PRIESTER- EN KLOOSTERJUBILEA 1969 Amsterdamse studentenpastores Huidige Kerkstructuren en rechtsregels ongeloofwaardig TELEVISIE VANAVOND De film van vanavond Ajax-Benfica op het scherm Oude man zat al twee weken dood in stoel PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 Zetters en drukkers gediplomeerd Aan de twintig geslaagde zetters en zeventien drukkers van de bedrijfsoplei ding van de districtscommissie voor het boekdrukker- en rasterdiepdrukbedrijf zijn zaterdagmiddag tijdens een bijeen komst ln de Eerste Technische School aan de Nieuwe Haven te Den Haag de diploma's uitgereikt. De leerlingen wer den waarderend toegesproken door de voorzitter van de districtsopleidingscom missie, de heer P. H. Klop, alsmede door de heer J. Dop van de centrale oplei dingscommissie. De best geslaagde leer lingen ontvingen uit handen van de heer Klop een boekenbon van de fede ratie van werkgevers in 't boekdrukkers- bedrijf. Bij de zetters was het F. A. M. v. d. Tang en bij de drukker J. v. d. Wel. Aan de geslaagden uit Leiden wer den de diploma's uitgereikt door de se cretaris van de districtsopleidingscom missie te Leiden, de heer J. J. Sjar- din. De zetter J. Haasnoot uit Noord- wijk, ontving voor zijn hoge cijfers uit handen van voorzitter H. Schoonder- woerd een boekenbon. De geslaagden uit Den Haag waren de zetters H. Blanker, B. M. Borsje. J. A. Davids. A. B. Huis man, M. W. M. Kuypers, R. Lindeman, J. M. H. v. d. Marei, W. J. T. Mineur, A M. P. Nederhof, P. T. Pieterse, P. B. Pols, C. P. H. v. d Roest, A J. M van Rossum, H Steegers, F. A. M. v. d. Tang, P. J. Tettero, A. Toet, C. R. Vis ser, F. Vroegop en L. A. M. van Wijn hoven. De geslaagde drukkers zijn S. de Best, E. van Breens, A. Bruin, M. v. d. Burg, J. L. Henderson, K. T. Horst man, J. Karelse, A. G. M. Kluiters, B. G. Looijenstein, M. v. d. Nat, G. J. Nouens, F. J. M. Paternotte, H. J. Teeuw, J. v. d. Wel en A. van Wijk. Uit het district Leiden: de zetters J. Boeze- lijn, B. Daanen, G. A. van Noort, J. P. Nijenhuis en P. C. W. de Gunst uit Lei den, L, H. Robbers uit Leiderdorp, J. Haasnoot uit Noordwijk, A. Kersber gen en H. P. Westbroek uit Katwijk. Bij de boekdrukkers J. C. L. J. M. Cocqheyt uit Noordwijk en P. Zuijderduijn uit Wassenaar. Cameron Hawley overleden LANCASTER (Pennsylvania) (AP) De romanschrijver Cameron Hawley, bekend om zijn boeken over grote be drijven, is in de ouderdom van 63 jaar in een ziekenhuis overleden. Hawley heeft in totaal vier romans geschreven. De laatste was „The hur ricane years", dat handelde over hart aanvallen waardoor onder druk leven de zakenlieden werden getroffen. Zijn eerste roman „Executive suite", werd in 1952 uitgegeven en werd een internationale bestseller. BISSCHOPPEN ZIEN ROME NAAR DE OGEN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse studentenpastores hebben zondag tijdens hun diensten een open brief voor gelezen „aan bisschop Zwartkruis, aan alle bisschoppen en, als zij willen, aan allen die in hun kerken met gezag zijn bekleed". Zij verklaren daarin nader, hoe zij de plaatselijke Kerk zien. hoe zij staan tegenover het kerkelijk gezag en de kerkelijke eenheid. Hun verkla ring loopt uit op een dringend beroep aan mgr. Zwartkruis persoonlijk: „Laat ons bestaan met de gehuwde priester in ons midden. Dan zult u voor velen meer evangelie verkondigen, dan de of ficiële Kerk kan en doet". De brief begint met een omschrijving van de plaatselijke Kerk. Deze groeit overal waar het evangelie levend en waarachtig wordt verkondigd „binnen en buiten de administratieve eenheid van de Rooms-Katholieke Kerk en de andere Kerken'Een van de plaatsen waar het gebeurt is de studentenkapel, waar