966 geconsa creerde trotse kerkgebouw van de Leidse Actiecomité Herbouw Kerk Terwijl de resten van wat eens een trots kerkgebouw was nog nasmeulen hoeft een aantal inge zeten van Oude Wetering besloten de zwaar getroffen pastoor Lem mers en zijn parochie de helpende hand toe te steken. Aan contanten werd reeds meer dan 10.000,opgehaald, 'n fan cy-fair is in voorbereiding. Men wil zo gauw mogelijk opnieuw beginnen. Verzekering dekt welis waar de schade, maar bij de her bouw zullen er ongetwijfeld vele kosten gemaakt moeten worden, die niet verhaalbaar zijn. Het ac tiecomité heeft ook een rekening geopend bij de Coop Raiffeisen- bank in Oude Wetering, giro 95108. Bij eventuele overmaking van gelden gelieve men te ver melden: Voor Actiecomité Her bouw kerk. Burgemeester Smolders, die direct na het uitbreken van de brand met secre taris Brama aanwezig was, hier in gesprek met de commandant van de Leidse brandweerafdeling. Links pas toor Tweehuysen van de parochie Maria Presentatie, op de achtergrond emeritus- pastoor Ouwendyk van Rijp wetering, die thans in Roelofarendsveen woont. architect Kirch (bouwer van o.a. de Ge- dachteniskerk op de Grebbeberg) duurde daarna tot half zes. Enkele muren, die gevaar opleverden werden door de brandweer van Alkemade omgehaald. De schade ,die door verzekering wordt gedekt, zal volgens voorlopige schattin gen omtrent een miljoen gulden bedra gen. Enkele uitslagen van de onderlinge competitie Green-Bizot 1-0, Bizot-Hoo- geveen 0-1, v.d. Meij-W. Turk 1-0, v.d. Meij-v. Rooljen 1-0, Rouat-Linders 1-0, Kool-Kloosterboer 1-0. Eindstanden van de snelschaak-competities: le pool: A. Passchier-J. Turk, J. Kopenaal, P. Lind- hout, v.d. Linden, v. Rooijen en v. Rhijn. 2e pool: W. Turk, J. Turk, J. Koppenaal, v. Rhrjn, Llndhout en v.d. Linden. Mary van Ruiten prolongeert Nederlandse tafeltennistitel „Hoewel wy er, eerlyk gezegd, niet op hebben durven hopen dat jjj je vorig jaar behaalde titel zou prolongeren, ben jij er en dat is toch wel een en< prestatie toch in geslaagd de Nederlandse titel opnieuw op je naam te schryven. Mede namens het gemeentebestuur feliciteer ik je, en met jou de hier eveneens aanwezige als nummer twee geëindigde Véroniijue van der Laan, met je ent sukses." Aldus de burgemeester van Alkemade, P. M. F. Smolders, in zyn woord felicitatie aan Mary van Ruiten, die voor de twee maal in suksessie de Neder landse damestitel tafeltennis in de wacht sleepte. De overwinning van Mary van Ruiten was een onverwachte voor tafeltennis- insiders. Niet echter voor de trouwe begeleiders van het eerste tafeltennisteam van De Treffers, die gekonstateerd hebben hoe de 18-jarige Veense met de wed strijd sterker begon te spelen. Zij groeide als het ware naar een topvorm toe, die op de kampioenschappen in Haarlem zijn hoogtepunt bereikte. Zij klopte in de finale van de „nationale" Véronigue van der Laan „Mary van Ruiten was de beste; dat is mijn eerlijke mening" met 13—21, 2113, 21—17, 17—21, 2113. Mary van Ruiten vertelde op de receptie in hotel „De Woelige Baren" over haar sukses: „Ik moest op dit toernooi bewijzen dat mijn Nederlandse titel, vorig jaar in Schiedam behaald, geen toevalstreffer is geweest. Vooral met het oog op de wereldkampioenschappen in München in april dacht ik dat mijn uitzending die nog niet officieel bekend is gemaakt wel waar