katholieken en niet-katholieken, ook niet gelovigen door de verkondiging worden geraakt en aangesproken. Dit is „geen kwestie van een bestaande or- Velen, aldus gaat de brief verder, hebben gevraagd: waar is de plaats van de bisschop in deze visie, relati veren jullie niet het bisschopsambt, ont kennen jullie niet het bestaansrecht van George „Gabby" Hayes overleden HOLLYWOOD George („Gab by") Hayes, die in tientallen wild westfilms om. de rol van Hopalong Cassidyserie de rol van de praatzieke oude kameraad heeft gespeeld is zon dag op 83-jarige leeftijd aan een hart aanval overleden. Toen Hayes veertien jaar was, liep hij van huis weg en werd hij lid van een rondreizend toneelgezel schap. Als oude mopperaar in westerns heeft Hayes in de jaren dertig veel geld verdiend. structuur en kerkorde'? De pastores antwoorden, dat de kerkstructuren en rechtsregels, zoals die door Rome geurgeerd worden, ongeloofwaardig zijn. Ook zeggen zij geen heil te zien in kerkpolitieke schermutselingen met de ze bestaande orde. Maar daaruit af leiden, dat zij geen bisschopsambt er kennen, is een voorbarige conclusie. De bisschop, waarover het Nieuwe Testament spreekt, aldus de pastores, moet waken over onze bezieling, over ons leven overeenkomstig het evangelie, moet ons wakker houden en bemoedigen, kritische vragen stellen, meeluiste ren en toetsen aan het evangelie. Maar de werkelijkheid is vaak totaal anders. „Wij twijfelen aan het bestaansrecht van de officiële Kerk en zijn daarin de tolk van tallozen, zoals gebleken is bij de hearings, waar de bisschop afwezig was". De pastores twijfelen eraan of bisschop Zwartkruis de impulsen van de studentenecclesia wel voldoende kent om over haar te oordelen: hij is er nog nooit geweest. Was hij er wel ge weest, dan zou hij wellicht anders ge handeld hebben dan hij gedaan heeft. Sprekend over het Nederlands episco paat zeggen de pastores, dat het de onderlinge verbondenheid van alle ka tholieken van Nederland zou moeten behartigen. Zij twijfelen eraan, of het de bisschoppen wel zo ter harte gaat, wat er aan de basis gebeurt en of ze de autoriteit van Rome niet te zeer naai de ogen kijken: getuige de ervaring met het nieuwe liturgisch directorium en de Nieuwe Katechismus. Van het wereldepiscopaat zegt de brief, dat dit zich beroept op een een heid, die meer een formeel adminis tratieve eenheid is dan een eenheid van inspiratie, meer een eenheid van dis cipline dan van geloof. Indien onze bisschoppen zich door deze eenheids ideologie laten leiden, isoleren ze zich van hun collega's elders en van hun eigen gelovigen. „De eenheidsideologie, aldus de brief, speelt door in uw her derlijk beleid, dwingt u tot onduidelijke diplomatieke uitspraken, doet u con formeren aan wetten en gedragspatro nen die in Nederland allang achterhaald zijn". Aldus ontstaat er een dubbelzin nigheid, die de bisschoppen als gezags dragers steeds meer ongeloofwaardig maakt. Doelend op de keuze voor de lange weg, die over Chur en Rome zal lopen, en op het overleg dat de bisschoppen daar denken te voeren over de celi- baaskwestie, zegt de brief, dat de Ne derlandse bisschoppen hun collega's er maar eens op moeten wijzen, hoe zij het evangelie verraden door met Fran- I co aan te pappen, het moeten opnemen voor Don Mazzi, Helder Camara en Ivan Illich. zich moeten verzetten te- gen alle vormen van onrecht. Over het pauselijk gezag zegt de brief: „Wij willen van harte geloven in j de bisschop van Rome: maar Paulus spreekt onverstaanbare, doctrinaire taal en diskwalificeert uit onbegrijpelijke angst wat voor ons zinvol en heilzaam 1 is. Hij is de tragische gevangene van 1 een curiaal systeem en van een prela- tenclan". Ook de zgn. experimentele cityparochie in Groningen heeft zondag een schrijven aan de bisschoppen verzonden, voorzien van ongeveer 250 handtekeningen. De deelnemers aan de 14-daagse citydien sten in de Jozefkerk te Groningen drin gen er bij de bisschoppen op aan, dat zij voor priesters die gehuwd zijn of zullen huwen, de mogelijkheid open laten voor te gaan in de predikink, over al waar de gelovige gemeenschappen dit verlangen. Wij hopen dat de bisschoppen een dergelijke toestemming zullen be schouwen als een voorlaatste etappe, om de weg naar de algehene ontkoppeling van ambt en celibaat, in overleg met gelovigen en kerkelijke leiders in bin nen- en buitenland, in een zo nabij mo gelijke toekomst zullen realiseren. 'Moeilijkheden bij Europees I Songfestival (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM. De producers van de 18 Europese t.v.-organisaties, die zich hebben voorgenomen in maart deel te nemen aan de finale van het grote songfestival in de Spaanse hoofdstad, hebben allerwegen te kampen met 1 S moeilijkheden en teleurstellingen Een van de producers verklaarde: ..De zo langzamerhand berucht geworden songfestivalweeën" zijn al erger dan de maogriep. Trokken zich in ons land vier vocalisten terug, in Zweden schijnt al helemaal geen team te wor den afgevaardigd. Vakbonden en po litieke groeperingen hebben druk uit geoefend op de nationale t.v.-organi satie en ontraadden een afvaardiging te sturen naar Madrid, waar juist wordt herdacht dat dictator Franco daar 30 jaar geleden aan de macht kwam. De leiders van de Zweedse televisie overwegen nu om op de avond van de Madrileense finale van het liedjesfeest hun kijkers een documen taire te laten zien over de Spaanse burgeroorlog en het tegenwoordige verzet in Spanje tegen de dictatuur. De Burtons hebben griep PARIJS (AP). Richard Burton en Elizabeth Taylor liggen met griep te bed en zullen hun vertrek naar Amerika enige tijd moeten uitstellen. De Burtons zouden morgen naar de V-S. vliegen maar de dokter achtte het raadzaam dat het vermaarde sterren- paar nog twee of drie dagen onder de wol blijft. In Las Vegas zullen zij de opnamen afmaken voor de film The only game in town waarvan het grootste deel in Parijs is opgenomen Een van de andere bekende spelers in die film is Warren Beatty. Oorspronkelijk zou de gehele film in Las Vegas worden opgenomen maar Eli zabeth dreef haar zin door dat dit te Parijs moest gebeuren waar Richard toch met een film bezig was. Missionarissen van Scheut 60 Jaar priester: 18 juli: de paters: G. Aldenhuysen, Philippijnen; A. Nef- kens, België, op 29 september. 55 jaar priester: 8 november: pater A. Schellens, Rép. Dém. du Congo. 40 jaar priester: 18 augustus: pater G. Giezenaar, Sparrendaal-Vught. 25 jaar priester: 23 juli: de paters: Van Helvert, Congo; Ch. Noldus, Indo nesië; P. van Santvoort, Guatemala. 40 jaar geloften: de broeders: J. v. d. Heuvel, Congo; J. Rutten, Congo, resp. op 1 mei en 7 juli. Op 8 september pa ter Th. Stokman, Haïti. 25 jaar geloften: 8 september: de pa ters J. Larsen, Sparrendaal-Vught; L. Vogels, Indonesië. Salesianen van Don Bosco 50 Jaar priester: 20 december: pater Ch. Dury, Amsterdam. 25 jaar priester: 30 januari: de pa ters L. Bohnen, Haïti; W. van Ek, Kortrijk; Fr. Schloosz, India; A. Visser. België; 3 juni: L. v. d Velden. Leus den: 2 juli: W. Mook. Twello; 26 no vember: J. Schoutens, Chili. 25 Jaar professie: 16 augustus: de pa ters: H. Claessen, Twello; J. van Doo- ren, 's-Heerenberg; A. Heeren, Leusden; J. v. d. Valk, Stuttgart; P. Verbart, Leusden; de heren J. Finkers, Venezuela en A. de Groot, China. Dominicanen 50 jaar priester: 15 augustus: L. Ben der, Huissen. 