heb gemaakt. Het is een enorm zwaar toernooi voor my geweest. Met name Véronique en Ellen Kort lever den zeer grote problemen op. Ik ben, uiteraard, dolblij met mijn behaalde kam pioenschap/' Een optimistische burgemeester Smolders tenslotte: „Het zou mij een groot genoegen doen als ik Mary van Ruiten na de wereldkampioenschappen op het gemeentehuis kon huldigen als 's werelds sterkste tafeltennisspeelster..." Mary van Ruiten, de kersverse natio nale kampioene tafeltennissen is' gister avond in de „Woelige Baren" in Roelof arendsveen gehuldigddoor burgemees ter P. F. M. Smolders. Mary en Veroni- que v. d. Laan, (het toekomstige schoon zusje van Mary v. Ruiten die in het Haarlemse Krélagehuis in de findia hoor, meerdere in de Veense moest erkennen) werden beiden hartelijk toegesproken door de heer Smolders, die hen een rui ker bloemen toestopte. Hij wenste Mary van Ruiten veel succes toe bij de vie- reldkampioenschappen, die in april in Munchen zullen worden gehouden. Nu de Deken bekend heeft gemaakt dat hij tegen eind maart ontslag aan de Bisschop heeft gevraagd en gekregen als Deken van Leiden en Pastoor van de Lodewijkparochie, zal er, zoals in verschillende andere dekenaten reeds is geschied, een nieuwe deken gekozen moeten worden. Om tot een zo goed mogelijk gefundeerde keuze te komen, is het belangrijk een ogenblik na te denken wat zo al de taak van een deken in deze tijd is. Inspraak van priesters en leken Allerwegen wint de overtuiging veld dat de pastoraal in een gebied als een dekenaat in de naaste toekomst in gro tere verbanden dan tot nu toe in pa rochies, samen met alle priesters en leken bezien zal moeten worden. Er moet gezamenlijk gedacht worden over en gewerkt worden aan een nieuwe aan pak van de Liturgie, de Katechese, zo wel de Katechese voor de jeugd als voor de volwassenen, de Oecumene en de or ganisatorische kant van het pastorale werk. De Deken zal hierin een belang rijke rol spelen. Hij zal proberen een visie te ontwikkelen in samenspraak met allen, hij zal moeten inspireren om zodoende tot nieuwe aan deze tijd aan gepaste vormen te komen. Een onderzoek naar de feitelijke toe stand van een steeds meer ontvolkt ra kende binnenstad en steeds groeiende buitenwijken of randparochies, zal door de nieuwe deken begeleid moeten wor- Uit dit alles komt dus een nieuw beeld te voorschijn van een veranderde funk- tie van de Deken, voor wie het leiding geven in een groter verband als eerste taak wordt gezien. Tevens zal er reke ning mee gehouden moeten worden dat de nieuwe deken voorlopig pastoor van de Lodewijkparochie zal zijn. Enige algemene voorwaarden voor de kandidatuur van de niewe Deken zijn: Kandidaten kunnen zijn: sekuliere en re guliere priesters die tenminste 35 jaar zijn; b. behorend tot of werkzaam binnen het bisdom Rotterdam: niet ouder zijn dan 59 jaar, wanneer het gaat over een benoeming in een dekenaat en niet ouder dan 62 jaar zijn wanneer het over een herbenoe ming gaat. ZITTINGSPERIODE Een benoeming tot deken geschiedt jor een periode van 6 jaar; een her benoeming is mogelijk voor twee periodes van drie jaar. Mogelijk is 'n benoeming tot deken in een ander dekenaat. Door de priestervergadering van woensdag 29 januari 1969 van het de kenaat Leiden werden als loden van de ^pWse-commissie naar vormen gebracht: de heren Timme (Wassenaar), Verbeek (Leiden), Warmerdam (Voorschoten) en mej. v.d. Knaap (Leiden). Deze missie is door Vicaris v.d. Ende be krachtigd en is tot geheimhouding ver plicht. Als opdracht wordt gezien: a. de verkiezing van de deken ter hand te nemen en toe te zien op de proce- b. de stemmen te tellen; c. te informeren naar het vermoedelijk beschikbaar kunnen zijn van de kan didaten voor de funktie van deken; e. de eventuele kandidaten te polsen over hun bereidverklaring. DE PROCEDURE Eerste keuze A. DOOR ALLEN, PRIESTERS, RELI GIEUZEN EN LEKEN, KUNNEN KANDIDATEN WORDEN GESTELD. Hierbij gelden de volgende afsparken: 1. minstens 3 priesters stellen ge zamenlijk één kandidaat; 2. minstens 5 religieuzen of leken stellen gezamenlijk één kandidaat. Deze kandidaatstelling zal vergezeld moeten gaan van een motivering; zij zal schriftelijk geschieden en ingezon den worden aan de heer L. Verbeek, Mariënpoelstraat 43, Leiden. a. de vereiste om gezamenlijk, hetzij met minstens 3 of 5 personen, een kandidaat te stellen, houdt in dat er over gesproken is; dit wordt als zeer belangrijk gezien; b. de eis om een motivering bij te voegen voorkomt, naar wij hopen, een te lichtvaardige kandidaat stelling en anderzijds geyen de ge zamenlijke motieveringen 'n beeld van wat het dekenaat Leiden van een deken verwacht. De keuze-commissie informeert of de kandidaten vermoedelijk beschikbaar zijn en polst daarna de kandidaten over hun eventuele bereidheid. ER ONTSTAAT ZODOENDE EEN GROSLIJST, die gepubliceerd wordt en waaraan de keuzecommisie de personalia toevoegt, Tweede keuze B. Uit deze groslijst moeten 6 kandida ten gekozen worden. Er zal een bijeenkomst worden ge houden waaraan stemgerechtigden deelnemen. a. binnen een daartoe vastgestelde tijd kan door iedere aanwezige iets over de kandidaten naar vo ren worden gebracht; b. de stemming zelf. Op deze bijeenkomst mogen met stem recht aanwezig zijn: 1. alle priesters van het dekenaat; 2. 5 leden van elke parochieraad en de leden van de Dekenale Raad; 8. I afgevaardigde van elk religieus Instituut (niet-priester). Alle aanwezigen hebben één stem. Deze kandidaten worden in alfabe tische volgorde bekend gemaakt. Derde keuze In deze ronde wordt gestemd door alle priesters en de leden van de Dekenale Raad van Lelden en 2 personen (niet- priesters) uit Voorschoten en 2 uit Was- C. Uit de 6 kandidaten worden er 3 ge kozen, die als lijst van voordracht in volgorde van het aantal verkregen stemmen aan de Bisschop wordt voor gelegd. De Bisschop bespreekt deze kandi daten op de Dekensvergadering. Deze stemming geschiedt schriftelijk en blijft geheim. In de brief, waarbij het stembiljet wordt gevoegd, wordt een algemeen verzoek opgenomen om te vragen of zij, die in het dekenaat op geen en kele wijze aan het pastorale werk deelnemen, zich van stemming willen onthouden. Drievoudige keuze Eerste keuze De sluitingsdatum voor het Inbren gen van kandidaten is vastgesteld op zondag 23 februari 1969. Tweede keuze De bijeenkomst, waarbij uit de gros lijst 6 kandidaten worden gekozen, is bepaald op maandagavond 10 maart '69. Derde keuze Na het kiezen van de 6 kandidaten worden er brieven rondgestuurd met de stembiljetten, welke uiterlijk 5 dagen na ontvangst worden teruggezonden aan de heer L, Verbeek, Mariënpoelstraat 43, Lelden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3