40 jaar priester: 21 Juli: A. v. Wee- relt, Curagao; B. Latoer, Rotterdam; Th. Hellebrekers, Puerto Rico; L. Vis- mans, Amsterdam; I. Dito, België. 25 Jaar priester: 26 juli: S. van der Eisen, Nijmegen; B. Anink, Curagao; B. Fick, Curagaoi R- Nooijen, Curagaoi G. Lensen, Curagao; L. Booms, Puerto Rico; L. Voss, Zwolle; A. Bakkum, Venlo; A. Lansen, Zuid-Afrika. 50 jaar professie: 23 september: H. Ruberg, Venlo. 40 jaar professie: 20 mei: H. van Haeff, Rijckholt; 8 sept: A. Joskin, Rijck- holt; 18 sept.: V. Ditters, Leeuwarden; B. Weijers, St.-Eustatius; C. Vijver berg, Rome; A. Volk, Reuver; I. Heur- kens, Venlo; P. van Kessel, Duitsland; C. Nolet, Nijmegen; B. Bordens, Nijme gen A. van der Putte. Rotterdam. 25 jaar professie: 7 maart: P. Meijers, Utrecht; 19 sept.: D. Dijkman, Leeu warden; R. Out, Alkmaar; F. Preusting, Schiedam; B. van der Idsert, Puerto Rico; B. Oeverhaus, Curagao; J. Copray, Utrecht. Trappisten 60 jaar priester: 12 april: Dom Gabriel van de Moosdijk, rustend abt. Borkel en Schaft. 40 jaar priester: 2 april: pater Aman- dus Bussels, Borkel en Schaft. 60 jaar professie: 8 mei: pater Lau- rentius Henning, Borkel en Schaft. 50 jaar professie: 8 sept pater Gu- lielmus Houdijk, Borkel en Schaft. 60 jaar trappist: 20 mei: broeder Ur- banus Kroom. Borkel en Schaft. Paters v. d. H. Geest 50 jaar priester: 13 juli: H. van Lier, Gennep; op 7 december: M. van de Kimmenade, dioc. Morogoro, Tanzania. 40 jaar priester: 7 juli: dr. Ed. Lof- feld, Rhenen; A. van Rooij, Ottersum; J. Ger. Scheerder, dioc. Morogoro, Tan zania; A. J. Strick, Rome; H. de Vries, dioc. Morogoro, Tanzania. 25 jaar priester: 23 juli: P. de Boer Jr., Centr. Brazilië; W. Burmanje, Ama- zonas-Brazilië; M. Dierikx, dioc. Silva Porto-Angola; C. Groot, Halfweg; J. Houben, Dotternhausen, Dtsl., A. Jansen, Beemster; Fr. v. d. Kemenade, Centr. Brazilië; A. Lindeman, dioc. Yaounde- Cameroent J. van Loo, dioo. Doumé-Ca- meroen: P. Peeters, dioc. Libreville- Rép. du Gabon; M. v. d. Ven, Amazo- nas-Brazilië; H. Verdijk, dioc. Malanje- Angola; P. Willems, dioc. Morogoro-Tan- zania; Th. Winkelmolen, dioc. Morogor- Tanzania. 50 jaar professie: 12 januari: C. Kar- regat (Br. Vincent), Gennep. 40 jaar professie: 17 april: L. de Bie- man (br. Olaf) Gennep; op 12 decem ber: J. van Adrichem, br. Berardus, Gemert; P. Mollemans, Congo Brazza, (br. Veronus). 25 jaar professie: 25 maart: 'M. Het- tinga (br. Radboud, dioc. Doumé-Ca- Missionarissen van de H. Familie 50 jaar priester: 30 maart: H. Vinken, Kaatsheuvel. 25 jaar priester: 30 juli: H. Bentvel zen, Chili; H. Otto. Spanje; v. d. San- den, Argentinië; J. Wesseling, Kaatsheu- 60 jaar professie: 4 oktober: B. Berk, Kaatsheuvel. 50 jaar professie: 5 oktober: A. v. Kee- ken. Grave; J. Smith. Amsterdam; Br. J. de Krom. Kaatsheuvel. 40 jaar professie: 8 september: P. v. Etten. Eindhoven; J Menken, Gilze; M. Schoots, Java; G. Slot, Grave; op 19 maart: de broeders B. Elders, Kaats heuvel; P. v. d. Geest, Kaatsheuvel. 25 jaar professie: 8 september: A. Ak kermans, Vught; A. v. d. Broek, Goirle; F. Huneker, Java. Montfortanen 60 jaar priester: 5 juni: dr. M. Hup pelt, oud-prov., Genk. 50 jaar priester: 14 juni: H. Pepels, Meerssen. 25 jaar priesters: 13 februari: M. Ober, Malawi; M. Moonen, Malawi; F. Schmitz, Makkum; P. Candel, Malawi; F. Vliexs, België; A. Custers, Schaes- berg; M. Bertrand, Oirschotl J. Somera, In Amsterdam is zondagmiddag een protestdemonstratie gehouden tegen de uitzonderingstoestand in Spanje. Na afloop van een vergadering in Krasnapolsky trokken ongeveer vier honderd demonstranten op naar het Spaanse consulaat. Schimmert; J. Haane, Oirschot; A. Que- kel, Maastricht; J. v. Muiken, Oosten rijk; S. Douven, België; J. B. G. Jans sen, Oirschot. 60 jaar professie: 4 augustus: M. Rooden. Meerssen. 5 jaar professie: 15 augustus: H. Meens, Malawi; P. H. Janssen, Zwitser- 25 jaar professie: 8 september: J. Sombeek. Schimmert; H. Sterenberg, Malawi; A. Bernard, Indonesië; A. Stolk. Tilburg; F. v. d. Asdonk, Malawi; dr. B. v. Iersel, Nijmegen. Missionarissen v. h. Goddelijk Woord 25 jaar priester: 30 juli: B. Blanken, prov. overste, Den Pasar-Bali, Indone sië; G. Huiskamp, Soesterberg. J. v. d. Hulst, Congo; Th. Jansen, rector. Mon- tenau, België; C. Meyer, Wewak, Nieuw-Guinea; A Soreë. Kotafooün, Ti- mor. Indonesië; J. Tra, Alexishafen. Nieuw-Guinea; dr. Th. van Zijl, Nijme- 40 jaar professie: 7 november: de broe ders Alfonsus Raassens, Overijse. Bel gië; Cornelius Koppens. Deurne; Mi chael Wieskamp; Wewak, Nieuw-Guinea; Christoffel van Heeswijk. Deurne. 25 jaar professie: 2 februari: broeder Piet Klören; op 28 mei: broeder Igna tius de Vrieze, Den Pasar, Bali, Indone- Missionarissen van Marianhill 25 Jaar priester: 26 Juli: pater P. P. Gebbing; pater C. P. Versteylen. 25 jaar professie: 8 aeobvnbwt broe der G. A. Reyntjens. Rengelink weer programma commissaris (Van o i roepcor respondent HILVERSUM. De bestuursleden die aangewezen zijn door de omroeporga nisaties, hebben het NTS-bcstuur mee gedeeld, dat zij de heer J Rengelink hebben aangewezen tot lidvan de raad van beheer. Het bestuur heeft de heer Rengelink belast met de behartiging van de pro gramma-aangelegenheden van de NTS- Deze aanwijzing geschiedde ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer J. Castelijns. „De koning maakt een uitstapje" (The king steps out) vertoond in de serie „Bioscoopsuccessen van weleer" in meer dan één opzicht een curiositeit. In de eerste plaats was de film geen succes in 1936, in de tweede plaats combineer de de film de zo uiteenlopende, beperkte talenten van de „ster" Grace Moore met die van een zo grillige regisseur als Josef von Sternberg en in de derde plaats biedt de film ons de gelegenheid de vorig Jaar overleden acteur Franchot Tone nog eens als jeune premier te zien in Fritz Kreislers operettebewerking van hetzelfde Sissyverhaal. waarmee Romy Schneider ruim veertig jaar later veel meer succes zou hebben. „The king steps out" is verder in alle opzichten een onopmerkelijke film. Josef von Sternberg, die na zijn Mar- lene-Dietrichtperiode alle ambitie om een interessante film te maken scheen te hebben verloren, zag in de stevig ge bouwde operazangeres nu niet bepaald de ideale vertolkster, van de vrouwelijke hoofdrol en Grace Moore vind in Von Sternberg een regisseur, die geen vinger uitstak om haar beperkt acteurtalent te camoufleren. Het resultaat van de sa menwerking was dan ook desastreus. Metropolitanzangeres Grace Moore had vele invloedrijke bewonderaars. In 1931 debuteerde zij voor de camera in „A lady's morals" onder regie van Sidney Franklin. Zij sloeg niet aan bij het bios cooppubliek, maar zij kreeg toch nog een kans in Sigmund Rombergs ope rette „New Moon" onder regie van Jack Conway. Toen vond studiobaas Louis B. Mayer het voldoende en zette haar met de helft van het afgesproken salaris op Haar invloedrijke fanclub gaf het ech ter niet op en in 1934 kreeg zij een con tract van 5 25.000 per film bij Columbia. Tot ieders verwondering werd haar eer ste film „One night of love" een kas succes en in 1936 behoorde zij zelfs tot de tien meest populaire sterren van het witte doek. Hoewel deze populariteit door de zeer middelmatige kwaliteit van haar volgende films snel afnam, bleef zij een der hoogst betaalde operazange ressen tot haar dood in 1947 (bij het neerstorten van een DC 3 van de KLM bij Kopenhagen) toe. Het enig lichtpuntje in deze mislukte verfilming van de romance tussen prin ses Elizabeth van Beieren en keizer Franz Joseph is 'n solootje van Herman Bing als herbergier Pietselberger. (Vanavond 20.45 - Nederland II). (Van verslaggevers) DEN HAAG De Europa-Cupwed strijd AjaxBenfica. die woensdag avond in het Olympische Stadion te Am sterdam zal worden gespeeld, zal door de NTS op het televisiescherm worden gebracht. Het bestuur van Ajax heeft voor de uitzending zijn toestemming gegeven. De uitzending vangt om 20.13 uur aan op Nederland I. JOVD op de bres voor homofielen (Van onze correspondent) BREDA De J.O.V.D.-jongeren organisatie Vrijheid en Democratie, heeft gisteren op haar landelijk congres in Breda een motie aangenomen waarin gesteld wordt dat er juridische mogelijk heden gevonden moeten worden om bet samenleven van personen van het zelfde geslacht mogelijk te maken. Het congres was ook van mening dat abortus gewettigd moet worden, dat voor behoedmiddelen vrij moeten kunnen verkocht, dat vanaf de zesde klas lagere school seksuele voorlichting moet wor den gegeven, dat het wetsartikel over pornografie moet worden aangepast aan de huidige maatschappelijke vorm en dat het beruchte artikel 248 hit moet worden afgeschaft. NEDERLAND I STER (Reclamcuitzendingen o: 18.55, 19.03, 19.56 e 20.16) TELEAC 18.40 uur: Nieuw systeem voor omzetbelasting NTS #18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA 19.07 uur: Nicolas Nickleby. 19.31 uur: Koning klant, consumentenpiogr. 20.00 uur: Journaal NTS 20.20 uur: Per seconde wijzer, 2L05 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 22.15 uur: Tweede journaal NTS Humanisme en arbeid HV 22.50 uur: Nieuw systeem voor omzetbelasting BTW 23.00 uur: Export (Teleac) -^RLAND II STER (Reclamcuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16) NTS #18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO 19.30 uur: De dwaze wereld van Tommy Cooper, t.v.-serie 20.00 uur: Journaal NTS #20.20 uur: Politie New York, t.v.-serie 20.45 uur: De koning maakt een uitstapje, film 22.07 uur: Tweede journaal NTS Televisie morgen HPnFRt AND I NTS'NOT 10.35 uur: Praktijkrekenen NRU 20.30—21.30 uur: Gamma van alpha en bèta, wetenschappelijk programma AVRO 22.5523.55 uur: Metro's Midnight Music NEDERLAND II NCRV 20.30—21.20 uur: Radio Kamerorkest 22.40—23.55 uur: Tekens bij de tijd. cultureel programma RADIO NIEUWSDIENST 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00. 8.30, 11.00. KRO-regisseur Jos van der Valk schijnt er toch voor terug te deinzen om zaterdagavondakkoorden in één bepaald kader te persen. Dit weekein de was het een „aangekleed" caba retprogramma. De aankleding bestond weer uit de Dansers van Morgen, waarbij ons opviel dat óf de groep te groot, óf de studio te klein bleek. Het was nogal dringen vonden wij. Dat we ten opzichte van vorige keer toch niet van 'n teruggang willen spre ken komt omdat er zulk voortreffe lijk cabaret geboden werd. met na me door Frans Halsema en Gerard Cox die van hun gerenommeerde „Sentimental journey" ook een koste lijk t.v.-nummer maakten. Ook verder waren er te goede medewerkers om het tegenvallende show karakter zwaar te laten wegen. Het was overigens, weer cabaret wat alle klokken sloegen. Behalve de za terdagavondakkoorden was er immers het cabareteske Mijn broer en ik, een erg aardige aflevering ditmaal, en Ca- baretaria Wim lbo's kroniek. Daar in vervulde Enny Mols-De Lecmye de rol vanralklandjevertolkster die zij in vroegere Iboprogramma's zo vaak vervulde. Met onverwoestbaar succes. De vriendelijk coördinerende VARA zorgde voor gelijktijdig cabaretver- maak, onder meer met Frans Halse ma. Hoe je ook schakelde, je bleef Gisteren bood de AVRO het tweede werkstuk van haar drama workshop. Een goed werkstuk ditmaal, in die zin dat auteur Jos Vandeloo beslist ta lent toonde in het scheppen van t.v.- dramatiek. Zijn vingeroefening „Auto strada" zette twee karakters g&ed te genover elkaar, bood redelijke speel- mogelijkheden en had, zo geen ideale, dan toch een verrassende ontknoping. Het spel werd door Jan Retèl goed ge realiseerd en kreeg in Kees Brusse en Frans van der Lingen goede vertel- kers. Omroepster Ilse Wessel waarschuwde vooraf dat het spel minder geschikt was voor jeugdige kijkers. Terecht, al zou de AVRO beter gedaan hebben daaraan te verbinden dat het spel min der geschikt was voor uitzending om half acht 's avonds. Op „I" had Ritmeester Buat een van zijn beste afleveringen tot nog toe. Het zou ons interesseren te weten hoe de ze kostbare feuilleton het bij de kij kers doet. Naar onze mening is de reeks als geheel toch wat te theatraal en lijdt ze bovendien aan de omstan digheid dat KRO en NCRV er samen niet in slagen om de serie met een redelijke regelmaat op het scherm te brengen. We hebben overigens een suggestie: laat na de laatste aflevering nog een elfde volgen waarin een documentaire een werkelijk beeld wordt opgehangen van handel en wandel van de ritmees ter, zijn lieve echtgenote en alle an dere historische persoonlijkheden. Niet gezien door de romantische ogen van Van Lennep-Dreux, maar zoals de ge schiedenis zich in feite heeft afge speeld. Het zou een wat onthutsend programma worden, maar ook een bui tengewoon interessant programma. De NCRV-rubriek Gevraagd had een stuntje in de vorm van een Neder lands voetbalelftal, louter samenge steld uit heel groten van weleer. Dat superelftal werd met begrijpelijk trots gepresenteerd, maar was overigens lo gisch in het praktische gedeelte van het testprogramma opgenomen. Het slot van Gevraagd konden we niet zien omdat we het slot van het AVRO- programma niet wilden missen: Geen blad voor de mond. een internationa le discussie van jongeren over seksua liteit. 7, o'n programma krijgt, onder meer door taalproblemen, altijd een wat gedwonger karakter, maar toch kwamen er redelijke verkenningen tot stand. Wat ons bij dit soort uitzendin gen telkens weer opvalt is het jonge van de jeugd. De jeugd van elke ge neratie denkt exclusief te zijn in het zich afzetten tegen de ouderen, ter wijl dat iets is dat waarschijnlijk al bestaat sinds de Adem-Abelverhouding. De jeugd van tegenwoordig schijnt daarenboven te denken dat het leven bij zestien begint en in de hoge ouder dom van vijfentwintig eindgt. Als alles goed gaat worden ze honderd en zullen ze voordien nog in heel wat ge neratieconflicten hun eigen generatie conflict herbeleven. Hopelijk maken zij nu geen brokken waar ze nog tachtig jaar last van kunnen hebben. V.G i. 18.16 Radiojournaal. 18.» Schatten der toonkunst: ^amusementsmuziek heer J. Meulenbeit. NRU: 20.05 Ste reo: Omroeporkest: balletmuziek. Orde van Vrijmetselaren: 20.20 Voor mij hoeft het niet^ lezing. NRU: 20.30 Gamma van Alpha >oed ontmoetl NRU: 22.30 Nieuws. AVRO: J2.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Stereo: Me tro's Midnight Music. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) - NCRV: 18.00 let. 18.19 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond. 18.30 Nieuws en weer- praatje. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Llterama: radiokroniek over boeken, schrijvers en to- leel. 19.20 NCRV-Vocaal Ensemble met or- ;el: klassieke gewijde muziek. 19.50 Ste reo: Promenade Orkest: amusementsmu- siek. 20.15 Stereo: Licht vocaal ensemble [gr). 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Radio Kamerorkest: klassieke en kestmuziek (gr). 21.40 Stereo: Liederenreci- ■#MMafta^ari|^H^^M3rkestbege-l tijd: cultureel weid aandoet (herhaling). 18.55 Grammo- foonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 Lichte orkestmuziek. 19.45 Missieklankbeeld. 20.00 Operakroniek. 22.00 uitzending. 22.: HILVERSUM I (402 ziek. (8.30—8.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. NRU9.00 Uitgebreide repor tage of herhaling NRU-programma. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeu wen en Renaissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Stereo: Aria's uit klassieke en semi-klassleke Fran se opera's, (gr). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Fragmenten uit de opera Ernani, Verdi. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Overheidsvoorlichltng: 12.29 Uit zending voor de landbouw. AVRO: 12.39 Sport- revue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NRU: 13.30 Spiegel van België: Muziek en nieuws van onze Zuiderburen. 14.00 De lich te Muze belicht: Engelse liedjes. AVRO: 15.00 Stereo: Wijs (IX): joodse wijsheden met Israëlische en Jiddisje wijsjes. 15.05 Ste reo: Planorecital: klassieke en moderne mu ziek. 15.41 Weerklank uit het verleden: stemmingsbeeld rondom een muzikaal onder werp. 16.00 Nieuws. 16.02 Braziliana: lich te muziek uit Latijns Amerika. 16.30 Kunst kroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: Ne derlands Jazz Orkest. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte muziek met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.00—9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 De leefwereld van Jezus en zijn gemeente, lezing. 10.15 Stereo: Hoogtepunten uit Lulsa Miller, opera van Verdi (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar..). 14.00 Con ciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzica to: muzikaal middag-magazine. (16.00—16.02 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Onder zoek naar de rijkdommen in de Caraïbi- sche Zee. Vraaggesprek van Thon Raes met Langeraar. KRO: 17.10 Voor de kin- Plaatjes FM-kanalen) dHILVERSUM pep. (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. Licht platenprogrs Nieuws. 13.30 Ekspres. gevarieerd platen- programma. 14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Licht platenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.0318.00 Mix: licht platenprogramma. BRUSSEL NED. "(324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.40—12.48 Weer bericht. mededelingen, programmaoverzicht en SOS-berichten voor de schippers). 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, beursberichten en dagklapper. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 School radio (15.00—15.03 Nieuws). 15.57 Grammo- foonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbe richten. 16.09 Orgelmuziek. 16.15 Program- mofoonmuziek. KAMPEN (ANP) De politie van Kampen heeft in het afgelopen weekend in een woning het stoffelijk overschot aangetroffen van een 73-jarige alleen wonende koopman. Bij onderzoek bleek, dat de man minstens veertien dagen ge leden moet zijn overleden. Vermoede lijk is de man, zittend in zijn rolstoel, door een hartverlamming getroffen. Aan de hand van kranten en scheurkalender kon de vermoedelijke overlijdensdatum worden vastgesteld. De man leed een zeer eenzelvig leven. Hij onderhield geen contact met de buren en hij ontving ook nooit familiebezoek. Slechts af en toe bracht hij een bezoek aan een familie lid in IJaselmuiden,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2